DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Regulátor komínového tahu

Regulátor komínového tahu

Franta M (158) - xxx.xxx.59.11 (?), 11.12.2012 20:16

Dobrý večer, posílám video sloužící k návodu, nebo spíš k popisu regulátoru. Pokud budete někdo chtít přesný plánek, tak napište. Ale myslím si že přesné rozměry nejsou důležité, protože, ani já jsem nijak nelaboroval a funguje to. Pouze si musíte pohrát se závažím. Je radost se dívat jak regulace funguje při otevření jakýchkoli dvířek, např. při přikládání. Po zavření dvířek regulátor nereaguje okamžitě, ale se spožděním, až se do komínu dostanou teplé spaliny. No uvidíte sami. Když vám regulace nebude vyhovovat, tak ji snadno nahradíte původními komínovými dvířky.

https://www.youtube.com/watch?v=TI8iDItfG9Q&feature=g-crec-u

Franta

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Záleží v akom stave sa nachádza kotol. Pri h..., host, 17.1.2014
Regulátor plynule reaguje na změny tlaku a u..., 16101, 17.1.2014
Používám ho funguje., host, 17.1.2014
Zdravím.Čo sa vlastne stane s regulátorom ťa..., host, 17.1.2014
Fungovat to bude..., 16101, 17.1.2014

host - xxx.xxx.167.72 (?), 20.10.2011 21:08, počet návštěv: 68795
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Máte někdo skušenosti s regulátorem komínového tahu, dá se sehnat, nebo kutilsky vyrobit, a jak? Děkuji Standa

Připojit reakci

V.N. (49) - xxx.xxx.118.131 (?), 20.10.2011 21:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Regulaci komínového tahu jsem řešíl pomocí gravitační klapky-domácí výroba, ventilátoru a řídící jednotky.Náklady na úpravu asi 3000,- Kč.Vše popsáno na vlákně VYLEPŠENÍ VIADRUSU.Teplotu lze regulovat po 1 stupni.Dříve jsme používali regulátor tahu od firmy Regulus, ten nyní reguluje pouze sekundární vzduch.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.45 (?), 21.10.2011 6:40

A nebo ho prostě koupit, v nerezi se dá pořídit někde kolem 1200,- jestli tedy myslíte tu klapku, která omezuje vliv větru a teploty a pouští oklikou falešný vzduch, když je tah příliš velký.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 26.10.2011 17:07

Ano, ten mám na mysli. Standa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.130.4 (?), 26.10.2011 18:01

http://estech.esel.cz/stranka.aspx?IDStranka=3994

Připojit reakci

regjurm (18) - xxx.xxx.40.219 (?), 21.10.2011 8:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.190 (?), 23.10.2011 10:27

Zdravim,

nasel jsem jeden u ktereho se nemusi slozite merit tah komina a staci jen nastavit na kolecku pozadovanou hodnotu tahu

http://www.kominy-nerez.cz/katalog/regulatory-tahu-10/prumer-150-mm-1012/

Jen by me zajimalo jestli je to opravdu tak jednoduchy na nastaveni, nebo je to jen na nalakani lidi.

onc

Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.190 (?), 9.11.2011 18:16

opravdu tady nikdo nema s uvedenym regulatorem zkusenosti?

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 13.11.2011 8:46

Tiež rozmyšlam nad reguláciou komínového ťahu. Konkrétne nad gravitačnou klapkou. Najskor si chcem zmerať ťah komína. Kotol Viadrus U26 6članok má predpísaných 25Pa. Do akej hodnoty to má význam riešiť? Po zateplení zom znížil straty na cca 14Kw. Neviem čo s rezervou výkonu kotla(zatial menej prikladám).   

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 9:15

Já bych to řešil vyložením poloviny dna spalovací komory(roštu) šamotovými cihlami a vyložením všech boků spalovací komory 4cm silnými šamotovými deskami a udělal bych malý kotlový okruh s třícestným ventilem. Komínovou gravitační klapku si klidně dejte, ale ta ve Vašem případě nic neřeší.

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 13.11.2011 10:38

Tepelný spád mám po nahriatí sústavy 10/15 stupnou. Pri nahrievaní sústavy by ten trojcesták mal velký význam no mám jednoduché samosplavné kúrenie s obehovkou do bypassu so vysiacou spatnou klapkou (všetko na spiatočke).  Tepelnú zotrvačnosť v miestnostiach mám lepšiu ako ohrev vody v bojlery. Zapojiť trojcesťák do okruhu bojlera by bola velká hlúposť? Takto by som si udržiaval teplejšiu vodu pre ubytovaných. Trojcestný ventíl je riadení termostatom? Ďakujem    

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 11:23

Nejsem topenář, tak jen pro inspiraci: http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk/Zapojeni-teplovodni.htm

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 10:53

Nevím ale s tím celkovým ošamotováním bych si to rozmyslel. V přenosu tepla je podstatný rozdíl, když jsou žhavé uhlíky přímo na kovovém tělese kotle a nebo na nějakém mezi-šamotu. Většina tepla se u těchto kotlů předává přímým sáláním, proto to ošamotování by sice výkon snížilo ale jen na úkor účinnosti. Zmenšení objemu topeniště vyložením přední části kotle šamotem (tak aby šlo vyhrabovat popel) by myslím bylo docela dobré. Ještě když jsem topil v U22 briketami, tak jsem měl nakonec takovou trochu podobnou metodu. Dolů jsem při přikládání položil jeden dřevěný hranůlek napříč někam do poloviny. Na něj jsem pak pečlivě vyrovnal (těsně na sebe) nařezaná prkýnka tak, aby vepředu a po stranách doléhala na stěny kotle a díky tomu podložení se svažovala směrem dozadu nahoru. Díky tomu šla většina vzduchu z pod roštu zadem. Před tímto naložením jsem žhavé trochu shrnul dozadu. Pak jsem do té hluboké mezery vzniklé vzadu nasypal brikety. Nakonec jsem vzal ještě časopisy, kartony a podobně a narovnal jsem je na to dříví vepředu. Brikety vzadu se rozhořely a plameny z nich se opíraly do toho žebrovaného strůpku nad ohništěm, tím se tam předalo hodně tepla. Ty časopisy pak chránily vršek dřeva před plameny z uhlí. V kotli jsem takto naštětí netopil moc dlouho ale principiálně se to osvědčilo. Proto pokud by jste ten objem dřeva nahradil šamotem, věřím že by jste s tím byl také spokojený. Nedavno jsem zde četl chytrý způsob topení uhlím ve Viadrusu od pana Rosického, ten rozdělil topeniště šamotem podél na půl a pak přikládal střídavě do jedné a druhé půlky. Tím de fakto změnil hoření na odhořívání zhora. Pokud by jste měl také topit uhlím, tak toto rozdělení ohniště by myslím bylo také velmi dobré.

