Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aktuální slevy na kotle   |   Nejoblíbenější kotle   |   Kotle na pelety   |   Kotle na tuhá paliva

Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Vaše zkušenosti s automatickým kotlem na uhlí

Vaše zkušenosti s automatickým kotlem na uhlí

Luboš Vintera (9) - xxx.xxx.244.130 (?), 17.12.2010 0:15

vlastníme kotel benekov ling 50 a další dva naši sousedé, rodiče vlastní varimatik 25. Hlavní předností šnekového podavače oproti kolotoči varimatiku a jemu podobným, je naprosto bezproblémové skladování uhlí v násypce. U šnekového podavače neexistuje dehtování a lepení uhlí v násypce, hluk a smrad jako u kolotočového provedení.

Topíme již sedmým rokem, sousedi též (3).  Jediná závada, která se vyskytla u všech kotlů je, že po 3-7 letech se dostane do násypky s uhlím i kámen (dřevo) a ten zastaví podávání. Za celou dobu provozu se proto jednou ustřihly šroubky unašeče spojující převodovku se šnekem. Výměna za 10 minut. Stačí otevřít malý otvor ve dně násypky, vysypat uhlí a vyndat překážku. Zabránit se tomu dá pečlivějším prohlížení uhlí při skládání, nabírání, nasejpání. Jako když se sype čočka do kastrolu, po menších dávkách. Chce to mít dostatečné světlo v kotelně.

Po zkušenostech s varimatikem rodičů (dehtování, lepení uhlí,  čištění, smrad a chod odtahového ventilátoru) jsme zakoupili šnekový ling benekov. Chod lingu je o poznání tižší a méně sazuje, na čištění přibližně stejné (čistíme za chodu). Zatápíme tak dvakrát za rok, jednou na podzim a k jaru si vymetáme komín.

Šnek dokáže mimo kamenů a dřeva protlačit jakékoliv uhlí, mour mu nevadí a není obvyklý, občas i větší kus uhlí, prostě jej rozdrtí. Ročně spálíme do 150 q hnědého uhlí. Je však velký rozdíl v kvalitě uhlí a to se výrazně projevuje na sazování i výkonu. Kvalitní bílinské (ledvické) je nesrovnatelně lepší jak mostecké (komořanské). Cena není o mnoho větší. Popel je zcela závislý na kvalitě uhlí, některé tvoří jemný hnědý prach, jiné šedý, některé uhlí je spékavější a tvoří jemnou škváru.

poslední nákup 20q uhlí ořech II (údajně komořanské) byla katastrofa. Nehořlavé uhlí jsem ještě neviděl, výkon asi poloviční, samé saze, mám za to že asi bylo polské (prodavač se nepřiznal, ale dá ochotně náhradu).

Vyzkoušeno i černé uhlí v lingu (oříšek 0-30), zcela bez sazí v kotli, bez kouře z komína, téměř bez čištění, třetina popela, výkon o mnoho vyšší, jenom regulace podávání se musí vhodně nastavit podle potřeby okamžitého výkonu, aby se kotel nepřetopil. Jen je na severu Čech méně přístupné.

Vyzkoušeno topení obilím, regulace dostačuje, jenom je potřeba její přesnější nastavení oproti uhlí. Z komína je cítit spálený chleba. Topení dřevěnými štěpky nevyzkoušeno.

Regulace (elektronika) je srovnatelná s varimatikem a jemu podobnými. U lingu naprosto za 7 let bez poruchy. Nastavovat chod kotle se musí podle uhlí jaké je k dispozici. Čtyřcestný ventil (hlídání kotlové teploty), dvě čerpadla a regulace teploty otopné vody ať ruční, či servopohon je opravdu nutností. Vložné turbulátory do průduchů kotle jsou už na objednávku a jsou přínosem v úspoře uhlí, rozhodně doporučuji.

Před měsícem namontovali topenáři sousedovi kotel bez čtyřcestného ventilu, s jedním čerpadlem a pouze s hlídáním teploty vratné vody. Funkce topení mizerná, kotel nahřátý a topení zčásti studené. 

Předělali jsme na dva okruhy, dvě čerpadýlka, termostatický ventil hlídající teplotu zpátečky ponechali, ručně ovládaným čtyřcestným ventilem ovládá dvakrát denně teplotu v domě.  Zcela jednoduché a funkční.

Benekov nyní nabídku typů rozšířil a kotle upravil. Prodávají se i kotle jiných výrobců šnekového podávání i s možností přechodného spalování dřeva, v litinovém provedení. Rozhoduji se o koupi dalšího kotle do stájí a volba padne jedině na šnek od benekovu, jeho cena v internetovém obchodě i s dodáním byla skvělá. Oproti dodání montážní firmou rozdíl v ceně benekov L35 kw byl 40 tisíc. Polské kotle jsem neviděl v provozu, ale z principu bych jej nechtěl.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Jaký máte kotel, jakou ochranu zpátečky a na..., host, 30.5.2019
Dobré ráno, dovolím si trochu upř..., host, 30.5.2019
Pkud máte regulátor tahu prostřednictvím při..., host, 29.5.2019
Mám atypicky bojler - jen 80l. = jde o ..., host, 29.5.2019
Podle výrobce při min. výkonu 4 kW by měla b..., host, 29.5.2019

Beno Uhlich (55) - xxx.xxx.82.110 (?), 14.12.2010 21:20, počet návštěv: 61144
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, obracím se na obecenstvo s dotazem, jak jste spokojení s provozem automatického kotle - tedy vlastníte-li ho... Konkrétně se mi jedná o spolehlivost šnekového podavače u kotle na uhlí - ořech. Já se pro takový nějaký kotel rozhoduji... několik sem jich viděl... dokonce nějaký i ve funkci... ale jako strojař mám určité pochybnosti. Jak se třeba chová ten šnekový podavač, když se dost zasype mourem... nebo když to omylem vtáhne nějaký větší kus. Pak by mě zajímaly vůbec nějaké obecné zkušenosti s provozem podobného kotle... kvalita popela, frekvence čištění, efektivita regulace... atd.  A vůbec - doporučujete ho nebo už raději ne...   taky by mně zajímala četnost poruch... popřípadě bych uvítal i vaše doporučení nějakého typu...

Děkuji.

