DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Pomoc s výběrem automatického kotle

Pomoc s výběrem automatického kotle

host - xxx.xxx.174.217 (?), 6.11.2012 19:37

Nové nepoužité tč se zárukou a nadstandardní výbavou 13,4 kW koupíte za 80 000,- Kč.

Kompresor Scroll, ekol. chgladivo, autodiagnostika, ohřev teplé vody přehřátými párami chladiva, speciální Cu výměníky... Vysoký topný faktor 4,64 i v tuhých mrazech.

Kvalita, v ČR jich topí asi 2 000.

No a na vás záleží, zda si jej zapojíte ze studny, z výkupu na zahradě, nebo vrtu. Ta studna má ale nejvyšší účinnost. Na klíč 180 000,- Kč i s bojlerem + DPH.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, já mám nově nainstalov..., host, 18.9.2013
Dobrý den, taky máme Benekov LT20 mám ho tep..., host, 23.1.2013
Na vagonových listech v létě chodilo 19,5 MJ..., host, 26.11.2012
Ano, máte pravdu. Čersvě vytěžené uhlí Ledvi..., host, 26.11.2012
Při stanovení ceny 1 kWh tepla (doma vyroben..., host, 26.11.2012

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.138.21 (?), 26.12.2011 12:20, počet návštěv: 97258
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Prosím toto fórum o pomoc s výběrem automatického kotle
na spalování uhlí ořech 2.
Pročetl jsem snad všechny diskuse, co se vytápění týká a přiznávám,
že se v tom už pomalu, ale řádně ztrácím.

Do dneška mám ještě v provozu Dakon UR-24, ale bojím se každým dnem, že bude jeho konec, funguje 27. sezonu, topení mě kdysi dělal můj otec, a ač nebyl žádný topenář, tak od začátku fungovalo zcela bez potíží, samozřejmě na samotíž s expanzomatem a celou dobu tam je i původní voda s jedním litrem Inhikoru a ani při vypouštění náplně do sudu (po opravě ventilů radiátorů přečerpána zpět), nebyla jediná stopa po jakékoli rezi. Ke kotli je ještě připojen kombinovaný bojler, náplň systému je cca 220 litrů.

Po prvotním výběru na internetu jsem si vytipoval asi 34 kotlů, které by přicházeli v úvahu, tedy ve výkonu 20 - 26 kW, výkon odvozuji od mého Dakonu, který mě vytápí plochu cca 130 m2 + garáž a vždy jsem s ním topil na 55-60°C, při velikých mrazech na 65°C, teplota v pokojích         25-28°C, průměrná spotřeba paliva za sezonu je a vždy byla: uhlí O1 45q + cca 1-2m3 dřeva (na zatápění).

Nyní se můj výběr zúžil na 12 kotlů, se kterými bych potřeboval poradit, většina jich je polských, ale nebráním se ani českému výrobku, i když dlouho byl mým favoritem Viadrus Hercules DUO, tak po přečtení diskusí jsem ho totálně zavrhl.

Ale konečně k věci:
1. jsem trochu omezen výškou kouřovodu od podlahy - 134 cm na střed, lze předělat max. na 137 cm, více nelze - komín Schiedel.
2. výška výstupní vody z kotle asi 140 cm, bojler nelze umístit výše
3. výška zpátečky do kotle 23 cm, lze předělat (výše i níže)
4. pokud to půjde, zachovat samotíž, příp. dát třícestný ventil,
   zda by to s ním fungovalo pro teplou zpátečku

Pokud zde bude někdo ochotný a poradí mě se zapojením a připojením kotle.

Vybrané kotle:

Zebiec Mercury 25 kW                   Termo-tech Aqua DUO 25 kW
    Per-Eko KSRM 25 kW                   Witkowski KMB-RP PLUS 25 kW
    Ling-Klimosz DUO 25 kW             Ling-Klimosz COMBI 23 kW - litina
    Galmet EKO-GT KWP M 25 kW   Spaw Met KMW Lux 26 kW - litina, tl.pod.
    Perfekt DUO 25 kW                        Eko Perfekt COMBI 24 kW - litina
    Eco Scroll V8 23 kW - litina           Cosmo THERM U25  20kW

Cenová relace těchto kotlů je cca od 41 do 75 tis. Kč.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.17.94 (?), 27.12.2011 17:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Já mám per eko ksrm ale 17 kw, zatím jsem spokojen, ale mám ho první rok takže nemůžu zas tak hodnotit, ale cena a velikost pro mě byla rozhodující, jsou určitě lepší kotle ale já se rozhodl pro per eko, u našich výrobců je cena přemrštěná z období zelené usporám, prostě mají ty ceny a rabaty vyšponovaný, v polsku dotace nebyla tak to není tak drahé a navíc je tam větší konkurence.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.93 (?), 28.12.2011 3:58

Dobrý   den přečetl jsemsi váš příspěvek na výběr kotle já mám Galmet  25kw a jsem sním velice  spokojen šlape  jak hodinky spotřebu mám  22kg za 24h hnědého uhlí o2 i ceno  vě daleko  dostupnější než  české topím  sním třetí  sezonu a  cose týče ovládání velice  jednoduché řídicí jednotka  je na špičkové urovni i když polský ale dobrý ale  záleží navás cosi vyberete a kolik hodláte  dotoho investovat

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.186.203 (?), 28.12.2011 13:40

Udělal jste mi radost, tento kotel se mě také zamlouvá, i když bych ho stejně chtěl nejdřív vidět a nejradši v provozu. Můžete mě poslat kontakt na vás, zajímaly by mě některé podrobnost, jako výška kouřovodu atd., spojení na mě: petulkapb@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.249.198 (?), 28.12.2011 9:04

Při největších mrazech provozujete kotel na cca 55-60% jmenovitého výkonu to znamená asi 16 kW a to určitě ne celý den. Automatické kotle mohou být provozovány trvale. Pro automatický provoz uvažujte s menším kotlem, je to otázka nejen ceny ale nutnost vytvoření vhodných podmínej pro provoz kotle. Další věc je trojcestný ventil. Pro jeho správnou funkci je mu třeba zajistit dostatečný výškový rozdíl. U nás tento třícestný ventil vyrábí fa. Verner. Tady narazíte na další problém, trojcestný ventil omezuje množství topné vody do radiátorového okruhu. Pokud kotel nepracuje na plný výkon a trojcestný ventil bude hlídat vstupní teplotu tak do radiátorů bude sice vstupovat dostatečně teplá voda ale v nedostatečném množství. Je reálné že vzdálenější radiátory nebudou dobře topit. Bude to asi podstatně složitější, po instalaci aut. kotle budete muset celou topnou soustavu vyregulovat na nové podmínky provozu. Další indicií pro menší kotel je celkem nízká spotřeba tepla dle roční spotřeby uhlí. Prověře si minimální spotřeby kotlů za hod a zjistíte že aby mohl kotel pracovat nepřetržitě potřebuje nějaké minimální množství uhlí a s tím je třeba počítat na topnou sezonu.

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.186.203 (?), 28.12.2011 13:54

Píšete zde, že by mě postačil kotel s menším výkonem, nevím, jestli uvažuju správně, ale z diskusí mě vyplynulo, že pokud se rozhodnu
pro kotel podobného výkonu, jaký mám nyní, v případě polského kotle,
musím koupit cca o 1/3 větší výkon (černé/ hnědé uhlí)?

Zmíněný třícestný ventil, který se dá použít na samotíž, jsem na netu sice našel, ale popis k němu, jako je čtyřcestný od fa. Verner nikde není. Jedna veliká výhoda použití tohoto připojení snad bude, že nebudu mít dům stále přetápěn, jako dosud, Dakon UR-24 jsem tam měl podle projektu, jenom jsem kdysi dům zateplil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.249.198 (?), 28.12.2011 15:06

Využíváte nyní cca 16 kW. S největší pravděpodobností topíte odpoledne a to postačuje dodat dostačné množství energie pro udržení tepelné pohody. Když chcete automat musíte mu umožnit pracovat trvale. Tak že malá statistika. Když současným kotlem topíte 8 hod vyrobíte cca 128 kWh. Rozdělte si dodanou energii na 24 hod a máte požadovaný výkon pro automatický kotel. 128:24=5,3 kW. Automatické kotle mají zpravidla minimální výkon na 30% výkonu jmenovitého.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.93 (?), 28.12.2011 16:59

Vážený pane automatický kotel  si nastavíte sám manualne na minimalní anebo  maximalní víkon  a nemají  žádný minimalní  víkon 30 procent jak tady uvádíte v matematickém pojetí

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 28.12.2011 17:25

Jen taková malá technická. PV na zpátečce je na kriminál, neboť reálně hrozí výbuch kotle. Přesto, že je to jasně určené závanými normami, vymatlaní topenáři to tak klidně dávají. PV má být správně v tzv. pojistném místě, podrobnosti viz příslušná norma. Milan

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.187.189 (?), 31.12.2011 9:06

Pene Milane, po přečtení kvanta diskusí, vidím, že do problematiky, co se týká vytápění, asi docela dost vidíte. Bylo by na vás nějaké spojení, měl bych na vás několik specifických dotazů a nechci tím zatěžovat veřejné diskuse, abych tady nebyl za úplnýho tupana. petulkapb@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 31.12.2011 9:59

Myslím, že se sem hodí i specifické dotazy k topení. Tak se nebojte, že budete za hloupého a zkuste je sem dát. Víc hlav víc ví a já taky nejsem vševědoucí. Nakonec topení ani není úplně můj obor. Zdravím, Milan.

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.187.189 (?), 31.12.2011 10:29

Už jsem to výše psal, mám 27 let Dakon UR-24 (hrozný kotel), nyní je můj favorit Benekov LT25, možná by stačila i 20tka. Pořád mě ale vrtá hlavou ta moje samotížka, které se nějak nechci vzdát. Někde jsem objevil tří i čtyřcestnou samočinnou mísící armaturu Verner, myslím si, že by to s tím mohlo i fungovat (jasně že ten pojišťovák dám jinam...)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 31.12.2011 11:03

S výběrem automatu vám moc neporadím. Pokud je ale litěný, tak s předehřevem zpátečky bych si nedělal velkou starost. 4C ventil a nebo ta armatura od Vernera by zde zřejmě vyhověla. Jen je potřeba celý kotlový okruh správně nadimenzovat. Doporučení na zapojení kotle také asi bude v jeho návodu. Nechte si raději spočítat tepelnou ztrátu domu, automat jede přece jen nepřetržitě.

Samotížky se vzdávat nemusíte. Zkuste si zde najít něco o ejektoru, už jsem zde jednou o něm podrobněji psal. Ejektor by vám umožnil samotížku zcela zachovat ale její cirkulace by byla posílená čerpadlem.

Co je na UR 24 podle vás hrozného? Mám DOR 24 (s aku) a při topení o2 to jsou housle (kam se skoro hrabou automaty). Jen jsem ještě úplně nevychytal to čištění. Při tom se zatím vždy trochu ušpiním a nějak to ještě není ono. To mi ale tak nevadí, jsem rád, že kotel má pořádný výměník.

Milan

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.187.189 (?), 31.12.2011 11:29

Automat chci hlavně proto, aby bylo teplo, když přijdu k večeru z práce, protože v případě Dakona, když topím furt, tak je taky furt úplně zavřenej, tzn. každý týden pucovat, ta vaše akunádrž to asi řeší v nepřítomnosti. Na ten ejektor se mrknu. Jinak ale moc díky za vaše názory, je znát, že do toho vidíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.87 (?), 31.12.2011 16:04

"Pokud je ale litěný, tak s předehřevem zpátečky bych si nedělal velkou starost."

Prosím vás, pokud nemáte zkušenosti s automatem, tak neraťe takové blbiny. Automatický kotel na uhlí produkuje spaliny o nízké teplotě v porovnání s klasickým prohořívacím/odhořívací kotlem. Navíc výměna probíhá pouze vedením - spaliny → výměník. Co nevidět by všechno zadehtovalo. Dehet se pak jen tak vypálit nedá. Zadehtování se projeví na účinnosti citelněji než v klasickém prohořívacím. S tím, že spaliny obsahují i více vody, i ta litina by trpěla. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 2.1.2012 18:58

Uznávám, že pořídit si za veké peníze automatický kotel, který blbě spaluje a proto zadehtovává výměník, musí být fakt k vzteku (velmi jemně řečeno). Např. prostinký Dakon DOR může jet dlouhodobě s vodou na vstupu 35oC a vůbec přitom nepoznáte, co je to vlastně ten dehet (samozřejmě chce to správné palivo a nastavení). Tedy téměř, protože tenká vrstva dehtu se vytváří v násypce.

Ano, napsal jsem, že bych si s tím nedělal v tomto případě velkou starost ale zárovň jsem napsal, že bych to řešil jen klasicky čtyřcesťákem. Pokud se podíváte do současných kotelen, tak tam sotva neleznete něco lepšího. Co já vím, tak známí mají Ekoefekt taky s čtyřcesťákem a tvrdí, jak jsou spokojení (na můj vkus ale mají nějak až moc vysokou spotřebu). Dokonalejší řešení než 4C sice existují, pokud vám to ale dehtuje při vratce na 55oC, tak vám to bude dehtovat i při 70oC, na to se lze myslím celkem spolehnout. Dokonalejší řešení předehřevu jsou také samozřejmě patřičně nákladnější a běžně se zatím opravdu nepoužívají. Je to problém špatného spalování a ne problém nízké teploty na vstupu. Schválně dejte pro zajímavost vědět, jakým způsobem máte předehřev řešený vy. Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.181.226 (?), 31.12.2011 11:15

Dobrý den, v současné době nabízí většina aut. kotlů bezproblémový provoz. Pokud váháte s výběrem, zkuste se poptat po okolí zda někdo provozuje nějaký automat a jestli má k němu nějaké výhrady a podívejte se na kotel v provozu. U benekovu LT asi zatím nikoho nenajdete, naproti tomu je na litině Viadrus.  Rozhodnutí bude jen na Vás a na Vaší peněžence. Před nákupem bych tu samotížku konzultoval s výrobce kotle. Dále bych ještě v Vaše vybrané kotle rozdělil na skupiny litina a plech a na ty co jejich řídící jednotka již nepotřebuje další nadřazenou regulaci a nebo ne. Není jednoduché se rozhodnou, znám to z vlastní zkušenosti. Přeji zdraví do nového roku a dobrý výběr.

V.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.223.3 (?), 2.1.2012 22:44

Dobrý den skusím jenom krátce k diskuzi.Vlastním kotel viadrus 5-ti článek a jsem spokojen se systémem automatu.Namontoval jsem ho na podzim a po počátečních problémech s nastavením od firmy a následovném správném nastavení jede kotel jako větr.Mám samotíš a vytápím dům o dvou bytových jednotkách a 16-ti radiátorech.Když mám čas tak topím dřevem takže kotel má dvojí využití spálím všechno nemusím mít strach že ho přetopím topím tak na 45 v tomto teplém počasí a doma je 23 stupňů.Malou nevýhodou je popelník vydrží tak 2 dny a další nevýhodou je popílek ten se dostane všude a aby došlo ke správnému vytápění tak co 2 dny jdu a vyčistím rošt a vrchní kapsu otázka caa 5 minut.Stopím denně caa 3 kýble asi 30-35 kg za 24 hod ale doma je teploučko pořád.Nevím tedy co udělají mrazy se spotřebou ale ty zase tak dlouho netrvají.Jinak mám pár vychytávek a to 3 šamotové cihly okolo hořáku a před odvodem do horní části kotle 3 šamotové desky kotel 8 min nahřívá a 20 stojí díky těm šamotům bez nich to bylo 8 na 10.Podávání mám 8s. a prodlevu 31s.Takže všem hodně topenářského zdaru a hodně teplého počasí Pavel

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.180.246 (?), 5.5.2012 9:12

Tak už jsem, dá se říct na 100% rozhodnutý pro automat Benekov LT20, původně jsem chtěl LT25 (za D. UR24), ale když jsem si spočítal cca TZ domu (podle jednoho odkazu na tomto portálu: http://www.energetickyporadce.cz/kalkulacky-energie/tepelne-ztraty.html  ), kde mě vyšlo na celý dům 11,6 kW, tak by měla určitě ta 20tka stačit. Ale proč tohle píšu, ještě jsem tento kotel neviděl na vlastní oči a ještě radši bych ho viděl v provozu. Co jsem se díval, tak všechny výstavy jsem prošvihl a další skrze vytápění bude v Praze někdy na podzim, ale to bych ho už chtěl mít doma a připojenej, tak prosím někoho, kdo tento, či větší vlastní, zda by byl ochotný podělit se o zkušenosti.

Obrázky:
Benekov LT25
Benekov LT25
Připojení k soustavě - samotíž
Připojení k soustavě - samotíž
Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.15 (?), 5.5.2012 13:04

Nikdo ho nevlastní, je to novinka. Já bych ten kotel nekoupil ani za nic. Jde o úplně nový kotel, který myslím ještě nejel ani jednu celou topnou sezón. Koupíte tak trochu zajíce v pytli. Každý kotel může mít své mouchy. Navíc parametry nijak zvlášť nevyniká. Na trhu jsou ozkoušené automaty s lepšími papírovými hodnotami.

Připojit reakci

PedroKV (275) - xxx.xxx.184.232 (?), 5.5.2012 20:44

Viděl jsem ho na výstavě v Lounech a neoslovil. Regulace od pohledu hrůza-Poláci mají pěkné grafické dotykáče, tady prostor pro zobrazení 3 místného čísla jak na multimetru, uvnitř čučí vata ze zateplení spodního podstavce. Jinak je to tělo Viadrus a k tomu nějaký podavač, hořák (ten je prý od Benekovu) a násypka. Moje rada zní: běžte si ho prohlédnout k nějakému prodejci (ti vám i dají kontakt na nějakého uživatele).

