Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aktuální slevy na kotle   |   Nejoblíbenější kotle   |   Kotle na pelety   |   Kotle na tuhá paliva

Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Biomasa > Kotle Attack SLX,DPX optimální nastavení a řešení provozních problému

Kotle Attack SLX,DPX optimální nastavení a řešení provozních problému

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 21.9.2022 16:55
Připojení do komína.
Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Vložka komínů je keramická nebo šamotová s izolací..., Jan Kalser, 13:31
Zavolejte mi...., Pavel ŽaludCTP , 7:05
Hledal jsem ale nenašel, z čeho je vložka ko..., host, 27.9.2022
Čerpadlo v malém okruhu mám na nejnižší stupeň. Če..., Jan Kalser, 27.9.2022
Zkoušel jste snížit otáčky čerpadla na kotlo..., host, 27.9.2022

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 31.1.2017 16:48, počet návštěv: 134250
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotlů Attack SLX a DPX, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem. Tímto kotlem topím a vzhledm k počtu instalovaných a servisovaných kotlů jsem schopen adekvátně poradit. Jediné co je potřeba, pokud je nějaký problém - specifikovat jak je kotel zapojen, výkon kotle-aku -bez aku nádrží, průměr a stavební provedení komínu, dále teplotu výstupu z kotle, teplotu zpátečky a k těmto hodnotám i teplotu spalin po čtvrt hodině od zátopu do dvou hodin. Dle toho se dá usoudit, jak kotel pracuje v reálných podmínkách. Dopředu říkám, že optimální teplota splin je nad 150°C do 200°C, dle toho, jak probíhá hoření. Budu rád za věcné dotazy a spamovače a různé zaplevelovače prosím o zaměření na jiné diskuze. Děkuji Žalud

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 31.1.2017 20:21
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím, rád se připojuji do této diskuze a potvrzuji plnohodnotné rady Pavla Žaluda. Vyzkoušel jsem různé turbulátory i oběžné kola, a to mám frézovaný komín 11 m, vložku nerez 180 mm, tah 30 Pa - regulátor komínového tahu nastaven na 23 Pa (zkoušeno s i bez) a nyní průměrná teplota 190°C (160°- 210°C), servisní turbulátory, kolo 175 x 29 mm, 6 lopatek.  Dnes jsem dal na zkoušku kolo ustřižené na 22 mm, tak uvidím jestli se teplota trochu sníží, zatím dolaďujio servisní parametry. Kotel DPX 25 profi. S pozraven SH

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.4 (?), 31.1.2017 20:55

O tomhle kotli jsem uvažoval. Rád si kupuji hotové výrobky. Stříhat lopatky za takový prašule měli slováci.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 31.1.2017 21:26

To upravené kolo jsem měl ještě ze starého kotle, tak jsem to chtěl vyzkoušet. Všechno vždy záleží nejenom na kotli, ale i na systému vytápění, tepelných ztrátách, komíně a i kotli. Tak se nedá posuzovat jenom kotel, ale celý systém vytápění. SH

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 31.1.2017 22:25

dobry den,

Kotel DPX Profi, 25KW. Aku 2x 700L

Oventrop: stupen cerpadla 3 (80w), regulator 6.3

1. Trapi me caste pretapeni kotle, je nainstalovana chladici smycka Watts, ktera by se mela otevirat pri 97, ale jiz se otevira pri 86 - 87st. Takove teploty dosahnu lehce. Nyni mam zavreny privod do chladici smycky a nahrivam na 90st. Kotel mene dehtuje a jede porad na plny vykon. Spaliny 185st.

2. Pokud dohori palivo sviti napis FUEL, tak stale bezi oventrop.Klidne celou noc. Nekdy pomuze kotel spustit a vypnout, to se zastavi cerpadlo v oventropu, ale nekdy samovolne spusti, toci vodu tak dlouho doku neni kotel vychlazeny na cca 61st.

Vada: po 2 roce - praskl samot ve vymetacich dvirkach

Jinak asi s kotlem spokojenost.

Diky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 1.2.2017 18:06

Jak máte nastaven parametr Ur a kde máte instalován přídavný teplotní snímač   pro ovládání přídavného výstupu

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.23 (?), 1.2.2017 18:51

Tak isto, po 2 roce - praskl samot ve vymetacich dvirkach. Palivo nechce padať dolu k tryske. Jedná sa o DPX 15kW.

Připojit reakci

Dave Valach (735) - xxx.xxx.145.151 (?), 1.2.2017 19:23

Topím v DPX 15 kW 4 roky, šamot ve dvířkách dole praskl po 1/2 roce.Kotel je co se týče zpracování, materiálu dobře proveden.Musel jsem některé věci řešit přímo s technikem Attacku.Nikdo ani zakladatel vlákna neporadil.Jako největší slabinu vidím v přivedení primáru do komory, tak též klenbování paliva-které jsem vyřešil.Kotel topí do akumulace, s teplotou spalin do 200°C, doplněný o turbulátory s SLX45kW!!Prohnal jsem kotlem štěpku, piliny,hobliny i starý nábytek, nejlepší je kombinace buk/modřín.Kotel jsem kupoval za podstatně nižší cenu než je nyní prodáván.Kotel dnes, bych již nekoupil.Jednak pro jeho nesmyslně vysokou cenu, zmíněné klenbování a řešení primáru, který je oproti Atmosu zlatý ale Atmos je o dost levnější a udělá stejnou službu.Jako dobré vidím možnost úpravu poměru vzduchů.Suma sumárum-až v Čechách skončí dotace, kotle typu SLX bude problémem prodat.Protože za ty peníze si to nikdo nekoupí.Někde ve vláknu uvedl někdo nový Dakon Dor 4F ve 4 třídě s možností výborně spalovat uhlí a dřevo, taktéž možná Slokov vypálí Attacku rybník, uvidíme cenu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 1.2.2017 19:36

Mám dotaz ohledně vyřešení klembování, a jestli jste poměřil turbulátory než jste je dával do kotle. Dík. SH

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?), 1.2.2017 22:16

Dobrý večer taky by mě zajmalo jak jste vyřešil problém s klenbováním dřeva zkoušel jsem to v kotli ruzně ukládát ale nikdy to nebylo ono. Každá rada dobrá, ještě by mě zajmalo jak máte nastavený parametr Nr0- Automatická regulace otáček ventilatoru z výroby je tam nastavená 0 takže tato funkce je vypnutá, nemá někdo tuto funkci spuštěnou případně jaký tomá vliv na kotel.děkuji za rady. M.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?), 10.2.2017 21:41

Dobrý večer měl bych dotaz jakým způsobem jste vyřešil klenbovani v tomto kotli.Děkuji M.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 1.2.2017 20:29

Jak je nastven parametr Ur a jak je řešeno spínání čerpadla topného systému.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 1.2.2017 21:12
dobry den, Ur4 a cidlo je v aku ve treti sachte od vrchu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 1.2.2017 21:16
doplneni: cerpadlo pro obeh do radiatoru je reseno dalkove ovladanou zasuvkou od Jablotronu, dle cidla twrmostatu od habloteonu, tez.
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 3.2.2017 9:07

Dobrý den, nastvete parametry dle tabulky a pošlete mi měření hodnot.

Obrázky:
nastavení
nastavení
Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 14:20

Dobry den, nastavil dle prilozenyho obrazku, ale zadna zmena, Pretapeni kotle doslo za pulhodiny od zapaleni, kdy aku byly na cca 40st

format merenych hodnot:
CAS - Zpatecka oventrop | Privod oven. | spaliny | kotel teplota

12:25 - 40| - | 30   | 40
12:40 - 42| - | 150 | 55
12:55 - 66| - | 165 | 83
13:05 - 67| - | 187 | 87 - Stoji ventilator, otevira se chlad.smycka - zaviram privod

13:20 - 67|78 | 195 | 87
13:35 - 67| 80| 185 | 88
13:50 - 68| 80 | 155| 87 - Zvysuji Max kotlove teploty, zduvodu, ze bouchaji plyny a pre dvirka se derou ven, asi nestaci interval profuku

14:05 - 68 |82| 193 | 89
14:20 - 68 |84| 180 | 91

dekuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 17:32

Jak máte nastavené čerpadlo v oventropu? Jaký máte komín?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 17:58

Rychlost 3 80W, Stupnice 6 a 3 dilce.

Komin 11m vlozka nerez 18prum.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 18:05

Mám stejný komín. Spaliny s originál kolem a turbulátorama byly kolem +- 150°C. Nyní 180°C. Já mám čerpadlo Grundfos na 2 a takové teplotay nejsem schopen dosáhnout. Čím topíte. Okud jste? SH

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 18:37

Zatop smrk, rok suseny.

Druhy prikladani po dvou a pulhodinach davam buk 2 roky suseny a smrk. Kde v mixu prevlada buk, protoze mi dochazi smrk a buku mam hodne. Netusil jsem ze bude tak dlouha, kruta zima ;]

Severni Morava - Jeseniky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 3.2.2017 18:50

Takže ty hodnoty v tabulce jsou pouze na smrk? Já topím jenom smrk 15% vlhkosti a tyto hodnoty nedosahuji. Zajímalo by mne napojení na komín. Jsem od Opavy, takže do Jeseníků to by pro mne nebyl problém. Můžeš konkretizovat místo nebo dát na sebe kontakt? SH

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 3.2.2017 21:01

Rychost čerpadla nechte a na oventropu dejte stupeň 4 pokud se i tak bude přetápět, napište mi na mail, je tam jiné řešení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 6.2.2017 8:48

Dobry den, zkousel jsem s nastavenim oventrop 4, chvili se zdalo, ze je to reseni, protoze teplota v kotli byla 76 - 80, ale druhe prilozeni do plna 87st a vice, Takze jsem se se vratil ke staremu nastaveni. Zavreni privodu chladici smycky. Jestli to nevyresim uvazuji o koupi zalozniho zdroje.

Pisete o jine moznosti prosim o sdeleni tady, aby kazdy pripadne videl reseni. Kdyz uz jste takove vlakno fora zalozil, dekuji :]

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 6.2.2017 9:33

Napište mi na mail.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.138 (?), 6.2.2017 7:41

Dobrý den,

-k problemu pretapeni kotle: mam podobne zkusenosti, u me se chladici smycka Watts otevira pri 90st. Mam nastavenou maximalni teplotu na kotli 89st a da se s tim zit (normalne je teplota kotli max. 87 s momentalnim nastavenim rizeni). Dle neoficialnich informaci by melo ale melo jit "doladit" oteviraci teplotu ventilu Watts pootocenim jeho horni casti - sam jsem to ale nezkousel.

-samot ve spodnich dvirkach: ano, jsem na tom podobne, po pulroce vymena na zaruku, nyni po cca 2 letech je samot opet napraskly

Mam DPX 15kW ProfiPID, Aku 1000l, zpatecka 70st rizena trojcestnym ventilem, cerpadlo zpatecky Grundfos rychlost 2, frezovany komin vyvlozkovany flexi nerez 150.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 18.5.2020 12:29

dobry den, mam rovnaky problem - oventrop bezi aj ked kotol vyhlasi fuel kedy vypne ventilator ale oventrop bezi dalej kym sa kotol neochladi na teplotu na ktoru je nastavene spustanie oventropu pri zakureni. presiel som toto vlakno a odpoved som nenasiel. vedel by niekto poradit? dakujem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 18.5.2020 13:39

A co by jste chtěl? Oventrop musí běžet dokuď je v kotli teplejší voda, než je nastavená spínací teplota, jinak by mohlo docházet k přetopení kotle. Teplotní čidlo kotle je to jediné, podle čeho se může čerpadlo řídit. Ještě tak možná podle teploty spalin. Stejně tam musí být nějaký havarijní signál pro spuštění čerpadla Oventropu při dosažení nastavené havarijní teploty. Manuál k řídící jednotce nemám, ale takováto je logika většiny regulátorů pro kotle.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 18.5.2020 15:50

No neviem ci oventrop musi bezat ked kotol dohorel a logicky ma vysiu teplotu ako nastavena teplota zmiesavaca spiatocky. ked som doma a kotol dohori vidim hlasku fuel kotol vypinam aby som zastavil oventrop. co je to iste co cakam ze kotol urobi sam. nikdy som ho tymto postupon nepretopil. mozno mam len vysoke ocakavania od tej regulacie.

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 18.5.2020 14:52

Špatně nastvené parametry Fd a FB k teplotě spalin c. Jaký máte nastven parametr Ur?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 18.5.2020 15:56

dobry den,

Fb 45

Fd 90

Ur 0

doplnujem info ze kotol spina jedine cerpadlo a to oventrop. ziadne ine prilozne cerpadlo akumulacnej nadoby. tuv je riadene nadradenou regulaciou buderus ako aj ekvitermika atd. 

dakujem za zaujem pomoct. vase rady sa tu tesia uspechu.

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 18.5.2020 19:14

Fb 20, Fd 25, A dal bych čidlo do akumulace a dal Ur 4 přepojil oběhové čerpadlo na záložní, záleží, jak je zapojena akumulace seriové nebo pararelní, pak, také záleží jakou teplotu má kotel během hoření a dle toho nastvit parametr c s indexem nahoře na odpovídající teplotu spalin dohoření.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 19.5.2020 18:45

akumulacia je seriovo. kotol bezne dosiahne na 80+ C, spaliny 170-200 pri nominalnom vykone. tak uplne nerozumiem ako prepojit obehove cerpadlo na zalozne. ziadne zalozne nieje takze ho treba doplnit, len kam presne? cochvila budem system prerabat - doplni sa druha akumulacia takze viem to dat doplnit. prosim upresnite kam ho umiestnit. dakujem

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 19.5.2020 20:20

Pegulace je profi nebo profi PID?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 20.5.2020 14:57

je tam profi pid

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 21.5.2020 15:20

Vypněte kotel ze zásuvky a odšroubujte 4x šroubek kolem desky řídící jednotky. Po jejím vytežení máte u ní smotané čidlo do aku, to je potřeba dát do druhé aku tak 1/3 od spodu akumulace. Zapojení čerpadla dle schéma 3.3.5 https://attack.sk/wp-content/uploads/2019/10/navod-na-obsluhu-attack-dpx-2016-9.pdf

Dát parametr Ur4.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.203 (?), 23.5.2020 23:06

dakujem pekne

Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.158 (?), 1.2.2017 18:45

6Dobrý deň. Tri topné sezóny používam Attack DPX Profi 25kw bez aku. Od začiatku mám pocit, že nefunguje ako má. Uvediem údaje, ktoré poznám..komín cca6,5m, priemer 20cm. Ak je teplota na kotlovom termostate je 90 (na reguláciu teploty mám trojces.ventil duomix) a pustím do kúrenia 45, tak na spiatočke mám 45. Ak pustím 60, na spiatočke je max. 30 a teplota na kotli poklesne na 70. Dopručovanú teplotu spiatočky nad 65 som ešte nikdy nemal.Teplotu spalin neviem zistiť, na starej riadiacej jednotke nebolo čidlo, teraz mám PID jednotku a čidlo mi technik nezaviedol ešte..visí vedľa kotla... je to veľmi všeobecné asi čo píšem, ak treba doložím fotky. Dom je dvojpodlažný.cca 200 m podlahovej plochy, nezateplený.Ďakujem veľmi pekne za každú radu. Milan

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 1.2.2017 20:26

Jaký typ ventilu máte použit na ochranu zpátečky, jaká je termopatrona °C. Čidlo spalin bylo jak u starší jadnotky, tak u nové a je umístěno na stejném místě. Bez spalinového čidla Vám nemůže fungovat regulace kotle a tudíž i nevypíná oběhové čerpadlo. Paranetr Ur je nastven jak. Pokud odklopíte zadní víko nad turbulátory je díra na spalinové čidlo umístěna na pavém boku kotle vedle páky turbulátoru. bez čidla spalin Vám kotle musí po uplynutí doby nastvené parametem Fd do stavu nedostaku paliva a svítí FUEL.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.82 (?), 1.2.2017 20:51
Vďaka. Zajtra pripojim fotky. U staršej jednotky som teplotu v dome nastavoval na kotli-do domu šlo cez stenu čidlo na snimanie teploty. Na novej jednotke je cez stenu v izbe osadený klasický termostat, ktorým regulujem teplotu v dome, na kotli sa to nedá. Na tu dieru na spalinove čidlo sa zajtra pozriem. Parameter Ur je nastavený podľa návodu Ur0. Obehové čerpadlo sa vypína pri dosiahnutí nastavenej izbovej teploty na termostate. Mám pocit oproti minulosti, že ventilátor ide "intenzívnejšie". FUEL sa mi nezobrazí pri zapáleni - parameter Fd- kotol sa rozhorí v nastavenej dobe 60 minut. Avšak oproti minulosti som si všimol, že pri nedostatku paliva sa FUEL nerozsvieti. Fb je nastavené na 30. Minule šiel pri nedostatku paliva vyše 3 hodiny a ventilátor stále bežal. Dakujem za ochotu.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.82 (?), 1.2.2017 21:12

Ešte doplním. Pri starej jednotke bolo podstatne menej servisných parametrov ako pri novej. Parameter Ur tam nebol a taktiež som si istý, že nebol v kotli zapojený spalinový snímač. V starých parametroch bol parameter Fc, ktorý sa nastavil na Fc1 ak bol použitý spalinový termostat, alebo Fc0 ak tam nebol-čo bol môj prípad.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 3.2.2017 12:01