Připojit reakci

Luboš Vintera (9) - xxx.xxx.244.130 (?), 17.12.2010 0:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

vlastníme kotel benekov ling 50 a další dva naši sousedé, rodiče vlastní varimatik 25. Hlavní předností šnekového podavače oproti kolotoči varimatiku a jemu podobným, je naprosto bezproblémové skladování uhlí v násypce. U šnekového podavače neexistuje dehtování a lepení uhlí v násypce, hluk a smrad jako u kolotočového provedení.

Topíme již sedmým rokem, sousedi též (3).  Jediná závada, která se vyskytla u všech kotlů je, že po 3-7 letech se dostane do násypky s uhlím i kámen (dřevo) a ten zastaví podávání. Za celou dobu provozu se proto jednou ustřihly šroubky unašeče spojující převodovku se šnekem. Výměna za 10 minut. Stačí otevřít malý otvor ve dně násypky, vysypat uhlí a vyndat překážku. Zabránit se tomu dá pečlivějším prohlížení uhlí při skládání, nabírání, nasejpání. Jako když se sype čočka do kastrolu, po menších dávkách. Chce to mít dostatečné světlo v kotelně.

Po zkušenostech s varimatikem rodičů (dehtování, lepení uhlí,  čištění, smrad a chod odtahového ventilátoru) jsme zakoupili šnekový ling benekov. Chod lingu je o poznání tižší a méně sazuje, na čištění přibližně stejné (čistíme za chodu). Zatápíme tak dvakrát za rok, jednou na podzim a k jaru si vymetáme komín.

Šnek dokáže mimo kamenů a dřeva protlačit jakékoliv uhlí, mour mu nevadí a není obvyklý, občas i větší kus uhlí, prostě jej rozdrtí. Ročně spálíme do 150 q hnědého uhlí. Je však velký rozdíl v kvalitě uhlí a to se výrazně projevuje na sazování i výkonu. Kvalitní bílinské (ledvické) je nesrovnatelně lepší jak mostecké (komořanské). Cena není o mnoho větší. Popel je zcela závislý na kvalitě uhlí, některé tvoří jemný hnědý prach, jiné šedý, některé uhlí je spékavější a tvoří jemnou škváru.

poslední nákup 20q uhlí ořech II (údajně komořanské) byla katastrofa. Nehořlavé uhlí jsem ještě neviděl, výkon asi poloviční, samé saze, mám za to že asi bylo polské (prodavač se nepřiznal, ale dá ochotně náhradu).

Vyzkoušeno i černé uhlí v lingu (oříšek 0-30), zcela bez sazí v kotli, bez kouře z komína, téměř bez čištění, třetina popela, výkon o mnoho vyšší, jenom regulace podávání se musí vhodně nastavit podle potřeby okamžitého výkonu, aby se kotel nepřetopil. Jen je na severu Čech méně přístupné.

Vyzkoušeno topení obilím, regulace dostačuje, jenom je potřeba její přesnější nastavení oproti uhlí. Z komína je cítit spálený chleba. Topení dřevěnými štěpky nevyzkoušeno.

Regulace (elektronika) je srovnatelná s varimatikem a jemu podobnými. U lingu naprosto za 7 let bez poruchy. Nastavovat chod kotle se musí podle uhlí jaké je k dispozici. Čtyřcestný ventil (hlídání kotlové teploty), dvě čerpadla a regulace teploty otopné vody ať ruční, či servopohon je opravdu nutností. Vložné turbulátory do průduchů kotle jsou už na objednávku a jsou přínosem v úspoře uhlí, rozhodně doporučuji.

Před měsícem namontovali topenáři sousedovi kotel bez čtyřcestného ventilu, s jedním čerpadlem a pouze s hlídáním teploty vratné vody. Funkce topení mizerná, kotel nahřátý a topení zčásti studené. 

Předělali jsme na dva okruhy, dvě čerpadýlka, termostatický ventil hlídající teplotu zpátečky ponechali, ručně ovládaným čtyřcestným ventilem ovládá dvakrát denně teplotu v domě.  Zcela jednoduché a funkční.

Benekov nyní nabídku typů rozšířil a kotle upravil. Prodávají se i kotle jiných výrobců šnekového podávání i s možností přechodného spalování dřeva, v litinovém provedení. Rozhoduji se o koupi dalšího kotle do stájí a volba padne jedině na šnek od benekovu, jeho cena v internetovém obchodě i s dodáním byla skvělá. Oproti dodání montážní firmou rozdíl v ceně benekov L35 kw byl 40 tisíc. Polské kotle jsem neviděl v provozu, ale z principu bych jej nechtěl.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.142 (?), 8.1.2016 10:39

Je tento kotel adekvátní pro kotlíkové dotace? http://kotlicek.cz/

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 8.1.2016 16:39

v seznamu není:

http://www.opzp.cz/dokumenty/187-seznam-registrovanych-vyrobku?verze=1

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.15 (?), 8.1.2016 17:46

Luboš Vintera píše: "Polské kotle jsem neviděl v provozu, ale z principu bych jej nechtěl."

Mohu vědět z jakého principu? Díky.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 23.10.2016 8:34

Osobně z vlastní zkušennosti, bych doporučil kotel Vollcano 20, kotel českého výrobce s absolutně nejtiším podavačem ve své kategorii a hlavně povrchové zpracování nevypadá jak, ala polsko- nýty atd. Pokud jde o polské kotle, povrchové zpracování takové jaké je, ale hlavne podavače jsou podstatně hlučnější a o dost rozežranější. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 9.2.2017 10:45

V podstatě s Vámi souhlasím. Mám kotel vybavený řídící jednotkou, která hlídá teplotu primárního oběhu, tedy i kotle a výkon dmychadla a dobu podávání paliva. Další PLC (ekvitermní) sleduje venkovní teplotu a nastavuje servem čtyřcestný ventil a tudíž teplotu sekundáru. Další PLC zaznamenává dobu běhu podavače a vypočítává spotřebu - jak denní, tak celkovou. To jen k tomu, jak jsem se této problematice věnoval.

Jediné, co mne poněkud zaráží, je Vaše poslední věta, že polské kotle by jste nechtěl. Víte, když soudný a aspoň trochu inteligentní člověk někoho odsoudí, měl by si zjistit fakta. České kotle, vyrobené z obyčejné oceli, o výkonu kolem 15kw, stojí 80.000,-. Polský výrobce Vám dá certifikát, že jeho kotel je vyroben ze zárupevné oceli PH265G, byl certifikován v USA (doklad) i s naměřenýmy hodnotami WWG wg EPA (prašnost) 0.3mg/m3 s povolenou normou max 5mg/m3!!!

