DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Těžba a zpracování palivového dřeva > Štípačka dřeva - kužel

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.232.33 (?), 14.4.2012 19:30

Pokud moc elektrice nerozumíš tak platí pravidlo: "nešťourej se v elektrice". Můžeš totiž udělat více škody než užitku a to i škody velice významné, například úraz elektrickým proudem.

Cituji: Taky zdravím, moc elektrice nerozumim píšete doporučený zapojení do hvězdy ale na horním víčku jsou nakresleny oba způsoby jsou tam plíšky na propojení.Motor jsou klasický Mohelnice přírubový, známý elektrikář mě taky doporučoval tu hvězdu že na ten trojuhelník to odpálím tak proč to tedy dělaj?

Když nevím, co údaje na štítku motoru znamenají, tak se do toho "nemontuju". Jen pro vysvětlení téměř každý motor má na svém typovém štítku uvedeny údaje o provozním napětí jak ve spojení do hvězdy (Y) tak do trojúhelníka (D). Dříve se uváděly tyto údaje asi takto: Y/D 380/220V, což znamená, že tento motor mohl být zapojen v dnešní běžné třífázové síti jen do hvězdy (Y), napětí 220V ve spojení do trojůhelníka se uvádělo z důvodu, že v historii byly třífázové sítě, které měly právě těch 220V mezi fázemi a fáze proti zemi měla 0V, protože ta síť prostě nebyla uzemněná! Dnešní sítě mají mezi fázemi 400V (380V) a 230N (220V) proti zemi. Dnešní moderní motory mají na svých typových štítcích uvedeny např. takovéto údaje: 400/230V Y/D 50Hz, 460VY 60Hz - což opět znamená, že takovýto motor mohu v naší běžné třífázové síti 3x400/230V zapojit jen ve spojení do hvězdy. Pokud se bude jednat o motor s výkonem 3 a výše kW lze tam nalézt např. tohle: 400/690V D/Y 50Hz; 460V D 60Hz, což znamená, že takovýto motor mohu zapojit na naší běžnou síť 3x400/230V ve spojení do trojúhelníka, ale i do hvězdy. Používá se přepínač hvězda/trojúhelník pro snížení proudového nárazu při spouštění motorů vyšších výkonů, protože právě proudový náraz při spuštění motoru je několikanásobný oproti jmenovitému proudu motoru.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ja som si tiez jednu postavil a nelutujem. U..., host, 10.8.2014
Jo na velká polena-to bych bral. , host, 7.2.2014
Na 1m polena o prům.90cm mám jiný stroj/foto... , host, 7.2.2014
Malá polínka která máte na obrázu leckdo ani..., host, 7.2.2014
A okolo toho obrázku projel autem.Napsat, že... , host, 7.2.2014

Štípačka dřeva - kužel

Kubálek (8) - xxx.xxx.57.130 (?), 14.10.2007 11:36, počet návštěv: 467618
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Ke štípání špalků a polen používám štípačku s kuželem namotovaném na elektromotoru. Práce s ním je jednoduchá rychlá a bezpečná. Žádná dřina sekyrou nebo kalačem. Pořizovací náklady se nedají srovnat se štípačkami hydraulickými. Je možno zakoupit pouze kužel a svépomocí štípačku vyrobit.
Obrázky:
ŠTÍPAČKA STOLNÍ  PROVEDENÍ
ŠTÍPAČKA STOLNÍ PROVEDENÍ
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Miloš Vysloužil (80) - xxx.xxx.100.5 (?), 14.10.2007 12:38
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Máte nějak řešenou pojistku při zakousnutí kužele? Nebo se jen motor zastaví a nutno je ho rychle vypnout a dát zpětný chod?
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Kubálek (8) - xxx.xxx.57.130 (?), 14.10.2007 18:36

Předem bych chtěl napsat že je důležité špalek prohlédnout a posoudit kam kuželem najet, u 30cm špalků musí být suky nahoře aby se dřevo rozštíplo hlavně dole. Větší suky nebo větve nasměrujeme podél kužele. I přesto muže dojít ke kousnutí kužele. Při kousnutí špalek je na místě a motor musíme vypnout vypínačem dřív než to udělá jistič. Kousnutí bývá natolik pevné že uvolnění provádím sekáčem do praskliny dostatečně daleko od šroubovice. Pak je možné zapnout rverz (zpátečku). V každém případě při štípání kuželem je nutná pevná podložka vzdálená od hrotu kužele 5-8cm. Při štípání metrových polen najíždíme kuželem do jedné třetiny a to nahoře v případě kužel na cirkulárce nebo dole kužel na elmotoru.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Kubálek (8) - xxx.xxx.57.130 (?), 16.12.2007 14:42

Jištění není řešeno, jednoduše motor zastavíme vypínačem který je v dosahu. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.74 (?), 15.3.2008 16:52

Zdravim,

Tez sem si nyni postavil stipacku s kuzelem.Mam motor 4kW s 2900 otacek.Prace s ni je rychla, ale kdyz to nabere suk, ktery je vevnitr a neni videt, tak se motor kousne.Hned sahnu po vypinaci, ale i tak to vyhodi pojistku 16A.Zajinalo by me, jestli to nejak nemuze casem poskodit motor a zda-li by nebylo dobre tam dat proudovy chranic.Teprve se s ni seznamuju a tak napriste uz by se to nemelo tak casto stavat.Podezrely spalky budu radsi stipat sekyrou, nebo je rozrezu.Diky za radu.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Josef Svojanovský (44) - xxx.xxx.255.238 (?), 15.3.2008 23:48

Jak je vidět, tak začínáte přemýšlet, jak si usnadnit práci.Nadřít se, to dokáže "kde kdo",ale udělat stejnou práci bez velké námahy, to dokáže kutil.Když bych měl odpovědět na Vaše otázky, tak bych Vám sdělil,že za čas spálíte vinutí, proč,protože jednoho dne ten interval/než sáhnete po vypínači/bude delší.Spíš bych se zeptal já.Neuvažujete o snížení otáček kužele, přidáním převodovky?Pokud by jste docílil převodový poměr kužele 10,/nebo 12,5/ tak výsledné otáčky by byly 290/232/ a výkon by byl cca 40/50/ kW.Při těchto hodnotách nemusíte prohlížet špalky, kde je jaký suk a jak by bylo nejlépe špalek dát.Také nedochází k "zakousnutí" kužele do dřeva, protože dřevo vždycky povolí.Navíc s tím výkonem můžete dát větší kužel.Dá se říci,že na 10 kW se dává kužel průměru 50 mm.Když dáte např.kužel průměru 100 až 120 mm, tak Vám to bude trhat pařezy.Chce to dát minimálně stoupání 6 mm.U štípačky dřeva, kde je kužel, nejsou rozhodující otáčky, ale výkon a průměr kužele, protože ten po zavrtání do dřeva, jej roztrhne.Otáčky jsou pak rozhodující pro bezpečnost obsluhy a zarážecí klín pod kuželem.Proto bych nikdy nešel s otáčkami výš jak 300, to už je maximum.Pak je dobré podbrousit špičku, aby se lépe zavrtávala do dřeva.Podívejte http://www.youtube.com/watch?v=zlpcnCsDBeo&NR=1

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.208.221 (?), 2.4.2008 19:57

Dekuji za radu.Nakonec jsem to vyresil tak, ze jsem misto pojistek ktere tam byly, dal pojistky pomale, stejne hodnoty.Pochybuju ale o tom, ze pridanim prevodovky bych docilil 10X vetsi vykon.Spis bude vesti kroutici moment.Vykon vetsi urcite nebude.Jinak, jednalo se hlavne u dub a buk, vseljak prorostly atd.Sel blbe stipat i sekyrou.Sice dobre a dlouho hori, ale je s tim dost drina.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.138 (?), 12.2.2009 11:27

Přesně tak, zvýšíte moment na úkor otáček (což může být samozřejmě dobré), ale výkon se vám nezvýší

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel Josef Svojanovský

host - xxx.xxx.57.130 (?), 9.5.2008 11:57

Vážený pane,  Z vašeho článku vyplívá že zredukováním otáček zvýšíte výkon motoru až několika násobně. To asi nejde (perpetum mobile) zvýšíte pouze kroutící moment, který v rychlosti štípání není tak důležitý.

Připojit reakci

Štípačka dřeva

Josef Svojanovský (44) - xxx.xxx.255.238 (?), 11.5.2008 22:05

Děkuji za upozornění, samozřejmě, že se vloudila chyba proti správnému výkladu.Správně:"Pokud by jste docílil převodový poměr kužele 10 /nebo 12,5/, tak výsledné otáčky by byly 290/232 a kroutící moment by se adekvátně zvýšil.Navíc s vyšším kroutícím momentem a tím i silou můžete dát větší průměr kužele."Výklad jsem udělal, tak, aby host, kterému jsem odpovídal, pochopil, že když dá do systému převodovku, tak zvýší sílu a pak nemusí mít strach dát na štípačku sukatý špalek.

Připojit reakci

Štípačka dřeva

host - xxx.xxx.245.252 (?), 3.1.2014 20:02

máte naprostou pravdu, přidaná převodovka je mazec, mám to doma a suky mě nezajímají, jenom jsem dal moc nízko stůl o proti kuželu a když je tam opravdu pořádný suk tak se to zarve, ale máme přece reverz.Doporučuji hladkou část kužele tak max.4cm od stolu já mám 8.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel Josef Svojanovský

host - xxx.xxx.79.167 (?), 3.12.2008 17:57
nezvysite vykon bolo by to perpetu ja mam motor 4kw 900 ot stiepe to30cm spalky priemer 60cm aj 1m dhe spalky priemer 25 cm buk dub je lepssie stiepat suchy vlastna skusenost nie je problem z hrcami sukmi
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.157.68 (?), 22.3.2009 21:29

Také souhlasím s tímto názorem. Sám než jsem se pustil do stavby této štípačky, přečetl jsem pozorně tuto diskusi a dnes mám štípačku s kuželem, který je přímo upevněný na převodovce. Vlastní motor, který je spřažen s převodovkou přímo má výkon 0,75 kW, mám ho zapojený jako reverzní takže když se mi kousne, výtočím ho zpět a narazím v jiném místě. I kdyby mi chytnul třeba rukám od prac. blůzy, jsem schopen ho druhou rukou okamžitě zastavit. Bezpečnost na prvním místě- ruce máme jen dvě, další nám nenarostou. S pozdravem      PAKO

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Pavel Alexa (1) - xxx.xxx.156.239 (?), 16.1.2011 12:36

Zde je správný typ šťípačky tzn.  motor doporučuji 4KW a 1450ot. případně míň 1100, 900 míň ne, štípání je pak zbytečně pomalé, rychlejší také ne, štípačka pak místo šťípání vrtá a žhavý kužel. Kužel by měl vypadat jako na videu, dá se koupit už v hodně obchodech, stačí dát do vyhledávače (štípací kužel) a hledat ve zboží.

Štípačku je dobré opatřit reverzním spínačem v případě zakousnutí. Když vidím ty zmršeniny co jsou na youtube, kde to neštípe, stolek je nízko, že člověk se u štípání musí hrbit atd. raději bych takovým fušerům doporučil koupení už hotové štípačky na aukru, kde za ní dáte 5k +/- ale máte ji bez práce a funkční.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.30.205 (?), 6.1.2012 22:29

Díky za pochvalu, tuhle štípačku jsem vyráběl.Šla do světa.Motor měla 3 kw/700 ot, je pravda, že byla pomalejší, ale šlo to.Podle mě ideální otáčky jsou 900 ot.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.153.134 (?), 22.2.2011 15:51
Zdravím, taky jsem si myslel, že motor druhou rukou zastavím. Používám kuželový štípač na cirkuce asi 4 roky, ale letos se mi pomstil. Už sháním hydraulický. Co se přihodilo? Vzal jsem špalek. Na rukou jsem měl na délku prstu volnější latexové rukavice. Dám ho na stůl. Kužel najel do dřeva a nevím ani jak, najednou koukám, že mám rukavici bez ukazováku, který se motal na kuželu. Lekl jsem se tedy děsně a první co bylo, jestli je můj ukazovák na ruce, nebo na stole. Naštěstí to odnesl jen ten prst od rukavice, urvalo ho to až u samé dlaně, ale ten den jsem už nic neudělal. Nebyl to dobrý pocit, a jestli si myslíte že budete mít čas na nějaké vypnutí motoru, tak to ani náhodou. Druhý den jsem si vzal takové ty strečové rukavice a s ukrutnou opatrností jsem pokračoval ve štípání a docela jsem z toho měl bobky. To jen pro ilustraci pro všechny zastánce kuželového štípání. Já byl taky nadšený, když jsem to viděl poprvé jak to štípání frčí. Teď už trochu měním názor, nehledě na to, že metrové špalky tím štípat stejně nejdou. Přeji hlavně zdraví Pako I. z Paky.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.15.13 (?), 22.2.2011 17:52

to je storry jak z americkýho filmu, příště zkuste třeba štípat v kravatě:-)

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

makovic (494) - xxx.xxx.235.103 (?), 22.2.2011 18:14
ja som nikdy v rukaviciach nepilil drevo na cirkularke, a ked som niekedy davno robil stolara tak sme mali prisne zakazane pouzivat rukavice pri tocivych strojoch
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Tonda Ch (79) - xxx.xxx.164.4 (?), 22.2.2011 18:49

když to navine rukavici, tak dělat bez nich

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.200.69 (?), 4.4.2011 7:48

Já dělám se štípacím kuželem již třetím rokem a nemám problém. Ale samozřejmě to chce si dávat pozor. Rukavice používám, ale určitě ne klasické pracovní. Používám pogumované strečové. Když s kuželem štípu dřevo, nosím tričko bez rukávů. Asi to dost dobře nejde v zimě, proto dělám dřevo od jara do podzimu. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 10.4.2011 0:41

Měl bych dotaz vyrobil jsem kuželovou štípačku s motorem 2.2 kw 1400 ot. pokud jsou špalky bez suků tak to jde ale běda jak je tam suk tak se to kousne, motor jsem zapojil do Y (HVĚZDY).Pomohlo by zapojení do D trojuhelníku prý to má větší kroutící moment?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.251.46 (?), 10.4.2011 8:08

Zdravím, nelze si volit podle libosti způsob zapojení třífázového motoru. Zapojení je dáno podle napětí a je uvedeno na štítku motoru. U zapojení do hvězdy jsou zapojeny civky vinutí dvou fází do série pod úhlem 120°, u trojůhelníka jsou jednotlivé cívky zapojeny přímo na sdružené napětí. Pokud zapojíte motor s doporučeným zapojením na dané napětí hvězda, tak přepojením do trojůhelníka mu dávám bez jištění tak maximálně 10 minut života. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 10.4.2011 10:06

Taky zdravím, moc elektrice nerozumim píšete doporučený zapojení do hvězdy ale na horním víčku jsou nakresleny oba způsoby jsou tam plíšky na propojení.Motor jsou klasický Mohelnice přírubový, známý elektrikář mě taky doporučoval tu hvězdu že na ten trojuhelník to odpálím tak proč to tedy dělaj?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.208.170 (?), 10.4.2011 11:51
To vyresite jedine jinym motorem, nebo prevodovkou.Vas motor ma kroutici moment 15Nm.To sice na pekne drevo muze stacit, ale na sukate asi ne, jak koneckoncu pisete.Kdyz sezenete motor se 4kW vykonu, uz se dostanete na 27Nm.Kdyz sezenete motor, co ma 900 otacek a 4kW vykonu, uz se dostanete na kroutak 42Nm.Zalezi co sezenete, zakolik a co s tim budete stipat.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 10.4.2011 12:57

Hmm máte pravdu je to slabý budu shánět motor, nejhorší je mokrá bříza tam ani nemusí být suk trn se tam zašroubuje a zastaví se ani reverzák to nevrátí.Teď to zatim řešim štípnutím kalachem na dvě půlky potom už si s tim štípačka poradí.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.251.46 (?), 10.4.2011 14:38

Zdravím, to není o tom "proč to tedy dělaj", ale pokud je navinut na 400V do hvězdy, tak je současně navinut na 230V do trojúhelnika. Takový motor lze při zapojení do trojúhelníka použít v síti 3x230V, nebo ho zapojit na jednu fázi s rozběhovým kondenzátorem, ale v tom případě můžeme odebírat pouze třetinu výkonu. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 10.4.2011 17:13

Už se blížim k pochopení ale co mám teda doma za proud v klasickým motorovým proudu pro domácnosti třífázový všichni mu říkaj 380 já žil v domnění že je tam 3x220

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

makovic (494) - xxx.xxx.13.16 (?), 10.4.2011 19:15
ono je to medzi fazou a nulakom 220, medzi fazami 380
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.110.145 (?), 10.4.2011 20:01
A podle nových norem 230V/400V
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.153.134 (?), 10.4.2011 20:55

K těm motorům: Jsou motory, které můžete zapojit jak do hvězdy, tak do trojúhelníku, v absolutní většině se jedná o motory s výkonem nad 3-4 kW a to proto, aby se dal použít pro rozběh známý vypínač hvězda-trojúhelník, jelikož při zapnutí přímo na trojúhelník by mohlo docházet k rázům na zařízení, prokluzování (ničení) klínových řemenů, přetížení jistících prvků a pod. To, co máte namalované na svorkovnici vevnitř nemusí kolikrát platit a zapojením motoru do trojúhelníku, když je navinut pro použití na hvězdu dojde k jeho destrukci. Určitě to ale poznáte, ne po 5-ti minutách, ale ihned, protože to je pěkný rachot... Osobně se mi to stalo a stihl jsem ho vypnout než se odpálil, stejně ale vypadlo jištění.On bývá na tom víčku se zapojením motoru uveden přesně který typ motoru pro které zapojení platí. Takže pozor na to!!!

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jaroslav (67) - xxx.xxx.189.96 (?), 10.4.2011 22:10
Tu je o tom niečo napísané: http://home.tiscali.cz/cz076422/zapoj/zapoj.htm Ak je ten motor slabý skúste naň nahodiť zotrvačník. Osobne to nemám, ale niekde tu som o tom čítal. Nahadzuje sa miesto chladiacej vrtule.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 10.4.2011 23:26

Díky za rady, takže jsem pochopil trojuhelník radši nepřipojovat, zkusit motor 4 kw, ale ten nápad s tím setrvačníkem se mě docela zamlouvá tu energii to potřebuje hlavně ze začátku když to rupne tak už to jde zlehka, zkusim to upnu tam místo vrtule hlavu ze soustruhu jedna se mě tu válí je docela těžká no napíšu jak to dopadlo

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.210.175 (?), 11.4.2011 22:14

Tak jsem na motor upnul tu hlavu ze soustruhu a paráda bere to i velký špalky se sukama ta energie se tam nahromadí jak v autíčku na setrvačník akorát je problém to zastavit když potřebuju hodit reverz točí se to pěkně dlouho, ještě vymyslet nějakou brzdu

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jaroslav (67) - xxx.xxx.140.210 (?), 11.4.2011 22:27
Žeby nejaká elektromagnetická brzda?
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.254 (?), 11.4.2011 9:00

Zdravím, opět musím reagovat, nalepený štítek ve víčku svorkovnice, nebo přímo odlité na vnitřní straně víčka je pouze OBECNÉ ZAPOJENÍ těchto dvou možností. Doporučené zapojení pro daný motor je pouze na ŠTÍTKU MOTORU. Motory vhodné pro rozběh přepínačem Y/D (hvězda/trojúhelník) mají na štítku údaj Y/Δ        660/400V a co se týče výkonu, tak většinou jsou to motory s vyšším výkonem nebo starší motory. Dnes v době většinou nových rozvodných sítí a moderních jistících prvků lze při běžném jištění asi nejrozšířenějším hlavním jističem 25A spustit přímo motor do 5,5kW, (podle toho co pohání). Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.232.33 (?), 14.4.2012 19:30

Pokud moc elektrice nerozumíš tak platí pravidlo: "nešťourej se v elektrice". Můžeš totiž udělat více škody než užitku a to i škody velice významné, například úraz elektrickým proudem.

Cituji: Taky zdravím, moc elektrice nerozumim píšete doporučený zapojení do hvězdy ale na horním víčku jsou nakresleny oba způsoby jsou tam plíšky na propojení.Motor jsou klasický Mohelnice přírubový, známý elektrikář mě taky doporučoval tu hvězdu že na ten trojuhelník to odpálím tak proč to tedy dělaj?

