DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Pevná paliva > Boiler

Boiler

host - xxx.xxx.235.121 (?), 4.5.2011 13:39

Pan JS prosim o radu.Citam že mate spätnu klapku bez pružinky na samotiaž, to ste ju stej klapky odstranil alebo sa da kupiť taka? A tiež ma zaujal termoventyl čo mate pred bojlerom len neviem kde som o nom čital. Idem montovať bojler tak to chcem urobiť ako Vy. Poprosil by som o typ termoventylu ak sa da.

Roland

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Několikrát jsem slyšel, že ohřev TUV je ročně cca ..., J.S., 10.11.2012
Urcite se bojler pripojit na U 26 vyplati, j..., host, 10.11.2012
...este vas chcem poprosit o prehodnoten..., host, 10.1.2012
OKCV 160,180,200 POUZE 2cm - muzete nim vyta..., host, 8.1.2012
Pre dvoch dospelých stačí aj 160 l. Ak bude ..., Jaroslav , 8.1.2012

Boiler

host - xxx.xxx.42.124 (?), 19.12.2010 14:07, počet návštěv: 103030
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zdravím.Chcel by som si do môjho vykurovacieho systemu namontovať boiler.Teraz mam nový kotol Viadrus U26 a chcem využiť jeho energiu cez zimu aj na ohrev teplej vody.Poraď te mi nejaký typ boijera cca.120-150l.Do teraz využívam plynový boiler, ten by som používal iba v lete.
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.209.9 (?), 19.12.2010 15:09
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
My máme 200ltr Dražice OKCV. Rychlý ohřev, za 2 dny ještě teplá voda, výměník má velmi malý odpor samotížné cirkulaci, což je výhoda, ale je nutná zpětná klapka, dle umístění a dle systému.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.1.10 (?), 19.12.2010 15:56
zdravím, jaký je prosím význam zpětné klapky?
Připojit reakci

Boiler

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 19.12.2010 17:07

Zpětná klapka zabrání teplé vodě z výměníku proudit při poklesu teploty otopné vody zpět do topného okruhu.Lze se bez ní obejít zcela jednoduše tak, že se provede správná instalace boileru do topného okruhu.

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.44.31 (?), 19.12.2010 18:25

Zde bych nesouhlasil, neboť i přes správnou montáž bojleru do topného systému dochází k nežádoucí zpětné cirkulaci. Pokud není myšlena správná montáž tím, že se udělají už nějaké kroky, které tomu zabrání. Ale jinak správně namontovaný bojler, který ohřívá vodu se může ochlazovat nežádoucím zpětným prouděním. V podstatě jsou zde 2 varianty. 1 je s čerpadlem, tzn., že ohřev TUV je jen tehdy, když běží čerpadlo. Tam může být takové zapojení, které zpětné proudění nepřekoná a prostě není třeba zpětná klapka. Problém u čerpadla je ale v tom, že čerpadlo může bojler ochlazovat, když běží i tehdy, když je teplota topné vody nižší, než voda v bojleru. 2 možnost je samotížný systém. Výhodou je to, že jen teplejší voda přetlačí studenější, tak je to z pohledu správnosti ohřevu v pořádku, ale právě to funguje i obráceně, jak se topná voda ochladí, přetlačí ji voda z bojleru. Proto je to ideální řešit zpětnou klapkou, musí být ale dostatečný spád. U samotíže bez pružiny, nebo hadem ve tvaru U s odvzdušněním na vrcholu hada, u čerpadla zpětnou klapkou s pružinou.

Ohledně výhodnosti ohřevu TUV kotlem si myslím, že to výhodné je. Pokud už kotel je instalován, tak většinou má přebytky, které se mohou využít právě na TUV, takže ty ztráty v ohřevu jsou jen vyrovnáním přebytků výkonu kotle. Alespoň nám to tak funguje, že se nejprve ohřeje topení a teprve potom, jak se zvýší odpor proudění na termostatických ventilech radiátorů, tak se ohřívá TUV. V dané situaci je to až téměř ideální, neboť přes zimu se využije teplo kotle, kterým se stejně musí topit, v létě se naopak využije bezproblémový - bezstarostný plynový ohřev. V létě topit kotlem má opodstatnění v několika dnech většího ochlazení, jinak topit na teplou vodu je nyní z mého pohledu krok zpět. Kdysi jsem to dělal, ale dnes v našem případě solární systém a není co řešit.   

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 18:50
Vám to tak funguje...,väčšina ľudí pre ohrev TUV odstavuje radiátorový okruh, ventily na boileri, prebytok... dnes už nikto neotvára okná na dome kvôli prebytkom, akumuluje ich v miestnostiach, príp. vo vykurovacej sústave, v kotli, aku nádržiach...
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.209.9 (?), 19.12.2010 18:58
No právě, přebytky jsou díky regulaci. Proto není třeba snižovat teplotu otevřením oken.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 19:02
Pri ideálnej regulácii by prebytky nemali vznikať...
Připojit reakci

Boiler

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 19.12.2010 19:10

Chtěl bych se někdy toho ideálu dožít...

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 19:15
U plynu to nie je problém..
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.73 (?), 19.12.2010 19:17
Podívejte se, tazatel se ptá na tuto možnost ohřevu. Já vysvětluji, že to jde a má to význam, pokud je kotel na tuhá paliva instalován. Netvrdím, že stávající plynový ohřev nelze používat, ale to zná určitě i tazatel. Jestli se Vám zdá ohřev plynem výhodnější nic Vám nebrání to využívat. U systému s kotlem na tuhá paliva není zapojení tak ideální, aby to bylo přesně, je zde jev setrvačnosti, odhad kolik přiložit, po přiložení se vyjasní, termoventily se uzavřou a už je přebytek, více lidí v místnosti - návštěva, výhřevnější palivo, prostě to ideální není a potom jsou přebytky.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 19:24
Súhlasím, preto platí aj to čo som napísal o 18:50
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.73 (?), 19.12.2010 19:30
Mě je to jedno, jestli se mnou souhlasíte, nebo ne. Nechám to na zakladatele tématu.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.235.121 (?), 4.5.2011 13:39

Pan JS prosim o radu.Citam že mate spätnu klapku bez pružinky na samotiaž, to ste ju stej klapky odstranil alebo sa da kupiť taka? A tiež ma zaujal termoventyl čo mate pred bojlerom len neviem kde som o nom čital. Idem montovať bojler tak to chcem urobiť ako Vy. Poprosil by som o typ termoventylu ak sa da.

Roland

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.208.94 (?), 4.5.2011 16:33
Tak jen pro upřesnění, zpětnou klapku bez pružiny jsem použil mezi bojler a kotel a mezi solární systém. Protože je v obou případech nutné zamezit nežádoucí zpětné cirkulaci topné vody, použil jsem zpětné klapky bez pružiny. Solární systém jsem po rozšíření zapojil s nuceným oběhem a tak jsem potom použil klasickou zp. klapku. Tehdy jsem při dotazu na takovou klapku slyšel to nevedeme a neznáme. Tak jsem si je vyrobil úpravou sám. U rozebiratelné je to o rozšroubování, vyndání pružiny, utěsnění závitů - chemoprén 110C po zavadnutí dotáhnout. Instalace musí být tak, aby se klapka vlastní hmotností uzavřela + tlak teplé vody utěsní klapku. U nerozebiratelné opatrně háčkem z drátu pružinu vytáhnout. Zpětné proudění dokáže bojler za několik hod ochladit. Klapka je bezobslužné řešení, bojler musí být spodní hranou nad kotlem. Termostatický ventil s odděleným čidlem do 20-70C slouží k regulaci teploty vody v bojleru TUV, aby nedocházelo k přehřívání (eliminace opaření, vodní kámen) teplotám nad cca 60C. Použil jsem Heimeier, jako obvykle u tohoto výrobce, bezvadný a přesný.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.114.136 (?), 4.5.2011 18:19

Dakujem za radu pan JS skusim to pozrieť v obchode

Roland

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.120.252 (?), 16.5.2011 15:07

Pan JS ak to chapem dobre tak tu spätnu klapku mate namontovanu v vertikalnej polohe a vlastnou hmotnostou sa zatvara?Tepla voda od kotla prichadza do klapky odspodu ndvihne klapku a pokračuje do bojlera?

Roland

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.120.252 (?), 16.5.2011 15:09

Myslim tu v samotiažnom systeme.

Roland

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.242.9 (?), 16.5.2011 19:17
Ano, je to tak, nemusí být nutně 90st, ale pod 45 st už se neuzavírá těsně. Teplá od kotle ji otevře až tehdy, až má vyšší teplotu, než voda v bojleru, která se tlačí zpět ale síla proudění od kotle je větší, naopak potom je klapka přitlačena a těsní vlivem teplé vody z bojleru v topné větvi výměníku samozřejmě.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.253.18 (?), 17.5.2011 20:26

Dakujem za upresne. . Ked som kupoval tie klapky mali tam aj klapku bez pružinky ktora sa da dať aj horizontalne z vonku vypada ako filter je z mosadze, Klapka je vnej zavesena na malom pante z vrchu a funguje ako male dvierka, hrubka klapky sa mi zdala tenučka najviac1- 2mm vaha par gramov uplne lahučka do samotiaže ako stvorena len škoda že nemali môj rozmer a cena bola len o trochu vyšia.