Má záruku 10 LET!!!

Dá Vám tuto záruku český výrobce?

Cena: 46.700,-  + 1500,-  instalace. Co dodat.

Dá Vám potvrzení, že je vyroben ze žarupevné oceli?

Uvažujte, než něco napíšete. Používat mozek. Jestli na to máte koule, odpovězte.

Kittrich

Připojit reakci

S. Vin (0) - xxx.xxx.48.40 (?), 9.2.2017 11:34
Pane Kittrichu, reagujete na příspěvek několik let starý, ale budiž. RE - český kotel 15kW z obyčejné oceli za 80 tis.? No nevím - můj B14 - 14kW stál i s dopravou 49 000 Kč včetně DPH 21%. RE - polské kotle - ano, možná bych si takové DEFRO koupil, ale žádné výhody v porovnání s mým B14 nevidím. Navíc je nutné dát bacha jestli je kotel-hořák konstruovaný na české hnědé uhlí a ne na polský černý "ekograšek". A to že Vám dá polský výrobce certifikát - takový Vám dá i moje babička... kdo zná Poláky, tak asi pochopí... Nicméně se na Vás nezlobím, ale napište něco o svém neznámém polském kotli - nenapsal jste ani typ/výrobce ;-)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.130.3 (?), 17.12.2010 13:09

Dobrý den kupte si Varikot VK25(kaskádový rošt), můžete topit i dřevem a peletami (ruční přikládání) anebo i drahýma peletkama v automatu. Ořech 2 spaluje nejlíp, čištění komínu jednou za rok. viz diskuze dole Varikot VK25.Každý kotel má své plusy a mínusy, každý Vám bude říkat, že ten jeho je nejlepší.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.44 (?), 26.1.2016 13:57

Jestli můžu doporučit automatický kotel z vlastní zkušenosti já, skvělá koupě byla automatický kotel na dřevo od TOPMAXU z Teplic. Funguje nám úžasně a nebyl ani cenově tolik nákladný (kdyžtak info na www.topmax-teplice.cz). 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.133 (?), 26.1.2016 16:24
Automaticky kotel na drevo.konecne! jak ten pokrok jde dopredu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.11 (?), 26.1.2016 16:36

Dobrý den, já vlastním přestavbu, jedu na ni třetí sezónu. Během třech let, vyzkoušeno hnědé o2, černé, prozatím bez poruchy, mám to pod viadrusem u22 5 čl. hořák z Domeru, Pancerpol trio, otočný. Spokojený jem nad míru, možná jsou hořáky a kotle lepší a určitě budou, ale mě bylo líto vyhazovat dobrý kotel a toto řešení mi přišlo vhodné. Podle mě lepší topit černým, vyšší výhřevnost i méně popela, kotel bez mastných sazí i komín v pořádku. Nemám problém. Jsem spokojený.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.91.78 (?), 20.10.2016 17:43

Já teď přemýšlím o Dakonu 16, máte s ním někdo zkušenost? Tady  http://kalkulackaenergie.com/vyber-kotle-uhli-drevo/ vyšel v recenzi docela dobře

Připojit reakci

hit.man (11) - xxx.xxx.63.106 (?), 22.10.2016 18:31

Jaký typ kotle by jste doporučili? Chtěl bych automatický kotel na uhlí a vzít to přes dotace. Když jsem se díval tak nejnižší začíná na 70.000. Zajímalo by mě jestli jestli je tady někdo z vás který šel cestou kotlíkové dotace a jak mu vycházel rozpočet včtěně instalace repektive kolik doplácel z svého :).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 18:38

no já jsem si před podáním kotlíkovky dělal srovnání, zda jít do dotace (a pořídit 5 emisní třídu, automat + vložkování komína+ úprava rozvodů + vstupní dveře) nebo počkat cca 2 roky až klekne stávající kotle a koupit za svý 4 emisní třídu (tj. kotel + vložkování komína + úprava rozvodů)

Porovnáním mi vyšlo, že s dotací se mi vyplatil dražší kotel (i když byla jeho vyšší cena  + jsem musel měnit jedny dveře).

Skutečnost: 155 000 Kč celkový náklady, dotace 112 500, tj, za necelých 43 000 mám nový kotel, vložkovaný a frézovaný komín a nové vstupní dveře.

Za těch 43 000 bych nepořídil kotel ve 4. emisní včetně zapojení a vyvložkování komína

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.186 (?), 22.10.2016 18:41

A musite topit podle smlouvy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 18:56

no musím topit to, co povoluje výrobce kotle. To jsem dělal dosud. V čem by měl být problém, že musím topit dle smlouvy?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.111 (?), 22.10.2016 19:01

Když do automatu naládujete dřevo tak porušíte smlouvu a seberou vám dotace a flastr 50000.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:03

host - xxx.xxx.221.111 (?), 22.10.2016 19:01

1) pokud bych měl přístup k levnému dřevu, topil bych jím dosud a nekoupil bych si kotel na uhlí

2) ale musí tě při topení dřevem chytit 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.111 (?), 22.10.2016 19:07

Ty automaty litiňáky sváděj k topení dřevem. Bacha choděj namátkový kontroly a dělaj stěry. Chytit tě nemusej, maj to napsaný v kotlu. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.105 (?), 22.10.2016 19:10

Z prominutim jste kecal!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:13

host - xxx.xxx.209.105 (?), 22.10.2016 19:10

Já  ??  A v čem?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.111 (?), 22.10.2016 19:14
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:18

host - xxx.xxx.221.111 (?), 22.10.2016 19:14

tyhle obecné shrnutí moc rád nemám, podmínky jsem studoval přímo z konktrétního kraje

Jinak v odkazu jsem nenašel nic, co by odporovalo zde na diskuzi uvedenému

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:14

záleží na míře, pokud tam hodím 2,3 suchý větve z ořezu, tak nikdo nic nepozná. Navíc výrobce umožňuje roztopení (rozdělání) pomocí dřevěných třísek 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.132 (?), 22.10.2016 19:17

Já jen bacha dejte si bacha.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:19

jasně. Jak píši výše, přístup ke dřevu jsem nikdy neměl, takže kotelna narovnaná dřevem místo uhlí u mě nehrozí. A když budu potřeboval spálit pár větví, určitě je nebudu mít v kotelně 