Když nevím, co údaje na štítku motoru znamenají, tak se do toho "nemontuju". Jen pro vysvětlení téměř každý motor má na svém typovém štítku uvedeny údaje o provozním napětí jak ve spojení do hvězdy (Y) tak do trojúhelníka (D). Dříve se uváděly tyto údaje asi takto: Y/D 380/220V, což znamená, že tento motor mohl být zapojen v dnešní běžné třífázové síti jen do hvězdy (Y), napětí 220V ve spojení do trojůhelníka se uvádělo z důvodu, že v historii byly třífázové sítě, které měly právě těch 220V mezi fázemi a fáze proti zemi měla 0V, protože ta síť prostě nebyla uzemněná! Dnešní sítě mají mezi fázemi 400V (380V) a 230N (220V) proti zemi. Dnešní moderní motory mají na svých typových štítcích uvedeny např. takovéto údaje: 400/230V Y/D 50Hz, 460VY 60Hz - což opět znamená, že takovýto motor mohu v naší běžné třífázové síti 3x400/230V zapojit jen ve spojení do hvězdy. Pokud se bude jednat o motor s výkonem 3 a výše kW lze tam nalézt např. tohle: 400/690V D/Y 50Hz; 460V D 60Hz, což znamená, že takovýto motor mohu zapojit na naší běžnou síť 3x400/230V ve spojení do trojúhelníka, ale i do hvězdy. Používá se přepínač hvězda/trojúhelník pro snížení proudového nárazu při spouštění motorů vyšších výkonů, protože právě proudový náraz při spuštění motoru je několikanásobný oproti jmenovitému proudu motoru.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.219.214 (?), 9.12.2012 7:26

jenom idiot si vezme na takovou práci rukavice

na jakémkoli stroji je z celkem logických důvodů zakázano používat rukavice

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 4:17

Bohužel ani osobní zkušenost jednotlivce nezabrání stádu v opakování stejných chyb. Jen bych doplnil, že jen člověk nerozumný bude tento stroj praktikovat, protože je už z principu špatně, pravděpodobnost chyby je tam velká.nadšení z dobře odvedené práce, adrenalin z toho, jaké průměry to štíplo.Takové nadšení u ruční vrtačky nikdko neprožívá. Dalším faktorem, který přichází později, je rutina, vytrácí se ostražitost, přidává se spěch nepozornost,  Pak se k tomu přidává rizikovost samodomokonstrukce, kdy se lidé, neznalí jakékoliv strojírenské technologie, konstrukcí a materiálů, nerozpakují např.upravit díru v kuželu na průměr hřídele na půdě nalezeného motoru. Principelně hřídel motorů není vůbec určena k radiálnímu zatížení, takže i když si bude obsluha dávat pozor, tak létající motor může způsobit bebinko, či materiální škodu.  Těm co to neutrhlo rukavici, ale ruku, sem psát nebudou, jednak nemají čím a dnes mají úplně jiné starosti. Dal bych sem instruktážní obrázek následků, ale vždy mi to smažou, i s odkazy.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 9:38

Zas jeden inteligent, který hledá a hledá. Auta mají taky zabezpečovací věci, taky u toho dělají lid chyby co popisujete a jsou u nich horší zranění a víc. Tak Vám nevím, proč se dělají..

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 10:32

auto jednak nesplácáváte doma na koleně, a pokud ho provozujete jak máte, je bezpečné, což se týká všech strojů a zařízení provozovaných dle pokynů výrobce. Zkuste hádat, proč se štípač průmyslově nevyrábí, když je to přitom takový pomocník. Vyrábí se jen kužel a max nějaké adaptéry, ale to velké finále, aby se to roztočilo, je už na osobní odpovědnosti každého z vás. Ten stroj je totiž po konstrukční i mechanické stránce špatně a tak to nebudou vyrábět ani ti Číňani, což ti jinak vyrobí kde co.Nehodlám apelovat na vlastníky a zaryté zastánce, ale ta doba, kdy kutilství tohoto rázu bylo nezbytnou součástí běžného života je dávno pryč.Proto vy noví, kteří uvažujete jak štípat dřevo, zkuste zvážit, zda není vhodnjěší používat bezpečnějších strojů. Chápu potřebu českého človíčka ušetřit každou korunu, ale zde je to opravdu na nesprávném místě. Možná by si to kozlík šikula uvědomil ve chvíli, kdyby si musel osetření a léčení úrazů na takovýchto udělátkách hradit ze svého. Ale vždyť jde jen o vaše zdraví, tak mi to může být jedno.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Pavel (138) - xxx.xxx.110.22 (?), 10.12.2012 11:41

Pane, jste na omylu, kuželová štípačka se průmyslově vyrábí... http://www.daviesimplementsltd.co.uk/hakki_pilke_eagle.htm

Ale mají lépe vyřešenou ochranu obsluhy...  Třeba tento odkaz inspiruje amatérské výrobce této štípačky... :-). 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 12:21

Ano, máte pravdu a musím říct, že tento stroj je nádhernýyes. Kupodivu to tedy někdo zmákl, pokorně uznávám, že to vidím prvně. S konstrukcí zdejších samodomoštípaček to má společný je ten kužel. Jsem rád za váš odkaz, protože toto je směr, kterým by se kutil měl ubírat a na vlastní oči zde může vidět, co je nutné na stroji mít.Jednak je krytá rotační část v maximální možné míře, najetí špalku na kužel není děláno rukou, břichem či stehnem, ale tlačným zařízením s madlem, obsluha špalek nemusí držet. Stroj jako takový je stabilní a hřídel motoru není pevně spojena s kuželem, čímž může být dimenzovaná podle potřeby kuželu a páky naň působící. A má to stop vypínač, k čemuž tedy dospěli i někteří místní nadšenci. Dobrý, takto ano.yes

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Pavel (138) - xxx.xxx.110.22 (?), 10.12.2012 12:28

Mě se ta mašinka taky líbí :-). Dobrá vychytávka je možnost špalek pomocí madla z kuželu silou stáhnout... Uvažoval sem o výrobě podobné mašinky, ale začal jsem topit krajinkama z pily, takže odpadla nutnost štípání.

Jinak oproti jiným konstrukcím poloautomatů na dřevo (řezání + štípání), je toto asi nejlíp amatérsky zhotovitelný stroj.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 14:06

neméně vhodné je omezení štípaného průměru.český kutil začne 30cm, pokračuje 50cm, a když se ohne hřídel, dá silnější motor, no fakt tohle je vychytané. Dokonce mají zastoupení u nás, nicméně tento aparát si doposud nikdo nekoupil, cenu bych měl vědět večer.Osobně si myslím, že to bude darda, nicméně než být jednou nohou invalidním důchodu...benzínový pohon již není k dispozici, ale má to4kw elmotor, nebo k traktoru,

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 14:16

Prosím Vás, Vy budete mít výhrady ke všemu. To zranění se může stát u všeho, ale pokud si budu dávat pozor u všeho, tak to poranění omezuji. Proč nemáte výhrady třeba k motorové plile, ta je steně nebezpečná jako ten kužel.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 14:51

ale já ke stroji eagle od Pavla nemám vůbec žádné výhrady, naopak, je to super stroj, už jsem kontaktoval české zastoupení. Motorová pila není nebezpečná. Jestli se ale nepletu, tak pro práci s motorovou pilou se dělají zkoušky, bez nich vám v lese nepovolí kácet a jsou předepsané bezpečností pomůcky, např. štít, spec. boty, spec.kalhoty, chrániče sluchu. Pila má brzdu. A na štípači máte jaké bezpečnostní pomůcky? Pupkem tlačíte špalek, trencle vlajou u ruky lahváče - zobecnil jsem to, nevztahujte to prosím na sebe. Ale stačí shlédnout pár videi a obrázek si uděláte i sám, když víte, co je principielně špatně. A i když si dáte na 100% majzla, tak se vám utrhnou patky motoru a tak vám to liskne, že vám dobře nebude a proč? protože je to mechanicky špatně!!! Popsal bych vám několik smrťáků, ale zdejší korektoři by to zase smazali, je to prý moc drastické. drobná epizoda z minulého měsíce - dědula šel v rozgajdaném svetru kutit na soustruh, tak ho to udusilo, našla ho manželka až večer, když se nevrátil z garáže.a neříkejte, že to je něco jiného. jeto ůplně stejný princip, ba někteří mají na štípačích větší výkony, než jsou výkony soustruhů.Navíc, ten kužel už svým tvarem daleko lépe "chytá". Apropo, vám se ta mašinka v odkazu nelíbí?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 15:10

Abych taky rýpnul, pila má brzdu ale než si vlastn něco uvedomíte, tak je stejně pozdě, a náhodou, nečetl jste článek na Seznamu, není to tak dávno, co si jeden na pile uřízl prsty, když řezal slepici, nebo co to dělal. Je vždy na člověku a to můžete mít jakýkoli zabezpečení. A taky, abych nebyl pozadu, když Vy máte výhardu k té pěkné pile-štípačce. Když si taky vezmu, tak jak daleko vylízá ten kužel a kolik je tam toho, aby něco zachytil. A to krytí kužele, tak takový jsem viděl i podomácku udělaný štípačce a lepší krytí, než tady toto

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 15:21

A taky bych se chtěl pana Čísla zeptat, jaký názor má na kužel za traktor a to dělají i firmy (s návodem a bezpečnostími předpisy)

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 16:16

o tom už jsme psali na dům a chalupa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 16:14

Tak brzda na pile funguje jinak než na principu vašeho uvědomění, a pokud máte všechny předepsané pomůcky, tak se vám nic nestane. To by museli dřevorubci dávno vymřít a to že si nějaký tukan uřízl prsty při řezaní mražené slípky jsem četl. Tohle je názorná ukázka současného českého kutila -čest výjimkám a nevidím rozdíl mezi řezačem slepic, a některými zdejšími přispěvateli, jen se tomu řezači jeho čas naplnil. Věřím, že už tuhle chybu neudělá.  Nevím co čtete, ale já žádnou výhradu k pile+štípačce v odkazu neměl, ba naopak.Ten kužel nikam nevylézá, asi mluvíme o jiném videu, nebo nejste pozorný, odsouvá se ochranný kryt. V klidovém stavu kužel není vůbec vidět. Při procesu štípání máte ruce v bezpečné vzdálenosti na madle a za přítlačným štítem. Pokud jste viděl lepší konstrukce, klidně můžete dát fotky. Zdejší sbírka není, co se týče bezpečnosti a konstrukční spolehlivosti žádný výkvět.Fórum je tu jak hrom a stejné chyby už od založení pořád dokola. Jeden se dokonce přiznal, že ho to vyškolilo a přešel k hydraulice, ale jinak se pořád plácáte po zádech, jak to funguje. Kdybyste ten kužel měli aspoň na samostatné hřídeli a třeba přes řemenici to poháněli. Pak můžete dát silnou hřídel odpovídající kuželu a nemusíte převrtávat díru v kuželu. Pak ochránite aspoň motor, když na vás samotných vám nezáleží.Ale to je asi moc složité.Nejčastější fráze lidí s trvalými následky či úrazy jsou: "já jsem myslel", "nevěděl jsem, že", "nikdy jsem nepředpokládal, že by se to mohlo stát zrovna mně", "kdybych tak mohl vrátit čas"..

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 16:27

S Vámi nemá cenu se ani bavit. Vím, jak funguje brzda na pile a ty Vaše předepsané pomůcky, tak ty jsou aby omezily následky. Jinak se neplácám po zádech, spíš někdo se plácá po prsou, a já jsem nepsal, že máte výhrady, ale já mám výhrady k té štípačce.  Ale raději toho nechám. Naschle. Až se mi něco stane, tak to tu dám. Ale mám hodně přístrojů a stali se mi menší ůrazy, ale kdo nic nedělá, nic nepodělá. A to poslední, to je asi Váš případ.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 17:13

já se taky loučím, všechny porušení normy a vyhlášek u tohoto stroje jsem popsal na spřáteleném serveru, šlo mi jen o to, aby aspoň pár lidí začalo přemýšlet nad tím, že ne vše co dělá v dobré víře, může být k jeho prospěchu. Děkuji ještě jednou Pavlovi, že sem přidal odkaz na opravdu kvalitně vyřešený stroj. Tam lze opravdu čerpat inspiraci. Ať se vám daří v tuningu vašich štípačů a hlavně užívejte zdraví.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 10.12.2012 20:14

To jste popsal, ale žádnej podnět, jak to řešit. Až když tu někdo dal příspěvek.  Za posledích pár let se tu vyrojilo tolik, asi jakoby kutilů, kteří jen jen kritizují, ale to je vše. Jinak žádnej přínos.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 11.12.2012 8:24

Máte pravdu. Dal jsem sice za vzor stroj, který ukázal Pavel http://www.forestmeri.cz/eagle/, a zkusím ho transformovat do vyrobitelné, kutilské verze s aspoň minimálními požadavky na bezpečnost konstrukční a zdravotní.

1.U stroje tohoto typu se nesedí, takže výška musí být taková, aby obsluha pohodlně stála.

2. Stroj musí být stabilní, těžiště musí být co nejníže, motor musí být umístěn dole - třeba jako u cirkulárky.Konstrukce - svařovaná nikoliv zbytky ze šroťáku, nedělám si iluze o svářecích zkouškách kutilů, ale svařená aspoň někým, kdo to umí. Spousta samotných konstrukcí je tu na vlákně pěkných. Konstrukce musí být dimenzovaná výkonu motoru.

3. Přenos síly - z motoru řemeny na hřídel, dimenzovanou k zakoupenému kuželu. Podotýkám, že hřídel k cirkulárce není určena primárně k tomuto účelu.Při rozumných průměrech lze jistě použít, pro rekordmany doporučuji nechat si vyrobit kvalitní hřídel. Vždy vyrábím hřídel ke kuželu, nikdy neupravuju díru v kuželu. Napínání řemenů lze úspěšně realizovat posunem patek motoru v drážkách rámu, nebo uložení celého motoru na desku s kloubem a se šponovákem

4. Přítlak špalku na kužel - v odkaze je to řešeno pákou vertikálně, zde by stačilo řešit to pákou horizontální - takovou velkou petlicí.Kutil si to může orientovat buď pro praváka, nebo naopak. Tvarování přítlačné packy + madla je ve videu, samozřejmě lze experimentovat.

5. Krytování pohyblivých částí - u řemenů je to jasné, u kuželu můžeme vytvořit krycí oblouk na vodítkách skrz pracovní desku stroje. a táhlem to mít propojené s "petlicí". Táhlem si pak můžeme i nastavit, jaký max. průměr se bude dát štípat.

6. Výkon motoru a otáčky, klín pod kuželem - to je tu už vychytané metodou pokus omyl

7. Elektroinstalace - na tom taky není potřeba něco měnit. Při této konstrukci bych použil vypínače typu "tahem zapni"  lehce pod pasem (dosažitelné jak nohou, tak rukou). Pokud má někdo spouštění hvězda-trojúhelník - pak použít stop tlačítko.

Ústupek - pokud používám k přítlaku "petlici" s madlem, která mě v podstatě odděluje trvale od kuželu a mám 100%ní jistotu, že okolo nepoběží třeba moje dítě (jé hele tati co se to tu tak pěkně leskne) můžeme oželet kryt na kuželu. (na řemenicích bych ho nechal, protože tam může kdykoliv spadnou špalek)

Maxi ústupek - udělejte si to jak chcete, jen to dřevo na kužel přitláčejte přes nějaké udělátko.

Další vylepšení - kužel nemusí být nutně uprostřed, dovedu si ho představit i na kraji stolu, štípy mohou padat do přistavených koleček, jednak co odpadne přímo od kuželu (dle umístění kuželu vlevo nebo vpravo), pak může být "násypka" za petlicí, protože ta nám bude odhrnovat to, co zůstane na stole z druhé strany. Ale to je věc názoru.

Mojim cílem zde nebylo vás odradit od samodomo konstrukcí, nebo do vás "rýpat", jak si asi někteří myslí. Šlo mi o to, aby jste se vyvarovali takových věcí, které by vás do konce života mohly mrzet. Zvláště mám na mysli začínající kutily. Možná tu jsou staří strojaři, kteří si ještě vzpomenou, jaké se věci daly ve fabrice udělat - kompresory, bojlery, míchačky, stavební vrátky, sekačky, svářečky, nabíječky.Pamatuju "blázna", který si udělal soustruh na dřevo. Ale když jsem si udělal třeba ten kompresor, tak jsem šel na zkušebnu nechat si otestovat vzdušník. Takže sice samodomo konstrukce, ale relativně bezpečná. Je to všechno o šikovnosti, znalostí konstrukcí a o respektu k řemeslu. Není to tedy jen o tom, že "já chci",ale taky o tom, že "já to pochopím", "já se to naučím", a někdy i, "tohle nezvládnu", "tohle nejsem doma schopen udělat". 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Pavel (138) - xxx.xxx.110.22 (?), 11.12.2012 8:50

Trochu odbočím od tématu... kdo se bojí kuželové štípačky, může to zkusit jinak. Tady je profi provedení :  http://www.youtube.com/watch?v=ROPHlijhYk4

Ale jde to i samo, domo... : http://www.youtube.com/watch?v=dSV2p2YwUkM

Pro ty , kteří chtějí ze své manželky udělat vdovu , nebo mají moc prstů na rukách . . .  : http://www.youtube.com/watch?v=_BpAhGSFWXc 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.9.3 (?), 4.2.2014 21:49

moudrý člověk

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.136.63 (?), 6.2.2014 8:22

Zdravím, moudrý člověk si to nejdříve vyzkouší a potom hodnotí. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.136.63 (?), 6.2.2014 8:28

Ještě jednen postřeh, co myslíte, že je nebezpečnější. Je to sklíčidlo soustruhu, kde třeba čelisti přesahují přes průměr hlavy, nebo hladký kužel štípačky. Koho ruce neposlouchají, tak ať raději štípe hydraulikou, nebo ještě lépe plynový kotel. Všem, co zde odsuzují kuželovou štípačku, tak radím nejdříve vyzkoušet. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.73.242 (?), 6.2.2014 10:17

Dobrý den. Z mého pohledu je například velmi nebezpečná motorová pila. Nebo cirkulárka. A zdá se, že proti nim se hlasy nezvedají. Největší riziko u kželové štípačky vidím v tom, že práce s ní je velmi pohodlná, tichá a rychlá. Člověk si pak snadno přestane uvědomovat reálné riziko rotujícího kužele. Je to pak o síle vědomí, zachovat si před tím strojem adekvátní respekt i po několika hodinách práce. Máme doma jak hydraulickou, tak kuželovou štípačku a tak mám srovnání. Takže to vidím podobně jako Standa. "Zahradník"

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.96.2 (?), 6.2.2014 11:16

Stando, nejde o to to vyzkoušet. Kuželová štípačka je nepochybně příjmný nástroj. Tichá, jednoduchá, malá, účinná, příjemně se s ní pracuje. Má nepochybně řadu výhod. Kdo ji vyzkouší tak to zřejmě rád potvrdí.

Není ani podstatné jak je nebezpečný soustruh nebo jiný stroj. Míra nebezpečí se nepoměřuje porovnáním s jiným zařízením. Vždycky budou existovat nebepečnější zařízení, stroje, výbušniny, činnosti. Nemůžeme poměřovat bezpečnost zařízení podle toho nejhoršího co na světě existuje.  

Nehledě na to že ne každý má doma soustruh, ne každý má školení jak s ním pracovat a ne každý si jej vyrobí samodomo bez příslušných bezpečnostních prvků a ochran. Jde o to, že štípací kužel je poměrně nebezpečný a je potřeba s títo rizikem pracovat, uvědomovat si ho. Zajistit možnost vypnutí, zamezit zachycení, namotání, omezit to riziko na minimum a nezapomínat na něj.

Není problém štípat hladké polínka. To jde i obyčejnou sekerou a není to o mnoho víc práce. Jde o sukovité neforemné špalky a pařezy, které se mohou chytit a začít rotovat. Je potřeba s tím počítat jako s běžným jevem, který jistě jednou nastane. A připravit se na to. A nebo se toho bát a nepouštět se do toho. Je to na rozhodnutí každého jedince.Stejně jako se lidé rozhodují, jestli budou skákat padákem, stanou se pyrotechnikem nebo budou používat zařízení, které způsobuje snad nejvíc úrazů na světě-obyčejné auto. A také to není důvod k zakázání auta.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.136.63 (?), 7.2.2014 14:28

Zdravím, tři přispěvky zpátky jsem poukazoval na hodnocení bez odzkoušení a je to tu znova. Rozhodně si myslím, že jste tuto štípačku viděl pouze na obrázku a ještě jste se špatně díval. Možnost protočení špalku je vyloučena, protože špalek vždy pokládáme na stůl rovnou stranou (řezem) kužel si ho natahuje a při tom se neustále tře rovnou základnou o stůl. Jediné riziko je při kontaktu se špičkou kužele, kdy by se mohl zavrtat třeba do dlaně. Je to asi takové riziko jako mlýnek na maso v domácnosti. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.116.88 (?), 7.2.2014 15:37
No, to je skvělé. Jste asi první na světě který dokáže riziko vyloučit místo je minimalizovat. To je bohužel horší varianta než si jej být vědom a pracovat s ním. Je tedy vyloučeno aby někdo položil na stůl polínko naležato? Je tedy vyloučeno aby se mu namotal kus oděvu na trn? Je tedy vyloučeno aby se šikmo seříznutý špalek protočil a skřípl vám prsty? Pak jste úžasný. Bohužel, jsem poněkud alergický vůči takto zásadním tvrzením. Zejména jedná-li se o laika a fandu-jehož vědomosti se zde párkrát projevily jako ne úplně přesné. Ale je fajn že máme také nějamé prvenství na světě.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.146.58 (?), 7.2.2014 16:52

A okolo toho obrázku projel autem.Napsat, že ruční štípání není o mnoho víc práce mluví za vše.Já už ani nevím, kde sekera rezne.Motor 7.5kw-1450ot.Super stroj.