Spalinový snímač byl od počátku součástí kotle, jak píšete u satrší řídící jednotky byl buď zapojen spalinový snímač nebo místo něho řídil kotel pokojový termostat. nastavte parametr na Ur 0, nastavenou teplotu spalin na 200°C a max. teplotu spalin na 250°C, teplotu spalin nedostatku paliva na 100°C, Fd parametr na 90min a Fb na 15 min. Jak je řízeno nabíjení bojleru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 8.2.2017 8:42
Dobrý deň. Bol som pár dni odcestovaný.Spalinový snimač skúsim dnes zapojiť, aj skontrolujem a nastavím Vami uvadzané parametre spalin. Nemám ku kotlu napojený bojler. Pripojím aj pár obrázkov, pripadne viac obrázkov môžem zaslať priamo Vám na mail, aby som nezahlcoval forum. Vďaka
Obrázky:
foto 1
foto 1
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 8.2.2017 8:43

foto 2

Obrázky:
foto 2
foto 2
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 8.2.2017 8:44

foto 3

Obrázky:
foto 3
foto 3
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 8.2.2017 8:45

foto 4

Obrázky:

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 8.2.2017 8:49

Foto výměníku nad turbulátory.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.10 (?), 9.2.2017 18:19
Foto
Obrázky:
foto1
foto1
Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.10 (?), 9.2.2017 18:21
Foto2
Obrázky:
foto2
foto2
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 9.2.2017 22:49

Dle toho jak to vypadá jedete dlouhodobě pod 130°C. Změřte spaliny a uvidíme.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.227 (?), 10.2.2017 6:23
pokúsim sa nájsť otvor, kam zapojiť spalinové čidlo..písali ste, že ja napravo na kotli pri páke turbulátorov...
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 10.2.2017 8:45

Je to na pravé straně pří pohledu zepředu. jsou tam dvě dírky na čidlo a se závitem na uchycení. Když už budete v otevírání výměníku, vyjměte rovnou turbulátory- vytáhnete dvě závlačky a vyjmete zajišťovací čepy- vyčroubjete dva unašeče a potom cměrem dopředu kotle vyjmete spojovací základnu turbulátorů- vyjmete všechny turbulátory. Na řídící jednotce nastvte provozní teplotu spalin na max. 250°C a max teplotu na 300°C a změrte mi v této konfiguraci teplotu spalin.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 10.2.2017 14:32
pokúsim sa o to zajtra ráno, kedy odstavím kotol. Verím, že sa mi to podarí podľa Vašich inštrukcií, myslím najmä na to vybratie turbulátorov. Ďakujem za ochotu. Aby sme sa správne pochopili... tú teplotu spalín, ako uvádzate na konci, mám zmerať pri vybraných turbulátoroch, pri odstavenom kotli?
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 10.2.2017 20:41

Z kotle vytáhnout turbulátory a kotel nechat jet bez nich dokud se dehtu nezbavíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.201.133 (?), 12.2.2017 8:06
mam z toho hokej..do vybratia turbulatorov som si sam netrufol ist... dva dierky na cidlo som nenašiel..bol som nuteny zavolat technikovi, čo mi kotol zapajal (pracuje dlhodobo v zahranici)..jeho odpoved bola, ze u tohto kotla DPX Profi 25kw..kupovany v r.2013...sa cidlo zapaja inym spôsobom na inom mieste. Dokonca, že je tam potrebne ine cidlo, nez je tam teraz..pri regulacii Profi PID. Predtým tam bola 3 roky regulacia pôvodna Profi. Mam si kupit nove cidlo v predajni Attack. Ked som mu opisal moje problemy, tak len tipoval, či nie je kotol slaby pre množstvo radiatory, ktore su v dome. Pri tom mi kurenie robil asi pred 10 rokmi on a taktiež mi navrhol dany kotol Attack25 pred 4 rokmi taktiež on. Vtedy vravel že DPX Profi 30 kw by bol predimenzovany. Dakujem Vam za trpezlivost.
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 12.2.2017 8:25

Umístění čidla je stále stejné- levá strana pohled od dvířek. Sundáte tepelný kryt nad turbulátory, od víka turbulátorů do pravého boku k páce turbulátorů je skok pár cm dolů a na této plošce se nachází místo pro čídlo spalin. od počátku a je jedno, zda to byl starší typ elektroniky nebo PID je použité čidlo PT1000 silikonovy obal kablíku a na konci u čidla je přichycovací plíšek. Ty turbulátory musí z kotle ven a výměník je potřeby vypálit a celkově vyčistit. Povolíte dvě závlačky které zajišťují čep pákového mechaniznu. Vyjmete podložky a oba čepy. Vytoříte oba šrouby (v kterých byly čepy) a po jejich demontáží je možné celou základovou desku přetočit směrem k předu kotle a vyjmout jednotlivé turbulátory. Pokud nepodou vytáhnout tak točit po směru šroubovice. nebojte se toho je to na chvíly.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 12.2.2017 9:36

Tady omluva je to z levé strany páky turbulátorů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.201.133 (?), 12.2.2017 17:43
Dakujem.Nebolo by prosim vas mozne zverejnit foto zapojenia cidla priamo na kotli?
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 13.2.2017 9:01

Foto

Obrázky:
Čidlo
Čidlo
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 13.2.2017 11:27

Veľmi pekne ďakujem. Už viem z obrázku, kde je to miesto na zapojenie čidla.To čidlo, ktoré mám ja momentálne na kotli je vidieť na obrázku, ktorý som Vám poslal 8.2. o 8:45. Visí voľne spustené okolo kotla na pravej strane. Je to také isté čidlo, ako to Vaše na obrázku? T o moje je totiž "poplastovaný" káblik.Laicky povedané. Ďakujem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.137 (?), 13.2.2017 16:45
Obzrel som to priamo na kotli. To cidlo tam bolo uzod zaciatku, ale nebolo zapojene do riadiacej jednotky, kotol fungoval cez izbovy termostat. Preto ma to aj trochu zmiatlo, bol som v tom, ze to cidlo tam ani nie je namontovane, nikdy som to neskumal. Teraz som tam dal provizorne kvoli zmeraniu spalin, kym nespravim novy pliesok, terajsie cidlo. Spaliny mali 404 stupnov. Zasielam foto cidiel.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.137 (?), 13.2.2017 16:57
Cidla
Obrázky:
cidla
cidla
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.141.114 (?), 13.2.2017 19:12

Horní je spalinové čidlo a spodní je teplotní čidlo kotle a aku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 14.2.2017 7:21

Vďaka. Takže ja som vlastne meral teplotu spalín teplotným čidlom. Toto čidlo bolo súčasťou novej riadiacej jednotky Profi PID. Zrejme teda musím dokúpiť samostatné spalinové čidlo PT1000.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 16.2.2017 7:24

Kúpil som spalinové čidlo.Zavolám technika, nech mi ho zapojí.Len pre istotu sa spýtam-:zapája sa do riadiacej jednotky na tú istú pozíciu, na akú mi zapojil čidlo na teplotu kotla a AKU ? Lebo mi nie je jasné, kvôli čomu mi ho vlastne zapojil a je voľné pohodené okolo kotla a nič nesníma. Asi len preto, že bolo súčasťou balenia novej jednotky. Pritom to staré spalinové čidlo je v kotli stále zapojené, aj keď pri starej jednotke teplotu nesnímalo. Pýtam sa možno pre Vás základne veci, ale sami vidíte, akého "technika" mám k dispozícii.Ďakujem.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 16.2.2017 7:56

Stačí kotel odpojit od sítě, vyšroubovat čtyři šroubky, které drží kryt řídící jednotky na kotli. Po otočení je přístup k jednotlivým vývodům a to takto- 1,2 čidlo teploty aku, bojler. 3,4 svorka pokojového temostatu. 5,6 čidlo teploty kotle je umístěné v jímce na pravé straně u vývodu na chladící smyčku. 12,13 je svorka na spalinové čidlo. stačí připojit i to čidlo (spalinové PT 1000) co již v kotli bylo. Na shledanou Žalud

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.234 (?), 16.2.2017 17:45
Spal.cidlo bolo vyvedene do vymennika, ale nebolo zapojene v riad.jednotke. Zapojim ho do 12? Su tam 2 kabliky, biely acerveny.Foto pripajam.Vdaka
Obrázky:
Zapojenie
Zapojenie
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 16.2.2017 20:16

Spalinové čidlo je zapojeno PŘÍMO do řídící jednotky ne na svorkovnici. Jak ji demontujete řídící jednotku, je to mordá svorkovnice 12,13 přímo na těle řídící jednotky. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.203 (?), 18.2.2017 14:52

Ďakujem. Vymontoval som turbulatory, vyčistil výmennik, zapojil snáď správne spalinové čidlo (červený do 13,biely do 12). ďalej som si všimol v návode, že mám zle nastavenú klapku primárneho vzduchu (je to vidieť na obrázku, čo som zaslal asi pred týždňom), bola nastavená zvislo dole ako pre kotle DPX 15,40,45-prestavil som ju na polohu DPX25,30,35. Dnes som začal kuriť bola teplota vody 32, kotla 32 spaliny 32. Po 15 min. 43-71-69, po 45 min. 49-71-68, po 90 min 63-70-(spaliny kolíšu od 82do116). Zatopil som do kotla ako obvykle, drevo štandartne horí a teplota vody po 2 hodinach je stale okolo 60..nerozumiem tomu... čo robm zle, alebo čo by som mal robiť inak?..vopred ďakujem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.203 (?), 18.2.2017 16:29
Ospravedlnujem sa za zmatocne udaje. Teplota kotla je samozrejme prednastavena hodnota, tosom pisal zbytocne.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.203 (?), 19.2.2017 8:11

Chcem sa spýtať. Ako správne merať teplotu spalin, aby udaje mali nejaku vypovednu hodnotu? Má počas merania bežať ventilátor, obehové čerpadlo?  Ovplyvňuje to namerané hodnoty? Ako dlho je možne v kotli topiť bez vybratých turbulátorov? Ďalej neviem či správne použvam zmiešavaci ventil duomix počas prevádzky kotla. Dá sa nejak stručne popísať jeho fungovanie? Len sa chcem uistiť v niektorých veciach.Veľmi pekne dakujem za každú radu.Milan

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 19.2.2017 8:25

Dobrý den. Teplota spalin je dost nízká. S vyjmutými turbulátory musí jít teplota přes 200°C. Zatím jsem neviděl kotel, který by tohoto nedosáhl. Měření je normálně za provozu s jedoucím ventilátorem. Opište teplotu pokud jsou teploměry na zpátečce a výstupu. Duomix nastavit, tak aby teplota zpátečky byla nad 60°C a zrovna po stisknutí OK a posunutí na parametr měření spalin, tuto aktuální hodnotu.Hodnota spalin nemuže odpovídat, to by jste již po měsíci topení nepohnul pákou turbulátorů.Zatopte mi dle postupu:

1. dvě třísky podél trysky
2.příčně vrstvu třísek.
3. papír-pepo-nebo tekutý podpalovač.
4 vrstvu tísek a na to třísky4x4 cm
5. Doložit komoru do plna.
6. zavřít klapku do komínu.
7. nechat při otevřených dvířkách na teplotu spalin 120°C
8. zavřít dvířka pokud je dosáhnutá teplota nebo jdou spaliny do místnosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.131.137 (?), 19.2.2017 16:37
Dobry den. Vcera som zatopil podobnym sposobom ako opisujete. Pozrel som si to na vasej stranke.Ventilator je po celu dobu procesu-8 bodov vasho postupu-vypnuty?Pred chvilou som zmeral hodnotu spalin-117 stupnov. Aby som dosiahol teplotu na spiatocke 60 musel som dat Duomix na polohu 2,skoro uplne vpravo-vtedy som meral-pricom na vystupe mam 22 stupnov. Hmm ani neviete aku mate pravdu..ja som za 3 tyzdne prevadzky kotla v tejto sezone (kotol na zaciatku sezony vycisteny) nevedel pohnut pakou..netusil som, co sa deje... minule roky tam za 3 mesiace bolo trochu popola... zaver z toho... mal som poziar v kotolni a v dome... chytlo to v 3 m vyske..v miestnosti nad kotolnou... asi od komina..komin nerezovy 20cm trojvrsrvovy... pricina neznama... no vymennik bol cely zaplneny popolom... teraz komin z mur.tvarnic, samot.....sorry rozpisal som sa..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.131.137 (?), 19.2.2017 16:39
oprava... duomix poloha 2 vlavo
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 28.2.2017 7:24

Dobrý deň..je to 10 dní, čo topím bez vybratých turbulátorov. Teplota spalín v priebehu prevádzky kotla, ked je teplota kotla 85 je okolo 100 stupňov. Pri zapajeni čidla som dal červený kablik napravo, biely naľavo. Je to správne. Ďakujem za ochotu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.94 (?), 1.3.2017 12:33

Aj tak Vám ďakujem za doterajšiu trpezlivosť. Ako ste postrehli som vcelku laik a predsa som sa sem odvážil napísať. Sledujúc odborné debaty na tomto vlákne, tak len zíram... v dobrom..akí sú ľudia "koumaci". Ja som sa pred 4 rokmi rozhodol pre Attack kvôli dlhej dobe horenia ako som videl v reklame, elektonickej regulácii, kde človek nevstupuje veľmi do toho.. Moji známi majú všetci Viadrusy, kde viacmenej nič neriešia, nesledujú, okrem častejšieho prikladania..ale u nich spotreba nehrá úlohu... dreva je dosť a je lacné. Oni ma odrádzali od kúpy Attacku. Ja som zvolil uživateľske pohodlie. Zavolal som zmluvného servisaka od Attacku a ten mi to spojazdnil. Izbové čidlo, bez spalinového čidla..žiaden problem nebol až na tú spiatočku..stále35-40.Tri roky bola tepelná pohoda v dome príjemná na rozdiel od kúrenia plynom dovtedy. Topil som podľa réd servisáka. Turbulátory stále používané, výmennik som čistil raz za 6 týždňov..vždy tam bolo za malú lopatku popola..po sezóne údržba kotla a komína podľa predpisov. Začala táto topná sezóna a moje ďalšie problémy som Vám opisoval v predošlých príspevkoch. Vyhorel som..nová zle zapojená riadiaca jednotka, kotol sa správa ináč než v minulosti. To čo som nechcel, že ja mám slúžiť kotlu a nie on mne je realitou. Na to nemám veľmi čas..som dosť pracovne vyťažený..preto aj tá voľba Attacku na začiatku s menej častým prikladaním dreva. Ďakujem za Vaše rady, viac Vám nebudem zahlcovať forum. S pozdravom Milan

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 1.3.2017 14:53

Můžete mi zavolat?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.65 (?), 3.2.2017 14:41
Ste si na sebe upletl bič.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 7.2.2017 19:27

attack dpx profi pid 15kw tunning :

vrtulku z 25kw kotla plus turbulatory z 25kw kotla

meranie teploty splynovacej komory vyrorny pomocnik pri nastavovaní sekundarneho vzuchu

max. teplota spalin 185stC

teplota kotla 90-92stC pri spiatocke 70stCcerpadlo oventropu na 2jke

max. teplota splynovacej komory 824stC

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 7.2.2017 19:28

foto

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 7.2.2017 19:28

foto1

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 7.2.2017 19:29

foto2

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.138 (?), 8.2.2017 6:06

Jake jsou prakticke vysledky pozorovani teplot - jak se lisi nastaveni sekundarniho vzduchu od tovarniho nastaveni? Pri jakem palivu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 8.2.2017 8:32

kedze mam kotol upraveny je tam silnejsia vrtulku odtahoveho ventilatora teda vacsia a mam tam aj turbulatory tak ja som musel ist so sekundarnym vzduchom na minimum dnes hodim foto ako vyzera vymennik aj spalovacia komora za cenu 25eur je to dobry pomocnik

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 8.2.2017 8:38

yes dobrá věc, kde jsi převodník koupil. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.108 (?), 8.2.2017 9:42

zde

je to na 12V cize pekne priamo z kotla napajanie...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 8.2.2017 10:23

Pekny, kdyz uz jsme u toho tunningu, velice by se mi libilo kdyby slo z Profi PID panelu vycitat data ;]

Dle schematu je v modulu moznost pripojit "DATA". Velice by se mi libilo si pres Arduiono vsechno kontrolovat na tabletu (teplotu vody, Aku, spalin, otacek ventilatoru) v pohodli ze sedacky.

Ale nikde nemohu najit ktomu datasheet, jak to vycist.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 8.2.2017 12:19

Bohužel není to klasický datový výstup. Výstup Data slouží na ovládání peletkového hořáku.