Ale díky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.132 (?), 22.10.2016 19:23
Jo rádo se stalo v odkazu koukněte na videošot.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:29

host - xxx.xxx.12.132 (?), 22.10.2016

Pán na videu je opravdu odborník, jednak dokázal říci pár obecných pravidel, jednak varoval v roce 2015 před nákupem kotlů 1. a 2. emisní třídy, které se však na trh nesmí uvádět již od 1.1.2014...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.132 (?), 22.10.2016 19:34

Jo tak ty se prodávaj ještě a varoval aby si někdo nenaběh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 20:21

no pokud je nějaký topenář prodá a namontuje po roce 2014, tak ještě v záruční době ho má zpátky, protože do konce roku 2016 musí být první revize a při ní se to zjistí, že jaksi nejde v roce 2016 uvést 1. a2.2. třídu do provozu

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.123 (?), 22.10.2016 20:28
Revize che
Připojit reakci

hit.man (11) - xxx.xxx.63.106 (?), 22.10.2016 18:57

A jaký jste kotel nakonec zvolil? Automat na pevná paliva pro kotlíkovou dotaci musí splňovat 5. třídu? Vložkování komína je nutné? Já mám průměr 200 mm.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:01

jakýkoli kotel pořízený z kotlíkových dotací, manuál či automat musí plnit 5. emisní třídu - Ekodesing

Pořídil jsem nakonec některými lidmi kritizovaný Attack FD Automat pro jeho teoretickou možnost nouzového provozu bez elektrické energie např. při kalamitě

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 19:12

vložkování komína je nutné pouze když stav komína jej vyžaduje

Připojit reakci

hit.man (11) - xxx.xxx.63.106 (?), 22.10.2016 20:20

Ještě se zeptám takto s životností kotle na uhlí to je jak? Chápu je to i dáno výrobcem, ale zajímá mě jestli kotel vydží víc jak 10 let?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 22.10.2016 21:36

těžko říct, v dnešní době se šidí vše a čím dál více se výrobci orientují ne na své jméno, ale na množství prodaných výrobků. Takže říci, zda správně zapojený kotel vydrží 10, 15 nebo více let, si netroufnu

Připojit reakci

host - xxx.xxx.146.58 (?), 22.10.2016 22:31

Ze zkušenosti-plecháče když jedou na uhlí 30let.Litina?Někdo se tady chlubil 60letým.Likvidační je pro kotel mokrý dřívía to u automatu nehrozí.Samozřejmě může být špatný svár, odlitek atd.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.232 (?), 23.10.2016 10:49

Mám za to, že emisní třída zcela nerozhoduje. Základní kritérium je Ekodesign. Např. Rojek A25 má na ořech 2 pouze 4. emisní třídu, spňuje Ekodesign a je na seznamu výrobků. Takovýchto kotlů bude více.

Vložkování komínu (stavebně v pořádku bez závad) má ten smysl, že spaliny automatických kotlů, které mají výstpní teplotu spalin okolo 150 °C, neprohřejí komín v celé výšce a při chladnutí zkondezují. Kondenzat se v nevyvložkovaném komínu vsakne do zdiva a může prosakovat až do místností. Druhou věcí je to, že po připojení automatického kotle potřebujete i zprávu od kominíka, z nichž drtivá většinba vložkování vyžaduje (pokud přímo nepředepisuje výrobce, pak jsou mezi nimi vyjímky).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.232 (?), 23.10.2016 10:36

S předchozím příspěvkem se ztotožňuji. Za sebe ještě doplním, že nový systém topení bude uzavřený - zvedne se tlak a pokud máte staré radiátory, může nastat potřeba jejich výměny. To jsou další náklady, které je třeba uvážit.

Připojit reakci

hit.man (11) - xxx.xxx.63.106 (?), 23.10.2016 11:25

Mám na TUV připojený plynový kotel u kterého musím mít minimálně 1 bar. Radiátory zatím drží jsou v celku dobrém stavu. Špatné jsem již vyměnil. Mám ještě otázku na pana který se přihlašuje z této adresy: xxx.xxx.69.122, kolik vás celkově vyšla instalace automatického kotle na uhlí topenářem. Když vezmu cenu kotle + instalaci (a zprovoznění) + vyvložkování komína.

Děkuji moc za cenou informaci.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 9.2.2017 16:41

se zpožděním, ale celkovou částku mám uvedenou výše ve vláknu.

135 000 Kč  - vč. DPH - 75 000 Kč kotel, 25 000 Kč vložkování a frézování, 35 000 úprava kotelny včetně nového kombinovaného ohřevu TUV.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.146 (?), 19.5.2017 13:25

Co se kotlů a kamen týče, musím zde rozhodně zmínit www.topmax-teplice.cz. S jejich servisem služeb jsem byl nadstandardně spokojen. Jejich produkty jsou opravdová kvalita a ceny jsou také parádní. Mohu jen doporučit!!! 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.138 (?), 19.5.2017 13:41

A já mohu doporučit, aby si dotyčný, pokud se mu Topmax z nějakého důvodu bude zamlouvat, zajede do Polska, kde to koupí přímo od výrobce - ELEKTROMET, ale za úplně jinou cenu... 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 19.5.2017 21:20

topná sezóna pryč, tak se připojím s vlastní zkušeností s automatem. 

Dříve jsem topil ve Slokov Variant 27 Sl, a to nárazově, vždy odpoledne zatopit, přiložit ještě na noc a nechat vychladnout. Víkendy se topilo pořád. 

Loni jsem na kotlíkovou dotaci pořídil automat (Attack Fd 25), nahodil jsem ho loni v říjnu a vypnul v květnu. 