Roland

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.230.67 (?), 17.5.2011 20:55
Zřejmě to byla tzv plovoucí klapka. Tu jsem nezkoušel, vím, že ji používají do systému, kde ji uzavře čerpadlo, po vypnutí čerpadla je umožněno samotížné proudění. Vy potřebujete, aby samotížný systém otevřel klapku během topení a při vyšší teplotě na kotli proti bojleru, při poklesu teploty na kotli vůči bojleru resp také po jeho ohřátí, musí klapka zabránit opačné cirkulaci topné vody.
Připojit reakci

Boiler

PetrJ (19) - xxx.xxx.89.54 (?), 20.5.2011 14:33

Přesně tyto klapky používám na samotíž k oddělení dvou kotlů a fungují perfektně už řadu let. Navíc není problém s čištěním, protože mají šroubovací víčko.  Petr

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 15:09
Pokiaľ ste spokojný s plynovým boilerom, myslím si, že inštalovať nejaký 120-150l litrový boiler na ohrev tuhým palivom je nevratná investícia.Ohrev TUV plynom stojí zhruba polovicu oproti ohrevu nočným prúdom...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 19.12.2010 16:40
Tak to nemáte pravdu, sice nevím kolik stojí denní ohřev vody plynem ale já ohřeji kombi bojler 200l kotlem zadarmo, a to od podzimu do jara, na ohřev elektřinou jsou to jednoduché počty, tělěso 2,5kw x cca 6h ohřev = 15kw/den x 2kčx30dní=900kč za měsíc x 5měsícu v roce=45OOkč nový kombi bojler z nerezu 200l mě stál 16000kč což je za cca 3,5 roku zimního ohřevu přez kotel zaplaceno takže já to vidím účelné protože topím tak jako tak kvůly teplu doma
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 17:58
Tak to nemáte pravdu, pretože neviete, že koľko stojí 1kW z plynu a 1 kW z pevného paliva..dokonca neviete akú spotrebu elektriny má Váš 200l boiler.Váš boiler, keby ste ho úplne spotrebovali potrebuje na ohrev z 10 na 60st. 12kW, pri bežnom používaní je to 6-10kW. U 125l zásobníka TUV je tab.hodnota 7,5kW, prevádzková spotreba 4-6kW..Úsporu ceny energie musíme počítať z rozdielu cien jednotlivých druhov energií. Cena 1kW z plynu je na Slovensku 5centov.Cena energie z napr. dreva je rôzna, zaleží na zdroji... Vprípade, že pýtajúci drevo kupuje,1kg dreva po spracovaní na polienka stojí 13-15centov,1kg má energiu 4kW, pri priem.účinnosti spaľovania 70% je to 2,8kW.Keď zoberieme spodnú cenu polienka 13centov bude cena 1kW z dreva 13:2,8=4,6428571 centa.,čiže rozdiel cien energií drevo/plyn 0,3571429centa/kW... pri dennej spotrebe max.6kW to bude úspora 2,1428574 centa denne... čiže návratnosť v nedohľadne... asi tak..treba si uvedomiť, že kotol teplo naviac zadarmo nevyrába, boiler si ho zoberie na úkor radiátorov...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.72.149 (?), 19.12.2010 21:39

Pane, ne se vším co píše p. J.S. souhlasím, ale když už volíte tenle tón, tak Vás musím úpozornit, že 1kW nestojí v provozních nákladech nic. Teprve práce vykonaná výkonem 1kW po dobu jedné hodiny je 1kWh a za tu se platí.

Pan J.S. si dělá dřevo sám. Protože je to jeho zábava, nestojí ho jeho čas nic. Spíš má zisk, protože kdyby vykonal stejnou práci ve fitcentru, musel by za ní zaplatit. Nebo kdyby takto připravené dřevo prodal, pak by mu ta plynová varianta vycházela ještě lépe.Takže neperlete se svými enomickými "znalostmi", protože rozhodovací stuace je u každého jiná. Málokdy se jedná o takovýto školní případ. Jiná situace je když se navrhuje nové topení, kde se stanovuje přirážka na ohřev TUV, nebo je u konkretního systému vlivem na př. výměny oken výkonová rezerva. Jiná situace také je, když má boiler sloužit jako akumulace při chlazení kotle při výpadku a přitom může být soustavně využíván k ohřevu vody. Atd.

Pokud zakladatel shání informace o nepřímotopeném boileru, pak v souladu s p. J.S. doporučuji prohlédnout katalog Dražic.

F.O.

Připojit reakci

Boiler

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 19.12.2010 22:11

Pokud bych ještě dodal, tak je zde z mého pohledu a v mém případě ještě jedna okolnost, která hovoří ve prospěch ohřevu boilerem.Je to vlastně neomezené množství ohřáté vody (myslím tím neustálé dohřívání během provozu kotle).Pokud v mém případě použiji pro mne jedinou další a dostupnou možnost ohřevu (nočním proudem),mám  k dispozici pouze obsah boileru.

Pokud se boiler připojí spodním rozvodem v samotíži (teplá voda pod úrovni studené) funguje vše jak má i bez zpětné klapky, teplá voda se nepřetlačí do otopné soustavy, dle fyzikálních zákonů.

V okruhu,kde je použito čerpadlo záleží na teplotě,kdy přestane čerpadlo podporovat otopnou vodu,nebo musíme boiler po nahřátí uzavřít,tedy jeho výměník.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.249.198 (?), 20.12.2010 7:51

Jediná poněkud nepříjemná vlastnost na přímo zapojeného boileru je ohřívání studené větve. Je to z toho důvodu že bývá zpravidla umístěn na začátku soustavy (myšleno u zdroje tepelné energie). Tomuto jevu se dá zabránit instalací RTL ventilu který udržuje konstantní teplotu topné vody za sebou.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 23:47
Samozrejme, že" kWh",ospravedlňujem sa za seba, aj pána v predchádzajúcom príspevku.Ale to "perlení enomickými znalostmi" ste si mohol odpustiť..ten jednoduchý prepočet ovláda aj žiak zákl.školy, takže nie je sa o čom baviť.Len sa divím ľuďom, ktorí majú bezproblémové plynové kúrenie a teraz investujú do kotlov na tuhé palivá, boilerov,aku zásobníkov a ich inštalácii, zapracú si celý dvor drevom, ktoré kupujú, k tomu si kúpia na staré kolená mot.pílu, najlepšie dve(elektrickú+benzín),štiepačku a chvália sa koľko ušetrili..to už nehovorím o tých, ktorí kupujú drev.brikety, pelety a predražené dymiace uhlie. Myslím si, že by lepšie urobili, keby tie peniaze a čas investovali do zateplenia svojich domov, výmeny starých okien, príp.výmeny starého plynového kotla za kondenzačný, ale to už patrí inde... P.S... tomu švédskemu výrobcovi boilerov nemusíte všetci robiť reklamu, stačí 1x
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.108.67 (?), 20.12.2010 2:32

Co se Vám na DZD nelíbí? Je to solidní značka a poměr cena/výkon je velmi příjemný. A reklama to není, leda by DZD infiltrovala celé fórum svými agenty. Osobně mám OKC 160 a bez problémů.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 10:02
Je to konkrétne OKCV 180,200,jeho tepelná izolácia po celom obvode a ploche dvojplášťa je cca 2cm, čo je slušne povedané nevyhovujúce..Písal som o tom výrobcovi, odpísal mi..máte pravdu,...tieto straty sa prejavia iba pri elektrickom ohreve, nie je ich vidieť pokiaľ budete ohrievať TUV vykurovacou vodou, na tento spôsob je boiler predovšetkým určený(s pozdravom M.Kozlíček-tech.oddelenie)...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.72.149 (?), 20.12.2010 11:48

Pokusil jsem se Vám sdělit jak to s tou ekonomií a rozhodování o investici v reálných podmínkách je. Bohužel se tento jako osatně i jiné další mé příspěvky v diskuzi neobjevil. A to jsem nepoužil žádný neslušný výraz.

Tento sever je jako automatická pračka. Dáte do ní celé páry ponožek a po vyprání vám zbudou samé levé. Začínám chápat, že tu na některé názory prostor, ostatně je to v souladu s dobou.

F.O.