Zdravím všechny, Milan.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 11:06

Goody potřebuje poloviční výkon při maximálních mrazech, většinou možná 8-10kw. Aby v tomto případě byla dobrá účinnost spalování, je potřeba mít, jako vždy, vysokou teplotu v ohništi, proto je ohniště nutno zmenšit a zateplit(odizolovat).  Výkon do 10kW by snad v pohodě pochytal výměník.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 11:26

Ano, jsou ale dvě možnosti jak udržet to přiměřené teplo v ohništi. Vaše metoda je jeho zaizolování, moje metoda je zas jeho zmenšení. Zmenšením se uvolňovaná energie zkoncentruje a proto se tam udrží i vyšší teplota. Co říkáte? Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 16:25

Milane, má metoda je komplexní, ohniště zmenšuje a zároveň izoluje a šamot působí jako akumulátor a katalyzátor vyhoření plynů. Karel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 16:46

Problém je v tom, že opravdu podstatná část energie se z rospáleného ohniště předá do vody v kotli žárem, který toto ohniště vyzařuje. Nechci sem tahat nějaké teorie týkající se toho vyzařování, důležité je, že s teplotou ten vyzařovaný výkon velmi prudce roste. Proto pokud mezi kotlovou stěnu a ohniště vložíme šamotovou cihlu, tak značnou část tohoto toku omezíme. Samozřejmě, ten šamot se nakonec také rozpálí a bude tedy také vyzařovat žár, bude to ale samozřejmě o dost méně, než kdyby to šlo přímo. Pokud by za kotlem byly ještě dlouhé spalinové cesty, tak by to tak nevadilo, teplo by se tam stejně odevzdalo. Pokud ty jsou ale jen velmi krátké, tak už to myslím vadí. Proto si myslím, že u tohoto typu kotle obkládat stěny kolem dokola šamotem není vhodné řešení. Nakonec se nesmí zapomínat na to, že v ohništi jsou různé frakce spalovaného materiálu: od čerstvého přes rozžhavené uhlíky až po vyhořelý popel těsně nad roštem. Pak i ten popel zafunguje jako tepelná izolace a většinou nám ochrání méně odolný rošt před jeho nadměrným přehřátím. Takový je můj názor na věc, samozřejmě se nemusí shodovat s názorem druhých. Je pak ještě jeden důležitý fakt plynoucí z chemie toho spalování. S rostoucí teplotou prostě roste poměr nespáleného oxidu uhelnatého ve spalinách a tím dochází k dalším ztrátám. Proto i zvyšováním teploty spalin se musí provádět s rozumem. Nedavno jsem tu někde dokonce viděl graf závisloti poměru CO na teplotě. Milan.

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 13.11.2011 11:29

Prestupujeme na druhú tému tak dúfam, že nám to odpustia... vykurujem drevom... ten šamot mám teraz vzadu a asi to bolo lepšie ked nebol vobec mám pocit, že spálim viac dreva zrejme je tam menej sálania na vymeník... skúsim ho dať do predu. Toto sú už len moje špekulácie...  ani nie že ušetriť, ale musíme mať nejakú zábavku... kotol mám vylepšený spaluje pekne a po polovičnom naložení mi vydží aj 8hodín do nového naloženia. To je moja najvačšia motivácia doba prikladania paliva a teplota vody v bojlery. Preto som smeroval na reguláciu komína či aj tento faktor stím nesúvysí...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 15:53

Ono pokud budete mít v pořádku těsnicí provazce na dvířkách, tak i ten nadbytečný tah nakonec všechen uškrtíte dusivkou. Jen je pak např. problém, že jen velmi malá změna otevření způsobí velkou změnu ve výkonu. Proto to při regulaci tím termoventilem pak může "houpat". Stabilní tah má význam pro toho, kdo chce od kotle stabilní výkon nehledě na vnější teplotu a povětří, např. při topení do aku. Na kotli pak má své osvědčené nastavení a to nemusí pořád měnit. Snížit minimální výkon kotle instalací regulátoru tahu si myslím možné není.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 13.11.2011 20:41

Ano je to tak, je třeba dodržovat předepsaný komínový tah, jinak velký tah vytáhne vysokou teplotu - plamen až za kotel, nízký tah.. však víme. Koumáci správně zvyšují účinnost různými turbolátory různým přikládáním atd.. Ovšem často se zapomíná na stabilní tah. Tah se sice dá upravit dusivkou, skundárním či terciálním vzduchem,, ale při změně povětrnostních podmínek je pokaždé jiný. Cejchovaný regulátor kom. tahu, tím myslím tu gravitační klapku na komíně za kotlem tento problém řeší ve všech povětrnostních podmínkách, čili šeří nám topivo. Čím větší rozdíl mezi předepsaným tahem a skutečností tím více. Samozřejmě pokud komín nedá ani předepsaný tah je toto zařízení k ničemu.

Zdravím všechny diskutéry Standa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 21:22

Stando a neochlazuje to přisáváním vzduchu nevhodně spaliny?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 13.11.2011 21:33

Ne, ty jdou ven o trochu chladnější, takže šetří komín. Prostě teplo se uvolní a předá tam kde má a neutíká příliž do komína.