Když porovnám spotřebu, tak dříve jsem spálil cca 70 q hnědý kostky II, ořechu II jsem loni spálil přibližně stejně (dejme tomu s tolerancí do 5 q), prostě ze zavážky zbylo a odhaduju. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.94 (?), 19.5.2017 22:23
No ale to podstatné jste napsat zapomněl... na jakou teplotu jste natápěl dům se Slokovem a na jakou teplotu s automatem. Víte, vidím to u svého souseda... pokud má topení regulaci, tak mají lidé tendenci šetřit, jako např. s plynem a řeší i půl stupně navíc..., čili soused také protopí stejně jako dříve se starým kotlem, ale už neříká, že má doma výrazně nižší teplotu, než míval dříve když topil v Doru. To zase poznám já, když k němu přijdu. Dříve měl v baráku příjemné teplíčko, dnes už tak příjemně v tom baráku není... prostě utahuje, utahuje kohoutky co se dá ještě vydržet...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.53.230 (?), 20.5.2017 18:24

No právě, toto nikdo nevidí. S plynem také chválí, jaké je pohodlí a mrznou. Celý život budou škrtit a seřizovat a nakonec zhodnotí komfort, pohodlí a kolik ušetřili a mrzli.  Máme obyčejný kotel a máme teploučko. Nechodím seřizovat, zatopím a hotovo. Mohu pálit dřevo, uhlí. Teplu v baráku zdar. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.196 (?), 20.5.2017 19:18

Já myslím že plácáte nesmysli.Za 6 měsíců jsem spálil 45 metráku v automatu, termostat nastaven na 24 stupnů ohřev bojleru 150 litrů obytná plocha 195 metrů.a teplo 24 hodin.Tak si myslím že nikdo nemrzne.laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.94 (?), 22.5.2017 10:22
Informace, kolik protopíte za 6 měsíců je k ničemu. Já topím v průměru 8 měsíců v roce a myslím, že takových je nás většina. V říjnu už je chladněji a většina lidí už topí a končí se obvykle v květnu, někdy když je chladněji, tak si přitopím i v červnu, ikdyž třeba jen 3 dny. Neméně podstatná je i informace, jestli máte zateplený dům a informace o vytápěné ploše tak ztrácí validitu. Není 24 stupňů jako 24 stupňů, co tím chci vyjádřit, jinak se člověk cítí když je 24 st. se sálajícími radiátory a úplně jinak když jsou jen vlažné, kdo topil kdy plynem, tak ví o čem hovořím. Takže topení s ručním přikládáním, respektive teplo z tohoto systému je příjemnější. V noci je to u automatu naopak, protože stále nahřívá, ale k čemu je mi teplo, když jsem pod peřinou? Já dávám přednost teplu když jsem venku z pelechu. No a když jsem u té spotřeby, tak vězte, že soused má vytápěnou plochu podobnou jako vy a spálí 70 metráků uhlí za celou sezonu a 45 metráků je v jeho případě jen vlhký sen. Kdybych topil pouze uhlím, tak bych při podobné ploše těch 70 metráků ani neprotopil, to bysme se doma upekli. Já topím v kotli s ručním přikládáním a spálím třeba jen 10 metráků uhlí za nějaké tři tisíce a 12 metrů dříví, které mám zdarma, mám les. Ale vše samozřejmě záleží na zimě, nekdy se toho uhlí spálí víc, někdy méně.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.122 (?), 21.5.2017 0:49
To je těžké říci na jakou teplotu se vytápělo předtím, regulace nebyla (až na dušení kotle). Ale šlo by říci že teplota byla tak max. 23... S automatem topím na 22,5 a zimu nepociťuju. U manuálu byl problém v tom že se prakticky vždy natápěl vystydlý barák, a proto pocitově nic moc i když se už chvìli topilo..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.149.178 (?), 12.5.2019 13:14

Zdravím, za mě - žádná výhra. Ručně jsme topili černým uhlím, spotřeba cca 50 metráků za 7 měsíců topení, + přitápění na jaře a podzim k večeru občas dřevem 10kubíků.

Kotel viadrus, 2 podlažní barák jak kráva, nezateplený. (cca 160m2)

Nyní na automat cca 80 - 90 metráků hnědá kostka do automatu. A Vedro doma rozhodně není. Každý včere do násypky 6 kýblů uhlí. 

A to nemluvím o tom skládání uhlí. Brrrrrr.

Neskutečná dřina kolem.

Kdyby dům nevlastnili moji důchodci - tak okamžitě zatepluji a předělávám na tep. čerpadlo + elektrřinu.

Pozn. Se 3 důchodci domě (2 ženy, 1 muž) jsem tu sama ženská... Nadřu se neskutečně, i když strýc se snaží, ale... síly už nemá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.40 (?), 12.5.2019 13:20

- srovnáváte černé uhlí+dřevo versus hnědé u. - správně asi ořech a ne kostka

- jaký automat máte??

- máte směšovací ventil + ekvitermu + regulátor tahu na kouřovodu??

ps: zateplení + čerpadlo = cca 500 000 Kč

Připojit reakci

Salomon (0) - xxx.xxx.114.109 (?), 12.5.2019 13:42

zateplení přes 800 tis. Kč, (bez dotace), okna, stropy, obálka,..

tepelko + nová otopná soustava minimálně 500 tis. Kč

TČ uvažujete jaké? myslím princip - např. země - voda

návratnost v nedohlednu, provozní náklady velké

bez dalších informací nelze hodnotit, to jsou jen nástřely a dohady, nechte prověřit odborníkem (TZ,..)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.83 (?), 12.5.2019 16:52

Ten kto je linej a hlupak tak nech plati. Tak je to spravne

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 17:47

Tak toto je jeden z těch rýpalů z bývalého společného státu. |Ne každý bydlí v poměrně novém domě a stavěném na míru. I u vás byla v šedesátých létech móda stavět dvougenerační domy a z pnných cihel nanejvíš na 45cm. a když se stavělo ze sikátů, tak se dávali na střední rozměr a malta v celé šířce zdiva. V zimě pak byla na stěnách pěkná šachovnice. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?), 12.5.2019 19:23
Hej nech plati oblubene ceske slovo. Viete ked neviete co povedat mate oblubene ceske slovo. A henti ktori uz vedia co spravili budu platit cim dalej viacej.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 20:04

které české oblíbené slovo jste myslel? Já u nich rozdíl nedělám a používám je podle potřeby. Pouze se snažím upřednostnit časká slova před převzetými cizími. Vždy to ale nejde a mrzí mě to, že nedovedu významově stejné slovo vyhrabat. Prosím, které ji to, podle vás, to nejoblíbenější slovo u nás. Já si s oblibou ulevím vyslovením lidového výrazu pro misto kde končí zažívací ústrojí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?), 12.5.2019 20:23
Pan iksko vie ake slovo ma v oblube.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 20:37