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.159.201 (?), 8.2.2017 20:41

Tohle ale ukazuje teplotu ve Fahrenheitech. Takže případným zájemcům bych doporučoval spíš něco s výstupem ve stupních Celsia.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.241 (?), 9.2.2017 17:09

samozrejme to je samozrejmost dal som sem prvy odkaz nechcelo sa my hladat ten kde je celsius wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.23 (?), 18.2.2017 19:00

Pre DPX. Máš probém s klenbovaním, vyháraním nad tryskou? Skús vymontovať napr. pravý primárny vzduch. Je to 1 šoub a 1 matica. Možno bude potrebné ubrať sekundárnemu vzduchu. Zakuruje sa rovnako. Základ je žhavé nad tryskou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 21.2.2017 23:21

Doors k tomu teplomeru, ake čidlo ide?...alebo to je v balení s teplomerom(displejom?) Ďakujem

maš nasunutú nejaku rurku jak predlžovak na 4hran a tak točíš s motylíkom?,nejaka stupnica?..ak to nie je tajné aj foto by sa hodilo

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.116 (?), 22.2.2017 13:08
Cidlo hladaj pod oznacenim "k typ" ja mam do 800st a ma dlzku 20cm napr. 10cm su aj do 1500st ale ja som chcel 20cm aby bolo v strede ohniska ale napr vcera som dosiahol teplotu ohna 840 tak neviem meria to... vzduchy nastavujem pomocou tych motilikov poslem foto v akej polohe po rozhoreni ich mavam samozrejme niekedy aj pocas chodu nastavim
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.116 (?), 22.2.2017 13:34
Foto vzduchov
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.116 (?), 22.2.2017 13:39
Foto1
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 22.2.2017 15:42

Ďakujem pekne.Ja som včera menil stare obežne kolo za 9 lopatkove z Attacku(63e s dovozom),a po výmene spaliny len 155-160°C.Vyšruboval mosadzne zatky, ale tiež nič moc teplota.

Tie zátky zašrubovať, či nechat otvory bez nich?

.dpx profi 25-stara regulacia,,.Komin 7,5m-fi180 nerez, TV s patronou 72°C,,čerpadlo Grundfost Alpha2 na 2-jke(Na jednotke nestihalo a kotol vypínal na 90°C) teplota na kotle 77-79°C a spaliny do 160.Preto som potreboval dalšie info o nastavení vzduchu.Ďakujem za ochotu, skusim sa s tým pohrať.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 22.2.2017 16:57

Mosazné zátky necht vyšroubované a pokud byla teplota před výměnou do 130°C, tak to chvíly potrvá- pár zátopů než se teplota ustálí. Samotné čidlo je bokem hlavního vedení a ukazuje o 10°C méně než ve skutečnosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.83 (?), 22.2.2017 18:29

Presne, ako píše pán Žalud, po výmene obežného kolesa na ventilátore ukazuje čidlo teplomera fakt o 10-20 C menej. Ja sa po výmene kolesa ventilátora skôr riadím teplotou teplomera na dymovode.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 22.2.2017 19:34

tak som niečo skušal:

po 15 min-SP-100 kotol-43..primar trocha ubraty a sekundar na polovicu od minima po tovarensku značku

1hod- SP130- kotol75 tovarenske nastavenie vzduchov

potom to išlo pomaly na 150 a tak som pridvihol turbulatory na teplotu spalin 190-a zas spustil dole, teplota SPustálena na 170/180 a kotol furt na 78/79

po dvoch hodinach SP 150 kotol 78...vratna voda celý čas 71/70°C

Skusim ešte ponastavovat aj čerpadlo, okrem 3 rýchlosti ma aj 4 modulacie prietoku:

Stlačenie
tlačidla
Svetelné
políčko Popis
0
PP2
(nastavenie
z výroby)
Najvyššia krivka proporcionálneho tlaku
1 CP1 Najnižšia krivka konštantného tlaku
2 CP2 Najvyššia krivka konštantného tlaku
3 III Konštantné otáčky, otáčkový stupeň III
4 II Konštantné otáčky, otáčkový stupeň II
5 I Konštantné otáčky, otáčkový stupeň I
6 PP1 Najnižšia krivka proporcionálneho tlaku
7 PP2 Najvyššia krivka proporcionálneho tlaku

Připojit reakci

host - xxx.xxx.97.10 (?), 24.2.2017 13:44
Este otazocka,..motyliky menies v jakom casovom horizonte?ci podla teploty?... ...čidlo mas kominarskym tmelom zatesnene??..nevypali tmel plamen? Ďakujem
Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.134 (?), 24.2.2017 16:39

Dobrý nápad s tímto čidlem!!!

Já ale bohužel nemohu najít čidlo dlouhé 20 cm. Jen samé 10 cm a kratší... Prosím o radu, kde ho najdu. Zatím mockrát díky...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.111 (?), 25.2.2017 11:42

http://www.ebay.com/itm/K-Type-800-Degree-Celsius-Spring-Load-20cm-Long-Probe-Thermocouple-Sensor-2m-/231016957423?hash=item35c9af05ef: m:mYYPWkuuf46KCwWgVmMbnhg

toto mam ja... ma to zavit tak do kotla spravis dieru nemusis nicim tmelit zasrobujes a hotovo

Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.111 (?), 25.2.2017 12:11

hodim aj foto aj upozornenie aby si to nenavrtal ako ja musel som potom upravovat šamot na dverach... momentalne kurim

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.22 (?), 25.2.2017 15:09

a naco je dobre merat teplotu v spalovacej komore? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.111 (?), 25.2.2017 16:31
Ako som pisal je to dobra pomocka pri nastaveni sekundarneho vzduchu...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 25.2.2017 22:55

No píšu, že v spalovacej komore ma byť cca 600°C a viac a nastavenia podla výrobcu, to v pravý čas, nedosahuju... možno by sa hodil link... čo a jak...

napadolo ma... nejaký servo motor k sekudaru motylíkov napojiť a v časovom limite posúvať od mínus k plusovým hodnotam vzduchu...

nap: +20min posunie 2 sek(podla čas.rele) klapku o cca 3mm smerom do plusu a potom po 40min dalších 4 sek o 6 mm do plusu.Možno je to blud, ale aspon sa to posunie k tomu, že nedudeš otrokom v kotolni

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.226.178 (?), 26.2.2017 7:40

Dejte kotel na výrobní nastvení a čerpadlo kotlového okruhu na konstantní otáčky 2 stupeň a změřte mi teplotu výstupu z kotle, teplotu zpátečky a k těmto hodnotám i teplotu spalin po čtvrt hodině od zátopu do dvou hodin.Jakékoliv zasahování do vzduchu bez těchto hodnot je na nic a to jste si již mohl pořídit lambdu. Toto nastvení je kompromis mezi požadavky na počátku hoření a v průběhu celého hoření. Pokud má kotle dobré vstupní podmínky- nezacpu si trysku hned na počátku hoření a vytvořím dobrou redukční vrstvu, musí být zátop a následná manipulace max. čtvrt hodiny a to je jediný čas co v kotelně strávím. Pokud je v rovnováze TZ domu, výkon kotle, velikost akumulace a správně nastvená výchozí teplota do topení- stačí řízení termostatickým ventilem. Dobré stupní podmínky také znamenají to, že teplota spalin jde po zátopu po vteřině nahoru do teploty 130°C, kdy se uzavírajía dvířka. Teplota spalin je nutné, aby byla od 160°C do 190°C v průběhu hoření, ne jak jsou obvyklé bludy, že stačí 130°C, tak možné prvních čtrnáct dní. Pokud tyto podmínky nesplním a nestíhá komín co mám je zde možnost výměny oěhových kol ventilátoru, ventilátoru za silnější typ, výměnu turbulátorů, ale to vše je potřeba zvážit na základě měření kotle a nejlépe u toho rovnou měřit i tah komínu. A ke kotli pokud je to potřeba jdu u SLX po 7 hodinách a u DPX po 4 hodinách. Nenakouřím do kotelny a naložím. Ten kotel má sloužit Vám a ne vy jemu. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.199.250 (?), 26.2.2017 8:03

Naprostý souhlas. Pročítám diskuze už hodně dlouho. Problémy vznikají hlavně z neúplné instalace a předimenzovaného kotle. Úsměvná je snaha o ladění teplot spalin přitom si nikdo nedá práci s výpočtem energie odcházející do komína. Přitom je to vlastně jenom informativní hodnota. Přesné měření teploty spalin v celém průřezu spalinovodu je kapitola sama pro sebe.

Připojit reakci

Dave Valach (735) - xxx.xxx.145.151 (?), 26.2.2017 9:18

Jenže např.kotel DPX má totálně zmrvený přívod primáru do komory, kdy se po určité době stává to, že nahoří celá komora, okolo trysky vyhoří "tunel",dřevo zůstane viset a nespadne dolů, kotel kouří, klesá mu účinnost a výkon, dehtuje mu komora atd.Dříví se musí pošťouchnout k trysce, tím jak je komora naplněná s větší části se vykouří kotelna atd.Přitom jednoduchou úpravou primáru, dojde k tomu, že dřevo nenahoří v celém obsahu komory po celou dobu vsázky paliva!,na trysce se udržuje silná redukční vrstva o vysoké teplotě a dřevo postupně padá k trysce a zahříváním pak dokonale vytváří onen dřevoplyn při nastaveném sekundáru 0,5cm.Kotel jede po celou dobu na výkon a opravdu vyhoří dřevo na prach a nikoliv na uhlíky které s originálním primárem vytvářel.Touto úpravou kotel jede na výkon při teplotě spalin od 175-195°C s turbulátory s kotle 45kW, spodní šamot je do ruda rozpálen a proto mu stačí opravdu minimum sekundáru.Bojoval jsem s kotlem pomalu 5 let než jsem origo primár upravil.protože ten je opravdu špatný.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 26.2.2017 15:20

Dave, mohl by jsi dát foto a popis? Také jsem dělal dva pokusy s přívodem pr. vzduchu-ovšem vždy jsem se musel vrátit k původnímu provedení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?), 26.2.2017 15:56

Dobrý den taky bojuji s vyhořením komory a zajmalo by mě jakou upravu jste provedl na Primarním vzduchu píšete jen že máte nastavený sekundár 0,5 cm ale  zajmala by mě ta uprava primaru předem moc děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 27.2.2017 15:40

Jak už jsem psal, řešení primáru u typu DPX je špatné, velmi špatné.Po pravdě každý majitel DPX musí mít problémy s klenbováním paliva, ztráty výkonu, dehtování komory.Primární vzduch je proto nutné přivést tam kam patří-do jádra žhavého uhlí těsně nad tryskou.Jedině tak dojde k postupnému sesouvání dřeva jakékoliv velikosti, průměru a hlavně tvaru!! Proto se na dně komory a trysky vytvoří perfektní vrstva žhavého uhlí po celé spodní ploše, okolo trysky to nevyhořívá a neklenbuje.Tím že primár se po přivedení do komory a odtahem směrem z boku komory stočí na to žhavé jádro, není potřeba továrního nastavení sekundáru, protože továrním nastavením sekundáru se u původního primáru spíše zhasne plamen.Když se podíváte např.na Buderus a jeho animaci na videu tak tak to má v komoře probíhat.Protože ale DPXko má primár vyveden origi na vrch po stranach komory, jednak nahoří celá komora, což je špatně, dál vyhořívá celkem rychle dřevo nad tryskou a je jedno zda tam dáte polínka nebo půl polena, prostě to okolo vyhoří a je konec.Dave.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?), 27.2.2017 17:43

Zdravím Naprosto s vámi souhlasím Vlastním DPX 25 a bojuji s klenbováním a s vyhořením nad tryskou nahoří celá komora proto pročítám diskuze a zajmám se o nápady jak se stímto problémem vypořádat velice mě zaujalo vaše rešení proto bych se rád zeptal na postup této úpravy   pomohlo by i foto. Vím ževedení primáru se dá odšroubovat  .  Ještě bych měl dotaz jak dlouho stouto úpravou topíte. děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 27.2.2017 20:31

Zde uvádím druhý pokus o úpravu primárního vzduchu.Bohižel spokojenost nebyla, komora nahořívala pěkně jen nad tryskou ale více v zadní polovině a spaliny byly nižší než obvykle.V úvodu topení to vypadalo přitom úplně ideálně.

S odstupem času jsem si uvědomil že jsem opoměl seřídit sek.vzduch.který zůstal v továrním nastavení.

První pokus byl s nerez plechem s otvory přes celou komoru, popis a foto jsem sem -nebo na TZB asi před dvěma roky také dával.Pokus však dopadl hůře než s poloviční délkou plechu.

Upravil jsem tento plech, ještě pro třetí pokus, ještě jsem jej zkrátil aby komora nahořívala rovnoměrně a zvětšil otvory postupně od největšího průměru k menšímu.Nicméně jsem se k dalšímu pokusu ještě nedostal.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 27.2.2017 20:35

Druhé foto

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?), 28.2.2017 10:29

Zajmávé řešení doufám že se vám dostaví nějaký výsledek ale myslím že řešení pana Valacha který předělal primárni přívod vzduchu je asi jednoduchší řešení a podle toho co tady píše i funkční. Dofám že pan Valach bude tak ochoten a napíše zde postup úpravy jeho kotle.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 1.3.2017 23:43

Asi nejdřív ještě vyzkouším vymontovat jedno vedení primárního vzduchu v přikládací komoře, jak někdo píše ve vedlejším vláknu, že s tím má dobrou zkušenost.

Také čekám jestli se Dave ozve, zajímalo by mě jak to vyřešil... Zatím jsem alespon, kromě kloudného zateplení kotle, vešlo se tam asi tak 8x více vaty než tam bylo..,.předělal čidlo teploty spalin, do toho nástavce, nad ventilátorem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.23 (?), 3.3.2017 19:31

vyřešil to tak ako som to navrhol. Vymontovať 1 železo primáru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 3.3.2017 20:59

Daj vedieť... jak to potom nahára v komore... neupcha sa otvor po vybratí smerovačov vzduchu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.23 (?), 4.3.2017 9:06

Ten otvor sa neucpe. Drevo predsa nedávaš do otvoru a je dosť vysoko od trysky. A keby aj náhodou, kompresorom vyfúkneš.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.204 (?), 1.3.2017 9:43

To je krásně obšlehnutý Atmos, jen ty detaily!crying

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 3.3.2017 11:49

Aká max teplota môže byť v spaľovacej komore ohniska?

Mam tam tiež meranie: -sekundar nastavený na cca 4-5 mm od minima a teplota spalín na šamot sa blížila ku 860°C.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.111 (?), 3.3.2017 12:32
V nemeckych forach co som pocital neodporucaju ist nad 900st vraj uz potom trpi material cize od 600 do 900 je ok Hod foto ako si to prisposobil
Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.111 (?), 3.3.2017 12:53
Samozrejme treba sledovat aj teplotu spalin ja idem na na max 175st spalinove cidlo som prerobil na kominovu ruru hned za kotlom lebo tam kde ho umiestnil vyrobca je na smiech...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 3.3.2017 16:08

dajake foto

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 3.3.2017 16:10

merač T.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.50 (?), 3.3.2017 16:22

snimač teploty (...jsp...)  do 1100°C v jimke a skoro presnu mufku som šikmo na ohnisko  privaril ku plaštu kotla, kvôli šamotu na dvierkach.Zatmelene tmelom na 1500°C.

Skuste dať aj vy foto snímača spalin na rure či kolene kotla.

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.214.50 (?), 3.4.2017 11:31

Po pár měsících soužití s SLX20 profi mám také nějaké dotazy:

1) Od začátku mi nejdou úplně zavřít horní dvířka. Prostě nemám dost velkou sílu na zmáčknutí šňůry a tak ten polozávit na uzávěru nedosáhne na ten navařený kus plocháče na kotli. Nějaký nápad, jak tomu pomoct? Zkoušel jsem do drážky šňůru zaklepnout kladivem, ale nepomohlo. Leda to trochu povolit na pantech?

2) Lze nějak (bez testeru spalin) nastavit správně spalování (prim+sek.vzduch)? Chystám se vyrobit si "testovací spodní dvířka" s průhledítkem a udělat to podle barvy plamene. Nebo existuje nějaké vyzkoušené nastavení pro různé druhy paliva?

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 4.4.2017 9:15

Vemte křídu a označte celou plochu těsnění, tam kde doláhá prvně je potřeba povolit pant, sundáte pojišťovací závlačku, vytáhnete čep a po povolení zajišťovací matky čep nastavíte, jak bude potřeba. Znovu křídou celé těsnění- musí doléhat po celém obvodu. Ohledně spalování napište hodnoty výstupu, zpátečky a teplotu spalin od zátopu po čtvrt hodině do dvou hodin.

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.72.75 (?), 6.4.2017 10:29

Tři dny jsem teď netopil. Včera jsem se pokoušel seřídit ty dvířka a přišel jsem na to, že na mém kotli to nepůjde. Vzal jsem šupleru a je jasné, že se potkaly výrobní tolerance. Nakonec jsem povolil opa panty o jednu otáčku, trochu přiohnul ten plocháč na kotli, pilníkem trochu zabrousil hrany a výsledek je, že už to tak nějak jde na krajíček zavřít. Jediná cesta je asi odvrtat nýt na uzávěru a trochu ubrousit tu trubku ve dvířkách. Na to už jsem včera neměl sílu, tak jsem jen zatopil a šel pryč.

Záznam teplot tedy ještě nemám, ale obvykle topím "drobným" palivem - odpadem z výroby palet. Tj. odřezky prkýnek, rok uložené v pod střechou. Teplota spalin roste celkem rychle až někam k 170°C. Pak to dále roste pomaleji až k 230°C, na které mám aktuálně nastavený regulátor. Někdy mám problém, že příliš brzo naložím plnou komoru a mám z kotle generátor dřevoplynu. Je to vidět na kouři z komína a taky na teplotě spalin - drží se kolem 130-150°C.

