DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Informace o serveru  |  Reklama na Energoportál.cz  ||  Úvodní stránka  
Diskuzní fórum Inzerce Magazín

Diskuze
> Biomasa > Zkušenosti s kotlem Verner V140 Extra

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím mám V210 od začátku února 2014 a mám... , marko250, 23.7.2014
Prohlédněte si konstrukce více kotlů na dřev..., host, 14.2.2014
Dobrý den také mne čeká výměna ot..., host, 14.2.2014
Dobrý den,  topím cca měsíc ..., host, 2.1.2014
Já si myslím, že zákazník chtěl oje... ..., host, 23.4.2013

Zkušenosti s kotlem Verner V140 Extra

host - xxx.xxx.214.214 (?), 24.2.2010 20:57, počet návštěv: 76948
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jestli již má někdo první zkušenosti s novým kotlem V 140EXTRA? Auditor mi vypočítal tepelnou ztrátu RD po zateplení 14cm polystyrénem 10kW. Kotlů na dřevoplyn pro uvedenou ztrátu na trhu moc není. U zmiňovaného kotle mě celkem překvapuje malá násypka. Nerad bych ale přikládal co 2 hodiny. Uvažuji i o akumulační nádrži.

Děkuji za postřehy.

Tomáš.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.99 (?), 2.6.2010 11:18
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den Tomáši

Podařilo se Vám získat nějaké informace, reference? Mám stejný problém jako Vy. Koupil jste ten kotel? Hledám na všech diskusích ale stále nic.

Zdraví

Dalibor

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.150 (?), 5.6.2010 22:53

Zdravím vás, taky koukám po novém zplynovacím kotli abych využil "zelenou"
 tento si myslím že je to to nejlepší na dřevoplyn za rozumnou cenu po odečtení dotace co lze koupit, líbí se mi odtahový ventilátor nekouří tolik jako s tlačným ventilátorem, a snížení jeho otáček při překročení jmenovité teploty spalin, malá vodní nápln-rychlý náběh, snese nižší teplotu zpátečky, jen ta menší násypka ale po většinu top.sezony by to nemelo vadit, ta výpočtová ztráta je snad na mínus 15,to je sotva tak 14 dní za zimu, většinu sezony vám vydrží hořet 6hodin na 50% a pak by měla zbýt vrstva dřev. uhli aspon 6hod tak přijdete přiložíte a jedete dál, žadný zátop to zní dobře, na kusový dřevo dobrý, na ty sypký paliva si myslim že se to bude v násypce občas zasekávat proto je v návodu že ho musíte kontrolovat, ten návod si stahněte je na stránkách výrobce, a ted je nově trošičku upravený, je tam lépe popsaná regulace i spotřeba se tam objevila sice se mi zdá nějaká větší, ale výrobci se rádi krejí, ono taky někomu stačí v obýváku 21 a někdo musí mít 25 a to je rozdíl ve spotřebě.

Pokud vyřešíte jak pokrýt topení na těch pár dní s mrazy a nevadí vám polínka 33cm tak si myslím že dobrý no a pokud máte dost peněz tak jedině Guntamatic BIOSMART.

Násypka na celý den, styl odhořívání do boku(si myslim že se tolik nezacpává tryska palivem, a věřte tomu že se to stává, lamda sonda(verner za ní chce k V140 20tis. navíc)osah vody 100litru ale tady vydrží násypka celý den tak je to fuk, zatím nevím cokoli o něm najdete hodte sem odkaz, díky petr

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.142 (?), 6.6.2010 10:11

Jinak ještě jsem zapoměl, na hobby mi říkali do konce roku a snad už na země živitelce bude vystaven a i v prodeji nový typ EXTRA V kotle o výkonu kolem20-22 kw takže větší násypka ale délka polen stejná 35cm, násypka nebude do obdélníku ale prý asi do čtverce.To už by váší obavu s výdrží celkem řešilo, mohl by dávat by zhruba 10kw po dobu 6 hodin, ale co bude s cenou ví buh, jak jste si všimli pan Verner už neví kolik by si za kotle na kusové dřevo řekl, zvlášt ted po zelené usporám, jeden jeho první kotel na pulmetry měl soused, myslím že říkal že kupoval kolem 1995 za 35tis. dnes je třikrát dražší, ale nepřipadá mi, že bych měl 3krát větší výplatu, je to klasika, čím víc mají tím víc chtějí. 

Petr

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.126 (?), 10.6.2010 6:55

Dobrý den,

přesně tak, na podzim by měl spatřit světlo světa nový kotel VERNER V... EXTRA o výkonu cca 21kW.

Můžete se na kotel pozeptat i podívat na referenčním místě v Mohelně, adresu najdete na stránkách VERNER.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.126 (?), 10.6.2010 9:38

Myšleno bylo, že se můžete podívat na kotel VERNER V140 EXTRA a né na chystanou novinku...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 13.9.2010 22:33
Zdravím všechny fandy dřevoplynu, Před deseti dny jsme nainstalovali u zákazníka VERNER 140 EXTRA, tento kotel dle mého názoru nemá konkurenci, je to kotel zcela odlišné konstrukce než běžné pyrolytické kotle což jim předurčuje životnost, dovolím odhadnout aspoň 20 let ne li víc. Je třeba ho vidět v provozu a pochopit použitou technologii. Kotel má perfektní elektroniku s velmi jednoduchým ovládáním. Tísíc slov nedá za hodinku zhlédnutí tohoto kotle, proto uvádím moje tel číslo a není problém se domluvit na předvedení tohoto kotle v provozu. Cena je pravda hodně vysoká, ale nejsou to vyhozené peníze za jen tak nějaký kotel. Jediná nevýhoda je v nutnosti napájení elektřinou, což vyznavači krakenů jako je Viadrus apod. neuznávají. Slíbený telefon: 605 461 622 klidně zavolejte.
Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.126.213 (?), 14.9.2010 7:09
Což o to, reklama je to věrohodná. Když se tím člověk začne probírat důkladněji, tak cena kotle cca 85t, + dochlazovací smyčka, + montáž, + záložní zdroj, + doporučované aku nádrže, + ladomat,... Už je to hodně přes 100t. Dál je to novinka a už uvádíte předpoklad 20 let životnosti?? Možná v laboratorních podmínkách, kraken Viadrus dosahuje více ve skutečných podmínkách a za 2 roky si lze se ziskem pořídit modernější typ, neboť ten stávající se už zaplatil. Věřím, že tento kotel je lepší než předchozí typy, ale i ty byly popisovány v superlativech a dnes na nich samotní výrobci popisují, co bylo špatně a co nyní je lepší. Výkon kotle 14kW je pro většinu RD málo a vyšší výkon je zase o ceně. Ale jsou lidé, kteří na to mají a cena i návratnost jsou až na posledním místě a dávají přednost pohodlí a moderní technice. Takové to určitě oslovilo.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:02

