Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aktuální slevy na kotle   |   Nejoblíbenější kotle   |   Kotle na pelety   |   Kotle na tuhá paliva

Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Větrání > Větrání ve sklepě, kanálky podél zdi, využití komínu

Větrání ve sklepě, kanálky podél zdi, využití komínu

uhlidoma (0) - xxx.xxx.136.83 (?), 23.7.2016 13:26, počet návštěv: 7603
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím všechny. V souvislosti s kotlíkovou dotací jsem se pustil trochu do obnovy skepa. Je to starý dům, komplet podsklepený, podlaha ve sklepě cca -/+130 cm pod úrovní vnějšího terénu. Prakticky po celém obvodu pískovce plus smíšené zdivo. Kde je smíšené zdivo, tam se stěny omítly. Hydroizolace domu nulová.

Ve sklepě jsou celkem čtyři místnosti plus chodba, ze které se vchází do jednotlivých místností. Přístup do sklepa z vnitřní části domu. Každá z místností má okno, v jedné z místností jsou dvě okna, centrální chodba okno nemá (respektive má, ale zazděné ovšem proudí do ní samozřejmě vzduch ze zbylých místností). V centrální chodbě je používaný komín pro kotel (budoucí) a jeden nepoužívaný průduch. Dvířka jsou přibližně 60cm nad úrovní podlahy ve sklepě.

Snažil jsem se očistit co nejvíce pískovců a postupně se spárují - je to čerstvé, takže není samozřejmě vše vyschnuté a dodělané. Do místností, kromě centrální chodby a prostoru pro uhlí chci dát dlažbu.

1) Zde však řeším problém - podél pískovců u podlahy se samozřejmě objevuje vlhkost, vždy v závislosti na počasí a nebo dlouhotrvajících deštích. Přemýšlel jsem udělat po obvodu všech pískovcových stěn kde bude dlažba 2cm kanálek (podlaha je betonová a podloží pískové) a dlažbu ukončit právě 2cm před pískovci. Podle mě to pak bude lépe dýchat a vlhkost se bude moci samovolně odvádět a nebude se "tlačit" pod dlažbu. Případně do té spáry (aby to vypadalo trochu lépe) vložit husí krk dejme tomu o průměru 20mm, který bych předtím provrtal vrtačkou...100 dírek na metr -:))

2) Také jsem přemýšlel o využití nepoužívaného komínového průduchu. Protáhnou průduchem 100mm ohebnou plastovou rouru a ve dvířkách na ní nasadit nějaký ventilátor (spořeba cca 10w mě nezabije) a tím odsávat vlhký vzduch z centrání chodby sklepa.

Obrázky:
Místnost č. 1
Místnost č. 1
Podlaha místnost č. 1
Podlaha místnost č. 1
Místnost č. 2
Místnost č. 2
Místnost č. 2
Místnost č. 2
Místnost č. 3
Místnost č. 3
Komínový průduch
Komínový průduch
Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.196 (?), 25.7.2016 14:46
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím. Protože jsem ze Sudet a pískovcové sklepy tu má mnoho původních domů, kamarád to udělal takto:

ad 1) pokud máte pod betonem sucho a potí se pouze pískovce, prořízněte beton po obvodu až do pískového podloží třeba v té šířce spáry 2 cm jak uvádíte. Spáru vysypte drobným kamenem, kačírkem.

ad 2) pokud budete odsávat vzduch z prostoru musíte zajistit zároveň i přístup vzduchu, to znamená otevřít dveře do sousední místností s otevřeným oknem. 

Připojit reakci

uhlidoma (0) - xxx.xxx.136.83 (?), 25.7.2016 19:41

No ze Sudet jsem také smiley  Pod betonem je... hjak to říci - prostě pod betonovou mazaninou tlustou přibližně 3cm (ta tvoří podlahu) je písek a je logicky vlhký. Voda jako taková nikde neteče, jen prostě při deštích a části domu přilehlé k zahradě to vlhne odspoda u stěn. Potom také podlaha na pár místech tvoří "vlhké fleky" v závislosti na počasí. Pískovce jako takové bych řekl, že s enepotí, spíš jde do nich vlhko odspoda, tedy asi se vnější deštová voda vsákne a pak vzlíná do pískovců. Někde jsou pak vlhké do 20cm nad podlahou, jinde třeba 0,6m. Pak to trochu vyschne podle počasí a tak dokola. Proto mě napadly ty kanálky - řeším je hlavně kvůli dlažbě, kteroi chci dát na podlahy.

Přístup vzduchu - v každé místnosti je okno takže přísun vnějšího vzduchu je myslím dostatek

Připojit reakci

uhlidoma (0) - xxx.xxx.136.83 (?), 25.7.2016 19:52

Ještě mě napadla jedna věc, ale to již asi moc komplikuji a nevím, zda by to bylo aspoň trochu účinné.

