DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Kotel Viadrus

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 12.10.2012 9:40

Chtěl bych se zeptat, kde se nechá zjistit energetická třída kotlu, pokud kolte tuto třídu 3 splňují tak se tím také u kotle chlubí, ale pokud ne nebo nevím proč tak nikde nevyčtu jaká energetická třída kotle to je. Uvažuji i o Dakonu FB v litině resp. novějším tybu FB2 D 25 nebo 32, ale energetickou třídu jsem nenašel, pouze u Dakon dor.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den já už si také pořídil V..., host, 25.7.2013
Měl jsem trochu obavy z roštování ale máte p..., host, 29.10.2012
Přeji spokojenost s kotlem, výhody, které js..., J.S., 29.10.2012
Po dlouhém pročítání zdejších a dalších disk..., host, 29.10.2012
Vtip je v tom, nastavit akoratni otacky ventilator..., Jaroslav Havel, 25.10.2012

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 7:47, počet návštěv: 88827
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tento kotel, uvažuji přejít z Dakonu na Viadrus. Procházím co nejvíce příspěvků ale nejsem o moc moudřejší. Potřebuji letos dotopit hnědé uhlí ale chtěl bych přejít na dřevo, případně kombinovat.  U ocelového Dakonu je problém, že nemá moc dlouhou životnost, i když nám vydržel asi 15 let, ale lidem odchází 5 - 8 let max. 10. Čím novější model tím dříve, alespoň mi to tak příjde.

Chci se zeptat jak lze odhadnout výkon kotle. První dakon byl 24 kw a tvralo dlouho ho roztopit ale nedal se skoro přetopit. Po něm jsme měli 32 kw ten se dlouho držel pod šedesát ale jak chytlo uhlí tak letěl přes 80 C. Musela se přivřít klapka do komína a to zase dehtoval. Teď přemýšlím jak výkonný Viadrus mám vzít. Počítám, že instalatér mi moc neporadí... Předem děkuji za Vaše názory.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 9:19
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenost s pozdější přestavbou Viadrusu na automat viz video

http://www.youtube.com/watch?v=w2iLx6btge8&feature=related

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 9:32

Pokud přestavíte U26 na automat, stejně dřevo nebudete moci spálit. Spíš to chce uvážit do budoucna, co s ohledem na změny v legislativě budete moci používat a potom vše záleží na tepelých ztrátách objektu, na celkovém systému, jakou teplotu vody v ustáleném režimu topení potřebujete atd... ideálně si to nechat spočítat. Jinak výpočet tepelných ztrát by měl být zahrnut již ve stavebním projektu.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.49.54 (?), 10.10.2012 12:42

S vypoctem nepomuzu, na tzb je nekde tabulka, takzee promerit mistnosti, zhruba odhadnout zatepleni nebo skladbu zdi atd. Da se to pocitat i podle radiatoru.

S automatem bych zase mozna tolik nespechal, je to pomerne nova vec a nakladna. Pokud mate zasobu hnedeho uhli, neni problem ho spalovat v U26 stylem zezhora. Ja jsem resil predelavku kotelny u rodicu a taky jsem zvazoval automat. Na konec jsem se rozhodl pro ridici jednotku s ventilatorem. Pro muj U26 jsem poridil ST81 zPID, rizeni pomoci teploty spalin a rodicum poridim model bez zPID rizenou termostatem z mistnosti. Jeste jsem nezkousel nalozit do meho rizeneho kotle hnede uhli, ale dnes to zkusim. Vyhoda ventilatoru s jednotkou je mimo jine v tom, ze lepe spaluje i mirne vlhke palivo. Na rostu se totiz doashuje vyssi teploty nez pri normalnim tahu. Drevo se da take spalovat zezhora, ale vyzaduje to sussi material.

Pro vas pokud mate chut si s tim trosku vyhrat bych navrhoval ridici jednotku, zalozni zdroj, dochlazovaci smycku a mate na par let klid.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 13:07

Právě že jsem přemýšlel pořídit Viadrus U 26 nebo U 24 a zatím v něm běžně topit případně do budoucna se jej pokusit předělat na automat za zhruba 22 tis. Šnekový podavač - univerzální hořák do kotle 25 kW Sada. S tím že by se dál nechalo topit uhlím případně pelety či piliny.

http://www.loskotlos.cz/product/prestavba-stavajicich-kotlu/snekovy-podavac---univerzalni--hora/1307

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 13:12

U24 mám já, hnědé, černé uhlí, případně uhelné brikety tam jedou bez problémů, hoří a hřejí výborně. Se dřevem je to horší, máte sice možnost neuzavřít odhořívací klapku a nechat dřevo hořet stejně jako v U26, ale obejdete tím výměník, přes který pak jde jen zlomek všech spalin. Celá přikládací komora i rošt je sice také plná vody a plní funkci výměníku, ale ideál to není...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.100.238 (?), 10.10.2012 13:48

A je možné tu odhořívací klapku v U24 naštelovat  "tak nějak šikovně napůl"? To znamená, aby se dřevo efektivněji spalovalo?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 14:07

Jestli to chápu dobře tak kotel U24 je více podobný Dakonu, akorád že je v litině. Myslím tím systém spalování.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 14:26

Záleží na tom, jaký Dakon myslíte. U24 je podobná Dakonu DOR, U26 Dakonu FB. U26 kotel prohořívací na koks a kusové dřevo (doplňkově černé uhlí), U24 odhořívací kotel na hnědé a černé uhlí a koks, doplňkově dřevo, spíše drobné. U26 jedna komora zároveň spalovací i přikládací, U24 přikládací komora zvlášť, spalovací zvlášť. U26 třída účinnosti I (od r. 2022 zakázaná), U24 třída III, tzn. možnost používání i po roce 2022.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 14:28

Ano, taky jsem to zkoušel, klapka jde nastavit plynule, v podstatě jen směruje spaliny buďto rovnou nahoře do komína nebo spodem do boční spalovací komory přes žebrovaný výměník.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 14:31

Ono i to dřevo hoří čistě přes výměník, pokud je suché a máte dobrý tah do komína. Problém je v tom, že hoří cca pouze 15 - 20 cm nad roštem, to co je nad tím shoří až po odhoření dolní vrstvy. A pokud Vám tuto vrstvu vyplní jen jedno nebo dvě polínka, tak je toho hořícího paliva málo a výkon je tak na 50% plného. Pokud byste topil dřevěnými odřezky desek třeba o velikosti 10 x 10 cm, kterých se vejde na rošt hodně, tak se to chová podobně jako s hnědým uhlím.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.49.54 (?), 10.10.2012 14:39

Odrezky desek? jako drevotrisek? To me pripomina souseda, ktery topi prazcema... strilet...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 14:44

Ne dřevotřísku samozřejmě.. dejme tomu nařezané odkory, latě, zbytky z truhlářské výroby. Kdo topí čímkoliv lepeným je dobytek bez debat.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 14:59

Děkuji za vaši odpověď ono je to podobné asi jako v dakonu Dor 32 co jsem teď měl, menší ořez v pohodě ale kulatina nebo půlky hořely hůž na 1/2 výkon nebo to zůstalo viset a chcíplo. Budu muset probrat všechny výhody a nevýhody obou kotlů.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 10.10.2012 15:02

Ano, to je dáno konstrukcí odhořívacích kotlů, které jsou dělané na drobné palivo. Proto bych se rozhodl zejména s ohledem na dostupnost a cenu paliva, které plánujete do budoucna používat.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 10.10.2012 16:05

Dor 32 je podle mne na dřevo ideální. Jen to chce pustit část vzduchu přikládacími dvířky (snad tam na to také máte tu clonku) a úplně nejlepší je zkombinovat dříví s uhlím. To se pak dřevo využije úplně dokonale. Pokud pustíte část vzduchu horem, tak postupně nahoří celá násypka (i proti proudu vzduchu) a výkon vám nebude klesat. Zkuste a uvidíte.

S tím protečením současných DORů během 8 let je to asi fakt, holt je to chce zapojit dle návodu s předehřevem a kotel vás pak přežije. Tedy pokud jej nějak vyloženě nezničíte, už jsem viděl například tlakem úplně nafouklý OPOP.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 10.10.2012 16:19

Co se týká Dakon Dor tak co jsem se bavil s prodejcem, tak mi říkal, že za těch 15 let co vydržel můžu být vděčný, že běžne vydrží tak 10, ale někdo že ho má děravý klidně i do 5 let pokud topí mokrým dřívím, tak ho prostě sežere rez klidně do pěti let. Ale jinak máte pravdu, že dor 32 s kombinací suchého dříví a uhlí je skoro ideální navíc když nepočítám zatopení tak když se rozlel, tak téměř nekoučil.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 10.10.2012 19:12

To že Vás Dakon přežije při topení dřívím, je vaše zbožné přání než skutečnost.A nic na tom nemění ani zapojení s předehřevem.Pokud jste montér s x-letou praxí s Dakony tak potom ano ale jinak je dřevo pro Dakon   smrtící palivo.Jiná pak je to s topením do aku, kde Dor jede na 100%,což v praxi je pouze promile procent.Vždy tvrdím, pokud chcete topit uhlí, pak Dor je super kotel.Pokud dřevo, byť v kombinaci s uhlím 50/50 jsou na trhu lepší kotle(třeba kombík Atmos řady C)umí jak dřevo tak uhlí a jste s obsluhou jinde než s Dakonem.Čištění poklopu u dna byla a je dnes u mne noční můra.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 10.10.2012 20:31

Jo? Kurňa to jsou zas ale kydy, tedy alespoň pro mne určitě.

Apropó, u bráchy jsem zapojil zplyňovák Verner 25 kW, ten kotel má za sebou 17 topných sezon a vevnitř je jeho plech naprosto netknutý. Ono se totiž musí taky trochu umět a vědět. Podle mne by se měl inteligentní člověk spíš zajímat o to, jak dobře udělat u kotle předehřev, možností je přitom vícero. Pokud ale někdo trvá na desítce plechu a ještě z nerezu, tak ať si to klidně pořídí, jsou to jen jeho peníze a jen jeho věc. Já to ale za rozumné opravdu nepovažuji - škoda drahého materiálu a kdo se taky má s takovou těžkou kraksnou tahat.

Brácha přes absolutní spokojenost s jeho kotlem už ale plánuje jej dát pryč a nahradit jej automatem na uhlí. Jednak mi závidí, že s přípravou paliva na sezonu strávím max půl dne a hlavně potřebuje místo pro skladování dřeva využít na jiné aktivity. Kdybych potřeboval dobře regulovatelný kotel čistě na dřevo, tak bych mu za ten jeho neváhal dát 30.000 Kč a dalších 10.000 bych ihned investoval do toho velkého šamotu, co je v kotli na dně zplyňovací komory. Většině to asi bude připadat jako blbost ale já bych za ty peníze měl fakt nefalšovaný a nezjednodušený zplyňovák s třístupňovou regulací ventilátoru, v zánovním stavu a s vychytanými neduhy. Nového Vernera bych ale bral leda zadarmo, v kovošrotu by mi za něj jistě dobře zaplatili. Ten se skutečným zpyňovákem už nemá pranic společného.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 10.10.2012 20:49

No to jsou kydy, to vaše arogantní psaní u mne kydy jsou.Absolutně vyvracíte negativní zkušenosti s kotlem který v současnosti máte doma.Kdyby jste nebyl Dakoňácký hlupák tak víte že dříve kotle byly zapojeny natvrdo bez nějaké regulace zpětné vody a makaly desítky let.O korozi už v té době se vědělo.Jen ten matroš byl krapet jinej.Sám si kydáte na hlavu hnůj když berete bráchovo zplynovák x let starej a v další větě už Verner nekupujete ani za groš.Já můžu srovnávat, protože jsem Dor měl, byť předchůdce URS, za sebe uhlí 1OO krát ano ale dřevo bída, děsná bída.Víte já vlastním dva kotle,jeden automat kde příprava na zimu mi netrvá půl dne jako vám ale 2 hodiny i s placením u šoféra co mi uhlí přivezl(ořech 2 letos u nás 170Kč za q)ale prože jsem magor a miluju topení apráci se dřevem tak mám ještě druhý kotel a ten je u vás tak nenáviděný Viadrus.Pokud bych měl aku tak automat prodám a jedu jen na litinový Viadrus.Protože vůni dřeva z komínu smradem s uhlí nenahradíš,byť za třetinu cenyyes

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 10.10.2012 21:15

Když zde píšete tak, že si hrajete na znalého a nic o věci prakticky nevíte, tak to jsou pro mne prostě kydy. Víte, ani já nejsem vševědoucí. Díky diskuzím zde ale náhodou vím, že už za první republiky (plus mínus - moje paměť není stoprocentní) se učnům v topenařině vštěpovali správné způsoby předehřevu.

