DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Kotel emka

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.217.57 (?), 2.2.2013 18:31
Vypadá to, že se příliš snížil primární vzduch ve prospěch sek vzduchu. Jakou máte šířku tunelu.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, svislá trubka je pokračováním tunelu na..., J.S., 3.10.2014
Dobrý den, teď jsem nainstalovat starou sedm..., host, 3.10.2014
Dobrý den, také mám kotel EMKA a rád bych si..., host, 14.4.2014
..... , host, 27.1.2014
next foto... , host, 27.1.2014

Kotel emka

wondr (1) - xxx.xxx.160.42 (?), 26.2.2011 14:00, počet návštěv: 34337
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím všechny příznivce pevných paliv...

Chci se zeptat zda někdo nemáte zkušenosti s topením v kotli Emka z Bohumína. Je to, pokud se nepletu, předchůdce Viadrusu. Pokud ano, sem s nimi. Kotel jsem sehnal za par korun a do budoucna sním plánuji vytápět RD, palivo dřevo. Díky moc za příspěvky.

Lukáš

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.170.241 (?), 26.2.2011 17:25
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Kotel Emka máme již 20 let. Je super, ale mám již obavy, že už dlouho nevydrží. Vytopí dům, ale s Viadrusem kamarádi nemají dobré zkušenosti. Teď se díváme předběžně na nějaké kotle, tak jsme rozhodli jedině s násypkou - vydrží dlouho bez povšimnutí.

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.210.39 (?), 26.2.2011 20:27
Tento kotel je osvědčená klasika, dají se koupit ND. Osobně bych se po tak krátké době nebál, že kotel bude mít problém. Proč měnit kotel, se kterým jste spokojeni? Později navíc může být více a vhodnějších možností. 11 let máme U22D, což je model po Emce a je podobně kvalitní a robustní. Možná jsou s Viadrusem nespokojení někteří majitelé, my jsme velmi spokojeni. Je to o znalosti obsluhy, využití předností kotle, použití správného paliva. Já bych neměnil, zatím jsem nenašel nic, za co by to stálo u kusového dřeva, při požadavku nízké spotřeby, vysoké konstrukční kvality, rychlosti topení od zátopu, nezávislosti na el., min. údržbě, univerzálnosti při použití různých paliv.
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 27.1.2013 20:45

Máme doma Emku - U  "desetiválec", v provozu od roku 1975. Kdyby rodiče neprosazovali topení černouhelnýma kalama, co já vím, tak patnáct možná víc let,, tak ta litina by asi dneska o ničem nevěděla. Ale kalama to dostalo na prdel, takže jsem postupně vyměnil pár článků. Při prvním jsem nabral zkušenosti, vyrobil potřebný nářadí, a dneska dokážu přehodit článek s trochou nadsázky přes noc :-). Teď už se topí víc jak deset let dřevem, a při té příležitosti jsem postupně experimentoval a provedl nějaký ůpravy pro provoz na dřevo. Mám ND v zásobě na několik oprav, takže novej kotel neřeším... ono taky hlavně kterej jako náhrada??  U 22 dokud byl normální před "úpravou" (já tomu říkám zprasení),byla by to adekvátní náhrada. Ale nápad vyhodit takovej kus teplosměnné plochy, jenom proto aby tam vešlo větší dřívko :-(((Takže pokud jde o náhradu do budoucna tak čekám jak se vyvine sériová výroba a zkušenosti s provozem "dvacetosmičky" Na Infothermě se mi líbila, ale je to hrozná almara :-) Tak přinejhorší "dvacetčtverka" je trošku menší :-)

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.216.6 (?), 27.1.2013 20:57
Pro nás to větší dřívko význam má, známý nadává, že koupil U22C těsně před D. Rozdíl v teplosměnné ploše není tak velký, pokud např srovnám s U24, nebo jak 22D jde za plynem a po 5 min je stejně na regulovaném výkonu. Já bych za C neměnil, mohl jsem si vybrat, ale podle zkušeností kamaráda to byl jednoznačně 22D. Kaly se ještě prodávají?, to byl bojový bodový propalovač :-).
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 27.1.2013 21:02

Kdyby ale byli ochotni jít do nějaké vstřícnosti zákazníkovi a na přání složit plnožebrovanou verzi... ono by to i šlo... kdyby se chtělo :-(Kaly se snad už neprodávají,(to bylo tak před necelýma třiceti rokama),já si myslí, že to je spíš nebezpečnej odpad :-)