Bejvávalo. Od února jsou ceny mnohem vyšší. 94 000 + smyčka. V 140.

Ale je to pan kotel. Kdo přišel na to, že Kraken Viadrus je fajn? Mám to ve sklepě. Kýbl uhlí (10 kg černého) než začne topit. Výměník nemá, díra do komína. A myslíte si snad, že litina nereziví? Tak to je všeobecně rozšířený omyl.  Když to sečtete, jen neinformovaný člověk valí dbnes poměrně drahé dřevo do litiny. Bo mu ho půlka uletí komínem. Na dřevo se mi jeví V 140 velmi dobrý. Ovšem životnost se nepředpokládá 20 let, ale jen 10.

Ovšem, vzornou péčí o kotel ji můžete velmi výrazně prodloužit.

A naopak, špatnou obsluhou, i 6 mm plech "prostřelíte" za rok!!! Litina není vyjímka.

Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.191.186 (?), 21.5.2012 22:13

Jen neinformovaný člověk si koupí kotel za 100t a valí do něho dřevo, o kterém si myslí, že je suché a věří, že to celé je dobrá investice. Kdo přišel na to, že za ty peníze takový kotel stojí? Za 12 let se ozvěte, kolikátý kotel to už budete mít? Litina třeba prorezaví za 30 let a ten Váš kotel klidně za 10 let. Litinu prostřelíte třeba studenou vodou, nebo mrazem, jinak jí k plechu nedávejte, ten není vůbec adekvátní kvalita, zejména v dnešní spotřební době.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 23:34

litina je izolant, nejlepší kotel je dobré, účinné a kvalití tepelné čerpadlo.

To mi těžko vyvrátíte. A nemusí být drahé.

Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.211.116 (?), 22.5.2012 6:29
Čerpadlo má značkové, ale u těchto zdrojů tepla obecně platí - nízké TZ, jinak jsou nákladné. A s tím souvisí další velké investice do zateplení, oken, topného systému. S tím izolantem jste mě pobavil. Až bude TČ stát 20t a náklady na vytápění a ohřev TUV a bazénu budou v ceně 12 metrů dřeva, jako u litiny, tak dejte vědět. 12m mohu koupit za v kulatině před dům 800,- nebo 1000,- nařezané na metry s dopravou, nebo pod 1000,- za vše plus doprava a práce v lese. To je potom výhodný izolant, zatím 12 let litina výborně izoluje před zimou a velmi levně.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 23.5.2012 9:37

Pokud se dostanete komplet elektřina pro dámácnost + topení u nezaizolovaného baráku (36 cm Ytong)  do 20 000,- Kč/ rok, tak je to super.

Tepelné čerpadlo to umí, svou litinu jsem to ještě nenaučil. Poraďte,.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.47.145 (?), 14.9.2010 15:52