Pište rozumně a já nebudu muset reagovat "arogantně". Co se nového Vernera týká, tak výrobce ten kotel prostě upravil jak jej upravil. Je to nyní principiálně velmi podobné Atmosu ne GS verzi. Shoří v tom všechno, problémy s tím nejsou ale já bych to na dřevo nechtěl, protože to v tom ve skutečnosti už nehoří zplyňováním - s pyrolitickým rozkladem paliva.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 10.10.2012 21:30

Já píšu srozumitelně, jinak bych zde nepsal.Pokud by učňům již za 1 republiky vštěpovali předehřevy proč x kotlů je neměli?Možná proto že se topilo tak jak se dnes topí(do aku) tzn na max výkon ve spádu 90/7O.Vždy se snažíte v diskuzi přejít jinam-viz Atmos řady GS ale nikdy diskutujícím nerozvedete podstatu věci.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 10.10.2012 21:45

Pozor, napsal jsem Atmos řady NE GS, to je dost důležité.

Divil jste se, jak mohu v následující větě udělat takový veletoč a já jen chtěl to mé "strašlivé pohanění" nového Vernera trochu objasnit a taky změkčit. Výrobce věděl co dělá a udělal kotel, který topí i s nedokonale suchým dřevem, ze kterého vyházel opravdu velmi nákladné šamoty, vyřešil jisté provozní problémy a podobně.

Ano, je pravda že mnohé staré kotle vydržely bez předehřevu velmi dlouho (i 40 let provozu). Vy jste pro to dál dělat kotle těžké, relativně drahé a ze silného plechu jako za stara, já jsem zas pro to posunout se o kus dál a problém nízkoteplotní koroze jednou pro vždy vyřešit předehřevem. I bez aku můžete snadno provozovat kotel na teplotním spádu 80/85oC, schéma zapojení jsem sem už jednou dával. Samozřejmě, to mé schéma není jediné možné řešení předehřevu.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 10.10.2012 21:59

Dobře nechme dřevoplyny Verneru tam kde jsou.Co nesouhlasím je úbytek kvality materiálu na životnosti versus předehřev.Sám víte, že pokud spalujete uhlí které je dnes velmi nekvalitní(pokud si myslíte opak, jste snílek)tak víte že hlavním problémem tříděného uhlí je síra.Podívejte se na zásobíky aut.kotlů kde je uhlí uloženo pro spalování.To dříve nebylo, protože pro domácnosti bylo prodáváno vesměs uhlí z hlubinných dolů severočeské pánve.Dnes i Bílina má problém s kvalitou, protože to uhlí kvalitní už postě není.To samé platí pro spalování dřeva s určitou vlhkostí, dřevoplyn musí jet na doraz, nějaký útlum je nejen na účinnosti ale i na životosti.Kdyby ty kotle šlapaly jako Dakony pře 30lety tak dnes nepožadují výrobci x udělátek aby ten kotel přežil deset let.Pracuji v chemickém těžkém průmyslu a v podstatě je to stejné jako v energetice(byť v malém měřítku malých kotelen)je ošizení materiálu jen komerční věcí.Jen malá poznámka na závěr-myslíte že i VW dnes dělá nesmrtelné naftové motory na milion kilometrů?Jak už jsem psal výše,pokud pořizuji kotel na TP tak návratnost musí být max.4 roky.Co bude životnost nad deset let je jakýsi bonus,protože kotel musí být již dávno zaplacen.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.208.159 (?), 10.10.2012 22:37
Jako majitel obou kotlů dlouhou dobu mohu srovnávat, ale o to až tak nejde. To zde bylo x krát uvedeno. Na předepsané uhlí je dor nejvhodnější, ale není univerzální, jako U22D, 26, neboť kusové dřevo je velký problém použití a životnosti. Měli jsme předehřev a prorezivěl dole nad předním roštem. Údržba proti U22 je nesrovnatelně náročnější a stálost výkonu vlivem malé plochy roštu vs vrstva popela kolísá. Ale je to srovnání 2 kotlů a dor nám 10 let topil, nemám důvod jej zatratit, ale musí konstatovat, že U22D je celkově lepší kotel. Topí už 13 zimu bez jediné závady. Stačí pochopit přednosti kotle a potom se jen v teple domova těšit, že se nemusí řešit nějaké problémy s teplem a kotlem.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 11.10.2012 0:30

Pane J.S., to musím říct, že jste tedy s hodnocením DORu už hodně vyměkl. To ještě nedavno to byla pro vás hrůza a děs i na uhlí. Že prý když jste přišel domů, tak že chudák vaše manželka byla u kotle celá umazaná od sazí a v baráku klendra. Já se tomu ale nedivil, topit v DORu velikosti 24 kW kostku opravdu není vůbec dobrý nápad.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.31 (?), 11.10.2012 6:49
Nevyměkl, ale nepotřebuji se dohadovat a někomu cokoliv nutit. Co jsem napsal dříve, za tím si stojím a nemám zájem diskuzi hrotit. Časem poznáte, že kvalita plechů a kvalita uhlí je někde jinde než před desítkami let. Předehřev máme i na litině, kde snižuje ztrátu tahem a kotel lépe topí, ale není to nutnost. Zkuste předehřev zpátečky zrušit a poznáte spotřební rozdíly kotle a uhlí. Respektuji vaše chválení doru, ale za vámi proinvestované peníze do klasického doru, nádrže, dalších komponentů jsou výhodnější možnosti.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 11.10.2012 0:18

Slyšel jste už někdy o rosném bodu? No nevím, zdá se mi že ne. Řeknu to prostě a jednoduše. Rosný bod je teplota, při jaké se předměty začnou rosit. Pokud máme například v zimě okno, tak když tabulka skla klesne na teplotu rosného bodu, začne se na ní srážet vlhkost. Pokud její teplota bude naopak vyšší, zůstane zcela suchá. Teplotu rosného bodu lze samozřejmě přesně určit z relativní vlhkosti vzduchu.

Jako chemik snad musíte vědět, že ke vzniku koroze je nezbytná voda v kapalné fázi. Jenže kde by se vzala voda v kapalné fázi, když celé těleso kotle je ohřáté nad teplotu rosného bodu? Pak síra v uhlí sice uškodí životnímu prostředí ale určitě neuškodí samotnému kotli. Předehřev můžete jako všechno udělat od nefunkčního (klasicky blbě navržený čtyřcesťák) až po dokonalý. Pokud budete mít kotel díky vhodnému zapojení na 80/85 oC (vstup/výstup), tak můžete nějakou korozi kotle zcela pustit z hlavy.

Co se týká násypky automatu, tak to je přece úplně jiná situace. Násypka je studená, tlačí se ale do ní páry ze žhaveného uhlí spolu s částí spalin. Tam pak kondenzaci a korozi lze těžko předejít.

S tím, že dřevoplyn musí jet kvůli životnosti naplno, také nesouhlasím ale to už bych se fakt opakoval.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 11.10.2012 8:15

Děkuji že jste nám "blbcům" svým arogantním stylem psaní vysvětlil co je to rosný bod spalin.Jestli si myslíte, že síra u vaše kotle neškodí, tak už nemám co říci.Vy umožníte kotli pracovat v co nejoptimálnějších podmínkách a také mu je dáváte ale zde není pravda tvrdit,že takto je kotel nesmrtelný.I přední český výrobce automatu uvádí,že životnost kotle při doporučeném zapojení je cca 12 let.A to automat pracuje v režimu který je pro uhlí nejlepší.Ovšem Dakon je vyjímka a u Vás Milane bude pracovat "furt".Hezký den.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 11.10.2012 8:52

Můžete my vysvětlit, proč se každá zajímavá diskuze tady zvrhne v takovéhle nicneřešící žabomyší války? Člověk, který se chce něco důležitého dovědět se musí prohrabávat množstvím zbytečných příspěvků.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.11.46 (?), 11.10.2012 12:20

Protože zdejší web, kromě poskytování odborných info,  řeší i sociální problematiku - odpuštění tlaku frustrovaných jedinců, kterým dojdou technické argumenty.

Pak to řeší osobním napadáním. To je taková daň z informací.  Ale dá se to přebrat.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 12.10.2012 20:54

Nic neřešící žabomyší války?

Podívejte. Zakladatel tohoto vlákna má DOR 32 a řeší čím jej nahradit, přičemž z nové DORu má již strach z důvodu jeho údajně krátké životnosti. Já jej jen upozornil na to, že tento kotel pro dlouhou životnost potřebuje nezbytně správně udělaný předehřev, což je mimo jiné uvedenéi v návodu, a že je to pak prakticky nezničitelný kotel. Toho se chytil Dave, že to rozhodně není pravda a že tento kotel prostě nemůže vydržet ať s předehřevem nebo bez předehřevu. Zde je to diskuze, tak jsem samozřejmě reagoval, snažil se věc vysvětlit a i podložit svými zkušenostmi. Takže si myslím, že je to setsakra k původnímu tématu. Díky Davově oponentuře (ať je už jakákoliv) si mnozí možná udělali lepší obrázek o tom, zda mám či nemám pravdu a možná získali o něco lepší náhled na to, jak se věci mají. Takže vaše označení o zbytečných příspěvcích si k srdci neberu ani v nejmenším,

Milan

PS: Zakladeti vlákna přeji, aby své volby nelitoval. Rozchodit vyhovující a ekonomické topení není jednoduché.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.151 (?), 12.10.2012 21:05
Nicméně v jiném dlouhém vlákně o doru se kotel ke spokojenosti rozchodit nepodařilo, přes veškeré pokusy a rady a není to zdaleka jediný případ. Proto zakladatel tématu již patří mezi další, kterým s dorem došla trpělivost. U kusového dřeva po trpělivosti dojde i naděje, že se stav zlepší, uhlí je proměnlivé kvality a tím není zaručeno, že odhořívací kotel bude držet výkon a nebude kouřit s velkou tvorbou sazí.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 13.10.2012 7:04

Zdravím, Milane,v úterý během denní směny jsem měl možnost mluvit delší dobu s naším technikem údržby, který má nastarosti strojní údržbu chemicko-technologického zařízení(jak jsem psal pracuji v provozu výroby vodíku parciální oxidací ropných zbytků).Osobně jsem se zaměřil na dnešní kvalitu materiálů.Věřte, že náš technologický celek je jak chemicky tak tepelně namáhán, protože k výrobě patří i výroba vysokotlaké páry 4,1 MPa a teplotě 280 stupňů.Tam kde materiál vydržel 30 let(kompenzátory, lyry)se dnes mění po každé zarážce, u ventilů resp.šoupat pak probíhá výměna v podstatě po každém přejíždění reaktorů.Dnes naše společnost kupuje zásadně v Německu, tam je kvalita pořád ještě na úroni, u nás vč.SK to jde dolů.Proč to píšu, protože namlouvat si že dnešní kotel ať už jakýkoliv mi vydrží věčnost včetně splnění všech podmínek je utopie, byť si všichni myslíme jak si tím prodloužíme životnost(výkon v optimálních paramatrech, Ph kotlové vody).Potvrdilo mi to rozhovor s technikem Benekovu(a to je na kotle na uhlí majstrštyk)že životnost ocelových kotlů je odhadováno na 10-12 let, čest vyjímkám.Pak se dívím proč tohle všechno, když jste určitě inteligentní člověk a přitom se dohadujete že Dor je na ořech 2,nikoliv na 1 ořech a v dalším příspěvku ho již nedoporučujete(oř.2).Přeju vám ať vám Dor slouží co nejdéle.Dave.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.131 (?), 13.10.2012 8:20
My jsme měli předehřev na doru v roce 1990, v té době to byly výjimky. Přesto vydržel 10 let, sousedovi 32 téměř stejně a to topili uhlím více. Předehřev nebyl plánován, jako malý okruh, ale odstavení kotle na tuhá paliva při temperování el kotlem. Pomohlo to na straně spalinových cest, ne v přikládací šachtě. Plechové kotle dále trpí změnami tlaku a tím dynamickým namáháním stěn kotlového tělesa. Čím vyšší teplotní rozdíly, tím vyšší namáhání. To je ověřené. Parovody proto zásadně nedoporučuji, neboť prudký pokles tlaku v systému při vysoké teplotě vody je velmi nebezpečný a vysoké teploty více namáhají kotlové těleso.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.10.2012 10:47

Dave, zdravím. Jen k tomu ořechu 1 a 2. V diskuzi někdy téměř před rokem, jsem byl nazván (cenzura) za to, že v kotli pálím nejlevnější ksindl (myšlen ořech 2). Tak jsem se jen hájil tím, že toto palivo mi v mém případě zcela doporučil výrobce během osobního telefonického rozhovoru, že toto palivo je uvedené jako náhradní palivo v návodu ke kotli a dále že mám ještě navíc oměřené emise kotle od kominíka a že při provozu splňuji požadavky na CO dle nejpřísnější třídy emisí 3.