Opravdu nevím. Prosím o nápovědu. Přeci nechcete, abych u toho ještě klečel. Děkuji za odpověď. Jinak nebudu moci usnout, a to si přeci nevezmete na svědomí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?), 12.5.2019 20:56
Pan iksko povedal ze sme (debili) vraj preto ze kurime drevom. Vraj znicime lesy. Ved teraz je drevo takmer za robotu. Chcel som odpovedat rovnako mna nezobralo vraj akysi redaktor bude rozhodovat. On moze ohovarat a iny nie? Nie su tie rovnake podmienky. Viete tie ikska s uhliem co skoro budu nariekat. Preto som rychlo predal kotol na uhlie. Teraz sa este dalo za pekne peniaze. Snad teraz zoberie ked je v zatvorke.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 22:31

Tak že kůrovec a jeho příbuzenstvo nezná hranice. Tak abychom chodili do lesa fotografovat, aby vnoučata viděla jak vypadal les. Tady je oblast, která byla zdevastována před cca 100 lety, tak většína lesa zde byla v mýtním věku. Ale stejně to je katastrofální situace. Já osobně mám kotel Atmos, v kterém lze dobře topit jak dřívím, tak uhlim.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.122 (?), 13.5.2019 9:39

Já se domnívám, že to není jen jedno slovo, ale přímá řeč "Čo bolo to bolo".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 13.5.2019 11:45

Být vámí, tak toto sosjoví veřejně nepoužívám, aby po vás nechtěl Švandrlík autorské poplatkywink.JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 13.5.2019 13:21

Omlouvám se za překlep správně tam mělo být: sousloví

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?), 12.5.2019 13:59
Pani tiez som mal tieto skusenosti predal som kotol kupil na biomasu. Taketo mnozstvo uhlia je vela aj pre zdraveho cloveka. Drevo som schopny robit aj ked niesom mlady chalan. Ved dochodci robia na malych furikoch cize viacmenej uzitocna robota aj pre zdravie. V zalohe plynovy kotol pre tazke chvile. Nech sa dari a nedajte na pisalkov ake je uhlie bez roboty robota aj pri cisteni kotla.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.215 (?), 12.5.2019 14:07

vyborna slovenska rada misto 80q uhli si duchodci udelaj 50metru dreva.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?), 12.5.2019 14:18
Takner ste sa trafili teraz som robil 50 ako povedate metrov sam. Na niekolko zim vystarane. Tuna vobec vela chytate za slovo. Iny kraj iny mrav.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 17:40

Však vaší krajané zde rypou také jako o závod. Nesmíte to brát až tak vážně. Je vidět, že jste ještě Jura. Mě ale 50m3 nestačí ani na dvě zimy. Zatím to zvládám, ale čím dál mě to trvá déle a víc to bolí.  JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 12.5.2019 17:35

Je pravda, ti důchodci na to maji asi pět měsíců a nezkrátí se jim aspoň žíly. Já bych osobně radeji snížil obývanou plochu s ohleden na sílu vnitřních stěn. /spora sice není úměrná, ale něco se dá ušetřit.

Připojit reakci

Vojtěch Jelínek (0) - xxx.xxx.130.20 (?), 13.5.2019 7:30

Dobrý den. Podle ne jde o nepochopení - automat sám o sobě nemůže mnoho ušetřit (TZ domu se nemění). Sice má vyšší účinnost, ale ta se při obvyklém/správném zapojení využije pro celodenní tepelnou pohodu. Pokud jste spálil 50 q ČU (cca 30 MJ/kg), tak tomu 90 q (cca 17 MJ/kg) - co do uložené energie - odpovídá. Pálíte tedy stejně energie v uhlí, nemusíte řešit dřevo, je to jistě pohodlnější (pro Vás, pro zbytek domu je to asi bezpracné).

Dále k uvedeným bodům. Vedro jste doma míval, ale jen proto, že jste přišel do vychladlého domu a zatápěl - pak plným výkonem vytápěl vychladlé místnosti - v tu chvíli byl jistě hic, ale ráno nebo po příchodu domu bylo jistě chladněji.

Skládání uhlí se podl mne u HU a ČU přiliš neliší. Černého je méně, ale jsou těžší lopaty:-)

Nechápu, co je u automatu ta dřina při Vašem srovnání s ručním kotlem. Prostě uhlí se naložit musí a popel vybrat také. Pokud Vám to vadí, pak je to na změnu zdroje vytápění. (Pokud spálíte 90 q HU, tak při nutné investici a potom spotřebě ele. šťastný z TČ pravděpodobně nebudete... ale bude to bez práce.)

Mrzí mne, že jste žena - přeci jen práce s tím je. Já jsem muž a mám doma maminku, ženu i děti a jsem rád, že nikdo z nich ke kotli vůbec nemusí chodit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.197 (?), 23.5.2019 9:29

V klasickém kotli lidé zatápějí většinou, až když jim doma začíná být zima, a potom topí, co kotel dá, do radiátorů to jde více méně přímo (55-70°C).

Automat topí jiným způsobem, záleží pochopitelně na instalaci topné soustavy a řídící jednotce s čidly. Vcelku jednoduchý důkaz, ověřený tuto sezónu - eqvitermní regulace. Ta přes 4CV topila celou sezónu na podstatně nižší teploty, než klasický kotel, přesto starý dům zůstával nahřátý a soused s podstatně mladším domem a klasickým kotlem nechápavě kroutil hlavou a tvrdil, že taková teplota v radiátorech by jeho dům nevytopila.

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/50-ekvitermni-krivky

Po otevření tohoto odkazu si projděte červenou křivku, najděte si bod, kde se protíná s aktuální venkovní teplotou, tahle teplota vody v radiátorech pro danou vnitřní teplotu a TRVALÉ topení většinou stačí! Na zkoušku si ve vrchní tabulce změňte první hodnotu dle vlastního uvážení (přání) - je to teplota "doma". Podle českých zvyklostí přetápění křivka pěkně poskočí wink.