Hned vedle stál Ekoperfekt. Tělo myslím taky Viadrus, ale provedení zbytku o dost lepší.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 6.5.2012 19:45

Myslím si, že na automatech toho seriozní výrobci už mnoho zlepšovat ve vlastní konstrukci nemohou a tak nastupují různé vychytávky typu dotykového displeje, automatika automatiky atd. Ostatně je to vidět ve všech jiných oborech. Často pak uniká vlastní kvalita funkčnosti...

Dlouho jsem hledal regulátor ke kotli, co by vyhovoval mému požadavku, bohužel žádný takový se nevyrábí a ty co se montují na dokonalé kotle, tedy ty co umí regulovat otáčky ventilátoru v rozsahu téměř 100% a podávat palivo dle signálu lambda sondy se montují na kotle z jiné cenové třídy než o které se tu bavíme.

Triaková tegulace u větráku pro potřebu regulace v podstatě nefunguje a proto je u všech kotlů doplněna i clonou. Kvalita paliva kolísá v nehorázných mezích i u stejné várky, vítr či inverze dokáže změnit množství spalovacího vzduchu až o polovinu při stejném nastavení a tady vás žádný dotykový displej nespasí.  Dobře zvažte, já myslím, že ten regulátor s displejem z multimetru může být pro obsluhu výhodnější než dotykáč se složitým menu navíc s nesprávnou čechopolštinou (neurážím poláky, i můj regulátor je Geko tedy poland). Problémem kotle není čím ho budete regulovat, ale hlavně jak bude obsluha schopna měnit nastavené parametry a dávat celé topné soustavě inteligenci.

Zapomeňte na to, že se blbuvzdornost topení přiblíží plynu nebo elektrice. To píšou jen návody. Vaše spokojenost bude závislá na tom, jak rychle se naučíte poznat, kdy má kotel málo nebo moc vzduchu, kdy zkrátit intervaly aby se palivo tolik nespékalo, kdy už se tvoří saze, co dělat, když mám nové nehořlavé uhlí... a těch neznámých je mnohem víc. Já po dvou letech tvrdím, že v retortě spálím vše co hoří. Má současná snaha je vedena touhou vyladit regulaci tak jak si to představuji. Požadavkem je jednoduchost, automatická regulace vzduchu dle spalin (lambda sonda), změna dávky paliva dle požadovaného výkonu (modulace při dotápění ve velkém výkonu a při náběhu na velký výkon) a dálkový dohled (teplota v kotli, teplota podavače, teplota v topení, výpadek el). Až to bude v publikovatelné podobě, určitě se o zkušenosti podělím.

Připojit reakci

PedroKV (275) - xxx.xxx.184.232 (?), 6.5.2012 20:18

Víceméně souhlas. Ovšem: na dotykovém grafickém displeji se bude cokoliv nastavovat lépe, než na číselné klávesnici, třímístném displeji a "kódovací tabulce".

Regulaci, o které píšete, mají kotle Ogniwo Biecz, mají jednotku eCoal.pl, připojitelnou na internet. Pravděpodobně mají i lambda sondu, protože si jednotka sama řídí podávání paliva, klasické nastavení 3 hodnot jako u jiných ŘJ/kotlů se u ní nekoná (možná v nějakém manuálním režimu). Na tzb někdo tenhle kotel má, byl zmíněn v debatě o jiném kotli, tak vám možná řekne víc. Osobně by se mi taková regulace moc líbila, dodává se snad ale jen k vybraným kotlům. Pak ještě Defro dodává modul internet, jeho možnosti mi ale nejsou známy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 8.5.2012 7:52

Jednotku ecoal jsem viděl, měří jen teplotu spalin, výrobce ji doporučuje k uhlí. Pokud je uhlí kvalitní, může princip trvalého měření teploty spalin fungovat. Regulace ventilátoru je triakem. Tato jednotka je přesně z kategorie toho, jak si to vůbec nepředstavuji. Má hromadu funkcí typu hlášení a sledování různých teplot, alarmů atd. Princip řízení spalovacího procesu jde tak trochu stranou (va webu se hovoří o patentu, to samozřejmě chápu).

Můj pohled na věc- kotel s touto jednotkou jsem viděl v chodu, uživatel byl spokojen (kotel mu prý nikdy nevyhasnul) já viděl v kotli černé saze a to mi stačilo.

Prolistujte polské stránky, jejich pohled na věc je o dost jiný než český... U nás se řeší hlavně úspora a účinnost, již malý nedopal uhlí v popelu dokáže čecha dokonale rozhodit. Debaty typu kolik kdo protopí jsou nekonečné a o ničem.Poláci řeší hlavně komfort, spolehlivost a bezobslužnost provozu. To, že jim do popelníku spadne 5% nedopalu, je vůbec nezajímá.

Pro dobrou regulaci spalování je nutné vzduch regulovat podle okamžitého zbytku kyslíku ve spalinách, palivo dle požadovaného výkonu a mít vyřešen náběh a doběh kotle (u retorty je to nutnost). Autonomní regulace kotle musí samozřejmě komunikovat s řízením celé topné soustavy. Ale - a to je hlavní- topná soustava a její regulace musí respektovat automat na TP.

Viděl (a pomáhal rozchodit) jsem několik soustav s aku nádrží i u automatu. Majitelé využívají snadného zapálení a odstavení retorty zároveň  s možností pálit efektivně i hodně špatné palivo, ovšem na stabilní a dost vysoký výkon. Po natopení se kotel odstaví. Z mého pohledu za cenu trochu větší obslužnosti ušetří i 50% nákladů za topení ročně a přitom okolí neví, že pálí tuhá paliva. Pokud přijde skutečná zima, nasypou O2 ledvice a jedou klasiku automatický režim. I to je cesta jak se dá šetřit.

Připojit reakci

PedroKV (275) - xxx.xxx.184.232 (?), 8.5.2012 11:21

Aha, tak to máte lepší informace, já to v provozu nikdy neviděl.

K automatu bych ale akumulačku nechtěl-1) cena, 2) jak se kotel odstaví po natopení akumulačky? To se nechá úplně zhasnout? Jak se pak zapaluje? A navíc jak se zhasíná? (Tak aby neprohořel do násypky).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 8.5.2012 20:59

Aku u automatů co jsem viděl byly buďto z minulosti (majitel měnil klasiku za automat, aku nechal) a nebo pro solár (500 l bych považoval za minimum). Já právě uvažuji o soláru a mám dost místa i na aku. v kombinaci s automatem to bude na první pohled atypické, ale jak jsem řekl, retorta v pohodě spaluje nekvalitní palivo (soused tomu říká nehořlavé uhlí a je z toho zoufalý, když mu automat i několikrát za den zhasne). Já to spálím tak, že kotel jede na stálý výkon a teplotu doma reguluji větráním jak za komunistů na sídlištích. Prostě s tím palivem a standartní řídící jednotkou kotel nesmí do útlumu.

Jinak zapálení automatu je záležitost tak 5 minut, odstavení je delší (hlavně když je násypka plná) - vypnout posuv, nechat větrák tak 10 minut, palivo se propadne do hořáku, vypnout větrák, vyhrnout na úroveň retorty a spešl lopatičkou sebrat žhavé. Fouknutím větráku zkontrolovat, zda už není žhavé a po asi 20 minutách ještě jednou fouknout větrákem, abych měl jistotu. Záměrně jsem to popsal tak, jak to dělám.

Známý, co jsem mu pomáhal s regulací a zapojením to provozuje tak (má aku 3000 l a samodomo kolektory, k tomu automat), že naplní násypku přiměřeně a natopí aku na 95 stupňů, výhodou automatu je, že umí netopit, když to s palivem přežene. Pak nechá dojít palivo, kotel sám chcípne (dojde palivo) a on zatápí ob dva dny v těchto dněch. Výhodou je, že se o vyhasnutí kotle nemusí starat. Samozřejmě majitelé peletkáčů se chlubí tím, že ty umí i samy zapálit, ale cena energie z pelet je srovnatelná s plynem.

Připojit reakci

Milan Trnka (176) - xxx.xxx.62.91 (?), 13.5.2012 11:33

Tak se zdá, že rozum pro tentokrát zvítězil a ten váš stopnutý příspěvek byl zveřejněn. Také nechápu důvod zablokování. To co píšete je velmi zajímavé. Jak jsem to ale pochopil, topení do aku automatem má výhodu především v možnosti spalovat i málo kvalitní uhlí, díky čemuž se pak může uspořit až těch uvedených 50% nákladů. Neměl byste prosím pro nás srovnání, zda a kolik by se ušetřilo při topení automatem do aku s kvalitním uhlím z ledvic? Ono to ale asi bude velice různorodé a bude to záviset právě na té vámi zmiňované kvalitě regiulace. Kotel s kvalitním řízením ventilátoru a s měřením koncentrace O2 ve spalinách lamda sondou dokáže zřejmě modulovat výkon o mnoho lépe než kotel s obyčejnou regulací. Třeba ale budete mít srovnání pro kotel s tou obyčejnou regulací, jsou zatím přece jen nejběžnější.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 14.5.2012 11:40

pro 217.146

Dobrý den, zajímavý příspěvek jste napsal, jen Vás musím upozornit - buďte opatrný při popisování výhod spojení akumulačky s automatem - někteří 'odborníci' toto spojení nemají rádi, a budou Vás všemožně přesvědčovat jak je toto spojení nevýhodné, zbytečné a drahé. Já si to však nemyslím, a mám naopak za to, že provozování topidla na nominálním výkonu a zcela programově je nejefektivnější.

Jak jste popsal Váš způsob topení, je to sice možné řešení, ale popravdě - asi to musí být otrava hrabat se často se žhavým uhlím na roštu... (?)  Nestálo by za to si zkusit víc pohrát třeba s prodloužením času v útlumu? A nebo tomu opravdu brání 'nehořlavost' některého uhlí? (ještě jsem se s tím nesetkal - tak se ptám) Natápění akumulačky(zvláště s výměníkem TUV) se mi líbí - ale v automatickém režimu, protože jinak při natápění automatem Vám zbyde asi jen pouze výhoda stabilně regulovaného plného výkonu při nabíjení, a to mi zas připadá málo vzhledem k celkové ceně? /Chtělo by to nějak zachovat výhodu bezobslužnosti - za takový peníze (?) - pak by to bylo téměř dokonalé/.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 14.5.2012 23:09

Dobrý večer,

těch diskuzí jakoodborníků topenářů o vhodnosti aku k automatu se nebojím. Běžný čech-zákazník se většinou rozhoduje zda aku (a normální kotel) nebo automat (bez aku), protože na obojí většinou nezbývá (místo i finance). A z těch odborníků se pak vyloupnou prodejci a vše je jasné.

Jsem přesvědčen, že u kvalitního paliva a výkonově dobře navrženého automatu se v zapojení s aku projeví tak malá úspora, že amatérsky bude obtížně zjistitelná. Je pravda, že i dobré automaty mají nějaké pásmo nejoptimálnějšího výkonu, ve kterém v praxi jedou jen minimální procento doby provozu a zbytek cyklují. V praxi znám případy, kdy po přechodu na automat majitel znatelně ušetřil. Nebyl to čmudil, kotel nikdy neškrtil pod únosnou mez, proto protopil po výměně méně než se starým kotlem. Znám ale i opačný případ, kdy majitel plně využil komfortu celodenního topení(se starým kotlem zatápěl po příchodu z práce a kotel nechával vyhasnout) a tam šla zas spotřeba oproti klasice nahoru.

Instalace aku k automatu má výhodu hlavně v možnosti pálit horší palivo(přečtěte si diskuze o kvalitě uhlí a zhasínání automatů). Já mám letos třetí sezonu herkules duo a tvrdím, že v retortě spálím vše co hoří. Ale jen kvalitní uhlí můžete poslat do dlouhých útlumů a mít jistotu, že pak zase kotel spolehlivě najede. Pokud retorta hoří a v jejím prostoru je správná teplota, není problém. Ale už po útlumu řádově desítky minut padne teplota v prostoru hořáku i o stovky stupňů (změřil jsem) a pak je rozhoření problém zvláště, pokud je nastaven větší výkon(tedy vetší dávka paliva). Tento stav jsem spolehlivě zaznamenal u kotlů všemožných značek a konstrukcí. Kladně ovlivnit se dá jen řídící jednotkou, která inteligentně reguluje náběh hořáku (viděl jsem, ale v ČR se skoro neprodává). Múj kotel za tři sezony zhasnul 2x(jednou došlo palivo, jednou moc vlhký mour udělal klenbu v násypce). Ale v nastavení vždy kladu na první místo spolehlivost spalování, optimální regulace je až na druhém místě. Proto si myslím, že s aku bych oproti současnému stavu nějaké to procento ušetřil.

Myslím si, že nastupující doba nás dožene k vydolování maxima z toho co bude ještě únosné. Před pár lety bychom se těžko zabývali úsporou v řádu procent. Ale stoupající ceny energií všeho druhu tlačí na technická řešení, která se v minulosti zdála absurdní.

Osobně jsem viděl instalaci tepelného čerpadla vzduch/voda s aku nádobou (nechci lhát, nevím to přesně) asi 3 kubíky a solárními kolektory. Majitel byl znalý funkce, liboval si, že v zimě přes den(kdy je teplota o dost vyšší než v noci) nabíjí aku s vyšším topným faktorem.

Vůbec nezávidím těm, co jsou postaveni před nákup automatu. Obecně se jedná o segment trhu, kde lze očekávat velký nárust prodeje(se všemi hlavně neblahými důsledky), a rozhodnout se správně bude čím dál těžší.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 16.5.2012 0:22

pro 217.146

Je radost číst takové články jako od Vás, kdy jste ochotný podělit se o osobní praktické zkušenosti. Na podzim se rovněž chystám zapojit do topné soustavy aku nádrž, kterou budu natápět automatem v nějakém nabíjecím režimu. I když už představu o tomto procesu mám, tak si rád přečtu názory a osobní zkušenosti někoho podobně smýšlejícího s dalšími poznatky.

Moc mne zaujala část, kde popisujete problémy s náběhem kotle z útlumu do vysokého výkonu v případě ne zcela standardního paliva, tak jsem zvědav jak si můj kotel s tímto poradí, i když počítám zřejmě spalovat klasiku O2. V základním soft. nastavení má kotel při rozběhu přednastaven maximální vzduch, a až po několika sec.(rozhoření) přejde na navolenou intenzitu vzduchu(kotel Licotherm, hořák Ling, kotlová reg.KTR adex).  Ač nejsem příznivcem přílišné elektronizace v systému, tak tyto algoritmy by bylo přece jen dost obtížné(ne -li nemožné)zajistit jiným způsobem nežli pomocí programu.  Nabíjení akumulátoru nebude(doufám) takový tech.problém, představuju si nabíjet přibližně 30kw výkonu, respektive vyladěným výkonem hořáku z hlediska optimálního spalování, ale s ohledem, aby byl výměník kotle schopen tento výkon optimálně pojmout a předat pokud možno s minimem ztrát do aku.

Vidím že máte na věc stejný pohled, když píšete: ".. Ale v nastavení vždy kladu na první místo spolehlivost spalování, optimální regulace je až na druhém místě.." vidím to stejně, kotel vám totiž v tomto režimu provozu umožní vypiplat spalování téměř k dokonalosti a to nepřerušeně třeba v řádu hodin(než se nabije aku), a regulaci (už vyrobené) topné vody je pak možné řešit zcela autonomně bez nutné vazby na okamžitý výkon kotle.

A slovy klasika : to je to, oč tu běží... smiley potom bych se ani moc nedivil, kdyby takto provozovaný systém dokázal splnit třeba i 4-tou či 5-tou emisní třídu, v porovnání s běžně provozovaným automatem s nezbytnými náběhy, doběhy a útlumy v průměru za něj. jednotku času celkového provozu. Pro nás je vedle kvalitního spálení ale možná důležitější ekonomický přínos... :-)

Zajímá mne také jak řešíte vybíjení aku do systému (klasicky 4-cest. ventilem s regulací?) Mne láká pro vybíjení použít termostatický ventil s ručním nastavení výstupní teploty kterou bych pouštěl do systému a kterou by tento ventil udržoval, a o zbylé doregulování by se postaraly termohlavice na radiátorech v jednotl. místnostech které mi už dlouho dobře fungují.  Zpátečku kotle si představuju chránit temovent.ESBE 70°C, aby kotel při vysokém výkonu nebyl příliš podchlazován, a neovlivňoval se tak nepříznivě proces hoření (výkon, účinnost, spalování...)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.250 (?), 16.5.2012 7:44

Pro 88.250. Pokud již uvažujete s trojcestným ventilem regulující teplotu na vstupu do topného systému a dispozičně je řídící místnost do rozumné vzdálenosti je možno využít termostatickou hlavici s odděleným čidlem teploty s rozsahem pro pokojovou teplotu. Dělají se hlavice s kapilárou dlouhou až 10m. Samozřejmně v kombinaci s termohlavicemi na radiátorech je to opravdu účinné. Jediná podmínka je v místnosti kde je umístěno čidlo musí být radiátory bez termohlavic pouze s ručním nastavením.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 16.5.2012 8:17

Pro 105.250  - ano, systém bych rád vyřešil co nejjednodušeji (po regulační stránce) bez složitých sofistikovaných elektronických systémů. Jako řešení se nabízí právě termostatický ventil(pravděpodobně z produkce ESBE). Jen nemám ještě zcela jasno, zda použít typ s kapilárou kde se sbírá ůdaj o teplotě z referenční místnosti, a nebo typ, který pouští mnou pevně navolenou teplotu z aku do systému(např 45°C) nastavenou pouze v termostatickém ventilu u aku (podobný systém ventilu hlídává teplotu z TUV z aku do rozvodu a drží ji třeba na navolených 58°C proti opaření). U systému s kapilárou, vůbec netuším, jestli se tento ventil vrábí v dostatečné dimenzi aby jím prošel vlastně celý objem vody potřebný pro ohřev všech radiátorů v systému - v mém případě nějakých 13 radiátorů(presný výkon z fleku nevím)?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.63.103 (?), 16.5.2012 9:15

Sám mám v systému použit termostatický ventil ESBE VTA 321 20-43°C,  mám použito nízkoteplotní vytápění radiátory a nastavení teploty dělám tak max. třikrát za zimu. Ve Vašem případě skuste použít VTA 321 35-60°C.Tento systém používám již tři roky bez problémů.6ádná složitá elektronika a spolehlivost.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.250 (?), 16.5.2012 11:13

Naprostý souhlas. Výrobců je více. Na stránkách www.imi-international.cz/cz je celý výrobní program Heimaier. Mají kapiláry až 10m dlouhé. To stačí na propojení v běžném domě. Zpravidla stačí rozměr trojcestného ventilu 1". Celý systém má výhodu "usazení" teplot v domě. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 16.5.2012 12:06

Díky za reakce, večer se na to zkusím podívat(teď musím makat), hlavně děkuju za konkrétní typ toho ventilu, rozsah do 40°C by mě nestačil(litinové radiátory mám 'běžné' velikosti), ale ten term.třícesťák s rozsahem do 60°C určitě ano, doposud mě systém stíhal vytopit obydlí se vstupní vodou do radiátorů cca kol. 45°C(tak z toho tak nějak vycházím...)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 10.5.2012 5:51

V neděli večer jsem Vám odpověděl, poměrně obsáhle, bohužel postup na zhasnutí retorty byl asi moc podrobný. Byl jsem upozorněn, že příspěvek je v rozporu s pravidly fóra. Nechápu, dá se tu najít spousta užitečných rad, ale zatím končím. Zdravím všechny diskutující.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 10.5.2012 11:30

Nechápu kdo to stopnul - a hlavně proč...? Odpověď bych si taky moc rád přečetl, protože od podzimu budu natápět akumulačku také automatem, a přemýšlím jak bezpečně prodloužit útlum kotle na 8-10hodin(nebo alespoň 4-5h.)