Ono ale spalování a kotle není nějak jednoduchá záležitost, aby šla řešit prostě šmahem. Např. já jsem téměř až do poslední chvíle počítal s kotlem DOR 25 MAX nebo 32 (téměř na chlup identické kotle). Když jsem se pak ale během rekonstrukce rozhodnul pro palivo ořech 2, tak jsem svou volbu dodatečně změnil na DOR 24. Důvodem bylo, že na tak drobné palivo mi u původního kotle připadal moc velký prostor ohniště. S aku by DOR 32 na o2 šla samozřejmě také, ale jen na větší výkon (přiměřeně objemu ohniště), a to jsem nechtěl neboť jsem pak předpokládal určité snížení účinnosti.

Takže pokud má někdo DOR 24 s aku (případně i DOR 32), tak mu bez obav doporučím ořec 2. Bez aku si myslím že by ořech 2 šel použít také, mělo by to ale své mouchy a musel by se buď zmenšit objem hořícího paliva a nebo možná toto palivo kombinovat s něčím jiným. Je to o kvalitě spalování při sníženém výkonu a s o2 to bez laborování asi uspokovivě nepůjde.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.167.72 (?), 12.10.2012 19:28

Co se týče netknutého Wernera zevnitř, měl jsem ho 14 let. Vypadal zevnitř netknutý a začal téct ve zplynovací komoře. Při svařování jsem zjistil tloušťku plechu 1 - 2 mm. Čiže, podle pohledu zevnitř se toho moc soudit nedá. Dřevo je na plech prevít, žere ho! kotelníkům zdar! Standa K.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 12.10.2012 21:12

Zdravím vás Stando. Je to asi dva roky, co jsem toho Vernera předělával. Blbnul jsem uvnitř (ve zplyňovací komoře) s rozbruskou a svářečkou necelé dva dny, takže jsem měl opravdu důkladnou možnost stav těch plechů posoudit. Po opálení dehtu vypadal povrch plechů netknutý, nikde jsem nepozoroval ani náznak nerovnosti vlivem "vyžrání", při svařování a vypalování se to také nechovalo jako zeslabený plech.

S provedenou úpravou je brácha velmi spokojený, vyndavací šamotky již nepřilepuje dehet, nic se již v kotli nekroutí a nepraská (okapničky nad šamotkami).

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.151 (?), 12.10.2012 21:23
Souhlas náš Dor vypadal, jako nový a začal plakat, pokus o opravu otvor jen značně zvětšil...přitom se topilo v kombinaci dřevo uhlí, což částečně eliminuje vlivy dřeva na plech.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.167.72 (?), 10.10.2012 19:57

Je to zbytečné, stačí pořádně otevřít sání vzduchu v přikládacích dvířkách, dřevo prostě vyžaduje jiné nastavení než uhlí. Mám kotlík 3. roky a pohoda, topím převážně uhlím. Zdravím Standa K.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 10.10.2012 20:21

Ano, kotlík je to skvělej, sám topíte převážně uhlí a jste spokojen.Co když u vás v regionu prudce za dva roky vyletí uhlí "hore" a vy pak přejdete na dřevo, čistě na dřevo, myslíte že budete takovej optimista i při spalování uhlí?Vynechme předsudky Dor versus Viadrus ale pro dřevo je Dor nevhodný.Nicméně na uhlí s aku vynikající kotel což do budoucna jen podepíšu. Kdybych Dor neměl a netopil s ním tak nekváknu ani slovo.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 10.10.2012 20:42

Standa nepsal o Doru ale o U24. Ono je to ale nakonec jedno, protože to co napsal platí pro oba kotle stejně. Otevřením vzduchu v přikládacích dvířkách dojde k rozhoření dřeva v celé násypce a to je celé. U uhlí by toto bylo naopak nevhodné.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 11.10.2012 9:45

Zajímalo by mě jestli by se nechal U24 také předělat na automat a topit přeba peletama jako to jde s Viadrus 22 nebo Dakon v litině. Zatím je cena uhlí a cena dřeva přijatelná ale stačí aby na to hodili ekologickou daň 80% jako tomu je třeba u alkoholu nebo cigeret a čím topit pak u dřeva to nejspíš nehrozí ale u uhlí člověk nikdy neví.

Taky mohu srovnávat a první Dakon byl kvalitně dělaný před revolucí a vydržel skoro 20 let když by nepřišla povodeň tak by vydržel déle. Ale druhý už jen 15 let. Slabší plech a kvalita uhlí. Klasicky ledvicky hnědy uhlí mi přivezli durch mokry a to bylo v létě kdy zrovna před tím 14 dní ani nekáplo. Takže ho kropily hadicí na váhu samozřejmě to nabalilo kupu prachu, takže se s tím nedalo skoro topit. Do zimy to samozřejmě vyschlo ale na roštu zůstávalo takové šedé kamení jinak to neumím nazvat i když to čistý kámen nebyl a to se muselo ročně vybrat, protože to neproroštujete nebo to zablokuje rošt jak je to velky. A kdo měl Dakon tak si to umí představit jak krásně se to vybírá. Když jsem uvedené paní ze skladů volal, tak ještě byla arogantní a sprostá. Už jsem od nich nikdy uhlí nebral nejspíš bylo polsky.

Teď je docela v módě brát nepáleny uhlí přímo z polska stojí údajně okolo 100,../q ale kdo tím topí tak smrad strašný. Jinak soused topí balíky slámy nejspíš na to má uzpůsobený kotel a taky hrůza smrad spáleného sena nebo natí z brambor to se nedá ani větrat. Prostě čím bude všechno dražší tak tím většíma srač.... budou lidi topit.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 11.10.2012 9:55

Někde na youtube jsem viděl video s předělaným U24 na automat, ale není tam moc vidět, jak to vypadá jako celek a jak to celé funguje, ani kdo to vyrábí.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 11.10.2012 14:05

Viděl jsem video na předělání U24 na dřevoplyn a druhý způsob byl dost podobný ale netuším jak to bylo předěláno. Určitá přestavba zřejmě jde provést. Osobně přemýšlím o více variantách. Nejjednodušší by bylo koupit zase dakon dor, ale životnost zase jen 10 - 15 let, spíš to je sázka do loterie. Ale není třeba předělat přívody, dokupovat ventil, dochlazovací smyčku atd. Přemýšlím i o možnosti přejít na U24, a topit dále hnědým uhlím, přece jen už to umím. Z původního topení 60 - 80 q uhlí jsem to zredukoval na zhruba 25 q a dřevo odřezky 35q, takže cenově zhruba na 1/2.

Uvažoval jsem původně přejít na litinu buď Dakon nebo Viadrus a topit dřevem. A podle stavu spotřeby u toho zůstat, případně předělat na automat a přejít na levnější alternativu (uhlí, pelety, atd). Bohužel jsem nečekal, že mi kotel odejde před zimou a budu mít víc času si to promyslet a propočítat.

U topení hnědým uhlím je člověk závislý na ceně uhlí a prostě bez změny kotle nemůže přejít na topení pouze dřevem. U litiny je více možností rozhodování. Ale i cena dřeva je dnes jinde než před 10 lety a dříve vůbec nemluvě, ale i tak je tento způsob vytápění stále nejlevnější.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.164.210 (?), 11.10.2012 17:00

Skuste se podívat na kotel Berski eko-max green power. Topení jak dřevem tak uhlím automat. Zatím spokojenost.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 12.10.2012 9:40

Chtěl bych se zeptat, kde se nechá zjistit energetická třída kotlu, pokud kolte tuto třídu 3 splňují tak se tím také u kotle chlubí, ale pokud ne nebo nevím proč tak nikde nevyčtu jaká energetická třída kotle to je. Uvažuji i o Dakonu FB v litině resp. novějším tybu FB2 D 25 nebo 32, ale energetickou třídu jsem nenašel, pouze u Dakon dor.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 12.10.2012 10:17

Dobrý den, každý výrobce kotle má povinnost emisní třídu kotle uvést.Pokud ji nenajdete, tak většinou ji najdete pokud si na stránkách výrobce otevřete "návod na obsluhu či technickou dokumentaci".Dakon FB2 je v emisní třídě 1,jen se změnil design oplechování kotle a musím říci že velmi pěkně, navíc je možnost volby otvírání dvířek levá/pravá.Je vidět že Dakon myslí hlavou.Osobně jsem zvědav,s čím vyrukuje Viadrus resp.jakým modelem nahradí U26.Nemáte někdo nějaké info?Třeba Jirka S?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.151 (?), 12.10.2012 20:39
Kotel U22 D je pro nás jistota snadného a úsporného vytápění, proto nejsem vůbec aktivní ve vyhledávání novinek a vůbec nemám zájem je zkoušet. Času na změny je dost a tím je jisté, že výběr bude daleko širší i v kvalitnějších kotlích z litiny
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 12.10.2012 23:20

Děkuji za odpověď. Novější Dakon FB2 vypadá pěkně, ale přece jen u kotle to je asi skoro to poslední při výběru, i když určitě zajímavý vzhled má. Dnes mi prodejce předvedl Dakon FB 26 D. Ale o nové směrnici EU nevěděl nebo dělal, že neví. Když jsem se ptal na zákaz od 2022 tak mě pouze ujistil že toho se bát nemusím, protože kotel tak dlouho nevydrží. Což si myslím, že při ceně okolo 30 tis za litinový kotel co mi nabízel, by teda mohl vydržet déle než ocelový dor. Spíš bych řekl, že mezi Viadrusem 26 a Dakon FB velký rozdíl v provedení ani životnosti by být neměl.

Co se týká ocelového Dakon Dor, tak příznivce asi zklamu bohužel u novějších typů delší životnost ani s předehřevem nevidím, opravdu mu jen při správném topení a všem doporučeným náležitostem prodloužíte život max. o pár let. Co mi říkal topenář tak tyto kotle tak 5 - 8 let opravdu max. 10. Doslova mi řekl, že za 15 let mohu být vděčný. Znám více lidí co dělají pro správnou životnost skoro všechno, ale vydržel jim něco málo přes 10 let.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.10.2012 12:55

Zdravím vás. Nebojte, mne svým rozhodnutím zklamat nemůžete. Já jen chtěl uvést některé podle mne nepravdivé informace na pravou míru. Pokud se rozhodnete pro prohořívák konstrukce U26 apod., sám pak budete mít tu nejlepší možnost vlastnosti těchto kotlů posoudit.

U nás jsme měli celkem bezvadně sloužící odhořívák a až pak topenář prakticky vnutil mému tátovi U22. Okolnostmi vás nebudu zatěžovat ale ten náš topenář s projektantem u nás fakt podělali co mohli a když to měli nějak napravit, tak si dal (topenář) za podmínku nový kotel - nejlépe U22. Byl zde 10 let a já když jsem se sem před nedávnem vracel, tak jsem tenhle kotel na koks rychle vyprasknul. V nejmenším toho nelituji, jen byl problém, že celkové náklady na rekonstrukci kotelny u nás dost převýšily původní rozpočet.