Takže - automat topí tak, aby Vám doma NEBYLA zima, resp. aby Vám bylo PŘÍJEMNĚ, nikoli aby jste se ohřáli. S dobrou řídící jednotkou se dá nastavit i na nižší teploty v noci nebo přes den, pokud nikdo není doma, ale velké výkyvy teploty se nevyplatí. Taky to umí, ale potom se i PROHNETE. Při placení (i skládání a nakládání).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.40 (?), 28.5.2019 6:26

Volně navážu s odkazem:

https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/15756-kondenzacni-uhelne-kotle-nechtene-dite-ekodesignu

V článku Ing. Lyčka (asi největší guru přes kotle v ČR) rozebírá až příliš vysokou účinnost automatických kotlů kdy se tvoří kondenzát kyseliny sírové který ničí nerezové vložky komínů i samotné výměníky aut. kotlů... takže s trochou nadsázky se dá doporučit demontáž turbulátorů z kotle aby se účinnost kotle malinko snížila a živostnost kotle prodloužila... ;-)

Připojit reakci

Vojtěch Jelínek (0) - xxx.xxx.130.20 (?), 28.5.2019 7:17

Dobrý den. Ten článek znám a pana Ing. Lyčku respektuji. Nicméně z tohoto pohledu nejde o životnost kolte. Kotel při správném zapojení a nastavení je někde mezi 1. a 2. maximem - tedy cca okolo 70 °C (podstatná je teplota zpátečky). Ta kondenzace je nebezpečná pro komín. Teplota spalin, aby nedocházelo k jejich kondenzaci v (často nerezovém) komíně, by měla být 160°C + teplota vzduchu v kotelně, resp. 60 °C na výstupu komínu a to je to, co moderní automaty zanedbávají a výrobci neřeší. Obsah síry to jen dále zhoršuje.

P.S.: Stejně je v tom fyzikální chlív - jeden kominík mi říkal, že mi z komínu poteče jako z vodovodu a já za 2 roky topení kondenzát neviděl - netvrdím, že se netvoří, ale vidět prostě není!?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 28.5.2019 9:36

V nějakém článku ze zahraničí jsem četl, že tam je povinné čidlo teplty komínového průné jeden metr pod vyústěním. Tam pak za provozu nesmí klesnout teplota pod 60°C. To je právě to opatření proti zadehtování komínu. JInak, pokud není automat předimenzovaný (doporučuje se 75 až 85% vypočtených ztrát oběktu + statní spotřeba, např TUV), tak k u vícevrstvých komínů ke kondenzaci nedochází.  JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 28.5.2019 9:43

Mohu doporučit : https://vytapeni.tzb-info.cz/vymeny-kotlu Zde je téměř vše k problematice vytápění.  JD

Připojit reakci

Vojtěch Jelínek (0) - xxx.xxx.130.20 (?), 28.5.2019 14:29

Čídlo na vyústění komínu nedává smysl (bez znalosti bližších okolností). Okamžité TZ objektu závisí na vnitřní a venkovní teplotě a tak se mění i potřebný výkon. Pokud nebudete mít regulaci od X% (-ztráty = 0 W) do 100 %, a to u AK mít nikdy nebudete, tak bude (v praxi musí) docházet k cyklování i když budete mít modulaci výkonu. Při náběhu do výkonu po útlumu nahoře nikdy 60 °C být hned nemůže.

Druhou věcí je, že takový požadavek jde proti požadavkům an maximalizaci účinnosti a provozním (flexibilním) nákladům.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.197 (?), 28.5.2019 10:13

Asi mám kotel i komín atyp, koncem topné sezóny jsem měl vcelku problém dostat se s teplotou spalin na 100°C, spíš se točila kolem 80, kotel 60-62, zpátečka 55.

V kotli i kouřovodu naprosto suché částečky, lehce seškrabatelné. Z komína pochopitelně nic neteče...

Což ale vlastně odpovídá obr. 2 ze zmíněného odkazu (Závislost tvorby kondenzátu...) laugh.

Pro jistotu v současnosti "obaluji" železo v kotli a kouřovodu dehtíkovým filmem ze spalování dřeva, zavlažit je příjemné.

Každý jsme strůjcem svého štěstí.

Připojit reakci

Vojtěch Jelínek (0) - xxx.xxx.130.20 (?), 28.5.2019 14:41

Dobrý den. Pro zajímavost napište, jaký kotel a palivo máte - uvádíte zajímavé hodnoty.

Jinak si dovolím poznámky - ono to není tak jednoduché.

1) Pokud máte teplotu spalin na výstupu z kotle cca 100 °C, pak máte někde v jeho průběhu velmi pravděpodobně teplotu okolo 2. maxima koroze. U nerezové vložky tedy máte pravděpodobný problém (jako já, i když mi z komínu nic neteče).

2) Teplota zpátečky se mění a to i při 4cestném ventilu se servem. Pokud máte nastaveno 55 °C, odpovédá to pravděpodobně návodu od kolte, ale v praxi Vám často teplota spadne pod 55 °C (zkuste se dívat na ŘJ). S tím souvisí i to, že pokud máte kotel na 60 - 62, zásoba teplé vody není velka a z důvodu ochrany zpátečky bude ŘJ ovládat servo (a asi i opotřebovávat mechanické prvky + relé).

3) Na dehtíkový film dejte pozor. Udělat jej lze, ale odstarnit v AK je to potom problém.

Díky za příspěvek a hodně zdaru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.40 (?), 28.5.2019 16:06

Začnu uvažovat o pořízení čidla do kouřovodu - abych měl v kouřovodu cca 150C; teplotu požadovanou mám na 75C a skutečnou od 68 do 85C (Benekov B14). Vin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.194 (?), 29.5.2019 6:20

S jakým výkonem kotel hoří (jaká je hod. spotřeba uhlí)? W

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.40 (?), 29.5.2019 7:22

V květnu jsem používal nastavení na 8kW - tedy 5/40vteřin; spotřeba paliva teoreticky 1,7kg/hod. (sleduji jen % plnosti 130kg násypky). Při výdrži 5 dnů to vychází 1,1kg/hod.

ps: v noci jsou delší útlumy - ekvitermu mám poníženou o 10C, ale přes den se bojler natápí 5hodin kdy kotel sotva stíhá ;-), takže těch 8kW je kompromis. Vin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.194 (?), 29.5.2019 11:07

Podle výrobce při min. výkonu 4 kW by měla být teplota spalin 95 st. a podle odhadu s 8 kW by to nemělo jít pod 100 st. nezanáší se kotel není náhodou malý tah? Jestli likviduje nízká teplota spalin komín tak by to asi nebyla úspora. B14 má obsah vody jen 45l proto teplota kotle klesne pod 75 st. Jestli topíte 5 hodin do bojleru x 8 kW to máte asi dost velikou spotřebu vody. W