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.71.171 (?), 29.10.2012 18:00

Zdravím všechny kotelníky, tak už konečně topím, nakonec skutečně vyhrál automat od Benekovu LT20, zatím si trochu hraju s nastavením, ale celkově velká spokojenost, to se vůbec nenechá srovnávat s minulým Dakonem UR-24 (jak jsem již několikrát psal, sloužil 27 sezón). Kotel je většinu dne v útlumu (v bytě kolem 22-23°), ale jak dojdu z práce domu, je již krásně teplo v celém domě (25-27°), nechal jsem si k němu rovnou připojit bezdrátový pokojový termostat, teď jsem zvědav, jaká bude spotřeba uhlí, ale za to pohodlí to určitě stojí. Jak získám trochu víc zkušeností, určitě se o ně zde podělím. Tak letím přiložit, co blbnu, to přeci až příští týden...

Připojit reakci

Jaroslav Havel (228) - xxx.xxx.49.54 (?), 31.10.2012 9:09

Vy mate utlum 22-23 a pak topite na 25-27? Proc?

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.71.171 (?), 1.11.2012 19:53

V útlumu mě kotel v pohodě ohřeje TUV (až moc na vysokou teplotu, proto zbývá ještě připojit zónový ventil a čidlo k bojleru) a ještě dle programu občas pustí topnou do radiátorů, aby dům nevychladnul, odpoledne se kotel probudí a topí necelé 2 hodiny pokynem od pokojového termostatu na cca 25° v bytě, setrvačnotí teplota ještě vyleze o 1-3° (zatím mám termostat na stolku, ale bude na stěně a pak k tomu nejspíš nebude docházet a bude to přesnější). Ptáte se proč na takovou teplotu, jednoduchý, přes den je doma kocour a má rád teplo a odpoledne a večer já a mám teplo také rád, ale dříve zmíněný Dakon topil daleko více a regulace žádná, proto jsem zvolil ten nejmenší kotel, který Benekov (v litině) vyrábí. Průměrnou denní spotřebu po týdnu provozu mám 15-18 kg O2 (teď jsem byl zvážit několik kýblů s uhlím, abych byl co nejpřesnější), tak uvidím, až udeří pořádná zima, o kolik stoupne, zapoměl jsem dodat, že bydlím v Jizerských horách 425 m n. m.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.177 (?), 23.1.2013 17:54

Dobrý den, taky máme Benekov LT20 mám ho teprve pár měsíců a válčím s ním.kdyby to bylo možné poraďte. Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.2 (?), 18.9.2013 11:05

Dobrý den,

já mám nově nainstalován Benkeov LT 25 (srpen 2013). Včera poprvé pokus o spuštění; chvíli experimentování s nastavením časů posunovače, doby hoření apod.  Dva krát hlášení chyby Al 1.  Nakonec se kotel rozjel.  Problém nastal ve chvíli, kdy měl jít do útlumu - dle regulace na pokojovém termostatu. Asi nšco špatně nastavuji, neboť kotle jel celou noc nonstop.

Vaše zkušenosti?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.195 (?), 31.10.2012 8:49

Moje doporuceni je http://www.greenengineering.cz/index.php,  cenove hodne nizko a kvalitou dobry. Mam uz 3 v rodine, z toho jeden uz pomalu 9 let a bez vetsich problemu. M. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.46 (?), 31.10.2012 12:13

Za 80 000,- Kč koupíte tepelné čerpadlo s nadstandardní výbavou: (Cu výměníky, Scroll kompresor, ekol. chladivo, autodiagnostika) a nemusíte se o žádný kotel starat.

Navíc bude mít celý barák levnou elektřinu - ekotarif. Instalovat tepelné čerpadlo se dá instalací, třeba na vodu ze studny - dost mašin jede z ražených studní, kopaných vrtaných..., i ta studna se dá vykopat svépomocí.

Baráky 130 m čtverečních komplet domácnosti i s tepelným čerpadlem se dostávají do 20 000,- Kč za elektřinu za rok. V ČR.

Kolik platíte za elektriku dnes?

To je konečné řešení, stejně koupíte kotel a budete snít o tepelnám čerpadle.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.46 (?), 31.10.2012 12:16

Instalovat tepelné čerpadlo se dá svépomocí. Má to autodiagnostiku, nedá se to pokazit.

Pár hadic ze studny, napájecí kabel, termostat z obýváku. Napojit na otopný systém, to je vše. Tisíce lidí to tak mají.

Připojit reakci

Jaroslav Havel (228) - xxx.xxx.49.54 (?), 31.10.2012 13:27

Tisice po celem svete u nas si myslim ze ne. Taky jsem o nem uvazoval, jenze je nutny dostatecny pritok vody aby to pokrylo tepelne ztraty. Pokud jste v CHKO tak navic povoleni.  Zaklad je zatepleny dum nebo alespon okna v dobrem stavu. Automat jsem dlouho zvazoval, spolecnou kotelnu pro dva domy. Kuvli penezum a prostoru jsem od toho musel upustit a ted uz toho tolik nelituju. Ceske jsou predrazene a polaci nedavaji certifikat na 3 emisni tridu. Zvolil jsem mezikrok mezi automatem a rucnim topenim. Elektronickou ridici jednotku s ventilatorem. Ted jak byly mrazy tech par dni jsem spotreboval tri uhlaky cerneho uhli, zatopil jsem rano mezi 5-6 a do vecera do 19 hodin topil kotel v rozmezi 60-65stupnu. Na jednotce nastaveno 60. V tehle dobe nikdo ke kotli nemusi chodit. Vecer nalozim na zbytek zhaveho uhli drevo co se vejde to vyhori a rano znovu zatopim. Mame nova okna. Teplotu na hlavicich mam na max 22, v mistnosti pak jeste o neco vystoupi protoze hrejou trubky. Do rana klesla zatim maximalne na 18.5. Kotel jsem po cca 3 tydnech cistil 2x jen tak aby se nereklo. Vyhori i ne uplne suche drevo a kotel neni zadehtovany. Palim topol kaceny v lednu 2012 z lonska ale teprve letos nastipanou. Uhli mam cerne z polska, dul Janina je to orech 2, kusy veliksot cca 3-6cm. Tuna za 620zl to je 3720. Kupoval jsem ho 27.10.2012 pekne mokre, ale pri horeni zvrchu to vubec nevadi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 31.10.2012 18:06

Cenový rozdíl, mezi tepelným čerpadlem 8 kW (75 000,- Kč) a 14 kW (80 000,- Kč) je zanedbatelný.

Tak proč kupovat to slabší a v zimě topit elektřinou? Nebo valit statisíce do zateplování? To by se vám nevyplatilo.

To množství času, co věnujete kotli, vám závidím. To si každý dnes dovolit nemůže.

Připojit reakci

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 31.10.2012 14:03
host - xxx.xxx.11.46 (?), 31.10.2012 12:13 "Baráky 130 m čtverečních komplet domácnosti i s tepelným čerpadlem se dostávají do 20 000,- Kč za elektřinu za rok. V ČR."...mozem poprosit nie cenu za elektrinu za rok ale kWh za rok???
Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 31.10.2012 18:03

Dobrý večer, neptal jsem se ho na kWh.

Většinu lidí zajímá faktůra. Ale když odečteme nějakých 4500,- Kč paušál, zůstávᨠnám 15 500,- Kč z toho 5 % bude ve vysokém tarifu, cca 2,80 Kč / kWh a zbytek v nízkém tarifu 2,40 Kč včetně DPH.

Asi tak. Tedy kolem 6 000 kWh.

Mohl by to srazit zateplením, nebo solárem. Ale nechtěl ten solár, ani když na to mohl mít dotaci 100 000,- Kč. (80 000 Kč dotace na solár, + 20 000 Kč dotace za kombinaci).  

Znám lidi, co mají elkektřinu pro barák 5,50 Kč / kWh, ti zaplatí ze provoz domácnosti kolem 25 000,- Kč + plyn 45 000,- Kč.

Připojit reakci

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 1.11.2012 9:57
mna vzdy zaujima spotreba v kWh, pretoze, my doma spotrebujeme cca 4500 kWh/rok (4000 v NT a 500 vo VT) na bezne veci + ohrev TUV a potom viem posudit, ci je realna spotreba TC cca 1500 kWh na kurenie za zimu dostacujuca
Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 1.11.2012 22:46

Dnes jsem potkal jednu rodinu u Pardubic. Když bydleli v bytě, zaplatili 27 000,- Kč za plyn a 15 000 za elektřinu.

Již 2 roky topí tepelným čerpadlem - měděný zemní kolektor v nezatepleném bungalovu.  Asi 150 m2. Sami si instalovali tepelné čerpadlo. Spotřeby si měří,  komplet elektřina   pro dům 19 000,- Kč, na topení a teplou vodu 6 000,- Kč.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 31.10.2012 18:09

šel by dát kontakt, na toho Borce do Nový Paky (studený podkrkonoší) co protopí do 20 000 Kč elektřina celorok za celý dům.

A nechcete raději Nové Mesto Nad Váhom, ten prekúri, celý barák aj s kuchyňou tuším 512 EUR celorok?

Má to větší, asi 200 m2 ale zase tam má kolektory 2 solární.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.139 (?), 31.10.2012 15:57

Ajak dlouho si mislíte že bude elektřina pro tepelná čerpadla levná  aby seto vyplatilo aby to tak nedopadlo ja z plynem že stál 2.50kč kubík lidi  lákali na topení plynem a dneska jeto uplně  někde jinde

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 31.10.2012 18:28

Tepelné čerpadlo čerpá energii, která je všude kolem nás zadarmo. Vy platíte pouze to přečerpávání.

Zatím se to vyplatí, znám lidi, co mají před 15 lety koupený perfektní automat, ale topí tepelnými čerpadly, která mají hned vedle kotle, páč na tepelné čerpadlo dostali dotaci a protože je to levnější teplo.

Každý bere to výhodnější..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.29.116 (?), 31.10.2012 21:51

Dovoluji si nesouhlasit s tou teorií kolem tepelných čerpadel za 80 tisíc. Tuto sezónu jsem musel vyřešit nový způsob topení. Plyn se zdál být nejjednodužší, jenže mi na stavební úřadu vysvětlili, že potřebuji povolení pěti institucí (každá má lhůtu 1-3 měsíce). Věnovat rok úřednímu šimlovi nehodlám, ani platit paušál plynárnám i když netopím, ani dát za plyn ročně 35 tisíc. Pořizovací náklady celé této legrace mi odhadli na 90-100 tisíc, mimochodem.

OK, začal jsem shánět cenové nabídky na TČ. Oběhal jsem různé firmy, vydal se na pár veletrhů, navíc mám v té oblasti několik známých, co mi slíbili udělat speciální cenu. Nejdřív se vytahovali, jak to bude levné, ale čísla hovořila jasně. Cena za kompletní instalaci TČ byla vždy kolem 400 tisíc Kč, u těch nejlevnějších známých, co mi fakt vyšli hodně vstříc, jsme se dostali na 340 tisíc (ale pak z nich vylezlo, že by mi tam dali repasovaný kompresor, haha). Plus provoz ročně kolem 20 tisíc za elektřinu, ovšem to pouze díky speciálnímu nízkému tarifu. V podstatě to elektřinu spotřebuje v ceně přes 40 tisíc, která se musela v elektrárně vyrobit, to je nějaká ekologie??? Případná návratnost ceny, či úspora, jsou pouze teoretické kalkulace, v praxi nereálné. Nízký tarif je jen takový dočasný ústupek našich milých elektráren, můžeme o něj ze dne na den přijít, kdykoli je napadne, viz elektro přímotopy a podobné kauzy. Výmysly o ceně TČ 80 tisíc, jejich ekologický provoz a výhodnost jsou pouze lákání zákazníků a je mi líto každého, kdo naletí. Prostě v oblasti TČ je běžné lhát klientům, to je jediný výsledek mého zájmu o tuto oblast.

Nakonec jsem zvolil automatický kotel na uhlí. Absolutní spokojenost. Pořizovací cena včetně montáže 70 tisíc. Provozní kalkulace na rok 15 tisíc. A to je vše. Proti TČ jsem už teď ušetřil 300 tisíc, a během provozu to bude minimálně 5 tisíc ročně. Proti plynu cca 25 tisíc úspora vstupních nákladů a 20 tisíc ročně na provozu. Jedu bez paušálů, když netopím-neplatím.

Ano, s jediným z minulých příspěvků ohledně TČ souhlasím: Každý bere to výhodnější.. Někdo úsporný kotel, někdo zákazníka na hůl...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.139 (?), 1.11.2012 3:46

Svámi ůplně sohlasím vystihl jsteto uplně přesně a pravdivě je videt že opravdu otom něco víte zastanci tepelných čerpadel jsou možno prodejci kterí se tímto způsobem chcou dostat co nejblíž lidem a nalákat je že je to nejlevnější způsob ale stačí trochu matematiky a jeto uplně jinak

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 1.11.2012 22:54

Příběh domu
Dům na horním obrázku staví syn s otcem, zedníkem na penzi u Slaného. Ovšem panem zedníkem, kterému to pálí. Říkal synovi : „ Hele, ty bys měl uvažovat o tepelným čerpadle. Pokud koupíš plynovej kotel, s kotelnou tě vyjde na 60 000,- Kč, včetně přípojky a komína i na 120 000,- Kč. A to by již asi bylo lepší tepelný čerpadlo“. A to staví dům svépomocí, pomalu, po sobotách, o dovolených.

Jejich cílem je úsporný dům.
Oslovili několik firem, nabídky s cenou 400 000 za tepelné čerpadlo včetně instalace obratem vyřadili, a vybrali si přímý výparník od firmy... Cena byla mnohem nižší, než polovina výše uvedené částky. Na zahradě svépomocí, pod dohledem odborné firmy instalovali měděný zemný výparník. Tepelné čerpadlo je venku, mimo dům, kotelna je za dveřmi na ploše 20 cm x 50 cm výška asi metr.

Reguluje se termostatem z obýváku.
Vedle je již rozdělovač podlahového topení. Bojler se může instalovat později, investor zatím teplou vodu tepelným čerpadlem řešit nechce. Elektrokotel v domě žádný není. Tepelné čerpadlo o štítkovém výkonu 7,5 kW má příkon kompresoru nikoliv tabulkových 2 kW, ale dokonce mnohem nižší. Tepelné čerpadlo plně postačuje i pro vytápění celého domu i v tuhých mrazech letošní zimy.

Přímé vypařování, nebo ostrý výparník, je velmi jednoduchý, účinný systém tepelného čerpadla. Nespotřebovává žádnou energii na odtávaní, a v zimě, když potřebujeme nejvíce topit, mu neklesá výkon, ani účinnost. Jednoduchost, účinnost spolehlivost, nenáročnost na servis. To jsou důležité vlastnosti. Měděné vrty jsou ještě účinnější, než plošný zemní kolektor.

„Záleží, jaký máte cíl. Můžete jej naplňovat postupně, říká můj známý, 20 let pracující s tepelnými čerpadly. „ Pokud nemáte cíl, je jedno, jakou se vydáte cestou“.

Připojit reakci

Jaroslav Havel (228) - xxx.xxx.49.54 (?), 2.11.2012 8:12

Kdo si postavi novy dum bez kominu je lehkovaznik. Spolehat se na to ze el. proud bude fungovat na veky a bez vypadku je na povazenou. Ale kazdy sveho stesti strujcem jak se rika. Do kotle nebo kamen se vzdycky najde co tam hodit ale na cerpadlo bez proudu se muzete pak chodit jen smutne divat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.46 (?), 2.11.2012 10:30

Moje řeč. Ideální je tepelné čerpadlo + záložní krb, nebo litinový kotel,

špatné nejsou ani kuchyňská kamna s teplovodním výměníkem. Dává to do vody 6 kW, topí to i samotížkou. Kámoš to měl 15 let, teď kupují nový kamna s výměníkem do vody. Svitavy.