Zdravím standa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 22:01

Stejně by mne zajímalo, kolik °C mají takto ředěné spaliny na vstupu do komína.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 22:34

Na to je celkem jednoduchá odpověď: přesně tolik, aby kouř o dané teplotě vytvořil nastavený tlak. Např. je-li tlak větší, klapka tam pustí víc studeného vzduchu, tím se spaliny ochladí a tlak (tah) klesne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 23:14

A já myslel, že to pracuje na principu zvětšení průtočného průřezu boční větví otevíranou podtlakem v komíně.

Připojit reakci

bgmaniac (46) - xxx.xxx.220.47 (?), 14.11.2011 11:36

Funguje to tak, že 1) ochladí spaliny v komíně a 2) pustí vzduch mimo kotel, tzn. komín "dostane" tolik vzduchu kolik na základě tahu potřebuje, ale topeniště tím není ovlivněno.

Připojit reakci

16101 (1376) - xxx.xxx.16.101 (?), 7.12.2012 2:28

Komín 160mm, tah 24Pa, regulován na kouřovodu T-kusem regulátorem Haas SOhn na 12Pa, teplota spalin o +-40°C nižší.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.141 (?), 13.11.2011 16:30

Kupte si takový ten kulatý bimetalický příložný(magnet) tepůpměr spalin a dejte ho hned za výstup z kotle na plechový kouřovod.

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 13.11.2011 18:00

Teplomer som obiednal minulý štvrtok, zajtra napozajtra príde tak som zvedavý čo to ukáže. Až bude na dymovode moc teplo, tak by som to rád využil na predohrev spiatočky. Len neviem ako...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.206 (?), 13.11.2011 11:17

Funguje opravdu tak, že se jenom točí kolečkem. Rozsah od 10 do 35 Pa. Naprosto perfektně a jednoduše. Víc ani míň přetočit nejde, kolečko má doraz takže ho nepřetočíte třeba o 360°.

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 13.11.2011 11:38

To zmenšenie ohnišťa má zmysel... aj teraz ked dokladám palivo tak dostredu čo najtesnejši ksebe aby po bokoch odhorievalo. No polená velké nedávam... prehoria, ale stiahnu aj teplotu v kotly pod 60stupnov...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.11.2011 15:56

To je taky dobrá možnost, jak omezit výkon tohoto kotle. Přikládat do něj prostě větší špalky.

Připojit reakci

bgmaniac (46) - xxx.xxx.220.47 (?), 14.11.2011 11:31

Já ho mám v provozu cca rok a naprostá spokojenost, opravdu je to tak jednoduché, nastavíte kolečkem požadovanou mez komínového tahu a jakmile je tah nad ní ať už z důvodu teploty spalin nebo vlivu větru, tak se klapka pootevře a pustí vzduch "bokem" mimo kotel.

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 16.11.2011 8:43

Urobil som taký polkus... počas prevádzky kotla som pootvorik komínove dvierka a vpustil do komína falošný vzduch. Ťah komína mám tak velký, že aj pri prišktenej klake dymovodu mi pri otvorení nakladacích dvierok nevyráža dym von z kotla. Komín mám schiedel 180mm na 9metrov. Začínam vážne rozmýšlať na regulátorom...  Ten teplomer na dymovod mi ešte neprišiel...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.171 (?), 21.11.2011 18:32

Reguláciu ťahu komína nebudem riešiť vzhladom na to, že zrejme nebude mať svoje opodstatnenie. Prišiel mi teplomer spalin a bol som prekvapený po nameraní teplot na dymovode.  Po zakúrení menším rozmerom dreva sa mi vyšplhala teplota na 160 C" potom začala klesať postupne s uzatváraním dysivky. Po ďalšom naložení sa teplota spalin držala na 90 C" kotol na 70C". Ked sa dom nahrial a pozatváralo radiatori pri 23 C" v izbách teplotu na kotli pridvyhlo na 76 C" no a teplota spalin klesla na 45 C". Všetko pri otvorenej klapke do komína. Žiadne straty do komína sa nedejú. Sekundár nepoužívam mám JS trubku...   

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 21.11.2011 20:25

Mmúžete prosím napsat jaký teploměr na spaliny používáte a kde jste ho koupil? Dík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.171 (?), 21.11.2011 20:41

teplomer - stranka :   TOP-EL.cz 17EUR ma stál do SK...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.206 (?), 22.11.2011 16:57

Ten příložný teploměr je spíš na okrasu, hlavně v situaci, když máte silnostěný kouřovod, třeba bertrams 2mm apod.. Nešetřete a dejte tam klasický do 450 °C do jímky v kouřovodu a najednou zjistíte, že spaliny máte 250 °C a příložný ukazuje sotva 70 °C. Mimochodem, nehledejte "spalinový teploměr", na to na netu najdete akorát ten od Atmose, ale hledejte teploměr s daným rozsahem 0-450 °C, třeba tento http://www.marsystems.cz/teplomer-tr-100-0-450c-l1100mm/d-72525/, k němu jímku http://www.marsystems.cz/jimka-teplomerova-pt-100-l1105mm-g1-2b-mat-ocel/d-72093/ a najednou je to cenově příjemný.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 22.11.2011 19:11

Děkuji za informace, něco takového jsem měl na mysli, s pozdravem Standa

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 19:26

Asi to nebude náhoda, ale už dost lidem, včetně mě teploměr ukazuje méně, než 250°C, zejména při provozně ustáleném výkonu - to je v rozsahu 50-100°C dle paliva, a odběru tepla - výkonu kotle.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.206 (?), 22.11.2011 19:32

To není náhoda, to je holt jeho princip. Měří VNĚJŠÍ teplotu kouřovodu a nikdy se nedokáže spirála toho teploměru pořádně ohřát když je kvalitně ochlazovaná okolním vzduchem. Teplo se přenáší z kouřovodu jenom přes maličký puntík uprostřed teploměru. Je to okrasa, ne funkční věc. Ty teploty se liší i víc jak o půlku. Bude ukazovat klidně 70 stupňů a uvnitř kouřovodu budete mít s přehledem i 300. Ten příložný teploměr opravdu nelze brát ani jako orientační měřidlo.