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.216.6 (?), 27.1.2013 21:35
Tak si kupte, nebo poskládejte starší. Kaly byly humus, ale levný :-(.
Obrázky:
Na taková dřívka je D. 2ks  a do rána je vystaráno
Na taková dřívka je D. 2ks a do rána je vystaráno
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 27.1.2013 21:46

Neé, dvacetdvojku už řešit nebudu, ND na Emku mi stačí na dlouho, mezi náma, mám celej kotel osmičlánek v celku jako náhradní díl, z toho jsem ještě nic nebral. Mám články rozebraný z jiné Emky. Mám z čeho čerpat, tu 24 nebo 28 bych řešil až půjde o emisní limity :-) To je čas ještě. Po té upravené Emce se mi bude pak ještě šťukat :-)

Obrázky:
Výměna zadního článku
Výměna zadního článku
Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.216.6 (?), 27.1.2013 22:04
To nebylo, aby ste řešil 22. 28 je armara a nevím, jak topí s kusovým dřevem. Plus je 3 třída a větší rozsah regulace, mínus údržba, cena změny s malým přínosem. Zatím získávám informace, uvidím časem.
Připojit reakci

Kotel emka

Stefan Z (258) - xxx.xxx.240.7 (?), 27.1.2013 22:12

Kaly sa stále ešte predávajú, u nás cca 100euro/tona výhrevnosť cca 20MJ/kg.Mam v kotolni ešte zbytok asi 1-2 tony z minulej sezony... potrvá ešte asi pár týždňov než sa k tomu skrz hnedý orech2 prekopem-spálim, a otestujem v automatickom horákuangel.Ak sa osvedčí bude to náhrada za drahší h.orech2.

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.28.163 (?), 27.1.2013 22:20

Pisete, ze pouzivate vasu EMKU po uprave na spalovanie drobneho dreva.      Prosim Vas mohli by ste opisat, v com uprava Vasej EMKY spociva a pridat nejake fotky?

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 2.2.2013 16:33

Tak na tie vylepsenia by som bol aj ja zvedavy. Ja som mal len trubku vzadu a tento tyzden som ju vymenil za trubku s tunelom, co som nasiel pri vylepseniach viadrusu. Neviem, co som urobil zle, ale od tedy mi kotol velmi dymi pri prikladani a nehori v nom najlepsie. Asi to bude inou konstrukciou kotla, prip. dymovodom. Alebo ak by to bolo nieco ine, tak prosim o radu. Dik! Andrej

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.217.13 (?), 2.2.2013 17:16
Jaký máte výkon kotle, jaký komín a napojení kotle, čím topíte, jak jste poznal změnu pouze s trubkou?
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 2.2.2013 17:39

Vykon ma 36 kW pre palivo koks. Ja v nom spalujem len suche drevo. Napojenie na komin mam hned za kotlom cez dve kolena. Komin je murovany s azbestovou rurou. Zmena nastala hned po tom, ako som prerobil samostatnu trubku na trubku s tunelom v strede ohniska. Dotedy ziaden problem, bez dymu pri prikladani a v peci to dunelo, ked horelo a krasne bolo vidiet, ako horia plyny a teraz nic.

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.191.186 (?), 2.2.2013 17:59

Tak to nevím, já jsem změnu poznal a to zásadně k lepšímu, jinak bych to ani nepopisoval.  

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 2.2.2013 18:25

Este ci to nieje inou konstrukciou kotla, prip. tym, ze tunel mi zakryva 1/4 ohniska a tak ide vela vzduchu do tunela a nasledne nahor a potom ku dverkam. Alebo este skusim vypilit sirsie zarezy v tuneli, lebo teraz mam asi len na 2 mm.

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.217.57 (?), 2.2.2013 18:31
Vypadá to, že se příliš snížil primární vzduch ve prospěch sek vzduchu. Jakou máte šířku tunelu.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 2.2.2013 19:50

To aj mna napadlo, ked som zohnal ruru, ze ci tunel nebude prilis siroky. Ma cca 11 cm sirku.

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.217.57 (?), 2.2.2013 20:04
Já jsem použil tu menší polovinu, dělal jsem to tak záměrně, aby mohl zkoušet, ta má cca 9 cm. Dřevo po stranách tunelu by mělo hořet i tak.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 2.2.2013 20:09

Takze skusim zrezat 1 cm z jednej a aj z druhej strany. Dufam, ze to pomoze. Dik!