Tepelné čerpadlo pro levné, spolehlivé topení a ekotarif (levnou elektřinu) na celý barák, litiňák, výborná záloha, co "sežere vše".

Připojit reakci

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (539) - xxx.xxx.86.111 (?), 2.11.2012 12:19

Kdo si postavi novy dum bez kominu je lehkovaznik.... vy mi připadáte jako starý hudral, prostě neznáte nové možnosti v zateplování a topení. Pořídit si elektrické topení do staršího nezatepleného domu může být dost drahé topení. Ale do nového dobře zatepleného domu je to něco jiného.  V takovém novém zatepleném domku jsme třeba tuto topnou sezonu začali topit teprve minulý pátek nebo sobotu a to ještě takovým stylem, že po ránu zapnu asi na hodinu elektrický krb s příkonem 2kW, za tu dobu se mi domek nahřeje s as 20°C na 23°C a pak už to vypnu. Pak stačí k udržování teploty už jen bežný domácí provoz (vaření, světla, televize, počítač...). Takže nás zatím topení na jeden den vyšlo snad tak ani ne na 10 Kč a celá letošní topná sezona zatím tak za 50Kč. A třeba dnes jsem topení ještě ani nezapnul, před chvílí jsem dorazil domů, mám tu 21°C, tak jak tu něco pokutím tak se mi to zvedne na těch 23°C, a bez topení. A tož fakt nevím proč si za těchto podmínek pořizovat kotel, vždyť za těch deset korun bych ani nekoupil uhlí na to aby mi ohřálo kotel, natož aby mi ohřálo chalupu.

Jo a komím mám, mám i kamna, do rezervy, ale zatím jsem v nich ještě nikdy nezatopil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.254.28 (?), 2.11.2012 12:29

Souhasím s tím, že to je lehkovážné. Tak nějak jsme si zvykli, že voda prostě teče, elektřina jede. Ale já jsem viděl situaci, kdy nafoukalo sněhu tolik, že elektřina nešla 2 dny. Nikdo tu ice tč nemá, ale průser to byl pořádný. A to byly je dva dny.

Připojit reakci

Jaroslav Havel (228) - xxx.xxx.49.54 (?), 2.11.2012 12:58

S ferdou se nema cenu o nicem bavit, stary hudral nejsem je me 31 ale mam zodpovednost ne jen za sebe a nebudu spolehat ze ji muzu hodit na dodavky elektriky nebo plynu od nekoho dalsiho. Musim to mit ve svych rukach za kazdych podminek a to je to o co se snazim a to je to proc rikam ze to je lehkovaznost a nezodpovednost. Mam kominy dva jeden nedokonceny ale kdyby nesel proud delsi dobu, muzu ho vyvest na strehu, pripojit k nemu petry nebo kaborky a uvarime si a nezmrzneme. Co udelate pane vy? Budete volat na CEZ a prosit at to zapnou? Ne dekuju, na tolik mam svoji rodinu rad a na tolik jsem si tyhle veci uvedomil ze muj postoj neovlivni nikdo ani argumentem zatepleni a zapnuti krbu na dve hodiny denne a cenou 50kc za topeni na tyden.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.12 (?), 2.11.2012 13:50

Víte, většinu válek, katastrof, ekonomických kolapsů nikdy nikdo nečekal. Když se podívete do historie, zjistíte, že taková douhá doba klidu tu ještě nikdy nebyla. A statisticky je další doba blahobytu a samozřejmosti elektrického proudu čím dál méně pravděpodobná. Tak nějak jsme si na to zvykli a bereme to jako samozřejmost. Dům se nestaví na 10 let, ale na 50. A 50 let je sakra dlouhá doba a umístění komína JE prozíravé. Já mám doma kotel s nuceným oběhem, ale pořídil jsem si i staré kamna, ktaré mi vytopí 2 místnosti horkovzduchem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.46 (?), 2.11.2012 14:29

Ostrovní domy.

T je samostatnost, soběstačnost. Jenže něco za něco. Za cenu růstu nákladů (ve srovnání s topením tepelným čerpadlem), dále za cenu omezení spotřeby náročných elektrospotřebičů (cirkulárka), a zvýšení technické složitosti a servisu domu.

Ale zase odstříhnete elektrické dráty do barájku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.12 (?), 2.11.2012 14:56

Já jsem nad tím vážně uvažoval, ale pak jsem si četl podrobně, čeho bych se musel vzdát - třeba mrazák je už velký žrout a v ostrovním domě by neměl být. Pak taky používám docela výkonný počítač - v zátěži 350 W. Pak třeba úplná hloupost - presovač má příkon 2100 W. Doma musí být stejně agregát. Jde to, ale pode mě je to řešení pro poměrně hodně omezenou část populace. Já na to nejsem dost "zelený" :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.46 (?), 2.11.2012 15:55

Ostrovní dům znamená Svobodu. Nezávislost.

Levné to není, ale mají tam pračky, mrazáky a podobné věci:

Nemají dráty ke sloupu, nechodí jim složenka na proud.  

Obrázky:
Schéma Ostrovního domu domátor
Schéma Ostrovního domu domátor
Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 2.11.2012 17:38

Na ostrovní dům jsem narazil cca před dvěma roky náhodou, když jsem pátral jak nejlépe vyrobit akumulační nádrž. A pokud vím, tak ke svobodě má tohle řešení dost daleko, - spíše je to ' z nouze ctnost ' kdy majitel neměl možnost se napojit na inž. sítě, tak to řešil jak se dalo. V každém případě investičně je to velmi náročná záležitost, a uživatelsky je také uživatel dost omezen v rozletu - kdy musí velmi pečlivě zvažovat kdy ten který spotřebič si může dovolit zapnout... (takže tolik o té svobodě)

Připojit reakci

J.S. (7492) - xxx.xxx.231.6 (?), 2.11.2012 18:11
Ostrovní dům je v blízkosti sítí nesmysl. Pokud stojí přípojka několik stovek tisíc, je to na zvážení. Nelze srovnávat malý domeček a běžné domy. Potom může stačit teplo z provozu domácnosti s malým zdrojem. Ale i rel malá spotřeba el je raději zálohovaná jiným zdrojem, než na el. Z toho je zřejmé, že lze mít hlavní zdroj na levnější palivo a zálohu na el, v době nemoci, nepřítomnosti. Ale větší dům el vytápět, to je velmi nákladné. Kdo staví dům, měl by postavit komín, stane se, že dojde ke změně názoru na vytápění později a potom je to komplikace navíc. Kotlem ohříváme vodu, sušíme boty, topíme, tím šetříme el v myčce, pračce. Kdo má el topení, je to jen o vytápění a chodby jsou studené a další náklady na teplou vodu. Tím je specializace na el totální a výpadek řešený náhradním zdrojem - krbem je pouze částečné řešení problému. Velké výpadky jsou většinou v zimě u nás a kalamita může odrovnat i záložní zdroje el na čerpadla. Snad se nic takového nestane. Ohledně výběru automatického kotle. Na tyto kotle je tolik různých názorů, že bych doporučil vidět je v provozu a slyšet na místě názor majitelů. To hlavní, komfort splní, je otázka, zda je výhodná specializace na dané palivo, nebo mít i možnost topit ručně kusovým dřevem.
Připojit reakci

R. (237) - xxx.xxx.12.89 (?), 2.11.2012 20:45

Zbavte sa starych neekonomickych el. spotrebičov dajte si A++++ a nebebudete potrebovať ostrovny dom. Pri tak niskom naklade na el. bude už len myšlienka na nejaku založnu bateriu priliš draha.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 3.11.2012 6:00

Zdravím,

vemte kalkulačku, dejte cenu baterií z obrázku děleno deseti lety života (možná i méně) a výsledek porovnejte se současným účtem za elektřinu. A to budete čumět, jak u ostrovního domu máte el zadarmo. A navíc to nejsou jen jediné životností omezené náklady. Prostě ten zelený ostrovní dúm si postaví jen ekologický šílenec, co na to dostane dotace a ten je pak schopen i tvrdit, že budem všechnu elektřinu vyrábět zeleně, nejlépe solárními panely pro večerní svícení... Kousek od domu mám tři obrovské větrníky za několik mega(vrcholky Krušných hor, celkem dobrá lokalita pro tato zvěrstva, zdálo by se na první pohled) no a na dni otevřených dveří jsme se dozvěděli, že ZA JEDEN ROK PROVOZU vyrobí tolik té EKOELEKTŘINY jako jeden blok temelína za DVANÁCT MINUT. Tudy cesta nevede... Zatím není cesta (reálná), jak se odstřihnout od energetické sítě. Tedy je, vrátit se o století zpět a elektřinu vůbec nepoužívat.

K příspěvku pana JS níže, to je ten jediný správný způsob výběru automatického kotle. Nejlepší bude, když seženete majitele co má vybraný stroj více topných sezon. To pak máte opravdu objektivní info a pokud je ochota tak i provozní zkušenosti. To, co lze získat prohlídkou několik let funkční kotelny, nezískáte na žádném veletrhu, už vůbec od prodejce(ti většinu prodávaných kotlů neumí ani obsluhovat). Někdy lze navštívit i výrobce. Z osobní zkušenosti musím říci, že ani pak nemáte vyhráno, protože dnes je každý výrobce pod šíleným ekonomickým tlakem a hlavní snahou vývoje je zlevnění výroby, pak zatraktivnění výrobku (představte si dotykový displej namontovaný 12 cm nad horními dvířky pro čištění automatu -to je síla, ale pokud je to nové, tak to efektně vypadá) no a pak dlouho nic a až na konci je snaha vyvinout něco lepšího. A nejhorší je, že aktuálně je to znásobeno ještě tou slavnou ekolegislativou a třída tři čeká půl milionu domácností - to bude byznys, hlavně pro garážové firmy a pseudovýrobce (dovozce z Polska, hlavně, ale už jsem viděl i Litvu). Jsem přesvědčen, že tak půlka nových majitelů automatů svého rozhodnutí lituje. Přeji šťastný výběr, to že byl skutečně šťastný, poznáte až za pár let, kdy si řeknete, ten kotel bych si koupil klidně znovu...

Připojit reakci

J.S. (7492) - xxx.xxx.191.186 (?), 3.11.2012 7:21

Jsou 2 úrovně výhod ostrovního systému: mít elektřinu na základní spotřebu tam, kde by jinak nebyla a mít dobrý pocit, že nejsem závislý na dodavatelích, bez ohledu, kolik to stojí.

Viděl jsem automat po několika letech a koroze a nekvalitní zpracování se projevilo tak, že bylo jasné, že je třeba vybírat opravdu trpělivě. Důležitý je přístup dodavatele k servisu a závadám. Naložit kotel a bez starostí jej nechat topit několik dnů v řádu let, je třešnička na dortu, která na každém dortu není, i když jsou stejně pěkně vyzdobené.    

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 3.11.2012 9:14

automatický provoz automatického ekologického kotle je standard, který lidé od automatického ekologickéhop kotle očekávají.

To, že naložím zásobník, v létě mi to topí měsíc do bojleru, za cenu 0,50 Kč / kW a v zimě 10 dnů u domu 12 x 12 3 patra při minus 12 venkovní teploty,

Vytápí se tak i chaty. V neděli naplníte zásobník a kotel regulujete mobilem. Zapaluje se 1 x za rok, palivo vydrží několik dnů, 6 x levnější teplo protoi elektřině. (počítána cena elektřiny i s paušálem).

to je to, proč to lidi kupují. Topí u nás tak asi 10 000 kotlů. Již 16 let. Na inzerát koupíte takový kotel, se zárukou, mírně jetý za 55 000,- Kč.

Pokud jdou ale lidi po ceně a kupují polský šmejd... nebo nově vzniklé úpravy těchto rádoby kotlů pod "nově vznniklým geniálním řčeským výrobcem"..,..

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 5.11.2012 0:55

Jak si tak sumarizuji příspěvky pana z xxx.11.46, vidím, že se pohybují od naivního nadšenectví hledačů perpetuum mobile až po pusté lži z arzenálu obchodníků prodávajících důchodcům předražené kastroly.

Ale nechce se mi to zrovna teď obracet na pravou míru, veřím jen, že účastník tohoto fóra s přiměřenou dávkou zdravého rozumu a alespoň základními technickými znalostmi a schopností logického uvažování, na to nemůže naletět. Že zrovna kotle a topení budou živnou půdou pro fámy a pověry, jsem nečekal, když jsem zhruba před rokem začal tuto problematiku hlouběji zkoumat. O to více ctím věcné rady a praktické technické zkušenosti a doporučení, která tu naštěstí jsou především, a díky nimž jsem se nakonec dobral k funkčnímu a úspornému řešení. O to více ale cítím povinnost upozornit na lidi, kteří zde šíří spíše svoji víru a hlásají samospasitelnot ekologického pánaboha, než že by měli o dané problematice pojem a byli ku prospěchu ostatním...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.63.103 (?), 5.11.2012 7:52

Každé řešení vytápění má své výhody a nevýhody. Pokud porovnám pořizovací cenu dobrého TČ s automatem, jsem i s instalací tak -100000 v neprospěch TČ. Vemte si množství paliva a jak dlouho jsem schopen s tímto palivem topit. Ve prospěch TČ mluví lacinější provoz domácnosti v 22h tarifu a bezoobslužnost. Do automatu jednou denně dosypete co sežral a jednou týdně vyčistíte výměníky, pokud je dobře nastaven, tak pohoda, uspora peněz a z ekologického, hlediska taktéž- poněvadž kotle splňují nejpřísnější limity, tak je to stejné jak spálit uhlí v méně efektivní uhelné el., ztráty přenosem a využití primárního paliva určitě ve prospěch kotlů.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 5.11.2012 1:17

Souhlasím, ostrovní dům vůbec není o nějaké úspoře, je to prostě idea, docela draze zaplacená (nejen penězi).

Poznámka ke kotlům. Proč se zde tak často objevují pochybnosti o polských kotlích? Osobně nemám k polským výrobkům obecně důvěru, ovšem konkrétně u jejich automatických kotlů jsem schopen uvést několik logických argumentů, proč mají smysl:
1. Jejich výrobci mají delší tradici než naši - tzn. více zkušeností, lépe odladěná konstrukce. Nebo si snad myslíte, že si Poláci pro sebe vyrábějí několik generací šmejdy??? Vždyť oni měli automaty běžně v dobách, kdy se o nich českému uživateli ani nesnilo.
2. Jsou na sever od nás, zima je tam náročnější než v ČR, tudíž kotle jsou stavěny do krutějších podmínek.
3. Větší konkurence (těch výrobců jsou desítky), takže nižší cena. Navíc je tam širší trh, tudíž si nepotřebují narážet tolik, co český prodejce, jehož marže je často zaměřená na rychlé zbohatnutí po pár letech na trhu. Českých firem, co mají opravdu vlastní kotel, je sotva pět. Zbytek doveze kotel z Polska, dá na něj svůj štítek, zdvojnásobí cenu, a jde se prodávat...
4.Polsko má uhlí jako masově rozšířené palivo (taky ho vytěží daleko víc než v ČR) a umí s ním topit. Používají automatické kotle v daleko masovějším měřítku, než v ČR. Takže opět argument pro to, proč jsou technologicky dál než my.

Shrnul bych to tak, že české kotle jsou podstatně dražší, než polské, ale žádnou přidanou hodnotu v konstrukci, životnosti a užitných vlastnostech jsem neobjevil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.104 (?), 5.11.2012 19:32

V posku je cca 200 registrovaných výrobcov automatov a vybrať ten správny je len otazkou financií... tak ako v čechách sú overené firmy kde automat stojí 60-80 tisíc tak to samé je aj v polsku kde vzhľadom na dlhoročnú tradíciu možno nájsť nielen drahých ale aj kvalitých vyr.kotlov pre horných 10 tisíc napr, antikor podávače, šneky,hliník násypky, kotol liatina, pokročilá regulácia atd... pritom je to na príjem normalny štandart západnej europy.V podstate naozaj špička sa prakticky vo výchdnej europe ani poriadne nepredáva, pre porovnanie napr. aj kotol na drevoplyn ETA za bratu istých 6-7 tisíc euro nieje pre našinca a preto každý špekuluje ako sa dá... a šahne po zmetku ala atmos atd.

Možná čo som vysledoval a asi jeden z tých lepších http://www.kielar-eco.pl/index.html

online prevádzka - parametre kotla http://bruli.czp.pl/

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 5.11.2012 21:09

Souhlas, polský trh je neměřitelný s českým, je tam ale taky velice snadné narazit na firmy vyloženě brakové a pak tedy ty jejich kotle stojí za h...

Zkopírovat kotel konkurence není až na detaily příliš složité, bohužel ty detaily často rozhodují o funkčnosti či životnosti.Pro tuzemce je bohužel často hlavním kriteriem cena a pak se nelze divit, že mnoho majitelů je nešťastných až zoufalých a weby s diskuzemi o pomoci s nastavením jsou po začátku topné sezony přeplněné.

Myslím, že výběr automatu (ten můj teď zahajuje čtvrtou sezonu) se moc neliší od výběru tepelného čerpadla (to jsem právě koupil). Vím, co jsou prodejci ochotni podstoupit, jen aby prodali, jaké polopravdy a technické a fyzikální nesmysly uvádí a tvrdí.