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 19:39

Když prochází vzduch o teplotě t kovovým kouřovodem, jakou teplotu bude mít materiál kouřovodu - byť se zpožděním? Já jsem to porovnal teploměrem s čidlem, které bylo vsunuto v ústí kouřovodu do komína a teploměr byl v jímce komína - vložky, aby byl ochráněn(jinak bych musel provrtat kouřovod). Teplota se lišila max 50°C přičemž max teploty se lišily o 20°C. Dál je důležité místo, kde se má měřit, resp umístit teploměr a jak jej umístit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.206 (?), 22.11.2011 20:17

Tím prošlým teplem skrz kouřovod se ale musí především nahřát spirála bimetalu, na jejímž konci je "ručička" a ta se setsakra ochlazuje. Zkuste si v kotelně udělat průvan a uvidíte. Nebo si zkuste ten teploměr posouvat po kouřovodu tak, aby jednou ležel horizontálně a jindy byl ve svislé poloze. Pokaždé bude jinak omýván teplým vzduchem který proudí kolem kouřovodu a bude ukazovat jiné teploty. A je rozdíl jestli máte v kotelně 20 nebo 5 stupňů. Podívejte se na něj z druhé strany jak je vyroben a myslím že zrovná Vám rychle dojde co je to zač. To že se Vám liší o 50 °C je klika. Teploměr takovéhle konstrukce je všeobecně určen k měření teploty prostředí, ve kterém se nachází celým svým tělesem, ale rozhodně ne teploty, které se dotýká jen malým bodem a to ještě jen jeho malou částí. Ponořte ho do kapaliny, tam bude fungovat. Dejte ho na trubku s teplou vodou třeba za kotel, kolik ukáže tam? Komplet ho omotejte izolací, kolik ukáže potom? Otevřete dveře a udělejte průvan. Tenhle teploměr je dobrý marketingový tah na slovní spojení "spalinový teploměr" pro vyhledávače na který vám vyjede setsakra drahý teploměr od Atmosu a tenhle šunt. Bohužel lidi neví, že jsou naprosto běžný a daleko levnější "průmyslový" tepoměry. Co vám prodá topenář, teploměr za 300,- nebo za 800,-? Z čeho že má vyšší zisk?

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 20:20

Já jsem nesrovnával ten teploměr, který momentálně popisujete, ale naměřené teploty spalin, já mám jiný teploměr - mám ověřené, že je přesný (2% odchylka).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.206 (?), 22.11.2011 20:36

Tak to se omlouvám, myslel jsem že řeč je o tom bimetalu.

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 20:53

Jaképak omluvy, diskutujeme a jak jste nyní prezentoval na vysoké úrovni. Jen jsem chtěl trochu uklidnit majitele těchto (litinových) kotlů ohledně teploty spalin, ale pozor. Já vycházím ze stavu, kdy se topí tak, jak se v tomto kotli topit má a plus vylepšení. Kdybych dříve do kotle naložil drobné měkké dřevo a kotel by topil naplno do velkého okruhu, případně bych tomu pomohl otevřením spodních dveří, tak je roura červená. Ale to je doufám každému jasné, že takto se netopí, neboť spaliny se musí v kotli určitou dobu zdržet a pokud kotel netopí správně přes dusivku, je špatný tah, nebo mokré dřevo - špatné palivo. Zásada pro co nejnižší únik tepla, což je u tohoto kotle zbytečná obava, pokud se netopí výše popsaným špatným způsobem- malý regulovaný okruh, tím se teplota vody v kotli rychle zvýší a dusivka omezí průtok vzduchu přes kotel natolik, že teplota spalin je na vynikající hodnotě do 200°C při plném výkonu a pod cca 150 až po 100°C při regulovaném cyklovaném dotápění, což je hranice prohřátí a následné udržení min teploty u ústí komína (cca 65°C).

Připojit reakci

GoodyGoody (26) - xxx.xxx.185.145 (?), 22.11.2011 20:26

Áno, nejaké nepresnosti pri tomto merači tam určite budú no a rúru dymovodu mám hrubostennú.  Skúste chytiť dymovod pri nahriatom kotly na 70 C rukou pri uzavrenej dusivke. Nameraná hodnota v tomto prípade mi sedela, lebo bol letný a teplomer mal 45C. Páli to až od 60 C myslím... Pri zakúrení idú straty do komína no asi je najdôležitelší ten čas. Tá prídavná regulácia komína by mi zrejme nepomohla skôr naopak... GG 

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 21:02

Přesně tak, čas a to čas, než se kotel dostane na provozní teplotu, jinak pokud topí do velkého okruhu, jsou ztráty tahem o dost vyšší.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.252.214 (?), 22.11.2011 21:10

dobrý den pane J.S. vzhledem k vašim zkušenostem bych se rád optal máteli zkušenosti s ekvitermní regulací a servopohonem duomixu, rodiče mají Viadrus na dřevo deset let a duomix přes patnáct let, ručně ovládáme zásahu moc není, říkám si jestli však při topení uhlím v mém baráku není lépe pro dosažení konstantnější teploty v baráku takové zařízení mít, zatím mám termohlavice v přízemí na čtyřku v podkroví kolem tří a půl a tím je zhruba všude stejná teplota. Nečekám od toho zázrak ale pokud trochu umí pomoci...