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.189.74 (?), 4.2.2013 16:56

Uz vsetko funguje, tak ako ma. Parada. Este by som chcel vediet o nejakych vylepseniach Emky. Lebo vela ludi spomina, ze ju maju vylepsenu, ale nevieme ako. :) Dik! Andrej

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.210.76 (?), 4.2.2013 22:15
To důležité vylepšení už máte, ještě jsem udělal uzavírání dusivky po snížení teploty vody v kotli nastavená teplota mínus cca 12C, dle nastavení. Ale nevím, zda máte termostatický regulátor tahu na dusivce. Přes led diody dálková kontrola stavu kotle a kdy přiložit, super věc.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.171.159 (?), 4.2.2013 23:13

-Přes led diody dálková kontrola stavu kotle a kdy přiložit, super věc.-

Ja to mám riešené teplomerom s čidlom ktoré je pripáskované stupačke k radiátorom v obyvačke.Pri poklese teploty stupačky, nastavený na 38st,. začne teplomer-píp, píp... podobne ako pračka Bosch, keď doperie..

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.191.186 (?), 5.2.2013 7:31

Možností, jak si zjednodušit takovými prvky obsluhu kotle je víc. Pokud Vám to vyhovuje, nemá význam vypočítávat nedostatky.

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.149.2 (?), 5.2.2013 22:06

Pokud jde o moje doplňující úpravy, tak jsem při výmněně prvního článku dělal i novou kapotáž a pořádně jsem těleso zabalil. Ta originální izolace je komická. On koks žhne pozvolna a do stěn, kdežto dřevo hoří v různých režimech, od žhnutí nějaké vrstvy až do velmi dynamického hoření vysokým plamenem. Při instalaci směšovacího ventilu, abych oddělil kotlovou teplotu od radiátorové, jsem vyvedl druhý výstup vepředu. Při tak dlouhém tělese je to aspoň z části diagonální propojení. Protože dřevo potřebuje spoustu sekundárního vzduchu, využil jsem víko hořáku (on ten šamot byl stejně věčne rozbitej),a udělal jsem náhradu šamotu ze 20 mm železné plotny, jak víko, tak plotnu jsem patřičně provrtal (tak aby se díry míjely) a s mezerou složil. Takže přivádím nad rošt ohřátý sekundární vzduch. Teď se zabývám monitoringem teploty spalin, a pokusem s vložkou do spalinových kanálů... ale to se uvidí časem. Jo, minulej týden jsem měnil osmej článek...38 sezón provozu... a rozebral jsem ten "osmiválec" co mám na náhraní díly.

Obrázky:
Kalendář servisu
Kalendář servisu
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 5.2.2013 22:11

...omlouvám se, přehlídl jsem přihlášení jak jsem psal o těch úpravách v předchozím příspěvku...

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.210.60 (?), 5.2.2013 22:24
To nevadí, dříve byly izolace dost mizerné, ale když jsem takového chlapáka viděl ve velké kotelně, tak ji zvládal vytopit a celou budovu a v kancelářích nad kotelnou měli navíc podlahovku. Máte regulaci dusivky regulátorem tahu?
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 5.2.2013 23:05

To je samozřejmé, ESBE,právě v tom předním výstupu, ale špekuluju nad úpravou dusivky, nelíbí s mi nelineární průběh otvírání.

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 6.2.2013 8:26

Zdravím.Zaujala ma táto téma, nakolko ja i rodičia vlastníme kotol Emka.Chcel by som si vyrobit JS-trubku aj s tunelom, ale mám pár otázok.Potreboval by som vediet ake su potrebne rozmery tunelu a do neho vloženej trubky u uvedeného typu kotla.Ak som to dobre pochopil, tak tunel je po celej dĺžke ohniska.Aká je prosím vás šírka rúry použitej na tunel?Vložená trubka má aký priemer?V akej výške je vhodne aby bola trubka ukončená?Prečo je na trubke v jej hornej časti naverený kolík?Pomerne často spalujem rezinu.Pri neopatrnom naložení, ked dám reziny viac, tak dochádza k expanzívnemu odhoreniu plynov.Pomôže mi uvedené vylepšenie pri uvedenom probléme?A posledná otázka.Regulátor tahu na spodných dvierkach a dusivka na prikladacích dvierkach máte nastavený na akú polohu.Čítal som fórum o vylepšenie viadrusu a ale odpovede na uvedené otázky som nenašiel.Ak som to prehliadol, tak sa ospravdlnujem.Všetkým pekne ďakujem...