Připojit reakci

Boiler

makovic (494) - xxx.xxx.237.121 (?), 20.12.2010 12:24
mojou prioritou nebolo porovnavat plynove kurenie s peletovym, ale s drevom a na to ste nereagoval, nepoznam niekoho, kto by presiel s plynu na drevo, preto som pouzil porovnanie s peletami
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 12:43
Mojou prioritou zase bolo upozorniť Vás na zavádzajúce a klamlivé údaje ktoré ste uviedli.Na drevo som nereagoval preto, lebo cena dreva sa diametrálne líši podľa zdroja(od vlastného lesa po Baumax),od použitého kotla(prehorievací, odhorievací,splyňovací) a komfortu vykurovania rod.domu.Vždy musíme porovnávať porovnateľné...
Připojit reakci

Boiler

makovic (494) - xxx.xxx.237.121 (?), 20.12.2010 12:57
napisal som len to co mi povedal, nemam dovod mu neverit, skor verim jemu ako Vam
Obrázky:
naklady na vytapeni
naklady na vytapeni
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 13:05
Mne je jedno, či mi veríte alebo nie..mne sú nadradené fyzikálne zákony pred rečami typu "jedna pani povedala".Čo už, s tým nič nenarobíme..Je škoda, že to internet nerozlišuje..
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.133.86 (?), 20.12.2010 13:39

Pán Makovič, dám Vám radu, nájdite si nového kamaráta, ak mal pri plyne spotrebu 50 tis.sk, a teraz peletami 25 tis.sk, tak buď tie pelety kradne, alebo kúri len v polovici baráku, pochopte, keď stojí 1 kubík plynu približne 15 SK t.j. približne 10 kWh, fyzikálny ekvivalent je niečo málo cez 2 kg peliet. (zdroj internet, nájdem vám niekoľko linkov, kde sa môžete presvedčiť).Kilo peliet stojí na inzerát bez papierov približne 5 korún. Takže pre rekapituáciu 1 kWh plynový stojí 1,5 SK,  1 kWh peletový stojí 1 SK, treba ešte zohľadniť, že moderné kondenzačné kotle majú o 10-15% vyššiu efektivitu ako najmodernejšie pece na pelety. Takže pozdravujte priateľa a odkážte mu, že ak platil 50 tis. za plyn, tak teraz cvaká okolo 35 tis. ak si zachoval totožnú kultúru kúrenia ako predtým. Ak pelety kupuje v Baumaxe... tak ešte pridajte..a to už dýchate na krk cene plynu.. 

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 14:07
Dovolím si Vás upozorniť, že cena zemného plynu pre r.2010 sadzba D3(kúrime) je 1m3=0,0403eura(vč.DPH) za 1kWh 1m3=9,45kWh, čiže0,0403x9,45=0,380835eura x 30,126=11,47sk a nie 15sk ako uvádzate, takže kúrenie peletami pri zachovanom komforte by stálo nie 35000 ako uvádzate, ale cca 44000sk.Stály plat preto nezahrňujem do kalkulácie, lebo známy prípojku nezrušil, ale ďalej varí a ohrieva vodu plynom.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.133.86 (?), 20.12.2010 14:49

Trošku tolerancie pane, podľa tarifi je to viac ako píšete, kuknite si web spp.sk, bral som tarifu ohrievame, kwh 1,2727 taký stred, ale stálu platbu musíte rozpočítať, však to robí okolo koruny na kubíku, zaokruhlil som cenu nahor, aby sa to dobre počítalo, podobne aj výťažnosť plynu, tá sa stále mení, preto tých 10 kWh, vlastne ste mi ešte pomohli, ďakujem :-) zlacneli ste plyn a priblížili ste cenu ešte bližšie k peletám, ale ešte pritvrdím, pelety tiež nemajú mnou zaokruhlenu hodnotu 5 kWh z kila, je to menej, všade píštu inak ale presna info je medzi 4,2-4,6 kWh z kila, takže podtrženo a sečteno, rozhodne nieje kúrenie peletami o polovicu lacnejšie ako plynom, je to viac, koľko presne o tom sa môžeme baviť do nekonečna, teraz po zdražení plynu je to zas inak, závisí od viacerých faktorov, ale +- 10% to dosahuje cca 60-70% z ceny plynu.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 15:28
Máte pravdu, od 1.11.2010 sa sadzby zvýšili, ale p.Makovič uvádzal úsporu za minulú zimu, a tam platilo, čo som uvádzal v predchádzajúcich príspevkoch.Na rok sa ceny plynu zase zvýšia, ale ony ťahajú za sebou aj ceny ostatných palív..čiže stále platí kúrenie peletami stojí 80-90% z ceny plynu
Připojit reakci

Boiler

makovic (494) - xxx.xxx.237.121 (?), 20.12.2010 17:16
pelety kupoval po 4,50 sk/kg, vodu tiez ohrieva peletami, cize spali len plyn na varenie a to je zanedbatelna polozka, urcite nemal novy kondenzacny kotol lebo inac by nesiel do peletoveho kurenia,...ako ste sa pekne do mna obuli, pouzil som zle prirovnanie, ale nemal som moznost porovnavat prechod z plynu na drevo a reagoval som na tento prispevok:...host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 23:47 "Len sa divím ľuďom, ktorí majú bezproblémové plynové kúrenie a teraz investujú do kotlov na tuhé palivá, boilerov, aku zásobníkov a ich inštalácii, zapracú si celý dvor drevom, ktoré kupujú, k tomu si kúpia na staré kolená mot.pílu, najlepšie dve(elektrickú+benzín),štiepačku a chvália sa koľko ušetrili..to už nehovorím o tých, ktorí kupujú drev.brikety, pelety a predražené dymiace uhlie. Myslím si, že by lepšie urobili, keby tie peniaze a čas investovali do zateplenia svojich domov, výmeny starých okien, príp.výmeny starého plynového kotla za kondenzačný, ale to už patrí inde..."... pretoze ked kupia cca 15 m3 dreva, z ktorym v pohode vykuria dom, po 750 Sk/m3 ako chodi u nas tak je to 11250 Sk a proti kureniu plynom to musi byt aspon o plovicu menej a tak mi to vychadza aj podla obr.
Obrázky:
nakladu na kurenie
nakladu na kurenie
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.208.117 (?), 20.12.2010 17:32
Tato diskuze je úplně zcestná. Jako byste přesvědčovali někoho, ať netopí dřevem, že plyn je výhodnější. Tazatele zajímá typ a zapojení bojleru, aby využil na ohřev TUV energii kotle na tuhá paliva. Nechápu proč se snažíte přesvědčovat o výhodnosti plynu, když je jasně výhodnější dřevo, pokud se topí v kotli, ale prioritně na vytápění a tím se využije i ohřev TUV. Něco jiného je zatápět v kotli na TUV. I tak se takto dalo za rok ušetřit u 4členné rodiny cca 5-7 tisíc Kč. To je téměř cena bojleru, resp za 2 roky v tomto případě návratnost. Až nebude tazatel topit dřevem, tak bude mít např. plynový kombinovaný kotel se zásobníkem. Nyní má kotel na tuhá paliva a tak je výhodnější ohřev TUV tímto kotlem.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 18:12
Každému vyhovuje iný spôsob vykurovania.U nás (Žilinsko) stojí 6m3 bukovej siahovice s dovozom 400euro, treba ju porezať, poštiepať,uložiť a sušiť 2 roky.Jednoduchým porovnaním zistíme, že je to zhruba na úrovni plynu, a to nehovorím už o komforte.Kto má vlastný les, alebo drevo získa iným spôsobom, nepočíta oportunitné náklady, pre toho je drevo výhodnejšie, ale musí byť v produktívnom veku.Neviem si ani predstaviť starých a nevládnych ľudí, ktorých je v obci dosť, ako režú mot.pílami siahovicu a štiepu na polienka... Píšem to preto, lebo môj 71r.sused si chce kúpiť pre seba prvú mot.pílu... neviem, či tento trend je najsprávnejší...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.80.194 (?), 21.12.2010 19:57

Věřte, že já jsem rád z plynu přešel na automat na uhlí. Plyn už je jen pro lidi, co nevědí co z penězma.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 21.12.2010 20:32
To jste napsal pěknou pitomost
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.112.250 (?), 20.12.2010 18:49

A já mám bojler průtokový !! 200l otopná voda a hadem se prohání voda. Stočený ze 4-ky, příruby desina. Na věky... :-).  Ležatý a na samotíž. Je tam už 40 let a doufám ješte bude... Jirka

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.169.90 (?), 19.12.2010 17:22