Pro zájemce o automat kotel na TP bych měl z vlastní zkušenosti několik dobře míněných rad

- pokud máte dobře dimenzovaný kotel a umíte v něm topit, nepočítejte vůbec s nějakou zásadní úsporou paliva, naopak zase můžete počítat na 100% se zlepšením tepelné pohody doma

-hlášky typu, že provoz automatu je srovnatelný s plynem či elektrikou jsou dalším nasmyslným lákadlem. I dobrý automat vyžaduje vaši skoro denní pozornost, ale počítejte, že může být jen několikaminutová a že jí zvládne i dítě školou povinné.

-dobrý topič věnuje dobrému automatu pár minut denně(pár = 2) a cca raz za 10 dní 10 minut. Ale může si i dovolit odjet na pár dní mimo domov a nachat kotel žít svůj život a mít při tom jistotu, že se vrátí i v zimě do tepla. 

-mnoho nových majitelů jsem šokoval údajem, že jeden den topné sezony je bude stát průměrně 1kWh spotřebované elektriky na provoz celé topné soustavy

-drtivá většina automatů vyžaduje inteligenci obsluhy. Jinými slovy-umím nastavit hořák a taky vím, proč ho tak nastavuji. To je myslím ten největší problém, ale až ho zvládnete, už pro vás pojem nehořlavé uhlí nebude noční můrou. Ještě poznámka na závěr, u žádného automatu, který se v čechách prodává návod JAK NASTAVIT HOŘÁK není přiložen.

Všem přeji šťastný výběr a doma příjemné a levné teplo...

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 5.11.2012 22:14

Správně, narazit na firmy brakové lze všude, i u nás (kupodivu :)) v každém oboru lidského konání existuje high-tech kategorie, i levný šunt. Ale nikdo není špatný jen proto, že je polský, maďarský, nebo litevský. Je špatný, protože je špatně udělaný. Odkud? Odkudkoliv. Proto zamítat šmahem výrobky určité provenience je velice krátkozraké. Z logiky věci je dobré sázet na prověřené výrobce, obzvláště, když nám dnes internet je schopen poskytnout spoustu seriózních informací (po cílevědomém hledání, ovšem).

Automat na pevná paliva a tepelné čerpadlo mají společné mnohé, liší se však dvěma zásadními věcmi. Nejdříve to společné - rozhodující je u obou nastavení regulace, tím se dá vše zkazit i zachránit. U obojího je uživatel nucen buď se odevzdat napospas draze placenému odborníkovi (někdy "odborníkovi" o to dráže placenému...), nebo si to sám nastudovat, proniknout osobně do problematiky věci. Platí pravidlo, čím jsem pohodlnější, tím víc platím. Zajímám-li se však o věc, nejsem-li líný a není mi líto studia, pak vše zvládnu sám, a to celkem levně..

Ovšem rozdíly hovoří v neprospěch čerpadla. Rozdíl první, pořizovací cena se všemi nezbytnostmi kolem 400 tisíc. Pořizovací cena špičkového automatického kotle se všemi nezbytnostmi je kolem 70 tisíc. To máme 330 tisíc ve prospěch automatu, pro většinu zde diskutujících poměrně nezanedbatelná částka. Rozdíl druhý: TČ potřebuje záložní zdroj. Automat ne. To máme dalších pár desítek tisíc navíc, technologii, kterou je třeba udržovat, kontrolovat (aby, až bude těch pár dní potřeba, opravdu fungovala, tedy poměr cena/užitná hodnota je tu převelmi nevýhodný), zabírá prostor, bere nám čas. Takže plus dalších pár desítek tisíc v neprospěch TČ. Provoz mají obě sestavy podobný, ovšem u TČ je podmíněn nízkým tarifem na elektřinu, ten se může skokem změnit (navíc vzhledem ke skutečné spotřebě TČ je úplně zcestné mluvit o nějaké ekologii), kdeždo u uhlí se jedná o plnou cenu, která roste předvídatelně pozvolna.

Příklad:
Jsem zbohatlík. Nekupuji si TČ proto, že je levné, úsporné, šetrné, bezobslužné.. To jsou jen obchodní výmysly prodejců, populistická eko-demagogie. Prostě jsem si postavil nový dům za 8 mil, mám Audi za 2 mil, no a holt mám TČ, protože na to mám, je to in a můžu se holedbat, jak jdu s dobou. Nic víc. Žádná návratnost investice do TČ neexistuje, to je největší výmysl, donekonečna opakovaný. Mám je protože je chci, to je jediný důvod, proč mít TČ, Audi, o 30 let mladší milenku, zlatý hodinky s vodotryskem a podobné "nezbytnosti".
Nejsem zbohatlík. Koupil jsem si TČ protože jsem naletěl, uvěřil slibům. Investoval jsem 400 tisíc v bláhové naději, že ušetřím. Nešetřím ale nic, v kotelně musím mít ještě záložní zdroj, takže dvojnásobná starost, každý rok se klepu, jestli nezvednou cenu elektřiny. Jsem zadlužený (splácím TČ) a sotva platím účty za energie. Po 5 letech celý ten krám má po záruce a téměř půlmiliónová investice se může kdykoli podělat, bez šance, že bych měl na to, abych ji mohl obnovit.

Všem přeji šťastný výběr a doma příjemné a levné teplo... :)

P.S. musím ještě opravit pár mylných informací, které jsou v příspěvku nade mnou:
- úspora paliva proti kotli na "ruční pohon" je cca 20%, plus skutečnost, že ořech II je o 35% levnější než dosud používaný ořech I, činí náklady asi tak polovičními.
- provoz automatu je téměř totožný s plynem, či elektrikou. Těch několik minut denně považuji za milé zpestření a příjemnou rozcvičku. A hlavně - podílím se aktivně na procesu. Nejsem pasivně v rokou nějaké rozežrané firmy, která mi diktuje paušály, která mě nutí platit, i když netopím. Mám z toho velmi dobrý pocit. A to za několik minut práce denně stojí.
- denní spotřeba 1kWh je normální a logická. Nic šokujícího. Stejně jako u každého jiného systému se bez el. čerpadel, reguačních prvků, atd.. neobejdeme.
- Ano, souhlasím. Inteligence obsluhy. Tato skutečnost se projeví ve výběru systému, v konkrétním výběru výrobce, zapojení, způsobu ovládání. Vím, co dělám, proč to dělám, a tím ovlivňuji vše. To je pro mě zásadní. Mimochodem, český návod k obsluze mého automatu má 45 stran, plus samostatná příručka k obsluze regulátoru o 35 stranách. Není to jen o nastavení hořáku, je to o nastavení všeho, co lze nastavit.

Přeji všem, aby se jim topení podařilo jako mně.

Připojit reakci

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (539) - xxx.xxx.86.111 (?), 5.11.2012 23:12
Ovšem rozdíly hovoří v neprospěch čerpadla. Rozdíl první, pořizovací cena se všemi nezbytnostmi kolem 400 tisíc. Pořizovací cena špičkového automatického kotle se všemi nezbytnostmi je kolem 70 tisíc. To máme 330 tisíc ve prospěch automatu... to je nesmysl, k ceně automatu musíte připočíst cenu kotelny a komínu a já nevím čeho ještě a jste pak taky na těch 400000.
Připojit reakci

stefan (399) - xxx.xxx.216.73 (?), 5.11.2012 23:42
Ing.Ferda : Vam nejak musi lezat v zaludku dom ktory ma komin a kotolnu :) Kto si postavy dom tak isto aj s tech.miestnostou a na komin dat cca.2tis € pri stavbe je nic. To je ako ked niekto kupi vanu za 2,5 tis € ale uz na fasadu nevystane a capne tam 5cm izolacie
Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.139 (?), 6.11.2012 3:36

To není žádný nasmysl jen matematika ale  vám toto asi  nic neříká chtělo  byto asi do školy a  osvěžit si pamět

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 6.11.2012 8:26

Kotelnu - nebo-li místnost pro uložení kotle, kompresoru, akumulační nádoby, elektroniky s regulací, záložního zdroje, rozvodů, ventilů, čerpadel, atd. - potřebujete v každém případě, tato investice je v obou případech podobná. Dům bez komínu - o této variantě neuvažuji. To je naprostá výjimka. Pochybuji, že se takový dům u návštěvníků tohoto fóra vyskytuje ve větší míře, než 5%.

Připojit reakci

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 6.11.2012 11:18
pan Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru, automat som hodil do komory (tak isto to urobil aj kolega), postavili sme len komin za 400 €, cize tie posledne 3 nuly mozte odtial zmazat :-)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 6.11.2012 6:13

Vrátím se k těm několika bodům co jsem napsal

-znám hodně instalací, kde po přechodu na automat spotřeba paliva vzrostla. Topili O2 už v dakonu, uměli to, nehulili, měli všu správně dimensované no a po instalaci automatu díki kontunuálnímu topení spotřeba lehce(20 procent) vzrostla. Logické, není co dál vysvětlovat.

-provoz automatu nikdy není stejný s plynem, pro hodně lidí je těch pár (ŕovnáse 2) minut v kotelně šok.

-můžete prosím napsat, kolik stran má návod o tom, jak má správně hořet uhlí v retortě a co dělat, když po nové várce mokrého uhlí to zdechne a nechce hořet...

A na závěr srovnání, automat i s novým komínem nme vyšel na 110 tisíc(vše jsem si dělal sám) tepelné čerpadlo nme vyšlo na 110 tisíc (chalupa, víkendový provoz, vše si udělám sám...) je to stejné..

Provoz čerpadla bude v počátku asi dražší než automatu doma, za pár let, až budeme platit ne za tunu uhlí, ale za počet kilowat energie v tom uhlí, přejdu i doma na tepelné čerpadlo.

Objektivně konstatuji, že těch, co si umí vše udělat sami, mnoho není...

Snažím se jen pomoci těm nerozhodnutým. V mém příspěvku také vůbec nezazněla propagace čerpadla...

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 6.11.2012 8:51

- já znám především svoji instalaci, tam spotřeba klesla o 20% (i více), a cena provozu šla na 50%. A podle toho, jaké zkušenosti tady čtu, je tomu tak u většiny lidí. Nárůst ceny provozu je nelogický už z technického principu (lepší spalování, regulace, atd..) Leda by ten uživatel významně změnil podmínky provozování, například s automatem začal celoročně ohřívat TUV, ale to pak srovnáváme nesrovnatelné. Moc nevěřím tomu vašemu "znám hodně instalací, kde po přechodu na automat spotřeba paliva vzrostla", odporuje to logice i technice. Ani jsem se s tím nikde na fórech nesetkal, a to je čtu poslední rok denně. Váš výrok je ojedinělý.

- pokud jsou pro někoho 2 minuty v kotelně šok, pak by se měl poradit s psychologem. To už není otázka řešení topného systému.

- konkrétně této problematice je tam věnováno několik odstavců, 1-2 stránky.

- automat (se starým komínem) a kompletní řemeslnou prací od firmy, včetně materiálu, připojení, dopravy, prostě úplně všeho, mě vyšel na 70 tisíc. TČ by mě vyšlo kompletně, tzn i s záložním zdrojem a přidruženými náklady na 400 - 450 tisíc. Nic si nedělám sám, ale i kdybych dělal, těžko bych ušetřil těch 290-340 tisíc rozdílu. Na tom trvám. Vašich 110 tisíc za TČ mi přijde důvěryhodné asi jako "mám nové Audi, koupil jsem si motor za 110 tisíc, a zbytek si udělal sám"...

- je mi celkem jedno jestli platím za uhlí, nebo za přepočtené kilowatty. Jediný důležitý parametr je konečná cena spotřebovaného materiálu. Obzváště při stejném uživatelském komfortu.

- také se snažím pomoci nerozhodným. Když jsem před několika léty začal pročítat topenářskou problematiku, také jsem musel odfiltrovat spoustu nesmyslů. Včetně TČ za 100-150 tisíc. Praxe ukázala, že neexistuje, že je to prostý výmysl obchodníků, kteří potřebují nalákat ovečky. Proto se o tom tak důrazně vyjadřuji, neboť moje zkušenosti jsou to nejcennější, co mám.

Připojit reakci

Jaroslav Havel (228) - xxx.xxx.49.54 (?), 6.11.2012 9:16

Spotreba se mohla vzetsit, ale spis spatnou regulaci nebo nastavenim. Nevidim duvod proc ne. Driv mohli topit prez den a na noc dusit nebo netopit nebo prez den drevem v noci uhlim nebo naopak. Ted nasypou nasypku a jedou nonstop obyvak na 24. Pri zateplenem dome ok, tam by se to ustalilo ale pri nezateplenem, spatna okna tam to utika. Topeni je tak specificke ze nejde rict ne, usetrite. Musi se brat dum a podminky jako celek.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 6.11.2012 10:12

Pro pana Jaroslava Havla:
Přesně tak, souhlasím. Se starým kotlem se topilo obtížně, v noci se dusil, přes den přetápěl, aby bylo nějaké teplo. Radiátory byly buď horké, nebo studené. Spousta kouře a popela, v kotelně jsme trávili několik hodin týdně. Roční (sezónní) spotřeba uhlí 55-60 metráků, a to jsme si pomáhali dřevem. Dnes mám díky regulaci radiátory přes den teplé, v noci mírně vlažné. Spotřeba v tomto počasí 10-12 kg denně. Ale topím na pokojovou teplotu 21-22 přes den, 19-20 noc. Dovedu si představit, kdybych to roštoval na 24, tak kotel bere dvojnásobek... To bych se pak postavil po bok těch, kteří si automatem spotřebu zvedli, jenže to není problém kotle, ale jeho použití... Ten lidský faktor je téměř vždy rozhodující.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.140.160 (?), 6.11.2012 9:17

Pane Milane, jaký máte kotel a jak zapojený? Můžete přidat popis nebo foto? Děkuji

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 6.11.2012 10:03

Mám kotel Galmet EKO-GT KWP 17M. Zapojený je přes 3-cestný ventil do ÚT, systém s otevřenou expanzní nádobou, jedno oběhové čerpadlo. Úplně standardní instalace, vše bylo hotovo za 2 dny. Fotky můžu někdy udělat...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 6.11.2012 19:37

Nové nepoužité tč se zárukou a nadstandardní výbavou 13,4 kW koupíte za 80 000,- Kč.

Kompresor Scroll, ekol. chgladivo, autodiagnostika, ohřev teplé vody přehřátými párami chladiva, speciální Cu výměníky... Vysoký topný faktor 4,64 i v tuhých mrazech.

Kvalita, v ČR jich topí asi 2 000.

No a na vás záleží, zda si jej zapojíte ze studny, z výkupu na zahradě, nebo vrtu. Ta studna má ale nejvyšší účinnost. Na klíč 180 000,- Kč i s bojlerem + DPH.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.87 (?), 6.11.2012 22:41

Tak a teď ještě tu o Karkulce. O topném faktoru 4,6 v tuhých mrazech si mohou nechat zdát i firmy jako S-E, Daikin a spol. Šunty za 80 tis se vším všudy těžko... Už se běžte s nimi běžte bodnout a příště se podívejte o čem je řeč. Nevidím v názvu vlákna nic o tč.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 7.11.2012 0:10

Diskutijící srovnávají tč. Tedy tepelná čerpadla.

4,65 je málo? Tak dobře, hodím želízko do ohně. 7,3 a to již před 10 lety. 10/30.

Těch mašin může být v tomto státě tak 100. Dnes je max, v praxi dosažený při vytápění domu 8,4.

Inu, nová chladiva. Ale tyto nevé mašiny již nejsou za 80 000 ale 180 - 200 000.

Pokrok nezastavíte. Dobrou:

PS kolik těch tč za 80 000 s topným faktorem 4,65 v tuhých mrazech vám mám sehnat?

Připojit reakci

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 6.11.2012 11:15
pan Milan Vyskocil mozem sa opytat ako ste to mysleli s tym : "provoz automatu je téměř totožný s plynem, či elektrikou"???
Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.104 (?), 6.11.2012 12:31

Co máte proti komínom...

Mám 3 komíny a 1 odvetrávaciiu PVC trubku vyvedenú až na strechu a verím že aj keby bol štvrtý komím tak by sa uživil...1-automat -viadrus TUV,2-plyn kotol záloha TUV,3-2x digestory z dvoch kuchýň a nemám ten štvrtý na 2 kúpelne v ktorých sú dalšie WC... a otvárať okno už dnes nieje moderné! Dom je 70 roky.Spotreba orechu v automatu proti cene plynu je 60-70%.To sa veru už oplatí pri ročnej paľbe 3 tisíc euro/6 tisíc kubíkov za plyn. Takto je návratnost investície do automatu svojpomocne na hotovo 1500 euro cca 1/2 roka.Ale ked bola cena plynu 1,73 sk za kubík tak sa gajdovalo aj okolo 8 tisíc kubíkov plynu ročne/ dve bytové jednotkyangel.A nemám ani v úmysle investovať do nových okien a zateplenia budovy pretože návratnosť 20-30 rokov na palive je zvrátenosť pri dnešných výkyvoch a perverzite cien palív... to už radšej investujem do štiepkovača 1 tisíc euro a pri tracha fantázií a pár tonách svojpomocnej štiepky, sa dostanem s nákladmi na vykurovanie dvoch bytových jednotiek na 500-600 euro ročne.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 6.11.2012 13:31

Myslel jsem to tak, že uživatelským komfortem a možnostmi regulace je provoz automatického kotle na tuhá paliva velmi blízko provozu plynového kotle.

Jestliže na pomyslné stupnici pohodlí obsluhy a regulace je ručně obsluhovaný kotel na uhlí stupeň 1 a plynový kotel stupeň 10, pak automat na uhlí je 9. Tzn. podstatně blíže k onomu plynu, než k původnímu uhelnému kotli.