Obrázky:

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.96.2 (?), 7.2.2014 17:12

Malá polínka která máte na obrázu leckdo ani neštípe. Do krbovek taky běžně teřba na noc dávám 50cm dlouhé o průměru 20-30cm. Jen když potřebuji aby rychleji proschly tak je štípnu. Já chápu že je masochismus to psát do tématu o štípačce ale po nařezání pilou šplaky uložím mezi stromy, pak k nim jen přisunu špalek a fůru polínek mám za půl hoďky. Onoto opravdu není zas tak velké ulehčení. Udělám krok, zaseknu sekeru do hromady a podám si poleno, štípnu a uložím. Nemusím nic nikam nosit, přendavat z ruky do ruyk, ohýbat se pro dřevo. On každý to má trochu jinak řešené, každý s tím máme jinou práci, potřebujeme jinou velikost atd.  Uvažoval jsem taky o štípačce na metrové klády, abych je mohl řezat na 50cm špalky ale nakonec jsem to vzdal. Některé bych tam prostě nenacpal, jsou moc široké. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.146.58 (?), 7.2.2014 17:31

Na 1m polena o prům.90cm mám jiný stroj/foto teď nenajdu/.Já na kuželovce štípu i třísky na zátop-a o to tu jde.Prostě pomocník.

Obrázky:

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.96.2 (?), 7.2.2014 18:28

Jo na velká polena-to bych bral. wink  Na zátop štípám minimálně, letos vlastně skoro vůbec. Mám v koši pár třísek posbíraných po sekání a ještě jsem je nestihl zpracovat. Zapaluji vyhaslé uhlíky z předešlého topení. Lenost... cheeky

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.245.252 (?), 3.1.2014 20:19

tak pánové, to by asi stačilo!!!že je kuž.štípačka stroj nevyspitatelný o tom žádná!!!a kdo machruje že se mu na ní nemůže nic stát, tak ten neví o čem mlůví!!!

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 10.12.2012 16:55

ještě několik osobních postřehů od jiných kutilů z historie zdejších vláken

xxx.xxx.216.103 (?), 3.6.2009 22:21
Nechci vám brát iluze, ale moc se netěšte. Také jsem se těšil do prvního špalku se sukem. Cirkula skákala půl metru nad zemí. Rám popraskanej no prostě děs. Jediné co jsem neměl proti vám je to tlačítko Start + stop. To by mi tehdá pomohlo. A od té doby štípu zase jenom sekerou.

216.103 (?), 9.6.2009 22:48
Jo uznávám že jsem asi podcenil ucycení toho stolku pod poleno. Stolek se utrh a poleno natažené na trn se točilo jak nebylo vystředěné tak s celou cirkulárkou házelo o sto šest.

xxx.xxx.139.68 (?), 28.9.2009 13:24
mam podobnu skusenost. stolik sa neutrhol, medzi stiepaci hrot a stolik sa dostalo kus rozseknuteho dreva a ohlo mi to osku cirkulara. takze dalsia starost. uz to nechcem, vratim sa ku sekere. problem je asi v tom, ze na stole nebol navareny ten kus zeleza pod hrotom, dnes uz viem, na co sluzi.

xxx.xxx.242.192 (?), 6.6.2009 0:48
Měl jsem, nemohu doporučit - hodně nebezpečné...
Jsou blázni, dokonce matka, která na tom nechá štípat svoje dítě

xxx.xxx.26.75 (?), 11.8.2009 14:02
Máme štípač již přes 30 let známý ho předtím udělal, když pracoval ČKD a měl chalupu na horách tak nám to řekl a divil se že ho nemáme.  malý syn 9ti letý to štípal sám. Jenom, když tam byl suk tak se to zaseklo a musí se vypnout motor aby se naspálil aler hlavně se to poleno musí držet lehce a nahoře, když se narazí na suk a držel by se pevně tak jak se otočí tak by přitlačil prsty na ten podstavec. hezký den martina

xxx.xxx.218.71 (?), 26.8.2009 15:31
moje zkušenost je taková:  Předně naši koupili pilu okolo r. 1970 cirkulárku, hoblovku a štípačku(kužel), cirkule má jak stůl tak kolípku. Štípe to skvěle, špalek řežu 33cm(3 z metru),ale musí se hodně přemýšlet. Jak to začne být monotoní, tak je zle. Mýmu otci(asi 10let zpět) to namotalo šos od montérek!!  Byl jsem u toho, tak sem HO vypnul.(pěkný taneček, dnes se tomu směji!!)  Krajsky NEMÁM rád, pár mých kamarádů nemá prst, či prsty. Mot.pila mi připadá bespečnější!!!   Koupil jsem na jaře i 8t.hydrauliku, protože štípu metrový dřevo do hranic, na kuželu se roštípat nedá(42cm bříza, polosuchá).   Všem přeji velký hromady štípanek!!!        Míra

xxx.xxx.144.40 (?), 10.4.2010 21:55
Zdravim, volil jsem druhou hridel kuli ohnuti, motor ma 1400ot 7,5 Kw. Jediny problem je ze se trn dost zahriva,  asi ma hodne otacek ale stipani je dost rychle.resim to tim ze ho mazu olejem.Hridel je stara z kovosrotu, dve pasoviny kus plechu na stul. Klinak se napina vlastni vahou  pokut jsou vetsi spalky tak kusem dreva. Vyroba trvala par hodin.S pozdravem Ladislav Micka

xxx.xxx.184.232 (?), 3.1.2011 23:51
Nechci to dělat moc složité, navíc jsem svářeč amatér a začátečník, tak bych nerad půlku jeklů propálil.

xxx.xxx.233.105 (?), 28.2.2011 20:52
Zastavím i 7.5 kw 2800ot.Poleno dávat sukem nahoru.Pokud je ekstra sukatý tak ho nebrat na prostředek

Tohle není normální, ale je to realita

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (539) - xxx.xxx.86.111 (?), 10.12.2012 15:04

No proč má 16101 výhrady ke všemu, to je jednoduché, je to totiž ve skutečnosti jen pseudonym mého kámoše Brouka Pytlíka, co všemu rozumí a čemu nerozumí, tak to aspoň viděl v kině.

Počkejte, až se pustí do pantoku (někdo tomu říká sekera), do toho primitivního štípacího zařízení, které postrádá jakékoliv bezpečnostní prvky. Upozorní na to EU, ta pantoky zakáže, a kdo už má tento nástroj doma, tak ho bude muset osobně odevzdat až v Bruselu, kde bude na toto zřízen Úřad pro zničení všech pantoku v EU.  

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 11.12.2012 14:11
pan 16101 ak uz viete cenu, mozte ju tu zverejnit?
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 11.12.2012 14:34

cenu prozatím nevím, obchodní zástupce se mi sice večer ozval jak slíbil, ale zjistil, že cenu v ceníku nemají, protože zde tento stroj doposud neprodávali a čeká se na kolegyni, která komunikuje s Finskem, takže snad koncem týdne.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 11.12.2012 14:48
vdaka
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 14.12.2012 5:54

Ceny Eagle - 2700 Eur bez dph pohon traktorem, 3450Eur dez dph pohon elektromotorem

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.82.141 (?), 24.11.2013 2:06

Principelně hřídel motorů není vůbec určena k radiálnímu zatížení...

A k jakému zatížení je tedy hřídel určená...??? K axiálnímu...??? Nepletete si to s pístem...???

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.234.140 (?), 30.1.2013 14:39

Pane Pako z Paky, kuzelovou stiepackou jdou stipat metrove spalky.

Nielen to, kuzelovou stiepackou v praxi idu stiepat aj 1.5 metru dlhe a a pol metra hrube spalky. Samozrejme nie kazdou kuzelovou stiepackou a nie s kazdym kuzelom. Napr. kuzelovou stiepackou na kardan traktoru idu uplne bezne stiepat taketo cvaliky (na youtube je toho cela hrba), ale aj vhodne sprevodovane elektricke kuzelove stiepacky s takymito velkymi polenami nemaju problem. A praca je pritom bezpecnejsia, ako s malymi vysokootackovymi kuzelovymi stiepackami, lebo prsty na metrovicovej stiepacke su daleko od kuzela a poleno drzi opierka.  Ovsem poldruhametrove poleno uz ma svoju hmotnost, preto je manipulacia s nimi -jemne povedane- namahava. Avsak pri metrovici sa to celkom da aj pri 40-50 cm priemeroch, aj dreva ako dub, agat, jasan a pri troche rozmyslania aj topol, co je obzvlastna "lahudka" pre kuzel...    ___pooh.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.254.126 (?), 9.2.2013 20:12

video i s rozměry a popisem

http://www.youtube.com/watch?v=M0ioby6YjxE

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.167.31 (?), 31.3.2013 17:26

Má někdo zkušenost s touto firmou?

http://www.techmet.pl/produkty/ogrod/luparki-swidrowe/luparka-tms-2

Obrázky:
štípacky Techmet
štípacky Techmet
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 11.4.2013 1:23

Ta je ještě nižší než ta moje. Budou tě z toho bolet záda. Na tom videu se u toho hrbí. 

Vypadá pěkně snad i bezpečně, ale napřijde mi příliš masivní. Taky mi připadá, že ten chlapík na videu musí příliš zatlačit aby se to zavrtalo.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.115.234 (?), 20.11.2013 10:49

Vyrobil jsem si štípačku s kuželem od pana Kubálka. Bohužel sehnal jsem motor sice 1400ot/min ovšem pouze 1,5kW. čisté tvrdé špalky štípala bez problémů, ale pokud se objevilo něco houževnatého se suky, byl problém. Doma jsem měl nepoužívané univerzální sklíčidlo ze soustruhu cca 200mm průměr. Napadlo mě demontovat vrtulku ventilátoru a na hřídel upnout toto sklíčidlo jako setrvačník. K mému úžasu se z "beránka stal rázem vlk", štípačka trhá suky jako nic:-) Pak stačilo prodloužit jen kryt původního ventilátoru, aby byl setrvačník - sklíčidlo schová. Jeho čelisti dokonce plní funkci ventilace, takže se motor vůbec nezahřívá. Po pročtení této diskuze jsem zjistil, že podobný nápad už měl někdo přede mnou, takže asi osvědčeno:-), myslím že dobrá zpráva pro majitele slabších motorů:-)

Obrázky:
Štípačka
Štípačka
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

jarda jarda (1) - xxx.xxx.222.98 (?), 5.12.2013 14:56

Štípací kužel - maximální spokojenost, mám motor 4 kW se setrvačníkem, maximální zvýšení výkonu. Hrot kuželu 5 cm nad stolem, na stole zarážka proti otočení dřeva.  Spínač a trn jsem koupil, byl dodán do druhého dne, v kvalitě oceli 15300 /na výrobu leteckých součástek/, k mé spokojenosti.Používám reverzní spínač levý - pravý chod.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.92.7 (?), 6.11.2012 18:44

Pane Josefe Svojanovský, jestliže dáte převodovku např. 1:10 do pomala, (zanedbáme-li ztráty v převodovce), výkon bude pořád stejný, ale zvětší se 10x krouticí moment.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.217.206 (?), 5.1.2013 18:02

Tady s tím názorem nelze zcela souhlasit. Ze zkušeností, které jsem po letech štípání špalků získal vím, že společně s fyzikálními zákony má vliv ještě jedna ryze přírodní zákonitost a sice toto: Při velké rychlosti hrnu se špalek nedokáže v mezních situacích (vlivem sukovitostí, kroucení a hustotě letokruhů)  tak rychle trhat, jak rychle dochází k zavrtávání kužele a tím se štípačka zakusuje. Snížením otáček se skutečně sice zpomalí štípání, ale zároveň sníží počet zakousnutí, takže výsledný efekt je téměř stejný.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.232.33 (?), 14.4.2012 18:58

Proudový chránič není to samé co nadproudová ochrana. V tomto případě použití proudového chrániče jako ochrana motoru před poškozením, přetížením, které vznikne při zakousnutí štípacího kužele bude absolutně bez jakéhokoliv efektu. Asi nemá smysl zde popisovat co je a jak funguje proudový chránič, jen stručně, že s odebíraným proudem motoru to nemá vůbec nic společného. Pro ochranu motoru před poškozením by v tomto případě bylo nejvhodnější použít tzv. motorového spouštěče, na kterém bude nastaven jmenovitý proud motoru. Ale i tak to není 100% ochrana motoru před poškozením buď přetěžováním, nebo výpadkem jedné fáze.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.213.33 (?), 31.10.2008 13:18

Ochrana vinutí motoru je jednoduchá, stačí vložit motorový spouštěč a na něm nastavit maximální proud, při zastavení motoru prudce vyroste odebíraný proud a vyínač sám obvod rozpojí

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.242.191 (?), 11.12.2012 22:26

Po naštípání X metrů tímto strojem myslím, že opravdu jediná účinná věc, co zachrání před úrazem je propojení vypínače typu bum-bác s reverzním vypínačem.TZN-okamžitá změna otáček a zastavení motoru.Bohužel to nemám.Nemohl by někdo zdatný v elektrice dát schéma?Např.motor 7.5kw se točí povypnutí asi 1min. a toje pro někoho komu to namotává montérky sakra dlouhá doba.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 12.12.2012 6:23

Obávám se, že při výkonu tohoto motoru by vám reverz neudržel jistič. To chce odzkoušet.Na tyto stop stavy vám pomůže elektromagnetická brzda, pracovat nahý, nebo nějakým levným udělátkem zakrytovat kužel.(což při naražení na hřídel motoru nepůjde). Těch "bumbác tlačítek" (smiley) byste si tam musel dát vícero. Předem nedhadnete, kde vás to chytí za šos. Přichází to neplánovaně, bez varování a jde to velice rychle. Na průmyslových strojích tak můžete vidět třeba 2 i více stop tlačítek. nejčastěji vlevo a vpravo od obsluhy. Bohužel úlek bývá tak velký, že obsluha není schopna adekvátní reakce a stop tlačítko zůstane nevyužito.  Může to být "hloupá" sloupová vrtačka, která vás při chybě spolehlivě protáhne mezi sloupem a vřetenem a stop tlačítko vám bude vzdálené jako "most u Remagenu".

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Mr.Cynik (6) - xxx.xxx.3.4 (?), 14.10.2007 19:32
Chápu Váš podnikatelský záměr, ale dle mého soudu je i pro průměrně fyzicky zdatného člověka snazší (i rychlejší) štípat sekerou. Navíc odpadá závislost na el.energii.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.89.30 (?), 15.10.2007 8:45

Nevěřte tomu. Když se se štípačkou naučíte dělat, nestačí vám ani zdatný sekáč. Samozřejmě záleží na druhu a kvalitě dřeva. Já sekyru už léta nepoužívám. Mam motor 2,5kW/ 900ot/min. Ta spotřeba je zanedbatelná. Štípu 4 - 5x ročně.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 15.10.2007 9:30
2 Mr. Cynik: Tak toto jsem si také myslel, než jsem kužel namontoval, ale není to pravda. Kužel špalek rozštípne za cca 2 vteřiny, špalek na třísky za 10 vteřin s tím, že ani po 10 m3 dřeva není člověk unavený a může jít dělat něco náročnějšího.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Mr.Cynik (6) - xxx.xxx.3.4 (?), 15.10.2007 20:15
Nevím, štípačku jsem zatím nezkoušel. Letos jsem pořídil lepší sekeru (fiskars) a za odpoledne (cca 2 hod.po práci) v pohodě naštípal 3-4 metry (již nařezaného) dřeva.
Co je na té práci únavné je podávání a skládání polen. Vlastní štípání je spíš odpočinek :-) Sekera proletuje poleny často až na štípací špalek.
Já to beru jako příjemnou rozcvičku, nezáživné je jen to skládání polen, ale to počítám bude u štípáku nutné taky.
Jinak nikomu štípák neberu, až mi nebude třicet a sil ubyde, možná po něm taky rád sáhnu.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.158.169 (?), 19.10.2007 22:05
Mr.Cynik kolik Vám je let? Já jsem taky kdysi považoval za lenochy ty co neunesli dva pytle cementu a dnes jsem rád že se dělají pytle po 25 kg!!!
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Kubálek (8) - xxx.xxx.57.130 (?), 16.12.2007 14:37

štípací trn na elektromotoru

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Patronn (1) - xxx.xxx.63.11 (?), 5.1.2008 14:57

Mohu potvrdit, sám jsem si štípačku dělal před zimou a nyní si ji nemůžu vynachválit

Obrázky:
štípačka
štípačka
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.255.238 (?), 14.1.2008 19:11

Se zájmem jsem si prohlížel výše uvedené štípačky. Jak je vidět, tak kolegové kutilové si dali záležet, jak v pěkném provedení, tak i zapracovali na výkonu svého zařízení. Né, v žádném případě nechci nic hanit či kritizovat, to si každý udělá sám, když dojde k nějákému úrazu. Pak si řekne to známe, do... že jsem to měl udělat jinak. Na to ovšem každý musí přijít sám a nebo, když příjme kritiku svého díla, tak provést nápravu. Já si totiž říkám, že čím je člověk starší, tak by se měl více kontrolovat a nespoléhat na to, že to umí a nedělat rutině. Než jsem udělal štípačku,kterou používám už pár let, tak jsem obešel sousedy a známé co ji měli a z každé jsem si vybral něco i s USS. Předpokládám, že všechny dobré věci jsem tam soustředil. Už se řadím do té starší generace a tak už nejsem tak mrštný,abych byl mrštnější než létící kus dřeva. Proto jsem volil bezpečnost, spolehlivost ale i sílu a pohodlnost při práci. Bylo vyzkoušeno několik různých tvarů trnů,ale i špiček na konci trnu. Spočítány převody na dobrý výkon a pamatováno na bezpečnost. Štípačka rozštípne i metrový polena, ať se jedná o smrk či dub, špalky sukaté - někdy se musí dvakrát či třikrát najet znovu, protože nedošlo k celkovému roztržení, ale jenom naštípnutí. Nechci si chválit zařízení, to ať udělají druzí. Jenom kdo bude mít zájem si postavit štípačku s trnem,ať má více materiálu k vybírání. P.S. ty 2 vteřiny, to by snad taky mohla závodit.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Josef Svojanovský (44) - xxx.xxx.255.238 (?), 14.1.2008 19:15

Přikládám foto ke štípačce. Omlouvám se, že to není v jednom bloku, ale při psaní jsem musel blok ukončit přes "Správce úloh" a já se opětovně nepřihlásil. K hostu 255,238 ze dne 14.1.2008 19.11 hod.

Obrázky:
Štípačka - kužel
Štípačka - kužel
Štípačka - kužel
Štípačka - kužel
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.120.31 (?), 14.1.2008 21:20

Jestli chcete vidět štípací kužel při práci, tak na YouTube dejte do vyhledávání alaskan wood splitters.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - jiný styl - mechanika

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 14.1.2008 22:19

Tímto se štípe dřevo u nás, pracuje rychle, umí i tříšky.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - jiný styl - mechanika

Josef Svojanovský (44) - xxx.xxx.255.238 (?), 15.1.2008 1:33

Tak to tedy klobouk dolů, to je dělo, to věřím.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.212.195 (?), 15.1.2008 17:35

Už jsem zde jednou napsal, co si o takových štípačkách myslím (kuželových), takže se nechci opakovat, nicméně tahle štípačka, která je s převodem by se docela dala používat, akorát bych doporučil dvě věci:

1) Nožní ovládání, pokud by se ta hřídel ohla a začala vibrovat tak určitě nedosáhnete na ten vypínač, ale budete se držet špalku.

2) Na tyhle zařízení používat výhradně motory s brzdou, ať už mechanickou, nebo elektrickou (lidově se tomu říká alnico).

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 15.1.2008 19:42

Nějaké ztráty jsou povolené. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 15.1.2008 21:50

Zde se praví: Nešikovný maso musí pryč!