Pokud bych uvažoval, že trochu dělá problém vlhkost pod podlahou (to nevím jak jsme psal), tak mě napadlo, že příčně přes každou místnost vybourám do podlahy drážky (jde to dobře, beton je fakt slabý a pod betonem jen písek), vyškrábu písek, vložím drenážní hadici o průměru 50mm, na ní nasypu kačírek nebo jemnější šterk a znovu zabetonuji. Ty drenážní hadice bych trochu vyspádoval k jedné obvodové stěně, kde se stýká podlaha s pískovcem a kde mám v úmyslu udělat tu drážku po obvodu. V této drážce by vlastně ústila ta drenážní hadice (trubka).  Přemýšlel jsem udělat takové drážky vždy po 1m od sebe, taže na místnost dejme tomu o rozměru 2m x4m by přišlo příčně 5 drenážních trubek o délce 2 metry.

Jinak mě už nic nenapadá, maximálně se smířit s trochu vlhkým pískovcovým sklepem smiley

Odvod deštové vody od hrany domu ve smeru do zahrady / do vsakovací jímky v zemině / je plánován na příští rok. Letos už toho mám tak akorát...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.196 (?), 25.7.2016 20:27

Tak vy máte jasno co s tím a práce se nebojíte. Naspádované to fungovat bude. Ještě mne napadla další možnost - odkopat přilehlou zeminu vně domu podél základu a provést drenáž tam. Jen se při tom nesmí udělat ta chyba, že se odkope najednou celá strana. Prasklá nebo vyvalená zeď za to nestojí.

Ta kombinace omítky a pískovce na těch fotkách vypadá moc dobře. Do podobného sklepa chodím k sousedovi na lahváče, je tam fajn v létě i v zimě.

Připojit reakci

uhlidoma (0) - xxx.xxx.136.83 (?), 25.7.2016 21:18

Práce se nebojím, jen jí nesmí být moc laugh

To odkopání chci dělat právě příští rok - ale jen povrchově, strouhu cca 20cm pod povrchme, vysypat štěrkem, vložit drenážku, na ní zase štěrk, zasypat zeminou a vždy po 1m od sebe podél zdi domu a kolmo ke stěně domu dát "T" kus na drenážní rouru a odvádět povrchovou vodu cca 3-4 metry od domu, kde udělám v zahradě vsakovací jímky cca 30cm x 30cm x 50cm, které vysypu štěrkem a do nich budou vždy ústit drenážky. Tak se pdole mě dostane nějaká voda dále od domu a nebude se tedy tolik vsakovat k základům, Svody od okapů se budou řešit současně.

Jinak načrtnul jsem ty kanálky ve sklepě, ale neumím s těmito programy...

Asi bych možná z toho nic neřešil, ale protože tam chci dát tu dlažbu, tak trochu obavy z vlhkosti na apod podlahou mám, neboť dlažba není paropropustná.

Ty pískovce a spárování ještě není samozřejmě dodělané, počítám tak ještě týden...

Obrázky:

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Chemický zápach v bytě647.6.202247507
Zápach z vnitřku novostavby dřevostavby38.12.2020890
Zapojení digestoře19.4.2019854
Rozbor vzorku cihly na původ vlhkosti?319.1.20194957
Je můj dotaz srozumitelný, potřebuji vyjádření k mému postupu119.1.2019983
Jak provést odvětrání koupelny a WC?99.10.201826225
Jak správně odvětrat sklep 2416.8.2018103235
Na místě difúzní fólie (podstřešní folie) je parozábrana 83.2.20182667
Vlhká kamenná chalupa2723.1.201848621
Náklady na chlazení - vaše zkušenosti912.9.20172190
Využití teplého vzduchu z kotelny přes filtraci175.9.20173551
PROBLÉM V TEPLÉM SKLEPĚ. NAD SKLEPEM JE KUCHYNĚ A IZOLACE NENÍ DOSTATEČNÁ418.12.20162265
Jak řešit vlhkost v domku a "nepodřezávat"115.12.201626162
Větrání ve sklepě, kanálky podél zdi, využití komínu 525.7.20167604
Krbová vložka - rozvod teplého vzduchu33.1.20162090
5 otazok o Rekuperacii a riadenom vetrani51.4.20153083
Kondenzace v bytě 131.9.201431937
Špajza619.7.20147631
Teplovzdušné solární panely213.5.20145087
Rekuperace vs. zakouřená obec526.3.20144825
Odvětrání sklípku na jablka-krechtu16.11.20134347
starý dům nové vůni nenaučím?8029.9.2013165423
Lokální rekuperační jednotka223.12.20127601
Izolace klenby a dlažba914.1.201217654
Akumulacny mur329.9.20115594
Tepelne straty cez komin, vetranie - co s nimi49.2.20119814
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2022