Teplota zpátečky asi 63°C (aktuálně to nejsem schopný moc přesně změřit, příložné teploměry jsou úplně k ničemu). Mám ještě jednu patronu s vyšší teplotou, tak jí tam při nejbližší příležitosti vyměním. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 6.4.2017 12:00

Pokud dřevoplyn kouří v jakékoliv fázi hoření, jsou příčinou 2 věci-vyhořelé okolo trysky a žádná redukční vrstva žhavého a nebo ucpaná tryska.Je jedno zda přiložíte tak či tak ale pokud je v kotli žhavota, nekouří nebo by kouřit neměl, v podstatě ani při zátopu.Dave.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.238 (?), 6.4.2017 12:51
Dave fungujes bez jedneho primara?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.120.95 (?), 6.4.2017 13:38

Dá sa aj bez oboch. wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 6.4.2017 13:55

Oba dva tunely jsou pryč, výsledek super již 3 měsíce, jakmile jdou spaliny na regulaci k 200°C, čistím turbulátory/výměník.Čistil jsem jen jednou, perioda tak vychází jednou za 3měsíce.Dave

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.241 (?), 6.4.2017 19:28

tak to je super ja idem zatial bez jedneho primaru vyskusam dat dolu aj druhy co to spravi... uberas aj primarny vzduch ci len sekundar???

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 6.4.2017 19:48

Primár mám na 100% a sekundár na tovární nastavení u měkkého dřeva, na buk a jasan mám sekundár cca 0,5 cm.Dave

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.40 (?), 7.4.2017 8:44

Rád bych tuto úpravu také vyzkoušel. Předpokládám, že vedení primárního vzduvhu jsou ty dva plechové tunýlky po bocích přikládacích dvířek. Jak se demontují? Stačí odšroubovat matku, která je na závitu uvnitř kotle? To jsem už zkoušel, ale nebyl jsem schopen tunýlky uvolnit. Možná jsou zalepeny dehtem. Nebo se musí ještě vytočit šrouby, které jsou ve spodních rozích přikládacího otvoru vně kotle? Mám DPX25.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.120.95 (?), 7.4.2017 20:10

Presne ako píšete, musíte odšróbovať aj tie dva šróby, ktoré sú v spodných rohoch otvoru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.72 (?), 4.11.2017 11:29

Dotaz pánové, pokud demontujete oba tunely primárního vzdchu necháváte mosazné zásty zašroubované nebo vyšroubované? Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.167.44 (?), 4.11.2017 17:25

Sejmutím obou vedení primárního vzduchu, dosáhnete pouze toho, že Vám kompletně vyhoří prostor kolem trysky a dřevo bude naklembované a nebude odhořívat. U kotle pokud jede na požadované hodnotě spalin 150-200°C v celém rozsahu hoření, by nemél být problém s hořením. Pokud Vám nerovnoměrně hoří komora popřípade klenbuje je potřeba sundat vždy jen levé vedení vzduchů a druhé ponechat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.72 (?), 4.11.2017 20:36

Kotel mi spliňuje jak má, jen mě trápí, že dřevo v násypce prohořívá v celém objemu. Pokud tomu dobře rozumím, můj problém vyřeší demontáž pouze levého vedení vzuchu? Děkuji za radu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 20.2.2018 15:13

Dobrý den prosím o radu   jedná se kotel 25 Dpx.Postup je takový hodím pár třísek nechám rozhořet naložím další vrstvu drobného dřeva a nechám hořet po pulhodině naložím na žhavou vrstvu kotel do plna, kotel jede ná výkon ale jen do té doby než mi nahoří celý obsah komory tímto dojde k tomu že kotel přestane zplyňovat a z komína se válí kouř. Prosím o radu jak tento problém vyřešit. za všechny rady předem děkuji.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.144.209 (?), 20.2.2018 18:06

Najeďte na první příspěvek a odpovězte na položené otázky a dá se poradit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 20.2.2018 18:40
Zdravim prosim vás ktery příspěvek máte na mysli rád odpovím na připadné otázky děkuji.
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 20.2.2018 20:58

Pro i případné další rady: Jediné co je potřeba, pokud je nějaký problém - specifikovat jak je kotel zapojen, výkon kotle-aku -bez aku nádrží, průměr a stavební provedení komínu, dále teplotu výstupu z kotle, teplotu zpátečky a k těmto hodnotám i teplotu spalin po čtvrt hodině od zátopu do dvou hodin. Dle toho se dá usoudit, jak kotel pracuje v reálných podmínkách. Dopředu říkám, že optimální teplota splin je nad 150°C do 200°C, dle toho, jak probíhá hoření.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 20.2.2018 19:50

Dřevoplynový kotel podává nejvyšší a stabilní výkon v době těsně po přiložení a do doby než suchou destilací dřeva vyhoří prchavina ve dřevě, potom výkon klesá a klesá i výstupní teplota kotle.Kouř-jaký kouř s komína?Hustý, smardlavý nebo jen mlhovina ve formě páry?To je potřeba popsat.Co teploty-voda, spaliny?Popsat! Pokud hulí, tak je vyhořelé okolo trysky.Zátop byl x-krát popsán, stačí pročíst a bude to ok.Není třeba čekat, zapálit a doložit do plna! Dave

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 23.2.2018 17:23

Zdravím pokud jde o zátop zkoušel jsem zatápět způsobem který popisuje pan Žalud ale tímto se stane to že kotel zpočátku jede hučí do trysky do té doby než nahoří celá komora z komína jde hustý černý kouř kotel přestane zplyňovat teplota spalin začne klesat a pohybuje se kolem 120 C.Takže to dělám tak že to roztopím přidám dřevo a čekám až se vytvoří vrstva žhaveho a doložím doplna ale i tak jde z komína kouř ale né takové intnzity ja při klasickém zatápění teplota spalin kolem 150-170 C Voda 75C čerpadlo kotlového okruhu na stupni 2 Komín Schidell průměr 180cm výška 7m. 

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.214.50 (?), 7.4.2017 7:43

A o to jde. Při zátopu tam z principu vrstva žhavého není. Dělám to teď dvoufázově - zatopím, nechám rozhořet pár minut, přiložím trochu dřeva, zavřu dvířka a jdu pryč. Plnou komoru naložím až po půl až hodině, kdy se vytvořila dostatečná vrstva žhavého a i kotel už je na provozní teplotě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.61 (?), 9.4.2017 21:42

Nazdar

1)

kontroloval som TV ventil liatinový na 72° -teplota spiatoťky bola cca 80 pred vstupom do kotla a kotol 93°.Po zložení -teplota 72° -na kotli 82...a spaliny 200° ani za svet nešla voda v kotle viacej... čím to môže byť?

2)

pri teplote spalín (čidlo tam kde dal výrobca) cca.215- 220°C-je teplota spalín v ohnisku +-900°C... neodporuča sa isť vyžšie-trpí material, dajte na to pozor.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.61 (?), 10.4.2017 21:41

rozobral som TV ešte raz, pootočil pružinami... otvára už dobre,

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.14 (?), 21.9.2017 21:43

Nazdar

zakupil som si z Polska PID regulator RK 2001w4.a zatopil?lenže mi nevypinal kotol po dohorení paliva.Po kontrole zapojenia... spalinová čidlo bolo napojené na svorky domového termostatu-ale teplotu ukazovalo cca 210°C.Tak som odpojil čídlo a napojil na svorky spalinoveho čidla.No a teraz mam červený trojholník a E128.Vymenil som čidlo.,ale porucha pretrvava.Neviete čím to je?

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.246.40 (?), 22.9.2017 6:45

Svorku která je učena na termostat proklemovat drátem-smyčka pokud není v něm pokojeový termostat.Čidlo PT 1000 stříbrné s upevňovacím plechem do svorky spalinového termostatu.  Čidlo kotle měděný konec do jímky na kotli. Chyba E 128 je porucha splinového čidla změřte ještě ohmickou hodnotu za pokojové teploty. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.14 (?), 27.9.2017 19:15

objednal som z Attacku nove čidlo Pt1000 oz..DPD25059- ku jednotke RK2001W4.

Po zapojení do svoriek a vyklemovaní izbového termostatu-mam zas chybu 128...128-je porucha spalinového čidla--tak čo mu je, ked je nové a dobre zapojene.Neporadíte?

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.159.201 (?), 8.11.2017 15:25

Sice se zpožděním, ale přece. V obrázku je dnešní zátop. Přišel jsem na to, že na drobné dřevo je potřeba přivřít primár. Nakonec mám primár i sekundár na 70%. Tipy na lepší nastavení jsou vítány. Zprovozňuji ještě měření teploty v dolní komoře. Zatím to ukazuje lehce přes 400°C, čekal jsem víc.

Obrázky:
zátop v kotli
zátop v kotli
Připojit reakci

Ondro Lučkai (0) - xxx.xxx.198.245 (?), 16.11.2017 23:02

teplota spalín cca 185°C v ohnisku cca +- 700/750°C pr.max a sek. v strede polomeru nastavenia

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.82 (?), 21.11.2017 22:57

Dobry den

Vlastnim kotol Attack SLX 25kw.

Mam problem ze na dvierkach sa tvori velke mnozstvo dechtu. Viete mi povedat ci to je normalne? Popripade nejaku dobru radu ako to co najlepsie cistit.

Teplotu spalin mam nastavenu na 190 stupnov. Drevo ma vlhkost do 18%.

Kotol sa pouziva cca 3 mesiace. Obcas este bojujem s rozkurovanim kde mam problem ze nie vzdy mi spaliny idu pekne hned hore. Este dodam ze komin ma 6m, priemer 200mm, azbestocementova vlozka.

Prikladam zopar foto ako co vyzera.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.82 (?), 21.11.2017 23:00

foto 2

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.82 (?), 21.11.2017 23:01

spalovacia komora

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.82 (?), 21.11.2017 23:02

nastavenie vzduchu

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.82 (?), 21.11.2017 23:03

dno kotla na strane pod dvierkami kde je mozne vidiet ako sa aj tam hromadi decht

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.202.14 (?), 22.11.2017 6:43

Jak je připojený kotel? Je napřímo připojen k topnému systému nebo přes akumulační nádrž? Jinak je docela čistý.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 22.11.2017 8:29

Stačí vžsy dodat tyto údaje. Jediné co je potřeba, pokud je nějaký problém - specifikovat jak je kotel zapojen, výkon kotle-aku -bez aku nádrží, průměr a stavební provedení komínu, dále teplotu výstupu z kotle, teplotu zpátečky a k těmto hodnotám i teplotu spalin po čtvrt hodině od zátopu do dvou hodin. Teplota spalin u Vás je na maximu 150°C. Za tohoto stavu zatápíte přes půl hodiny je to tak?

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 10:04

Kotol je zapojeny cez oventrop od attacku (foto) na 1000l akumulacnu nadrz a k tej je pripojeny 300l bojler s dvoma vymenikmi (spodny vyuziva solar).

Komin ma ucinnu vysku cca 6m (priemer 200mm) vyvlozkovany azbestocementovou rurou. Dymovod ma priemer 180mm (izolovana nerez) 1m vertikalne, 2m horizontalne.

Kotol mam nastaveny na teplotu 85°C, spaliny nastavene na 190°C.

Spiatocka ma teplotu cca 65-68°C (teplomer na oventrope).

Po stvrt hodine maju spaliny cca 130-140°C (podla toho ako sa mi podari rozkurit pretoze stale sa len ucim). Potom to stupa pomaly na 190°C.

Obrázky:
oventrop
oventrop
Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 10:23

foto kotolna

Obrázky:

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 10:24

kotolna 2

Obrázky:

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 10:26

kotolna 3

Obrázky:

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 10:28

regulacny rozvadzac kotolne Siemens

Obrázky:

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 11:10

Tak prave som rozkuroval a teplota spalin po 15 minutach bola 188°C. Voda sa zohriala zo 42 na 63°C. Avsak nie vzdy sa mi to takto dobre podari.

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.214.50 (?), 22.11.2017 15:03

Také jsem s roztápěním bojoval. Pak jsem náhodou narazil na tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=OJL3zyPM6DE a od té doby pohoda. 6,5 hodiny hoření na jednu návštěvu kotelny v délce 12 minut. Jde to i bez přídavku tekutého podpalovače, jen se to nerozhoří tak rychle. Stačí dát dvě vrtvy třísek (nad a pod papír). Ideální jsou plata od vajíček. Sám jsem využil použitého oleje ze smažení, ale došel mi.

Přikládám obrázek jako důkaz.

Obrázky:

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 22.11.2017 17:00

Pokud se bude teplota pohybovat v ideálním rozsahu 150-200°C v průběhu hoření je vše v pořádku. Levá polovina dvířek je zároveň s vrchem přikládací komory nejstudenější místo na kotli a k tvoření dehtu, zde dochází. U SLX jde ještě rychlejšího roztopení dosáhnout ucpáním zkratovacího odtahu do komímu ucpávkou při otevřených dvířkách cca 8cm. Dojde k okamžitému hoření přes trysku a keramiku a kotel má o dost rychlejší náběh. Podmínka dobrý tah komínu- nesmí kouřit do kotelny.

Připojit reakci

PatoM (0) - xxx.xxx.229.82 (?), 22.11.2017 23:03

Dakujem Vam za odpovede. Takze vlastne vsetko je v poriadku. Staci sa uz len naucit poriadne kurit.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 23.11.2017 8:10

Udělajte mi to měření po čtvrt hodině do dvou hodin hoření.

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.214.50 (?), 22.11.2017 9:13

U mně to vypadá dost podobně (SLX20). Předpokládám, že ta dvířka jsou prostě příliš studená a tak to tam kondenzuje. Kvůli té kondenzaci tam je ten suchý plášť, ale u dvířek prostě není. Výrazně horší to bylo, když mi netěsnila dvířka. Ale i tak když otevřu dvířka, "táhne" se mi dehet.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 30.11.2017 8:07

Stejný problém attack SLX30 s tím že mám dehet na té spodní rampičce u dvířek.při každém přiložení jej musím seškrábnout špachtlí jinak bych měl už upatlané celé šnůry dole..Spíš mě trápí klenbování. 

Zkoušel jsem na radu pana Žaluda snížit otáčky ventilátoru na 75% pak jsem s tím laboroval i sám zvyšoval a snižoval ale není to ono.Spaliny mám 210 a za 90 minut jsem na 150 a je tam klenba.

Zátop dle videa s naloženou komorou je celkem fajn ale když mám spaliny cca 90 začne mi kouř jít i ke dvířkám někdy to vydrží i do 130 než se začne tlačit ven.kouř se jakoby točí a jde zase dolů. pak ale zavřu dvířka a obvykle to začne zdechat.musím to požduchnout k trysce a dávat pozor abych ji neucpal.

Zkoušel někdo u SLX přivřít ten primár? Sekundár jsem zkoušel různě ladit ale nic moc. 

Komín zděný 9 metrů 200 x 200

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 30.11.2017 8:49

Trocha zamyšlení-pokud dříví klenbuje tak na vině je jednoznačně systém vzduchování.Vlastní Attack DPX zhruba 6 let a bojoval jsem s tím taky.Nevím jak je řešen přívod primáru k jádru hoření u SLX ale u DPX jsou tunely které primár ženou nahoru a středem se stáčí k trysce-proto to zákonitě muselo klenbovat.Pokud se tunel(y)demontovaly, přestalo to a kotel jede opravdu skvěle-co se naloží, to shoří na prach.Dehet je obvykle způsoben nízkou teplotou jak vody v komoře či studenými spalinami.Pokud to zplyňuje někde okolo 130°C tak určitě není dobré.Zdraví Dave Valach

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 30.11.2017 9:32

Dobrý den taky vlastním kotel Attack 25 DPX a pořád bojuji s klenbováním dle vaši rady stači vymontovat vedení primaru a je po klenbování? Děkuji za každou radu.  Ještě dotaz ohledně vzduchu po vymontování vedení primáru je třeba nějak nastavit primar a sekundar. Děkuji předem Czudek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 30.11.2017 9:51

tez se priklanim k navodu. diky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 30.11.2017 10:24

Určitě, DPX má řešení primáru velmi nešťastně, protože je to vedeno nahoru po bocích komory a tah ventilátoru to stáhne středem k trysce, což má za následek, že těsně nad tryskou to rozžhaví, vyhoří a to celkem rychle a kotel ztrácí výkon a co je horší-kouří z komínu, protože není žhavu nad tryskou.Začal bych tím a velmi dobrý řešení je demontáž jednoho tunelu, pokud se to zlepší a to garantuji min.o 75% tak to ponechat nebo jet i s demontovaným druhým tunelem primáru.U mě je situace jiná, mám DPX 15kW a vlivem tahu komínu jsem měl teploty spalin běžné přes 250°C, proto jsem dokupoval turbulátory z řady SLX.Nyní se pohybuji okolo 190C.Oba tunely pryč, zátky vyšroubovány a pohoda.Dave

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 30.11.2017 11:41

Děkuji za radu vyzkouším a dám vědět.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.151 (?), 30.11.2017 14:08

Vzduchování ponechte na továrním nastavení, jo?Max.doregulujte sekundární klapkou podle zvuku hoření, pokud to bude mít tendenci jakoby profukovat ven(dřevoplyn)uberte v řádech mm sekundár.Dave

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.214 (?), 4.12.2017 9:43

Dobrý den   včera jsem zatopil bez jednoho vedení primáru výsledek kotel jel mnohem lépe   hučel a splyňoval ale zároveň šel s komína dost velký kouř spaliny šly na 200C tak nevím jestli mám ubrat nastavení  primáru nebo sekundáru zdá se mi že spaliny jsou zbytečně vysoké.  ještě párkrát zatopím tak jak toje a ozvuse. za připadné rady Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.119.57 (?), 12.12.2017 18:16

Máte někdo zkušenosti se spalováním drobnějšího dřeva (modřínové větve, borové a smrkové šišky)? Mám DPX15. Primár mám na tovární nastavení, sekundár o cca 1cm pod továrním nastavením. Se štípaným bukem toto nastavení plně vyhovuje, ale při přiložení drobnějšího dřeva kotel začne jakoby pulsovat v taktu cca 1-2x za sekundu a klapka regulátoru tahu ve stejném taktu vibruje. Toto ustane po několika minutách, ale je to poněkud nepříjemné.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 12.12.2017 19:18

Kotel v pohodě zvládne štěpku, drobný dřevěný odpad i piliny, jen je potřeba před naložením uvažovat a na vrstvu dát nejprve kusové dřevo a teprva poté přikládat drobný dřevěný odpad. Kvůli zachování redukční vrstvy je potřeba sem tam proložit kusovým dřevem, pak zvládna i 80% štěpky i pilin. U štěpky, dlouhé štěpky, vždy ubrat primární vzduch.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.119.57 (?), 13.12.2017 18:22

Děkuji za odpověď pane Žalud; dalo by se specifikovat přesněji to nastavení vzduchů pro spalování drobného dřeva, např. primár na 75% a sekundár na tovární nastavení, nebo přidat na 50%? Popř. čím se řídit při nastavení?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.138 (?), 30.11.2017 10:29

Pokud se "táhne" dehet při otvírání dvířek, hrozí, že se dehet nalepí na těsnící šnůru u dvířek a pak se může šnůra porušit. Vhodné je, jako prevence, použít keramickou pastu ve spreji, která se nanese na šnůru dvířek. Předtím ale zkontrolovat možné příčiny zvýšené tvorby dehtu jako vlhkost paliva, teplotu spalin, teplotu zpětné vody...