Po pravdě řečeno, za tu cenu bych uvažoval o Rioni S4 a nebo S3 a nebo Hovalu Agrolyt. Tyhle firmy těch 20 let opravdu zaručí a za skoro stejnou cenu. Know how a celkový objem prodeje to zajistí. A kdybych chtěl něco levnější a s minimem elektroniky, stačí třeba Viessmann 100-S. Na trhu je sice třetím rokem, ale navazuje na Vitolig 150, což byl špičkový kotel ve své cenové kategorii. Nyní odobné kotle vyrábí Eko Vimar Orlanski.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 14.9.2010 22:39
Jsem rád že se trochu rozjela diskuze. Pan JS, vyznavač litiny nezklamal a zapojil se do debaty. Začnu tou cenou, 14kW je za 69 800,- chladící smyčka za 3450,- = 73250,- +10% DPH 80575,- je to cena bez montáže, ale píšu schválně sníženou sazbu, je ho třeba stejně zapojit montážní firmou a ty jsou většinou plátci DPH. Akumulační nádrž u tohoto kotle může být o polovičním obsahu, takže cca 350 litrů, což může být ohřívač vody, my jsme nainstalovaly ACV multi energi 300 litrů, ten je pravda taky drahý, ale kvalitní s dlouhou životností. Ladomat, tak tento výrobek se mě osobně vůbec nelíbí raději ho nahrazuji duomixem, regulací ADEX a nízkoenergetickým čerpadlem Grundfos Alpha 2 spotřeba energie max 8W. Toto je tak za cca 41000,- bez DPH celkem je to 114250,- bez DPH. Neříkám že je to cena malá, ale nejsou to vyhozené peníze třebe za ojeté auto a pod.. Je pravdou že těchto kotlů asi moc nenamontuji, za ty prachy si ho moc lidí nepořídí, raději dají U 26. Odbočím pred několika dny jsem byl u známého opravit netěsnou horní záslepku na U 26, sem ho otevřel a málem spadl, ten kotel byl za..aný až hanba ten nemohl předávat ani třetinu výkonu no hnus. Spodní řada kanálků už nebyla vidět a pořád vesele topil dál. Kdybych ten kotel vyčistil v nepřítomnosti majitele a on zatopil stejným množstvím jako obvykle tak kotel odejde z kotelny zavřenými dveřmi smyčka nesmyčka (dochlazovací samozřejmě).Tak se mě prosím nedivte že U 26 tku a jemu podobné nemám rád, to by u moderního kotle s elektronikou nešlo, bo by se snížil výkon kotle a málo tepla doma že. Přeji všem dobré noci J.
Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.127.107 (?), 15.9.2010 7:49
Tím jste chtěl naznčit asi to, že U26 za... ná topila a moderního zplynovacího kotle by už majitel běhal a zjišťoval, proč za... ný netopí? Tak ale to jen potvrzuje, že klasická litina ten uváděný výkon má i s rezervou a ne s odřenýma ušima pouze v ideálních podmínkách. Obecně kombinaci TUV a AKU 2 v 1, nevidím, jako nejvhodnější, neboť se vzájemně ovlivňují teplotou, což vadí zejména při ochlazení TUV.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 15.9.2010 11:34
Ne tím jsem chtěl říct že tím zas..ným kotlem pálí dřevo bez užitku a ani to nepozná a láduje ho vesele dál, kdežto moderní kotel to pozná a "upozorní" obsluhu kotle že není něco v pořádku. Nechci tady ještě mluvit o spotřebě, na toto téma se bude diskutovat po topné sezóně, ale již dnes mě majitelka říkala že spotřeba oproti EMCE což je v podstatě podobný kotel jak U 26 manší a to nevytápěly 300 litrů bojler.
Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.127.31 (?), 15.9.2010 15:23
Dobře, vyznělo to jinak. Když už je řeč o údržbě, tak očištění výměníku lze udělat na U22, 26 za provozu a kdo správně topí, tak mu výměník čistí tah. Samozřejmě u klasiky je větší podíl na správném topení u obsluhy, ale není to zase o ceně, složitosti, větším počtu poruch, nutnosti složitějších a nákladnějších zapojení i závislosti na elektřině a ideálně suchém dřevu. Ale není téma klasika vs zplynovací kotel, jen jsem se pozastavil nad uváděnou výhodností popisovaného kotle. Je modernější, ale litina resp. její výrobci zdaleka neřekli poslední slovo, zejména proto, že pouze upravili klasické prohořívací kotle, ty jsou bez ventilátorů a elektroniky a přesto jsou velmi oblíbené. Pokud vylepší některé funkce, zachovají kvalitní materiál, tak získají i ty zákazníky, kteří chtějí větší komfort a moderní ovládání.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 15.9.2010 22:12
Zdravím pane JS, tak z tou úpravou litiňáku, lépe řečeno modernizaci bych si nechal líbit také a investoval bych do takového kotle ale mám obavy že nám to zelení asi stopnou, myslím to topení v prohořívacích kotlích. Před rokem a půl jsem oslovil Viadrus zda by mě proškolil na Viadrus DUO, všecno proběhlo u mě doma v klidu a byl čas i na diskuzi a nestačil jsem se divit když mě oznámil že U 26 se možná přestane vyrábět právě kvůli ekologii, uvedl myslím rok 2014 což je za chvilku. Určitě jste viděl novou U 26 má jiná pouze dvířka a opláštění jinak se asi moc změnit nedá, nebo se jim v konstrukci nechce či snad mají jiné úkoly na řešení n o uvidíme.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.47.145 (?), 15.9.2010 13:11

Dřevoplynový kotel se navrhuje také tak, aby měl rezervu v případě použití méně vyhřevného paliva. To, že někdo koupí drahý kotel a nenechá si udělat projekt, je jeho blbost. Navíc dnes jsou projekty proplácené dotací. Dřevoplyny jsou skvělé kotle na dřevo a mají své místo. Kdo uhlím topit nebude, ten jím topit nebude, ať se děje cokoliv. Jsem z hor a uhlím tu netopí skoro nikdo. Jen pár místních lenochů, kteří nedělají vůbec nic a topí snad i tím co nehoří. Kdyby bylo opravdu zle a stala se nějaká neočekávaná katastrofa a nebo nečekané zdražení paliv, není problém si koupit tu U26 a nebo automat. Polské kvalitní automaty na uhlí jsou pomalu za stejnou cenu jako U24. A to spalují mnohem mnohem levnější hrášek 2. V celkové finanční bilanci pak vyjde topení dřevem v dřevoplynu a nebo prohořívacím skoro stejně. Ona U26 není právě zdarma a o U24 ani nemluvě. Není ale všechno zlato co se třpytí. Ne každý má dostatečně velkou kotelnu a dostatek místa na schnutí dřeva. Verner V140 Extra asi nebude špatný kotel, ale tak drahý dřevoplyn bych si s tak malou akumulační nádrží jak uvádí xxx.xxx.132.223 (?), 14.9.2010 22:39

určitě zapojit v žádném případě nenechal. V přepočtu to vychází cca 25 l/kW a obsolutní dooručované minimum u dřevolynů je 40 l/kW. Výrobci dražší kotlů obvykle vždy překračují 50l/kw a 100l/kW je optimum. Velikost násyky souvisí s objemem akumulace. Ne pouze výkon

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 15.9.2010 21:54
Tak na tuhle připomínku jsem čekal, malá akumulační nádrž. Na školení u výrobce jsem se jasně ptal jestli stačí poloviční obsah nádrže a také mě bylo jasně odpovězeno že ano. Nevím proč uvádíte že tyto kotle se v podstatě předimenzují kvůli horšímu palivu, co to je za blbost, výhřevnost dřeva je zhruba stejná u všech druhů, jen se liší jeho hmotnost ku výhřevnosti. Takže když ho naperu bukem, jasanem a pod. kvalitním dřevem tak bude hořet při jmenovitém výkonu přes čtyři hodiny, ale když tam dám stejné množství nahnilého smrku nebo osiky tak je vsázka za dvě hoďky v tahu a výkon je stejný. Pro tyto kotle je ideální kdyby hořely bez přestávek, to znamená jaká tepelná ztráta objektu takový výkon kotle. A jsme u toho, dnes je spíš nedostatek kotlů na kusové dřevo s nižším výkonem pro nové menší domky co mají ztrátu do 12kW. Do takového domku nainstalovat 25kW tak tam za dvě hodiny je vytopeno kotel jde do útlumu a vesele dehtuje a výsledek všichni dobře znáte za dva roky je sžrany od kyselin co se tam srážely. Z toho vyplývá že pro některé uživatele by bylo nejlepší otevřené ohniště tam snad není co zkazit :-). Hold topení je věda a každý tomu neporozumí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.47.145 (?), 15.9.2010 22:50

Kde jste přišel k tomu, že dřevo obecně má vesměs stejnou výhřevnost?