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 22.11.2011 21:19

Dobrý den, ekvitermní regulace (regulace vytápění dle venkovní teploty) je dle mého názoru zajímavá a přínosná u snadno regulovatelných a rychle utlumitelných - vypnutelných kotlů. Kotel na tuhá paliva, který budete takto regulovat bude např. dlouhou dobu v útlumu (např. oteplení přes slunečný zimní den, ale ráno přiložíte). U kotle na tuhá paliva, který reaguje na teplotu vody bych to nedoporučil. Jiná by byla s aku nádrží, kde by se dalo akumulované teplo použít bez vlivu na nepříznívé ovlivnění chodu kotle. Ovšem k akumulační nádobě mám výhrady nejen z důvodu pořizovací ceny a umístění, ale také z důvodu ztrát a nutnosti složitějšího systému s nutným časem nabíjení, což je různé výhodné vzhledem ke ztrárám domu a typu kotle.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.252.214 (?), 22.11.2011 21:42

fajn děkuji za radu, aku rozhodně nechci o tom jsem uvažoval po prvním zatopení kdy se kotel rozhulákal a já si nevšiml že je hodně vyšroubován doraz tlumivky a myslel jsem si že když je dům z Ytongu (lambda 37,5) zateplovat jej nebudu a ytong nemá velké akumulační vlastnosti a objem vody v plechových radiátorech malý a dům byl za hodinu vytopen a kotel skoro na stovce, nyní když jsem vše seřídil jsem opravdu spokojen, nyní budu jen zkoušet co můžu si dovolit s duomixem, u rodičů co mají kotel Viarus na dřevo standardně ovládám od osmičky k max. čtyřce dle potřeby.

Jestli ještě můžu požádat o radu k mému U24, z prvotní přetápení jsem šroub pro pevný doraz dusivky vyšrouboval tak aby netvořil nijaký doraz, regulace kotle mě se domnívám regulusem probíhá k mé spokojenosti, rád bych věděl mám li nějaký minimální doraz na U24 nastavit, či se při zavření dusivky stará o přívod vzduchu mezera malého popelníku díky za veškeré info

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.252.214 (?), 22.11.2011 21:51

jinak aku nádrž po zjištění jak kotel sám funguje nechci, při dnešní kvalitě výrobků si myslím že rychleji prorezne než se investice vrátí.

Můžuli ještě jeden dotaz :

v systému mám dvě čerpadla jedno nad duomixem na stoupačce spínám přes termostat od 40 st, při duomixu na osm či sedm teplota v kotli naroste rychle nad 60stupňů takže se snažím už od počátku využít teplo do baráku, druhé čerpadlo mám na vratce do kotle a má vlastní termostat nastavený topenářem na max. termostatu 90st.

Topenář to zapojil na dvě čerpadla jen proto že to je v návodu Viadrusu, důvod nevěděl.

Jediné co mě napadá je že v případě přeopení čerpadlo pomůže při dodávce studené vody či nějak těsně před přetopení ještě pomůže cirkulaci vody ale nevím...

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 23.11.2011 19:23

To nevím, co tím sledoval, na 95°C se nastavuje ochrana proti přetopení, to nemá s čerpadlem nic společného, to je termostatický ventil, který otevře přívod chladící vody.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.252.215 (?), 23.11.2011 21:12

ROzdíl mezi termostatem a bezpečnostním ventilem ještě jako strojař chápu, mám bezpečnostní ventil, mám ventil pro chladící smyčku.

Uniká mě však význam zapojení U24 s dvěma čerpadly které je podle návodu :

- jedno čerpadlo je na stoupačce nad duomixem a to v podstatě zařizuje cirkulaci v obou okruzích a je spínané svým termostatem který je na stoupačce

druhé čerpadlo je na zpátečce do kotle v malém okruhu a spínané je termostatem který je přímo na výstupu horké vody z kotle a tento termostat je nastaven na 90st, a význam tohoto druhého čerpadla jsem nepochopil, prakticky neběží a vlastně nevím zda naopak neškrtí oběh vody.

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 23.11.2011 21:35

Teď jste to popsal přesněji, tak termostat 2 čerpadla je na stoupačce (předtím jsem to pochopil tak, že je na zpátečce??) potom bych z toho usuzoval, že záměr byl ten, že pokud dojde k překročení teploty nad 90°C sepne 2 čerpadlo a odebere z kotle (podpoří ochlazení kotle) více energie. V podstatě, pokud netopíte nad 90°C, tak čerpadlo není na nic. Ale může se stát teoreticky závada 1 čerpadla, což by měla zvládnout chladící smyčka, ale 2 čerpadlo (pokud za tu dobu nezatuhne) nahradí 1. To můžete využít i při běžné závadě 1 čerpadla. Občas 2 čerpadlo protočte, aby se udržovalo v provozuschopném stavu. Přes čerpadlo může proudit i samotížný systém, ale ten už zpomaluje, s nuceným oběhem to není problém. To byste poznal, že byste museli zvyšovat rychlost, protože by se kotel přetápěl a radiátory by málo topily.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.252.215 (?), 23.11.2011 21:55

asi to bude tak jak píšete, čerpadlo na stoupačce říkejme mu třeba primární běží na první rychlost její zprávné nastavení mě také zajímalo ale vzhledem že se neděje co popisujete níže (radiátory hřejí perfektně) tak ji asi nemusím zvyšovat.

Mě napadlo že toto čerpadlo může sepnout při zásahu dochlazovací smyčky jen jsem si neuměl představit že by seplo právě v tom okamžiku vzhledem k tomu že mezi otevřením ventilu a pouhým nastavením termostatu tohoto čerpadla na 90st je jistě rozdíl.

Ale určitě to bude tak jak popisujete a může být i záložní v případě poruchy primárního, ano občas jej pustím snížením termostatu na výstupu z kotle na nižší teplotu, díky za radu.