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.. (?), 4.12.2017 8:43

Dělalo mi to přesně to samé SLX 30kW již jsem tady psal.. 

Doporučuji vám kontrolu těsnosti dvířek.

A pak stáhněte primární vzduch na 90. Dehtování kolem dvířek se téměr ztratilo a hlavně mi přestalo klenbování dřeva a tím se ruku v ruce snížila spotřeba.

Jak tady již někdo psal za klenbování může opravdu přebytek primárního vzduchu tak měl pravdu..

Já jsem ještě měnil patronu v ESBE z 65°C na 70°C to je teplota vratné vody 

Tedka mám ventilátor na 75% dřevo neklenbuje a jedu na výstupu 87°C teploměr na výstupu ukazuje o 2°C více 

Teprv ted zacinam být spokojený

Ještě budu měnit šnůry kolem dvířek z toho dehtu

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.91 (?), 4.12.2017 9:12

Hnat tieto kotle na 87 C je teplotne a prevadzkove riziko. Teplotne =staci male zavahanie cerpadla (ci uz technicke alebo elektricke) a varite no pokial sa tak udeje v noci ked spite a kotol je plno nalozeny tak to moze byt vaznejsi problem kedze teplotny dobeh rozpalenej komory je kludne aj 20 stupnov a viac v pripade vypadku el. energie kedze samotiaz nejde a je problem a prevadzkove = riziko vysokej teploty mozna nahla strata vody v systeme cez poistovak alebo chladite kotol celu noc. Nie vsetci maju stalu mestsku vodu.Otazna je aj zivotnost kotla ked zihate komoru na jednom mieste neustale pri takto vysokych teplotach.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 4.12.2017 10:10

Tak jestli to je riziko nebo ne to nevím. 

Teplota spalin se pohybuje kolem 195°C kolísá od 180°C do 205°

tudíž tak jako předtím s patronou v ESBE 65°C 

Kotel nabíjí 2000 litrové akunádoby a je napojen na vodu z vodovodního řádu a se záložním zdrojem. takže snad jen kdyby selhalo čerpadlo.

Navíc 2000L aku nahřáté na 90°C dům vybije za cca 16hod na 35°C při teplotách venku -2°C - 2°C vytápí 412m2

Zajímalo by mě co si o tom myslí ostatní

Atmosy jsem běžně viděl jet na 90°C

A taky co si myslí o ubrání primárního vzduchu 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.91 (?), 4.12.2017 10:20

Pri takto vysokych teplotach uz zacinaju suscat kotle bublinkovanim zacinajucim varom na niektorych miestach vykurovacej komory kotlov co uz zacina produkovat okrem ineho zavzdusnovanie systemu. Co tiez nieje ziaduce. Len este ste mohli dat aj vahovy udaj spotrebovaneho dreva na danu dobu. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 4.12.2017 10:33

Večer napíšu.. zvážím a zatopím 

Pokud se jedná jen o kg/h to nebude problém.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 4.12.2017 12:07

S primárním vzduchem u SLX trochu opatrně, snižování- také zvyšuje teplotu spalin, ale i omezuje klenbování, je potřeba, ale k tomuto přistupovet z rozumem a ubírat pomalu po mm a čekat na odezvu, která ja minimálně půl hodiny na zásah. Pokud přejedete optimální bod nastvení a to dle kW je jen v rozmezí zhruba 1cm půjde teplota spalin strmně dolů. Vždy před pohybem z klapkou vzduchu si poznamenet současné nastvení a nejprve jít do protipohybu. Pokud jde o teplotu výstupní z kotle, můžete vyzkoušet, co je lepší, zatím dle měření vychází lépe varianta -zpátečka 60°C a výstup kolem 75°C a obsah aku se otočí dvakrát, než nabíjení na vysokou výstupní teplotu rovnou. Po vyzkoušení a seznámení z kotlem a odhadu dávky paliva, není problém nabíjet na 90°C, záleží také na typu použitého bezp. ventilu a na jeho teplotě. Dobrá je také použití Topekoru na stabilizaci celé vodní náplně. Osvědčílo se jaho dávkování rovnou přes vypouštěcí ventil do kotle a při vypnutém oběhovém čerpadle nachat kotel za stáleho dozoru vystoupat k 90°C a teprve poté pustit okruh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.3 (?), 4.12.2017 21:34

Takže do roztopeného kotle na vrstvu žhavého jsem naložil 20kg jedlových minimálně 50 let starých trámů a čekal než v kotli zhruba zůstane stejná vrstva jaká byla před přiložením.bylo to za cca 3 hodiny 15 min 

Se spalinami jsem mu nedovolil jít přes 200°C a voda na počítadle kotle byla 83-84°C s patronou v esbe 70°C... jinak teploměr za kotlem ukazoval a ukazuje vždy o 2°C více

Připojit reakci

Lukáš Burian (0) - xxx.xxx.86.59 (?), 5.12.2017 14:52

Já mám v návodu napsáno, že minimální teplota zpátečky má být 65°C.  Tedy radit 60°C na zpátečce je v rozporu se záručními podmínkami výrobce. Prakticky mám ventil ESBE VTC300 s Kvs=2,8 a patronou 70°C, čerpadlo Grundfos Alpha2L 25-40 a pár metrů trubky Cu28.

Výsledek je takový, že na zpátečce měřím 66°C a i na plný výkon čerpadla mám teplotní spád na kotli kolem 13°C. Tedy pokud jede na plný výkon, nelze se dostat s výstupní teplotou pod 80°C. Pro nižší teplotní spád by bylo potřeba mít "větší" ventil, např. VTC500. To jsem bohužel před realizací netušil. Akumulačku takto otočím dvakrát. Původně jsem měl čerpadlo spuštěné jen na 2.výkonový stupeň, ale pak jsem nemohl aku nádrž natopit na 90°C.

Vysvětlení jako reakce na "hosta", že 87°C je příliš vysoká teplota. Není, protože jinak ten kotel skoro provozovat ani nejde. A můžu vám potvrdit, že zavzdušňování se nekoná.

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.182.231 (?), 6.12.2017 12:15

se zapomenu sem tam přihlásit 

Já mám hodnoty dle fotek jen ten esbe má patronu 70°C ale uvažuju že dám zpět 65°C

Zajímalo by mě jestli je to s těmi 20kg dřeva za 3hodiny 15minut dobré nebo ne nějak už tady nikdo na to neodpověděl když mám ten primár 90%

Grundfos Alpha2L 25-40 mám taky jede na trojku 

Obrázky:

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 7.12.2017 8:17

20kg to je polovina komory slx a to by zhruba odpovídalo. Na měké to hoří zhruba 7h a na tvrdé kolem 8 na plný výkon. Na jedno naložení komory stíhá nabít 1800l aku. Pokud jde o teplotu vracečky, tak stačí v pohodě 60°C a při plném výkonu a ideálním průtoku, dá kotel rozdíl mezi zpátečkou a výstupem do 15°C. pokud máte oventrop zkuste jedno nabíjení se zpátečkou 60°C a druhé na maximum a uvidíte rozdíl mezi dobou nabití aku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.21 (?), 7.12.2017 11:28

Těžko říct, já osobně si myslím, že 60°C na vstupu do kotle je málo, vstupní voda spodek vyplachovaného kotle celkem podchladí komoru a stačí vlhčí dřevo a kotel je do pár let děravej.65-70°C je už fakt jistota.

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.167.3 (?), 11.12.2017 18:56

Tak teď běžím zpět na patroně v ESBE 65°C těch 70°C bylo dost na hraně

Jak jsou ted ty vichry tak včera skoro neběžel ventilátor a přesto teplota spalin 210°C a na kotli 88°C k tomu nešla chvíli elektrika takže díky za záložní zdroj..

teď s patronou 65°C pohoda spaliny cca 200°C a 82°C na kotli 

Ale chtěl bych se zeptat jaké máte nastavené otáčky ventilátoru?

škrtíté kotel pouze nastavenou teplotou spalin nebo snižujete i otáčky ventilátoru? Já mám nastaveno na radu p.Žaluda 75% a někdy i jen 55% ale zas to roztápění je takové pomalejší... koukal jsem do výměníku a po 3 měsících jsem jej jen ometl smetáčkem a byl jako nový..

Tak ať to všem šlape 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.192.76 (?), 13.12.2017 12:16

Dobrý den, mám stejný problém s dehtováním. Zkusím váš postup. Ale chci se zeptat. nevíte co je to za typ/rozměr kolem dvířek a jestli je nějak případně čím přilepená. Mám jí zalepenou až hrůza. Kvůli tomu ani netěsní dvířka a podkuřují.

Díky

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.167.3 (?), 13.12.2017 20:17

Psal jsem do ATTACKU a přišlo mi :

Dobrý den,
rozměr šňůry je 18x18 mm
S pozdravem
Graclík Josef

Mám novou šnůru ale ještě jsem se nedostal k výměně..

cituji z návodu :

Dotažení pantů a výměna těsnící šňůry dvířek
Při běžném provozu šňůry dvířek ztrácejí svoji pružnost a tím snižují těsnost dvířek. V rámci
údržby a zvýšení těsnosti můžeme pantem dvířek několikrát změnit polohu, ve směru dovnitř do
kotle) tak, aby se šňůra ve dvířkách více stlačila. Když šňůra zcela ztratí svou pružnost, případně
když už panty nelze dále posunout směrem do kotle, je nutná její výměna. Výměnu šňůry začně-
te sejmutím staré těsnící šňůry pomocí šroubováku. Drážku, ve které šňůra seděla řádně vyčistě-
te. Vezměte novou těsnící šňůru a její začátek umístěte na vodorovné části drážky. Rukou, popří-
padě poklepem kladiva, ji vtlačte do drážky po obvodu dvířek. Povolte panty a najděte správnou
polohu dvířek vůči kotlovému tělesu.

Jinak pak asi pořádně seřídit ty dvířka já je měl určitě už od výroby naprd seřízené.Budu to měnit o víkendu a asi si šnůru načmrkám křídou a budu koukat na otisk...

Jinak jak tady někdo psal tak sekundárním vzduchem doladíte to když kotel jakoby pšouká do přívodů vzduchu tak uberete.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.74 (?), 20.12.2017 10:23

Dobry den,

Mam na Vas prosbu o radu ohledne kotle Attack SLX 20. Kotel mi byl instalovan letos a vzhledem k tomu, ze jsem nemel zasoby sucheho dreva, nakoupil jsem drevene brikety od ruznych vyrobcu. Kotel je zapojen se 2 aku nadrzemi 800l. Problem mam ten, ze kotel docela hodne dehtuje - na horni stene kotle se vytvari male krapniky dehtu a dvirka se dost lepi k sobe. Dehet uz mi 2x horel v komine, coz byl celkem hukot. Komin ma delku 7m a je vyvlozkovan nerezovou rourou 180mm.

Nevim si moc rady, jestli problem muze zpusobovat palivo tzn. brikety, nebo to muze byt delkou kominu, coz se mi moc nezda, jelikoz teplota spalin se celkem rychle dostane nad 150 C.

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.182.231 (?), 9.1.2018 12:33

Musíte brikety prokládat dřevem 

viz návod 

1.6.2 ALTERNATIVNÍ PALIVA
V kotli je možné používat i dřevní brikety s dírou lisované z dřevních pilin bez přídavných spojujících
materiálů. Dřevní brikety je nutné vždy míchat v určitém poměru spolu s dřevem (poměr
závisí na velikosti a tvaru briket) tak, aby nedošlo k ucpání trysky na zplyňování dřeva.

Podle mě se při spalování pouze briket přicpává tryska tudíž dehtujete všemi směry.Jak to vypadá v dolní komoře a ve výměníku? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.227 (?), 27.11.2017 19:59

Zdravim, mám prosbu o radu. Topím druhou sezónu v kotli attack dpx 25 s akumulačkami, spaliny okolo 160 - 170 °C, dřevo smrk suché, ale praskl mi beton ve spodních dvířkách (viz foto). Chci se zeptat, jestli nevíte z jakého důvodu to asi mohlo prasknout a jestli na tuto vadu lze uplatnit reklamaci. Děkuji za odpověď, Tesař

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 28.11.2017 13:27

Tohle dělá myslím skoro každému, teď tam již dávají něco jiného.

Dal jsem tam materiál, který se používá na obezdívání krbů a je to v pořádku.Myslím že jsem to měl z Hornbachu.Bohužel teď nemám čas ten název dohledat.Je to levnější varianta než objednávat originální náhradní díl.

J.Pospíšil

Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.23 (?), 28.11.2017 16:55

Menil som to po 2 rokoch. Cena 10€. Príčina prasknutia je silné dotiahnutie. Musí to byť úplne zlahka pritiahnuté.  Tiež neviem ako sa to volá. Zavolať, alebo napísať do firmy Attack, pošlú hned druhé. Výmena je jednoduchá. Držia to dva šrouby.

Připojit reakci

Marian (0) - xxx.xxx.245.167 (?), 10.10.2018 8:10

Zdravím.
Mám ATTACK SLX 20 Profi.
Klenbuje vám taky dřevo v tomto kotli? Pokud topím dlouhými poleny (50 -60cm) tak mi tyto téměř vždy dole odhoří a zůstanou "viset". Teplota spalin pak letí rychle dolů na 140° i míň a z komina se začne kouřit (a smrdět). Musím pak dřevo prošťárnout hákem, čímž zakouřím celou kotelnu i sebe. Teplota se pak rychle vrátí na nastavených 195º. To se někdy opakuje i víckrát za sebou. Zkoušel jsem už ubírat vzduch na primáru, ale bez výsledku.  Včera jsem pokusně zatopil jen krátkými špalky a vyhořely krásně bez jediného zásahu. Ještě musím uvést, že se jednalo o smrk, tudíž je možné, že těžší dřevo by se svou váhou možná spíš propadlo. Až se prohrabu k jasanu, tak ještě vyzkouším. Nemá někdo nějakou fintu jak klenbování dlouhých polen zabránit? Nechce se mi 10 kubíků smrku přeřezávat napůl.
Topím do aku 1600L, spaliny 195º, voda 85-90º,  Oventrop cca.67º.
Dík.

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.. (?), 17.10.2018 11:00

Měl jsem tentýž problém laboroval jsem hodiny a hodiny.Přišel jsem na to že třeba když se tvrdé dřevo pěkně naukládá jel kotel perfetkně nejlepší byly parkety.u smrku běžné kulatiny nepomohlo nic a přes všechny rady vždycky to trochu dělalo.

Už jsem docela zanevřel na kotel ale vyřešil jsem to 

změnil jsem typ paliva. Začal jsem topit viz.obrázek.vzal jsem to na zkoušku z pily a super.výhoda je že o to není moc zájem tudiž je za dobrou cenu, nemusí se to štípat, dobře to schne a dobře to hoří v SLXku.Hodně lidí říkalo že to shoří rychle což nepozoruji prostě kotel z toho vezme tolik plynu kolik kg dřeva naložíte.

Dneska naskládám do kotle zavřu a opravu tam nemusím 5-6 hodin přijít nic řešit.Konečně mám klid.

Ovšem já měl problém i se zátopem.Letos jsem dal nerez vložku a pefekt.mám spaliny nastavené na 180 a na kotli 82 voda a drzi se pořád.

Takže za mě zkuste naštípat na menší průměr. Já dávám odkory které maji rozměr asi 4x4cm a dávám délku 60cm a vyhoří to perfektně. Zkuste naštípat napln na celý kotel a uvidíte.

Udělejte zátop se zaslepením zkratovací klapky dejte dolu dřívka a trochu dřevěneho uhlí ze zbytku, naložte kotel nechte vylezt spaliny alespon na 80 a pak zavřete a sledujte co se stane...

Hodně zdaru Milan Velešík 

Obrázky:

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.167.3 (?), 31.12.2018 20:55

Dobrý večer. 