"výhřevnost dřeva je zhruba stejná u všech druhů, jen se liší jeho hmotnost ku výhřevnosti"

Vždyť si odporujete v tom, co jste napsal. Výhřevnost je poměr uvolněné E ku jednotce objemu či hmotnosti. Při porovnání paliv je jedno, zda to bude objem a nebo hmotnost. Pokud by podle Vás byla výhřevnost dřeva stejná, musí tedy být stejná i poměr výhřevnost/objem a nebo výhřevnost/hmotnost.

Akumulační nádrž: Je sice pěkné, že Verner něco školí. Znám jeho automatické kotle, kterým nečiní problém spalovat peletky z řepky a ze šťovíku. Už se ale nezmiňuje, jaká bude výdrž kotle. Ona ta záruka není na 10 let a zrezlý kotel za skoro čtvrt milionu není pěkná představa. Možná sám máte zkušenost, nevím zda instalujete tyto kotle. A šetřit na akumulační nádrži v případě, že kotel má navíc malý objem kotlové vody opravdu není dobrý nápad. Jak dlouho že se ten kotel prodává? Ani ne rok pokud se nepletu. Zatím nebyl ozkoušen v topné sezoně. Nemluvě o tom, že při takovém malém výkonu tedy i nizké tep. ztrátě stačí malé výkyvy k tomu, aby kotel podával nadbytečný výkon. Proto se k výrobě takových kotlů výrobci moc nemají a končí obvykle na 15 kW. Poptávka po nižších výkonech by byla.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.113 (?), 16.9.2010 9:44

No ale s tou výhřevností jste to popletl. Výhřevnost různých druhů dřev vztažená k váze je skutečně velmi podobná na rozdíl od výhřevnosti vztažené na objem, kde jsou již mnohem větší rozdíly. Je třeba vždy dobže zvážit co kdy při úvaze použít. Většině to nedělá problém a výhřevnosti na objem a na váhu nesměšují.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 16.9.2010 23:15
Tak na to jsem přišel na učilišti, promiňte jsem jen vyučen bez maturity a dovolil jsem si oponovat. Psal jsem zhruba a ono to tak je i v té tabulce že. Největší výhřevnost má jedje 14 MJ/kg a nejmenší má habr 12,1 MJ/kg, myslím že mě táta říkával že je to nejtvrdší dřevo u nás a ouha ono houby hoří. Rozdíl mezi nimi je 1,9 MJ/kg což jsi myslím že je malý rozdíl, tak tady ze mě nedělejte blbce, topím snad od 10 let tak vím jaké dřevo a jeho množství dá tepla. K tomu kotli V 140 EXTRA, je třeba ho vidět v provozu pak pochopíte, konstrukce kotle nedovoluje aby kyseliny a dehet působily na zavodněnou část kotle a ve spojení s regulací ADEX se do kotle během 20 minut vrací voda o teplotě 60 st. a narůstá do nastavené teploty cca 75st., tuto hodnotu lze nastavovat. Teprve od 70st. se nabíjí bojler je li to potřeba a samozřejmě si servo na duomixu mixuje vodu do otopných těles dle požadavku prostorového termostatu. Tak proč bych tam cpal aku nádrž na min.700 litrů, podle Vás nejlépe jednou tolik 1400 litrů, na kterou není místo, když kotel perfektně hoří má výkonovou rezervu až bude pořádná zima, nenajíždí do stop režimu a hlavně nedehtuje, jo a teplota spalin v připojovacím kouřovodu 130-150 st.C se mě zdá dobrá. Jestli to není tajné, čím vytápíte Vy, rádi si tady počtem Vaše zkušenosti s topením, od toho tady ten portál je. Děkuji za diskuzi J.
Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.127.53 (?), 17.9.2010 10:32
Není třeba maturita, stačí znát, že 1 metr skládaného suchého tvrdého dřeva má hmotnost cca 550 kg, měkkého dřeva cca 350 kg. Z jednoho kg tvrdého dřeva se spalováním uvolní cca 4 kW, měkkého cca 5 kW. Rozdíl je v obsahu pryskyřic a kyselin a jejich vlivu na hoření.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 17.9.2010 15:28
Taky pěkně napsané, děkuji. J.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.126 (?), 6.10.2010 11:19

Dobrý den,

jen chci uvést na pravou míru:

Automaticitkých kotel VERNER jsem viděl v provozu po osmé sezóně, kdy se v něm topilo obilím - zatim bezproblému.

Co se týká V140, tak zkušenosti z topné sezóny také jsou (např. rozhovor v novinách EXPERT od VERNERa) a také vím o prototipu, který je v provozu již více než dva roky a bez jakýkoli problému...