To je trochu humor, ale jinak opravdu bacha, zvláště na volné rukávy, rozepnuté bundy a pod. Pokud vás kužel pouze (svleče), můžete mluvit o štěstí, o tom dalším se rozepisovat nehodlám, na to zapojte vlastní fantazii. Platí pouze jediné Po účinku, zlá rada.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 16.1.2008 23:21

Tak tohle jsou pěkný štípačky     http://www.youtube.com/results?search_query=Wood+Log+splitter&search=Search      VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.22.102 (?), 2.3.2009 17:47

co to je to alnico(podrobněji, děkuji)

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.44 (?), 2.3.2009 18:06

Nevím, jestli to popíšu srozumitelně. Je to mechanické zařízení, které je na hřídeli motoru a pracuje na magnetickém principu, podobně jako mechanický tachometr auta. Když se motor roztočí, je sepnut kontakt protiproudové brzdy. Ta je za běhu blokována stykačem. Když stykač odpadne (motor je vypnut), brzda začne motor brzdit - v podstatě se spustí na opačný chod.  V okamžiku kdy se hřídel zastaví a (začal by se otáčet opačně) je kontakt alnica rozepnut a proud do brzdy odpojen.

Asi jsem to zamotal trochu.

Dnes se nahrazuje frekvenčními měniči.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.78 (?), 6.12.2009 15:42

Dobrý den!!

Némuže mi někdo poradit jak velký klín průměr a taky délku a hlavně jaké mám udělat stoupaní na štípačku aby to dobře štípalo. Uhel kužele je okolo 15 stupńů nebo se pletu.??Já mám motor 0,75 kW s převodovkou a otačky jsou 285 ot./min.  Děkuji   za radu!!!

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.211.122 (?), 12.10.2010 15:16

Zdravím a přeji krásný den – pánové.

Občas si prohlédnu stávající diskuzi tohoto fóra.pro výrobu štípačky. Již dlouhá léta jsem spokojeným majitelem tohoto vydatného POMOCNÍKA, ale trápí mne jiný problém, který se tu ještě neřešil. Již delší dobu sháním šikovného a ochotného výrobce pro výrobu štípacího kuželu (trnu) za traktor větších rozměrů (cca  Ø 140 a délce štípací části se závitem cca 300 mm o stoupání s = 5 – 6 mm). Když jsou na webu mraky výrobců a dodavatelů (jak píše pan J. Kohoutek), jsou to jen překupníci malých průměrů a na mou specifickou poptávku zatím ani na základě slušnosti nikdo nereagoval. Proto si myslím, že už to nikdo neumí, nebo jsou natolik,, přežraní,, a nevyplatí se jim,, přeštelovat kopyto na mašině „. Proto bych uvítal jakoukoliv informaci a doporučení na takového soustružníka, který to umí a je to ochoten ještě udělat. Kužel chci používat s bezpečnostní zubovou spojkou, která se už osvědčila a při přetížení tak zabránila v poškození převodovky traktoru V případě dobré spolupráce s výrobcem, se mu takto nabízí zakázka na více kusů, protože mnozí mi známí o totéž projevili zájem, jen čekají, jak dopadnu já. V opačném případě se musíme asi obrátit na,, čínského „ dodavatele „ kde věřím, že bychom byli úspěšní., jen zjistit kontakt…..Třeba mi pomůže NĚKDO z Vás..

Předem děkuji za ochotu. Zdraví K.S.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.26.254 (?), 20.1.2008 19:58

Reaguji na Váš názor. Kuželovou štípačku na dřevo máme už 35 let a nevíme co je sekera. Já na ní štípal už ve 14 letech. Ovšem kužel na štípačce musí mít správný úhel. Ty kupované neštípou. Kužel je dlouhý a tenký. Také závit nesmí být až do konce kužele. Dvořák

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.89.30 (?), 21.1.2008 8:33

Naprostý souhlas!!

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Kamil Švec (3) - xxx.xxx.4.138 (?), 12.3.2008 20:07

Prosím poradte, kde zezenu stípaci trn a jaky motor kolik otaček a kolik kw? Děkuji

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jiří Pavlata (7) - xxx.xxx.158.228 (?), 13.3.2008 20:10

U Rotta v Praze Holešovicích za 1400,-Kč

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.37.74 (?), 8.5.2008 13:54

sehnal jsem si motor 4KW 960ot/min, tak me taky ceka stavba,  taky nevim jaky kuzel si nechat vyrobit, kdybyto nekdo dokazal popsat byl bych rad.  taky jsem zvedavy jak vymyslim cele to monstrum, jen motor vazi 71kg.. bude to chtit kolecka, urcite nejakou proudovou ochranu,... za kazdy info budu rad.

bhmarten(a)centrum.cz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.37.74 (?), 9.5.2008 17:32

ať žije bezpečnost práce, na tohle kuželová štípačka nemá

www.youtube.com/watch

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.231.164 (?), 1.10.2008 12:52

Podařilo se mi vyzískat dva kužele staršího data výroby a uvažuji o stavbě štípačky, ale chtěl bych s převodovkou, kde otáčky by byly kolem annoncovaných cca 300 ot/mim, může mi někdo poradit jaký optimální výkon motoru v kw mám pořídit? Co jsem hledal v inzerátech motory s převodovkou, tak výkony motorů jsou většinou jen do 1kw. A to bude asi málo. Díky Jirka

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.98.25 (?), 3.10.2008 12:15

Chtěl bych všem poděkovat za přiložené příspěvky. Také jsem uvažoval již před nějakým časem, že si vyrobím štípačku. Kužel, vidlici a reverzní spínač jsem koupil, ale k výrobě se nějak nemohl dostat. Až nedávno jsem tento záměr oprášil. Radu, že mohu štípací kužel namontovat přímo na hřídel motoru (a funguje to bez problémů a úrazů) jsem sice akceptoval, ale měl jsem nějaké pochyby co se stane až se to kousne. Dle Vašich příspěvků jsem se poradil s elektrikářem a doplnil el. soustavu o nastavitelné přepěťové (proudové) relé, které by mělo zamezit škodám na motoru a případným úrazům.

Motor má 1 450 ot./min. (jiný jsem v rodině nesehnal) a po prvních testovacích zkouškách to funguje naprosto bez problémů. Doufám, že to tak zůstane i nadále.

Štípání zdar. DK

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.213.33 (?), 31.10.2008 13:13

Osobně bych pod štípací kužel ještě navíc umístil trn, aby mi v případě nedopatření nemohl špalek zajet pod štípací kužel a ohnout hřídel v elektromotoru. Tato možnost je asi mizivá, ale raději bych se ji vyhnul...

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.159.242 (?), 6.11.2008 10:12

Štípačku používá už tak deset let.Určitě je to rychlejší a méně namáhavé, ale včera jsem si zaštípal dvě hodiny sekerou a má to taky své kouzlo.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.245.141 (?), 12.11.2008 10:05

Kluci jak to tady čtu tak se náramně bavím.Vždyť je to strašné a ošklivé monstrum.Problémy, které máte, vám přeci vyřeší normální štípač.Připadá mi to, jako za komunismu, jako by nebylo v obchodě dost kvalitního zboží.Opravdu si myslím, že V štípačka je nejlepší

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.158.90 (?), 12.11.2008 10:09

Ale hochu, než budeš něco odsuzovat, tak si to vyzkoušej a potom srovnávej rychlost, mibilnost a spotřebu energie

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Veronika (19) - xxx.xxx.212.79 (?), 13.11.2008 8:14

mobilnost vždyt to má také kolečka a ta spotřeba energie nevím kterou máte na mysli jestli tu fyzickou nebo elektrickou a kdyby šlo o tu elektrickou tak je to minimum mam to odzkoušené.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.158.90 (?), 13.11.2008 8:35

Tak jsem se podíval na tu spotřebu-opravdu ty hračky ze supermarketů mají třeba jen 1500W,  já mám u kuželu elektromotor 3kW, takže dvakrát tolik. Ale ta rychlost je nesrovnatelná, než se u hydraulických vehementů píst  po rozštípnutí vrátí zpátky, tak mám špalek rozporcovaný na kusy.Dělám na tom i třísky na zátop, což jaksi u těch s klínem moc nejde.Samozřejmě na metrová polena 40cm v průměru ten kužel není, tam patří ta hydraulika.Ale kdo si nakrátí polena z klády na cca 33cm (aby se vešly bez problému do kotle) a naštípe je kuželem na polena, je to podstatně rychleji vyschlé a není s tím taková dřina.Toť moje mnohaletá zkušenost

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.70.100 (?), 23.2.2009 10:17

Jenže ten motor nebere stále plný výkon. Asynchronní motor, při otáčení naprázdno bere jen zlomek jmenovitého. Takže těch 3 kw to bere jen v malém okamžiku a ještě jen někdy.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.158.90 (?), 12.11.2008 10:12

...mobilnost...

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.81.235 (?), 12.11.2008 11:28

Ono se u štípačky nehraje na krásu, ale na výkon, účelnost a někdy i tu mobilnost.

Gratuluji vám ke koupi štípačky s klínem (zřejmě v akci supermarketu), Pěkně ji naleštěte, ať návštěvy závidí!

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.78.200 (?), 14.11.2008 20:04

Rád bych se zeptal zkušených, jestli musí mít kužel závit levý nebo i pravý.

děkuji za odpovědˇ.malda

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.174.65 (?), 14.11.2008 20:59
Maldo, kužel, pokud je namontován na hřídeli cirkulárky, či na něčem, co má úchytný závit, musí mít (a má) trn štípací šroubovici ve stejném směru, aby nedocházelo k povolování závitu. ale, jak je napsáno v profilu zakladatele, vyrábí i kužele na dřík/pero (hřídel motoru), u kterých je směr závitu lhostejný.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.53 (?), 15.11.2008 21:59

Bohuzel se mi doma zadny motor nevali, tak me zajima jaky motor (typ, vykon) koupit na stipacku.

Dekuji

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.11.248 (?), 27.11.2008 15:02

Je to moc zajímavé. Viděl jsem to v televizi v pořadu Chalupa je hra. Problém vidím v tom, že to nikdo nevyrábí, respektive neprodává. Je pravda že hydraulické štípače jsou dost pomalé.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.40.194 (?), 5.12.2008 22:34
Kužele se normálně vyrábí a prodávají.Pan Kubálek je dělá přímo podle průměru hřídele a to i na traktor.sisz
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.147.198 (?), 7.12.2008 17:16

dobrý den chtěl bych se zeptat jaký by měl být úhel na kuželu štípacího trnu a jaká by mělo být stoupání závitu a o jaký závit se jedná jestli metrický, witvortuv nebo nějaký jiný předem děkuji za odpověd

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.1.103 (?), 16.12.2008 9:15

Měl bych prosbu.Máte někdo štípačku s motorem na 230V?Je mi jasné, že ten výkon tam nedosáhnu.Na chalupě totiž nemám 400V.Děkuji za každou informaci. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 16.12.2008 10:26
V tom případě bych použil spalovací motor s těžkým setrvačníkem nebo pomaloběžnou převodovkou. Á propos, ve sloupku tři fáze nemáte? Tedy, pokud nepoužíváte elektrocentrálu.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.80.164 (?), 18.12.2008 1:24

A nyní trocha osvěty pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, jaký pohon pro svou budoucí kuželovou štípačku zvolit.
Zabývejme se nejčastějším případem nejjednodušší (a asi nejlepší) koncepce štípačky bez převodovky, sestavené z třífázového asynchronní elektromotor nakrátko se štípacím kuželem na hřídeli (viz. například foto v úvodním přípspěvku).
Můžeme zvolit z následujících typů motorů : 4-pólový, 6- pólový, 8-pólový. Obecně platí, že čím má motor větší počet pólů, tím pomaleji se otáčí (štípe pomaleji), ale má vyšší kroutící moment, tedy má vyšší silový účinek. Kroutící moment (Mk)se uvádí v jednotkách Nm. U kuželových štípaček se nejčastěji používají elektromotory o následujícím jmenovitém výkonu :
2,2kW, 3kW a 4kW.

Tabulka porovnání výkonových parametů nejpoužívanějších motorů :

motor 4-pólový... jmen. otáčky 1450 ot./min. :
výkon          Mk             hmotnost (přibližně-dle výrobce)
2,2 kW        15 Nm      (cca 25 kg)
3 kW           20 Nm      (cca 30 kg)
4 kW           27 Nm      (cca 35 kg)

motor 6-pólový... jmen. otáčky 950 ot./min.:
2,2 kW        22 Nm      (cca 32 kg)
3 kW           30 Nm      (cca 46 kg)
4 kW           40 Nm      (cca 51 kg)

motor 8-pólový... jmen. otáčky 700 ot./min.:
2,2, kW      30 Nm      (cca 48 kg)
3 kW          40 Nm      (cca 55 kg)
4 kW          53 Nm      (cca 68 kg)

Porovnání rychlosti štípání jednotl. typů motorů (vypočteno pro stoupání závitu štípacího kuželu 5 mm) :
4-pólový... 120 mm / sekundu
6-pólový... 80 mm / sekundu
8-pólový... 60 mm/ sekundu
(Jedná se o teoretické hodnoty rychlosti navlékání dřevěného špalku na štípací kužel).

Kroutící moment o velikosti 10 Nm si můžeme představit přibližně jako silový rotační účinek závaží o hmotnosti 1 kg na vodorovné páce dlouhé 1metr.

(Příklad : Motor o jmen. výkonu 2,2 kW - 700ot./min. je mírně "silnější" než motor 4 kW - 1450ot./min., ale je také o polovinu pomalejší a taky těžší a dražší - neboť má více měděného vinutí).

Tak a teď už si snad každý bude moci vybrat optimální motor pro své potřeby. Silnější chlapi (raubíři) se určitě nebudou bát držet v ruce pařezy a trhat polena na silných motorech (= motorech s vysokým kroutícím momentem) a my trošku subtilnější hoši, kteří si holt troufneme štípat jen menší polínka z pěkného dřeva možná dáme přednost sice slabším, ale zato rychlejším motorům. Alespoň to budeme mít dřív hotové...
Zdraví Wimpi.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.80.164 (?), 18.12.2008 1:52

Omlouvám se za svůj předešlý sáhodlouhý příspěvek ale rád bych ještě připojil svůj názor na to, proč žádný profesionální výrobce nevyrábí kuželovou štípačku sériově a proč si tento geniálně jednoduchý a výkonný stroj proto musíme pokoutně sestrojovat doma jak za dob hlubokého komančismu.

Je to samozřejmě z bezpečnostních důvodů! Žádný soudný výrobce si v současné době nevezme na triko, aby uvedl do veřejné distribuce výrobek, kdy obrobek u točivého stroje je držen a upevněn pouze v holých rukách obsluhy.

Kuželová štípačka je vlastně něco jako vysokovýkonná vrtačka na ležato, u které je však obrobek (= poleno) držen v rukou obsluhy a není nijak mechanicky zajištěn (upnut), je pouze opřen o podložku. A poleno ani z principu být upnuto nemůže, neboť by se nerozštíplo. Každý kdo štípal na tomto stroji dobře ví, že úspěch, či neúspěch štípání závisí na vlastní šikovnosti, pozornosti a přemýšlivosti. Když ke kuželové štípačce postavíte idiota nebo ožralého, uržená ruka, noha či něco jiného je jenom otázkou času, podobně jako třeba odřezaná ruka na cirkulárce bez krytu.

Wimpi.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.81.235 (?), 18.12.2008 8:27

Ale štípačka tohoto typu se přece prodávala jako příslušenství k cirkulárce HOP. Kužel samozřejmě nebyl na hřídeli motoru, ale šrouboval se na vřeteno pily.(Nevýhodou byla nemožnost použití zpětného chodu). Špalek se držel v ruce stejně. Nevím, jestli se to ještě prodává, ale kužele jsou ještě občas v železářstvích k dostání.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.80.164 (?), 18.12.2008 22:02

Kužele jako příslušensví k okružní pile se sice prodávaly - to ale bylo za socialismu. Teď, kdy platí podstatně přísnější bezpečnostní normy už se nevyrábí ani neprodává žádný takový štípač. (Kromě samotných kuželů, které vyrábí malosériově jednotliví soukromníci a které jsou samy o sobě jen neškodným nástrojem, nikoli strojem).

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.124.192 (?), 19.1.2009 20:36

Dobrý večer nechci tady chválit výhody kuželových štípaček a nebo hanit mouchy hydraulických typu v. Záleží sčím je člověk spokojený, ale Jestli má někdo skušenosti s hydraulikou jako já, jistě mi dá za pravdu, že kužel je z hlediska poruchovosti, mobilnosti, a provozu mnohem jednoduší a tedy lepší. Samozřejmě metrová polena je uplně jiná kategorie a štípání ve velkém je o něčem jiném. Mějte se Radek. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.104.65 (?), 23.1.2009 18:41

Jak bylo řečeno štípací kužele vám dodá p. kubálek.Ano souhlasím že má své dimenze ale cenově dostupný!!Vyorbil jsem si přípravek k pile pouze vyměním kotouč za kužel a fičím deti nestacčí ani rounat. dělám na tom i třísky motor jede téměř na prázdno.sekeru jsem nezahodil ale prakticky jsem ji nepotřeboval.Je to takový zbůsob štípaní cenově dostupný.Hned každý nemá finance či ruce na pořízení kvalitního stroje.Měl jsem zapůjčeno štípaní i s podáváním a ty bla opravdu mašína.Měl jse zaschlé topoly od 50 průměru a cca 12hm jsem naštípal 16m ka.ždy stroj anebo náš výrobek ma své možnosti.Hlavně budte vždy obezřetný a dávejte při práci pozor!!! pepinomarek@centum.cz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 23.1.2009 18:52

Tento týden jsem také pracoval na výrobě samostatné štípačky s kuželem. Vzal jsem si mustr z fotek a rad Vás tady na foru. Moc za ně děkuji a věřím, že budu spokojeným uživatelem. Roky přibívají a tak proč se dřít se sekerou. Je to namáhavé a bespečné také moc né. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.183.85 (?), 25.1.2009 22:57

Tento týden jsem sestrojil štípačku s kuželem. Hned sem ji vyskoušel štípe parádně a vubec není nebezpečná zvládá to i žena. Kužel sem koupil od pana Břízy z Havlíčkova brodu ten mě poradil s konstrukcí a poslal plánek.Mužu doporučit, sekeru už nepotřebuji.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 25.1.2009 23:19

Dnes jsem dodělal štípačku a odskoušel. Je to paráda, měl jsem ji mít už dávno. Sekery odkládám a budu používat jen při odvětvování v lese. VašekB.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 15.2.2009 20:55

Našel jsem video a takhle asi vypadá moje štípačka. V ukázce má možná motor 2800 otáček. Já mám 940 a 3kw. Takže se mi od ní tolik nepráší a je to taková příjemná práce. VašekB.

http://www.youtube.com/watch?v=Cc0MfQx31kY&feature=related 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 15.2.2009 20:57
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 16.2.2009 9:54

Necha se na stipacku pouzit prirubovy motor?A jak pripadne takovy motor upnout?Jeden 3kw motor prirubovej mam moznost sehnat..

Dekuji N.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 16.2.2009 10:02

Přírubový motor se upíná na přírubu, tudíš musíte néco podobného vyrobit, tak aby se dal motor takto namontovat, inspirací máte na netu doufám dost.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 16.2.2009 10:16

nejsem si jisty jestli ta priruba nebude vadit spalku a ani mi neni jasny jak tento motor upnout (ze se upina na prirubu je mi jasny, ale kdyz ten motor chci pouzit na stipacku tak se musi upnout nak jinak, nebo se pletu?

Dekuji N.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 16.2.2009 11:30

Jeste se zeptam motor 2,2 kw 1450ot. neni uz na stipacku slaby?

Diky

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.81.235 (?), 16.2.2009 12:42

Já používám 2,5kW, 750 ot. a občas se kousne. Záleží ale na špalku. Nejlépe se štípe čerstvě poražené dřevo. Jak vyschne je to horší.  Jsou i finty. Obvykle má každý tendenci špalek půlit. Pokud najedete "tečně" ke kraji a přitom otáčíte špalkem, loučky a třísky se jen sypou.  Také jsem u známého viděl štípačku s přírubovým motorem a kuželem situovaným vertikálně hrotem nahoru. Pochvaloval si ji, ale ve mně vzbuzoval strach.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 17.2.2009 22:35

Když zajedete na úplný začátek této diskuse, je tam hned foto štípačky s přírubovým motorem.

Jinak já mám 940 otáček a 3kw. Pokud vezmu třebas višňový špalek který je jakoby uvnitř prokroucený, motor pěkně kručí. Už jsem ho i zastavil vedle suku. Ale právě u ovocného dřeva se mi toto stalo. Jinak smrk i borovice nemá problém. Osobně bych už pod 3kw nešel a nad 1 000 otáček také ne.  Jinak štípání je teď radost. VašekB.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.208.221 (?), 18.2.2009 18:36

Ja muzu rict taky z vlastni zkusenosti, ze je lepsi motor s mensima otackama.Ten ma vetsi kroutak.Sice to nenatahne spalek tak rychle jak vysokoobratkovej, ale snadnejc ho zozstipne.Mel sem 4kw a 2900 otacek.Na smrkovy drevo a jiny mekky, to bylo dobry, ale prisel dub a jiny tvrdy drevo a nestacilo to.Motor se proste zastavil a musel sem sahnout rychle po vypinaci.Ale docela me prekvapilo, ze spalek naprosto nic neudelal.Zadna snaha nekam letet nebo tak.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 20.2.2009 20:36

nechcete sem dat panove foto sve stipacky pro inspiraci?