Ještě k tomu předehřevu. Já co já znám dnes topenáře, tak žádný z nich by jej neuměl funkčně udělat.  Napřílklad bráchovi dělali projekt na topení specialisti v Praze, podle něj mu kotelnu udělal fachman topenář a výsledek byl velmi tristní. Trápil se s tím asi 3 a 1/2 roku, tak jsem mu navrhl své řešení kotelny, jeden den mezi Vánocemi a Novým rokem jsem mu to s topenářem kompletně předělal, ještě navečer ukázkově zatopil a nekecám když napíšu, že oběma (topenáři i bráchovi) přitom lezli oči z ďůlků. Topenáři proto, že naprosto nechápal jak to má fungovat, nejdřív si myslel, že mi jen nerozumí a když viděl, že co říkám myslím vážně, tak už jen raději dělal, ať je to prostě hotové a balírna pečky (o to větši překvapení když pak viděl co viděl). No a brácha zas proto, že jeho Verner 25 kW nikdy před tím neviděl jet v takovém režimu. Schéma zapojení té kotelny jsem sem už jednou dával, naleznete jej zde:

http://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/drevoplyn-provoz-bez-aku-56607/?kotva=drevoplyn-provoz-bez-aku-56763.

Dnes bych tam jen nahradil relativně drahý varný třícesťák u TUV jednoduchým ejektorem. S bráchovým kotlem to funguje zcela bezchybně, na kotli má nastaveno 85oC, do zpátečky kotle pak zaručeně nejde míň než 80oC. Současných 17 provozních sezon kotle (dřevoplyn v té době z obyčejného a ne moc silného plechu) myslím mluví samo za sebe.

Milan

PS: Zkoušel jste již topit v DOR dřívím s přívodem části vzduchu horem?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 13.10.2012 13:54

Základní předpoklad pro jakou konstrukci kotle se rozhodnout je PALIVO.Pokud mám topenáře který mi nutí prohřívací kotel a ví že se bude topit hnědým uhlím a při roztápění dřevem cca 10% tak bych ho vyhodil dveřmi.Spousta topičů ve Viadrusu mi budou oponovat ale kotel prohořívací konstrukce byť za cenu nějakých úprav(trubka, jekly atd)zapalování shora, je na hnědé uhlí nevhodný hlavně s pohledu nějaké komfornější obsluhy.Prostě nejdě klasicky roštovat jako u Doru.Sám jsem Dor po koupi domu měl a vím co uměl.Dnes mám Viadrus a jsem max spokojen, topím čistě dřevo, uhlí mám do automatu, tam také by mělo nejlevnější tříděné uhlí směřovat.Jediné co mohu Viadrusu vytknout je že k němu nemám aku, pak bych klidně i automat prodalsmiley.Takže moje rada pánovi zda U26 nebo FB-vyberte palivo kterým budete topit řekněme v horizontu 8-10 let a k tomu vhodný kotel.Dave.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.40 (?), 13.10.2012 18:02
Já oponovat nebudu, naopak souhlasím. Ale zde se nedoporučoval nikomu prohořívací kotel na hnědé uhlí, ale u stávajících kotlů se dotazovali majitelé, jak nejlépe topit tímto nedoporučeným palivem a jak zlepšit stav i nějakým vylepšením. Ale jako náhradní palivo z nutnosti lze použít, třeba v kombinaci se dřevem. Na dřevo nemá U22D, kterým topíme, chybu. Bez váhání bych jej koupil na 10 let do 2012 znovu, kdybych musel měnit kotel. Pár klacků a je všude teplo s teplou vodou.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.10.2012 18:22

Možná u vás doma. U nás byla U22 hladová díra, co barák (pěkná ratejna) při větší zimě sotva vytopila (s koksem ano, se dřevem ani omylem). Podle mne náš 5-ti článek se dřevem nedosahoval psaného výkonu 25 kW ani z legrace. Dnes 23 kW topím v -20oC do domu a ještě do aku. Kdo má ale velmi dobře zaizolovaný dům (novější stavba), tak s kotlem typu U22 na dřevo může být věřím i spokojený.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.40 (?), 13.10.2012 18:30
Víte, co je zajímavé, s dorem byly velké výkyvy teploty a ráno chladno i pod 20C v mrazech. Tehdy bylo dorů hodně, ptal jsem se, všichni podobné výsledky. Po výměně kotle je ráno min 22 C, dům stejný. Nemám, co víc na tom řešit.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 13.10.2012 18:32

Aha, tak to jo. Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.40 (?), 13.10.2012 18:36
Ještě malá důležitá poznámka, U22 jste provozovali jen tak a dor jste připojil k aku a udělal z toho malou teplárnu Aha, tak to jo.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.242.78 (?), 13.10.2012 18:58

Teda u nás v obci kde je prakticky 90% plynofikácia ludia húfne kúria drevom a uhlím vo viadrusoch dakonoch atp..že sa večer prakticky už ani dýchať nedá, hrozný smrad je všade a to ešte nehovoriac ked príde hlavná sezona kde si to návštevníci s tunajšom cestovnom stredisku budú zhlboka uživať, a pritom skoro každy osadník má doma zavedený plyn ale tá cena zaň je hodne vysoká pre našinca ked ma možnosť si svojpomocne nachystať drevo a kúpiť si kal a uhlie kde ho to takto vyjde na cca 1/3 proti plynu.A nejaké novoty ako v česku zákaz používať kotly 1,2 emisnej, triedy tu fakt teda nehrozia ludia na tieto výstrelky proste nemajú a zvysoka na ekologiu kašlú.Stejne čo bude v roku 2022?Možno že za rok nebude ani EU ani euro.Natož nejaké úradnícke bruselské pakoviny... ludia už pomaly začínajú riešiť existenčné problémy.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.171.20 (?), 13.10.2012 19:09

´Však ani u nás si myslím že po roce 2022 se budou Viadrusy a Dakony dál vesele používat.

Pro Milana.pokud jste 5 článkem nevytopili dům a s Dorem pak ano, nemyslíte si že na vině nemusel být jen kotel ale třeba vy?Ono vše svalit na Viadrus dokáže každý moula ale pochopit a naučit správně topit byť i i dřevem ve viadrusu chce taky používat hlavu!!Znám x lidí kteří topí dřevem a ani nevidíte že topí a pak soused co navalí Dor 2 ořechem a jde od toho.v ten Viadrus přímo nenávidíte, což usuzuji s každého vašeho rýpnutí o zmínce o U26.Zamyslete se.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 14.10.2012 16:52

Asi se poohlédnu v okolí i po jiných prodejcích a nechám si něco doporučit. Zkoušel jsem v Dakonu topit i s pootevřenou násypkou dřevo případně to občas pomáhá když kotel nabere prach a "bouchá". Ale příjde mi že se tím sníží efektivnost, dřevo rychleji zfoukne s menší účinností ale kotel v tomto případě nekouří tím pádem i lépe spaluje.

Hlavně řeším problém, že mám 30 q ořechu 1 a zhruba sjejné množství ořezu od pily asi 30 q. Proto uvažuji znovu i o dakonu dor. I když u litinového Dakonu FB mi prodejce řekl, že to také spálím i když na to není primárně určen. Spíše ale zatím uvažuji mezi Dakon dor a Viadrus U24 a procházím i jiné alternativy. U Viadruse U24 mě ale zarazila recenze na heureka.cz kde ho majitel nedoporučuje, s tím že mu po 14 dnech topení teče a reklamaci mu neuznali z důvodu neodborné instalace. Ale myslím si, že je to ojedinělý případ.

Ale i v Dakon Dor 32 jsem byl celkem spokojen, pouze ořech 2 mi nešel moc topit tak jsem přešel na kombinaci ořech 1 a dřevo.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 14.10.2012 17:34

U mého (zánovního) DORu je v přikládacích dvířkách taková clonka, pod ní je otvor asi 4 cm, ten je pak ještě ze spodu dvířek překrytý plechem. Po otevření clonky pak proudí vzduch dovnitř mezi dvířky a tím plechem. To je na přívod vzduchu do náspky tak akorát (clonku stačí otevřít i na půl), pokud jste pootevřel přikládací dvířka, mohlo být vzduchu moc. Možná by vám pomohlo vypodložení malým klínkem a nebo do rohu dvířek udělat díru se závitem na šroub (u nového DORu tam je již z výroby).

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 14.10.2012 22:40

Je vidět, že v novějším Doru to už mají lépe vychytané.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 15.10.2012 9:42
"xxx.xxx.242.78 (?), 13.10.2012 18:58" mozem len suhlasit s tym co ste napisali
Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 15.10.2012 11:57

Pane Makovič, to je pořád dokola, pokud je někdo mamlas a že jich je, tak bude čmudit každý kotel když nepochopí jak se v daném kotli topí.Každý kotel kdyžv se narve palivem a zavře tak je po účinnosti a vykuřuje okolí.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.241.241 (?), 15.10.2012 16:10

Souhlas, mamlasů je požehnaně.Vidím to u sousedů.Topí tak aby ušetřili a z komína leze i to co vůbec může vylézt.Když je upozorníte, udělají z Vás třídního nepřítele.Bože to je úroveň.Získávám názor, že úroveň se pozná podle komína.Zdar.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (532) - xxx.xxx.86.111 (?), 15.10.2012 16:57

To je pořád plno nadávek na nějaké čmudiče, ale musím říct, že jsem za léta topení v kotlích na uhlí, ať už prohořívacích nebo odhořívacích, nepřišel na způsob jak podpálit kotel tak, aby první půl hodinu nečmudil jak lokomotiva. Takový kotel jsem provozoval na samotě, takže jediný komu to mohlo vadit jsme byli my.,  někdy při nevhodném větru, jsem se po zatopení musel schovat domů a zavřít okna.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 15.10.2012 17:38

Inteligentní člověk pochopil, že je zde bráno o topení které je na nějaké teplotě(kotel, komín)nikoliv po zátopu.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.208.234 (?), 15.10.2012 17:44
Je to škoda, že jste na to nepřišel, ale je to snadné. Stačí karton, několik ks suchého dřeva, hoří to plamenem téměř hned a já naložím dřevo. Kdo to hned zasype uhlím čmudí půl hod, nebo až se plamen dostane nad palivo. Většina lidí je nepochopitelně naučena na podpalu šetřit a zapálí pár třísek, které zasypou. Bez štípání, nasbírané suché větve, dosušené, a jen ty dostanou kotel do šumu, toto nekouří. Vidím a cítím to kolem. Modrý hustý kouř je nerozhořené dřevo, případně ještě přivřená klapka, kotel na 50C, a tak se spotřebovává palivo, ne správně využívá.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

makovic (494) - xxx.xxx.4.212 (?), 15.10.2012 9:39
"Možná u vás doma. U nás byla U22 hladová díra, co barák (pěkná ratejna) při větší zimě sotva vytopila (s koksem ano, se dřevem ani omylem). Podle mne náš 5-ti článek se dřevem nedosahoval psaného výkonu 25 kW ani z legrace. Dnes 23 kW topím v -20oC do domu a ještě do aku. Kdo má ale velmi dobře zaizolovaný dům (novější stavba), tak s kotlem typu U22 na dřevo může být věřím i spokojený. Milan".....nie len doma u pana J.S. ale aj u mojej mamy Viadrus U22 a drevo nemaju problem
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.215.151 (?), 17.10.2012 8:52

Koupil jsem si v srpnu kotel Berski Green Power, na uhli, drevo, pellet atd. Jsem spokojen a takove nesmysli neresim. M

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.252.87 (?), 17.10.2012 17:53

No tak ten bych si určitě nekoupil. Když prodejce dělá v pravidelných intervalech tak stupidní reklamu na fóru, tak musí být asi fakt zoufalý.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.39.129 (?), 17.10.2012 20:17