Přeji pěkný den

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.99 (?), 13.11.2010 18:13

Kotel Verner V140 mám zapojený asi 14 dní. Kotel je v suterénu RD napojený do komína o účinné výšce 9,5m a průměru 20cm (prefabrikovaný komín s keramickou vložkou a větranou izolací). Topím 3roky proschlým smrkovým dřívím. Polena nad 18-20cm jsou štípaná zbytek tenké kuláče v kůře. Poměr kuláčů a štípaných polen je cca 60 x 40%. Kotlový okruh je zapojený samotížně s 1000l akumulační nádrží ve které je 200l ohřívač teplé vody. Izolace nádrže je originál od výrobce. TUV z ohřívače jde do spotřeby ještě přes starší 200l bojler. Radiátorový okruh poháněný čerpadlem Villo RS25/4-3 spojuje 6 radiátorů. Radiátorový okruh je připojen ke kotlovému přes směšovač. Soustava je doplněná expanzní nádobou a pojistnými prvky. Chybou projektanta, který kotel projektoval jistě poprvé, chybí zatím čidlo teploty zásobníku-akumulační nádrže.

V podstatě se učím s kotlem teprve zacházet. Zatím mám problém s nadměrným tahem komína. Kotel je pro mě poměrně obtížné roztopit na "provozní teplotu". Jakmile se to povedede a kotel začne generovat dřevoplyn tak se při stávajících podmínkách kotel přetápí bez ohledu na nastavené procento výkonu. Ventilátor jede na nejnižší stupeň ale vzduchovací klapka je nadměrně otevřená a výkon kotle šplhá ke 120% při teplotě spalin 160-180st. Budu tedy muset nějak řešit regulaci tahu.

Bohužel se při projekci a realizaci vyskytly některé závady, které přičítám nezkušenosti projektanta a instalatérů s tímto kotlem. Kromě zmíněné absence čidla teploty v aku. nádrži mi instalatéři nenastavili poměr primárního a sekundárního vzduchu (planžeta ve vzduchovací krabičce). Jak jsem zjistil následně neměli o tom nastavování ani ponětí. Druhý den provozu se nečekaně 3x během 4hodin přilepila vzduchovací klapka na tělo krabičky a do kotle nešel žádný vzduch (4 případ se stal v noci a kotel zadehtoval). Po odstavení kotle a důkladném vyčištění klapky i krabičky benzínem se problém již neopakoval. Instalatéři mi navíc umístili bezpečnostní ventil na rozvodu TUV nad aku nádrž bez odvodu vody od ventilu, takže mi v prvních dnech než jsem zjistil příčinu tekla voda do izolace nádrže. V kouřovodu jsem našel otvor atp. To je ale již jiný příběh.

Potřeboval bych nyní radu jak účinně a ekonomicky přiměřeně regulovat komínový tah.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 14.11.2010 20:13
Zdravím Vás pane, tento kotel jsem montoval před dvěma měsíci u fajnového zákazníka a nemůže si ho vynachválit. Kotel je bez aku jen s 300l ořívačem vody a zapojen přes čtyřcestný ventil který je řízen regulací Adex Numira 4.1, čidlo do ohřívače jsem objednával u VERNERa, stálo kolem 1000-,, a v kotli je na něj konektor. Váš problém je hlavně v komínu, je třeba nainstalovat regulátor, myslím že ho VERNER také vyrábí, mohu zjistit. Kdyby jste cokoli potřeboval zavolejte 605 461 622 Jaromír.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.99 (?), 19.11.2010 20:00

Děkuji Vám za tipy. Díval jsem se na oba regulátory tahu. Snažím se vymyslet nějaký rozumný způsob jak regulátor zabudovat do stávajícího prefabrikovaného komína, který má keramickou vložku. Podle prospektů (ESREKO) by měl být asi 50cm pod napojením kouřovodu a podle informací od Vernera 40cm nade dnem průduchu (jinak riziko zanesení). Oba odkazy zmiňují jako jakési "nouzové" řešenímožnost umístit regulárot na kouřovod. V našem případě má kouřovod sklon cca 45st. a dvě pravoúhlá kolena (jedno ke kotli druhé do komína). Roura kouřovodu mezi koleny je dlouhá cca 80cm. Je podle Vašich zkušeností vůvec možné (a vhodné) umístit regulátor na takový kouřovod? Obávám se, že ventilátor kotle bude příliš blízko regulátoru tahu a zároveň bude obtížné kouřovod čistit (nyní je čištění možné přes čistící otvor na jednom z kolen).  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 19.11.2010 22:09
Na zkoušku funkce bych využil komínová vybírací dvířka, ty původní bych samozřejmě zachoval. Po odzkoušení funkce umístit regulátor dle doporučení. Jaromír
Připojit reakci

host - xxx.xxx.66.38 (?), 12.12.2010 14:43

Po pěti týdnech provozu jsem poprvé čistil teplosměnné plochy kotle. Odstranil jsem kovový rám za dolními dvířky, vyndal jsem keramické tvarovky, vysál jsem popel v kanálech za nimi a potom jsem ocelovou špachtlí poctivě vše očistil až na ocelový plech. Překvapilo mě že v návodu se píše, že tuto procedůru se doporučuje provádět asi jednou za měsíc (asi budu muset provádět i častěji). V kotli topíme denně vždy asi 6-8 hodin. Roztápím pokud teplota v 1000l nádrži klesně pod 60st a natápím na cca 82-85st. Kotel provozuji na výkon 100% a po zahřátí výkon snižuji na cca 80 nebo 70%. Je podle Vašeho názoru pro životnost kotle lepší provozovat zařízení trvale na nižší výkon (výrobce v návodu tvrdí že 50-70% není problém) a zkrátit nebo eliminovat pauzu nebo je lepší jet 6-8h na 100% a zbytek času nechat kotel v pauze. Výrobce ke kotli dodává sadu "pohrabáčů". Dlouhý nástroj je určený specielně pro čištění zadního výměníku. Přestože jsem poctivě opakovaně čistil obě strany štěrbiny zadního výměníků tímto "hrablem" a hromádka dole svědčila o jisté funkčnosti nástroje, příjde mi že je výměník stále ještě pokrytý odolnou vrstvou sazí. Zkoušel jsem i válcový ocelový kartáč na dlouhé násadě ale výsledek byl minimální. Do úzké a hluboké štěrbiny se jiným nástrojem v podstatě nelze dostat. Máte nějaké zlepšováky jak tuto plochu účinně vyčistit?

Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.44.31 (?), 12.12.2010 14:49

I u tohoto kotle je potřeba vylepšení...  Možná by bylo lepší přemýšlet, proč tam ten dehet je, než vymýšlet zlepšovák na to, jak se ho zbavit.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 12.12.2010 21:48
Vážený pane J.S.,nevím zda je třeba vylepšovat, v kotli co jsem instaloval žádný dehet není, na teplosměsných plochách byl za měsíc topení jen prach tak cca obsah 0,5 litru, v zásobníku paliva se dehet loupe sám a následně shoří. Chyba bude někde jinde, chce to vidět.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.100.83 (?), 15.12.2010 18:22

Podle rady technika z firmy Verner jsem v servisním režimu snížil otáčky ventilátoru o 15 jednotek. Po této úpravě se zdá, že se kotel dobře přizpůsobil "nadměrnému" komínovému tahu a přestal se nekontrolovaně přetápět. Vedlejším efektem může být snížení spotřeby elektrické enrgie. Regulátor tahu tak snad nebude potřeba (což je asi dobře - nechtělo se mi pouštět teplo zbytečně komínem ven). Silnější vrstvu usazenin na teplosměnných plochách po šesti týdnech provozu přisuzuji zatím výše popsanému přilepení vzduchovací klapky a špatnému počátečnímu nastavení primárního a sekundárního vzduchu. Jak jsem napsal výše, kotel jsem opravu důkladně vyčistil, což se okamžitě projevilo na snížení spotřeby paliva (o cca 20%). Dehet v zásobníku paliva se opravdu loupe sám po vyhoření zásobníku. S kotlem jsem se už do jisté míry naučil zacházet. Palivo (popsané výše) po přinesení z venku ještě 3-4 dny zahřívám a dosušuji v kotelně. Uvidíme jak budou teplosměnné plochy vypadat po dalším měsíci provozu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.100.83 (?), 15.12.2010 18:37

Ještě bych chtěl dodat, že jsem se ptal jak účinně vyčistit zanesený zadní výměník. Pokud se přilepila vzduchovací klapka a spalování bylo nedokonalé díky nenastavení planžety, která určuje poměr primárního a sekundárního vzduchu, zdá se mi tvorba usazenin logická. To řeší Vaše poznámky: "PROČ k tomu došlo?". Předpokládejme že se znalostí příčin se jejich tvorba nebude opakovat pokud nebudu opakovat počáteční chybu instalatérů. Teď zbývá odpovědět JAK účinně odstranit ty usazeniny z úzkého a hlubokého otvoru, pokud je nelze zcela odstranit mechanicky (přiloženým hrablem). Pomohlo by nějaké vypalování nebo rozpouštědlo?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.223 (?), 15.12.2010 22:16
Na to vyčištění zkuste hranatý ocelový kartáč, vyrábí je Kovoblesk Opava a dostanete je koupit v železářství, nejmenší kartáč je 30mm vysoký a v krajní nouzi by šel ještě seříznout. Nebo hold vyrobit škrabák z ocelové planžety se silnější násadou aby se neprohýbala a zkusit to s ní. Dejte vědět jak to dopadlo, přeji hodně úspěchu Jaromír.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.99 (?), 22.1.2011 14:14

Po určité době provozu bych chtěl doplnit další postřehy uživatele. Mezi velké výhody bych zařadil fungující a uživatelsky relativně příjemnou regulaci provozu. Nemusíte rozhodně řešit dodadečnou montáž nějakých čidel a regulátorů jako u levnější konkurence a kotel lze dobře přizpůsobit tahovým poměrům konkrétního komína (regulace otáček ventilátoru v servisním menu). Hlavní parametry jsou přehledně uspořádané na displeji a ovládání zvládnou po krátkém zácviku i příbuzní nebo kamarádi. Horní plnění mi vyhovuje a umožňuje spalovat mezi poleny (v rozumném množství) i suchou štěpku, dlouhou štěpku, odřezky a další dřevní "odpad".

Rezervy vydím v detailech zakrytování kotle. Výrobce by měl podle mého názoru vylepšit přístup ke vzduchovací krabičce. Současné provedení krytu krabičky není příliš šťastné a jedinci bez technického talentu a zručnosti budou mít potíže vrátit kryt na původní místo. Problémovým místem je izolace a kryt v okolí háků uzamykajících horní dvířka (víko). Izolace v jejich okolí se trhá a "žvejká". Plechový kryt se v jejich okolí snadno deformuje a je obtížné ho vrátit do původního tvaru.

Určitě bych výrobci doporučil změnit uchycení výkyvné clony pod horním víkem. Současné provedení pantu je poměrně subtilní a pokud clona narazí při zavírání na odpor (přeplnění komory poleny, dehet ve vodící dráze výkyvné clony) dojde snadno k ohnutí plechových úchytů clony. Pokud se to stane u roztopeného kotle budete muset clonu rychle vyndat (hadrem nebo v rukavicích) a sehnat kladivo k "opravě" ohnutých "pantů".

Dřevoplynové kotle nemají z pochopitelných důvodů popelník, takže k odstraňování popela z dolní komory doporučuji nástavec na vysavač sloužící k vysávání popela. Ušetříte si rozptýlení popela po kotelně při ručním vybíraní nějakou lopatkou.