Diky

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 20.2.2009 22:32

Ještě jsem nezkoušel vkládat fotky do této diskuse. Možná zítra zkusím. Ještě dám jednou video které jsem našel a v podstatě má vypadá stejně. VašekB.

http://www.youtube.com/watch?v=Cc0MfQx31kY&feature=related  

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.174.166 (?), 23.2.2009 9:40

Inspiroval jsem se touto diskusí a také začnu stavět tuto štípačku skuželem.Delší dobu sháním štípací kužel po různých inzerátech a nabídkách na internetu a pořád jsem váhal, neboť jsem si nemohl vybrat, a to z důvodu materiálu ze kterého byl kužel vyroben nebo z vysoké ceny.Až jsem narazil na inzerát jednoho pána, který je vyrábí. Jeho nabídka je pro mne splńuje moje očekávání, jak po stránce materiálu tak ceny. pán nabízí výrobu kuželu o průměru 74 mm, délce 250 mm vyrobený z materiálu 15142.6, zušlechtěného na pevnost 1050 Mpa. Dále nabízí jakékoliv uchycení na motor nebo hřídel dle našich požadavků a také drážku na klínek což jiní nenabízejí / možná je to zbytečné, nevím /. jeho cena je 740 kč + 90 kč dobírka. Každý kdo bude mít zájem, tak ať si na Aukru zadá do vyhledávače "štípač na dřevo" a tam je fotografie kužele a adresa výrobce. Kužel očekávám tento týden.Jinak motor mám 3 kw, 910 ot. Vypadá to, že zde dělám reklamu, ale chtěl bych spíš upozornit na to, že někteří výrobci dělají kužely z takzvaně řečeno z bláta.

Václav

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.70.100 (?), 23.2.2009 10:07

Uchycení na pero a drážku zbytečné není, když se to dává přímo na motor, tak je to nutné. Závitové spojení je pro cirkulárkové hřídele. Jestli je to na internetu, můžete sem dát odkaz?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.70.100 (?), 23.2.2009 13:34

Jen dodam, ze motory maji odstupnovane prumery hrideli podle vykonu a mk. Abyste na to nezapomnel.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.40.162 (?), 23.2.2009 16:12

Mám to, co bylo doma - motor 3kW/1450ot-1. Stačí i sukatá polena délky 40 cm /pokud prasknou a neopřou o klín zabraňující vtažení dřeva mezi kužel a podložku! /. Motor 3kW/910ot-1 je pro tento kužel, myslím, ideál - sílax xrychlost x bezpečnost . Snad časem.  

Na toto fórum jsem narazil o vánocích a je to suprová věc 

Standa

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.174.166 (?), 23.2.2009 17:10

Pro host 64.226 : já jsem si objednal kužel s otvorem 32 mm a drážkou š 10 mm. Vy si objednejte kužel až podle motoru který seženete. Každá síla motoru v kw má jiný průměr hřídele. Jinak s výběrem motoru nemám zkušenost, třeba ten Váš bude stačit / 2.2kw 910 ot. /. Zkuste si také přečíst dikusi na foru nasetraktory.cz  .  klikněte na forum, potom na vlečky a jiné příslušenství a nakonec na lesní a dřevo technika. Ze je také velká diskuse o štípačkách a jiných věcech souvisejících se dřevem.

Václav

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.175.24 (?), 23.2.2009 18:50

Také si myslím, že 2,2 kW 910ot bude stačit. Záleží na šikovnosti. Moje první štípačka měla motor 1,8kW, 910ot (Strömberg)a štípala velmi pěkně a dlouho, než jsem vlastní hloupostí ohnul hřídel. Chce to reverzní spínač a pořádný hasák(dřevo někdy tak sevře, že zpětný chod k vytočení nestačí).

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 23.2.2009 22:58

Tak jsem chtěl vložit foto hned třetí den co jsem byl požádán ale bohužel jsem nenašel heslo pro přihlášení a bez toho to nejde. Momentalně se pod novým jmenem nechci přihlašovat a tak snat časem s tím něco udělám.

Pisateli s motorem 2.2kw bych toto z vlastní zkušenosti nedoporučoval. Raděj se ještě po motoru podívejte, je jich dostatek. Možná na hyperinzerce. Slabý motor se vám může často kousat, bude často dost kručet, tím se také i hřát a bude nebezpečný jako slabé auto při předjíždění. Možná i slabší hřídel kdy hrozí ohnutí a to by byl tanec. Jak jsem psal, pod 3kw a nad 1000 otáček bych nešel. Motor, vypinač a štípací trn je jen malá investice oproti štípačkám hydraulickým. Rychlost a radost z dobře vykonané práce každého potěší. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 23.2.2009 23:41

Taky me pride, ze kazdy dela stipacku.Ten motor schanim docela dlouho.Kdyz nakej je tak na fotkach vypada jako kdyz ho vytahnou ze srotu nebo je daleko od meho bydliste.Novy 3kw/1400ot stoji zhruba 4 tis.Ten motor 2,2kw/900ot. bych moch mit za 1500kc a je pry vyzkouseny tak jeste uvidim...

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 24.2.2009 0:13

Případně když se slabým motorem neuspjejete, seženete silnější a do kuželu si necháte protočit na soustruhu díru. A nebo ji necháte celou jinému třeba chalupáři. Když svoji štípačku předvádím známím, každý ji chce také. Normálně bych je mohl dělat na kšeft ale mám spostu jiné práce. Možná si ale do budoucna ještě jednu udělám se 4 kw motorem, tuto mám u kotle v dílně a starého domu a až postavím nový dům nemusel bych ji stále stěhovat a byla by poruce kdykoliv. On jen motor má přes 50kg a tak je to jedině pro dva nešení. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 24.2.2009 9:09

Myslim, ze motor 2,2kw ma stejnou hridel jako 3kw -28mm.To uvidim az ho budu mit.Ted se jeste chci zeptat jaky kuzel-jestli levy nebo pravy zavit pro stipani?

Dekuji tigertec@seznam.cz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.208.221 (?), 24.2.2009 14:38

Ja sem zasel u nas (Turnov) do previjarny a prodejny motoru, a zeptal se jestli nemaj nejaky starsi motor.Rikal, ze kazdou chvili tam nekdo nabizi k prodeji starsi motor a ze se ozve.Hned druhy den volal, a za 2000 kč sem mel 4,3 kW 720 otacek.Navic je dvouobratkovej (6 kW 1400 ot).A jeste ho predemnou vyzkousel.Solidni jednani.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Václav Beran (8) - xxx.xxx.166.20 (?), 24.2.2009 21:46

Tak už zkusím dát fotky mé štípačky, VašekB

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Václav Beran (8) - xxx.xxx.166.20 (?), 24.2.2009 22:14

Ještě napíši rozměry v centimetrech. Deska je plech 50 krát 40 a síla 10mm. Stolek 40 krát 60 a vysoký 80. Dnes bych ho udělal možná jen 75cm vysoký, při své výšce 180cm. Trubky jsou 53 mm a to podobné lešeňovým. Jekl mezi pro jednoduší sváření. Strávil jsem na tom asi jeden den a je to pomocník k nezaplacení. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 24.2.2009 22:24

pekna.Ja mam v planu dat motor na desku neco jako ma Patronn (fotka stipacky se sedym stolkem)Mel jste naky duvod dat motor niz nez je deska?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Václav Beran (8) - xxx.xxx.166.20 (?), 24.2.2009 22:59

Z rad těch kteří ji mají, mi doporučili co nejnižší vzdálenost kuželu od stolu a to snad hlavně kůli bezpečnosti a možná také se to snázeji roztrhne než kdyby kužel zavrtával do středu špalku. Myslím, že čím výš tím hrozí protočení dřeva.  Ještě jsem měl pod kuželem klín a to také z bezpečnosti, jenomže při shnilém dřevu se to neroztrhlo včas a závit ve dřevu se ztrhnul. Teď už se ji nebojím ale motor bych stejně raději výš nezvedal. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.174.166 (?), 4.3.2009 20:22

Tak dnes jsem štípačku nahrubo dal dohromady a nevydržel jsem a vyzkoušel rozštípnout špalek. Šlo to parádně. Ještě musím pořádně udělat elektroinstalaci a přidělat opěrný klín pod kužel. Přišel v pondělí a stál 740kč +doprava. Motor mám 3kw 910 0t. Mezi tím dávám dohromady štěpkovač podle předlohy pana Svojanovského zde na těhto stránkách. Václav

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.60.57 (?), 5.3.2009 19:27

Já mám motor 2,2kw 1400ot. s převodovkou, která má na výstupu 45 ot/min.Jdou použít na štípačku i takto malé otáčky? Děkuji za odpověd Tomášek

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Václav Beran (8) - xxx.xxx.166.20 (?), 5.3.2009 22:28

Tak to je pro 80 letou babičku která už nikam nespěchá a všeho co se točí bojí. Snat jedině kužel udělat s větším stoupáním aby to do dřeva rychle zavrtávalo. Ale já bych to ani nezkoušel a sehnal jiný motor. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.2.155 (?), 8.3.2009 8:56

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak dlouhý je ten kužel a jaký průměr má mít. pokud by někdo měl i plánek toho kuželu byl bych mu vděčný.  děkuji Martin.V

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.2.155 (?), 8.3.2009 11:36

Tak měl bych ještě další dotaz z čeho si necháváte dělat nebo děláte ty kužely jaky materiál je nevhodnější? Děkuji Martin.V hipis1@sezanm.cz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.91.21 (?), 8.3.2009 11:51

Rozměry byly zhruba již uvedeny.Někde na netu jsem viděl i výkres ale už si nepamatuju odkaz.Mne by spíš zajímalo má-li někdo kužel na klínek jak kužel sundá z hřídele?Dále jak je provedena díra používá-li se závit?Někde se tu píše o kuželu s průměrem 70mm, kdo ho vyrábí?Tři výrobci které jsem kontaktoval dělají průměr max.60mm.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.44 (?), 8.3.2009 12:50

Už jsem chvíli z oboru, ale zkusím to. Spojení drážkou a perem se dělá tak, aby díra šla na hřídel volně zasunout. Tedy nenaráží se. Pokud výrobce je aspoň trochu strojař, vyrobí díru v toleranci např. H8. Hřídel motoru bude vyrobený nějak podobně, musel bych se dívat do katalogu. To znamená, že kužel se musí na hřídeli proti axiálnímu posuvu nějak zajistit a také by měl jít - pokud nedojde k nastřižení pera - lehce srazit.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.143.232 (?), 10.3.2009 18:32

Takový kužel dělám já  74 mm standartně, není problém vyrobit jakýkoliv kužel a otvor do něj, dle přání.  Dělal jsem i na bagr průměr 150 mm. Milánec

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.185.171 (?), 20.2.2011 21:47

Dobry den chtěl bych se zeptat jestli muže byt motor s 2700 ot. min na kuželovou štípačku děkuji za rady

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.63.11 (?), 9.3.2009 20:39

Dobrý den, to je opravdu málo otáček a fungovat to nebude. Kužel se Vám pomalu bude zavrtávat do špalku, až ho po chvíli neudržíte v ruce. Pustíte ho a on se začne točit i s kuželem, pokud budete mít kužel vysoko od stolku.  Moje první zkušenost se štípačkou. :)

Patronn

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.70.100 (?), 10.3.2009 6:44

Pro 60.57:

Půjdem na to vědecky. Závit kuželu má stoupání přibližně 6 mm. To znamená, že kužel se za jednu otáčku zavrtá o 6 mm. 6 x 45 = 270 mm / min.

Tedy kužel se zavrtá do hloubky 270 mm za jednu minutu. Asi to nebude nic moc.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Wimpi (9) - xxx.xxx.44.75 (?), 10.3.2009 10:39

Ještě pro 60.57 (a případně i jiné, kteří chtějí štíací kužel nasadit na elektromotor, doplněný převodovkou):

Funfovat Vám to bude! Ale budete štípat strašně pomalu (viz. předešlý příspěvek) a navíc, až se Vám kužel v polenu zahryzne, tak v žádném případě neudržíte poleno v ruce. Váš relativně slabý elektromotor s jmenovitým kroutícím momentem cca 15 Nm totiž díky převodovce zesílí na úchvatných 465 Nm! (Toto je nárůst kroutícího momentu pro Váš převodový poměr 31, samozřejmě teoretický, ve skutečnosti bude díky ztrátám v převodech o nejakých 20 % nižší). Zkuste si na páku dlouhou 1metr naložit 40-50 kilo a uvidíte tu drtivou sílu. A až se Vám to vysmekne z ruky a Vy ji nestihnete z pod polena vyndat, tak se se svou drahou končetinou už preventivně rovnou rozlučte. Vaše štípačka bude "všedrtící stroj"!

Rozhodně bych varoval před použitím štípaček s převodovkami a to nikoli kvůli "pomalosti", ale hlavně z bezpečnostních důvodů.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.158.90 (?), 10.3.2009 14:24

Přesně tak, 3kW bohatě stačí, navíc převodovka podstatně zvýší hmotnost štípačky, tzn.že je to pro jednoho človíčka už nepřenositelné

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Stanislav Melaga, ----- (57) - xxx.xxx.128.254 (?), 11.3.2009 8:14

Zdravím, v první řadě chci upozornit na to, že se špalek nedrží v ruce ale je položen na desce stolu a tak se nemůže protočit, pod kuželem je na desce uchycen bezpečnostní klín a to proto aby se pod klín nezapříčil štípaný špalek, mohlo by dojít až k ohnutí hřídele. Nedávno jsem jednu štípačku vyrobil, kužel mi poskytl pan Rackiewicz, vyrábí je z mat. 14220. Konstrukci jsem navrhl tak, aby se dal stůl sklopit a šly štípat metrové kusy. Motor je 4kW 950 ot. Nyní vyrábím druhou s motorem 5,5kW 950ot. a tato bude na prodej. Standa.www.youtube.com/watch

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

ARB (90) - xxx.xxx.177.66 (?), 12.3.2009 18:11

Ako tak pozerám na jotube kužeľové štiepačky metrových polien, dochádzam k názoru že treba mať sekeru. Ako sa tí chlapi natrápia kým odtrhnú od seba jednotlivé preštiepené štvrťky. V tomto má asi hydraulika výhodu.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 15.3.2009 7:48

Zdraví všechny učastníky diskuse chtěl jsem se zeptat jestli by šel použít nějaký motor na 220V nemám motorovou zásuvku.Děkuji za reakce

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Stanislav Melaga, ----- (57) - xxx.xxx.128.254 (?), 15.3.2009 10:28

Zdravím, teoreticky lze použít jednofázový motor na pohon kuželu, záleží jaký motor seženete, jednofázové asynchronní motory nemají příliš velký kroutící moment a proto bude třeba použít buď převodovku nebo řemenice, samozřejmě na úkor otáček kužele. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 15.3.2009 15:37

Děkuji za radu.Tak raději seženu třífázovy motor okolo 3Kw a do 1000ot/min.a začnu řešit motorovou zásuvku.Rám mám už svařený ted seženu motor objednám kužel nějakou tu elektriku a hurá na to.Tomáš

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 16.3.2009 15:52

Tak bohužel zatím jsem tento motor nesehnal.ale můžu mít 2,2Kw okolo 1400ot/min chtěl jsem se zeptat jestli můžu použít tento motor má někdo zkušenosti s tímto motorem děkuji za odpovědi Tomáš

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 16.3.2009 19:00

Právě jsem ho z pokusné štípačky schodil, slabý hřeje se v sukatém se zastavoval, chce to fakt alespoň 4 KW.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Ivan Kováčik (1) - xxx.xxx.33.201 (?), 16.3.2009 19:37

Zdravim.Planujem si vyrobit štiepaci klin s kardanovym pohonom ya malotraktorom HINOMOTO N 189.Traktor ma vykon približne 15 Kw.a kardanove otačky 300,500,800,1050.Chcel by som použit štiepaci klin o priemere 80 mm.Ma niekto skusenosti zo zapojenim štiepačky za malotraktorom?Bude to vykonostne stačit?Vdaka za odpoved a vela zdaru...

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 17.3.2009 19:21
Tak to si myslím že to fungovat bez problémů když tak si přidáte otáčky na traktoru.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 16.3.2009 19:41

Tak jsem nakonec pouzil motor 2.2 kw/950 ot. a zatim bez problemu funguje.Je pravda, ze na velke spalky to asi nebude, ale ja to mam na spalky dlouhe +- 30cm.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.174.65 (?), 16.3.2009 20:39
Já mám trn na cirkuli s asi 1 kW motorem 950 ot/min., navíc přes řemenice převodovaný do rychlejších otáček, a pokud to není vyloženě suky prorostlý špalek do 25 cm, tak není problém.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 17.3.2009 19:03
Budu štípat špalky max.30 cm vysoké.A těch 1400ot/min je ok nebo je to moc?
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.208.221 (?), 19.3.2009 17:41

Ja jsem ted prehodil na stipacce motor 4,3 kW 720 ot, namisto 4 kW 2900 ot, a rozdil v rychlosti roztipnuti spalku byl jen nepatrne mensi nez s tema 2900 otackama.Zato vsak sila je o hodne vetsi a o to mi slo predevsim.Misto sekundy cekam na natoceni spalku 2 sekundy.Takze podle me si sezente motor s co nejvetsim kroutakem.Pak se vam, az budete mit nejaky tvrdsi a sukovatejsi drevo, bude hodit.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.174.65 (?), 19.3.2009 18:15
Vždyť píšete, že jste nakonec použil motor s 950 ot/min. Těch 1400 můžete vyzkoušet, s podložkou pod trnem vám to neublíží, a zase tak vysoké otáčky to nejsou.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 19.3.2009 21:12

Pro andy.wise- ja jsem pouzil motor 2.2kw/950 ot. To je nekdo jiny a je prihlaseny jako ja host 64,226 jak je to mozne?

Josef 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Redakce serveru (5) - xxx.xxx.107.54 (?), 20.3.2009 6:41

Stejnou IP adresu může sdílet více přispěvatelů, kteří využívají internetové připojení od stejného poskytovatele nebo jsou uživateli počítačových sítí velkých firem a institucí. Spolehlivou zárukou autentičnosti příspěvků je proto pouze registrace a vkládání příspěvků pod svým uživatelským jménem.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

michal tománek (1) - xxx.xxx.206.179 (?), 4.5.2010 19:28

Zdravím, myslíte že bude fungovať štiepačka s motorom 2kw 2800ot/min? 

Má s takým niečim niekto skusenosť?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 4.5.2010 22:51

Vysoké otáčky a slabý motor, co chcete vědět víc?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 20.3.2009 8:09
Pro 64.226 neJosefa: 1440 ot/min je použitelná rychlost. Podložka pod trnem je doufám samozřejmost.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 22.3.2009 19:18

Tak už mám skoro postaveno už pouze čekám na kužel jak skompletuju tak sem dám foto.Jěště uvidím jak to bude motor 2.2KW zvládat ale budu shánět ještě silnější motor

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 23.3.2009 10:35

Zdravím všechny chtěl jsem se zeptat jestli není lepší dát tu zarážku pod trnem obráceně asi takhle.nebo jak jsem to tady viděl obráceně to má nějaký účel. A jaka vzdálenost má bít od špice přikládám foto děkuju za odpovědi

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 23.3.2009 11:11
Hned u vrcholu kuželu se špalek ještě neštípne, takže co to asi udělá se zarážkou, kterou byste tam chtěl dát opačně? Pokud ji odsadíte, stejně se všechny špalky neštípnou hned, nebo se štípnou vedle. Pokud tam bude náběh, tak jak má být, tak se špalek buď doštípne nebo shora vyjede ven. Pokud náběh otočíte tak, jak jsem to nakreslil, tak kolmá hrana bude mít tendenci špalek v posuvu zastavit, pokud nebude dostatečně štíplý, nebo nebude prasklina v ose zarážky.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 23.3.2009 12:16

Tak že mi radíte co? mám ho přivařit tak jak je to u té zelené štípačky nebo co je nejlepší můžete mi napsat nějaké konkrétní míry jak daleko od špice

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 23.3.2009 12:24

Taky tady vidím že některé štípačky nemají žádnou zarážku pak se ale může dostat kus dřeva pod kužel a může dojít k požkození hřídele tak si myslím že ta zarážka tam má nějaký účel?Ale rád si poslechnu názory zkušenějších kutilů

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 23.3.2009 13:32
Zarážku bych dal jako na obrázku + můžete dát za kužel ještě jakousi rozporku, aby špalek neskončil na motoru.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 23.3.2009 22:24

Taky by me zajimal ten klinek pod kuzel.Jaky myslite obrazek?Ta fotka se zel.stipackou, nebo jeden z tech tri obrazku?