Dneska jsem zjistil že po podržení tlačítka OK neboli + na kotli SLX se na displeji objeví FAN a spustí se tím ventilátor na 100%...

Ví někdo ještě nějaké další vychytávky??

Díky Milan 

Přeji vše nej do Nového roku  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.249 (?), 1.1.2019 20:59

Dobrý večer prajem.

Ja mám síce "len" DPX Profi z roku 2013,no lepšie si prečítajte návod k regulácii kotlu, na regulácii sa dejú nastaviť rôzne užitočné veci. Vy máte ešte k tomu už lepšiu, novšiu verziu regulátora.  Gratulujem ku kúpe perfektného kotla, nech vám slúži dlhé roky ku spokojnosti. yes

Připojit reakci

Milan Velešík (0) - xxx.xxx.. (?), 30.1.2019 8:34

Jo to vím že po podržení tlačítka se dostanu do menu kde nastavím otáčky min max teplotu apod. Jen jestli ještě není nějaká vychytávka?

Máte to v dolní komoře taky tak dle foto?  

Mám 82C na kotli a 200C spaliny 

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.74 (?), 6.3.2019 15:39

Dobrý den,

mám krátce nachalupě nový kotel Attack Profi SLX 25 kW. Topím pouze příležitostně suchým smrkovým dřevem (asi 4-5 let schlo). Přesto se mi zdá, že kotel dehtuje. V nádobě pro přikládání je plno černých "puchýřů". Mám nový komín od společnosti CIKO a to o průměru 200 mm a výšce 9 m. Kotel je nastaven tak, jak nastavil topenář. Přesto se mi zdá, že dlouze trvý, než začně topit topení, kdy oběhové čerpadlo je nastaveno na 30°C. Existuje nějaký postup co s ním dále?

Díky KK

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 6.3.2019 17:08

Kotel je zapojen s akomulací-bez?

Jak je zapojena ochrana zpátečky-oventrop-termostatický ventil-jaká hodnota?

Kotel spíná oběhové čerpadlo topení přes elektroniku nebo externě.

Hodnotu spalin po čtvrt hodině od zátopu do dvou hodin topení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.59 (?), 9.12.2019 10:13

Dobrý den p. Žalud

Chci se zeptat setkal jste se někdy s tím že u SLX popraskaly a zkroutili se ve spodu plechy které jsou v horní komoře? Momentálně je nemají skladem a tak se chci zeptam zda je to moc velký problém 

Děkuji Velešík Milan 

Připojit reakci

Marian (0) - xxx.xxx.. (?), 9.1.2020 18:34
Zdravím. Neví někdo, jaký je rozměr těsnicí šňůry u trysky SLX? Je stejný jako u dvířek (18 x 18mm)?
Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 9.1.2020 19:00

Ano 18x18mm

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 12.1.2020 10:35

Dobrý den, provozuji 3. rokem SLX25 profi s akumulační nádrží 2000L, vše kromě kotlového ventilátoru řídí ACD01 od Atmosu, servo na mix topení a servo na zpátečku a nádrž. Komín má průměr 200mm a délku asi 11-12m, původně se provozoval se 40kW litinovým kotlem a byl úplně suchý. Po výměně kotle začal komín dehtovat, místy dehtuje i kotel samotný, hlavně u dvířek a na stropu nakládací komory. Komín vymetám sám 1-2x za sezónu a i přesto došlo před týdnem k jeho zahoření při roztápění, naštěstí se to rychle podchytilo a uhasilo uzavřením přístupu vzduchu od spoda. Nicméně komín bude minimálně potřebovat tlakovou zkoušku, podle kominíka je potřeba komín vyvložkovat 1mm nerezem na 160-170mm. Pokud bych měl jistotu že to zamezí dehtování tak to udělám, ale moc tomu nevěřím a žádnou záruku mi na to nikdo nedá. Takže co teď?

Doposud s kotlem kromě dehtování žádný problém nebyl, Graclík mi řekl že dehtování je normální a nic s tím nenadělám, později řekl že kotel špatně provozuji a proto dehtuje. 3 kominíci mi nezávisle na sobě zase řekli že co kontrolují komíny tak atacky dehtují a po atmosech jsou suché komíny. 

Roztápím s pootevřenými dvířky, podle velikosti dřeva asi 15-30 minut dokud není v kotli jen žhavé a teplota spalin 160-200°C pak naložím do plna, zavřu dvířka a o kotel se dál nestarám, je občas v obýváku mrknu na pokojové jednotce jaká je teplota kotle. Teplota spalin začne po zavření dvířek ihned stoupat a pohybuje se kolem 180-190°C v průběhu hoření pak i na 200°C a to se pak sníží otáčky ventilátoru. Kdybych to neomezil tak by kotel jel na mnohem vyšší teplotu.

Zpátečka je nastavená na 80°C, spaliny na 200°C, maximílní teplota kotle je 93°C, nádrž se nahřeje odshora dolů na 85-90°C ale to musím ještě přiložit tak akorát, aby se kotel pak nedusil.

Topím řádně suchým smrkovým dřevem, jednu sezonu jsem topil bukem a to byl luxus, protože kotel byl téměř bez popela.

Teď tedy nevím co dál, nechci experimentovat, to měli udělat na slovensku, přiznávám že teď velmi lituji že jsem nepořídil Atmos. Co mi chybí je změření tahu komína, kdybych to měl černé na bílém že komín má malý tah tak ho nechám samozřejmě převložkovat. Ale zatím to byly jen odhady.

Tenhle dotaz je směřován hlavně na pana Žaluda jako na odborníka, navíc ho nemám ani moc daleko, takže by situaci mohl obhlédnout přímo na místě :-) 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.20 (?), 12.1.2020 12:00

Myslím objektivně napsaný.Já jen k těm kotlům, ono obecně ty dřevoplyny v komorách dehtují vlivem suchý destilace dřeva, což je opravdu normální, SLX měli nerezový žebrování na stěnách a tudíž plyn se neochlazoval o vodou zaplněné stěny.Atmosy vlivem méně účinných výměníku jedou na podstatně vyšší spaliny proto to komínům tak nevadí.Obecně nás učili že spaliny u dřeva je lepší mít někde okolo 200°C.

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 12.1.2020 12:34

Jak v tomto kotli zatápíte? Dle návodu attacku s otevřenými dvířky a kouř jde přes odvod do komína. Nebo je horní odvod kouuře uzavřen a spaliny jdou hned přes trysku. Proč jste nechal řídit kotlový ventilátor přes ACD, když neumí modulaci? Pošlete mi teplotu spalin po čtvrt hodině od zapálení do dvou hodin chodu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 12.1.2020 13:06

Popis zatápění jsem uvedl..samožřejmě s otevřenými dvířky, což asi v kombinaci se silným větrem který v ten den byl, byla asi příčina zahoření komínu. Také jsem napsal že vše kromě kotlového ventilátoru řídí ACD takže modulace funguje. Aktuálně k vůli té nehodě s komínem v kotli netopím, takže teploty jen orientačně... po čtvrt hodině od zapálení je teplota asi na 140-150°C, asi po 20-30 minutách už je na 160-180°C a tak přikládám. Ihned po přiložení teplota mírně klesne, ale hned začne zase stoupat a drží se na 180-200° po celou dobu hoření kotle a začne klesat až když je v kotli jen trocha žhavého. Nemám odvahu v kotli teď zatápět, protože se musí minimálně vyměnit nebo opravit revizní dvířka v podkroví která mají poškozené těsnění a dále jsem tam zjistil škvíru, kterou kouř pronikal podél komínového tělesa na půdu.

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 13.1.2020 8:30

Pokud je to starý nezateplený komín je potřeba adekvátně k tomu přizpůsobit i teplotu spalin, což ve vašem případě jde, dle popisu máte dostatečný tah kolem 26Pa. Pokud budete mít zájem je možné se na kotel podívat, změřit tah, seřídit regulaci. Dále zkuste zatopit tak, že máte zacpanou horní odtahovou mezaru a hned od počátku jde vše přes trysku, dost to urychlí zátop a omezí dehtování.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 13.1.2020 9:07

Komín je cca 15-20 let starý. Klasická komínová tvárnice s keramickou vložkou, nezaizolovaný ale vedený uvnitř budovy. Můžu samozřejmě provozovat kotel na vyšší teplotu spalin, ale to taky víc protopím.

Každopádně teď aktuálně se rozhoduji jestli komín provozovat dál tak jak je, s tím že bych zvýšil teplotu spalin a častěji vymetal. Nebo ho nechat vyvložkovat což není úplně levné a nejsem si jistý jestli mi to k něčemu bude. Aby to pak nedehtovalo i v tom nerezu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.194 (?), 13.1.2020 9:37

Nenapsal jste ten průměr vložky, asi každá ker. vložka by měla mít kolem sebe nějakou izolaci už z důvodu dilatace. Jak je to s odolností keramiky a nerezu u spalin z tohoto kotle nevím, ale 1 mm nerezová vložka bude podstatně dříve ohřátá a nebude spaliny už tolik zchlazovat. Podle mě je asi výhodnější zvýšit teplotu spalin, něž za pár roků dělat nový komín za 10 tisíc. Možná že by pomohlo zaizolování trubky mezi kotlem a komínem. Dehet se začíná tvořit v komíně v horní části (půda) kde se komín hodně chladí, tam by také pomohla izolační vata. PW

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 13.1.2020 10:06

Průmer vložky jsem zmínil v prvním příspěvku, tak už jsem to dál nepsal. Vložka má 200mm. Kouřovod mám zaizolovaný a řeknu vám že to je pěkný opruz to při každém čištění sundávat :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.194 (?), 13.1.2020 11:11

Zapomeňte na všechny moje rady, jestli je komín podélně prasklí tak opravdu nepoužívat. Možná že půjdou keramické vložky od spodu postupně odbourat a budou sjíždět dolů. Jestli byly na pevno tak jejich roztažností asi roztrhla komín. Jestli to nepůjde odbourat tak to bude drahý. Když se to podaří vybourat, tak by tam možná šlo dát toto.

http://www.dobrekominy.cz/11-kominove-vlozky#/prumer_mm-160/material-nerez/sila_vlozky_mm-100

http://www.dobrekominy.cz/kominove-izolace/3496-tepelne-izolacni-roura-tl-25mm-prum160mm-d-1000mm.html

Nevím, jestli to je správný průměr. To je potom vložka jak v peřince. PW

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 13.1.2020 13:31

Kde jste přišel k tomu katastrofickému scénáři? laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 13.1.2020 16:50

To se vám zdá vycházející kouř z komína z praskliny na půdě pod střechou málo nebezpečný?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 13.1.2020 18:41

Kouř se na půdu dostal od špatně napojených revizních dvířek na komínové těleso. Dvířka jsou v podkroví. Odtud se kouř tlačil podél komínového tělesa na půdu. Takže jak jsem psal v prvním příspěvku, je potřeba v prvé řadě opravit tyto dvířka, ideálně to celé zazdít, protože je stejně nepoužívám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.167 (?), 13.1.2020 19:01
Podtlakový odtah spalin by tohle neudělal.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 13.1.2020 19:34

Vždyť jsem psal že hořel komín, to znamená že tam byl zvýšený tlak a ten protlačil kouř skulinou kterou se normálně spaliny nedostaly. Taky můžu zmínit že se mi kouřilo v kuchyni z vypínače ale popisovat jak došlo zase k tomuto už je mimo tuto diskuzi, nicméně právě díky této kuriozitě jsem ten požár podchytil tak brzo. wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.177 (?), 13.1.2020 19:59
Škoda, že tomu vůbec nerozumíte. Podtlakový komín saje a tak se otvory v něm nevykuřuje. Přetlak je ve Vašem komíně stále, jelikož dole v kotli ventilátor do komína foukà.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 13.1.2020 20:24

Ale já popisuji situaci kdy v komínu hoří, na konci komína je plamen jak z rakety a v komínu stoupá tlak nahromaděnými spalinami.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 13.1.2020 23:12

V podstatě by jste mohl mít i pravdu. Jenže, pokud, a u většiny kotlů to tak je, je dostatečná teplota spalin a dostatečný průměr průduchu, tak i s ventolátorem je v komíně podtlak. Je to tím, že kotel má větší odpor a proud spalin není tak silný, aby zahltil komínový průduch. Tak vlivem objemové hmotnosti spalin, který vyvolá dostatečné proudění je v komíně tlak nižší, než v jeho okolí. K tohu přetlaku u správně navržené spalinové cesty docházi při a do určité doby po zátopu, kdy je průduch chladný a rovněž spaliny mají nízkou teplotu.  JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.223.35 (?), 14.1.2020 6:44
No kdybyste o kotlích Atack na dřevo za mák věděl JD, tak byste ani nevstupoval do debaty. Dvě základní okolnosti, které snad každý majitel těchto kotlů musel vychytat. Odtah spalin a výkon ventilátoru. Výkon ventilátoru výměnou oběžného kola. Odtah spalin souvisí s turbulátory, které podle komínu museli vyndat. No a ještě třetí zatápění a tohle možná bude důvod zadehtování komína. Nejprve na třískách udělat žhavé a potom naložit plný kotel. Hned naložený kotel dlouho kouří a dehtuje. Kotel s ventilátorem by měl mít dokonale těsný komín, na tom se snad shodneme.
Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 14.1.2020 9:54

KOTEL-KOMÍN. Tyto dvě neznámé je potřeba sladit dokonale k sobě. Já tvrdím, že vše se dá vzájemně nastvit ke spokojenosti a vyjít z komínu co je na místě instalace, pokud vyhovuje z hlediska bezpečnosti, a ne vše svalovat prvořadě na palivo. S čím se potkávám při kontrole často-1. špatně seřízená elektronika kotle, neseřízení kotle na dané podmínky komínu- jak říkal klasik- pokud zatápění trvá jako vypití lahváče je vše v pořádku. 2. Zatápění- druhý problém- Kotel DPX Zatápění:

1. dvě třísky podél trysky aby nedošlo k jejímu ucpání.

2.silnéjší třísky 3x3 cm podál trysky do V se středem volné trysky

3. do vloného prostoru trysky dát slabé třísky. Zapnout ventilátor
3. pepo nebo tekutý podpalovač, zapálit. Ten tekutý podpalovač vše dost urychlí,
4.Na toto dát ještě vrstvu třísek a další vrstvu 4X4cm a doplnit kotel do plna.
5. zavřít komínovou klapku, ať jde vše již přes zplynovací komoru.
6. Nechat otevřená dvířka horní do teploty 130°C nebo do doby pokud jde kouř do místnosti a poté je uzavřít.
Teplota spalin musí být v rozumném rozsahu 160-200°C jinak kotel bude dehtovat.
Rozhodně nesmí v průběhu hlavního hoření jít pod 150°C nikdy!!!

SLX:

1. dvě třísky podél trysky aby nedošlo k jejímu ucpání.

2.silnéjší třísky 3x3 cm podál trysky do V se středem volné trysky

3. do vloného prostoru trysky dát slabé třísky. Zapnout ventilátor
3. pepo nebo tekutý podpalovač, zapálit. Ten tekutý podpalovač vše dost urychlí,
4.Na toto dát ještě vrstvu třísek a další vrstvu 4X4cm a doplnit kotel do plna.
5. přípravkem zadělat škvíru odtahu splin. Musí jít vše od počátku přes trysku a ohřívat keramiku.
6. Nechat otevřená dvířka horní do teploty 130°C nebo do doby pokud jde kouř do místnosti a poté je uzavřít.
Teplota spalin musí být v rozumném rozsahu 160-200°C jinak kotel bude dehtovat.
Rozhodně nesmí v průběhu hlavního hoření jít pod 150°C nikdy!!!

Pokud je problém změřit teplotu spalin od zátopu po čtvrt hodině do dvou hodin hoření! Pokud mám tyto údaje jsem schopen poradit. Úpravmi se dá kompenzovat nedostatečný tah komínu a vše vzájemně sladit.

Další častý problém je ucpané vedení sekundárního vzduchu do trysky. každý rok na konci topení nebo v případě změny chování kotle, vyfoukat kompresorem vedení vzduchu- díry v trysce (uprostřed) při čelním pohledu nejprve pravou stranu od zadu do předu a následně levou stranu.

Nastvení primárního a sekundárního vzduchu- je v případě Profi verze nějaký kompromis v daném čase, jediné úplně správné nastvení ma lambda a to by jste se u vedení vzduchu ukmitaly. I dle nastvení spaliňákem jdete na nějaký kompromis v průběhu hlavního hoření on je také sezonní topný faktor u profi dle měření zhruba kolen 83-84% a u Lambdy 87% v procentech palive je mezi Profi a lmbdou zhruba 16% úspora paliva.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 14.1.2020 10:26

Pane Žalud, mohu vás předběžně požádat o kontrolu nastavení kotle až dořeším ten komín?  Pokud bude komín po opravě kolem těch dvířek jinak v pořádku, mám se bezhlavě pustit do vyvložkování na průměr 160-170mm nebo ho nechat tak jak je tj. keramika 200mm a řešit problém na straně kotle?