V našom viadruse U22 7čl. za dobu cca 30 rokov nebol nikdy problém, pretože bol výkonovo navrhnutý o 100% vyššie než TZ objektu tj cca okolo 20kW,300L vody, a ak si aj spomeniem ked boli kruté mrazy do -30 tak si pri 90stupňovej teplote na koksu alebo čiernom ale i hnedom uhlí v pohode svišťal, zato ale ked začal doslovne "jučať" bolo nutné zbehnúť do kotolne a privrieť primárny vzduch aby sa neuvaril... a stejne sa pár krát uvaril ale vody v systéme bolo viac než dosť tak pohoda... len sa muselo riadne vyvetrať pretože farba na radiatoroch v dome strašne smrdela..teda ak chcete vypáliť riadne farbu na radiatoroch už viete ako nato... Pri takto velkej spalovacej komore nieje problém na jedo naloženie mať vystarané na 10-16 hodím v zavislosti od druhu paliva a vonkajšej teploty... Momentálne je tento viadrus na dôchodku teda je posadený na podstavci teda na automate... a splňa na jednotku" to" čo sa od neho očakáva... Občas ho ale z drevom klasicky riadne prekúrim ale z pridaním teplého vzduchu z komínového výmenníku ktorý tlačí ventilátor aut.horáka... naložim mu 10-15 kg paliva a ked sa to riadne rozhorí a za kotlom je cca 200-250 stupňov vo výmenníku tak do kotla ide primárny vzduch už okolo 100 stupňov predhriatého vzduchu a v kotlu nastáva infermo... po dosiahnutí želanej teploty vody za cca 20-40 minút na samotiaž dokladám ešte cca 10 kg dreva "velké kusy"necham cca 5-10 minút aby sa to dobre chytilo a odstavím úplne primárný vzduch a idem dalej len na vzduch sekundáru...6-8 hodín prípadne ked naložím drevo večer tak ráno ešte chytne od uhlíkov dalšia várka dreva... samozrejme bez komínového regulátora tahu nast. na 10Pa by to vyletelo hore komínom za 4 hodiny... Nevýhoda je v miernom dechtovaní kotla nakolko som ešte neriešil predohrev sekundaru... ale aj to vyskúšam, ked bude na to nálada.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.95.113 (?), 18.10.2012 10:16

Nepripadaji mi zoufali...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 20.10.2012 11:54

Momentálně se asi nejvíce přikláním k Viadrusu U 26 5 článek. V rámci možností by se dal v budoucnu předělat i na automat, ale nevím jak to bude od roku 2022 posuzováno. Zatím co jsem se bavil s prodejci a topenářem, tak si z toho hlavu nikdo nedělá.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 20.10.2012 18:29

Doplňte Viadrus aku nádobou 1000 litrů s vestavěným plovoucím bojlerem a solárním výměníkem - prodlouží vám to komfort.

Ty nádoby se dají dnes sehnat do 30 000,- Kč. Perspektivně by to chtělo přidat ještě 2 x 1000 litrů a byla by to pohodička. Nemusel by se dusit kotel, zvýšila by se účinnost spalování 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.161.12 (?), 20.10.2012 19:00

K těm cenám nádrží - cena šla skutečně hodně dolů. Jak přišla konkurence a odešly dotace je i těch 30 000 hodně. Našel jsem na netu 1000 litrů za 18 000 Kč, značka Schindler a Hofmann, což je značkové zboží a třeba kousky od firmy akumulacni-nadrz už za 10 000, Rolf za 19 000,...Klasické Dražice si pořád drží cenu na minimálních 20 000 a Dukla takových 25 000.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 20.10.2012 19:18

Akumulační nádobu 1000 litrů s vestavěným plovoucím bojlerem 220 litrů a solárním výměníkem   za 20 000,- Kč ?

To je bomba. To je nádherná cena.

Ono je to právě velmi významné, taková akumulační nádoba právě v přechodném období, (jaro, podzim) kdy lidi dusí kotle a nedá se dýchat!!!

A v tomto období se z ní dá topit i několik dnů. A topíte naplno, nedusíte kotel. V tuhé zimě už je to jedno, to již topíte naplno.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 19:39
To je nádhera pro teoretické úsudky. Nabít takovou aku je o hodinách plného výkonu kotle. To přináší zásadně vyšší ztrátu tahem. Mám vyzkoušeno, že v tomto období stačí 1 2/3 přiložení, pokud nesvítí slunce, nebo není TUV vyčerpaná po myčce, aut pračkách, resp, když je delší dobu zataženo. Takové aku nádoby je také třeba někam umístit a vybavit regulací. Se solárem souhlasím, ale bez aku. Nyní je jasno a do topení jde přímo voda z kolektorů. Včera 22 kWh, dnes 20kWh. Teplá voda a teplo doma. To je podle mě komfort, přesto v nezatepleném domku s vytápěnou plochou 220m2. Aku by cca 20 kWh nyní nestačilo ohřát, ale přímo do radiátorů to stačí. Bylo by třeba stejně další energii. 1x 2/3 přiložení do kotle by na ohřátí aku zdaleka nestačilo. Taková dávka vyhoří bez útlumu, pouze se sníží výkon. Kdo je správně připraven, má dostatek drobného dřeva na zátop, je takové přitopení otázka chvilky. Samozřejmě bez aku solár firmy nezapojují, ale s aku a nemrznoucí směsí. To by potom musela být v celém systému, nebo vypouštět na zimu solár. Je to moje řešení, které se plně osvědčilo, ale z důvodu prvních a pozdních mrazů musí být funkční mrazová ochrana - aktivace v řídící v jednotce solárního systému. Jen upřesňuji, aby stejné zapojení někdo nevyžadoval po firmě. Systém musí být na zimu vypustitelný a stejnou měkkou vodou napustit.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 20.10.2012 20:50

Taky by se mi nechtělo honit kotel typu U22 dřevem na maximum a ládovat jím aku. Když už, tak spíš s černým nebo s koksem. Jinak u nás jsem topil včera večer a dnes jen kroutím knotlíkem řídícím teplotu.

Boileru v aku bych se ale bál. Aku je rozměrná věc - manipulace s ní vyžaduje všelijaké bourání a zazdívání. Proto bych měl obavu pouštět do ní vodu z vodovodu. To přináší problémy s korozí, usazováním všelijakého bordelu (hlavně když po poruše vovovodního řádu) a vodního kamene. Takový objem mi také ukrojí značnou část z celkového objemu aku. Takže já bych raději preferoval samostatný boiler s dalším výměníkem. Doma máme boiler jako malou 200 L aku a pitná voda se ohřívá uvnitř měděného hadu. Pod boilerem je pak termostatický ventil stabilizující teplotu ohřáté vody.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 20.10.2012 20:56

PS: Nejhorší na aku s boilerem uvnitř je asi to, že vyžaduje horní napojení a horní přístup. Obvykle je velký problém dostat vůbec aku dovnitř, takže raději volíme užší a co možná nejvyšší. To by ale u tohoto typu při standardní výšce stropu dost dobře nešlo.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 20.10.2012 21:22

transport AKU do baráku bych neviděl jako největší problém - chce to jen dobře promyslet(šiboval jsem ji tam sám samotinký) váhu nevím, ale je to macek asi do 450kg (max.0,5T), ve srovnání s ůsilím co mě stála její výroba, tak bych ji tam místo výroby šiboval znovu sám i 4 x laugh

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 21:23
Rozhodně černým uhlím, nebo koksem, ale ten je už hodně drahý, je vhodnější topit do aku, neboť doba plného výkonu je delší a je i předpoklad větších přebytků. Bojler v aku má teplotu aku, takže při vybité aku není ani teplá voda, tak nějak to popisoval prodavač. Jestli je to tak, je to velká nevýhoda. Další možnost je had teplé užitkové v aku, což je stejný výsledek.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 20.10.2012 21:32

laugh - jen k tomu výsledku, - ten je tedy opravdu značně rozdílný...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 21:38
V čem, pokud teplota aku ovlivňuje teplotu tuv. Zajímal jsem se informativně o možnost 2 v 1 a bylo mě vysvětleno, že ve studené aku teplá užitková voda nebude.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 20.10.2012 21:48

pane J.S. řekl bych, že si při sobotě děláte tak trochu legraci (?)... - tedy jestli teď neodpovídám nějakému jmenovci pana J.S.?? myslím že pokud máte za sebou tolik teplovodních počinů ve svém domě, tak jsem si téměř jistý, že takovéto základy máte v malíku

- ještě napište že vám to říkal prodavač, a bude to přesně zapadat do pořadu co teď běží na ČT1 laughlaugh

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 21:57
Legrace není nikdy dost, ale necháme prodavače, ten i když ve známé firmě řekl, co řekl. Ale technik firmy to potvrdil. Já jsem se o to více nezajímal, jen diskuze na TZB, kde to dopadlo tak, že řešili, jakou teplotu musí mít aku, aby užitková měla nějakou teplotu, výměníky, izolace.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 20.10.2012 22:04

na TZB je to pořát dokola, když projedete stará vlákna, zjistíte že ty nové a novější příspěvky už kdysi proběhli, ale navadí, opakování je matkou moudrosti laugh

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 22:13
Já neporovnávám množství uložené energie v aku, ani množství dostupné užitkové vody. Ale to, že ve vychlazené aku nebude teplá užitková voda. Vnořený zásobník se ochladí a had se nemá o co ohřát. Jiný zdroj, než kotlem, resp solárem neberu v úvahu. Takže po vychlazení aku nebude teplá voda. Při pravidelném topení to nepřipadá v úvahu. Ale pokud je teplo, potřebuji jen teplou vodu, tak musím ohřát aku.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 20.10.2012 22:28

... když je teplo, tak buď natopíte kotlem vršeček aku(samozřejmě odshora) množstvím podle pžedpokládané spotřeby či jiné libosti, pokud to venku aspoň malinko svítí, tak protéká voda spodním sol. výměníkem uloženým až dole, a parabolickým sběračem - nebo trychtýřem vedete stoupající teplou vodu stratifikační vestavbou až pod nos TUV výměníku smiley ("plovoucí " boiler je možný zdroj komplikací, nehledě k jeho omezené funkci)

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.34 (?), 20.10.2012 22:47
To souhlasí, vrchní část aku se musí nahřát, aby se mohla ohřát ve výměníku tuv. Vnořený bojler také nedoporučovali. Takže když bude nahřátý jen vršeček a ochladí se, automatika vršeček pustí do topení, tak teplá voda není. Nebo bude větší odběr tuv a teplota klesne, což pro myčku, pračku znamená dohřev topným tělesem. O to mě šlo a tak podobně jsem si to ověřil. Oddělený bojler ochlazuje pouze odběr tuv, aku by solár nyní neutáhl, resp by měla nižší teplotu, než při přímém vstupu do topení. Nyní se při 20kWh vrací max 30C, u 1000ltr by to více určitě nebylo bez jiného, než solárního ohřevu. Nahřát jen vršeček, to je topit jen krátkou dobu u litiny není problém, nebo nabíjet delší dobu celou aku a když bude nabitá a bude jasno, jak bude využitý následně solár...
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.251.120 (?), 21.10.2012 9:30

Zdravím, nestačím se divit, pan J.S. potvrdil, že Viadrus, dřevo a akunádrž je špatná kombinace. Nic ve zlém. Standa.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.210.110 (?), 21.10.2012 9:34
Nevím čemu se divíte, stačí dobře číst. Vs černé uhlí, nebo koks.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 10:16

Ano, taky jsem se tomu podivil.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.47.49 (?), 21.10.2012 10:33

Víadrus+přídavné rošty na dřevo, výborná kombinace, mám to vyzkoušené.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 10:59

Panem J.S. zde často proklamovaná výhoda zavodněného roštu pak ale padá. V čem je přídavný rošt tak užitečný?

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.208.11 (?), 21.10.2012 11:09
Kdybyste alespoň znal o litinových kotlích to, co znáte o vašem přeplaceném přetápěném systému s kotlem, který je 30 let pořád stejný, ale vy jste v něm objevil nevídané a neslýchané, tak byste věděl, že přednost vody v roštu uvádí hodně výrobců litiny i třeba rojek. A co to s tím má společného. To platí u jakéhokoliv paliva z pohledu využití energie z roštu a dalších předností tohoto řešení. Přídavný rošt pouze částečné sníží přenos tepla do roštu, ovšem vás 100% čeká oprava roštů, zejména při topení vaším způsobem. A další opravy, to je ověřené, vyzdívka, izolace plotny, těsnění spodku kotle, deformace klapky, pořád máte plech vs stále horší uhlí.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 12:54

Mé konstatování prosté skutečnosti a jednoduchá otázka vás asi vyvedli hodně z míry, protože fakt melete z cesty. Vy tak můžete někoho ozančovat za nerváka.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.29 (?), 21.10.2012 13:13
Váš absťák s navážením se do litiny byl už zřejmě nezvladatelný. Byl byste nervák, kdyby vám kotel výborně topil, solár překonává předpoklady, dřevo vyšlo a jiné oblasti života sem nepatří. Já nemám důvod, ale vy to dokazujete stále a nervy vám hrají, jen co uvidíte zmínku o litině a pořád si něco s dorem dokazujete, ale srovnání s automatem je přesto jeden z nejlepších fórů.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 13:50

No, ve větách vám to už přeskakuje tak, že to zhola postrádá smysl. Nic jsem se nedozvěděl a další diskuzi s vámi končím.