Ja chcem ten boiler využívať len cez zimu, keď kúrim drevom

Připojit reakci

Boiler

makovic (494) - xxx.xxx.237.121 (?), 20.12.2010 10:14
host - xxx.xxx.131.180 (?), 19.12.2010 23:47 "Len sa divím ľuďom, ktorí majú bezproblémové plynové kúrenie a teraz investujú do kotlov na tuhé palivá, boilerov, aku zásobníkov a ich inštalácii, zapracú si celý dvor drevom, ktoré kupujú, k tomu si kúpia na staré kolená mot.pílu, najlepšie dve(elektrickú+benzín),štiepačku a chvália sa koľko ušetrili..to už nehovorím o tých, ktorí kupujú drev.brikety, pelety a predražené dymiace uhlie. Myslím si, že by lepšie urobili, keby tie peniaze a čas investovali do zateplenia svojich domov, výmeny starých okien, príp.výmeny starého plynového kotla za kondenzačný, ale to už patrí inde..." S tymto s Vami nemozem suhlasit, pretoze znamy presiel z plynoveho kurenia na kurenie peletami, za plyn platil rocne cca 50 000 Sk, za pelety dal cca 25 000 Sk (samozrejme sa tam musia pocitat aj naklady na kotol,...), u kurenia drevom by bol este na nizsej cene za drevo, ale chcel mat pohodlie, myslim si, ze za drevo by dal cca 20 000 Sk (mozno aj menej) a pri cene kotla na pevne palivo cca 30 000 Sk, ho 1. rok stoji cca 50 000 Sk, ako keby kuril plynom, ale dalsie roky ma uz len ani nie polovicne naklady na kurenie, cize asi takto rozmyslaju ludia, ktori zarabaju cca 500 € mesacne (mozno aj menej)
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.131.180 (?), 20.12.2010 11:13
Myslím, že Váš známy to trochu skreslil...2kg peliet sa rovná výhrevnosťou 1m3 plynu, tzn.pokiaľ sa mu podarilo zohnať pelety po 5sk spotreboval ich 5000kg, plynu by bol spálil(aj pri starom plyn.kotli) 2500m3x(0,0403x9,5x30,126=11,53sk) to je28834sk a nie 50000sk... zabudol Vám povedať, že plyn si nechal, ohrieva s ním TUV a varí na ňom, prešiel do nižšiej sadzby a platí trochu viac za kubík plynu...,sám plyn zatiaľ nemám, ale poznám jedného mládenca, ktorý v novom dome platí za plyn 30eur mesačne, ako sám hovorí, fajčenie ho stojí oveľa viac...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.133.86 (?), 20.12.2010 10:54

Žiadny boiler nemontujte, zadarmo Vám ho totiž kotol neohreje. Ak chcete mať teplo v dome tak ako doteraz, budete musieť nejaké to poleno alebo lopatku uhlia prihodiť, alebo sa uspokojiť s nižšou teplotou v dome, to teplo na ohrev sa totiž niekde vziať musí. Boiler s vykurovacím hadom 200l oficiálne stojí niečo málo pod 500e, montáž - firma sa s vami nebude ani baviť pod 150e + príslušenstvo, keď to spočítate, tak pri dnešných cenách za tie peniaze kúpite 1300 m2 plynu a to nieje všetko. Ak nevykurujete bazén a neplýtvate 25m2 plynu na ohrev TUV mesačne Vám musí stačiť t.j. 375 SK, ak je cena dreva tretinová tak za drevo dáte 125 SK, rozdiel je 250 SK a to je Váš zisk brutto, investícia je 650e, t.j. 19500 Sk, mesačne ste zarobili 250Sk, investícia vrátená za 6,5r. Píšete, že chcete využívať boiler iba 1/2 roka, pretože cez leto nekúrite, tak 6,5r x2 pretože dve vykurovacie sezóny tvoria 1 rok riadneho využívania, tak to už ste na 13 rokoch... aká je životnosť boilera?...niekto možno len tých 13r. iný 15-20 rokov. Nepočítam prácu, štiepanie, prikladanie, zvoz dreva, píla, starosti, či mám nahriatu vodu, či nie... stojí Vám to za to? Možno niečo zarobíte... ale veľa to nebude, po rozpočítaní na deň zistíte, že to nieje ani na kofolu... Záver si urobte sám.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 21.12.2010 10:47
Bla bla bla, nejhorší je radit někomu jen z doslechu, ten 200l kombi bojler ohřeju aniž bych musel nějak navyšovat spotřebu paliva, ten kotel to ohřejvání bojleru ani necítí a už vůbec né když topím nonstop a při každém odbšru vody se hned dohřívá pokud tomu trochu GOU, ano pokud máte doma eury vytapetováno a jste zvyklý na konfort tak si myslete že je plyn nejvýhodnější ale pokud chcete trochu reálu tak si prosím zjistětě zdali obyčejní lidé přecházejí z plynu na pevná paliva a nebo z pevných paliv na plyn, proč asi???
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.96.4 (?), 21.12.2010 10:51

Souhlasím s vámi!

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.89.54 (?), 21.12.2010 11:32

To že to kotel skoro necítí máte pravdu, taky máte dobu ohřevu rozloženou do 24hod/den na rozdíl od plynu/elektřiny, ale že by to bylo zadarmo (nemusel jste navyšovat spotřebu paliva) - nenechte se vysmát. I ten kotel musí spálit víc paliva na ohřátí vody v bojleru, než kdyby tam bojler nebyl. Prostě zkrátka spotřebu paliva navýšíte ať se Vám to líbí nebo ne. Akorát to ve Vaší spotřebě na topení asi nebude tolik znát. Takže pokud tomu "trochu GOU", nemohl byste napsat takovou blbost.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.52.47 (?), 21.12.2010 11:42
Príspevok hodný obyvateľa jaskyne, ale aj ten vedel, že keď obloží steny kožušinami bude mať teplejšie a keď zje korisť sám deti budú hladné... Zákony o zachovaní energie platia pre každého, a je úplne jedno či chodil do školy, alebo poza školu... systém "nechci slevu zadarmo",prípadne "pospátku vpřed" patrí do histórie. Hlavne dbajte aby sa Vám pri rezaní a štiepaní nič nestalo, bola by Vás veľká škoda...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.52.47 (?), 21.12.2010 11:46
Samozrejme, to patrilo xxx.xxx.208.166,prepáčte zle to zaradilo..
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.238.113 (?), 21.12.2010 12:06
Máme kombinovaný bojler Tatramat OVK 120 a spokojenost.V topné sezoně se mi díky ohřevu kotlem sníží spotřeba elektřiny.Vychází to o 500kč měsíčně méně než když v létě ohřívám TUV elektřinou.Kotel to opravdu nepozná spíše bojler přispívá k ještě větší tepelné setrvačnosti systému.Když je opravdu zima tak topím téměř stáložár přikládám třikrát za den teplo pořád TUV teplá neustále.V přechodných stavech na jaře a na podzim zatápím kolem 16h.takže večer vodu na koupání máme pak než jdu spát zastavím ventil na bojleru aby se neochlazoval a voda vydrží až do druhého dne.Takže nevidím problém, když už ten kotel topí tak proč na něj nenapojit bojler.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 21.12.2010 13:00
Bláhová nevědomost... Váš malý bojler má 24hod spotřebu malého radiátoru i když o tom nevíte.Tazatel má plynový bojler, takže cena ohřevu poloviční proti elektrice, úspora pak minimální, cenu bojleru to nikdy nedosáhne
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.44.31 (?), 21.12.2010 15:09

Těžko hovořit o bláhové nevědomosti, neboť ti, kteří zde kladně odpovídají kombinované bojlery mají, a ti kteří doporučují plynový ohřev vidí jen zvýšenou spotřebu tuhých paliv. Přece bojler není ohříván 24 hodin, to je nesmysl. Tedy pokud je nahřátý a není vyčerpaný. V běžném systému je možný ohřev buď samotížně na malém okruhu např. Potom i nahřátý neregulovaný bojler vrací většinu horké vody zpět do kotle, nebo je ohřev přes čerpadlo, které má většinou termostat. Když poklesne teplota na topné větvi, tak se čerpadlo vypne. Neberu v úvahu systémy, kde se pořád zavírají ventily, občas se zaponeme, ale ty systémy, kdy je nahřátý bojler odstaven od ohřevu a tak se to opakuje. Např. já jsem to vyřešil přes zpětnou klapku na samotížném okruhu, takže bojler je ohříván jen tehdy, když je teplota na topné resp v kotli vyšší než v bojleru, neboť jen teplejší voda přetlačí chladnější. Tak se ten bod ohřevu může posunout na 30°C, nebo na 60°C, dle teploty bojleru a dál jsem na přívod instaloval termostatický ventil s odděleným čidlem, který má rozsah do 70°C. Tak mohu nastavit teplotu na bojleru v tomto rozmezí a nestane se, že se bojler přehřeje delším topením na např. 80°C, kdy hrozí nebezpečí spálení horkou vodou. Z toho plyne, že bojler není zdaleka taková zátěž pro kotel, jak se prezentuje, ale právě u tuhých paliv vhodný vyrovnávač přebytků energie. Samozřejmě, kdo kupuje dřevěné brikety 4500/tunu a snaží se ušetřit každou briketu, tak to je asi jiný pohled, jako topit dřevem ze samovýroby. Ale toto je už třeba zvážit u každého majitele kotle na tuhá paliva, zatím nevím o případu, že by teplou vodu dlouhodobě ohřívali plynem a současně topili v kotli na tuhá paliva. Třeba zde popisovaný stav, po instalaci kotle se řeší další kroky je běžný a vyřeší se v krátké době.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 21.12.2010 17:58
Pokud mezi bojlerem a kotlem cirkuluje horká voda tak jsou vždycky ztráty, temu nelze zabránit.Kdo má starý bojler již instalován pro toho je to jedno.Tazatel chce ale instalovat nový bojler, který se mu nikdy nezaplatí, když do teď ohříval TUV plynem za 5Kč denně..
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.44.31 (?), 21.12.2010 18:37