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.191.186 (?), 6.2.2013 9:05

Princip asi znáte, je ale důležitý, pro pochopení funkce. Tunel - středové vedení a předehřívání primárního vzduchu přechází částečně do paliva na roštu - otvory v tunelu a dále nad palivo - trubkou předehřátý sekundární vzduch. Výška trubky je daná možností čistit klenbu výměníku na palivem, pokud je to nutné a množstvím paliva, které se dá do kotle nasypat - piliny, kůry, směs s listím, aby trubka nebyla pod horní plochou paliva. U kusového dřeva by to tak nevadilo, ale nemá význam udělat trubku zbytečně krátkou. Trubka má ve 2 řadách otvory po obvodu, nižší pro další fázi hoření a vyšší, pro prvotní fázi hoření, po přiložení. Horní otvor trubky je volný z důvodu prvotní fáze hoření, kdy je plynů nejvíce a snížení odporu vzduchu při hoření, kdy je na roštu malá vrstva žhavého, tím by vzduch proudil trubkou méně, než je potřebné pro vyhoření plynů z paliva. Šířka tunelu je cca 9 cm, ale dle kotle přesahuje středové spojení článků asi o 0,5 cm. Tím je zajištěno proudění primárního vzduchu tunelem. Tunel je často zasypaný do cca 1/3 žhavým popelem, proto je třeba počítat s danou šířkou. Zadní část téměř uzavírá zadní článek, přední část je otevřená, sahající až k dvířkům na roštu. Tunel není třeba čistit, tah čistí popílek, který do tunelu jediný může propadnout. Kolík na trubce je opora vůči zadnímu článku, pro zajištění při přikládání dřeva a možném úderu do trubky. Regulátor tahu je nastavený dle požadované teploty vody kotle, v přikládacích dveřích mám regulaci spojenou s regulátorem tahu, naplno je otevřen přívod také předehřívaného sekundárního vzduchu po přiložení, potom se při uzavírání regulátorem tahu spodní dusivky zavírá současně horní přívod sek vzduchu a ten se uzavře a zůstane uzavřen. Dál reguluje přívod primárního a sekundárního vzduchu regulátor tahu přes spodní dusivku a tunel s trubkou. Tím je zajištěno přivedení těchto vzduchů a jejich regulace bez dalších zásahů obsluhy do vyhoření paliva. Potom se dusivka uzavře, tím kotel pomaleji ztrácí teplotu.neboť jej a systém neochlazuje tah a žhavé na roštu vydrží déle, do dalšího přiložení. Výhody pro palivo, které rychle zplynuje je vyšší využití energie paliva, min kouře a dehtů, palivo nehoří tak prudce po celé ploše roštu, tím mají plyny více času vyhořet smísením se s horkým sekundárním vzduchem a výkon kotle je s menšímu výkyvy, kotel se lépe reguluje při takovém palivu, útlumový stav s podstatně nižší tvorbou kouře za stálého pomalého hoření plynů nad palivem ( je třeba nastavit dle kotle a tahu doraz dusivky primárního vzduchu)      

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 6.2.2013 10:31

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.A prosím vás spalovanie reziny prebieha ako?Pedpokladám že vnútorný priemer trubky sú 2-3cm.Inak nepochopil som ten príspevok tu na fóre s pánom ktorý mal Emku ako ja.Stažoval sa že po doplnení o tunel mu kotol viac dymil.Poradili ste mu odrezanie z nejakej časti a tým sa to vyriešilo.Môžte to prosím vás viac ozrejmit o čo išlo.Chcel by som sa tomuto problému vyhnút.Ešte raz ďakujem.

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.191.186 (?), 6.2.2013 11:57

Trubka má vnější průměr 50 mm, jedinou změnu, kterou uvedl dotyčný, bylo snížený tunelu, odřezání. Tunel dělal z 10 cm trubky na polovinu, já jej mám asi 9 cm v nejširším místě. Vím o jiném problému s tahem, kdy po vyčištění komína došlo k uváděné změně a adekvátní reakci majitele kotle - viz vylepšení viadrusu, bylo to pokud si dobře vzpomínám u dakonu FB.  