Dekuji Josef

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.166.20 (?), 23.3.2009 23:37

Ta fotka je mé štípačky o které jsem psal již před delší dobou a klín jsem odřízl takže je po něm jen náznak. Mě tam prostě vadil, tím jak byl dost u špičky, třeba shnilé dřevo to včas neroštíplo a závit ve dřevu se po opření strhnul. Zatím mi tam nechybí, ještě se mi naštěstí pod kužel nic nedostalo, ale dovedu si to představit. Možná tam časem přidělám jen nějaký malý pro jistotu, kdybych ji někomu půjčoval. VašekB

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 24.3.2009 7:00

Nestačilo by tam navařit kus pásoviny na střed pod kužel.Na tý fotce to vypadá jako by tam byla ta pásovina to je dobrý

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 24.3.2009 7:09

Pro Josefa  : Myslím na těch třech obrázcích protože jak jsem se dozvěděl tak ta zelená tam už nemá žadný klínek ale když jsem si prohlížel fotky znova tak jsem zjistil že tam opravdu žádný není.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Stanislav Melaga, ----- (57) - xxx.xxx.128.254 (?), 24.3.2009 13:52

Zdravím, klín pod kuželem je hlavně u silnějších stípaček nutností, může se stát že se pod kužel vtáhne kus polena a dojde až k ohnutí hřídele motoru. Zkušenosti potvrzují, že nejideálnější tvar klínu je takový, aby kopíroval tvar kuželu s mezerou cca 6mm, začátek klínu 8 cm od konce hrotu kužele a výška osy kužele od stolu 8 cm. Deska stolu by měla být pod kuželem vyztužená aby nedocházelo k prohýbání. Komfortnější klín by měl mít tvar sekery a přední hrana naostřená (prořízne roztržená vlákna dřeva), ale postačí i silnejší plocháč. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

andy.wise (256) - xxx.xxx.220.253 (?), 24.3.2009 14:05
Aha, na fotce klín není. Takže klín bych dal obráceně než je na kreslených obrázcích, tj. aby náběh byl od špičky kužele, může být posunut dozadu. Jak píše Stanislav vzdálenost podložky od osy kužele, tak toho jsem se chtěl vyvarovat, protože průměry kuželů se běžně pohybují od 50 do 80 mm. Podložka by měla být velmi blízko, aby se ani sebemenší špalík neotočil bokem k podložce.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 25.3.2009 20:48

Děkuji za vaše názory budu se snažit + - vše dodržet jak mi radíte děkuji až bude kompletní přidám foto

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.248.18 (?), 26.3.2009 16:17

Dobrý den, chtěl by reagovat na příspěvek p. Josefa, že nejní třeba dávat pozor na suky, hřídel 28mm to ohne jako h...,už semi to 2x povedlo. Jinak by chtěl vidět jak štípe metrová polena, já mam kužel za traktor, a na silná polena je třeba min. Z 8011. Já mam na špalky do 25cm dl.motor 3.5kwa kužel pr.65mma 1400ot.,a na špaly do 45cm motor 7,5kw 710ot., na pruměru nezáleží, co unesu, to to veme, a větší štípu stejně traktorem, kdo by se s tím dřel na valník. Venca.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 8:13

Tak už mám hotovo tady posílám slíbené fotky

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 11:28

Tak pánové mám odzkoušeno a nemám slov tak to je bomba kam se hrabe hydraulika a co se týče bezpečnosti tak mohu říct že stačí dodržovat základní bezpečnost práce.Kdo se rozhoduje mezi kuželem nebo hydraulikou tak at jde do kuželu.Děkuji všem kdo se zapojil do diskuse a dal mi mi dobré rady při výrobě mé štípačky.   info: motor 2,2Kw 1420ot/min kužel vyroben od p.Doležala mám odzkoušeno na borovice, smrk,trěšen.dub, buk výška cca30cm prům.smrku byl 42cm nic většího zatím nemám ale ten smrk nebzl pro tento motor žádný problém.Jediný co bych asi vylepšil tak motor s menšímy otáčky ale stímto motorem co mám tak nebudu mít zachvilku co štípat zdravím všechny

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 17:09

Pěkná štípačka.Mohu se zeptak jaký pruměr máte kužel a kolik máte rozměr od desky stolu na střed kužele?A co ten plech pod tím kuželem jak se Vám osvědčil?Někdo tu psal, že ho tam měl a pak ho dal pryč.

Dekuji Josef

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.163.154 (?), 1.11.2011 13:17

Takto malé otáčky jdou samozřejmě použít, zvláště na metrová polena kdy máte vše pod kontrolou a sreversním vypínačem neznám problém.Sám takovouto šípačku používám a štípu 120cm dlouhá polena.Na kratší špalky je to pomalejší a tak Vám doporučuji nějakou elektropřevodovku s 1.-1.5 KW motorem a výstupními otáčkami od 100-200 ot/min.Při štípání jde totiž o velikost kroutícího momentu a ne o táčky, které vřazením převodovky snížíte, tedy i relativně zbezpečníte, ale hlavně několika násobně zvýšíte krout.moment, takže můžete použít vetší průměr štípacího trnu a sukatý špalky nemají šanci.Z vlastní zkušenosti Vám radím, volte sílu na úkor otáček nebotˇstaré moudro praví,,že pomalu se naserou Taky plný kalhoty.S pozdravem Jirka Vavřa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.18.162 (?), 21.2.2012 18:43

Ano, je to pomalé, ale jde to. Dělal jsem si doma štípač z toho co dům dá. Vzal jsem motor 1,1kw 900ot./min. s přidělanou převodovkou 1:28 takže na výstupu je 32ot./min.Táta s ní moc rád štípe, pomalost mu nevadí klidně si vedle sedne a čím sukatější poleno tím se mu to víc líbí. Ještě se nám nekousla.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.119.60 (?), 9.2.2010 15:45

Dobrý den.Vaše štípačka vypadá dobře ale jednu věc bych udělal jinak.Ocelová kulisa pod kuželem by měla kopírovat tvar kužele téměř ke špici.A mezera mezi kuželem a kulisou by měla být co nejmenší. Kulisa má za úkol zachytit kroutící moment v případě protočení tenčího kusu dřeva a neméně důležitou funkci, zabránit natažení suku mezi rotační kužel a stůl, což při větším výkonu motoru může způsobit ulomení patek motoru nadzvednutím kužele.Jinak se mi Vaše štípačka líbí.Moje štípačka v akci je na YouTube. Zdravím Zdenek.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.11.147 (?), 25.4.2011 1:12

Tak ta je krásná už jsem vyrobil 2 a skoro stejné konstruce inspiraci jsem měl z netu. Já používám pro bezpečné zastavení vypínač tahem zapni umístěný přibližně ve výši kolena nazýváme to koleňák. Mám to i na cirkule. V případě potřeby lze snadno vypnout i v případě že máte zaměstnány obě ruce kdo to zkusil jenom chválí.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

MNKK (16) - xxx.xxx.94.242 (?), 25.4.2011 7:20
Štiepačka s postranným stolom. Motor 5,5 kW 1450 ot.
Obrázky:
pohlad z predu
pohlad z predu
prava strana
prava strana
lava strana
lava strana
zo zadu
zo zadu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.93.69 (?), 7.5.2009 22:28

Dobrý večer. Právě jsem obdržel kužel od tohoto dodavatele.

Je velmi dobře vyroben. Cena + kvalita jsou bezva.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.0.156 (?), 15.8.2011 21:51

Kuželovou štípačku jsem si posvařoval před měsícem. Motor 4 kw a 960 otáček. štípací kužel od pana Kubálka. Zatím jsem štípal borovici, smrk a něco málo suchý dub. Zatím se mi štípačku nepodařilo zastavit, pouze kužel stále soustružil suk nebo dřevo, štípačku jsem zastavil přehodil v prodlužce do zásuvky s přehozenou fází a dřevo vytočil. Dnes jdu grilovat a raději natáhnu prodlužku abych rozštípal pár špalíků, než abych sáhl pro sekyru. A to jsem štípal sekyrou velice rád.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.186.186 (?), 29.3.2009 12:51

Ochrana motoru je velice jednoducha. V momente, kdy se motor zastavi odporem dreva, muzete pouzit motorovou ochranu v zapojeni dvou stykacu, ktere ihned zmeni smer otaceni a kuzel uvolni. Pomer asinchro./synchro. otacek sklutuz motoru, ktery pri pomeru 1/1 rapidne zveda proud a stociveho stroje se stava netocivy. 

Ochranu bezne dostanete v prodejnach elektro. Pomocny kontakt ochrany pouzijete pro reverzni stykac. Pokud nemate odborne znalosti poproste nejblizsiho souseda znaleho problematice o pomoc.

Zapojeni funguje docela dobre a bez problemu, setrite motor a vlastni cas.

Honde stesti...  :o))

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 16:19

Myslite že se ten kužel roztočí kdzž bude kouslej nejsem si jistej že se motor rozběhne na spáteční chod

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Stanislav Melaga, ----- (57) - xxx.xxx.128.254 (?), 29.3.2009 16:32

Zdravím, než jste nasadil kužel na hřídel, měl jste na konci kuželu vyříznout flexou (pokud nevlastníte frézu) nutu na nasazení stranového klíče. Když se kužel zastaví ve dřevě, žádný reverz nemá šanci kužel povolit, já mám na stranovém klíči (60 mm) navařenou půlmetrovou trubku protože s normální délkou klíče to byla dřina, stačí jednu otáčku povolit a pak už to jde reverzem. Jinak potvrzuji, že ve srovnání s hydraulikou při štípání špalků, je kužel mnohem rychlejší. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.190.199 (?), 29.3.2009 17:19

Tak tak.Jak se kousne musím mu pomoct hasákem aspoň 2-3otáčky a pak teprve použít reverzák.Mám motor 5,5kw.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.98.33 (?), 29.3.2009 18:00

ja mam motor 5,5kw 1450otacok poradte mi ci mam dat stiepaci trn priamo na hriadel motora, alebo cez dva remene na cinkular namiesto pily na oske je raz taka remenica tak by to spomalilo otacky o polovicu a zvysilo krutiaci moment, v pripade seknutia remene presmyknu poradte ktora varianta je lepsia

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 19:14

Já bych ji dal na hřídel

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 19:50

Nebude to vybrovat když to říznu flexou?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 20:00

Pro samot 0506. Pěkná štípačka.Mohu se zeptak jaký pruměr máte kužel a kolik máte rozměr od desky stolu na střed kužele?A co ten plech pod tím kuželem jak se Vám osvědčil?Někdo tu psal, že ho tam měl a pak ho dal pryč.

Dekuji Josef

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 29.3.2009 20:40

Děkuju za pochvalu tak průměr kuželu74mm mezi kuželem a deskou mám + - 3cm pod kuželem mám pásovinu 3mm tlustou zatím jsem ji nepotřeboval ale jistota je jistota.Ten pán co to dal pryč tak to měl udělaný do šípu když se podíváte na ty fotky se zelenou štípačkou tak to uvidíte já mám pouze pásovinu která ničemu nebrání

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

tony l (1) - xxx.xxx.145.62 (?), 2.4.2009 21:46

co tak umiestnit vypinac po ruke 

Obrázky:
vypinac
vypinac
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 4.4.2009 8:31

Pozor na to aby vám na ten vypínač nespadl špalek pak je sním asi amen

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Stanislav Melaga, ----- (57) - xxx.xxx.128.254 (?), 5.4.2009 8:11

Zdravím, pro "tony", všiml jste si, že většina stolů je přesazena přes nohy rámu? To je proto, aby se u tohoto stolu mohlo pohodlně stát a nepřekážela ještě navíc trnož (spjka mezi nohami). Jestli nemáte pod deskou stolu z plechu výztuhu, tak se špalek protočí a prohne stůl,  to v lepším případě, mohlo by se stát, že Vám to přirazí ke stolu ruku. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 5.4.2009 9:29

Proto má zřejmě vypinač po ruce.Ale ted vážně Standa má pravdu štípačky vypadají jednoduše ale chce to pročíst všechny příspěvky podívat se na fotky co a jak vypadá a většina věcí co na štípačce jsou mají svůj důvod.Když si někdo neví rady nebo má nějaký dotaz stačí jsem napsat a určitě někdo poradí.Jínáč štípačka není vůbec nebezpečná při dodržování základní bezpečnosti práce a hlavně konstrukce štípačky musí splnovat určitá kriteria.Přeji hodně zdaru

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.153.173 (?), 5.4.2009 12:48

Ctěl jsem si udělat štípačku a nevěděl jak a jak vubec se sní prácuje.Pan Bříza od Havlíčkova Brodu který vyrábí štípací kužele mi  nabýdl vyskoušení štípačky u něj na zahradě.Je to strojař a štípačkám rozumí tak jsem ji vyskoušel a poradil jsem se jde to sní skvěle.Koupil jsem od něj elektromotor i kužel a už štípu doma a mám konec dřiny.Sekeru nepotřebuji.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

samot 0506 (16) - xxx.xxx.64.226 (?), 5.4.2009 13:39

Přesně tak u mě je to samé sekera odpočívá v rohu

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.108.135 (?), 4.5.2009 18:52

kuželová štípačka je moc haluz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.165.87 (?), 3.6.2009 21:21
Díky této diskuzi jsem postavil kuželovou štípačku. Kužel od pana Doležala, el. motor 4kW/ 1400ot.min. Mám za sebou první štípání. Smrk o průměru 45 cm výška 33cm. Oceňuji hlavně rychlost štípání 2m3 za 1a1/2 hodiny. Díky všem za rady.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.207.74 (?), 10.7.2009 10:27

Včera jsem dokončil výrobu štípačky a samozřejmně hned vyskoušel. Pánové, to nemá chybu. Metr špalku cca 30cma o průměru cca také 30cm jsem štípal tak půl hodiny./dřevo je všehochuť/. Motor mám 2,6kw/920ot. Dnes dám štípačku do laku a pak Vám pošlu foto. Všem vřele doporučuji si tuto štípačku pořídit.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.109.15 (?), 10.7.2009 13:06

Štípačku mám týden a půl, motor 3kW  - 1480 otáček, kužel od p.Doležala, konstrukce co dům dal:) Štípané špalky borovice, smrk, dub o průměru 20 - 40cm a délce 40cm.  40cm dub musím vzít, ale sekyrou na půl pak už to kužel štípne. Super věc, dřive jsem si pujčoval hydrauliku a kužel je jednou tak rychlejší. Až pořídím fotky tak je sem hodím. Jinak chci všem zde poděkovat za super nápady.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.244.117 (?), 23.2.2011 22:20
Možná už to tady někdo zmiňoval - u kuželových štípaček hrozí velké nebezpečí výbuchu vodních par při štípání syrového dříví, obzvlášť břízy. Je to rána jako z děla, vymrštěné poleno lehce zlomí ruku, nohu, může i zabít. Bacha na to!
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.70.100 (?), 24.2.2011 7:22

Prosím můžete popsat mechanismus vzniku toho výbuchu?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.254 (?), 24.2.2011 8:34

Zdravím, naštípal jsem desítky metrů mokré břízy, ale žádný výbuch jsem nezaznamenal, možná to bude tím, že jsem vždy zarostlý granát kuželem minul. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.233.105 (?), 24.2.2011 9:25
To já už několikrát trefil hada-podle toho jak to syčelo!!!
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.107.237 (?), 24.2.2011 11:04

Třením kužele o dřevo vzniká teplo a uvaří to vodu ve dřevě. Pokud dřevo těsní (neštípne se) a tlak páry je větší než udrží kužel, tak to vystřelí kužel ze dřeva. Určitě to bude čím vyšší otáčky tím větší možnost že se to stane, ale i tak to bude něco tak častého jako kulový blesk. Ale i tak je opatrnost víc než na místě. Hadů bych se určitě bál ;-)

Ty rukavice u točivých strojů jsou taky pěkný svinstvo, to samý plandající oblečení (pletený svetr!), vlasy atd. Nějaké vypínací tlačítko těžko stihnete i když na něm budete mít ruku. To se dá stihnout jen u pomaloběžných strojů kde máte aspoň veřinu ne reakci + další čas na doběh motoru.   Gl.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.254.8 (?), 24.2.2011 14:19
Záleží na tvaru klínu - čím užší (na slabším motoru), tím je nebezpečí uvaření mízy větší. A také samozřejmě u vyšších otáček kužele.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.38.94 (?), 24.2.2011 14:40

Přesně tak, úzké klíny se rády zakousnou a roztočí špalek. Tyhle štípačky jsou nebezpečné a proto se ani sériově nevyrábí. Při praci to chce hodně pozornosti a respektu. Podle mě je to jeden z nejnepezpečnějších strojů na zahradě. Taky pozor na dřevo s kovem - kulky po honech, zarostené hřebíky,... Klín se kolem nich obtočí a opět se může zakousnout a nebo vyrazit kov ven - bez brýlí práci nedoporučuji. Stojí pakatel a mohou zachránit zrak.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.15.13 (?), 24.2.2011 16:10

netlučte lidem klíny do hlavy:-)štípačka nikdy nemůže roztočit špalek a sériově se vyrábí

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.38.94 (?), 24.2.2011 17:05

A kolik že těch výrobců je? Pokud najdete stovky produktů klasických štípaček, pak to bude argument.  Roztočit je může, sám jsem to viděl na vlastní oči. Pokud jste to neviděl, tak nedělejte chytrého.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.15.13 (?), 24.2.2011 17:26

sériově vyrobenou štípačku mám už asi 20 let a stejná se vyrábí dosud, tak jsou to možná tisíce ne stovky štípaček, na vlastní oči jste to mohl vidět u domácky blbě vyrobené.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.136.199 (?), 24.2.2011 19:37

Zdravím, zřejmě někdo vůbec nemá páru jak taková štípačka pracuje, že káže takové bludy. Rád bych viděl bombu z odpařených 5ti kapek vody, to že má kužel občas teplotu přes 100°C je celkem běžná věc. Možná se nás "kuželoštípače" snaží zastrašit nějaký prodejce hydraulických štípaček. Kdo jednou zkusil štípat kuželem, už se nikdy ke klínu nevrátí. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.15.13 (?), 24.2.2011 20:06

no konečně někdo normální:-)mám obojí tak si myslím že mohu celkem objektivně posoudit obě.na kuželu jsem štípal asi 20 let a nikdy jsem neměl pocit že mně ohrozí, ale protože jsem změnil technologii zpracování dřeva do kotle tak jsem si koupil hydrauliku a kužel mám také ale v současné době ho nepoužívám jen kvůli tomu že nechci stále přendavat štípačku na cirgulu.kdysi jsem nařezal plnou půlku stodoly dřeva na špalíky a pak je v zimě kuželem štípal, ted mám ve stodole metrové dřevo a řežu je cirkulou na špalky a štípu hydraulikou, je to pomalejší ale v zimě je na to dost času tak mně to nějak netrápí ale ve všem vítězí zcela jasně kužel o tom není pochyb, kuželem jsem štípal i třísky na zatopení.pokud jsem špatně odhadl možnosti kužele tak se kužel zakousl a proklouzly řemeny ale nikdy se špalek nemohl otočit to je blbost na ntou, jediný problem bylo vytočit kužel zpět ze špalku protože reverz cirkula nemá a kužel má levý závit tak by to ani nešlo.zdraví pepa:-)

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.233.132 (?), 30.3.2011 9:28

Přesně tak, jak říkáte.Na každém honě si myslivci sundají kabát, zatlučou hřebík do stromu, kabát na něj pověsí a napáskují zásobník samopalu.Pokud tuto štípačku nechcete dělat, nemíchejte se do diskuze o její výrobě.Při dodržení zde na foru zmiňovaných zásad o rozměrech a osových vzdáleností se roztočí tak akorát vaše panenky, až budete platit účet za plyn.Mnou vydaná energie na napsání těchto slov byla nejhůře vydaná za posledních pár let, protože na tyto nesmysly jsem dosud nikdy a na žádném foru nereagoval.Opakuji, pokud se někdo ptá, jak něco udělat, vy to nevíte, tak mu neodpovídejte stylem já to koupil tam a tam, tohle dělá to a to a bububu.Skolegy u kafíčka zautomatu u vás v kanceláři si to asi odkýváte, ale u lidí co nemají na tyto teorie čas nepochodíte.Jenom zdržujete.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.216.69 (?), 30.3.2011 14:18
Potřeboval jste ze sebe vlít dávku ironie? Myslím, že váš příspěvek je na rozdíl od příspěvku, na který reagujete zcela zbytečný. Zajímalo by mne, kolik máte zkušeností, že se opovažujete někoho, koho neznáte shazovat ať se vrátí ke kafi. Já osobně mám za svůj život naštípáno ručně, klínovou či kuželovou štípačkou stovky metrů a můžu říct, že od té doby, co jsem si koupil kotel na půl metrové polena a štípu klínovou, jsem rád, že mám kužel z domu. Byla ještě po dědovi, ale vypadala plus minus stejně jako ty, na které jsou tu návody. Když už jste začal o kulkách a hřebících, narazil jsem na kulku už několikrát... Na pile mají hledačku kovu a každý strom tím projdou a často tam vidím nastříkanou tečku jako označení kovu v kmenu. Takže asi taková vzácnost to nebude.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.10.96 (?), 30.3.2011 16:44

Kov ve špalku, to je svině. Osobně jsem se sekl do nohy při štípání a musel jsem to i šít. A myslím, že nejsem nějak levej. Štípu už odmalička, dokud slouží zdraví, je to super trénink.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.233.132 (?), 1.4.2011 7:57

Nebudu se opakovat, pro pána se stovkami metrů všímnářadím přesto ještě jednou, děláme tu ku-že-lo-vou štípačku,,hydraulika je někde jinde a váš postřeh že na pile hledají železo detektorem nemá s kuželovou štípačkou nic společného a koho neznám hodnotím podle zde psaného projevu.Dík za váš velice podnětný příspěvek o výrobě kuželové štípačky.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

ivoq (96) - xxx.xxx.157.112 (?), 16.5.2011 20:31

Zdravim.