365x5 = zaokrouhlíme pro lepší počty na 2000,-Kč. Takže jen záleží na tom, kolik stojí palivo do kotle na tuhá paliva. Z tohoto pohledu by se nám to zaplatilo za 4 roky - dle velikosti bojleru a to neberu v potaz jednu zásadní okolnost, že takový systém lze rozšířit na ohřev solárním systémem. Mě také dříve říkali, že se nám studna vzhledem k ceně vody asi ani nezaplatí, snad jen ta výhoda, že máme svoji vodu.  A dnes je to po 14 letech v úplně jiné rovině, a to už bylo o dost dříve.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 21.12.2010 18:53
Pro lepší počty 8000:180:5 = 8,88 let, protože v letě topit nebude.To jsou počty kdyby dřevo kradl, když ho koupí, tak to bude 12-15let...
Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.95 (?), 21.12.2010 19:09
Pokud vycházím z toho, že se dá nadělat drobné dřevo velmi výhodně, tak není třeba krást a ještě v květnu je třeba přitopit a už v září, dle počasí i v průběhu tohoto období. Potom je ta návratnost o dost kratší a cena plynu je proti klestu hodně nejistá.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.236.208 (?), 22.12.2010 8:27

Mozem poprosit co je   8000

180

5

Aby som tomu spravne rozumel. Dakujem

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 22.12.2010 11:33
Pro upřesnění: Nejlacinější OKC 125NTR(bez topného hada, bez možnosti el.ohřevu) 7689Kč+dovoz+montáž+připojení otop.vody+připojení TUV),cenu ať si určí každý kolik bude chtít 180dní je počet dní v roce, kdy si pan bude nahřívat TUV tuhým palivem 5Kč je cena plynu za den, který by pan nespálil, kdyby v ten den topil tuhým palivem(vlastní skušenost) Cena tuhého paliva 0 Kč..
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 22.12.2010 11:55
Ještě dodatek předpokládám že označení 125NTR je obsah 125l? Pokud ano tak já mám obsah 200l tak že je to zase trochu o něcem jiném
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.129.101 (?), 22.12.2010 12:33
Přesně tak, odpovídam tazateli na jeho dotaz, ne Vám, jemu ten objem stačí, dle dotazu... a je to nejlacinější varianta+dřevo zdarma..
Připojit reakci

Boiler

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (539) - xxx.xxx.192.100 (?), 22.12.2010 8:39

V roce se netopí jen 5 měsíců, ale tak 8-9. V dobře zatepleném domě to může být míň, ale do toho se obvykle nepořizuje litinový kotel.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 22.12.2010 9:37
Opět diskuse o ničem alespon´ od lidí co tento způsob nikdy nevyužily a nikdy je nějaká návratnost nezajímala, ptám se proč to tedy rozpitvávají když mají pouze teoretické zkušenosti a ještě z doslechu, obzvlášt´kolega ze SR co se domáhá pozornosti s argumenty z doby ledové, neznamená že když platí Eurem je také Proevropský, reagoval jsem na dotaz o kombi bojleru versus plynobojleru z vl.zkušenosti a zkušenosti švagra který ochotně přešel z plynu na pevná paliva, takže se opět ptám oněch prosazovatelů plynu na co se více přechází, z plynu na TP nebo naopak?Pokud se vrátím k navýšení spotřeby paliva pro ohrev boljeru tak je to navýšení jen v teoretické hranici protože jsem i jeden rok když mě odešlo u smaltovaného prvního bojleru topné těleso a nedařilo se mi sehnat peníze na nerezový tak jsem měl naprosto shodnou spotřebu paliva jako když jsem tu vodu rok před tím ohříval, ano najdou se štourové co řeknou že není zima jako zima atd, ale ta úspora oproti ohřevu elektřinou je markantní a o návratnosti investyce nemluvě, nikomu svoji zkušenost nenutím, kdo toto provozuje tak ví o čem je řeč a kdo chce za každou cenu být teoretickým oponentem, necht´ jim je a je na každém co si sám vybere.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.89.54 (?), 22.12.2010 9:58

Vidíte a Vaše úvaha o spotřebě paliva je také o ničem. To že jste měl stejnou spotřebu přece neznamená, že TUV ohříváte úplně zadarmo. Já to vidím u sebe, po zateplení výrazně klesla potřeba tepla na topení a protože spotřeba TUV zůstala stejná, je už poměrně dobře vidět rozdíl, pokud pustím na den dva pouze elektrický ohřev bojleru. Samozřejmě těžko mohu přesně vyčíslit, kolik je ohřev TUV a kolik topení.  Nejsem teoretický oponent, ale nemohu "přenést přes srdce" jako technik, když vidím napsáno, že ohřev TUV přes topení nic nestojí. A také nikomu nic nenutím, každý ať si ohřívá vodu dle libosti. Petr

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 22.12.2010 11:50
Tak aby Vám to náhodou neutrhlo srdce, tak dvě teoretické úvahy, spokojím se s teplotou o 1 stupen´ nižší a tuto úsporu z dlouhodobé vyzkoušené spotřeby na můj dům věnuji do bojléru-úspora za stejné náklady, za druhé, z vyzkoušené spotřeby samotného uhlí 50q za sezonu á220Kč/q =11000kč, počet topných tělesi s bojlérem je 14 tzn.praktická spotřeba v Kč na 1 těleso je 722Kč/sezona, počítal jsem sezonu od půl listopadu do půl dubna ale u nás je to určitě déle ale aby mi tady zase někdo netvrdil že sezona je kratší ale i tak 722 : 5= 144Kč/měsíc na ohřev vody z 20 na 60stupnů každý den což se mi nikdy nestalo protože se průběžně dohřívá takže pro pány detailisty si dovoluji trvrdit že náklady chcete li nepřekročí 100kč/měsíc což považuji za zadarmo oproti elektřině, úmyslně jsem uváděl pouze uhlí i když už dosti dlouho kombinuji uhlí, dřevo,štepku a jsem na spotřebě 35q uhlí ale zase by někdo namítal cenu dřeva a to mám z vl. lesa ale zase ta cena práce... prostě pro mě je ta cena ohřevu TUV tak malá že to považuji za zadarmo
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.89.54 (?), 22.12.2010 13:05

Aha, tak tímhle jste mě dostal...  Na to nemám, omlouvám se. Petr

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.47.145 (?), 22.12.2010 15:06

Tak to doma máte Perpetum mobile. Hned volám do Stockholmu, Nobelova cena už na Vás čeká. Fyzické zákony popíráte jak teoreticky tak prakticky. Obyčejní smrtelníci mají obvykle spotřebu na ohřev TUV za celý rok cca 6192 kWh/rok. To je při optimistivkém pohledu na věc asi 1600 kg hnědého uhlí při účinnosti kotle 75%. Pokud topíte uhlím půl roku jak píšete, máme hned 800 kg uhlí a to je cca 2000 Kč.

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.125 (?), 22.12.2010 15:42
To je teoreticky pravda, u dřeva je to navíc o hodně levnější, ale hlavně kotel na tuhá paliva, zde U26 při rozložení výkonu delší dobu topí při lepších podmínkách spalování. Nikomu se nepovede přesně přiložit a potom je přetápění, kdy se více větrá, nebo dlouho tlumí kotel. Tato energie je využita neekonomicky a navíc je kotel v nevhodném režimu, problémy to způsobuje i u údržby komína. Při správném zapojení je nepřímotopný ohřev vhodným doplňkem kotle na tuhá paliva. Správné zapojení znamená nejprve ohřev místností, potom TUV a dle potřeby priority změnit, dle momentálních požadavků. V konečném důsledku se ohřevem TUV zvýší účinnost kotle a to nijak málo, neboť se ohřev doplňuje s topením. Zejména vhodné pro předimenzované kotle.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.239.240 (?), 25.1.2011 19:41

Dobrý večer p. J.S. prosím o radu, protože Vás na tomto foru považuji za rozumně uvažujícího člověka s dobrými nápady. Pročetl jsem si diskusi ohledně pořízení bojleru a z toho co jsem si tady přečetl, kde se všichni jen dohadují jsem nedospěl k rozhodnutí jestli si pořídit nový nepřímotopný ohřívač vody (bojler), který jsem si chtěl do současné doby pořídit. Můj současný stav je takový - vytápění nezatepleného RD o dvou byt. jednotkách kotlem U26 (topivo hnědé uhlí -odhoříváním shora a poté dřevo samovýroba), ohřívání vody plynovým bojlerem, kdy plynem i vaříme (roční spotřeba plynu v korunách za ohřev vody a vaření je cca 13.000,- Kč - cca 3 kubíky denně). V domě bydlí 4 dosp. osoby a dvě děti. Chtěl bych pořídit nekombinovaný bojler 160 l nebo 200 l a tento používat v době, kdy vytápíme kotlem na tuhá paliva cca 5 měsíců (na přechodné období krbová kamna). Toto jsou informace, ze kterých vycházejte. Když jsem si to tady přečetl a při psaní dotazu trochu počítal, tak začínám zvažovat jestli se to vůbec vyplatí. Děkuji za vaší odpověď David.