Jediný rozdíl je ta nutnost jednou za 3 dny dosypat uhlí, vynést popel, to zabere 10 minut, ne více. Čištění jednou za týden je i s převléknutím hotové do 20 minut. Těch cca. 40 minut týdně je vítaných, pohyb je přirozený a potřebný. Někdy ke kotli chodím dosypávat a čistit častěji, protože mě to baví, je to příjemné protažení těla. Mým ideálem není hnít bez jakékoli fyzické aktivity...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 6.11.2012 16:47

Dobrý den Milane,

proč kotel čistíte jednou týdně.Snad v něm po týdnu také nemáte nános černých sazí. Takové automaty totiž běžně vidím. Nedavno kolega viděl muj herkules duo a divil se, proč je zevnitř šedivý. Je to snadné správně spaluje a je lehce vytuněn.Pokud máte návod na správné nastavení hořáku o dvou stránkách, ani se nedivím. Myslím, že dobrý návod se na míň než padesát stran napsat nedá, proto jsem psal, že nevím o automatu, který by měl vyhovující návod na nastavení hořáku. Já kotel (těleso) běžně čistím jednou měsíčně a vyberu tak dva litry šedého prachu. Topím samozřejmě nonstop, tep. ztráta domu 12 kW/ -15 st.

Všem majitelům automatů přeji, aby jim jejich miláčci sloužili alespoň tak, jak mě. Nechci se skutečně odchylovat od tematu vlákna, ale do další nemovitosti jsem pořídil TČ, A FINANČNĚ JE TO V INVESTICI NAPROSTO STEJNÉ.  Vím, že při současných cenách uhlí bude provoz TČ dražší, ale kdoví co bude za pár let. Já ještě pamatuji O2 bílinu za 75 Kč.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 6.11.2012 17:56

Dobrý den,

představte si, že někdy čistím i 2x týdně. Z jednoho prostého důvodu, mě tato fyzická práce baví, sedím v práci u PC a tak se chci večer u něčeho užitečného protáhnout. Sazí je minimum, určitě bych si to čištění mohl odpustit, ale já to tak prostě chci, rozhodně tím přenosu tepla prospěji, byť pár procenty. Saze jsou jemné sypké, v barvě světlého pepře. Toť příznak dokonalého spalování. V popelníku po celém dni dvě hrsti popela, ale stejně ho jdu vysypat, když se jdu podíval ven, na dvůr, zahradu, za psem. Já nevnímám topení jako otročinu, je to ohromně zábavná činnost související s přístupem k bydlení, k zacházení s energiemi, atd...

Galmet je z hlediska zpracování návodu k obsluze naprosto vyjímečný, to vím, proto (ale nejenom proto, je toho víc) ho také doporučuji.

S investicí do TČ nesouhlasím, ta je mnohonásobně vyšší, na tom se prostě neshodneme. Do očí bijící rozdíl mezi 70 tísici (AK) a minimálně 400 tisíci (TČ) nelze nijak smazat, a napovídá, že něco zatajujete. Po tom však pátrat nehodlám, každý nechť hlásá to svoje. Však oni si to čtenáři přeberou, případně tomu budou věřit nejdéle do chvíle, než jim někdo TČ skutečně ocení... Ale ať si tam vezmou židli, nebo to s nimi sekne.

Pamatuju benzín za 2,- Kčs, a co, mám prodat auto a koupit elektromobil???

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 6.11.2012 18:22

Poslední dotaz teď již jen na Vás, pane Milane.

Kolik topných sezon máte za sebou v tom Vašem kotli. Viděl jte ten Váš kotel u někoho v provozu, než jste ho koupil. Co byl ten rozhodující impuls právě pro ten kotel. Myslím, že odpovědi budou zajímat více lidí a možná někomu i usnadní rozhodování

. Já, než se rozhodl pro herkules duo, tak jsem měl situaci o mnoho snažší. Před několika lety to byl kotel se snad nejhorší referencí na trhu, viděl jsem osobně několik spokojených uživatelů a pomáhal jsem několika lidem s elektroinstalací okolo kotle, tak že jsem ho znal naprosto dokonale. V neposlední řadě bylo těch automatů v té době podstatně ale PODSTATNĚ méně než dnes. Pro nerozhodnuté- proto pozor, naprostý propadák ale i sebevětší chvála kotle v podobných fórech ještě vůbec ale vůbec nic neznamená. A tepelné čerpadlo už sem netahejme.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 6.11.2012 19:31

Proč pořád kupujete tepelná čerpadla za 400 000,- Kč? Vytápíte snad školu?

Tepelné čerpadlo měděný zemní kolektor, včetně instalace,  nestojí ani polovinu. Zato má vysokou účinnost i v tuhých mrazech.

Celý barák, komplet elektřina, sem viděl u Poděbrad, nezateplený bungalov 150 m čtverečních, platil za loňský rok 19 000,- Kč.

Kolik dáte za elektřinu + palivo vy?

Automat včetně instalace určitě nestojí 70 000,- Kč. To máte, dopravu kotle, DPH, revizi komína, prohlídku komína, revizi kotlů, oběhová čerpadla, ventilátory, odkouření, elektroinstalace, seřizování, regulátory...

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 6.11.2012 23:03

Takže, otázky a odpovědi pro pána 174.217:

Proč pořád kupujete tepelná čerpadla za 400 000,- Kč? Vytápíte snad školu?
Protože na této ceně se všichni dodavatelé TČ shodli (plus mínus 10%). Vytápím RD o tepelné ztrátě kolem 15kW. Takové zadání dostaly všechny firmy, bylo jich přes 10. Požadoval jsem kompletní dodávku TČ země-voda, případně voda-voda.

Kolik dáte za elektřinu + palivo vy?
45q ořech II po 260,- Kč = 11700,- Kč
180 kWh elektřiny = cca. 1000,- Kč.
Celkem do 13000 Kč za sezónu.

Automat včetně instalace určitě nestojí 70 000,- Kč. To máte, dopravu kotle, DPH, revizi komína, prohlídku komína, revizi kotlů, oběhová čerpadla, ventilátory, odkouření, elektroinstalace, seřizování, regulátory...
Nemáte pravdu:
Kotel vč. dopravy - 46 tisíc
Materiál (všechno, co jste vyjmenoval) - 15 tisíc
Práce - 9 tisíc
Celkem 70 tisíc.
Mám na to fakturu.

A teď mám jednu otázku já:
Moje kalkulace TČ - od odborné firmy, kde mám hodně dobré známé, takže mi vyšli vstříc:
TČ vč. regulace, aku.nádoby, zapojení, instalace, nastavení, veškerého materiálu potřebného pro chod systému, montáže, výroba Německo, Švédsko, záruka 5 let (bez kolektoru) - 284 tisíc
Zemní kolektor vč. montáže, výkopu, položení, zahrnutí a připojení - 100 tisíc
Případně vrtaný kolektor - 150-200 tisíc (studna je absurdní, leda byste tam měl 100m sloupec vody)
Přebudování elektroinstalace podle požadavků elektrárny, nový jistič, dokumentace, projekt, revize, paušální poplatek, atd.. 16 tisíc.
Celkem minimum: 400 tisíc
plus záložní zdroj:??? tisíc
plus skryté náklady??? tisíc (a ty vždycky jsou, na to se pohybuji ve stavebnictví dost dlouho, abych to věděl).

Teď ta otázka:
Dodáte mi to komplet ve stejné kvalitě za 180 tisíc??? Jestli ano, můžete zítra nastoupit.
Platí i pro pána z 18.49, ten uváděl cenu 110 tisíc, to bych taky bral...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 7.11.2012 0:14

180 kWh elektřiny je co?

Běžná domácnost bere 3500 až 5000 kWh. Za rok, na provoz domácnosti.

Při 180 kWh elektřiny na domácnost, by vaše domácnost spotřebovala 0,5 kWh denně.

Tak to by jste se rovnou mohl odstřihnout od elektrické sítě.

Vyšpičkované Ostrovní domy berou 2 - 3 kWh denně. Vy jste 6 x lepší?  

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 7.11.2012 0:54

180 kWh je 180 dní topné sezóny denně po 1kWh, kterou spotřebuje kotel na ventilátor, posun šneku a oběhové čerpadlo. Bavíme se o elektřině na vytápění, žádná jiná do toho nepatří.

Takže najednou to máme 216 tisíc, a záloha 70%. Nepřijatelné. S těmi parametry, co jsem psal? Leda na papíře. Musel bych vidět certifikáty EU, technická data, garance, reference, a tak dál. Zatím z vaší strany nezazněla jediná technická specifikace, název výrobce, typové číslo, aby se dalo něco ověřit... Zatím byznys nebude, je mi líto.

P.S. Pohybuji se profesně ve světelné technice, tam se taky čaruje s parametry. Úspora 80%! Ale, že to taky svítí o 80% méně, a je to nefunkční čínský šunt, to už nikdo zákazníkovi neřekne. Vidím v tom paralelu, čerpadlo této ceny s hadicí do studně vytopí tak maximálně psí boudu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 7.11.2012 0:17

Beru, 180 000 Kč + DPH na klíč, a studny budete mít připravené. Zálohu 150 000,-  nástup v pondělí?

V ceně máte buď bojler 400 litrů, nebo aku nádobu 700 litrů / 120 litrů včetně velkého solárního výměníku.

Tepelné čerpadlo nadstandard, 13,4 kW.  

Připojit reakci

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 6.11.2012 17:49
ked uzivatelskym komfortom tak je to potom OK
Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.146 (?), 7.11.2012 6:16

Hezký den, byl bych rád, kdyby diskutující se drželi tématu "Pomoc s výběrem automatického kotle". Diskuse o TČ je uřčitě jinde. Nikomu tím pro dané téma nepomohou, ba naopak.

Děkuji.  Vlasta

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.9 (?), 7.11.2012 7:18

Ano, prosím diskutující, aby se drželi tématu, jak jsem napsal, tepelné čerpadlo už sem netahejme. Včera jsem p. Milanovi položil pár otázek, přímo souvisejících s automatem a jeho výběrem. Nevím, proč mi neodpověděl. Ještě poznámku, já občas taky sedím celý den u kompu a když přijdu domů, jdu se raději projít na vrcholky Krušných hor se psem, než abych v rámci zdravého pohybu čistil automatický kotel. Ten můj to totiž tak často nepotřebuje.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 7.11.2012 8:29

Včera i dříve jsem tady napsal spoustu odpovědí, pokud jsem něco přehlédnul, tak to nebylo v mých silách uhlídat.
Také jsem psal, že ten kotel nečistím často, že by to potřeboval, ale protože chci. Ani jsem nepsal, že je to jediná fyzická činnost, kterou provozuji, je to prostě jedna z mnoha, a tak mi to ani nepřijde. Takže moje příspěvky nečtete pozorně, soudě z reakcí na ně.

Navíc, váš kotel to čištění potřebuje. Tím, že čistíte kotel pouze 1x za měsíc, snižujete významně jeho účinnost minimálně pro polovinu doby provozu. Doporučuji čistit 1x za týden až dva, jak ostatně doporučují i výrobci. Pokud vám tedy záleží na ekonomickém provozu kotle.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 7.11.2012 8:20

Ano, Vlasto, máte pravdu. Končím s příspěvky na téma TČ, odteď už jen AK.

Pokud si chcete dobře vybrat AK (což je naše téma), nenechejte se hlavně zviklat nabídkami jiných metod topení. Budou to zkoušet, nabízet předražené zajíce v pytli. Držte se AK, to je nejlevnější možná cesta.

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.71.171 (?), 7.11.2012 18:24

Zdravím, jsem rád, že zde už skončily tahanice skrze TČ, na to jsou přece konkrétní témata a vlákna, kde se dotyční mohou hádat do nekonečna a propagovat to své dealerství dle libosti, tam ať si to čte, kdo o tom uvažuje.

Tak dneska jsem cca po dvou týdnech poprvé kotel (funglovku) čistil, stačilo ho omést dřevěným prodlouženým smetáčkem, ale musím říct, že tam bylo docela dost černého prachu v célé spalinové cestě, stále ještě laboruji s nastavením, nevím, jestli mám přidávat množství vzduchu ventilátorem nebo to naopak škrtit, nyní ho mám úplně otevřený a otáčky mám na 99% nebo nastavit jinou dobu podávání a prodlevu, nyní mám při požadavku pokoj. termostatu 10s podávání a 90s prodlevu, v útlumu 20s podávání a 20min. prodleva, ventilátor 25s a pauza 20min., ot. 99%. Snad mě zde někdo poradí s nastavením, aby bylo spalování co nejdokonalejší a saze se tvořily co nejméně.

Je mi jasné, že u každého AK různých výrobců bude nastavení úplně jiné (různé ventilátory, převodovky vč. motorů a nejspíš i stoupání podávacích šneků atd.), jde mi o to, čeho obecně přidat či ubrat, k docílení lepšího spalování a tudíš i meších emisí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 7.11.2012 19:50

Je to dotaz na p. Milana, ten má návod na hořák na dvě stránky. Je to přesně o tom co jsem psal. Neznám kotel na našem trhu s (dle mého názoru) dostatečným návodem. Zkuste prostudovat diskuze těch, co si troufli na daleko větší oříšek - tedy na výrobu automatu i jeho komponentů(p. Jeník. Radim a další) patří jim můj obdiv a věřím, že spousty lidí popošťouchli kupředu. Myslím, že půjdete cestou všech standartních a aspoň trochu bastlících čechů. Po prvním nadšení, že TO SAMO HOŘÍ, začnete najednou zjišťovat, že je strašně moc věcí, co Vám jaksi nesedí.

Správné nastavení hořáku je snadné, když pochopíte princip, jak má retorta správně hořet. Pohled do plamene hořáku bych laicky přirovnal ke křivce EKG, doktor v ní hned vidí, zda pacient je zdráv či těsně před smrtí. Neznalec ty křivky vidí zcela stejně. Stejné je to s plamenem nad hořákem, když víte, co máte vidět, hned poznáte, co ubrat nebo přidat. Mě vysvětloval nastavení důchodce, co celý život obsluhoval nejrůznější kotle, včetně obrovských teplárenských. Ona ta problematika kolem ohně není zas tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.

Pokud se tvoří saze(pravé černé na omak truchu mazlavé - jakoby mastné) je to známka nedokonalého spalování. I když ztráta neúplným spálením může být zanedbatelná, daleko víc škodí, že vrsvička už několika milimetrů značně tepelně izoluje a u kotle se pak zvedá únik tepla do komína. Nejlepším řešením je pozvat někoho, kdo kotel ovládá a s nastavením si nechat poradit na místě. Myslím, že rada na dálku je stejně účinná jako výuka jízdy ve smyku přes internetovou diskuzi.

Znovu se vracím k mým výše napsaným příspěvkům, pro konkrétní kotel bych se osobně nikdy nerozhodnul, kdybych ho neviděl u někoho nainstalovaný... atd viz výše. 

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 7.11.2012 22:35

Nějakou dobu mi nebylo jasné, co vede uživatele 18.49 k opakovanému pokládání šťouravých otázek a k jízlivým reakcím na mé odpovědi. Ovšem po té, co jsem si početl stovky příspěvků od spousty nespokojených majitelů kotle Herkules Duo, všechno chápu. Chápu, ale nesouhlasím. Vybíjet si tímto slaboduchým způsobem frustraci z vlastnictví nepoužitelného kotle na majiteli kotle plně funkčního, je ubohost. Ano, Herkules duo je český zmetek, který v továrním provedení nelze používat, což potvrzují i autorizovaní servismani. Teprve po důkladném tuningu, výměnách řídící jednotky, kovoobráběčských úpravách mechanických částí a dalších zásazích, se dá tímto kotlem jakž takž topit, pokud si to pečlivě hlídáte. Nevidím jediný důvod, proč by si tolik zoufalých a nešťastných majitelů na různých fórech svoje trampoty vymýšlelo, kdyby si tím opravdu neprošli. Akorát takové martyrium na někom zanechá i psychické následky, což se projevuje v dětinském způsobu diskuze, kdo má lepší bábovičku. Ale byla to jen sázka na špatného koně za více než 80 tisíc, který je zdechlá herka a moc neběží, jehož nyní musíte dopovat pomocí TČ, jaká to bída...

Můj Galmet za poloviční cenu jede úplně dokonale v továrním nastavení, bez jediného zásahu odborného technika, bez tuningu a zoufalství nad opakovaným vyhasínáním, atd, jak si užívají majitelé Herkulese..Vybral jsem si kotel kotel zodpovědněji (možná jsem měl i kus štěstí), aniž bych ho viděl v chodu, především jsem metodicky filtroval informace. Ale nehodlám být za to prověřován a obviňován, že mám jistě plno černých sazí (ne nemám), že musím často čistit (ne nemusím), že je to špatný kotel protože Polák (ne, je podstatně lepší ve všech směrech, než český Herkules), že neuspořím na palivu (uspořím až 50%), že nemám dostatečný návod pro nastavení (mám, a nastavil, to Herkules dodnes nemá).. A spousta dalších bludů vyplývajících jen a pouze z vlastnictví Herkulesu, což naštěstí není můj případ. Ano, teď už věřím, že vámi zmiňovaným majitelům AK spotřeba vzrostla, jak píšete, a že je pro ně pobyt v kotelně šok. Mají v té kotelně Herkules Duo, tím je vše vysvětleno. Pro mě je pobyt v kotelně radost. Jenže takovému pro vás sci-fi nehodláte uvěřit, a tak vrtáte a vrtáte.

Je smutné a současně legrační tvrdit, že kotel čistíte jednou za měsíc, vybíráte litry sazí, že časteji to není třeba, a dnes v diskuzi poučujete, že vrstvička několik milimetrů značně tepelně izoluje. Udělejte si pořádek v názorech.

Ultimátně na hlavu postavené je doporučení, abych podle návodu ke kotli Galmet radil jinému uživateli, aniž vím, jaký má kotel. Pokud má Galmet, radit nepotřebuje, vše má v návodu. Pokud má jiný kotel, nemůžu sloužit, musí se obrátit na někoho, kdo vlastní stejný kotel.