Milan 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.29 (?), 21.10.2012 13:56

Než uvidíte litinu a Viadrus, škoda, že máte tak slabou vůli, nebo krátkou paměť... Přeskočení věty se může stát, zejména, když chytnete na radiátor a hřeje, přitom na kotli je 20C, potom musíte pochopit, že radost může způsobit i takový překlep. S názorem, že nejen teplá voda je stále dražší souhlasím a je výborné, když ji vyrábí pěkné počasí. smiley 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 21.10.2012 12:31

smiley zdrobnělinu 'vršeček' jsem použil záměrně, abych zdůraznil, že kvůli ohřátí TUV není třeba natápět větší objemy v nádrži nebo dokonce celou nádrž. Když čtu ještě dál vaše řádky, píšete ...ochladí se, vršeček pustí do topení... atd., - automatika nemusí vůbec pouštět vodu do top.systemu za ůčelem topení, - zde právě záleží, jak si nádrž zoptimalizujete abych tak řekl i 'hartwerově' (přívody-vývody), což u komerčních produktů není samozřejmostí. K oddělenému boileru bych se příliš nepřikláněl, sice je to určitá volba, ale dobrý výměník - ideálně umístěný v akumulátoru, vám skýtá opravdu výrazně lepší možnosti. Pokud uvažujete o aku, tak vám tento počin mohu jen doporučit. V případě kupované - vnitřně vybavené nádrže, bych zcela určitě nevolil variantu s vnořeným boilerem. Podle toho, co jsem si tak porůznu od vás přečetl, tak rozumný objem nádrže pro vás, by začínal někde na 2000l. Jisté je, že jste kutil, - a pokud i solidně svařujete, tak bych doporučil nějaký bazarový vzdušník který si po všech směrech zoptimalizujete k obrazu svému - od zoptimalizovaných přívodů, přes zoptimalizované výměníky, vnitřní povrchovou ůpravu, až po třeba kvalitní povrchové zaizolování.Tyhle produkty -často z dob 'dávno minulých' bývají z velmi solidního materiálu(bohužel tomu i odpovídá hmotnost) a sem - tam se mihnou v nabídce na inzertních portálech. Druhou variantou je pořídit už hotový výrobek, což je také řešení(v současné době jsou ceny některých výrobců docela zajímavé), ale osobně se mi nelíbí poměrně slabé dimenze pláště, i provedení těchto komerčních nádrží. Ale pokud si vzpomínám, tak jste měl broblém s prostorem(umístěním) pro aku, takže tyto ůvahy patrně zůstanou asi přece jen v rovině teoretické...(?) Mirek

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 13:29

Plovoucí bojler má své kouzlo.

Když budete mít v aku nádobě + 38, třeba od solárního systému, na průtokový ohřivač vám to nestačí, ale plovoucí bojler vám dá dostatečné, množství vody ke sprchování.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.29 (?), 21.10.2012 13:39
38C stačí na sprchování, ale ne do myčky, pračky, nehledě k podmínkám vzniku legionely.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.252.87 (?), 21.10.2012 14:16

Nevím jak vy, ale my pereme skoro všechno na 30 a do myčky si teplou vodu nepouštím z řádu, ale ohřívá si ji sama. Ona totiž spotřebuje jen asi 5 litrů horké vody, zbytek je studená. Navíc jaksi chvíli trvá, než poteče voda o teplotě 50. Připojení horké vody ani moderní myčky neumožňují, protože je to zbytečné. Navíc já myju všechno na 45 stupňů. A legionella? Trochu paranoia, ne? Ukažte mi příklad, kdy někdo v ČR vážne onemocněl legionellou, kterou chytnul z vody v boileru. Já takové neznám. Známé jsou pouze nákazy způsobené kapánkovou infekcí, které mohou být smrtelné. Doporučuji vám nedržet se jakýchsi vašich skostnatělých předsudků...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.211.103 (?), 21.10.2012 15:00
Nápodobně, ale velmi špinavé mastné pracovní oblečení pereme na 60C, navíc pračka je nejdále od bojleru. To že nemáte myčku připojenou na teplou vodu je váš problém a naše na ohřev el téměř nepotřebuje. S legionelou je to tak, že někdo ji má za chiméru, jinde jsou názory jiné, záleží na potřebnosti argumentu. Očekával jsem, že to bude posouzeno jinak, asi vám to do vašich teorií nezapadá. Až budete mít kapénky, nebo běhavku, tak tedy 100% víte, že legionella to není. Přeji hodně zkostnatělých názorů. Mmch naše myčka má upozornění na možnost připojení na teplou vodu z důvodu úspory el. Jeden běžný mycí program je cca 1, 10 kWh el, s teplou vodou je to pouze 0,20 kWh. Takto ji máme připojenou 10 let :-).
Obrázky:
návod myčky
návod myčky
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 11:30

Nemusíte vůbec nabíjet aku na maximum. To je zbytečné.

Poté, co začnete topit se prioroitně nahřívají radiátory, přebytky se ukládají v akumulační nádobě. A tato pak zase dodává teplo, poté, co kotel vyhasnul. Je na vás, zda bude mít + 60, nebo + 90 °C.

Teplo v akumulační nádobě se vrství odshora.

A velká zásoba teplé vody je taky výhoda. Vydrží vám více dnů.

A místo? 1 m průměr x 2 m na výšku je cca kubíková nádoba. I když, známý si svařil hranatou, opakuji hranatou, 3 kubíky. K ní má tepelné čerpadlo, TUV., dřevoplyn 43 kW + je tam i solární výměník.

Ta teplá voda je čím dál lákavější, elektřina jde již k 6,- Kč / kWh...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.216.29 (?), 21.10.2012 12:40
Potom ale nechápu přednost aku, když nebude jedním zatopením nabitá. Druhý den zatopit znovu? Časté zatápění kotlům typu dřevoplyn a plech vadí a solár dodá, co dodá. Potom jsem na tom lépe zatopit s 1 menší dávkou, než topit na méně do aku, tím 1 menší dávka stačit na dům, aku, tuv stačit nebude, navíc, kdo má solár, aby se komplexně toto téma posuzovalo. Já v aku s tuv v jednom z dříve a nyní uvedených důvodů zejména při nepravidelném topení, jako v tomto období mimo nutnosti k danému kotli aku mít žádné výhody nevidím. Solár navíc v tomto období na aku nestačí, tak je stejně třeba další energie, kotel, el, plyn...
Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 16:55

Já si myslím že použití akumulátoru ke kotli na TP ať už klasiky nebo dřevoplynu je pozitivní.Pokud potřebuji zatopit v těchto dnech na přitopení či ohřevu TUV tak naložím tolik aby kotel dosáhl paramatrů na přitopení a ohřev TUV, nechám vyhasnou a nenakládám dál.Pokud bude zima a já topím tak proč si přebytek neuložit na použití např.nad ránem kdy kotel bude vyhaslej.Navíc komfort je nesrovnatelně vyšší se systémem s aku.Bohužel je to dost nákladná věc.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 18:17

Akumulační nádoba ke kotli na tuhá paliva je perfektní věc.

Tento kotel nedokážete uregulovat v závislosti na tepelné ztrátě - okamžitém nutném výkonu, který se mění v průběhu dne.

Běžný dům se tak pohybuje mezi tepelnou nepohodou - zima a tepelnou nepohodou přetopeno.

Ovšem s akumulační nádobou jde přesně regulovat otopný systém a kotel optimálně provozovat v optimální účinnosti. (nedusit).

Nákladné to vůbec nemusí být, dost nádob je doma vařených, i hranatých a drží už 2 - 3 desetiletí.  Tlakové, beztlaké - otevřené, i plastové.  Dost nádob se upravuje ze starých nádob na TUV... kamarád má doma litinový kotel a 5 kubíků bojler z učiliště upravený na aku nádobu. Topí tak 1 x za týden, Uherský Brod (tam je tepleji, než u vás).

A máte - li více zdrojů, aku nádoba optimalizuje jejich spolupráci. Tak aby jste prioritně využíval teplo zadarmo (solární) a pod. Naopak, když topíte, opět je prioritou zase teplá voda.

Byla by hloupost topit soláry do radiátorů v době kdy svítí slunce a dům ten solární výkon právě nepotřebuje.   

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 18:21

Nemám co dodat, souhlasímyes.Mě aku čeká příští rok, jen musím upravit zapojení, mám nyní 4cestný ventil a ten nní to pravé ořechové.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 18:27

Dave, jen malá otázečka. Co pak budete dělat s celkem velmi drahým automatem? Tím se nechci nějak posmívat - zajímá mne vaše uvažování.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 19:03

Jasně, Milane chápu.Vzhledem k tomu, že cena dřeva u nás je nízká tak plánujeme dřevo jako hlavní palivo.Automat je dost předimenzovaný a v hlavní topné sezoně bude topit do aku, spousta lidí budou kroutit hlavou ale mne se to zdá i pro automat v celku rozumné když automat by byl v útlumu dlouhou dobu.Navíc na jmenovitý výkon je nejnižší spotřeba a účinnost nejvyšší.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 19:12

Hm, chápu. V dnešních domcích je téměř jakýkoliv kotel na TP moc silný a to aku dovede velmi dobře napravit.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.13 (?), 21.10.2012 19:18
A je v dnešních domcích místo na aku, když nemají ani kam dát kotel na tuhá paliva a topí krby a jinými náhradami...
Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 19:24

Tak krby je dnešní boom, nicméně kotelnu v obýváku bych nechtěl.I menší kotel na TP lze do domku někam dát pokud je tam komín na vhodném místě.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 19:27

zkoušel jsem 14 dnů, jak bylo teď škaredě, topit krbem. Super drahý krb, CB spalování, emise jak víno...

No strašná tepelná nepohoda.

Když to samé dřevo dám do Viadrusu - směr aku směr podlahovka, stejné množství dřeva mi dá cca 3 x větší užitek. A to má Viadrus houby účinnost.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 19:33

Však to říkám celou dobu, aku je prostě pohoda.Já teď topím taky ve Viadrusu 5 článek a pokud bych už nyní měl aku tak si chrochtám.Myslím si že každý kotel na TP pokud jede na nominální výkon je s účinností přes 8O%.I Vaidrus.A pokud je zatepleno tak aku nutnost.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (532) - xxx.xxx.86.111 (?), 21.10.2012 20:03

Však to říkám celou dobu, aku je prostě pohoda...já říkám, že zateplení je pohoda, 35 cm vaty na stěnách a letos jsme ještě v podstatě netopili(zatím jsme jednou zkušebně zapnuli topení na půl hodiny). 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.13 (?), 21.10.2012 19:33
V tom je právě problém, sklep žádný a k dispozici jen nějaký koutek na kotel na plyn.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 19:37

Pokud někdo má domek kde se s kotlem na TP nepočítalo tak to problém být může ale vše se dá řešit.Naši mají kotelničku přistavenou vedle domu i s komínem a rozvody si natáhly přes zeď.Řekl bych že v mnoha ohledech i lepší(prach, komín)

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.13 (?), 21.10.2012 19:51
To ale není dnešní běžný domek. Nehledě na prostor kolem domu a pod. Ale pokud ty možnosti měli, tak je to nejlepší řešení vs krbovky, nebo interiérový kotel.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 19:20

to nevadí, výkonová rezerva umožňuje dynamiku zátopu. A aku nádoba tyto rázy vyhlazuje. Jako kondík u zdroje, když jsme dělali trafa.  

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 19:21

Přesně tak, automat je 20kW, pokud máme TZ okolo 9kW, pak je potřeba energii někam ukládat a držet kotel v útlumu i 8 hodin je škoda paliva.Nehledě na to že i uhlí je s komínu dost cítit.Aku bude příští rok, letos už se to nestihlo.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 19:24

dobré automaty na uhlí mají regulovatelnost 5 - 100 %. Bez dehtování.

Jiné pod 30 % výkonu zdechnou, to dělá i peletkový automat vedle hotelu Eroplán. Ale ten zase umí víc paliv - kusové dřevo, ořech 2, peletky...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 19:53

Kde jsou k mání takové dobré automaty, někde v Německu?