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 14.1.2020 17:18

Pokud bude komín v pořádku, není prasklina v tělese komínu a jde pouze o netěsná dvířka, jen bych je opravil dvířka a poté co kominík odsouhlasí provoz mohu přijet a kotel nastvit. Vložkování komínu, pokud to není nutné se vyhnout. Dochází jen u nerez vložkovanách komínů bez izolace k dost zajímavému stavu a dělá to cca. 90% vložkovaných komínů. Zatopíte a tah je zhruba na hodnotě 15-18Pa po čtvrt hodině dojde k propadu tahu, když ho nejvíce potřebuji na cca 9Pa ten se postupně zvedá k hodnotě 18Pa a po 45 minutách od zátopu skokově většina komínů vyletí nad 25Pa. Tudíž pokud nebude problém bych raději nic neměnil, kotel se přizpůsobí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 14.1.2020 19:17

OK, kdybych si byl býval dnes nezapomněl telefon doma tak už jsem mohl mít komín prohlídnutý, teď zase musím čekat až komíník bude mít čas. Věřím že komín bude v pořádku, jinak nejde o netěsná dvířka ty to ustály, ale škvíra je v jejich napojení na keramickou vložku, tam je štěrbina už delší dobu, ideálně když se to tam celé zazdí. Dále bych opravdu viděl problém v nastavení sekundárního vzduchu, co jsem se díval tak podle manuálu má být pro 25kw kotel 55% a já to mám od začátku z výroby na 65%. Jakmile to budu mít z revidované tak se vám tedy ozvu telefonicky. Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 25.1.2020 22:05

Dobrý den.

Při prohlížení nového typu kotle Attack DPX 25 PROFI jsem si všiml že dole ve zplynovací komoře doléhá těsně izolace dvířek k šamotu zplynovací komory. Zaujalo mě to z důvodu, že u mého totožného kotle, jen cca 6 roků starého, je mezi izolací a šamotem zplynovací komory mezera 2,5 cm. Je to tedy správně?

Prosím, kdo máte také tento kotel, jak to máte vy?

Děkuji georg           

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.249 (?), 13.1.2020 23:32

Ještě dotaz na p. Žaluda. Při dostatečném přebytku kyslíku a tedy správném vyhoření plynu je u dřeva kondenzační teplota někde okolo 60°C. Poku i při výstupní teplotě spalin z kotle na úrovni 200°C došlo k zahoření v komíně, není to malým množstvím sekundárního vzduchu? A dá se u těchto kotlů nějak měnit jeho množství?   JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 14.1.2020 8:07

Sice to byl dotaz na pana Žaluda, ale připojím se. Přesně tohle mi taky vrtá hlavou, jestli je sekundár/primár dobře nastavený. Nastavit se samozřejmě dají oba, ale byl jsem upozorněn odborníkem, abych tovární nastavení neměnil. Topím 3. szónu z toho první sezónu jsem topil bukem, kotel jen hučel a komín byl suchý. Po přechodu na smrk začaly problémy s provozní teplotou kotle laboroval jsem s přívody vzduchu a zlepšilo se to, ale pak mi ten odborník řekl že to mám nechat na továrním nastavení. Takže jsem to vrátil a vyřešil to sekáním dřeva na menší kusy, protože s velkými si kotel nerozumí. U buku to bylo jedno, snad naopak čím větší poleno tím lépe hořel.

Podle mě se teď smrkové dřevo nedokonale spaluje čímž se zvyšuje jeho spotřeba a dehtuje komín. Nedokonalé spalování mohlo mít za následek i následné zahoření komínu. Nejde mi totiž do hlavy jak by v komínu mohlo něco chytnout při tak nízké teplotě. Na čidle je 200° ale na vstupu do komínu už bude maximálně 160°.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.130 (?), 13.1.2020 8:19

Mám Attack DPX15 již 5let. Komín mám vyfrézovaný, vyložený nerezem, pr.150mm, výška 11m, regulátor tahu nastavený na 23Pa je na T-kusu u spalinového hrdla kotle. Spaliny v průběhu hoření jsou cca 200°C; otáčky ventilátoru řídí regulátor kotle. Dehet se tvoří jen v přikládací komoře. 1.2. rok: palivo štípaný buk, dle rady p.Žaluda komín vymetán 2x ročně, vše ok. 3. rok: stejná frekvence vymetání, palivo štípaný smrk+borovice : ke konci topné sezóny zahoření komína.

Takže ve všem případě tak jak topíte, topte dál. Nechte ale vyvložkovat komín a HLAVNĚ VYMETEJTE ČASTĚJI, cca po 2 měsících.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.190 (?), 13.1.2020 8:58

Po zahoření komína jste tedy nechal komín vyvložkovat a od té doby je to bez problémů? Žádný dehet v komínu? Jaký máte průměr vložky a jak je komín vysoký?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.130 (?), 13.1.2020 10:17

Před uvedením kotle Attack DPX 15 Profi do provozu jsem nechal vyfrézovat a vyvložkovat komín. (výška 11m, průměr vložky 150mm). Jak jsem již psal, ve 3. roce provozu, při vymetání 2x za sezónu, při palivu smrk+borovice došlo na konci topné sezóny k zahoření komína. Po následné revizi (vložka to ustála bez závady) již vymetám v topné sezóně po 2 měsících. Od té doby je klid. Při vymetání je vidět ve vložce převážně suchý prach; trocha pevného nánosu (tl. do 1mm) je v horní části komína, cca 1,5m od horní hrany homína.Vložka je zateplena vatou v kotelně a u revizních dvířek na půdě. V patě komína je vždy jen suchý prach. Palivo je vždy 2 sezóny uskladněno venku, pod přístřeškem v rozštípaném stavu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.45 (?), 13.1.2020 19:40

Díky za odpověď. Obhlédne mi to ještě jeden kominík a pak z toho udělám nějaký závěr. Buď opravím ty dvířka, provede se tlaková zkouška a budu pokračovat bez vložkování, nebo vytáhnu 25-30 tis. a nechám komín vyvložkovat. Potom se zaměřím na kotel, aby dehtoval co nejméně. S tím se obrátím na pana Žaluda. Teď topím kondenzačním kotlem... je to dražší, ale zase ta pohodička yes

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 10.6.2020 16:17

Dobrý den,

mám několik dnů zapojen kotel ATTACK SLX 25 Profi a mám následující problém. Při zatápění mi neustále vypíná ventilátor. Příjdu ke kotlu, naskládám dřevo, třísky, papír s Pepem, zapnu kolébkový vypínač na kotli, zmáčknu tlačítko STOP (ať vyruším nápis FUELL), zmáčknu tlačítko START, zapálím papír s Pepem a přivřu dvířka. Oheň se rychle rozhoří. po pár minutách (asi kolem 5-ti) ventilátor vypne a oheň se začne dusit. Pokud u kotle neustále stojím a po vypnutí ventilátoru ho opět spustím tlačítkem START, tak po přesáhnutí teploty asi 70°C už ventilátor zůstane trvale zaplý. Vypne až po dosažení nastavené teploty (velkým knoflíkem) 85°C. Při poklesu teploty se opět automaticky spustí (i při poklesu pod 70°C). Proč ale se neustále vypíná hned po zátopu, než se dosáhne teplota vody 70°C? Komín je čerstvě vyvložkován nerez vložkou 180 mm, tah 26 - 30 Pa, 2 akumulačky 750 l zapojeny dle schématu Attacku, nastavení primárního vzduchu: 5, nastavení sekundárního vzduchu: 65, čerpadlo ovládáno pokojovým termostatem. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 10.6.2020 18:27

Oprava. Teď jsem zatopil. A hlídal to. Ventilátor se vypíná vždy po třech minutách. Po 31 minutách od zatopení se nápis FUN přepnul na 55°C a už to tak zůstalo. Teplota spalin chvíli před tím, při posledním zmáčknutí tlačítka START byla 109°C. Ventilátor už běží pořád.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 20.6.2020 17:34

Tak vidím, že mi zde asi nikdo neporadí. Budu muset pomoc hledat někde jinde.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 20.6.2020 17:41
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 20.6.2020 22:09

Zavolejte mi na tel. 724854008

Připojit reakci

ajven (20) - xxx.xxx.138.132 (?), 15.8.2020 12:51
Poprosim o videonavod, ako vlozit spodne samoty do kotla attack dpx 15. Vcera som ich vybral, ale uz som to nedokazal zlozit. Dakujem vopred za rady. Skusal som dal vlozit do vyhladavania Vyberanie samotu, Vlozenie samotu, ale vyhladavac mi nic neponukol vo vysledkoch. Preto to davam sem. Dakujem za pochopenie.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.197 (?), 15.8.2020 16:29
https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/attack-dpx-15-kw-99149/?kotva=attack-dpx-15-kw-100112
Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.200 (?), 22.10.2020 19:22
Dobry deň pán Žalud chcem sa poradiť či máte skúsenosť s výmenou trysky v attack dpx profi 15kw Dá sa to zvládnuť v domácich podmienkach? Poprípade kedy viem že ju treba vymeniť? Ďakujem
Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 22.10.2020 21:05

Ano v pohodě to zvládnete doma. Výměna, zhruba dle servisu po cca 9. letech, jak se dostane opotřebovaná hrana k vyústění sekundárního vzduchu. Popřípadě zavolejte navedu po telefonu. Kontakt zde. https://attack.cz/technicka-podpora-2/

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.216 (?), 7.1.2021 21:19

dakujem za odpoved je potreba k tomu aj nejaky tmel alebo len samotnou trysku a tesniacu šnúru??? dakujem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.249 (?), 8.1.2021 13:41
Kamnarsky tmel, šňůra 18x18mm dobře vyčistí od zbytku původního tmelu. Popřípadě zavolejte PŽ
Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 13.2.2021 13:12

Zdravím.Po asi 5 letech se u kotle Attack DPX 25 Profi, začala trochu vyštipovat hrana šamotu u zplynovací trysky.

Určitě nebylo nutné s tím něco dělat, ale protože jsem měl doma 4mm žárupevný plech a i čas, tak jsem si s tím vyhrál a udělal úpravu té trysky.

Vyfrézoval jsem v šamotu plochu pro vložku a rámeček, který sahá 15 mm pod původní povrch šamotu.

Po asi čtrnácti dnech topení, jsem udělal kontrolu vložky.Díky vnitřnímu rámečku se nekroutí a je v pořádku.

Pro inspiraci přidávám dvě fotky.

Obrázky:
Vyfrézování šamotu a vložená vložka.
Vyfrézování šamotu a vložená vložka.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 13.2.2021 13:24

Druhá fotka zde:

Obrázky:
Vložená vložka
Vložená vložka
Připojit reakci

host - xxx.xxx.94.169 (?), 13.2.2021 14:37

Dejte vědět po sezoně. Tan otvor jste mohl udělat o 1cm užší. Pak dejte vědět, jestli to nemělo vliv na hoření díky menšímu předehřevu trisky. JD

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 13.2.2021 21:31

Otvor je stejný jako bez úpravy. Na hoření úprava nemá žádný vliv.

Hoření bylo, a je optimální, není potřeba žádných experimentu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 13.2.2021 22:12

Ještě malé upřesnění-letí to, kotel mám, ne 5 roků, ale již 7.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 6.3.2021 23:08

Připojím další poznatek s tímto dobrým kotlem.

Do dolních dvířek jsem místo vermikulitu vložil šamotovou desku, kterou jsem ještě podložil 30mm z toho vermikulitu.

U starších typů kotlů Attack Dpx, byl šamot v dolní dohořívací komoře uchycen držákem se šroubem, který znemožňoval aby vermikulit na dvířkách mohl dosednout k šamotu dohořívací komory a zde byla mezera právě těch 30mm.

Držák jsem odstranil, opravdu není potřeba a u novějších kotlů, tohoto typu již také ani není.

A teď tedy proč o té výměně za šamot a odstranění mezery v dohořívací komoře píšu.

Po asi čtrnácti dnech topení s touto změnou, mohu jednoznačně říci, že je rychlejší náběh jak spalinové tak i kotlové teploty. Také zplynování se mi poslechem jeví jako stabilnější.Šamotová deska 500 x300x30 mm stála 230 kč.

J.Pospíšil

Připojit reakci

Dave Valach (735) - xxx.xxx.. (?), 7.3.2021 5:54
Pane Pospíšil, děkujeme za příspěvek, cení se se a je super zpětná vazba.Ja letos jedu Dpx 9 sezónu a letos ne čeká výměna trysky.O té úpravě a vložení plechové výztuže, jsem několikrát uvažoval ale nikdy jsem se k ní nedostal ale pro vás 👍.Nafotite nám ten spodek s tím vermikulitem? Díky
Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 7.3.2021 17:02

Ano vyfotím.Ten vermikulit není vidět, je pod tou 30mm.šamotovou deskou.

Šamot se zřejmě lépe rozpálí a jednolitá dohořívací komora, i bez té mezery, líp podporuje dohoření plynu.

Řekl bych, že i kromě toho rychlejšího náběhu teplot, jsou plechové stěny kotle, vedle šamotu, ještě čistší než dříve.

J.Pospíšil

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:04

Vkládám pár fotek.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:11

1

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:13

2

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:17

3

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:19

4

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:21

5

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:24

6

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 10.3.2021 22:25

7

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.133 (?), 5.5.2021 15:28
Dobrý deň. Ak tomu dobre rozumiem, pôvodný vermikulit je prekrytý novou šamotovou doskou. Nie je to na tie dvierka ťažké, šamotova doska váži 9,5 kg. Po sezóne budem meniť trysku a chcem poriešiť aj tie dvierka (DPX 25 profi). Dá sa šamotova doska normálne prevŕtať?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.187 (?), 13.5.2021 18:55

Ano, máte pravdu, na dvířka je to těžké.Nicméně 99 procent času jsou zavřená.Tlakem na těsnící šňůru se zatížení pantů snižuje na minimum.

Deska se dá normálně vrtat vidiovým vrtákem, zahloubení jsem udělal i obyčejným velkým vrtákem z Lidlu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.139 (?), 17.10.2021 7:58
Je niekde k dispozícií návod na výmenu trysky (DPX 25)? Na novej tryske je vyznačená značka, má byť otočená ku dvierkam alebo ku kominu? Ďakujem.
Obrázky:
Značka na novej tryske.
Značka na novej tryske.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.20 (?), 17.10.2021 9:14

Po kolika letech jí měníte?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.139 (?), 17.10.2021 11:35
9 rokov. Na pohľad nevizerala zle, ale keď som ju vyberal úplne sa rozpadla.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.197 (?), 16.8.2020 10:55

Váš problém je ve stisku tlačítka START. Pokud je stisknete krátce, tak jak je to třeba, regulátor zahajuje topnou fázi a zapíná ventilátor. Pokud tlačítko START mačkáte dlouze, regulátor topnou fázi nezahájí a pouze na určitou dobu rozjede ventilátor (v tomto případě je na displeji FAN). Tento režim je určen např. k čištění kotle. Takže pomoc je jednoduchá, tlačítko START nemačkejte tak dlouho.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.253 (?), 27.10.2020 16:09

Dobrý den,

Chtěl bych využít zdejších odborníků a poradit se nad provozem mého kotle Attack DPX 25 profi.

mám kotel druhou sezónu a potýkám se s dehtováním, jak samotného kotle, tak i kouřovodu.

specifikace  - komín nerez, průměr 170, funkční délka 8m, okončen cca 65cm nad úrovní rovné střechy (bez atiky)

AKumulační nádoby - 1500l + bojler 160l

Teplota na spátečce - nástaveny trojcestný ventil na 65°C

provozní teplota kotle okolo 70 - 75 °C - na více se nedostatnu.

teplota spalin po 15miin od zatopu - 115°C

po hodině - 123°C.

poznámka - po doporučení komíníka bych měl zvýšit komín cca o půl metru - dochází sfoukávání? takto mi to bylo vysvětleno. mám vplánu zvednout jej o 1m izolovanou nerez rourou, zakončení stříškou.

velice děkuji za rady.

Připojit reakci

I Ž, Pavel Žalud- Centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 27.10.2020 16:19

Zavolejte mi na tel. 724854008. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.24 (?), 27.10.2020 17:19
Na tohle je iž specialista atak přidat lopatky na ventilátoru a větší nádrž.
Připojit reakci

Pavel CTP, Pavel Žalud centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 31.12.2020 11:21

Vše nejlepší do Nového roku, zdraví,štěstí a teplnou pohodu s kotli Attack přeje Pavel.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 17:33

Dobrý den. Mám Attack DPX 15 profi s jednou aku. 900L.  Potřeboval bych poradit, jak nastavit kotel, aby mi po vyhoření paliva neochlazoval kotel aku. Aku je natopená na 80, ale při vyhasínání kotle se ochladí třeba na 75 - 70. Děkuji

Připojit reakci

Jan SN (78) - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 17:36

Moje nastavení.

Obrázky:

Připojit reakci

Jan SN (78) - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 17:58

Aby vás to nemátlo, příspěvek jsem psal omylem jako host jako host. Na obrázek jsem už přihlášen...

Připojit reakci

Pavel CTP, Pavel Žalud centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 2.1.2021 18:12

Fd 30 Fb 12 c90 na 95°C.Kde je umístěné čidlo AKU.

Připojit reakci

Jan SN (78) - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 20:10

Na výstupu z aku

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.249 (?), 2.1.2021 20:28
Zavolejte mi zítra.PŽ
Připojit reakci

Jan SN (78) - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 20:30

Ok, díky.

Připojit reakci

Dave Valach (735) - xxx.xxx.128.203 (?), 3.1.2021 10:57
Ahoj chlapi, podařilo se vám to vyřešit?
Připojit reakci

anaf1 (0) - xxx.xxx.172.77 (?), 8.1.2021 19:37

To: host - xxx.xxx.. (?), 2.1.2021 17:33

To je známý problém, který je důsledkem použití jen jednoho teplotního čidla v akumulačce (dále jen AKU).
Atack přišel s velice chytrým řešením ale s jedním čidlem v AKU je to vždy o kompromisu.