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.118 (?), 25.1.2011 20:07
Není to snadné se shodnout a většinou se každý snaží poradit podle sebe, což je z jeho pohledu nejlepší a ten kdo chce poradit má jiné podmínky a tak je to nejasné, jak to bude nejlepší. Vycházel bych ze stavu současného ohřívače, jeho cca zbývající životnosti, ceny současného ohřevu, požadavku celoročního provozu a investice - výhodnost, návratnost. Ve Vašem případě odhaduji náklady vaření/ TUV na 3000/10000Kč cca. Výhoda celoroční provoz bez obsluhy, nevýhoda náklady na ohřev. Nepřímotopný ohřev během topení v kotli pokryje cca 70% ročního ohřevu t.j. 7000,-Kč, ale mínus dle ceny tuhých paliv 500-2000,-Kč. Úspora je cca 5000,-Kč, ty 3000,-Kč nechávám na plynový ohřev mimo topnou sezónu a je možné v chladnějších letních dnech přitopit a ohřát TUV. Dle stavu plynového ohřívače lze pořídit kombinaci s elektřinou u nepřímotopného bojleru, ale el. ohřev je dražší, nepřímotopný ohřívač lze využít výhledově k solárnímu ohřevu. My máme nepřímotopný ohřev přes 20let a ke kotli na tuhá paliva je to ideální zachycovač přebytků výkonu, jen správně zapojit, aby se spotřeba rozložila. Vycházím z období září začátek května, kdy se už ještě přitápí. Výhody dostatek teplé vody, úspora za ohřev, nevýhoda musí se topit v kotli na tuhá paliva
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.239.240 (?), 26.1.2011 1:09

Plynový ohřívač je stáří 12 let, takže je možné že se bude muset za nějakou dobu vyměnit. Ńechtěl bych bez tohoto fungovat a určitě bych ho vyměnil, ale myslel jsem, že v době, kdy budu topit tuhými palivy, tak se něco ušetří oproti ohřevu plynem. Pokud si myslíte, že ohřev vody plynem jak jsem Vám uvedl je proti ohřevu novým zakoupeným bojlerem v hodnotě cca 12000,- Kč s prací vyhřívaným tuhými palivy vyhodnější než bojler vyhřívaný plynem, tak dejte jasnu odpověď, já budu za tuto rád. Každý člověk chce ušetřit nějakou korunu pokud je to možné. Odpověd pro pána, který byl nejvíce napadán jedním diskutujícím ze Slovenska, a který se opětovně ptal všech diskutujících na otázku, jestli lidi přecházejí z tuhých paliv na plyn nebo z plynu na tuhá paliva, a nedostal odpověď, protože si každy mele své a nechce vidět současnou realitu, která je faktem. Takže jako jediný bych odpověděl, že tuto téměř statistiku sleduji na plynofikované vesnici Moravskoslezský kraj o cca 1200 obyvatel téměř dva roky (od r. 2009), kdy situace se během posledních dvou let změnila ve prospěch 95 procent topení tuhými palivy oproti topení plynem a toto se nikdy již nezmění, protože doby plynu, kdy člověk nemusel nic dělat a měl relativně levné teplo již je dávno pryč. Každý bude v současné době, která je dobou o přežití hledat ten nejlevnější zdroj  vytápění a ne se zaměřovat na komfort a prim 21 století jak uváděl některý z diskutujích, myslím ze Slovenska. Samozřejmě se nechci přít s majiteli rodiných domků, kteří své domy postavili z materiálu zaručujícich nejlepší tepelné izolace, kterých jsou v porovnání s normálními (staršími) nemovitostmi neporovnatelné, ale těchto domu je myslím dle mého úplně laického odhadu 20 procent. Na závěr bych chtěl říct, že současný trend se určitě nezmění. To je můj názor a díky p. J.S. za odpověď. David

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.45 (?), 26.1.2011 6:15
Já jsem odpověď uvedl, orientační roční úspora 5000,-Kč a to jsem počítal na tuhá paliva 2000,- za např koupené 2 metry dřeva. Neznal jsem přesně investici do nepřímotopného bojleru. Pokud je to 12000,- tak návratnost je cca kolem 2,5 roku a jestli máte dřevo - odpad za nižší cenu, tak dříve. Nepočítám práci u tuhých paliv, ale s tím každý počítá, že svoji práci a čas u tuhých paliv zhodnotí ve vyčíslitelnou úsporu. Ten trend je všude stejný a kdo může topí jinak, než el, plynem. Jsou lidé, kteří Vám u tohoto budou argumentovat tím, kolik to zabere času a práce a tím je to nevýhodné. Ale oni prosedí ten čas a daleko víc v hospodě, u televize, nebo jej nemají, neboť musí být v práci, nebo vymýšlejí pohybové aktivity. To si každý musí zvážit co chce a co nemůže dělat. Kdo chce komfort a nevadí mu cena, toho nepřesvědčíte.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.130.3 (?), 26.1.2011 8:12

Já jsem kombinovaný boiler koupil na podzim. Jedná se o 150L Tatramat a lituji že jsem nekoupil ještě větší 200L. Doma topím pouze tuhými palivy dřevo/uhlí a myslím si že už teď se boiler zaplatil. Stál nás cca 8tis. (330 e).

Pro srovnání jsem jel pouze na elektřinu (noční) a těch 150L se nahřálo zhruba za 4hod, když jsem nahříval pouze kotlem byla horká voda za hodinu. Mám systém kdy mohu zvolit jen samotíž (do boileru teče horká pořád), když uzavřu jeden ventil mohu jet na čerpadlo a topit i ve sklepě, když klesne voda pod 70°C čerpadlo se vypne a topí se zase do boileru, je to výhoda, mohu v něm akumulovat přebytky tepla, celá soustava se chová klidněji a vyrovnaněji než když jsem boiler neměl, lítala teplota nahoru dolu a tím zásobníkem se to uklidnilo.

Přes léto jej napojím na solár a bude teplá voda zadarmo. Dřevo mám za pár korun - ale je s tím práce což mi nevadí, prostě to patří ke koloritu vesnice, přijdou kamarádi nebo rodina, pomůžou mi, dáme po pulečce a když je hotovo tak zajdem na pivo a je sranda... co jiného bych dělal? Seděl u televize? To mě nebaví, já jsem raději venku.

Wajgl

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.240.70 (?), 10.11.2012 19:04

Urcite se bojler pripojit na U 26 vyplati, je uplne jasne ze pokud je prebytek tepla tak tim prebytkem ohrejete alespon vodu v bojleru a ne ze se priskrti klapka a teplo jde vlastne do komina... At si tady rika kdo chce co chce U26 me predehriva vodu samotizkou v bojleru OKC200 ktera jde potom do plynoveho a tento plynovy bojler nemusi zamozrejme ohrivat vodu treba z 20-60C ale treba z 40-60 coz je sakra rozdil ve spotrebe plynu...

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.210.75 (?), 10.11.2012 19:19
Několikrát jsem slyšel, že ohřev TUV je ročně cca kolem 8t v el. Někdo používá kotel na ohřev užitkové vody celoročně, ale i polovina této částky je velmi zajímavá. V plynu to vychází o něco méně, ale zase je to plynový spotřebič s odvedením spalin a pod. Já v napojení bojleru na ohřev kotlem přes výměník vidím samé plusy, pokud nevadí topit v kotli.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.153.222 (?), 22.12.2010 14:43
Neviem, koho ste mysleli "kolega ze SR",pokiaľ ste mysleli mňa,..je ťažké diskutovať s ľuďmi ktorí okrem zádrapčivosti (jízlivosti) a zlomyseľnosti žiadne argumenty nemajú... myslím si ale keby ju speňažili, mohli by si nakúpiť uhlia a dreva aj na dve zimy..a nemuseli by tu také úbohosti písať...
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.153.222 (?), 22.12.2010 14:50
To je reakcia na xxx.xxx.208.166 z 22.12.2010 9:37,zle to zaradilo..
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 22.12.2010 17:26
Pro pana ze SR.Pokud jste 5247 tak jste to četl správně, jelikož ale zde máte jiné číslo tak nevím proč na to reagujete, mimochodem pokud jste četl dobře tak argumentů jsem napsal dost ale nikoho jsem nenutil aby se jimi řídil, také stále čekám od kritiků mojich argumentů jak je to s tím přechodem z pevných paliv na plyn? Asi býdné, že?Pro pána co psal o perpetu mobile proč nereaguje stejně na tvrzení o ohřevu TUV plynem za 5Kč deně jak zde někdo uváděl, pokud bych to převedl na topné tšleso jak zde také kdosi uváděl /že o tom prý ani nevím/ tak by asi celá republika netopila ničím jiným.Takže se omlouvám všem co doma mají kombi bojlér a defakto je jím jen přítěží v nákladech aby se ho zbavily a přešly na elekřinu nebo na plyn protože jste se zde vlastněne ani nic jiného nedozvěděly, Plynu a levnému vytápění s ním zdar.
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.153.222 (?), 22.12.2010 17:37
No comment..
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.30.212 (?), 22.12.2010 22:07