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 20:01

Nebo zde: http://www.kodek.cz/kategorie/automaticke-ekologicke-kotle.aspx ?? :))

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.13 (?), 21.10.2012 20:05
To se nechce věřit, zájem o vámi zatracované automaty. Ještě dokončete pohon terciálů na doru a vyjde vám to cenou s novým automatem stejně.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.62.91 (?), 21.10.2012 20:09

Měli by vás aspoň na čas bloknout, neboť aktuálně plníte diskuze jen podobně zbytečnými příspěvky.

Milan

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 21.10.2012 19:40

Pro: Dave Valach - 21.10.2012 19:03

Jen je nechte kroutit hlavou, u tepelného zdroje je důležité aby pracoval v optimálním pásmu výkonu pro který byl zkonstruován, platí to zejména pro tepelné zdroje na tuhá paliva, a je celkem lhostejno jestli má podávání paliva automatické - či jiné. V případě automatu s akumulátorem budete schopen dosti přesně nabíjet akumulátor, podstatnější je však, že velmi reálně dosáhnete opravdu proklamované účinosti uváděné v technické specifikaci kotle. Jedinou vadou na kráse takovéto sestavy je cena.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 18:33

1000 litrů s bojlerem220 itrů a solárem jsem viděl za 29 000,- Kč, někteří tvdí, že i za 20 000,- Kč.

To by tedy nemělo být drahé.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.13 (?), 21.10.2012 18:32
Že se nepotřebuje přitápět, tak proč všichni kolem 15 hod zatápějí, asi ze zvyku. Uregulovat kotel s 250 ltr a 40 ltr je velký rozdíl v pohodlí a investici. Rozdíl to není v tom, jak zabránit přetápění a útlumovým stavům, pokud je u 40ltr vody aku. Ale to je problém někde jinde, když je tak předimenzovaný kotel, po zateplení, po změně plyn, tuhá paliva, po změně paliva, a pod. Hloupost je pořizovat aku, když její přínos bude zanedbatelný.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 21.10.2012 12:44

Hranaté nádrže, bych příliš nikomu nedoporučoval, jednak se provozují téměř výlučně v otevřené soustavě - a i tak je kladen požadavek na EXTRÉEMNĚ kvalitní vnitřní ztužení celé konstrukce.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 13:25

Hranaté akumulační nádoby jsou frajeřina. Majster štyk.

Jsou v zavřeném systému.

Šetří místo. Obrovská kapacita. Borec si to posvařoval ze staré nádoby na naftu. Cca 10 mm ocelový plech.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 21.10.2012 13:35

Ano, u výroby hranatých nádrží se neobejdete bez kalkulačky a myslící hlavy. Místo se sice ušetří - to je pravda, ale zase těch výztuh uvnitř(!), a každá tak trochu funguje i jako chladič(směrem do pláště).

Docela rád bych se podíval, jak to váš kolega technicky vyřešil - především ohledně těch výstuh, výměníků atd. (tedy zase ne že bych o ní uvažoval - sám mám válcovou)

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.252.87 (?), 21.10.2012 14:08

Nějak moc nechápu to chlazení výztuhama - pokud jsou vodorovně uspořádány, je to celkem šumák. Voda je stejně v kontaktu s pláštěm a když bude dostatečně zaizolovaný, je to podle mě celkem jedno.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 14:25

Hranatých akumulaček znám několik. Opava, Vsetín, Další Zlín, ten to zrušil, i v Horním Lidči ji mají, vše OK,  a hrůza byla v Budišově nad Budišovkou. Nerez.

Tsunami, "odborníka topenáře" vynesla vlna tsunami z kotelny ven.

Proč to chcete vidět, když to nechcete?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.88.250 (?), 21.10.2012 14:29

Proč to chci vidět když to nechci? Mám rád zrealizované technické výzvy.

K té tsunami : doufám že ta aku nebyla natopená... cheeky

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.10.2012 18:19

ne, teprve to napouštěli.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.245.30 (?), 21.10.2012 20:12

Já jsem instaloval aku letos, sice jenom 750l protože jsem neměl víc místa, ale je to paráda v současné době zatápím jednou za 3dny a to jsem to montoval z představou, že to jenom ráno zavlaží, když malej vstává. Celkové náklady na aku + přestavbu systému 6500,-

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 21.10.2012 21:16

To je hezká cena, já budu mět jen 800,víc bych tam nedostal, musel bych bourat podlahy a jelikož je to podsklepené nechci si nadělat problémy se spodní vodou.Tu aku jste kupoval asi starší, že?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 22.10.2012 14:19

O Aku jsem také přemýšlel, ale zatím to asi nedopadne stejně jako s předěláním kotle na automat. To už pak je z domu malá teplárna, stačilo by ještě upravit na výrobu elektřiny a můžu se od sítě odříznout úplně... smiley Přece jen představa by to byla pěkná.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.11.46 (?), 22.10.2012 16:49

Ano, je to tak, Viadrus 5 článek se používá i na Ostrovních domech.

Dejte si do vyhledávače Ostrovní domy.

Tedy bez připojení na síť elektřiny.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 23.10.2012 10:21

Pár velice pěkně řešených staveb Ostrovních domů jsem již viděl a některá provedená řešení se mi velice líbí. Třeba zrovna tento typ http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=texty&o=akumulacni_nadrz

Rád bych některá řešení zabudoval i u sebe, například Aku a systém vytápění. Známý má podobně řešený dům s vlastní vodou, vytápění dřevem, pouze co se týká fot. panelů na střeše tak usoudil, že je pro něj výhodnější el. energii z nich vyrobených zatím prodat, takže dům není plně soběstačný. Ale osobně bych šel spíše vlastní spotřebou el. energie z těchto panelů. V budoucnu si myslím, že se to vyplatí více a pokrýt tím větší část spotřeby el. energie.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.174.217 (?), 23.10.2012 19:13

samospotřeba fotovoltaiky je nešikovná. Síť je vlastně nekonečně velký akumulátor.

Provoz Ostrovního domu  www.ostrovnidum   mi moc levný nepřipadá.

Propan du kuchyně, dřevo do Viadrusu, nafta do generátoru cca 26 000,- Kč/ rok

A složité je to jak žebřík, investice pekelná. A omezuje to děsně majitele.

Takový nezateplený dům, bungalov, s tepelným čerpadlem, kde kompletní energie i s paušálem vejdou do 20 000,- Kč ročně mi připadá mnohem pohodlnější.

Bez nutnosti nákupu a obnovy baterií, bez omezení spotřeby elektřiny...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.90.193 (?), 23.10.2012 20:19

Uplne uplne nejlepsi je si vsechno spotrebovat, prodavat el. cezu je pro ne akorat argument ke zdrazovani. Bohuzel to tak je nastavene.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.60.98 (?), 25.7.2013 21:52

Dobrý den

já už si také pořídil Viadrus U 26 a ktomu i levnější sadu na přestavbu na stránkách http://www.odzahradypodomov.cz/category.php?id_category=29 je to komplet i s podstavcem za dobrou cenu a jsem spokojen doporučuji všem

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.227.46 (?), 23.10.2012 20:48

pre inspiraciu

http://www.youtube.com/watch?v=v1YuYlP7bEo&feature=autoplay&list=ULjWsimm0_4Bw&playnext=2

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 23.10.2012 21:13

Při kvalitním tepelném čerpadlu by se opravdu vyplatilo, pokud by byla ještě fotovoltaika tak co nejvýhodněji prodat a levně nakoupit. Ale ve svém případě se spíš přikláním k pár panelům na hrubé pokrytí spotřeby a zbytek dorovnat přes síť. Určitě mají ostrovní domy určité výhody, ale také nevýhody.  Ale spousta dobrých nápadů se nechá implementovat i do tradičních staveb. Sám neuvažuji o úplném odpojení od všech sítí, pouze redukovat některé výdaje a částečně být soběstačný. To si myslím, že je nejefektivnější.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.17 (?), 24.10.2012 8:57

Dobrý den, chtěl bych se zeptat vlastím kotel Viadrus U26 4 čl., bydlím v řadovém RD / řešeno samotížkou bez oběhového čerpadla /. Topím černým uhlím a zkusil jsem dle rad tpit hořením zhora. Musím říct, že je to paráda, topení mi vydrží cca 6 hodin. Včera jsem však chtěl zkusit dát do kotle více uhlí, aby to vydrželo déle, tak jsem jej více naplnil a ouha co se stalo : kotel jsem uzavřel / komínovo klapu na půl/ když jsem tam měl něco málo kolem 80 st/ méně se nedalo, protože by to asi dehtovalo/, takto kotel vydržel hořet cca necelé 3 hodiny, ale poté strašné rány v trubkách ihned jsem šel do sklepa a na kotli bylo 110 st. Potřeboval bych poradit jak kotel ukočírovat, když jej chci více naložit, aby to vydrželo déle, pomohlo by oběhové čerpadlo? Co by se stalo kdybych nebyl doma a teplota vystoupala, mohly by trubky v některých ístech prasknout, nebo by voda vyvřela přes samotížku, kterou mám v hornm patře svedenou do odpadu. Děkuji za rady 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.9.123 (?), 24.10.2012 12:25
Uhli dehtovat nebude. Dochlazovaci smycku by to chtelo, ale nevim jestli gunguje pri samotizi. Jak mate nastavenou dusivku a sekundar?
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.16.254 (?), 24.10.2012 14:12

co je dusivka a sekundar nevím..., ale asi tak... to kolečko co je na přikládacích dvířkách /asi dusivka/ tak tu mámoddělanou asi na 5 pootočení, spodní dvířka mám zavřené / cca 5mmpootevřené, protože, když jsem je měl úplně přivřené tak se to dusilo/, komínovou klapu jsem měl zavřenou napůl

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.90.193 (?), 24.10.2012 15:11
Dusivka-primar jsou poklop na spodnich dvirkach, sekundar je otvor na prikladacich. Zkuste zmensit mezeru u primaru po rozhoreni na uplne minimum cca 2mm. Kotel si pak prisava hlavne sekundarem. Lonskou sezonu jsem takhle topil. Nebo si udelejte J.S trubku, sekundar uplne zavrit a primar ovladejte regulusem ktery na kotli mate. Retizek doporucuju doplnit stavitelnym sroubenim pro presnejsi nastaveni. Pri zatapeni davam na rost karton nebo prkynka, aby vrstva tak rychle neprohorela az dolu. Regulus umite nastavit.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.143 (?), 24.10.2012 19:19
Vy už máte v domku, dokonce řadovce nyní tak chladno, že topíte na 80C a ještě opakovaně přikládáte? Máte nějakou regulaci na radiátorech, kolik asi máte vody v systému? Samotíž je nejlepší dochlazovací smyčka, ale musí správně cirkulovat a musí mít možnost cirkulovat, otevřený ventil některého radiátoru- vyzkoušet. Doba provozu kotle není vždy o naložení na max, ale velký vliv má regulace, správné rozdělení tepla, nepřetápění, potom regulus reguluje a snižuje spotřebu a prodlužuje také dobu hoření. Jsou další možnosti, ale pro začátek je toho dost.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 25.10.2012 8:10

Těch důvodů je více proč se vám to mohlo stát. Mohl jste mít zavzdušněné radiátory a málo vody v systému nebo zavřené některé radiátory, záleží kolik stupňů měla v té době vratná voda z oběhu. Zřejmě hlavní důvod byl příliš velký přívod vzduchu do kotle, pokud jste nechal např. pootevřenou spodní bránku, tak v tom případě se kotel daleko více rozjel. Pokud zatím nemrzne tak sám zatím topím jen dřevem max. 1 - 2 lopaty uhlí pokud vytápím i bojler.

Soused podobně přetopil kotel, tím že ho naložil a odjel pryč. Nejdřív se ozvalo dunění a pak se vyvalila pára, nejspíš mu sepnul tlakový ventil, nebo jak se přesně jmenuje. Ale to řeší jen tlak ale ne přetopení. Pokud by se v tuto chvíli sepnula dochlazovací smyčka, kterou neměl, tak to může odnést i kotel, pravděpodobně by prasknul. Ale pořád lepší než aby vyletěl komínem...

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.11.46 (?), 25.10.2012 13:21

Je třeba mít aku nádobu od 1000 litrů nahoru, ta znemožňuje přetopení.

A zvyšuje komfot, to zde ale již bylo.   