Myslíte že sepnutím obou čerpadel při nějaké kritické teplotě na teploměru kotle a běhu obou součastně se kotel z této teploty lépe ochladí (já nevím zda běh obou čerpadel součastně na stejnou rychlost se nějak sčítá či běžíli pouze paralelně a vliv má pouze třeba fakt, že toto druhé čerpadlo podpoří oběho vody v malém okruhu když bude např. duomix na půlku, nebo mám toto sekundární čerpadlo nastavit např. na rychlost dvě aby se v případě nastání kritické situace oběh vody zrychlil?JInak nad 90st netopím, koupil jsem hnědé uhlí a při natopeném stavu mám regulační rozsah dle teploměru kotle cca max. 83st a min. myslím cca 75 st pak už regulus zvedá dusivku, je to tak ok?

Připojit reakci

J.S. (7758) - xxx.xxx.44.31 (?), 23.11.2011 22:18

Já jsem se s takovým zapojením nesetkal, více čerpadel = na každém okruhu, nebo na aku, TUV a pod. Ale takové záložní pro přetopení kotle, to je snad výhoda, že máte rezervu. Já bych nastavil na 2 stupeň, pokud to má plnit ochranu přetopení, ať to má nějaký efekt. Můžete vyzkoušet - simulovat přetopení, tak, že nastavíte 2 čerpadlo - termostat - na nižší teplotu a tak poznáte, co se děje. Regulus mám nastavený takto - na 60°C  (min 57 max 62 - 68  - to ovlivňuje setrvačnost kotle, někdy se akorát zavře na 61-62, jindy se teplota dostane až přes 65, tak to platí pro každou teplotu po 10°C, přičemž čím nižší teplota, tím delší útlum a čím vyšší teplota, tím častější cyklování topí / a útlum je kratší.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.62.95 (?), 23.11.2011 12:09
U24
Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.2 (?), 8.1.2012 0:06

Tak co tu píšete je "samá voda " dvě čerpadla jsou potřeba z důvodu nainstalovaného duomixu (čtyřcestný ventil).

důvod je prostý duomix má za úkol mixovat vodu v kotlovém okruhu s vodou v okruhu s radiátory a to tak aby na vracející se větvi do kotle tedy zpátečce byla teplota minimálně 50-60 stupňů

Teď se dostanu k tomu proč je na zpátečce to čerpadlo.

Jelikož by po zatopení v kotli měl být ventil duomixu zavřený tedy na nule

bude se ohřívat voda je v kotli a malém kotlovém okruhu aby se voda promíchala a teplota zpátečky dostoupila tížené hodnoty 50-60 stupňů je potřeba termostat pro toto čerpadlo nastavit na 60 stupňů zapnutí pokud by čerpadlo nebylo.

Na kotli by byla brzo 100-vka a na vracečce pořád jen 40 stupňů.

Teplota vracející se vody do kotle je z důvodu koroze kotle, lepšího spalování a proti dechtování (hlavně u ocelových kotlu kuli korozi) zbytek platí jak pro ocelové tak pro litinové.

Po natopení kotle na minimální výstupní teplotu 65 stupňů a na vracečce se bude držet nad 50 měla by elektronika začít otevírat duomix a pouštět přebytek tepla do radiátorů s oledem na teplotu vracečky.

Podle toho co jsem četl máte duomix bez servopohonu a řídící jednotky

ve vašem případě bych nastavil na obou trmostatech 60 stupňů to čerpadla zapnou pokud je máte hned na výstupu z kotle při 70 a vypnou při 50 stupňích

duomix nastavte na čtyřku to je asi optimální řešení vracečka vám zůstane přece jenom teplejší než bez duomixu a kotel by se neměl přehřát

Máte štěstí že topenář vám to nainstaloval podle návodu a neřek, že se to tak nedělalo tak proč by to dělal.

Jako jsem to měl já po zatopení jsem po hodině bez duomixu měl na kotli 40 stupňů a na vracečce 20, to se mu asi moc dobře nehořelo.

Nakonec jsem si u jiné firmy a i u té za hodně přemlouvání nechal duomix namontovat a hle vše běží jak má.

Připojit reakci

Štěpán Hůrka (169) - xxx.xxx.249.176 (?), 27.10.2012 23:01

zdravim Vas muzu to vyzkouset ja tam jeste nebydlim a topim narazove, prakticky jedu na cerpadlo na vetvi k radiatorum a to na zpatecce pro kotlovy okruh prakticky nebezi je na 90 stupnu na termostat na vystupu z kotle ale vyzkousim to jinak kotel topi dobre 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 18.1.2012 18:45

Našel jsem ho i tady a nabízejí tam taky komplet pro přestavbu na retortový automat asi za 3500 zlotých!

http://kotly.com.pl/produkt-regul%C3%A1tor-kom%C3%ADnov%C3%A9ho-tahu-lg4-923.html?l=cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.222 (?), 30.10.2012 11:50

zdravím

a jak se nastavuje ten regulator???

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 30.10.2012 17:06

Ahoj, jestli myslíte reg. kom. tahu, nastavuje se podle potřeb kom. tahu, který je uveden v návodu příslušného kotle. Na klapce regulátoru je cejchované závaží které se pootočí na potřebnou hodnotu. S pozdravem Standa.K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.11 (?), 7.12.2012 0:07

Regulátor komínového tahu si snadno vyrobíte sami. Nebude tak profesionálně na výši, ale funkčně 100%. Mohu poslat foto a rozměry.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 7.12.2012 0:15

Tak něj. fotky pošlete, ať vidíme jak jste to pořešil - třeba to někoho inspiruje, možná že bych se ho pak také pro svůj kotlík pokusil vyrobit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 7.12.2012 18:56

Ahoj, su také zvědavý a nejen já, takže nějakou dokumentaci bych rovněž velmi uvítal, děkuji.