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.40 (?), 29.5.2019 11:47

Mám atypicky bojler - jen 80l. = jde o překopaný původní el-bojler. Cu výměník má jen cca 0,2m2. Teplotu spalin v kouřovodu odhaduji na 100C... ps: tah je dobrý a stabilizovaný na cca 10Pa - regulátor tahu je skoro stále otevřen.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 29.5.2019 12:54

Pkud máte regulátor tahu prostřednictvím přisávání, pak po smíchání spalin s přisátym vzduchem může dolít k poklesu teplota této směsi i na 50°C. Průtok kolem klapky není již nijak blokován. Kotel má však vějaký odpr proti proudění tvarem výměníku, je zde však nucený přívod vzduchu ventilátorem a tak je obtížné určit poměr směšování.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.203 (?), 30.5.2019 7:38

Dobré ráno,

dovolím si trochu upřesnit, co to je kondenzace v komíně při topení automatem a uhlím. Předně- k novému automatu jsem postavil výfuk (rozuměj komín) cca 8 m vysoký, stojící od paty až po vršek mimo dům. Komín je klasika systémová stavebnice, tedy tvárnice, izolace a vnitřní keramika (po vodě). nataženo perlinkou, vyhlazeno flexi lepidlem, natřeno akrylátem postaveno před cca15 lety, dodnes tomu komínu nic není a vypadá, jako bych ho postavil minulý rok. Nikdo mi na to nedal revizi, bude se to ochlazovat, bude to kondenzovat, za rok se to ucpe dehtem a podobné nesmyslné kecy.  Spalinám ještě výrazně odebírám teplo v kotelně. ANO, je pravda, že při topení se vnitřkem komínu valí kondenzát (vidím co a kolik vytéká z kondenzační jímky). A teď ta druhá podstatná věc. I hodně blbě seřízený automat spálí vše v prostoru hořáku včetně toho dehtu, takže žádný DEHET v komíně se nekoná. To tekuté je voda, kyselina siřičirá a jiné v ní rozpuštěné sajrajty z uhlí. Zpočátku jsem toho nachytal cca 1 litr a schválně nechal odpařit (ovlivněn báchorkami o dehtu v komíně). V podstatě vše zmizelo. Komín pro klid duše jednou ročně protáhnu štětkou a dole vyberu kyblík popílku. Toť vše. Když jsem před 6 lety odstavil automat, čistě ze zvědyvosti jsem udělal kamerovou revizi. Vše je v pořádku, ale papír by mi na to kominík nenapsal. Prý se musí držet norem a předpisů. Na závěr velmi důležitý poznatek, pokud máte komín v antikoru, nic z toho, co píšu neplatí. Pokud se k antikoru budete chovat tímto způsobem, za rok či dva se vám totálně rozpadne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 30.5.2019 8:45

Jaký máte kotel, jakou ochranu zpátečky a na jakou výstupní teplotu topíte? Jaké máte vypočtené ztráty domu a výkon kotle. S tím vším může souviset dokonalost spalování. Jsou potřeba dodržrt hlavně dvě věci. Dostatek vzduchu a prostor pro vyhoření uvolněných plynů z paliva.  JD

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Kotel Blaze Harmony66527.6.202297835
Míchání štěpky s ořechem 2 do automatického kotle - zkušenosti13723.6.202218495
Zapojení kotle na TP na AKU s možností samotížného provozu a optimální nabíjení AKU elektřinou 1222.6.2022766
DOR 24, 3 cestný ventil, samotíž4620.6.20223681
Cena uhlí 202243519.6.202273545
Výběr kotle na dřevo12010.6.202214950
Náhrada DOR 20 - shodné připojovací rozměry57.6.20223787
Benekov C27 - nastavení menu pro ohřev vody217.6.20221254
Zkušenosti Kovarson Gekon combi10481.6.2022198636
KULOVÉ VENTILY - PROPOUŠTÍ330.5.2022408
Čtyřcestný ventil18529.5.202216037
Kapajici pojistny ventil na bojleru tuv1028.5.2022671
Viadrus A3W ventilátor se nespustí1227.5.20221138
Teplota v domě427.5.2022502
VIADRUS U32 ŽIVOTNOST KERAMICKÉ TRYSKY73427.5.202275505
Lázeňské kamna,jak na ně?1125.5.20221425
Automatické zapalování dřevoplynu713.5.2022821
Netradiční nouzové palivo v kotli ATMOS DC711.5.20221084
Zlepšovák do viadrusu U26558.5.20228305
ATMOS C18 COMBI S AN45.5.2022712
Výběr kotle141.5.20221785
Hnědé uhlí nezplyňuje1230.4.20221242
Kotel Attack FD automat a Panther12427.4.202267653
Zkušenosti s černým uhlím a hnědouhelné brikety Viadrus u22 economy1116.4.20222071
Varimatik 153116.4.202245254
Termohlavice + ventily815.4.2022905
Viadrus Lignator - jak topit, zkušenosti a rady uživatelú1214.4.20229362
Hnědé uhlí - ořech 2 SE Komořany1014.4.20221460
Čím zateplit(zaizolovat) AKU nádrž?489.4.202242336
SERVOPOHON KE KLASICKEMU KULAKU488.4.20224438
Kotel Elektromet 25507.4.20223174
Jak nejlépe rozvést teplo po místnosti/cirkulace356.4.202217763
Viadrus U 26 a přestavbová sada na EKO keramika643.4.202237865
Výměna kotlů4131.3.202214223
Kotel na dřevo Fénix 90 (hodnocení) 12031.3.2022121109
Změna vytápění... kotel na TP vs. T. Č10130.3.202211635
Kotlíkové dotace15826.3.202213339
Kotle Viaflames57523.3.202260380
Náhrada za starý kotel DAKON5822.3.20225188
Zákaz topení pevnými palivy7920.3.202225915
Czechtherm EMA 5 BIO 2315.3.20223158
Benekov c 27 něco je špatně nastaveno2812.3.20222639
Končí doba uhelná40512.3.202292547
Krbová kamna a prkenná podlaha1111.3.20221119
Kotel blaze a ohřev užitkové vody238.3.20223440
Teplovodní výměník na stávající krb1156.3.2022167272
Automatický kotel Domo Opal 12-20 kW - pomooooc prosím835.3.202247636
Regulace kotle na TP7224.2.20226717
Kde koupit kotel - v PL nebo v ČR?1221.2.202210244
Topení a skušenosti s U22 Economy107118.2.2022127794
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2022