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.90.193 (?), 25.10.2012 13:56

Prestavba na ridici jednotku s ventilatorem obnasi v podstate koupit jednotku + ventilator + upravit dvirka s dusivkou na montaz ventilatoru + osadit jednotku na kotel a k cerpadlu pripadne k dalsimu cerpadlu specialne pro bojler.

Je ale dulezite se rozhodnout kterou jednotku poridit. Bud se zPID regulaci, ktera bere v potaz pri rizeni i teplotu spalin nebo bez zPID, kde se nastavi teplota vystupni vody napevno. Dalsi moznost je jednotka bez zPID ke ktere se poridi jeste pokojovy termostat.  Varianta s termostatem se da pouzit, pokud nemate na radiatorech hlavice, urcite si referencni mistnost napr obyvak a podle te se bude kotel ridit. zPID ma tu vyhodu ze vam do komina neutika teplo, napriklad pri spalovani dreva. U uhli je teplota spalin nizsi, alespon tedy pri spalovani odzhora.

Bylo by to na dlouhe psani, spis me napiste co vsechno mate a jake pozadavky a treba i jak se vam ktera mistnost natapi, napr ktera mistnost je nejblize ke kotli atd. Tak asi do 14 dnu budu instaovat jednotku s pokojovym termostatem u prarodicu, takze bak budu mit dalsi info jeste o fungovani timto zapojenim. Tam bude referencni mistnost obyvak cca 7x7m, loznice bude mit termohlavici, zbytek obyc kohouty.  Naklady u obou verzi pri pouziti jsou do 5 tisic s dph. U ventilatoru je dulezite aby mel zpetnou klapku pri pripad ze vypadne proud aby kotel dal netopil. U dreva plamen vyhasina okamzite u uhli to bude trvat dele protoze zhne.

Jaroslav Havel

http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologicke-kotle/eshop/8-1-Ridici-jednotky-ke-kotlum/78-2-Pro-kotle-s-rucnim-prikladanim/5/239-Ridici-jednotka-ST-81-zPID

http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologicke-kotle/eshop/8-1-Ridici-jednotky-ke-kotlum/78-2-Pro-kotle-s-rucnim-prikladanim/5/238-Ridici-jednotka-ST-81

http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologicke-kotle/eshop/12-1-Prislusenstvi-ke-kotlum/134-2-Ventilator/5/840-Ventilator-s-duhovku-a-se-zpetnou-klapkou-WPA-06

http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologicke-kotle/eshop/12-1-Prislusenstvi-ke-kotlum/85-2-Pokojovy-termostat/5/375-Pokojovy-terrmostat-T4360-B1031-se-svetlem

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.47 (?), 25.10.2012 14:00

Jak dosáhnete toho, aby při sepnutém ventilátoru šly spaliny ven komínem a nevalily se otvorem pro sekundární vzduch ve dvířkách? Odtahový ventilátor za kotlem nebo na hlavici komína bych chápal, ale jak je řešeno toto?

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.90.193 (?), 25.10.2012 14:54
Vtip je v tom, nastavit akoratni otacky ventilatoru. To bylo prvni co me prekvapilo. Ted mam max otacky 30% a min 5%. Ale to nejsou jeste finalni hodnoty. Program si pak z tech 30% jeste dal procentuje podle potreb kotle:-) pri nastavovani max a min otacek je dobre, ze se ventilator toci ihned podle zadane hodnoty, takze si urcite kdy fouka ven a kdy uz tah komina stiha vzduch odsavat. Odtahovy ventilator neni potreba pokud ma komin tah.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.17 (?), 25.10.2012 8:18

Opakovaně nepřikládám, pouze jsem na první přiložení naložil více uhlí, když ho tam dám méně, tak je to v pohodě. Radiátory mám plechové s termo hlavicemi, tyto mám všechny otevřené na max.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 25.10.2012 8:27

Pro kotle na TP platí, že je vždy lepší topit na vyšší teploty otoné vody než to jen tak šolichat.Pokud topíte uhlím tak přiložte podle teploty v domě, někdy radší míň ať kotel vytáhne klidně na 80 a vytopí dům a pěkně vše shoří než potom zase přikládat.Pokud má komín dobrý tah a regulátor tahu funguje, nastavte ho na 80 a kolečko v přikládacích dvířkách otevřete napůl.Kotel dosáhne teploty a sekundární vzduch musí stačit na udržení výkonu.Osobně nejsem zastáncem termohlavic tam kde to není vyloženě nutné, každopádně platí že aspoň jeden radiátor by měl být bez hlavice.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Jaroslav Havel (226) - xxx.xxx.247.133 (?), 25.10.2012 9:13
Dovolim si nesouhlasit ohledne hlavic. Mam je vsude krome koupelny. Nedokazu si predstavit, jak bych si obycejnym kohoutem na radiatoru nastavil v obyvaku 20 stupnu, nesnasim trenyrkove teploty. Natoz pak v loznici. Letos jsem doplnil U26 o ridici jednotku a ventilator. V kotli je navic lonska J.S ka. Jeste se nestalo ze bych kotel pretopil a toM plne nalozeny cernym uhlim hrasek nebo drevem. Ventilator ma klapku, takze kdyby vypli proud, tak kotel nebude fal natapet. Jeste budu davat dochl. smycku a kdyz zbudou penize tak zalozni zdroj. S jednotkou je. ale nutne si pohrat. Nepocita s topenim zezhora. Mam Tech ST81 zPid. Rizeni podle teploty spalin je dobre pro drevo protoze to nezhne tak.jako uhli. Spaliny pri topeni zezhora maji i jen okolo 70 stupnu, ale na kotli je 64 a z komina zadny kour. Omluva za preklepy pisu z telefonu
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.220.17 (?), 25.10.2012 9:44

A co by se stalo, kdybych termohlavice neměl otevřeny na max, pomůže mi to abych dosáhl toho, že se kotel nebude přetápět případně toho, že vydrží ještě déle hořet. Zase si myslím, že když hlavice budou přivřeny, tak na kotli bude ještě vyšší teplota-nebo se pletu 

Připojit reakci

Kotel Viadrus

Dave Valach (588) - xxx.xxx.145.151 (?), 25.10.2012 9:59

Základem delší výdrže vsázky paliva je regulace, čím vymakanější tím lepší pro komfort.Pokud je kotel regulován jak dusivkou a termoventily navzájem, pak se to může hádat.Typycký příklad je zateplený domek, kdy jsem schopen na jedno naložení vyhřát dům a bojler, nechat dohořet a netopit.Držet kotel v útlumu jen proto abych na večer zase naložil je nesmysl a ztráta paliva.Co udělá kotel když nebude mít kam odvést teplo, když hlavice zavřou?Začne se přetápět.Navíc dnešní kotle na TP je nejlepší zapojit s předehřevem bud troj-čtyřcestným ventilem, kde si mohu dovolit topit na 8O a do systému pustit jen třeba 40.Tam termoventily ztrácejí význam.Pokud je k tomu aku pak je to nejlepší a nejrozumější kombinace kotle na TP versus tepelná pohoda.PS pro Jardu-každému vyhovuje jiná teplota-poud bych měl topit kotlem na TP na 20 tak bych radši volil jiný zdroj tepla.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.209.186 (?), 25.10.2012 12:20
Termoventily máme všude, i na bojleru a nestalo se, že jsem s tím měl problém. Je to výborná věc, navíc nikdy nejsou všechny teplotou uzavřeny. Jen je třeba zohlednit, jak je teplo a proč se topí. Tím jsem neměl na mysli topit na nízké teploty, i když to jde.
Připojit reakci

Kotel Viadrus

stefan (399) - xxx.xxx.217.36 (?), 25.10.2012 9:54
pan Havel, co obnasa prestavba kotla o tuto jednotku ST81? Dakujem
Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 29.10.2012 20:58

Po dlouhém pročítání zdejších a dalších diskuzí jsem nakonec vybral Viadrus U 26 5 čl. Původně jsem chtěl jít opět do Dakon dor a neinvestovat další čas a finance do přestavby v kotelně, ale nakonec jsem rád, že jsem Dakon nekoupil. Po zatopení ve Viadrusu mám teplo zhruba za 20 minut, o tom se mi mohlo dříve jenom zdát. Po zatopení dřevem v Dakonu to byla hodina, ale někdy spíš dvě než chytlo uhlí... Viadruse není problém dostat na požadovanou teplotu jen dřevem za 20 minut. Zatím jsem spokojen a určitě mohu dál doporučit.

Připojit reakci

Kotel Viadrus

J.S. (7279) - xxx.xxx.191.186 (?), 29.10.2012 21:19

Přeji spokojenost s kotlem, výhody, které jste popsal jsou markantní hned po prvním použítí a následném srovnání kotlů. Ještě Vás čeká příjemné zjištění, že nutná údržba je minimální a v kotli krásně vyhoří velké špalky, stejně, jako drobnější dřevo, odpad ze dřeva. Vše záleží na tom, kolik je nutné topit.  

Připojit reakci

Kotel Viadrus

host - xxx.xxx.144.2 (?), 29.10.2012 21:48

Měl jsem trochu obavy z roštování ale máte pravdu, že vše dokonale shoří takže samotná údržba trvá srovnatelně dlouho jako s pohyblivým roštem. Ještě jednu velkou výhodu bych zmínil a to že litina po vyhoření drží dlouho teplo. Zatím opravdu velká spokojenost.

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jakou aku?824.7.2014373
Jaký kotel na tuhá paliva?5224.7.201471463
Regulace kotle U24 podle teploty spalin11823.7.201438592
Mokrý koks423.7.2014346
Životnost kotle H 513722.7.201424806
Galmet - automatický kotel EKO-GT 17M10120.7.201461116
Výpočet tepelných ztrát a potřebný výkon kotle2519.7.201427057
Atmos DC 25 GS s 2000l AKU1418.7.20142771
Viadrus U 26 přestavba a dým do kotelny317.7.2014486
Zapojení systému UT na samotíž i s čerpadlem 416.7.20141187
Kamna na chalupa výběr a lázeňská kamna do koupelny815.7.2014841
Přestavba kotle na automat122215.7.2014768193
Který VIADRUS U24, U26eco nebo U28?3215.7.20145567
Schema zapojenia 1715.7.20142968
Univerzální hořák1114.7.201418858
Zapojení automatického kotle Topmax214.7.2014198
Jaké uhlí do automat.kotle?3111.7.20146520
Regulace automatického kotle110.7.2014250
Hlavice hubo39.7.20141924
Teplota komína53.7.2014768
Fréza na dehet113.7.20141184
Polský automat kotel OPAL 523.7.201421490
Benekov c26601.7.201418498
Galmet kds128.6.2014228
Automatické kotle FLORIAN 1228.6.20145877
Kvalita nádrží Cordivary327.6.2014411
Automatický kotel Termo-tech KRS Autina Eco126.6.2014279
Upadající kvalita Ledvic726.6.20141086
Izolacei akumulacni nadrze626.6.2014675
Cena uhlí 20149124.6.201423841
Zapojení AKU nádrže 123.6.2014472
Frezovanie a vlozkovanie kominov2323.6.201417283
Prosím o pomoc indentifikovat čerpadlo 1722.6.20141196
Jak vycistit komin?4119.6.201474998
Výměna kotle Dakon DOR 24 za Atmos C 20 S (C 30 S)816.6.20141454
Ohřev bazénu kotlem na dřevo 1316.6.20148398
Správné nastavení retorty 12-25Kw na hnědé uhlí3615.6.201417908
Tak komína 219715.6.201443442
Sínusový záložní zdroj3714.6.20148474
Náhrada za K33? Topíme jen drobným dřevem, tak uvažujeme U26?3314.6.20144164
Automat na uhlí viadrus110.6.2014502
Ékoefekt - výběr elektrocentrály87.6.20145679
Bojler cosmo duo ohřívá se půlka97.6.2014883
vylepšení viadrusu14126.6.20141029063
Varimatik 25 vs. uhlí336.6.201431371
Lignator + Akumulačka Jak zapojit?214.6.20142048
Kotel BUDERUS LOGANO S111-2 1224.6.2014401
Jaké doplňky k přestavbě kotle24.6.2014548
Kotel Galmet - výměna zkušeností723.6.201438381
Diferencialny termostat na cerpadlo ku ekvitermike?33.6.2014310
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Spočítejte si úsporu na plynu s Global Energy.
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014