Proto používám 2 teplotní čidla. Jedno nahoře pro měření teploty výstupní vody při topení z AKU a jedno čidlo dole pro nabíjení AKU.
Přepínat čidla je možno pomocí relé a to buď ručně při zatopení nebo automaticky, kdy se dá povel k přepnutí relé odvodit z narůstající teploty kotle při zatopení  (komparátor s teplotním čidlem) – přepnutí na spodní teplotní čidlo.
Přepnutí relé na horní čidlo je zajištěno po dohoření kotle (nápis FUEL na displeji) signálem z řídicí jednotky kotle (svorky 7,8).
Napětím na svorkách 7,8 (12V) je možné relé napájet (sám jsem to provozoval takto asi rok), ale výrobci kotle by se to asi moc nelíbilo (proudově tento výstup “utáhne” spolehlivě až 3 relé). Výrobce tento výstup asi patrně určil pro napájení relé (start dalšího kotle po dohoření paliva).
Proto je lepší signal ze svorek 7,8 snímat přes optron a napájení relé si zajistit sami.

Ovšem ani takto zapojená 2 teplotní čidla výše uvedený problem neřeší. Proto jsem doplnit do zapojení 2. tlačítko, které pomocí 2. relé připne místo spodního čidla rezistor (odpor) o definované hodnotě, který simuluje spodní teplotu v AKU. Já mám tuto teplotu nastavenu trimrem na 76 stupňů.
Toto tlačítko (nazvané SIMULACE) stisknu při posledním doložení paliva, když vím, že množství paliva v kotli nebude stačit na vytopení AKU. Pak se čerpadlo Oventropu sepne jen když teplota výstupní vody překročí 76 stupňů a k popisovanému ochlazení vody v AKU nedochází.

Pozn.: umístění čidla někam doprostřed je kompromisní a nic neřeší.  Při topení z AKU vám čerpadlo Oventropu brzy vypne (část tepla nevyužijete) a při natápění AKU se zbytečně připravujete o část energie, která by šla dodat do AKU.

Obrázky:
Příklad provedení s využitím prostoru vedle řídicí jednotky
Příklad provedení s využitím prostoru vedle řídicí jednotky
Připojit reakci

Jan SN (78) - xxx.xxx.. (?), 12.3.2021 15:57

Dobrý den. Po třech měsících používání kotle DPX 15 Profi jsem s kotlem velmi spokojen. Akorát jedna věc se mi nelíbí a sice že někdy kotel při dosažení nastavené teploty spalin 200st sníží otáčky ventilátoru na min a někdy zase jede na max do dosažení maxt teploty spalin 250 a pak už se jen střídá max otáčky ventilátoru a vypnutí vent při dosažení 250st. V čem může být problém? Díky Hanz

Připojit reakci

Dave Valach (735) - xxx.xxx.128.218 (?), 12.3.2021 16:53
Ahoj, mám 15dpx, již devět sezón.Pokud budeš chtít poznatky, dej kontakt, můžeme to probrat 👍Dave.
Připojit reakci

Pavel CTP, Pavel Žalud centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 12.3.2021 19:22

Zavolejte mi na tel. 724854008 ten kdo Vám kotel pouštěl do provozu zřejmně nic nenastavil a nechal servisní nastvení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?), 5.4.2021 13:34
Dobrý den, mám kotel Attack slx a mám problém s oběhovým čerpadlem. Čerpadlo dostává signál od termostatu, který spína v určité hodiny. Poslední dobou spínalo čerpadlo jen občas a teď už nespíná vůbec. Když spustím čerpadlo v nastavení kotle pomocí outP rozjede se, ale jinak nespíná. Nevíte co s tím? Nedávno nám měnili řídící jednotku kotle tak mě napadlo jestli něco nezapojili špatně, ale koukal jsem a mělo by to být v pořádku.
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.94.169 (?), 5.4.2021 14:18

Co to je za připojení? tam by měly být ochranné dutinky a pokud to jsou dráty, tak asoň řádně zasunuté a uspořádané. 

Obrázky:
Svorkovnice Attack
Svorkovnice Attack
Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?), 5.4.2021 14:23
To zapojoval technik, který se nám o kotle stará. Ale spíš mi jde o to proč nespíná čerpadlo? Díky za rady.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.83 (?), 5.4.2021 14:43
Hodnota parametru ur, P a kde je umístěné čidlo v aku? PŽ
Připojit reakci

host - xxx.xxx.94.169 (?), 5.4.2021 14:55

Odpojte termostat a dejte tam klemu. čerpadlo by mělo jet podle teplota kotle. Máte zapojení s bojlerem a nebo s akumulací. Pokud s bojlerem, pak by jste mohl mít nastavenu prioritu bojleru a pokud se nabíjí bojler, tak oběhové čerpadlo rovněž nemusí jet. Je to schéma 3:2 https://attack.sk/wp-content/uploads/2019/10/navod-na-obsluhu-attack-dpx-2013-12.pdf

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?), 5.4.2021 15:17
Máme 2 akumulační nádoby a bojler. Kotel máme již 4 roky a fungoval bezproblémově. Před týdnem nám revizák vyměnil řídící jednotku protože byl problém s čerpadlem a teď už zase čerpadlo netočí. Vypozoroval jsem, že čerpadlo spíná až když se zvedne teplota na kotli nad 30 stupňů. Je možné, že to zapojil špagně? Když tak prosím jak to zapojit správně?
Obrázky:

Připojit reakci

Pavel CTP, Pavel Žalud centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 5.4.2021 15:22

Zavolejte mi na tel 724854008 navedu Vás.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.25.132 (?), 10.4.2021 22:49

Zdravím, mám kotel zapojen Ur 4.Kotel jsem zapojil podle návodu, po pár dnech trápení jsem se naštvál a koupil termostat. Čidlo od Attaku jsem výtáhl a pověsil přes trubku, čídlo od termostatu jsem přiložil na trubku výstupu z aku do topneho okruhu a termostat zapojil na čerpadlo topneho okruhu.Vše funguje jak má.Josef

Připojit reakci

Pavel CTP, Pavel Žalud centrum tepelné pohody (0) - xxx.xxx.225.249 (?), 11.4.2021 8:36

K zdárnému fungování je potřeba aby čidlo které ovládá nabíjení aku bylo dle zapojení seriové nebo pararelní ve spodní třetině aku. Potom Vám to bude správně fungovat a nebudte se dostávat do situace, kdy kotel je studenější než aku a stále běží kotlové čerpadlo a chladí aku přes kotel. Bez zapojeného druhého čidla to moc dobře nefunguje, hlavně dobře nastvit parametry(P, Fd,Fb, c) Originál zapojení je v tomto dobré. Čerpdlo topného okruhu přes pokojový termostat.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 24.12.2021 10:21
KRÁSNE PROŽITÍ SVATKU VÁNOČNICH, POHODOVÉ TEPLODOMOVA A VŠE NEJLEPŠI DO NOVEHO ROKU PŘEJE PAVEL.
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.103 (?), 24.12.2021 12:58

Také se přidávám s přáním krásných vánoc.

Především pak panu Žaludovii, kterému,nejen já vděčím za bezproblémový provoz kotle Attack.

S pozdravem Jiří Pospíšil.

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.228.28 (?), 21.9.2022 7:05

Dobrý den, připojuji se s problémem. Po přečtení této diskuze už vím, že jsem uděl nějaké chyby. Do poslední topné sezony jsem používal kotel na dřevo, který mi vyrobil místní kovář. Výkon prý byl cca 20 kW, kotel hořel výborně, vše dobře fungovalo. Do té samé sestavy jsem připojil kotel Attack DPX 15 standard, ale kotel nemá výkon, vyjede s bídou na 60° - 65° C. Zkoušel jsem vypnout aku nádrž, aby ho studená voda na zpátečce neochlazovala, ale pořád stejné. Tepelné ztráty mám 6,6, komín 200 mm, účinná výška 7 m, projektovaný tah 23 Pa. Patronu v trojcestném ventilu mám 60°C, což je asi málo (jaká by byla optimální?), ale to nyní není ten problém. Kotel při zátopu hoří dobře, ale po zavření dvířek nehučí pouze žhne. Z komína se nekouří, ale dost dehtuje. Teplotu spalin jsem měřil jen nepřesným magnetickým příložným teploměrem - do 100°C, u staráho kotle tak asi 15°C. Vím, že zapojení kotelny je zvláštní, třícesťák u aku nemá žádnou funkci, ale dřív vše fungovalo samo a dobře - zároveň se natápěla aku i topení. Teplota na kotli cca 70°C a po nahřítí části aku šla nahoru.

Obrázky:
Současné zapojení kotelny
Současné zapojení kotelny
Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 21.9.2022 10:18

A co odtahový ventilátor běží? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.102 (?), 21.9.2022 10:35

U zplynovacích kotlů musí jet ventilátor trvale a vypíná se pouze při překročení nastavené maximální teploty. Ty to kotle potřebují suché dřevo naštípané do průřezu cca 60cm2. Máte omezovač tahu. Při tomto provoze be se neměl ani pohnout a měl by být v uzavřené poloze. Pro plnění AN by byla opravdu vhosnější jiná patrona a to tak 70, možná až 75°C. Pokud ventilátor běží a kotel nemá výkon, tak zkuste vyndat turbulátory. Pokud by došlo k výrazné změně k lepšímu a teplota spalin lezla s vašim teploměrem na 200°C, tak lze koupit turbulátory s menším odporem.

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.. (?), 21.9.2022 12:09
Ventilátor běží, dřevo mám suché a na 15 nejsou turbulatory. Patrona 70 stupňů stačí?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 21.9.2022 12:54

Když s patronou 60st a odpojenou AN v dnešním počasí kotel neudělá 80-90st na výstupu tak patrona 75st nepomůže. Píšete že kotel jen žhaví. Nakládáte kotel plný? Dejte foto jak je kotel připojený na komín.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.141 (?), 21.9.2022 14:07
Primárny, sekundárny vzduch netreba nastavit?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.28 (?), 21.9.2022 14:32

Mám nastaveno primár 100% a sekundár 25%.

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 21.9.2022 16:55
Připojení do komína.
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.102 (?), 21.9.2022 17:10

Měl jste toho ze zapojení nafotil víc.

Obrázky:
kotlový okruh
kotlový okruh
Připojit reakci

host - xxx.xxx.. (?), 21.9.2022 17:36

Pro kotel který by neměl větrák jsou 2 kolena a 7 m výška nic moc.

Ale vy máte větrák.

A ten kotel nehoří - nedává výkon ani když větrák běží na 100%?

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 21.9.2022 17:56
Větrák jde na 100%, mám standard, ale kotel nemá výkon.
Obrázky:

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.. (?), 21.9.2022 18:16
Ještě jedna
Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.102 (?), 21.9.2022 18:43

Jak dlouho v něm topíte? Kdy jste čistil trubkovnici a vybíral zespodu saze?

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 21.9.2022 19:59
Dnes jsem zatopil po páté. Dnes byl u mně kominík a pátek přijde změřit tah.
Obrázky:

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 22.9.2022 21:13
1 chyba vyhnout se variantě STANDARD!!! stejná neregulace jako Atmos. Ty 3t rozdílu mezi neregulaci a Profi se vám v palivu vrátí za jednu sezonu. Pokud mezitím neodpravite čidlo spalin. 2. Chyba na kotel o výkonu 15 kW dejte ventil VTC 311 60°C. Ne 511!!!
Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 22.9.2022 21:49
První chybu už asi nenacházím. Myslel jsem si, že nepotřebuju nic regulovat a pojedu stále na plný výkon jako u starého kotle, protože se přebytečný výkon ukládal do aku nádrže. Ale myslet znamená h... o védět. U druhé chyby - jaký je mezi ventily rozdíl? Tenhle ventil mám po "starém" kotli.
Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.38.77 (?), 22.9.2022 21:58
Oprava místo nenacházím má být nenapravím.
Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 23.9.2022 20:38
Rozdíl mezi neregulaci a regulaci je přes 20% paliva òjen tím, že regulují otáčky ventilátoru na základě teploty spalin a kotle. Osobně Standard nemontuji a rozmnlouvam ji všem zákazníkům. Je to jak dát do škodovky motor s trabanta taky pojede a nějak dojede. Ohledně ventilu podívejte s na KVS. 60 °C stačí výstup z kotle bude na 72-74°C.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.28 (?), 23.9.2022 14:05

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat pana Žaluda jestli patrona ve ventilu stačí 60°C? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.20 (?), 26.9.2022 9:31

Patrona v 3CV jén udává jakou teplotu budete mít na výstupu, což je cca 12-17°C.Při teplotě vrstu 60°C je na výstupu cca 72-75,při teplotě patrony 70°C, pak na výstupu kotel dává 82-85°C a tím i v podstatě na začátku touto vyšší teplotou nabíjíte i aku, nehledě na to, že při horké vracečce, je lepší splaování a suché plochy kotle.Zdravím Pavla, Dave.

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.. (?), 26.9.2022 21:25
Zatím mi Komenského nezměřil tah komína. V pátek mu to nevyšlo a tenhle týden jsem pořád v práci, tak snad příští týden. Zatím jsem přiškritil ventil na zpáteční před čerpadlem - asi je moc silné - trochu se to zlepšilo. Dále jsem vymontoval pravý tunel primárního vzduchu - další zlepšení. Ale pořád kotel max 76 stupňů a spaliny 140. Ještě zkusím vyměnit patronu a zaizolovat kouřovod a koupit pořádný teploměr spalin. Problém je, že mají jen teploměr do udírny s tenkou stopkou, tak nevím jestli je vhodný. Jinak všude mají teploměry s rozsahem do 120.
Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.. (?), 26.9.2022 21:27
Oprava kominík
Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.11 (?), 27.9.2022 13:21

Dobrý den, po přečtení a zhlédnutí Vašeho příspěvku, bych já osobně zrušil tu poměrně dlouhou, vodorovnou část sopouchu dvěmi koleny 45°.Izolací sopouchu by jste také nic nezkazil.

Když je kotel nový, mělo by to být buď tahem, nebo dřevem, zkuste ještě jiné dřevo.

Pospíšil

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.11 (?), 27.9.2022 13:44

Ještě jsem se lépe kouknul na fotku sopouchu.

Pokud jde to spodní koleno natočit o 45°,pak k eliminaci vodorovného kusu sopouchu, by stačilo jedno 45° koleno.

Pospíšil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.116 (?), 27.9.2022 14:29

Zkoušel jste snížit otáčky čerpadla na kotlovém okruhu? Zkusil bych zastavit vytápění domu a s nižšími otáčkami kotlového čerpadla jen natápěl nádrž, jestli kotel pojede líp. Při nevhodné instalaci se totiž může stát, že obě čerpadla se navzájem podporují a tlačí kotlem spoustu vody, kterou kotel nestačí ohřát. Ve studeném kotli se nerozjede správně splynování. Pokud kotel pojede dobře, nechte nízké otáčky na kotlovém čerpadle a zkuste pustit i topení do domu. Na čerpadle do radiátorů zkuste nastavit nejnižší otáčky, kdy vám to ještě bude topit do domu. Izolace kouřovodu je dobrá věc. Dělá to hodně.

Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.42.105 (?), 27.9.2022 21:24
Čerpadlo v malém okruhu mám na nejnižší stupeň. Čerpadlo je asi moc silné (výkon 50, 55 a 60 W). Zkusil jsem přiškrtit venti před čerpadlem a trochu to bylo lepší.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.11 (?), 27.9.2022 22:03

Hledal jsem ale nenašel, z čeho je vložka komínu.Někomu dělá problém i nerezová vložka, než se řádně nahřeje.

Jinak ale platí, co jsem již psal.Ten vodorovný díl plus síla zdi, nebo ještě komínu zřejmě dělá problém.Ideální by bylo, napojení komínu níž, stejným stoupáním i s vyústěním do komínu.Ten Váš popis, že při zavření přikládacích dvířek přestane kotel zplynovat tomu nasvědčuje.

Pospíšil.

Připojit reakci

Pavel ŽaludCTP , Pavel Žalud Centrum Tepelné pohody (23) - xxx.xxx.225.249 (?), 28.9.2022 7:05
Zavolejte mi.
Připojit reakci

Jan Kalser (0) - xxx.xxx.42.105 (?), 28.9.2022 13:31
Vložka komínů je keramická nebo šamotová s izolací, je to Eko-komíny., univesal. Asi to bude tím tahem, protože se dřevem na tuto sezónu jsem si dával velmi záležet.
Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Kotle Attack SLX,DPX optimální nastavení a řešení provozních problému34128.9.2022134251
Kotol Attack nesplynuje, má malý výkon6825.9.202222984
Blaze Rotrary pell1020.9.20221755
Benekov k258518.9.202219176
Spalování dřevěných briket ve zplynovacím kotli719.8.20221124
Automatické kotle na pelety710.8.2022937
Zplyňovací kotel na dřevo - čím topíte?257.8.20223108
Zplynovací kotel s AKU, nebo jiná varianta? 2524.7.20222404
Kotel Slokov Variant4822.5.202259465
Zplyňovací kotel na dřevo - průměr kouřovodu1913.4.20222721
Viadrus p7c a jiné zplynovací kotle1403.4.202219272
Ferroli Biopellet Pro resp Ecostar Rubynor Auto03.4.2022264