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 20.2.2013 12:23

Zdravím.JS trubka je vyrobená a je vo fáze skúšania.Chcel by som sa ale opýtať prečo na všetkých nákresoch je trubka urobená tak, že je oddelená od tunela?Kamarát ju urobil napevno, navaril priamo na tunel a pri troche šikovnosti ju dostal vkuse do kotla.

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.91 (?), 20.2.2013 12:21

Dobrý deň chcel by som sa opítať či je možne vyšrubovať na Emke U na prednom članku medzi čistiacimi "dvierkami" ružicu ktora nebola v podstate za 40 rokovs korla odštubovana lebo rad by som naňu dal regulator ťahu tak neviem či by mi nepraskol predny članok na kotly lebo radšej by som to nechal tak ked si myslite že by praskol. Za odpovede vopred ĎAKUJEM 

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.143.181 (?), 20.2.2013 13:13

Růžici můžete bez obav odmontovat a dát tam redukovanou s otvorem na regulátor tahu.

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 20.2.2013 13:26

Tiež som to v pohode vyšrovbaval a nahodil som regulátor.Moc som si ale nepomohol, lebo Emká má velké netesnosti na oboch dvierkach, z toho dôvodu regulátor viacmenej stráca účel použitia

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.91 (?), 20.2.2013 13:32

Mam 22 rokov a od svojich 9 rokov v jednej topim, Topenie nie je v nej zle ale ja topim podla papiera ako je tam napisane podla toho koľko je vonku stupňou tak aatoľko ju rozpečiem a mam taku fintu ked mam natopiť vodu v UK na 50* tak o 6 stupnou menej ju zaviem a ona za 2 minuty dojde na 50* a ked tam ma požadovanu teplotu tak na spodok pod dusivku dam jednu zapalkua takto idem na jednej zapalke celu zimu a v pohode mi vydrži v kotle horieť aj 6 hodin DREVO a na vrchu na dvierkach kde je dekundar mam otvoreny na cca 1 až 1,5 cm a kotol mam v samovstieži a krasne kurim 

Připojit reakci

Kotel emka

stefan (399) - xxx.xxx.230.140 (?), 20.2.2013 13:36
Ako vyzera komin?
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.91 (?), 21.2.2013 11:30

15 x 15 cm cela tehla čerena po 15 rokoch kurenia je v nom nanos asi 1 cm sadze ktora tab bola odkedy sa kurilo čiernym uhlym a teras tam nepribuda,  aj ked pribudne čistim každe try mesiace lebo topim z drevom takže neviem ako vy ale ja ti to pochvaľujem 

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.91 (?), 22.2.2013 8:51

A neviete mi poradiť aka ma byť ta ružica veľka alebo rozmer 

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 23.2.2013 19:30

Zdravím.Nevie niekto aký má výkon 7-článkový kotol "Emka" pri kúrení drevom.Prípadne akú má účinnost.Ďakujem.

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.230.168 (?), 23.2.2013 19:43

snad pokud si dobře vybavuji přes 30kv(snad 32)a kolik kw kolik toho naložíš podle kilogramů, ted jde o to kolik tělese převede do vody

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.86.152 (?), 23.2.2013 19:48

osobne Emku nemám, ale susedia ktorí prešli z Emky na Viadrus26 tvrdia, žeúčinnosť viadrusu je vyššia ako bola u Emky, hlavne rýchlejší nábeh teploty radiátorov.Ono Emka bola určená výhradne na koks, kým viadrus je vylepšený a má o niečo väčšiu teplozmennú plochu.

Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 23.2.2013 20:58

Vylepšený Viadrus na dřevo?  Pokud bych našel starý prospekty, tak bych Vám ukázal že předepsané palivo byl vždycky koks příp. uhlí. "Úprava" na dřevo, jak mi bylo řečeno kdysi tenkrát zástupcem ŽDB,(v době U 22) spočívala ve "vyřezání" horní části předních článků, asi aby spalinám nestálo nic v cestě, totiž aby šel naložit větší kus dřeva. (To jsme tu s kolegou už probírali, a pořád nemám pocit, že by Emka měla malý dvířka).Takže potom došlo skutečně k "úpravě", tak, že se do tech. specifikací připsalo doplňkové palivo, tedy dřevo. A tak jsem nedávno už i já viděl jak kamarád vyráběl jakýsi spalinový deflektor, právě do oné díry po litině. Aby to porovnávání bylo objektivnější, jako základ by možná bylo zajímavé měřit teplotu spalin. Možná se tu teplosměnou plochu daří trochu zachránit novým tvarem horní části článků, ale z praxe vím, že u pětičlánku je pohodlně vidět do komína.  Už několik let pozvolna hledám náhradu Emky,(zatím mám čas), ale když jsem poznal takto upravenej Viadrus 22 a 26, tak už jenom hledám kde v provozu omrknout dvacetčtverku. Ale mezi náma, přiznám se, konstruuju taky jakousi vložku spalinovýho kanálu, takovej pokus jestli se dá ještě něco z Emky vymáčknout. Musím ale napřed dotvořit spalinový teploměr abych měl co hodnotit :-)