Minuly rok som si postavil tuctovu stiepacku s hrotom. Mam ale problem, nezohnal som silnejsi motor, mam 4kw 1400ot a je to slabe. Chcem sa spytat, ci mam spravit prevod cez remenice 1:2 a hrot dat na osku(najlacnejsia a najjednoduhsia moznost), alebo sa na to vykaslat a radsej zhanat silnejsi motor, eventuelne nejaky s prevodovkou. Ide mi hlavne o to, ci sa da ten hrot nejak upravit, aby pasoval na cirk.osku, ktora ma na konci zavit, a este sa bojim, ci pri tom tocaku (50Nm) nebudu smykat remene, resp kolko by ich bolo treba (ja si myslim, ze 3 dobre napnute by to mohli udrzat).

Dakujem.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.43.40 (?), 6.1.2012 12:00

Motor 5.5kW 960 ot.,ale myslím si, že 1400ot by bylo lepší, takto i při tak silném motoru se mi někdy štípačka zakousne.Stane se mi to málo kdy.Práce je velice rychlá. Ted se pereme kdo bude štípat a kdo skládat dřevo.Případným zájemců můžu poradit při výrobě, případně zaslat plánek a nebo i štípačku vyrobit. svrndik@tiscali.cz

Obrázky:
štípačka
štípačka
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.169.130 (?), 6.9.2009 17:22

to jsou keci ze je potreba malo otacek... ja tam mam motor 3kw motor 950otacek kuzel primo na hrideli a ze spalku s prumerem 45cm to dela trisky :-), kuzel vlastni vyroby - L 145 prumer 0-85 stoupani zavitu 5mm. nevim co kolega Svojanovsky naznacoval tim ze se spali motor... mam ho uz 4roky rocne udela 2 petitunky dreva a bez nejmensich problemu, dalsi chytrost co napsal ze se pak da dat vetsi kuzel nevim jestli se poradne dival ale kdyz kuzel nalitne do dreva tak drevo praska jiz pozavrtani kuzele tak do 5-10cm hloubky takze vetsi kuzel je jen vic otevre a stejnak to zustava drzet na nejaky "otrepine". tento stipac jsem si stavel protoze je rychlej (posuv je v prepoctu asi 7cm/s) a jednoduchej nepotrebuju se tam cpat s dalsimi prvky ktery se muzou pos..at jako je prevodovka. a jeste jedna specialitka kamosovi jsem ho delal taky ale mel slabej motor 1,75KW tak jsme na nej udelali 25kg setrvacnik a motor pri stipani ani nekunkne. dale me velice rozesmal ze se zvedne vykon, :-) tak necht si kolega Svojanovsky da na svoji skodu 120 jeste jednu prevodovku s pomerem 1:10 a bude mejt 570koni! vyborne! takovou 120tku tady v cr nikdo nema... prevodovkou se zveda jen kroutici moment! Longers@seznam.cz

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.194.138 (?), 10.8.2014 16:31

Ja som si tiez jednu postavil a nelutujem. Usetri to vela casu a energie. Neviem si predstavit ze by som to mal stiepat rucne. Navyse sa bojim odletujucich ulomkov z klinov a kalacky. Raz som uz dostal do ruky crepinu a musel som to ist vyberat do nemocnice..

https://www.youtube.com/watch?v=MxXRqT7_Rk8

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.187.131 (?), 7.9.2009 12:28
chcel by som sa spytat ci sa da ten trn zakupit aj na slovensku
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.16.114 (?), 14.9.2009 8:32

Naprostý souhlas.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.112.57 (?), 17.9.2009 21:01

dobrej de chci se zeptat jestli tenkužel jde dát na každej elektromotor nebo na to musí bejt specijálně upravená hřídel elektromotoru

diky za rady

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.118.44 (?), 6.12.2009 17:02

Hlavně musí být dostatečně silná aby se vám neukroutila kamarád měl 1400 ot a slabší hřídel teď nevím přesně kolik mm, a uletěla jak řepa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

lubosch (2) - xxx.xxx.193.81 (?), 10.12.2009 8:03

Tak vám tu musím vše poděkovat za předání zkušeností se štípačkami.Do diskuze jsem nikdy nepsal, jen jsem během dvou dnů vyhltal vaše názory a zkušenosti.Během dalších asi 4 dnů jsem sestrojil štípačku, protože mne tlačilo asi 10 rozřezaných starých jabloní, od kterých při úderu sekyrou tato odskočila jak gumovej hopík a na povrchu záseku se udělala pěna jak na dobře natočeným pivku.

A první zkušenost? SUPEEEEEER!!!

Během hodinky všechno naloupáno. Špalky od 20 do 45 průměru a výšky do 50 cm.Je tedy pravdou, že když jsem vzal špalek řezaný z rozvětvení (okolo 40 cm průměru), tak jsem ji v suku(rozvětvení) několikrát "kousnul".

Ale pokud jsem ji na velkých špalcích nasazoval ke kraji špalku a loupal po obvodu, byla to paráda (chce to vychytat systém štípání).

Vyzkoušel jsem ji také na smrkovém a borovémn dříví asi 2 roky starém  (půjčil jsem si ho od souseda na chalupě kvůli zkoušce) a to prdalo jako malina. Až se mi zdál motor zbytečně silný.

Takže super a ještě jednou díky vám všem za informace.

Parametry štípačky:

Motor :   3 Kw 940 ot/min, štípací klín : samovýroba s přikalenou špicí       elektrika : zapojení s proudovou ochranou a stykačem pro použití STOP tlačítka, reverzní spínač pro změnu směru otáčení.

Stop tlačítko je ovládané kolenem a umístění umožňuje okamžitou reakci při jakémkoliv problému.

Měl bych ještě jednu prosbu na Longers@seznam.cz.

Nemohl by jste trochu popsat systém a umístění setrvačníku na vámi vyrobené štípačce? Já mám motor půjčený a doma mi zahálí 2,2KW 1450 ot., který jsem tam chtěl dát ale měl jsem strach z malého výkonu.

Pokud ale funguje se setrvákem motor 1,75 kW tak proč by nefungoval 2,2kW. Akorát nevím kam těch 25 kg umístit, aby to nezrhalo hřídel.

Děkuji.

Jěště se pokusím umístit pro inspiraci pro nově příchozí adepty foto již nalakované štípačky. (barva co dům dal)

Obrázky:
CELKOVÝ POHLED
CELKOVÝ POHLED
POHLED ZPŘEDU
POHLED ZPŘEDU
STOP TLAČÍTKO
STOP TLAČÍTKO
OVLÁDÁNÍ STOP TLAČÍTKA
OVLÁDÁNÍ STOP TLAČÍTKA
POHLED
POHLED
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.137.123 (?), 4.2.2010 23:19

Kutilové a technici bezpečnosti páce, co říkáte této štípačce...

Milan

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.137.123 (?), 4.2.2010 23:32

ještě jeda štípačka...

Milan

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.4.78 (?), 5.2.2010 0:22
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.233.153 (?), 25.7.2010 13:43

Taktéž musím poděkovat za informace zde na foru.Štípačka zhotovena za dva dny, ale materiál jsem sháněl asi půl roku.Štípačka v akci zde.

Moje postřehy : Že s motorem 5,5 kw a 710ot/min a kuželem

o průměru 98mm budu štípat metrová polena silná 60-70cm vzala při prvním pokusu za své Je nutno nařezat špalky na menší délky.

Možná by pomohlo použití trnu s menším průměrem, nebo motor s převodovkou pro zvýšení kroutícího momentu.

Určitě použít reverzační vypínač(dle zvuku motoru včas vycouvat)

Průměr do 40 cm a délky do50 cm štípačka s tímto výkonem štípe bez zaváhání bez ohledu na suky a místo nasazení špalku.

Děkuji tedy všem místním přispěvatelům za jejich čas a ochotu dělit se o své zkušenosti a nápady v této virtuální hospodě.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

kosman (1) - xxx.xxx.36.67 (?), 20.9.2010 16:52

Zdravim vsechnych skusenych chcem sa Vas opytat : mam cirkularku 5,5kW 1400 ot./min a chcem vyrobit stol je tento nakres spravny?

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jaroslav (67) - xxx.xxx.166.223 (?), 20.9.2010 20:02
Mám podobné miery. Dnes by som asi dal klin ďalej od špice aj 8 cm a špicu vyššie od stola, asi 10 cm, ak štiepete dlhšie polená. Medzera medzi klinom a špicou by sa mala od špice otvárať, alebo kopírovať tvar špice. Nie zatvárať, drobné triesky musia vyletieť. Vaše rozmery sú dobré na tvrdé a rovné drevo. Štiepal som ale starý pokrútený orech, a zostával vysieť na trne.Ak by sa hlbšie zavrtal, už by to asi nevadilo. Tie otáčky sú dosť vysoké, ale mladý a silný chlap to zvládne.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.178 (?), 20.9.2010 20:05

Zdravím, jednoduché pravidlo, které je roky praxe odzkoušené. Vše se odvozuje od průměru kuželu, vzdálenost osy kuželu od desky stolu, vzdálenost začátku klínu od svislice špičky kuželu vše jako průměr kuželu. Mezera mezi kuželem a klínem co nejmenší, stačí 2mm, tloušťka klínu je lepší silnější, já používám 20mm. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.36.67 (?), 20.9.2010 20:18

No priemer kuzela nepametam zmeriam ho najblizsie.Takze mezera 2mm moze byt?myslel som, ze to bude velmi malo ale dam si poradit.A ktej tloustke klinu tiez si myslim ze 2cm hrubka je lepsia.Dakujem Kosman

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 12.5.2011 22:36

Zdravim vsechny, z Vasi inspirace jsem si taky postavil stipacku.Zkousel jsem stipat spalek 40cm prumer bukovy a rostipla ho jak malinu (stipal jsem ho po obvode) .Kuzel mam 55mm prumer a dlouhy je 280mm. Proti protoceni dreva jsem privaril klin 70mm od spicky kuzele. Jen nevim vykonost motoru myslim si, ze je to 5,5kw nema stitek (prumer hridele je 38mm) kdyby nekdo nahodou vedel vykonost podle hridele byl bych vdecny.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 13.5.2011 23:08

Pruměr hřídele 38 jsem viděl u motoru 5,5kw a mám motor se stejnou hřídelí a má 7kw 1450ot.

Chystám se na stavbu štípače. Kužel mám od pana Doležala 74mm pruměr, 300mm délka. Elektroinstalace: stykačový reverz + stykačový prepínač hvězda/ trojuhelník a samozdřejmně stopka. Ješte mi chybí rám (co šroták dá). až to budu mít, tak dám foto.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 16.5.2011 9:40

Mozna, ze to bude i 7kw motor mam pouze jedno-polohovy vypinac a chtel bych nekoho poprosit jestli to mam dobre zapojene.Nejsem elektrikar tak jsem to zapojil podle stareho pripojeni.

Obrázky:
zapojeni motoru
zapojeni motoru
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.128.254 (?), 16.5.2011 9:54

Zdravím Dušane, předpokládám, že původně byl motor připojen na stejnou síť jakou máme skoro všichni doma (3x400/230V). Lepší by bylo ještě vyfotit štítek motoru, pak lze jednoznačně určit způsob zapojení, z Tvojí fotky ho máš dobře zapojen do hvězdy. Proč nelze jednoznačně určit zapojení? Třeba na dolech se používá jiná soustava a třeba ten motor pochází právě odtud. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 16.5.2011 10:25

Zdravim stitek bohuzel na motoru neni, motor lezel asi 8let na chate ve stodole.Jeste jsem si vzpomel, ze ty klemy byly zapjeny svisle vedle sebe a porad to vyhazovalo jistic, potom jsem ty klemy dal vodorovne a ted je vse v pohode, ale nevim jestli to je zapojene dobre.Jeste jsem se chtel zeptat jestli je to motor 6 polovy.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.30.205 (?), 16.5.2011 17:30
Podle hřídele to nejde poznat jaký má motor výkon.Podle velikosti by to mohlo být 5,5 kW, pokud by motor vážil cca 86 kg tak je 6-polový =950 ot. Tak velké motory bývají většinou zapojené do trojuhelníka tzn. tři klemy svisle a 16 A jistič rozběh na prázdno udrží.V opravně motoru by vám to zjistili raz dva, co je to za motor.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 16.5.2011 21:15

Myslel jsem si to ze podle hridele to poznat nejde.Puvodne ty 3 klemy byly svisle, ale kdyz jsem to zapojil do hvezdy tak padal jistic 25A a kdyz jsem natvrdo zapnul jistic tak motor bezel.Po telefonu me kamarad rekl, ze klemy mam dat vodorovne a zapojit to hvezdy.Mozna to tak nema byt a ma to byt jak pisete do trojuhelniku.Myslite, ze kdyz to tak necham jak to mam vyse na foto, ze se motoru nic nestane?? Nemuze motor kleknout??Jinak motor vazi cca80kg mel jsem velke potize ho zvednout a usadit.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.30.205 (?), 16.5.2011 22:50
Kdyby motor, který má být zapojen do trojuhelníka byl zapojen do hvězdy jako máte ted tak by měl jenom 1/3 výkonu a při zatížení by se mohl spálit.Ale pokud vám to štípe velké špalky tak to vypadá, že jede na plný výkon, což by znamenalo správné zapojení.
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 16.5.2011 23:03

Velke spalky to stipe bez problemu stipal jsem asi hodku a nebyl nijaky naznak, ze by se chtel motor zastavit ( nebo by se zacal potit), necham to tedy tak zapojene jak to mam.Presto dekuji za reakce.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 16.5.2011 23:44

Pokud máš možnost změřit proud motoru kleštákem, tak lechce zjistíš výkon.

Spotřeba naprázdno lehce přez 5A v každé fázi je cca 5,5kw.

7kw - cca 6,5A. Měř bez zatížení (bez řemenu, převodovky...)

Máš tam ale zapojení do hvězdy. Předpokládal bych že naměříš proud pod 2A a tudíš jedeš na třetinový výkon.

Použitím přepínače hvězda/ trojuhelník by jsi dosáhl plného výkonu bez vypadnutí jističe při startu.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 17.5.2011 9:35

Moznost zmerit proud sem mel ......kdyz byly klemy svisle obsahoval 7A v kazde fazi a v tu chvilku mi vypadaval jistic. Kdyz jsem dal klemy vodorovne tak v kazde fazi jsem nameril 1.5A a motor bezi bez problemu.Myslim si, ze je to tim, ze mam pouze 1-polohovy vypinac.Musim tedy koupit prepinac hvezda/trojuhelnik a potom to bude chodit bez problemu?? A klemy vyjmout??

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 17.5.2011 22:48

Přepínač hvězda/trojúhelník ti pomůže proti vypadávání pouze při rozběhu. Pokud ti to vypadává za chodu, tak bude problém jinde.(např: vyhřátý jistič)

Ted ti motor jede jen na třetinu výkonu. S přepínačem hvězda/trojúhelník samozdřejmě klemy vyjmout, nahradí je přepínač.

Dej pozor aby jsi na přepínači nepřehodil směry otáčení.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 17.5.2011 22:53

Vypadavalo to pri rozjezdu za chodu uz ne.Jistic mam novy asi 2 roky mel by byt OK.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 18.5.2011 0:24

elektrika.cz/data/clanky/tcosoz011207/view

http://elektrika.cz/data/clanky/tcosoz011207/view

Tady najdeš co potřebuješ. Je to sice stykačově, ale lechce upravíš na přepínač. Ovladačku vynecháš. Silovku použiješ. Místo kontaktů stykačů, zapojíš kontakty přepínače. Kontakty KM1 mužeš proklemovat, jsou sepnutý pořád. (motor se neroztočí, ale je pod napětím). KM3 sepne první (hvězda). Pro trojůhelník musí KM3 rozepnout a následně sepnout KM2. Nikdy nesmí být sepnuto KM2 a KM3 současně.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Dušan (130) - xxx.xxx.227.3 (?), 18.5.2011 12:37

Tak jsem dnes koupil prepinac hvezda/trojuhelnik a zapojil to podle tohoto navodu (predposledni obrazek) na motor a v prepinaci podle navodu, ktery byl soucasti prepinace.V celku pekny navod i pro laiky jako jsem ja.Vysledek motor beha jak zvon  . Uz konecne jede na 100% a ne na 1/3.Dekuji za reakce a za spravny tip.

Kamarad ma zapojeny motor do "zalomeny hvezdy" delal si ze me asi srandu nebo to myslel vazne?

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 18.5.2011 23:05

Tak to jsem rád že ti to chodí.

Zapojení do lomené hvězdy existuje, ale motor je jinak navinutý než obyčejný.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.110.252 (?), 9.10.2012 21:04

Dobrý deň mám motor 5,5 kW a 940 ot./min. Na štítku je Y/D 380/220V. Ako mám motor zapojiť aby išiel na plný výkon? Zapojil som to zatiaľ takto, a štiepanie mu nerobí problém, len sa chcem uistiť či je to správne zapojenie
http://www.energoportal.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=37230&identifikator=916115301208563&nazev=zapojeni+motoru&id_oblasti=100

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.140.43 (?), 27.10.2012 20:11

..motor máte zapojený do hvězdy - Y. Takže na 3fázový proud je to správně.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 24.11.2012 22:16

Dle vašeho štítku máte motor zapojen správně (do hvězdy).

Tedy máte k dispozici plný výkon vašeho motoru.

Ale měl by jste si opatřit kabelovou průchodku a jednu záslepku na ten nevyužitý otvor. Zajištovat kabel proti vytržení dřevěným špalíčkem, je vysoce neodborné. Někdy pomůže návin izolační pásky na kabel a poté stáhnout průchodkou, ale raději bych dal průchodku novou plastovou s převlečnou maticí, případně redukci na menší průchodku.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 2.12.2012 19:19

Zdravím Kuželky. Tak si pročítám tohle fórum a sbírám podklady pro zhotovení štípačky.

Napadla mě taková drobná bezpečnostní úprava.

Dát spodní klín (vymezovací plech) až k tělu motoru a to z důvodu ochrany před vniknutím ruky do prostoru konce kužele a pracovního stolu. V tomto místě je už štípací kužel hladký, takže dřevo se tam asi nevtáhne, ale ruka, která sjela ze špalku by asi mohla.

Řešil to už někdo, nebo je to kravský nápad a bude vadit při správné funkci štípačky.

Díky za info. Tom.

Obrázky:
uprava vymezovacího plechu
uprava vymezovacího plechu
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.232.78 (?), 2.12.2012 19:54

Zdravím, prodloužený klín rozhodně funkci vadit nebude. Mezera mezi kuželem a klíne by měla být co nejmenší, 1cm je moc. Čelo klínu máte příliš vpředu, 4cm je málo. Většina špalků se začne trhat mnohem dál, než máte čelo klínu. Obecně platí, že čelo má být vzdáleno od svislice špičky kuželu na jeho průměr a zrovna tak má být špička vysoko nad stolem. Také je lepší klín zhotovit tak, aby byl i půdorysně klínem, myslím dost výrazným. Mám vyzkoušeno, že pod válcem kuželu je síla klínu 3cm, kužely používám o průměru 8cm. Standa.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 3.12.2012 12:22

Díky za rychlou reakci.

Tak jestli jsem to pochopil zprávně, je úměra mezi hodnotami A, B a C, dle náčrtku.

Tedy když:

C=70 bude A=70 a B=70

nebo

C=60 bude A=60 a B=60

Je to tak, nebo jsem Váspochopil špatně.

Dále mám možnost koupit motor 5,5kw-950 ot.min.hřídel 38mm. Vinutí do trojúhelníku za 3500,- Je to dobrá volba?