Je hezké se obdivovat lidem, kteří si troufli na výrobu AK, ale dokud jim ty kotle nefungují tak, aby byly přínosné pro běžného uživatele, ať si je nechají v dílně a vychytají všechny problémy. A je celkem nepodstatné, že se prodávají pod hlavičkou Viadrus. To má vliv jen na cenu. A čím vyšší cena, tím větší nervy nad nefunkčím kotlem, tím větší potřeba si to ventilovat, podezírat, tvrdit špatnosti i o ostatních kotlích, obzvláště polských, atd, atd...

Začal jsem na tomto fóru psát s cílem, že poskytnu zájemcům věcné a technické informace, které plynou ze spokojeného a bezproblémového chodu mého kotle. Že jsem se nechal zatáhnout do výlevů, kterými si pán hojí svoji nešťastnou volbu kotle, je moje blbost. Takže od teď ignoruji všechny další provokace z adresy 18.49.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.181.226 (?), 7.11.2012 23:30

Zdravím pane Milane V. Viděl jste někde v činosti Herkules DUO? Já jo. To byla bomba. Koncem zimy mě ho ukázal jeden majitel a říkal, že se o kotel moc nestará. Když otevřel kotelnu, tak mě bylo jasné, že ne moc, ale vůbec. A když pak ještě otevřel dvířka, tak jsem se divil, že tamtudy může něco proudit. Ale kotel byl zanešen krásným popílkem, stačilo by jen omést a vysát. Kotel pracoval ke spokojenosti majitele bez problémů, odhaduji vytápěnou plochu na 200 m2. Když běžel šnek, tak nebylo vůbec nic slyšet, že se něco pohybuje. Po krátké debatě s majitelem jsem nepochopil všechny ty stížnosti a problémy v diskuzích na netu. Po této ukázce si myslím, ze Viadrus Herkules DUO, je jeden z nejlepších kotlů na českém trhu. Ale opravdu. Vlasta

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.29.116 (?), 7.11.2012 23:56

Dobrý den pane Vlasto. Tento kotel jsem neviděl. Neviděl jsem žádný, kromě svého. Ale pročetl jsem důkladně během posledního roku všechna fóra v češtině, která jsem našel. S žádným jiným kotlem nejsou takové problémy, s žádným jsem neviděl, že by uživatelé měli takové těžkosti. Jakoby to ani nebyl automat.

Mám vysledované jedno pravidlo. Z nespokojených uživatelů se ozve většina. A dramaticky líčí svoje potíže, protože se cítí za svoje peníze křivděni, poškozeni. Ale spokojený uživatel, ten nemá co řešit, ani důvod psát. Ten se ozve vzácně. Na fóra chodí v podstatě jen nespokojenci... A ten spokojený je tak trochu vytáčí, co si to vlastně dovoluje, nemít problém, že.. :)  Tak mě nepřekvapí, když vidím hodně negativních recenzí a zkušeností na výrobky. To si dovedu odfiltrovat. Ale takové kvantum vysloveně katastrofických zkušeností, jako na Herkules Duo, to jsem u automatu neviděl nikde ani náznakem. A to je pro mě silně varující, tímto si tvořím názor. Nijak ovšem nechci popřít, že existují i uživatelé spokojení, nemám nic proti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 8.11.2012 6:04

Budu se držet vlákna a nebudu hájit svuj herkules. Jedno všek uvedu, duo má dle mého názoru jeden z nejhorších návodů. Kdyby prodejci či prodejní technici uměli tento kotel obsluhovat, tak by ty miliony nešťastných majitejů nebyly. I tohle může být pro zájemce o nový kotel velmi poučné. Osobně třeba vůbech v tomhle směru nechápu výrobce, ale to je jiné téma.

Pane M. jedno Vám ještě řeknu, až Vy budete mít v kotelně už třetího Galmeta, tak ten muj duo bude stát stále na místě, je to totiž poctivá česká litina. Připouštím, že přizovací cena 68 tis. je skoto dvojnásobná proti vašemu kotli, ale já už stál i vedle automatu na uhlí za bratru 200 tisíc, ale ty se u nás taky moc neprodávají.

Až najdu link na dost dobrý postup, jak správně nastavit spalování TP, tak to sem dám.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.139 (?), 8.11.2012 16:57

No stou poctivou českou litinou bych byl velmi opatrný a moc  bych ji tak  nenadnášel je vidět  že nic moc otom nevíte  asi jen tak jedna  bába povídala

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.9 (?), 9.11.2012 7:14

Báby hodně povídaj hlavně na netu o nevhodnosti litiny pro automaty, každý se může svobodně rozhodnout, ať vám ty plecháče dlouho slouží...

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 9.11.2012 12:16

Dovolím si sem zkopírovat vyjádření jedné takové báby:

"Obecně lze říci, že nový litinový kotel pro automatický provoz je nesmysl. Pokud ovšem nemáte svúj starší kotel. Jeho úpravou získáte kotel s nižší účiností, ale ušetříte cca 20.000,- oproti pořízení nového ocelového "automatu"."

"Pro automatické kotle na tuhá paliva již díky principu spalování a předávání tepla není limitujícím životnost kotlového tělesa - takže spor litina vers. ocel je zde bezpředmětná. Litina je naopak pro cyklický provoz "automatů" (nahřívání v provozu- ochlazování v útlumu- které probíhá i několikrát za hodinu) méně vhodná. Celková účinnost je nižší v rozmezí 5-10%, protože při "náběhu" se část tepla akumuluje do poměrně masívního korpusu kotlového tělesa.Při přechodu do útlumu se jen část tohoto tepla přenese do topné vody, velká část se uvolní cestou menšího odporu-do komína.Pokud kotel běží dlouhodobě, problém se částečně eliminuje, pokud více cykluje, ztráty narůstají.
Nebudu Vás o tom přesvědčovat, protože to je nad omezený rámec internetové diskuze. Snad jen malý příklad - mezi evropskými velkovýrobci kotlů jsou litinové automaty vyjímkou (já jsem našel jediný). Pro tyto firmy není investice do litinových forem problémem, ale jistě mají své důvody."

Jde o výrok Ing. Lyčky (z roku 2006), který je jedním z nejfundovanějších odborníků v ČR na problematiku kotlů.

A jen dodám, že díky lepší účinnosti (ve srovnání s litinou), se nám případná výměna ocelového kotle, již během provozu spolehlivě vrátí v nižší ceně za spotřebované palivo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.104 (?), 9.11.2012 17:15

Myslím že tento výrok p.Lyčky "liatina vs oceľ " bol len vtip, na margo zmetkovosti nedoladenosti a tisícok rád ktoré ako predajca odborník aut.kotlov musí a snaží zákazníkom pomôcť v častom trápení ktoré im predáva.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 10.11.2012 19:19

Dobrý večer, nebudu s Vámi polemizovat na téma litina vs plech, to už zahltilo nejednu diskuzi(většinu názorů přinesli prodejci).

Co by však mohlo být přínosem pro ty, co to čtou, je následující

chytím se těch 5 - 10 % ztrát díky cyklování. Bohužel většina (99,99%) českých automatů jede právě v tomto režimu, Věřím, že ten váš také, když se s tím oháníte. Zkusil jste někdy měřit teplotu v prostoru hořáku po náběhu a po pádu do útlumu? Dochází ke změnám o stovky stupňů, bohužel pro potřeby dokonalého spalování velmi pomalu. Věřte, že asi až za pět minut po rozjezdu retorty se poměry ustálí tak, že hořák a jeho okolí začne splňovat udávané papírové hodnoty. Tady vznikají ztráty uřčitě větší než těch 5 - 10 %. Bohužel v praxi se běžně setkávám se stavem, že topič se snaží v rámci šetření nastavovat kotel(hořák) na max. výkon a libuje si, že kotel to stihne dotopi za 8 minut a pak dvacet minut stojí. Vždy se tomu musím smát, protože všichni tito automaťáci se diví proč je jejich kotel uvnitř plný sazí.  Dále jsem toho názoru, že právě díky nedostatečným návodům se majitelé bojí zasahovat do nastavení hořáků a raději kotel provozují po většinu roku ve vyloženě nevhodném režimu.

U kotle herkules duo mám ověřený nejmenší přijatelný kontinualní výkon cca 8kW, od tohoto výkonu je kotel schopen plynule zvyšovet výkon až do jmenovitých 25 kW. Pouze jsem upravil řídící jednotku tak, že umí ovládat otáčky ventilátoru v rozsahu 0 až 100 % (frekvenční měnič) a doplnil analýzu spalin (teplota, obsah kyslíku ve spalinách). Jednoduché.Po těchto maličkostech kotel padne do útlumu tak dvakrát týdně a za čtyři roky nechcípnul (teda kecám, jednou došlo palivo a jednou mokrý mour udělal klenbu v násypce). Věřte, že jsem zkoušel i měřit účinnost, ale v domácích podmínkách je obtížné se dobrat věrohodných výsledků. Spokojím se s teplotou spalin do 100 stupňů při největším u mne potřebném výkonu asi 15 kW. Odměnou je mi šedivá barva popílku uvnitř kotle. Názory o nevhodnosti litiny pro automaty jako i moje znalosti na úrovni jedna bába povídala si s úsmevem přečtu.

Ještě jednu informaci přímo související s výběrem automatu. Já si duo kupoval i z důvodu dlouhých výpadků elektřiny. Je to totiž kotel, kde můžete velice snadno topit i ručně. Automatický kotel totiž pro provoz bez dodávky elektřiny potřebuje už centrálu. Skutečně odhadem kalkuluji s 1 kWh za 24 hodin (ten komu kotel hodně cykluje má zpravidla spotřebu el. menší) A tuto energii skladovat v bateriích je neekonomické. Však také diskuza na téma zálohování automatů se dost rozjíždějí.

Nikdy nevěřte tomu, že rozdíl ve spotřebě u litiny či plechu je tak velký, aby se vám to za dobu provozu rentovalo. Znám majitele, co mu chlorová koroze zlikvidovala těleso u kotle za 150 tisíc v páté sezoně(měl plecháč, ale to bylo jedno, chlor si poradí i s litinou). První 4 sezony si liboval jak pálí bobule za 200 za metrák, pak... to už znáte. Nové těleso skoro 50 tis., metrák paliva rázem přes 500 kč. Vždy je potřeba kalkulovat všechny náklady.

Všem slibuji, že už dále nikdy nenapíšu typ mého kotle, abych dále nedráždil. Ať to všem levně a bezobslužně topí.

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 23.11.2012 9:56

No právě, kalkulace všech nákladů je naprosto zásadní. Vám Herkules topí ke spokojenosti po investici do zásadního tuningu. Podle toho, jak to popisujete, s původním kotlem má společného už jen málo. Je to pěkné, ale tohle není cesta pro naprostou většinu uživatelů. Proč by si člověk měl kupovat kotel z kategorie "dodělej doma"? Když spočítáte práci, vymýšlení řešení, zkoušení, materiál a člověkohodiny, které jste do úprav investoval, tak cena kotle se znásobila. Ono, ladit něco metodou pokus/omyl, stojí spoustu času a nervů. Což jsou taky náklady, které je nutno započíst. Navíc, to jsou náklady, které měl za vás udělat výrobce kotle během jeho vývoj, a neudělal, to také o výrobci něco napovídá.

Ideál je kotel, který z továrního nastavení, po strčení do zásuvky a škrtnutí sirkou (obrazně řečeno) topí úsporně, nesazí, reguluje, nevyžaduje víc pozornosti, než pár hodin denně. Do seřizování jsem investoval cca. 3-5 hodin času (a to jsem si spíš už jen tak ze zájmu hrál "co to udělá"). Výsledek? Do celkových nákladů jsem ke kupní ceně kotle zainvestoval jen velmi málo. Cena kotle s příslušenstvím a instalací, včetně mé vlastní investované práce, byla legrační ve srovnání s tím, co musí absovovat různí účastníci tohot fóra. Dnes je kotel nudný patron, který předpisově jede, topí, nevyžaduje pozornost, neotravuje. Dosypávání uhlí 1x za 3 dny, popel totéž. Čištění jednou týdně (abych měl pocit, že pro něj aspoň něco dělám), zanedbatelná hrstka šedých sazí. Spotřeba 10-15 kg uhlí denně. Vlastně ani pořádně nevím, co to je "chodit topit". Nastavil jsem si ho po svém (i proti některým zásadám, které se zde na fóru píšou), jen na základě logického uvažování, znalosti fyziky a odpozorovaných výsledků. Teplotu do systému ovlivňuji částečně ručně, což mi snižuje spotřebu minimálně o třetinu. Atd.. zkušenosti rád sdělím.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 23.11.2012 15:33

Zdravím,

jasně, máte pavdu a souhlasím s vámi, ale... pár bodů

-před 4 lety byl výběr někde uplně jinde než dnes, ani nevím, zda je lepší, abytěch automatů bylo takové množství co ted

určitě nejste uplně normální topič (aspoň já myslím, že jste technickej typ, že chápete podstatu věci atd), ale takovejch zas moc není.

-já když kupoval kotel (název už neřeknu),tak jsem ho chtěl bez řidicí jednotky (nešlo to) a celá investice i s novým komínem byla 105 tisíc. Nejpracnější byla stavba nového komína, kotel a jeho zapojení, to už byla hračka. Jasně, většina lidí si takto neporadí.

-Dovolím si srovnání, znám spoustu šikovných lidí, co si dovezou lehce poškozené auto a za pár set tisíc se vozí v káře, kterou jiný musí koupit za mega. Já mám za sto litrů kotel co by stál určitě dvojnásob, a teď fakt váhám, jestli to mám napsat - ale tekhle to je i s tmi TČ. Prosím, pokud na toto téma chcete diskutovat, přesuneme se jinam, ať to tu nezamořujem. 

Připojit reakci

Milan Vyskočil (36) - xxx.xxx.242.168 (?), 23.11.2012 17:15

Myslím, že klidně zde může existovat několik rozdílných názorů vedle sebe, aniž bychom se museli diskuzí vzájemně přesvědčovat. Každému vyhovuje něco jiného. Každá kotelna je originální, každý si topí po svém, trochu jinak. Generální stanovisko "tohle je nejlepší, ostatní je horší" neexistuje.

Podstatné je, aby si každý našel to svoje. Pročtění tohoto fóra dovede hodně otevřít obzory, to tedy ano.

Připojit reakci

Vasek K Keberdle (6) - xxx.xxx.194.102 (?), 23.11.2012 22:05

Můžete prosím popsat zčeho jste setrojil: analýzu spalin?

Díky zatím jsem nenalezl vhodná čidla.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 25.11.2012 3:39

Používám lambda sondu OX 124, ale jde použít jakákoliv čtyřvodičová. Dále měřím teplotu spalin (čidlo Pt1000). Oba signály vyhodnocuje primitivní regulace a pomocí frekvenčního měniče měním jen točky ventilátoru. Podávání a pauzu řídí původní téměř neupravovaná jednotka kotle.

Na této konstrukci jsem si to chtěl jen ověřit, ale jak se říká kovářovic kobyla... no když to předčilo mé očekávání, tak se z toho stalo trvalé provizorium. Mám v plánu zcela novou řidicí jednotku kotle.

Z provozních zkušeností je nejzajímavější poměrně značné kolísání otáček ventilátoru, osobně si myslím, že to je způsobeno nedefinovatelným drcením uhlí při transportu ve šneku. Každý, kdo zná obsluhu retorty mi potvrdí kolísání plamene v čase, protože přísun paliva zdaleka není konstantní (tak, jak ho nastavují běžné řídící jednotky automatických kotlů, tedy poměr chod / pauza).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 25.11.2012 10:38

Teoreticky by z hlediska rovnoměrnosti spalování paliva v ret.hořáku byl asi nejoptimálnější kontinuální -nepřerušovaný provoz. Tohle ale zajistit po technické stránce by sice možné bylo, avšak nároky na kvalitu pohonu přísunu paliva by enormně vzrostly, jistě by se tím také zvýšil celkový el.příkon kotle. S myšlenkou zařadit lambdu do procesu spalování si také pohrávám, ale zatím jsem se nedostal ani k podrobnějším teoretickým počinům.
Zmínil jste regulaci vent. frekvenčním měníčem, nevím jaký typ používáte, ani typ motoru neznám, ale u mého nového ještě nezprovozněného kotle jsem si všiml, že použitý měnič moc dobře s motorem ventilátoru nespolupracuje.
Proto mám v ůmyslu zapojení upravit tak, že stávající měnič nechám 100% otevřen, a regulaci přísunu vzduchu bych prováděl potrubní klapkou tak, že bych vzduch přepouštěl(směroval) z cirkulačního miniokruhu do směšovače retorty.
Tím bych se vyhnul optimalizaci: frekv.měnič - motor, a celé zapojení by se tím snad elektricky mohlo trochu zjednodušit.
Nevýhoda by však byla v tom že by při provozu hořáku motor vent. běžel stále naplno (v mém př. cca 30W), nadruhou stranu vyrobené teplo budu určitě ukládat do už připravené akumulačky (nebo spíše 'vyrovnávačky'), takže při předpokládaném denním provozu kotle řádově 2-3 hodiny(dle TZ domu) vysokým výkonem bez přerušování, by se tohle hledisko z pohledu el.spotřeby dalo zanedbat.

Připojit reakci

miljan (126) - xxx.xxx.143.108 (?), 25.11.2012 13:14

Jaké napětí se udržuje na vámi použité sondě? Také o tom přemýšlím, až bude kotel po záruce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.139 (?), 8.11.2012 3:53

Máte ůplnou pravdu zcela s vámi souhlasím Galmet je špička a cose týče konkurence asi semu nikdo nevyrovná

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 14:59

Mám obavu, že na o2 tam nemáte žádný pořádný kotel v tom Vašem výběru.