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.250.156 (?), 23.2.2013 21:10
V naší 26 není nic vyřezané, jen snížené takové přední žebrování v tom by měla také být voda??
Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 24.2.2013 16:08

Tenkrát ta litina sahala až ke dvířkám, dvířka byla pochopitelně nižší, takže pokud máte původní verzi, ale u 26 se mi to moc nezdá, tak byste měl mít takový žebrování jak je na třetím článku až ke dvířkám. Dovolil bych si použít obrázet tady z diskuse, vyznačil jsem místo, kde původně pokračoval článek. 

Obrázky:

Připojit reakci

Kotel emka

Ivan Kováčik (15) - xxx.xxx.72.58 (?), 23.2.2013 21:15

To ma zaujíma.potom sa posím pochvál a daj sem nejaké foto uvedenej úpravy.ďakujem.

Připojit reakci

Kotel emka

Kutil.cz (161) - xxx.xxx.149.2 (?), 27.2.2013 22:16

Trochu se omlouvám... představoval jsem si, že mě systém bude podepisovat přihlašovací přezdívkou... zjistil jsem, že to jde asi přepsat, tak jsem udělal úpravu v nastavení aby mi přezdívka korenspondovala s jiným podobně užitečným diskusním fórem. Ale k věci, upravil jsem rozměrově onu zmiňovanou rotační vložku spalinového kanálu (dále jen RVSK),zatím jen tu jednu rozdělanou, levou,(je to trochu složitější stavebnice než to co se strká do dvacetšestek),teploměr spalin je zatím improvizovaný,(má krátký stonek, už je objednaný 400mm),proto říkám, že zobrazovaná data nejsou relevantní, navíc (což asi někomu nepůjde pod nos) je až v komínovém tělese těsně nad sopouchem (tzn. že ukazuje až po ochlazení v rouře, ale to ostatně nejsou čisté ztráty),ale přesto ukázal pokles teploty spalin o 25 - 30 °C Což mě teda celkem rozhodilo. Samozřejmě že to bylo způsobeno i vymetením spalinových kanálů při instalaci.  Počkám na teploměr, a mezitím dodělám pravou RVSK. Jsem zvědavej na případnou ztrátu tahu při zanesení, (teoreticky by ale saze na ní usazené měly pohodlně shořet), intervaly údržby a pod.

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.71 (?), 14.12.2013 12:42

Dobry den... mam Emku 7 članok a konečne po tych rokoch som prišiel na spôsob ako v nej učinne a bez neakeho dymu zatopiť... Postup je asi takyto : 
1. : na pravu stranu roštu dam jeden hruby klat tak aby stal a vyplnil ten roh 

2.: na druhu dam zkrčene noviny, nato triesky, nato jedlove a tak dam tenke kusy tvrdeho dreva (s tvrdim už začinam vštko pritlačať na predny članok kotla) 

3. : kotol naplnim zarovno z drevom po prikladacie dvierka (tieš všetko tlačim na prednz članok) 

mam ešte aj tunel s trubkou (vyvadza to vzduch a funguje to ako predohrev a horak) ked´ takto naplnim kotol a zapalim dymi my z komina iba 10 minut (kym nevijde na 40stupnou) ked sa rozhory tak to nema chybu... ohen ide okolo zadneho članku pod lkembou a tak cez vymennik... od kedy takto topim tak aj menej čistim kotol ä predtym každu sobotu... teras každe tri (ked už vidim že nehori tak ako ma a tlači dym do miestvosti) a to je moj sposob... ak tym niekomu pomožem budem rad... a pametajte všetko drevo tlačim na predny članok ku dveram  