Při roztápění nebo přikládání je (hlavně u komínů s vyšším tahem - můj případ) určité množství popela strháváno ze spalovací komory do bočního výměníků a nebo až do komína. Proto doporučuji při odstraňování popela (u mě jednou za 7 - 10 dnů) zároveň výjmout kovový svařenec (kryt bočního výměníku) a vybrat popel ze žeber na bočním výměníku a prostoru pod zadním výměníkem. Občas se podívejte i do komína a případně popel odstraňte. Zdá se mi, že účinnost kotle výrazně zlepší častější čištění ploch obou výměníků. Při mém způsobu provozu (v zimě roztápíme každý den, topím hlavně proschlými smrkovými poleny s kůrou) čistím plochy bočních výměníků každé 2-3 týdny ocelovou špachtlí a zadní výměník jednou týdně přiloženým nástrojem). Nemusím asi podrobněji líčit, že po rozebrání keramických tvarovek a čištění bočních výměníků jdou montérky a rukacice rovnou do pračky a já do sprchy, protože nikdo netouží, aby mu po bytě běhal nemytý kominík. K uvedené procedůře vřele doporučuji také používat respirátor.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.160 (?), 12.4.2011 9:59

Dobrý den, můžete zhodnotit své zkušenosti s kotlem na konci topné sezóny. Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.124 (?), 4.5.2011 7:10

Ani po první topné sezóně bych své postřehy k používání a provozu příliš neměnil. Regulace funguje výborně, s kotlem jsem spokojený. Nedostatky popsané výše nejsou zásadní ale jejich vyřešení by kotli pomohlo. Zdůrazňuji že nemám žádné zkušenosti s jiným kotlem. Před instalací Vernera jsme topili v litinových krbových kamnech. Spotřeba dřeva byla asi o 20-25% vyšší, nenatápěli jsme TUV a o regulaci teploty v jednotlivých místnostech nemohla být ani řeč. Čištění bočních výměníků provádím jednou za 2-3 týdny. Je to nepříjemná práce s ocelovou špachtlí tak na 40-50 min. Zadní výměník čistím každý týden přiloženým nástrojem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.124 (?), 4.5.2011 7:26

Ještě bych snad dodal, že jsem namátkově měřil vlhkost paliva (velmi levným orientačním vlhkoměrem). Polena jsem těsně před měřením rozštípl a měřil nově obnažené plochy. Vlhkost dosušeného paliva před vložení do kotle kolísala mezi 7-12%. Odhadovaná nepřesnost měření je +-2% ale nemám to potvrzené žádným referenčním měřidlem. Subjektivně je dřevo suché, lehké a při štípání "zvoní". Ani při takto suchém palivu se provoz kotle neobejde bez tvorby tenké soudržné vrstvy dehtu na povrchu bočních výměníků. Vždy po 3 týdnech je vrstva silná asi 2-4mm. Režim provozu jsem popsal výše.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.3 (?), 4.5.2011 13:54
Každé 2 - 3 týdny téměř 50 mint??? Tak to je teda dost...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.124 (?), 4.5.2011 21:24

Můj postup při čištění: Shodím zbytky popela z horní komory tryskou do dolní komory. Následně přiloženým nástrojem čistím zadní výměník a špachtlí také očistím okolí horního víka (aby kvůli hromadění nečistot nevybočila kouřová clona). V zadním výměníku se snažím poctivě strhnout co se dá. Saze a dehet padají do zadní části za tvarovky (odhadem mi to zabere 7-10min). Vyberu a vysaju popel ze spodní komory, odstraním kovový kryt, rozeberu keramické tvarovky (asi 3 min) vysaju popel z bočních výměníků. Potom špachtlí oškrabu usazeniny na čistý kov. Špachtlování bočních výměníků, stropu dolní spal. komory a trysky mi vleže zabere cca 30min. Rychleji to nezvládnu. Je to fuška a nepříjemná pracovní poloha. Do komory si svítím zvenku reflektorem. Potom vše vysaju nástavcem na vysavač, poskládám tvarovky na místa s vrátím očištěný kovový rám, uklidím nářadí a odnesu kýbl s popelem a nečistotami do kompostu (min. 5min). S popelem postupuji opatrně aby se mi nerozptyloval po "kotelně" protože to nechci dýchat a uklízet z přilehlé dílny. Používám respirátor a rukavice. Asi by při špachtlování pomohly i brýle. Pokud zná někdo z uživatelů lepší postup rád se poučím. Pochopitelně se dá prodloužit interval čištění (výrobce v návodu píše tuším 4 týdny) ale bude klesat účinnost kotle. Nevím tedy jak se ta účinnost měří. Řekl bych,  že se nějaké normované palivo pálí v rozjetém ale "naprosto" čistém kotli s nastaveným výkonem 100% a měří se nějaká doba za jakou se ohřeje definovaný objem vody z teploty A na teplotu B. Pochybuji, že by se počítalo s nějakým "provozním" znečištěním plochy výměníků.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.132 (?), 4.5.2011 22:51
Nevím zda nemáte kotel nějak špatně zapojený a nebo jestli nejste prostě sehr pünktlich, ale dělat u kotle rozcvičku a škrabat dehet tak dlouho, to není úplně normální. Na tohle bych si snad i stěžoval u výrobce. Kotel je to drahý jak prase a tak by měli mít vyřešené čištění. Taky by v žádném případě při topení suchým kvalitním dřevem nemělo docházet k takové tvorbě dehtu.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.242.192 (?), 30.6.2011 1:34

Mám Vernera 15let a fakt nechápu, že se tak zbytečně dřete...

měsíčně nevěnuju údržbě celkem víc než 20min. A to přeháním. 

Skoro si myslím, že tou péčí mu víc škodíte, než prospějete.

Kotle jsou to znamenitý a tohle fakt neni nutný... 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.160 (?), 15.2.2012 12:47

Mohu požádat uživatele tohoto kotle o další zkušenosti. Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.82.121 (?), 28.3.2012 22:16

Dobrý večer, také mne tento kotel zaujal, ale jak se zdá, nikdo jej nemá dle této diskuse. Musím teď řešit výměnu kotle, a zkouším získat specielní nabídku na Guntamatic Biosmart 14, která platí do konce března včetně aku nádrže 850l a pár dalších věcí. Ale technik, který obhlížel naši kotelnu, nějak nezasílá slíbenou nabídku.. A do konce měsíce už zbývají jen dva dny, kdy bych měl udělat závaznou objednávku. Zatím, co jsem spočítal sám podle dílčích informací, vychází to i s ekvitermní regulací, čerpadly a veškerou instalací dle dispozic firmy přes 200tis. což je docela dost. Proto se rozhlížím a tento Verner V140 se jeví, jako velice zajímavá alternativa. Už jen proto, že bych rád využil náš stávající a bezvadně fungující samotížný systém. Ve spojení s 200l bojlerem si myslím, že by to mohlo docela dobře v naší chatě fungovat. Tepelná ztráta je u těch asi 115m2 a po zateplení 10cm polystyrenem cca 7kW. Provozuje někdo tento kotel se samotíží? Jirka

Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.191.186 (?), 28.3.2012 22:24

V návodu je popsáno, že lze provozovat samotížně resp kombinovaně. http://www.kotle-verner.cz/data/sharedfiles/4414/n-v140-b027-67586-20011129.pdf

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:52

Již není, ve středu to zrušili. Taky jsem se na to nevěřícně na školení ptal.