Díky moc za odpovědi. Tom

Obrázky:

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 3.12.2012 12:59

Teď jsem dělal jednomu kuželovou štípačku, tak jsem zkoušel a nakonec jsem musel udělat stůl tak, že špička kužele byla 70 mm vysoko a ten klín pod kuželem jsem udělal zešikma nahoru ke špičce se rozšířil a asi dole byl 50 mm od špičky a nahoře jen 30 mm od špičky. Viděl jsem to tady, na jednom příspěvku. Výš bych kužel nedával, protože při štípání mi to dělalo problém ten, že se třeba spodek nedoštíp a dřevo se zaseklo dole a vrchem vyklánělo k motoru. Když dáte klím víc dozadu, tak mělo dřevo snahu se točit, ještě než zachytlo o klín. A ještě taková maličkost, pod klínem co nejmenší mezera a pod tím hladkým válcem kužele udělat větší mezeru. Dostane se tam třeba tříska a dojede nakonec závitu kužele a zůstane tam a tře se o válcovou stranu (zahřívá se) a jde špatně vyndat. Tak bych tam udělal třeba polovinu větší mezeru. A ten motor za ty peníze, bych bral všema deseti. Nový by stál okolo 11 000,-.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 3.12.2012 20:29

Tak motorek už je doma.

Ještě prosím o poznatky, jak mít vysoký stůl od země. Štípat budu polena o délce 30-55cm. Má výška, pokud je to důležité je 180cm. Je nějaký zlatý střed výšky? A samozřejmě přibližná šířka a délka stolu a délka pracovní části od špice kužele po hranu, kde stojí pracovník. Když už to dělám, ať je to tedy v pořádku napoprvé, než to někde nastavovat či krátit.

Děkuji mockrát. Až bude hotovo, pošlu nějaké fotky, rozměry a video pro začátečníky, jako jsem já. Ale už teď jste mi moc pomohli. Tom

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 4.12.2012 1:23

Zkuste si to jen tak, jak by jste štípal Vy, myslím výšku stolu a zakladnu širší, kvůli stabilitě. A šířka stolu, to je různý. Každej bude mít jinej názor, ale dal bych tak 40 cm a délku taky tak + pod kuželem. Beru, že budete štípat i nějaký koláče. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 4.12.2012 3:40

Vymezovací klín pod trnem tam je čistě proti ohnutí hřídele motoru, rozhodně ne proti strkání rukou. Za chodu motoru nikam nestrkejte ruce, když už, tak desku od třísek a kůry ofoukněte pusou nebo odhrňte klacíkem a nebo si zastavte motor. Při štípání vždy špalek uříznutou stranou suňte po pracovní desce ke špičce trnu bez přizvedávání a ruce umístěte na horní okraj tohoto špalku, protože jediná věc co vás může na této štípačce nejvíc pochroumat je právě špička trnu, která vyvrtá v ruce 8cm díru laugh zbylý trn je hladký a nemá vás co namotat. Já třeba ukazoval, švagrovi jak je to bezpečné a za chodu jsem chytl kužel na závitu a bez problémů, jen mě to malinko potrhalo kůži jinak nic. Další riziko hrozí špatným napíchnutím a protočením špalku, kde by vám špalek mohl přimáčknout ruku k pracovní desce a poslední věc co se občas stane, je to, když máte třeba napůl štípnutý špalek a chcete ho štípnout na třetinu, že se vám předešlé prasklině mírně cvakne prst. Když je někdo nemehlo, žádné jištění mu nepomůže. Stačí když budete šoupat špalky po desce a budete je držet za horní okraj a nemusíte se bát.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 4.12.2012 10:51

Zas jeden inteligent co radí. Ten klín je tam proto, aby se dřevo neprotočilo a nepřirazilo ruku nebo něco takovýho a chytat závit klínu, pokud je novej, tak se o něj pořežete, jen když ho chytnete bez točení a nevím co by pak udělal, když se točí. Takový hovadiny raďte někomu z vlády

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 4.12.2012 11:53

Sám si "inteligent" ale neumíš číst!!! Nikomu jsem neradil nic o chytání klínu za chodu, ale přesně jsem popsal, čeho se vyvarovat. Ten klín je tam proti dostání se neštíplého dřeva pod klín a tím ohnutí hřídele. Proti protočení je pracovní deska stolu.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 4.12.2012 12:50

Nevím, ale píšete, že jste tza chodu chytl kužel za chodu. Tak nevím co to mělo znamenat. 

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 4.12.2012 12:51

Ale asi máte pravdu, nebudu se o tom přít. A omlouvám se za chyby,

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 4.12.2012 21:04

Nechtěl jsem vyvolat svým dotazem rozepři mezi Vámi. Ale myslím si, že oba máte jistým způsobem pravdu. Klín není jen proti dostání se dřeva pod hřídel (ohnutí), ale i proti pootočení dřeva (určitě tomu hodně napomůže).

Strkání, nebo spadnutí ruky pod hřídel jsem naznačil já sám, proto jsem se ptal na klín až k tělu motoru.

Jinak hrubá konstrukce je hotova. Zatím díky za rady, moc jste mi všichni pomohli. Dám vědět, jak pokročím dál s výrobou.

Tom.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 4.12.2012 21:53

Zapoměl jsem dodat, že klín pootočení zabrání pouze při malém průměru polena, při větším špalku již tento sám svým průměrem drží na desce stolu.

Tom.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 4.12.2012 22:54

V tom máte jen částečnou pravdu. Když jsem štípal větší průměry, tak se uštíp i menší a vlítl pod kužel. Tak pozor.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 4.12.2012 22:59

Samozřejmě, že proto tam ten klín je, ale i kolega dobře napsal, "slouží proti protočení dřeva" jen tam zapoměl dopsat i proti...

Zatím jsem v tomto laik, jen odvozuji od selského rozumu.

Tom.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 5.12.2012 0:58

Tuhle jsem s pomocí kolegy postavil loni. Motor 7kw 1450ot/min.

Stykačový rozběh Y/D + reverz, ochrana motorovým spouštěčem.

Klín pod kuželem je dobrá věc, ale nezachrání vše. Velmi se mi osvědčila stopka umístěná před kolenem. Ačkoliv jsem opatrný a vím co si můžu dovolit, tak jí mačkám dvakrát do hodiny. (do špalku nikdo nevidí) Vždy když se něco posere tak mám plné ruce práce špalek udržet a už mi nezbývá volná ruka na stisknutí vypinače. Mě stačí pohnout kolenem jen kousek vpřed a kužel zastaví. Pří rychlosti 1450ot/min myslím že je to nutnost.

Výška stolku na fotce není ideální. Jsou cítit záda. Štípač byl postaven z toho co bylo, proto je nižší.

Mám v plánu na stolek připevnit laminátovou desku 2-3cm a tím snížit výšku kužele nad stolkem.

Zatím jsem nenalezl špalek který bych nerozštípl.

Obrázky:
štípač 7kw
štípač 7kw
Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 5.12.2012 1:09

V dřívějších přízpěvcích toto bylo posané. A než jsem se do stavby pustil věděl jsem, že ji tam budu mít. Jistota je jistota...

Jinak pěkná práce, ale nejsou ty ovládací tlačítka daleko od obsluhy? Nebo máte reverz někde z druhé strany.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 5.12.2012 21:24

Tlačítka na reverz lze samozdřejmě dodělat aby byly poruce. Naštípal jsem dřevo na dvě zimy a reverz jsem nepotřeboval. Motor se mi nepodařilo ani zpomalit (pohledově) natož zastavit. 7kw je až až dost. Stačilo by mín, ale darovanému motoru na kw nekoukej. Ideální by bylo 4-5kw 900ot/min. Reverz tam mám abych nemusel pořád přehazovat fázi, když štípu jinde. (např u souseda...)

Obrázky:

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.4 (?), 6.12.2012 0:41

Jen takový dotaz, čím zatlačujete to tlačítko  laugh . To jen okrajově. Taky jsem dělal štípačku a při zkoušení, jsem použil sukový špalek a zasekl se. Nepomohl reverz. Rotor má setrvačnost, točí se a zasekne se. Je tam motor 4 kW a 950 ot/ min. Ale je to tam taky kvůli jinak napojenýmu káblu na jiném místě. Ale byl to velkej špalek, takový se na tom dělat ani nebude.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 6.12.2012 1:40

Jak jsem psal výše, stop tlačítko tisknu kolenem. jednou nohou stojím před ním a druhou vedle štípačky. Nezdá se to, ale je to pohodlný. Spíš mi vadí že jsem to udělal nížší a při delším štípání jsou cítit záda (ale to se sekerou taky)

Nemám špalek kterým bych jí zastavil. Ale kdyby přece jenom, tak reverz nepomůže. Už jenom z principu rozběhu hvězda/trojůhelník. Mám tam časák na tři vteřiny.

Až to někdy zaseknu tak to budu řešit. Ale myslím že se tak nestane.

Při 1450 otáčkách se celá délka závitu zavrtá za 1sekundu. Zde vypomáhá i vámi zminovaná setrvačnost rotoru. Mám motor 7kw a 75kg kužel 6kg (vážili ho poštáci) Rotor bude mít odhadem cca 20kg +6kužel a to je slušnej setrvačník. Tohle monstrum za vteřinu nezastavíš ani brzdou (kdyby tam byla). Co špalek a vteřina, tak je ve dvou půlkách. Štípal jsem dub 40cm půměr, bez viditelného zpomalení.

Zbývá jen namítnout že to hodně žere. Ano bere naprázdno cca 6A v každý fázi. Zato ta síla tam je.

Skoušel jsem to i na hvězdu, výkon a spotřeba třetinová. Na slabších jsem nepoznal rozdíl(zas ta setrvačnost). Na silnější jsem dal raději trojůhelník abych netrápil motor.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 7.12.2012 17:26

Dub se štípe krásně, motor se zastaví, když nasadíte těžší kalibr, ztrouchnivělé a měké dřevo, do kterého se kužel zavrtá a dřevo ne a ne se štípnout a pak taky taková zavadlá sukatá třešen, to nejde sekerou (fiskars x27), nešlo to na štípačce, jsem to nakonec poštípal motorovkou.

Pokud jde o to vaše pohodlí, nevím nevím, ale pokud by mě u štípání bolely záda, asi bych konstrukci za pohodlnou nepovažoval. Ten čudl by mě tam vyloženě iritoval, že vám s montáží pomáhala manželka??? yeslaugh

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 9.12.2012 0:18

Do strouchnivělého smrku se trn zavrtal, nerozštíp, ale nezastavil, protáčel se. Třešen nemám. (Taková typická dřevina na otop. Každej druhej to vozí z lesa jen já ne.

Ten váš druhý odstavec nechápu. O pohodlný konstrukci jsem nenapsal jedinou větu. Jen jsem napsal že ta stopka se tiskne pohodlně. To že mám štípačku nižší vím, taky jsem to jsem napsal. A to z důvodu, že o neco výše se řešila výška stolu, tak aby si někdo nevzal špatný příklad. Tak nevím proč mi to připomínáte. To stop tlačítko jak vy odborně nazýváte čudlem, nikomu nevnucuju, jen že se mi osvědčilo. Každý at si postaví co chce. Vy si klidně postavte štípačku bez stolečku, kdyby vás vyloženě iritoval. Ano manželka mi s montáží pomáhala hlídat děti v domě. Ale připadá mi že asi za Vás jsem píše blbečekcheeky

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 9.12.2012 0:31

Mimo to mě zaráží, proč si necháváte zavadnout třešen před štípánim? To je nějaký zlepšovák?wink Vždyt je to proti logice štípání. Nechat si zavadnout dřevo před štípánim může jen lenoch.yes

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 9.12.2012 0:58

No hlavně, že se vám pohodlně mačká to tlačítko, když už se musíte hrbit jako vůl cheeky no a pokud jde o tu třešeň, tak tam má vaše geniální dedukce o mé pracovitosti trhliny...  Ono se totiž k podobnému dřevu můžete dostat při kácení a při následném štípání už jste postaven před hotovou věc. Když se vám ještě nepodařilo zastavit dřevem motor, buďte rád, nepodcenil jste výkon yes

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.130.213 (?), 9.12.2012 23:44

Připadá mi že se debata ubírá jiným směrem než by měla.

Materiál na štípačku, jsem pořídil podobně jak vy třešen. Tím byla výška daná. Samozdřejmně to lze upravit a navařit delší nohy. Špalky mám jen 30cm dlouhé. Kdyby se mi vešlo do krbovek 40cm poleno, tak se hrbit nebudu. (ono to není zas tak hrozné) Na jaře dám na stolek 3cm dřevolaminátovou desku, abych snížíl vzdálenost stolek-špice na 5cm. Na mé krátké špalíky to bude stačit, snížím tím riziko přetočení a získám trochu výšky navic.wink

Nemohu nalézt fotky vaší štípačky, asi špatně hledám. Můžete sem dát odkaz kde jí naleznu. Rád bych viděl konstrukci kde manželka nepomáhala a nepřekáží tam žádný čudl.

Netvrdím, že se motor zastavit nedá, ale nemám takový špalek co by ho zastavil. Výkon jsem na své potřeby spíše přecenil, ale darovanému motoru na nějakou tu kilowatu navíc nekoukám. jen mi to vadí na spotřebě (bere to jak dva přímotopysad ale bohatě to vyrovnává pořizovací cenalaugh)

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 5.12.2012 1:18

To jste napsal dobře, jste laik. Jelikož jsem už jednu 30mm hřídel ohnul, vím o čem mluvím. Ten klín pod kuželem není až ke špičce, proto když vám říkám, že proti přetočení je pracovní deska, tak mě věřte a stejně tak nějaké železa strkat pod kužel proti tomu, aby se tam nedostala ruka je nesmysl, ruka tam za chodu nemá co dělat, pokud ji tedy až k ramenu nechcete mít srovnanou na 2-3cm wink. Nejnebezpečnější je ale špička kužele, na ni nejvíc pozor, má na sobě háček a jakmile něco chytne (ruku, oděv), bude v tom 8cm dírka docela rychle. Pokud už bych dělal nějaké vylepšení, udělal bych úchyt na klíč, který pomůže vytočit kužel zakousnutý ve špalku, reverzní spínač kolikrát nepomůže.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.156.229 (?), 5.12.2012 1:33

Jak se to má dělat

http://www.youtube.com/watch?v=4aY3NHPXuHg

Jak se to nemá dělat

http://www.youtube.com/watch?v=w1QW9ngBiec

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 5.12.2012 3:46

Děkuji za videa, ale postup štípání je snad jasný každému. Já měl jen nápad "CO KDYBY" sjela ruka ze špalku pod tu hladkou část kužele. To že jste napsal, že jakýkoli plech pod válcem je zbytečný, že tam ruce nemají co dělat, těžko někomu pomůže, pokud mu tam nechtěně sjede a jen čirou náhodou ho to vtáhne. Stát se může cokoli. A pokud to nevadí funkčnosti štípání, určitě klín prodloužím k tělu motoru. Prsty nebo ruka se přeci jenom hůř vejde do štěrbiny 8mm než 4 cm, jak bývá většinou pod válcovou částí kužele. Ono po boji je lehko říct, mohl tam být...

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.16.101 (?), 5.12.2012 6:30

Celý tento stroj je svým principem nebezpečný, porušující několik norem a vyhlášek. Podobná diskuse se vedla i na spřáteleném webu. Chápu českého kutila, že je nadšen možností za hubičku splácat udělátko, které mu naštípe dřevo, ale rozhodně bych to nešířil dál, protože ne všichni kutilové jsou natolik zdatní a tyto diskuse tomu odpovídají. A metoda pokus-omyl není u téhle "zbraně" právě ideální. Momentálně řešíte mezeru 8-40mm, můžu vám říct, že mezera se může kdykoliv zvětšit při ohnutí hřídele, protože nikdo z místních není schopen odhadnout natož spočítat co hřídel vlastně snese, protože není ale vůbec určená pro radiální zatížení. Pokud vás poleno jen klepne po rukách, tak jste dopadl dobře. Při zachycení dlaně, rukavice dochází u točivých strojů zpravidla k utržení končetiny v zápěstí, v lepším případě k zlomenině předloktí, v horším případě ztráty končetiny v rameni. A argumentace, že tam bylo přece jen 8mm vám bude jaksi k ničemu.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.160.19 (?), 5.12.2012 9:01

Souhlas. Ale omezení rizika to je. Tím bych debatu o bezpečnosti ukončil.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

host - xxx.xxx.193.81 (?), 20.12.2012 8:09

Já bych to ukončil asi takhle.

Pokud si někdo myslí, že kuželová štípačka je nebezpečná, že může utrhnout ruku atd. tak ať na ni nedělá a štípe sekerou.

Diskuze ke štípačkám se zde začíná zvrhávat na předvádění vlastní       rádoby " chytrosti" ostatním.  Prvopočátek této diskuse (jsem jedním ze zakládajících a je to hodně dávno) byl v odborné pomoci při stavbě. Ne o tom, že když jedu autem a nebudu dávat pozor, tak mohu nabourat a zranit se.

A asi by jste se divil, kdybych si dal práci a popřemýšlel nad svými studentskými léty, myslím si, že bych dokázal spočítat, co hřídel v radiálním zatížení snese.Ale tak nějak jsem to považoval za ztracený čas, když štípačka 6 let funguje bez ztráty kytičky.

Proto prosím, přestaňte se hádat a kdo nechce tyto štípačky provozovat, ať surfuje někde jinde.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

16101 (1231) - xxx.xxx.16.101 (?), 20.12.2012 8:53

Na výpočet ohybového momentu jste měl tedy spoustu času i vědomosti. Mohl jste se podělit s těmi, kterým se hřídel ohnula, byl by to bezpochyby přínos. Ale nedivím se ničemu, když srovnám konstrukce na začátku a na konci diskuse (5let) tak pokrok je roven 0. A s přihlédnutím k faktu, že tyto štípačky tu byly dříve než internet, tak nevím, proč už to dávno nemá český kutil vychytané i co se týče bezpečnosti.

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

Jaroslav (67) - xxx.xxx.224.235 (?), 24.12.2012 15:43

Kuželová štiepčka môže byť bezpečná, záleží na konštruktérovi. Mám tiež takú bežnú-nebezpečnú, ale rád si pozriem aj nápady druhých. Kto chce nájde aj iné dokonalejšie a bezpečnejšie. http://www.youtube.com/watch?v=rt5GmQatFeM

Připojit reakci

Štípačka dřeva - kužel

makovic (494) - xxx.xxx.10.146 (?), 25.12.2012 9:32
sikovny stroj
Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Stihl 026 skapáva329.8.201470
Profi pila Stihl nebo Husqvarna5928.8.201456369
HQ 31201128.8.2014520
Mazací olej na lištu1028.8.2014407
Motorová pila stihl ms 2614327.8.201420798
Husqvarna rozdíl524.8.2014271
Ruční rámová pila423.8.2014223
Teče olej na mazání lišty SOLO 656 323.8.2014205
Štípačka vari 16 ton221.8.2014266
Zkušenosti s Husqvarna 560 xp 33416.8.2014126489
Stihl ms 261712.8.20142334
Stará vs. nová pila312.8.2014667
Štípačka dřeva - kužel 32710.8.2014467619
Husqvarna 550xp nebo stihl MS 261?67.8.20144358
Výměna hydraulického oleje u štípačky scheppach hl 1000464.8.201430934
Seřízení pily po záběhu361.8.201469083
Motorová pila - Hecht 9451821.8.2014198215
Vyrobit, nebo koupit štípačku?531.7.2014799
Mc Culloch 835s-AV - štefty321.7.2014443
Dolmar 5105 c615.7.2014893
Jakou brusku na řetězy motorových pil2814.7.201451718
Pilník na řetěz1314.7.201415985
Kolik bude dřeva?710.7.20143169
Jakou motorovou pilu do 8000Kč?203.7.201419958
Dolmar 5105 startovani po mesici necinnosti3426.6.20144197
Stipacka na drevo12126.6.2014205355
Nářadí do lesa (kleště, háky apod...)1825.6.20143100
Samovýroba dřeva1524.6.201417124
Vyplati se mi zrusit drevo a topit vodou? Jak resite novy poplatek u fotovoltaiky41.6.2014867
Pístní kroužek3930.5.20148080
koza na řezání s držákem6529.5.2014147494
Mechanický klín1127.5.20149583
Řetězy a lišty621.5.20141128
Motorová pila Oleomac 956820.5.20144921
Co zvládne Solo 656?1618.5.20144844
Jaký štípač dřeva?1118.5.201413835
Dolmar Ps-4605C nebo PS-5105C4516.5.20146414
Vlhkoměr na (nejen) palivové dříví239.5.201422204
sušička pilin118.5.201428315
Tabulky na prepočet objemu gulatiny34.5.201410007
Pomoc při výběru pily422.5.20147702
Jak se počítá kubík dřeva7124.4.2014146669
Olej na řetěz u MP aby nezasychal1769.4.201450601
Husqarna 23598.4.20149917
Motorová píla Hitachi CS40EANC23.4.2014744
Brúska retaze motorovej píli211.4.20147494
Jak se staví ježek z naštípaného dřeva2130.3.201463393
Výbrus - opravy motorových pil828.3.201414834
Samovýroba dřeva6523.3.201464653
Štiepanie metrovice2022.3.20143203
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014