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.218.17 (?), 14.12.2013 12:55
Dobrý den, když přiložíte zarovnaně po dveře o chvilku později, tak se bude kouřit málo i do 40C. Jinak tunel tvoří prostor kolem sebe na roštu směrem dozadu a dřevo podhořívá k zadnímu článku a kolem trubky nahoru, pod klenbu, to je ideální. Vy máte větší kotel a možná nižší tah, já čistím spalinové tahy 1 za měsíc, a to nemusím, kotel jen tak občas ometu. Tah je základ a suché dřevo.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.166.71 (?), 14.12.2013 16:02

Ja nemam idealny ani ťah a ani drevo suche (v jari na nom sedeli vtačiky v lese) a kym som neprišiel na tento sposob tak mi kotol vždy dymil do kotolne kazdou dierkou a nepomohla ani tesniaca šnura a teras s tym už nemam problem... len jeden sused ma ser* ma taky isty kotol ale použiva h na vyrobu dreveneho uhlia (cela ulica dimu a neda si povedať) ja s pilovinou mam menej dimu ako on s kvalitnym drevo 

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.210.104 (?), 14.12.2013 17:20
Když jiné dřevo nemáte... Takových sousedů je víc, nemají zájem se něco učit, je to jejich svět.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.205.75 (?), 26.1.2014 14:02

Dobrý den vsem vlastnikum   Emky  : http://www.youtube.com/watch?v=DFgy3SRm6Fc 

zde je odkaz na emku spalovani v me kotelne   klpka komina otevrena na maximum , spodni dvirka otevrena na velkost tloustky sirky!! (viz video),   u vrchnich   dvirek jsem vymenil puvodni  litinove kolecko za vyrenazane krbove sklo takze vidim dovnitr bez toho abych musel otevirat  dvirka

-topeni briketama   buk, duk

-zaroven uvnitr je zplynovaci zarineni na predehrev    vzduchu pokud by mel nekdo zajem muzu poslat foto   

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.149.2 (?), 26.1.2014 17:23
Hoří Vám to krásně modře, ale otevření na sirku říkame u nás štěrbině kdy sirka je dole. Sám jsem upravoval dvířka dusivky, protože regulátor tahu je při vychladnutí kotle rozglábí jak vrata od garáže. Takže je chod dvířek ovládaných regulátorem ESBE 0-10 mm, což na zátop i provoz bohatě stačí. Přisávání sekundárního vzduchu se děje přes ono víko, pro plynový hořák, které je dérované a za ním je ocelová vložka 20 mm, taktéž děrovaná. Mám v plánu ale zkusit vyrobit potrubí které by vedlo od tohoto přívodu až do zadní části kotle. Dvířka na tomto sání ještě nejsou napojena regulátor ale pracuje se na tom. Váš sekundární vzduch by mě zajímal. Díky za spolupráci.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.205.75 (?), 26.1.2014 21:11

Behem zitra budu posilat foto jak to vypada v kotli a jak venku .-)  Je to velmi jednoducha :D primitivni prace stacila bruska ta odvedla 85 prace a zbylych 15 svarecka coz byla parada sam jsem mel problem tomu uverit ze to funguje ale skusil jsem a facha to :D jeste dodat urcite videjko kde to jde videt tak ze to uz lip nejde.

-jen pro ty co by se chteli inspirovat zaruvzdornym sklickem   jako hledidko doporucuji zmerit poradne    tak aby to vyslo ja si to nechal delsi a kus jsem si ulomil pri otevreni dvirek sice ted to je cajk :D ale je to skoda bo cena skla je celkem paradni :D  

-vsem zdar v topeni emce 

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.205.75 (?), 27.1.2014 11:41

ZDe jsou odkazy na na  video jak se spaluje ciste drevoplyn a jak to vali plameny ze zplynovace

http://www.youtube.com/watch?v=_GN0RY5eSXg

http://www.youtube.com/watch?v=bqQniQ0zzWQ

(chyba vide :D je to tocene bokem tak cele video je otocene ale na prvni pohled jde videt o co jde)

Podto prikladam fotky zplynovace jak je vynad venku pokud mate otazky ptejtese rad zodpovim..

Obrázky:

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.205.75 (?), 27.1.2014 11:42

next foto

Obrázky:

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.205.75 (?), 27.1.2014 11:42

..