S pozdravem Standa.K

Připojit reakci

R. (237) - xxx.xxx.218.134 (?), 7.12.2012 19:54

Dajte nejake foto, tiež ma to zaujima ako ste to vyriešil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.11 (?), 7.12.2012 20:20

Dobrý večer, dnes už jsem to nestihl. Manželka už zatopila. Ale zítra máme odstávku protože topíme jednou za dva dny do nádrže. Pokusil jsem se natočit video, jak hoří ořech 2 v Dakonu DOR 24. Regulátor byl ale špatně osvětlený. 

http://youtu.be/z6jE3mmT7N4

Franta

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.87 (?), 7.12.2012 20:25

Pěkně to sviští - není ale ten plamen moc dlouhý? Zkoušel jste měřit teplotu kouřovodu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.11 (?), 7.12.2012 20:50

Dobrý večer, jakmile otevřete přikládací dvířka, tak přes uhlí přisáváte další vzduch a tím se ty plameny prodlouží. Když se díváte okénkem, tak jsou kratší.

Franta

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 7.12.2012 20:29

Ahoj,

máte pravdu, DOR hoří hezky ale regulátor jsem nerozpoznal  :((

Těším se na lepší záběr.

S pozdravem Standa K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.11 (?), 7.12.2012 20:46

Už to posílám, musel jsem pouřít blesk, ono v kotelně moc světla není. Zítra jdu ještě do práce, tak se pokusím to vyndat a ofotit ze všech stran.

Franta

Obrázky:
Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.72 (?), 7.12.2012 21:02

Ahoj,

musím říct, parádní technické řešení, o montáži na komínové dvířka jsem taky uvažoval, ale nenapadlo mě sundat je celé, to vaše řešení je nažší. Asi to udělám taky takto. Dík za inspiraci.

Spozdravem Standa K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.130.4 (?), 8.12.2012 0:36

Tady je dole video, jak funguje regulátor tahu. Mohlo vy se najít toho víc, jinde, ale pro názornou ukázku by to mohlo stačit.                  http://estech.esel.cz/stranka.aspx?IDStranka=3994

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.11 (?), 9.12.2012 9:08

Dobrý den, ještě pár fotek.

Franta

Obrázky:
rozměry regulátoru
rozměry regulátoru
Připojit reakci

Franta M (158) - xxx.xxx.59.11 (?), 9.12.2012 9:21

Fotka

Obrázky:

Připojit reakci

michael (4) - xxx.xxx.18.26 (?), 9.12.2012 13:38

Dobrý den, do dvířek mě to napdlo dát taky, už jsem měl i jeden polský regulátor za nějakých 900 vybraný, ten bych tam do nich dal, ale vlastní výroba mě nenapadla jelikož mi přišla složitá kalibrace. Jak jste to teda nakalibroval? jestli se můžu optat, taky mě baví doma kutit, takže bych se do toho velice rád pustil jenom nevím jestli mi to po celé realizaci budu pracovat jak má... děkuju za případné rady.  Michael

Připojit reakci

Franta M (158) - xxx.xxx.59.11 (?), 11.12.2012 20:16

Dobrý večer, posílám video sloužící k návodu, nebo spíš k popisu regulátoru. Pokud budete někdo chtít přesný plánek, tak napište. Ale myslím si že přesné rozměry nejsou důležité, protože, ani já jsem nijak nelaboroval a funguje to. Pouze si musíte pohrát se závažím. Je radost se dívat jak regulace funguje při otevření jakýchkoli dvířek, např. při přikládání. Po zavření dvířek regulátor nereaguje okamžitě, ale se spožděním, až se do komínu dostanou teplé spaliny. No uvidíte sami. Když vám regulace nebude vyhovovat, tak ji snadno nahradíte původními komínovými dvířky.

https://www.youtube.com/watch?v=TI8iDItfG9Q&feature=g-crec-u

Franta

Připojit reakci

michael (4) - xxx.xxx.18.26 (?), 11.12.2012 20:46

No návod supr, princip je opravdu velice jednoduchy což sem už omrkl na komerčně udělaných výrobcích, jenom pořád netuším jak to přesně odladit, má někdo nějaký tip jak poznám, že ta klapka reaguje v ten správný moment? U tohohle výrobku je podle mě nejdůležitější právě ta správná chvílle otevření. Výrobce udává optimální hodnoty pro daný kotel a té bych chtěl dosáhnout, proto jsem se ptal jesti jste to nějak řešil. Zkusmo je sice taky řešení, ale né moc přesné, no ještě budem muset popřemýšlet a trochu podiskutovat :-) v každém případě se pustím do výroby a třeba mezi tím, někdo jiný poradí, jak přesné určíme ten moment kdy má začít regulátor reagovat.

Připojit reakci

Franta M (158) - xxx.xxx.59.11 (?), 11.12.2012 21:20

Posílám, tedy cituji, jak měřit komínový tah.

Potřebný tah komína udávají výrobci v rozmezí 20 až 35 Pa. Skutečný tah je možno zjistit jednoduchým měřením.Pro měření se používá tzv. U manometr, to je skleněná trubička ohnutá do tvaru písmene U, o vnitřním průměru cca 8 mm, naplněná vodou. Jeden konec trubičky zůstává otevřený, na druhý se nasune ohebná hadička, která se přes kovovou trubičku zasune do komína malým otvorem.Zaústění trubičky do komína musí být utěsněno proti přisávání falešného vzduchu. Tahem komína se hladiny vodního sloupce vůči sobě vychýlí a jejich rozdíl se měří pravítkem. Rozdíl mezi hladinami je právě tah komína v mm vodního sloupce, přičemž 1 mm = 10 Pa.Toto měření je možno provádět pouze za provozu připojeného tepelného zdroje při vyhřátém komíně. Tah komína závisí na jeho výšce, průřezu a na rozdílu teplot odváděných spalin a venkovního vzduchu. Orientačně lze uvažovat s tahem komína 10 Pa na 2 metry výšky komína.