V ČR je v provozu cca 15 000 kotlů na o 2, ve srovnání s tím, co tam udáváte, mají mnohem vyšší komfort. A účinnost.

Regulovatelnost 5 - 100 % výkonu, zapalují se 1 x za rok, zásobník vydrží bezobslužný provoz 7 dní při minus 11 (nezateplený dům 12 x 12 3 patra) nebo měsíc v létě - topení do bojleru.

Dají se koupit od 55 000 Kč včetně DPH

Topí se s nima třeba na chatách, kde přijedete třeba 1 x za týden, regulují se třeba telefónem.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 25.11.2012 17:59

Carborobot co máte na obrázku tuším z maďarské produkce je obdoba např. českého Ekoefektu, to jest bubnový - karuselový hořák. Pro dálkové ovládání které zmiňujete bych si však vybral spíše retortu. Tento kotetel resp. Ekoefekt 24 se donedávna potýkal s některými neduhy jako prohoření do násypky, propalování exponovaného místa pod násypkou, ale možná že už s tím výrobce něco udělal(nevím). Jinak výdrž kotle bez přiložení je odvislá pouze od velikosti násypky + velikosti popelníku + T.Z. vytápěného objektu, takže jak dlouho komu kotel vydrží bez obsluhy je ůdaj nic moc vypovídající smiley.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 18:37

Je to vyzkoušený a ověřený kotel. Bubnový rošt je ideální. Právě ten umožňuje obrovský rozsah regulace.

Výměník je dlouhá, na O2. Proto ta účinnost.

Což šnek neumí. Když u šneku snížíte výkon pod 30 %, zdechne.

Do násypky nic neprohořívá, je vzduchotěsná.  Není - li tam vzduch, nic tam nehoří. Nevím o žádném exponovaném místě, kde by to prohořívalo. Ale třeba ten kotel znáte lépe.

Kámoš to má, od roku 1997. Má barák 12 x 12 3 patra, nezaizolovaný, takže ta tepelná ztráta je velká. Topí stále stejným kotlem. 6 q ořechu vejde do násypky. Ne, vlastně 3 q = 6 koleček.

Komfort, pomalu jako u plynu, jen cena tepla je 6 x nižší, než elektřina přímotop.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 19:04

Velmi podobný kotel mají u sestřenky. Násypka jim prohořela dvakrát, pak se ale zjistilo, že na násypce byl špatný svar a dírkou to přisávalo vzduch. Ïnstaloval jim to fyrma s osvědčením od výrobce, celkově s ní byly spokojení. Pohodlí si chválí také, jen ta spotřeba není to pravé. Ta je opravdu neskutečně veliká. Tak veliká, že to ani nedovedu pochopit. V uhelných skladech mají dobré známé, tak je myslím vyloučené, že by jim zaváželi nějaký polský nevýhřevný šmejd.

Jo, slyšel jsem, že prej to koroduje ve vyústění násypky. Zřejmě se tam sráží páry z ohniště, takže se není čemu divit.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 19:11

Každá instalační firma, i ta dobrá, při spuštění kontroluje vzduchotěsnost.

Proběhla kontrola vzduchotěsnosti násypky?

Páry z ohniště tam určitě nekorodují. Jde o něco úplně jiného. Ale pro tuto jednoduchou "závadu" je snadný fórichtung",  což šikovné instalkační firmy znají. Mohla by to znát i firma s osvbědčením.

Jaké berou uhlí? Jak se jmenují dotyčné uhelné sklady? Není uhlí, jako uhlí.

Kouří se jim z komína?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 19:16

Velmi podobné neznamená to samé.

Již jsem to tu asi psal. V Horní Suché jedna firma pro vytápění svého objektu nakupovala automaty.

1. kus - šnek, tuším Ling. Nekonečné problémy. Proklínali ten kotel. Každé 2 hodiny k němu museli běhat.

2. kus PV 48 od firmy, co to dělá 16 let. Spokojenost, komfort.

3. kus opět PV 48 ale z cenových důvodů si ho koupili a splichtili sami. Opět spousta problémů, i když pořád lepší, než Ling.

Lidé si to pletou. Myslí si, že kupují kus železa, ale oni kupují i servis, zkušenosti a záruky. A o tom to je. Začínající "odborníci" asi mnoho zkušeností nestihli pobrat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 19:45

"Každá instalační firma, i ta dobrá, při spuštění kontroluje vzduchotěsnost."

Opravdu? To jako vzduchotěsnost násypky? Osobně si to nedovedu moc představit. Když už, neměli by to spíš kontrolovat rovnou ve výrobě? Ono mi to připadá tak trochu jako vyhovorka :))

K těm párám. Uhlí když vám dovezou domů, tak má v sobě tak 30% vody. Jak uhlí postupuje směrem k ohništi a zahřívá se, voda se odpařuje a sráží se na všech studenějších částech. Cestou ještě zreaguje s kouřem z ohiště a je na korozi zaděláno. Fakt nevím, jak to chcete odstranit. Docela by mne to zajímalo, natož když je to tak jednoduché :))

Uhlí berou z Netolic, oficiálně to jsou Ledvice. My jej berem z Č. Budějovic (taky Ledvice) a hřeje jak má. Kotel jim opravdu instalavala firma doporučená výrobcem a nemuseli ani nic nastavovat - i to dělala firma. Projedou 80q, z čehož mně se protáčí panenky a ztrácím rovnováhu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 21:36

Pod názvem Ledvice se právě prodává, kde co. Most, Sokolov, Polsko...

Uhlí určitě a jistě 30 % vody nemá. Podívejte se na list, co dostáváte k uhlí. Jinak mezi námi děvčaty, ta voda se do uhlí dostávala miliony let, pod tlakkem mnoha MPa.

Uhlí vodu nenasaje. Naopak jsem naměřil ve sklepě, po vyschnutí vedle kotle vodu pod 5 %, a popelntost taky pod 5 %.

Laboratorní rozbory. Ty ale něco stojí. Cca 500,- Kč a pak i zjistíte skutečný původ uhlí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 21:56

No, někdy působíte dojmem, že není nic, co byste neznal. Na tom uhlí jste ale ukázal, že to tak ve skutečnosti úplně není. Vemte si katalog uhlí firmy Severočeské Doly a.s., najděte si tam důl Bílina, třídírna Ledvice, v tabulce si tam nejděte obsah veškeré vody v původním stavu a zjistíte, že je to 30,2% (ořech 1 a 2).

Pod názvem Ledvice se může prodávat jen Bílina, vše ostatní by byl podvod. Nebo se snad mýlím?

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 22:17

Nemám tady katalog SD, vycházím z toho, co jsem kdysi naměřil a nedávných vagonových listů, co jsem měl v ruce.

Pod názvem Ledvice prodávají uhlí i Uhlařské firmy, co berou výhradně Most.

A to se pak lidi diví, co jim to dělá v kotlech. Nebo úplně nejlevnější Sokolov.

Běžný občan si to nemá kde změřit a 500 Kč za kaboratoř se mu dát nechce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 22:27

Jedna voda je tam 7,8 %  druhá 8,6 %

W  - voda

ale mi je to jedno, mne zajímá výhřevnost s danou vodou. Vysušením uhlí jde výhřevnost tvrdě nahoru.

http://www.sdas.cz/files/sdas/Kataloguhli2009/Katalog_SD_2009.pdf

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 22:38

Odkaz je správný, stačí se podívat na stranu 6, sloupeček W^r_t - obsah veškeré vody v původním stavu. Ta vaše čísla tam opravdu nenajdete.

Výhřevnost se bere samozřejmě s danou vodou, to jsou ale úplné základy.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 26.11.2012 23:08

Ano, máte pravdu. Čersvě vytěžené uhlí Ledvice 30 %, Sokolov dokonce 40 %.

Ale než dojede k zákazníkovi, je to již o něčem jiném a po půl roce ve sklepě jste pod 10 %. A s tím poiklesem vody i stoupá výhřevnost.  

Připojit reakci

Petr Balatka (21) - xxx.xxx.71.171 (?), 25.11.2012 20:45

Pro 174.217 - ""Páry z ohniště tam určitě nekorodují. Jde o něco úplně jiného. Ale pro tuto jednoduchou "závadu" je snadný fórichtung",  což šikovné instalkační firmy znají. Mohla by to znát i firma s osvědčením.""

Nechápu, proč s tím děláte takový ciráty, proč to sem nedáte, když je to tak jednoduchý?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 20:54

No nevím, mě to připadá ještě jednodušší než jednoduché. Kdyby to totiž bylo tak jednoduché, tak to totiž udělá už výrobce. Viděl jsem už ale nějaký mezikus mezi násypku a kotel. Ten asi bude z ušlechtilé oceli a po případném proreznutí se jen vymění. To bych jako řešení i bral.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.88 (?), 25.11.2012 22:16

Násypka určitě těsná není, vyvrtaná dírka asi 4 mm v násypce přímo od výrobce(Ekoefekt 24)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 22:18

nikoliv, 6 mm.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 19:27

Né, Carborobot nemá žádný hořák.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.91 (?), 25.11.2012 18:53

Za sebe jsem rád, že podobný kotel doma nemáme. Skládat ty haldy uhlí, skladovat to, fedrovat to do kotle a taky to platit, to by se mi věru nechtělo. I když, když to člověk vidí poprvé, tak by to skoro i koupil :)) No, raději ani nedomýšlet. Prostě jen doporučuji se přeptat majitelů na jejich skutečnou spotřebu.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 19:24

Ze 60 q kostky, nebo ořechu 1 hnědého uhlí, se jde na cca 46 q v ceně 280,. (na jeře i 240,- Kč/ q.  Díky vyšší účinnosti spalování.

Lidé mají tyto kotle na chodbách, již jsem ho viděl i v koupelně. Je podtlakový, nepráší, naopak odtahuje prach pryč.

Cena vychází do 0,50 Kč / kWh. Což je velmi solidní. Elektřina přímotop, včetně paušálu je 3,- Kč / kWh.

A nemusíme to tajit, na jaře zase cena elektřiny poskočí. Né, dolů né.

Chtělo by to, kdyby ten kotel vyráběl i elektřinu. To by byl sen. Odstřuhnout se od sítí... To by ušetřilo dalších 20 000 Kč a více za provoz domácnosti - elektřina.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?), 25.11.2012 21:33

Zdravím,

debata se zvrtla na boj mezi retortou a bubnovým roštem. Oba (naprosto odlišné) systémy mají své pro i proti.

Kotle s bubnovým roštem mají opodstatnění u větších výkonů (někde nad 50 kW), do menší podoby je už problematické je zmenšit a začnou převládat spíš jejich nevýhody. Dnešní domy však porřebují většinou kotle do 12 -15 kW, proto v prodeji jednoznačně vedou retorty. Je sice pravda, že výkon bubnu lze regulovat téměř od nuly do jmen. výkonu a kotel oproti retortě spolehlivě navyhasíná (v tomto směru je tedy určitě lepší), na druhou stranu při výkonech asi pod 30 % výkonu tyto kotle z principu dehtují, špatně spalují, kondenzují v násypce apod. Znám hodně topičů, co přešli od bubnu k retortě, a všichni jen a jen chválí. Jediné, co všichni připouští, je dokonalá blbuvzdornost bubnu na vliv paliva (ten kotel prostě z principu nevyhasíná), což o retortě říci nelze.

K příspěvku nade mnou, při ceně uhlí 280 za metrák, účinnosti 80 %  (na víc se doma nedostanete) a výhřevnosti 17 MJ/kg je cena 1 kWh asi 75 hal. Dnes (+ 6 st) vyrobí TČ VZDUCH / VODA 1 kWh již levněji, a to nás asi brzo čeká šokové zdražení uhlí protože všechny ostatní energetické komodity už šokové zdražení v minulosti prodělaly.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 25.11.2012 21:48

TČ vzduch voda určitě nevyrobí kWh levněji, než o2. Možná v létě. Víte jaký topný faktor má inverter minus 5 / + 50?   A to ještě spotřebovává energii na odtávání.

O2 má výhřevnost 19,5 MJ, šlo to nahoru.

Při ceně 280 Kč / q je to 0,64 Kč / kWh.

Vemte ale jarní cenu, a máte to do 50 haléřů.

Vzduch voda bych si při dnešních cenách elektřiny nekoupil.

Jó, před 5 lety, když stála elektřina pro kompresory tepelnách čerpadel 1,- Kč, to bylo jiné. Dnes je to násobně více.  

Hádejte, na kolik vás vyjde kWh TČ vzduch voda při minus 5? 

Jo, takhle voda voda, nebo měděný vrty, to je jiný kafe. Barák, - nezateplený bungalov,  včetně spotřeby domácnosti a paušálu vejde do 20 000,- Kč.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.88 (?), 25.11.2012 22:10

Ńo žádného dechtovaní ve spalovací komoře a výměníku a špatného spalování jsem si nikdy nevšim.Jediný problém je, že při menším odběru tepla doopravdy kondenzuje v násypce. (Ekoefekt 24) cena uhlí Ledvice oř.2 220 Kč včetně dopravy, duben 2012.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.88.250 (?), 25.11.2012 22:43

mohl bych vznést na pána xxx.217.146 (?), 25.11.2012 21:33 nesmělý dotaz, co ho vede k přesvědčení, že se doma přes 80% účinnosti kotle nedostanu? smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.49 (?), 26.11.2012 16:46

Při stanovení ceny 1 kWh tepla (doma vyrobené) je zásadní problém se dvěma údaji. První je výhřevnost uhlí, u nás aktuálně uvádějí na dokladech 16,8 - 17,5 MJ / kg (O2 ledvice), druhý údaj je účinnost kotle. S tou účinností je to stejné jako se spotřebou u aut, v normálním provozu se na ní nedostanete (ani u automatického kotle). Při typové zkoušce se kotel většinou provozuje v ustáleném režimu a navíc poměrně dlouhou dobu. To vám v topení nastane po několik dnů v roce. Zbytek doby kotel cykluje.

Viděl jsem pokus o určení účinnosti analyzátorem spalin... paradoxně to vycházelo nejlíp když byl kotel v ůtlumu. To je tedy skvělý provozní režim... když se zamyslím nad fyzikální podstatou tohoto měření, ani se výsledku nedivím

. Nicméně, ať neodbočuji od tématu, pokud je uhlí s cenou do 200 Kč za metrák, má stále smysl uvažovat o topení uhlím jako o nejlevnějším a s automatem také o relativně komfortním způsobu. Při ceně 300 Kč za metrák to již platit NEBUDE, to si musí uvědomit všicjni majitelé automatů a především ti, co o něm uvažují.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 26.11.2012 23:13

Na vagonových listech v létě chodilo 19,5 MJ.

Doly jspou povinny parametry dodávat s uhlím. Stejně je to krásné, mít kWh za 0,50 až 0,65 Kč. A tím pádem náklady na barák 12 - 15 000,- Kč ročně.

To je pořád pomalu 6 x méně, než elektřina přímotop i s paušálem.

Ty analýzy spalin jste patrně prováděli u Viadrusu se šnekem? Ten kotel "nemá výměník", vše teplo letí do komína, vaše měření by tomu odpovídalo. 

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Galmet - automatický kotel EKO-GT 17M10718.9.201464762
vylepšení viadrusu141318.9.20141044148
2 zdroje TUV - jak připojit?1218.9.2014647
Élektroventil418.9.2014241
Jak vyregulovat otopnou soustavu2218.9.20142437
Černé uhlí Kuzbas1918.9.201422046
Polský automat kotel OPAL 6818.9.201428337
Zkušenosti s teplovodní krb. vložkou517.9.20141886
Cena uhlí 20149717.9.201429439
Vytápění bytu krbovými kamny 4117.9.20141709
Novara 17217.9.20141475
Viadrus Lignator12016.9.2014116125
Viadrus U22816.9.2014507
Vysavač popela2916.9.201440087
Dakon DOR 24, výměna šamotek ohniště1115.9.2014418
Rojek a tak komína5113.9.20142825
Akumulační nádrž - prakticky58713.9.2014232114
Řídící jednotka ST 37412.9.2014274
Dakon, Viadrus přestavba na hořák Ling28510.9.2014386067
Polské automatické kotle137.9.201454501
Automat top-max266.9.20142707
Hluk od ventilů radiatoru316.9.20141537
Slokov SL 33 - odešel po šesti letech1056.9.201478660
Aut. kotol so stalym vodnym rostom alebo havarijnym liatinovym?364.9.20141829
Kotol Ladan34.9.2014849
OPOP H 416 EKO443.9.201415113
Zapojení záložního zdroje - s el.regulací93.9.2014758
Prosím o radu funkčnosti komínu42.9.2014444
Okouřené sklo172.9.20141806
Tak komína 22152.9.201451768
Automatický kotel Ekoefekt 242852.9.2014359049
Kotel etka 1212.9.2014191
Verner p25 -Brikety31.9.2014402
Bojler obojživelník1930.8.201418178
Přestavba kotle na automat123528.8.2014794332
2 měsíce odpojený kotel 628.8.2014712
Kotel opop h412 - nefungujou pojistky827.8.2014566
Prosím o pomoc s výběrem automatu124.8.2014429
Délka kouřovodu1723.8.20141962
Viadrus U28 6522.8.201451857
Izolovat vyvložkovaný komín?1522.8.2014987
U 28 v provozu2721.8.20148177
Připojení bojleru dražice k topení 120.8.2014465
Modratherm Zeus, Zeus pyro720.8.201413127
Kouř zpětně přes podavač do nasypky119.8.2014286
Koks do automatu benekov c 26117.8.2014319
dehtování kotle viadrus65816.8.2014616804
Kotel H418 a cisteni7414.8.201474381
Atmos DC 25 GS s 2000l AKU2813.8.20144509
Jakou aku?1813.8.20142553
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014