Obrázky:

Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.116.136 (?), 3.10.2014 12:24

Dobrý den, teď jsem nainstalovat starou sedmičlánkovou Emku a topenář mi radil, abych dal pouze na rošt podélně rozříznutou trubku o průměru 100 mm s navrtanými otvory v plášti trubky. Bez svislé trubky. Domníváte se, že to bude fungovat jako tunel? Topím dřevo a velké štěpky.

děkuji za názor - resp. za odpověď

Připojit reakci

Kotel emka

J.S. (7758) - xxx.xxx.48.71 (?), 3.10.2014 15:06
Dobrý den, svislá trubka je pokračováním tunelu nad palivem. Je důležitá zejména při drobném palivu, vysoké vrstvě popela, ale také pro vyhoření prchavé hořlaviny nad palivem, kusovým dřevem, přivádí horký vzduch pod klenbu, který by se tam jen z tunelu nedostal. V další fázi hoření zajišťuje hoření plynů nad palivem i při sníženém výkonu kotle. To má vliv na spotřebu paliva, zanášení kotle a komínu, delší dobu provozu na jedno přiložení. Důležité je mít v bezvadném stavu regulaci dusivky, aby se využily přednosti regulace a vyhoření plynů v kotli.
Připojit reakci

Kotel emka

host - xxx.xxx.252.104 (?), 14.4.2014 19:27

Dobrý den, také mám kotel EMKA a rád bych si zhotovil tunel s trubkou pro lepší spalování.Prosím o zaslání nákresu s důležitými rozměry, případně fotky i s umístěním v kotli.Děkuji Tom.

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Meranie vlhkosti dreva825.10.2014305
Meranie vlhkosti dreva125.10.201452
Provoz kotle atmos c 18s2125.10.20141548
Rojek TKA 25225.10.2014249
Galmet - automatický kotel EKO-GT 17M13925.10.201472230
Řídící jednotka ST 37525.10.2014783
Přestavba kotle na automat130725.10.2014838012
Viadrus U28 8725.10.201460172
Polský automat kotel OPAL 13724.10.201445437
Cena dřeva1124.10.20141143
Ventilátor na krb ECOFAN424.10.20143590
Vylepšenie DAKON FB (MAGA LS, BUDERUS G211D...) 3424.10.201412544
vylepšení viadrusu144023.10.20141078164
Okouřené sklo3323.10.20144510
Kotel na dřevo Fénix 90 (hodnocení) 4723.10.201430317
Šnek teplota423.10.2014638
Vypocet tahu komina20823.10.201416931
ZAPOJENÍ OBĚHOVÉHO ČERPADLA222.10.2014382
Attack dpx - sekundárný vzduch6422.10.20146146
Rosící se Dakon dor F1322.10.2014827
...teplota spalin na UK?622.10.2014468
Sínusový záložní zdroj3822.10.201410955
Nastavení Pid regulace321.10.2014644
Vše o kotli Dakon DOR (2)10921.10.201469674
Kotel WITKOWSKI KMB-RP PLUS 38 Polsko2621.10.201428761
TOPmax Top-EKO multi 25 Automatický kotel na uhlí 1120.10.20141341
Automatické kotle na uhlí Elektrický příkon W?Polské nebo České920.10.20141743
Přestavba kotle na automat ekoenergia+titanic520.10.20142562
Hercules U 32 -novinka 3220.10.20148042
Automat na pelety a dva topné okruhy 2220.10.20141759
Rojek a PID719.10.2014725
Jak topit briketami?219.10.2014464
Dakon DOR F nebo Viadrus U-24,285017.10.20145728
Jak vytapět v kamnech CB417.10.20144622
Vychladly kotel, teple topeni817.10.20141010
Automatický kotel Ekoefekt 2428616.10.2014366161
Kotel predrazeny116.10.2014491
Greeneco116.10.2014375
Viadrus U26 - přestavba na zplynovaci kotel - uhlí3916.10.20145190
Výměna kotle Dakon DOR 24 za Atmos C 20 S (C 30 S)915.10.20142546
Bojler - pojistný ventil se zpětnou klapkou2315.10.201441309
HKS Lazar315.10.2014611
Rojek TKA25, rychlost "náběhu"1714.10.20141828
Viadrus U22 U26 přestavba z Polska 14813.10.2014101049
Propojení komínových šachet113.10.2014165
Ohřev vody1211.10.20141257
Automatický kotel EcoScroll9111.10.201499135
Verner - existuje ještě?610.10.20141068
Černé uhlí1610.10.201415778
Defro KDR(plus) skusenosti 19.10.2014438
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014