Keď to nejde výpočtami, tak musíme nato ísť inak, musíme znížiť úroveň diskuzie ešte nižšie a vysvetliť to primitívnejšie, chcem sa opýtať, prečo kupujete vajcia, mäso, maslo... to všetko sa dá získať lacnejšie, chovajte slepice, prasce, kravu... toto všetko budete mať za nižšiu cenu ako v obchode, nerobíte tak??...prečo asi?... aha, kto by to v 21. storočí robil však?kvôli pár ušetreným korunám to nemá zmysel a ešte tie vstupné investície... ak hovoríme o ohreve vody plynom v malom pre rodinu (nie vykurovanie domu)...je tak lacné (môj prípad cca 11 eur mesačne priemer), že ma ani nenapadne vo sne sa zaoberať myšlienkou robiť to inak... niesom boháč, sme 4 členná rodina, zarábam priemernú mzdu.  O akom komforte to píšete? Mať teplú vodu dome nonstop, bol štandart už v 50. rokoch minulého storočia aj v Československu. Ohrievať vodu drevom je lacnejšie, súhlasím, ale ten rozdiel je tak malý, že je to vlastne zadarmo - vaším slovníkom. Povedzte manželke, že idete robiť investíciu, kde sa budú vracať peniaze po 250 SK mesačne za 13 rokov a pošle vás... viete kam...

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 23.12.2010 19:16
Lehounce za mnou pokulháváte, nás je doma 5 z toho 3 děti na VŠ takže pokud máte zájem tak si někde zjistěte co stojí 1 rok 1 člověka na VŠ pak si to znásobte 3 a něco Vám vyjde a to je cena 1 roku, dva kluci jsou ve 4 ročníku a ten 3. je v 5 ročníku, není to na vaše počítaní moc náročné?To je ten začátek toho šetření, Vám to ale nic neřekne protože jste to kombiohřívání nikdy nezkusil a jen střílíte od boku, ani ta historie VÁM nejde protože jak píšete tak v 50. letech byla teplá voda docela komfort a né standart, úroven´ diskuze tady snižují právě názory které nikdo nezkusil v praksi ale nikoho za to nenávidím, nebojte,beru to demokraticky a kdo to provozuje tak dobře ví jak to s tou návratností je, přeji Vám trvale teplou vodu
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.96.4 (?), 23.12.2010 19:51

Zdravím všechny. Odpovídám na první dotaz ohledně namontování boileru a ohřívání teplé vody pře U 26. Už nějakou dobu vytápím dům kotlem U 26 5 článku a jsem nad míru spokojen! Leos na jaře jsem koupil kombinovaný boiler Dražice 160 l. Do té doby jsem teplou vodu ohříval plynem obsah 80 l stáří kolem 10-ti let spotřeba plus mínus 50 m3 plynu měsíčně. Parktát se stalo, že se dcera koupala a teplou vodu vycébrala a my pak museli čekat než se voda ohřeje a to se teď nestane, kotel mi jede mezi 70-80 C a voda v boileru se ohřeje skoro hned. Možná kdybych zainvestoval do novějšího plynnového ohřívače spotřeba by byla menší. Teď ohřívám vodu přes kotel a jsem spokojen. Montáž, materiál a boiler přišlo na 13000 Kč, návratnost je do tří let a to je slušný. Spotřeba dřeva je zanedbatelná U26 mi jede nonstop, tak teplá voda je k dispozici pořád. Z kotle jde vřelá voda do boileru přes čerpadlo, které ovládá termostat v boileru. Když je odběr teplé vody termostat dá povel a čerpadlo sepne a začne ohřívat vodu v boileru, jakmile je voda v boileru ohřátá na požadovanou teplotu, tak čerpadlo vypne a tak to jde pořád. Pak mám na výstupu kotle přidělán příložný termostat, který při 60 C sepne nebo vypne, tak aby nedošlo k ohlazení vody v boileru. Z mé stránky jsem spokojen. S pozdravem Dušan

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.208.111 (?), 23.12.2010 20:34
A když máte na takový bojler napojenou myčku a pračku, tak je to ještě výhodnější. Občas je třeba v zimě něco rozmrazit, třeba zledovatělý vjezd do garáže, nebo napojit myčku a tak se využití zvyšuje a návratnost zkracuje.
Připojit reakci

Boiler

Jiří Kohoutek (399) - xxx.xxx.211.38 (?), 23.12.2010 20:45

Napíši to krátce, mi co kombi boiler používáme víme o čem to je, ostatní ať klidně mlátí argumenty, nás stejně nepřesvědčí!...

Ono to trostě není jen o počtech a ekonomice,ale o životě jako takovém...

Kdo chtěl tak pochopil a ostatní mohou dále rýpat a řešit věci dávno vyřešené....

Připojit reakci

Boiler

Jirka Suchý (137) - xxx.xxx.180.10 (?), 23.12.2010 23:35

taky mám kombinovaný bojler (200l) ale bouhuzel si dalsi nekoupim. vysolit 10 tisic s návratností 10 let- to bych byl blazen. je to jak ten anway. 10% sleva za 1000kč vstupního poplatku. kdo neumí matematiku, tumu se to líbí.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.174.192 (?), 23.12.2010 20:54

Ďakujem za podrobné informácie o vašej rodine, nabudúce pošlite aj dátumi narodenia detí. Ja viem, že štandart teplej vody ešte do niektorých miest v Českej republike ešte poteraz nedorazil (kde pán býva) ospravedlňuje vás iba to ak nemáte dostupný v lokalite plyn. Mám kombiohrev DZD 160l s kotlom na TP používam ho sporadicky pár-krát do roka, mám aj kondenzačný plynový ohrev, objektívne to dokážem dosť dobre posúdiť, ten "doslech" od Vás by som dal trošku bokom ak dovolíte. Ja samozrejme chápem, že ak máte študentov doma a napätý rodinný rozpočet tak chýbajú aj dve-tri-stovky, alebo sú všetci športovci a sprchujú sa 3x denne a máte veľkú spotrebu, tak beriem späť, ten rozdiel je potom väčší. Na Slovensku sa už koncom 50-tych rokoch spúštali prvé centrálne zdroje tepla. Bytové domy sa začali hromadne stavať niekedy od roku 1956, ktoré už boli k týmto zdrojom pripojené, v Čechách ešte skôr, pozrite si na nete kedy si v Prahe ľudia umývali ruky teplou vodou bez toho, aby držali v hlave, či majú nabitý bojler alebo chladný. Ak máte dostupný plyn, nič vám nebráni pripojiť a vyskúšať si to, porozmýšľajte o tom. PS: Odkážte študentom, nech chodia na brigády, tie drobné na ohrev vody Vám potom chýbať nebudú.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 24.12.2010 10:27
O, promin´te mi to, já zapoměl že Vy jste ze SR, Vy jste úúúúplně někde jinde s úrovní nežli my, jen si vzpomen´te když Vám soudruzi v Moskvě zavřely kohoutek jak jste se klepaly, ne nebudu zde šířit nějakou nadřazenost nebo podřazenost, beru Vaše názory jako majetnějšího člověka co má rád pohodlí a širokou škálu plateb inkasa a dům plný ohřívačů všeho druhu, mějte hezké vánoce a hlavně stálý přísun plynu v Novém roce
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.208.166 (?), 24.12.2010 10:38
Pro pana Suchého, je mi líto že se Vám nedaří zdárně využívat kombinák ale jste opravdu přesvědčen že jeho nekvalitní funkčnost je v něm?Jediné co Vám mohu dát za pravdu je že kdo nechce použít k počítání všech 5 prstů tak se nemůže dopočítat, pokud by jste byl zdílnější se svoji nespokojeností -důvody, tak by jste zde určitě potišil oponenty a nebo by jste zde našel třeba i pomocnou radu,
Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.100.238 (?), 5.5.2011 14:24

Mám ležatý kombinovaný bojler 150L z DZD zapojený na kotel U26 v jeho těsné blízkosti. Přestože chápu ty lidi, kteří na základě fyzikálních pouček správně uvádějí, že ohřev TUV není zadarmo, musím napsat toto: Z vlastní zkušenosti vidím, že ten bojler stabilizuje teplotu vratné vody a kotel se zapojeným bojlerem spálí za den při obdobných podmínkách stejně nebo dokonce míň dřeva. Proč? Myslím, že je to tím, že bojler funguje jako tzv. kotlový bypass předehřívající ze svého výstupu vratnou vodu do kotle. Stabilní vyšší teplota vratné vody způsobuje, že dusivka kotle se drží více přivřená, kotel méně dehtuje a topení tedy probíhá s o něco vyšší účinností. Hlavně je to vidět při zátopu, když je bojler od minula ještě nahřátý. Toto je hlavní plus bojleru na tzv. malém okruhu. Mělo by ale platit to, že bojler není nikdy úplně vychlazený. My doma ten bojler za den nikdy úplně nevyčerpáme. Protože tyto podmínky jsou u nás splněné, spálíme při ohřevu TUV stejně nebo méně dřeva. Z toho bych vyvodil, že to máme zadarmo nebo dokonce s malým plusem. Ale pozor, protože tyto věci je těžké vyčíslit dopředu (praxe vs. teorie), tak návratnost investice stejně jen odhaduju. Odhaduju, že pro období 6 měsíců topné sezony to vychází při naší spotřebě TUV jako denní úspora asi 0,5 m3 plynu odpovídající úspoře cca 1400 Kč za rok. To by mohlo při tehdejší ceně bojleru cca 7000 Kč odpovídat návratnosti 4-5 let oproti celoročnímu ohřevu plynem. U nás to ale nebyla jen ekonomická stránka věci, ale hlavně pohodlí - TUV v topné sezoně jako příjemný vedlejší produkt k topení dřevem.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.75.172 (?), 16.8.2011 14:55

Viete mi niekto spočitať kolko kw elektr. energie miniem na ohrev 150l bojlera z teploti 10,5stupna na 80stupnov?