Ing.Jaroslav Winkler Energetický poradce ECČB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.130.4 (?), 12.12.2012 0:38

Pokud bych mohl poradit, mám teda koupenej regulátor, ale vychytal jsem to asi tak, že jsem kotel nejdřív roztopil na optimální teplotu a pak jsem to dal tak, aby byl co nejmenší tah. Při něm vám pomalu zhasíná oheň a postupně přidávat až se Vám začne kotel rozhořívat a začne hořet optimálně. Tím, že jsem dal na minimum, tak se komín mírně ochladí a jak potom přidáváte, tak se komín pomalu ohřívá až je klapka mírně pootevřená. Mám to takto nastavený a jede kotel pěkně. Všiml jsem si, že pak vzájemně reagují s regulátor přívodu vzduchu do kotle a líp hoří kotel.Myslím si, že měření moc nepomůže. Chce to vychytat

Připojit reakci

host - xxx.xxx.244.242 (?), 17.1.2014 17:10

Zdravím.Čo sa vlastne stane s regulátorom ťahu po otvorení prikladacích dvierok?Pootvorí sa viac a tým menej "ťahá" cez nakladacie dvierka?Lebo práve to by som potreboval.Ľudo.

Připojit reakci

16101 (1376) - xxx.xxx.16.101 (?), 17.1.2014 18:19

Regulátor plynule reaguje na změny tlaku a udržuje jej na předepsané výši dle potřeb topidla. Tzn. prohřívá se komín, je-li vyšší rozdíl vnitřních a venkovních teplot, vítr strhává na ústí spaliny a pod., klapka se otevírá více. Regulátor tedy přímo snižuje i rychlost proudění přes topidlo, což je nezbytně nutné pro předání energie topidlu. Pakliže otevřete dvířka, tak se nestane nic. Něco jiného by bylo, kdybyste otevřel komínová dvířka - to se klapka přivře

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.51 (?), 17.1.2014 18:53

Záleží v akom stave sa nachádza kotol. Pri horení paliva naplno a pootvorenej klapke regulátora ťahu sa isto nierne privrie, prípadne úplne uzavrie. Pretože sa zmenia podmienky odporu prúdenie vzduchu cez kotol. Ak je kotol v útlme a klapka regulátora ťahu je uzatvorená, nestane sa nič.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 7.12.2012 20:53

Kotel vám hoří parádně smiley, ale v druhé polovině videa byla skoro tma, takže ani nevím jestli byl regulátor vlastně v záběru (?)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 7.12.2012 20:56

Joo - teď je to super vidět yes, - zajímavé hranaté řešení

Připojit reakci

host - xxx.xxx.5.205 (?), 17.1.2014 13:20

Dobrý den, uvažuji o pořízení regulátoru komínového tahu a jelikož se mi původní komínová dvířka nějak rozpadají, tak jsem vybral tento: http://www.kominy-prodej.cz/regulatory-tahu-4/regulator-tahu-nerez-210x140-mm-bez-posuvneho-prvku

Vzdálenost mezi vrchní hranou dvířek a spodní části kouřovodu je 35 cm. Bude to fungovat? Děkuji. Mira

Připojit reakci

16101 (1376) - xxx.xxx.16.101 (?), 17.1.2014 15:08

Fungovat to bude

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.131 (?), 17.1.2014 17:20

Používám ho funguje.yes

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Meranie vlhkosti dreva725.10.2014278
Meranie vlhkosti dreva025.10.201449
Provoz kotle atmos c 18s2225.10.20141522
Rojek TKA 25225.10.2014246
Galmet - automatický kotel EKO-GT 17M13925.10.201472216
Řídící jednotka ST 37525.10.2014779
Přestavba kotle na automat130825.10.2014837917
Viadrus U28 8725.10.201460168
Polský automat kotel OPAL 13724.10.201445431
Cena dřeva1124.10.20141141
Ventilátor na krb ECOFAN424.10.20143589
Vylepšenie DAKON FB (MAGA LS, BUDERUS G211D...) 3424.10.201412540
vylepšení viadrusu144023.10.20141078085
Okouřené sklo3323.10.20144506
Kotel na dřevo Fénix 90 (hodnocení) 4723.10.201430306
Šnek teplota423.10.2014638
Vypocet tahu komina20823.10.201416912
ZAPOJENÍ OBĚHOVÉHO ČERPADLA222.10.2014382
Attack dpx - sekundárný vzduch6422.10.20146143
Rosící se Dakon dor F1322.10.2014827
...teplota spalin na UK?622.10.2014468
Sínusový záložní zdroj3822.10.201410952
Nastavení Pid regulace321.10.2014643
Vše o kotli Dakon DOR (2)10921.10.201469662
Kotel WITKOWSKI KMB-RP PLUS 38 Polsko2621.10.201428759
TOPmax Top-EKO multi 25 Automatický kotel na uhlí 1120.10.20141335
Automatické kotle na uhlí Elektrický příkon W?Polské nebo České920.10.20141740
Přestavba kotle na automat ekoenergia+titanic520.10.20142559
Hercules U 32 -novinka 3220.10.20148035
Automat na pelety a dva topné okruhy 2220.10.20141759
Rojek a PID719.10.2014724
Jak topit briketami?219.10.2014464
Dakon DOR F nebo Viadrus U-24,285017.10.20145723
Jak vytapět v kamnech CB417.10.20144621
Vychladly kotel, teple topeni817.10.20141009
Automatický kotel Ekoefekt 2428616.10.2014366135
Kotel predrazeny116.10.2014491
Greeneco116.10.2014375
Viadrus U26 - přestavba na zplynovaci kotel - uhlí3916.10.20145187
Výměna kotle Dakon DOR 24 za Atmos C 20 S (C 30 S)915.10.20142543
Bojler - pojistný ventil se zpětnou klapkou2315.10.201441300
HKS Lazar315.10.2014610
Rojek TKA25, rychlost "náběhu"1714.10.20141825
Viadrus U22 U26 přestavba z Polska 14813.10.2014101033
Propojení komínových šachet113.10.2014164
Ohřev vody1211.10.20141255
Automatický kotel EcoScroll9111.10.201499119
Verner - existuje ještě?610.10.20141067
Černé uhlí1610.10.201415775
Defro KDR(plus) skusenosti 19.10.2014438
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014