Připojit reakci

Boiler

Pavel.2 (31) - xxx.xxx.128.225 (?), 16.8.2011 21:38

Dle vzorečku by to mělo být 12kWh viz Průtokový ohřev TUV - zásady návrhu

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.87 (?), 17.8.2011 8:43

Dakujem za vypočet. Ten odkaz na vypočet je super.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 13:41

Dobry den. Rozhodujem sa pred kupou obojzivelnika do novostavby, dvaja dospely. Obojzivelnik chcem pouzivat v zime - liatinovy kotol na tuhe palivo + aku 1000l a v lete na elektiknu cize kombinovany. Zaujal ma tento produkt :   http://www.dunaj.sk/product.php?zb_index=1092125

Myslite si, ze je to dobra volba?  Dakujem za odpovede

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.191.186 (?), 8.1.2012 13:50

Volba velikosti je v pořádku, vždy se s nějakou rezervou počítá, asi neplánujete solární systém, potom by byl objem malý. Podívejte se na http://www.dzd.cz/cs/kombinovane-ohrivace-vody-zavesne-svisle/#okc160 tento odkaz. Tepelné ztráty jsou u nejbližšího objemu značně nižší. Ale neznám cenu a dostupnost u vás.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.249.198 (?), 8.1.2012 13:51

Při ohřevu topnou vodou je výkon okolo 30-35 kW. Zpravidla na noční (NT) proud je topný výkon 2 kW. Na konec budete topit do akumulátoru i v letních měsících protože noční akumulace není to pravé ořechové.

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.191.186 (?), 8.1.2012 13:55

Přece v přechodném období, nebo i jindy nemusí vždy nabíjet aku, pokud nebudou chtít a jen ohřejí bojler trochou paliva, záleží na tom, zda to systém umožňuje, ale nevidím v tom problém. Pokud zase el bude ohřívat TUV, tak je třeba pouze vyřešit, dle umístění bojleru, aby se přes výměník neohříval topný systém.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 14:34
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.191.186 (?), 8.1.2012 14:49

Třeba, ale tento není kombinovaný.

Připojit reakci

Boiler

Jaroslav (67) - xxx.xxx.167.65 (?), 8.1.2012 17:44

Hľadajte aj výhodnejších predajcov. http://www.najnakup.sk/Porovnaj_ohrievace-vody_DRAZICE-OKC-160_199341.html Tí, ktorých ste priložili sú akosi vysoko. Pred Vianocami som musel meniť bojler. Kúpil DZD OKC 160. Som s ním spokojný a cena bola prijateľnejšia. Jeden nedostatok by som ale Dražiciam vytkol. Na svojich stránkach píšu, že už roky robia bojlery s rovnakými rozmermi a pripojením, aby výmena bola bez problémov. Preto som objednal ten istý typ ako som mal. Žiaľ. Nepasoval ani jeden rozmer závesov na stene ani pripojovacích trubiek. Vraj len u tohoto typu to zmenili už dávnejšie, ale informácia nikde. Aj napriek tomu doporučujem. 

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 19:40

...este jedna otazka. Aky je rozdiel medzi piamym a nepriamym ohrevom TUV a nasledne vyuzitie v domacnosti? Dakujem

Připojit reakci

Boiler

J.S. (7367) - xxx.xxx.191.186 (?), 8.1.2012 19:46

Přímý ohřev je např elektrickým topným tělesem, nepřímý ohřev je přes výměník v bojleru a do výměníku proudí voda, která se nemísí s vodou v bojleru a je ohřátá např kotlem na tuhá paliva, plynovým kotlem, solárním systémem a pod.  Využití v domácnosti mají oba způsoby ohřevu, pokud je nějaký ekonomicky výhodný zdroj  - např kotel na dřevo, nebo solární systém, je velká úspora při nepřímém  ohřevu teplé vody.

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 19:53

Dakujem. A uz fakt posledna otazka. Aky je rozdiel medzi :

DRAŽICE OKC a Tatramat VTI

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 19:56

sorry VTI nema spiralu

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.40.197 (?), 8.1.2012 20:18

mohu doporučit dražice mám je 20let a bez problémů.maj kvalitní ocel a dobrou tep.izolaci mám okc 200l a přemýšlím na léto solár TUV a taky bych též koupil dražice 2NNTR SOL 300l martin

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 8.1.2012 21:25
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Boiler

Jaroslav (67) - xxx.xxx.167.65 (?), 8.1.2012 21:43

Pre dvoch dospelých stačí aj 160 l. Ak bude 180 l je to len dobre, a pri použití soláru dokonca aj výhoda. Ja si ale myslím, že tento typ s plochou výmenníka 1 m2 je zbytočný. 

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.201.216 (?), 8.1.2012 21:52

OKCV 160,180,200 POUZE 2cm - muzete nim vytapet kotelnu!!!

Připojit reakci

Boiler

host - xxx.xxx.37.150 (?), 10.1.2012 20:14

...este vas chcem poprosit o prehodnotenie tejto znacky . Dakujem

http://do1108800.daemos.domains.sk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=14&Itemid=35

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Okouřené sklo629.8.2014232
Galmet - automatický kotel EKO-GT 17M10329.8.201463352
Verner p25 -Brikety029.8.201480
Dakon, Viadrus přestavba na hořák Ling28328.8.2014383209
Přestavba kotle na automat123528.8.2014787320
2 měsíce odpojený kotel 628.8.2014458
Tak komína 220927.8.201448325
Kotel opop h412 - nefungujou pojistky827.8.2014372
Akumulační nádrž - prakticky57526.8.2014228541
Prosím o pomoc s výběrem automatu124.8.2014210
Délka kouřovodu1723.8.20141513
Viadrus U28 6522.8.201450720
Izolovat vyvložkovaný komín?1522.8.2014691
U 28 v provozu2721.8.20147660
Připojení bojleru dražice k topení 120.8.2014262
Modratherm Zeus, Zeus pyro720.8.201412869
Kouř zpětně přes podavač do nasypky119.8.2014172
Viadrus Lignator11518.8.2014114267
Koks do automatu benekov c 26117.8.2014205
dehtování kotle viadrus65816.8.2014614262
Kotel H418 a cisteni7414.8.201473720
Kotol Ladan214.8.2014616
Atmos DC 25 GS s 2000l AKU2813.8.20143981
Jakou aku?1813.8.20142183
Automatické kotle FLORIAN 1311.8.20146519
Polský automatický kotel Ogniwo Eko plus 25kW5811.8.201432134
Polský automat kotel OPAL 5610.8.201425306
Akumulační nádrž869.8.201417865
Prosím o radu Verner P2538.8.2014507
Automat Dakon FB 2 25, nebo jiný? Buduji kotelnu88.8.2014960
Izolacei akumulacni nadrze76.8.20141029
Zapojení systému UT na samotíž i s čerpadlem 56.8.20141749
Mokrý koks52.8.2014918
Nástavec - zvětšení násypky na kotel opop h412131.7.2014294
Jaké uhlí do automat.kotle?3231.7.20147768
Fréza na dehet1328.7.20142158
Životnost kotle H 513826.7.201425618
Jaký kotel na tuhá paliva?5224.7.201473090
Regulace kotle U24 podle teploty spalin11823.7.201439710
Výpočet tepelných ztrát a potřebný výkon kotle2519.7.201428319
Viadrus U 26 přestavba a dým do kotelny317.7.2014942
Kamna na chalupa výběr a lázeňská kamna do koupelny815.7.20141272
Který VIADRUS U24, U26eco nebo U28?3215.7.20146979
Schema zapojenia 1715.7.20143699
Univerzální hořák1014.7.201419401
Zapojení automatického kotle Topmax214.7.2014347
Regulace automatického kotle110.7.2014451
Hlavice hubo39.7.20142102
Teplota komína53.7.20141107
Benekov c26601.7.201420148
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014