Nesmíte hned všemu věřit, musíte myslet.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.15 (?), 28.3.2012 22:53

S tím technikem si počkejte. Já jsem si nechal u Guntamaticu vypracovat nabídku (jiný kotel) a trvalo to snad měsíc. Nutno uznat, že přišla nabídka rozpočítaná do puntíku, všechno velmi dobře zpracované. Připadal jsem si jak nějaký kontrolor :-) Když tak jim dejte vědět. Biosmart je špičkový kotel a kdyby byl za dobrou cenu, byla by to bomba. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.226 (?), 29.3.2012 9:40

Inu nabídka přišla (skutečně dobře zpracovaná a včas - pochvala obchodnímu zástupci) od Guntamatic, ale cena je opravdu hodně, hodně vysoko, přes deklarovanou slevovou akci do konce března. Co mě však zarazilo je to, že nabídka je koncipovaná jako závazná smlouva, kterou musí objednatel podepsat. A v takovém případě musím s mým právním vědomím a zkušenostmi takovou nabídku odmítnout. Smluvní ujednání je natolik nevyvážené ve prospěch dodavatele a objednatel je pod tak přísnými finančními sankcemi! Nedovedu si představit, že takto nevyvážené smluvní ujednání bych kterémukoliv našemu zákazníkovi předložil. Navíc cena za dovoz kotle je v rámci středočeského kraje 11 000.-Kč. Kdy jiní prodejci při podstatně nižší ceně zařízení nabízejí dovoz zdarma. A mnoho dalších úkonů, které při ceně nabídky přes 200 000.- by člověk očekával podstatně větší vstřícnost (např. demontáž a okamžitou následnou montáž opláštění kotle pro protažení vstupem do kotelny je účtována položka 2145.- bez DPH a samozřejmě i nastěhování do kotelny má svoji položku). A co mne dorazilo, je položka zaškolení obsluhy za více jak 7tis. Inu, myslím, že firma si tímto přístupem odrazuje mnoho zákazníků, vzhledem k tomu, jaký exkluzivní image se snaží kolem značky Guntamatic vytvořit.  Z tohoto pohledu akční sleva ve výši cca 50 tis. se jeví jako bezpředmětná. Proto se zkusím informovat u některého prodejce na V140E, který se mně zdá docela přijatelný, pokud nebudou problémy s nadměrnou údržbou, jak je popisováno v této diskusi. Chci na chatě odpočívat a ne se stát kamnářem a kominíkem v jedné osobě. Jirka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.15 (?), 29.3.2012 12:38

Služby u drahého zařízení nejsou nikdy levné :-) Když si koupíte méďáka, tak všechny blbosti okolo a sevis jsou drahé jako prase. Právě vysokou cenou si zajistíte exkluzivitu značky. Malého Guntamatika si nekupuje nikdo, kdo chce ušetřit na palivu (to by si klidně mohl nechat plyn), ale spíše ekologicky smýšlející a dostatečně bohatý jedinec. U mě bylo zaškolení obsluhy také přes 7 tisíc to konkrétně  - 7 438,50 Kč. Nakonec jsem kotel nezakoupil, ceny byla hodně vysoká a konkurence stejné kvality mi nabídla cenu o něco lepší, ale hlavně asi i lepší kotel. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.160 (?), 30.3.2012 14:34

Kotel V 140 EXTRA mě také zajímá, ale je málo informací o zkušenostech s jeho provozem. Nevím, zda je kotel tak málo rozšířený nebo zda jsou jeho majitelé tak spokojení, že nepotřebují předávat své zkušenosti. Tímto bych chtěl požádat majitele těchto kotlů o napsání zkušeností. Kotel uvažuji koupit v přístím roce. 

Především mě zaujala možnost provozu bez aku. nádrže, připojení samotíží, regulovatelnost a velká účinnost. Děkuji za informace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.226 (?), 4.4.2012 11:30

Když jsem si dobře přečetl konkrétní nabídku od firmy na kotel Guntamatic tak teprve jsem zjistil, že cena 11000,.Kč není za dopravu v rámci kraje, ale že mě účtují cenu 2x5500.-Kč za dovoz z Rakouska k nim do firmy za dopravu kotle a aku nádrž. Tedy jako by pro každý kousek jelo jedno auto. Tedy cena ve slevové akci vůbec nic neříkala o skutečné ceně speciálního balíčku. Sleva 55 000.- poskytnutá na tuto slevovou akci byla 55 000 - 11 000. Tedy se scvrkla o 11 000 na 44 000.-Kč. Doprava ke mně z firmy byla dalších cca 2 500. Dál už jsem raději tuto nabídku nerozebíral. Připočtu li, že když jsem přijel poprvé, do noblesně se tvářícího Salonu kotlů,  podívat se na vše na místě, museli jsme se ženou čekat venku na dvorku čtvrt hodiny v blbém počasí, než člověk, který nás měl seznámit s kotlem si vyřídí telefonický hovor. Chci tím říci, že to vše cosi vypovídá o přístupu firmy k zákazníkům. Nebyla to u mne prioritně otázka vysoké ceny, spíše varovných příznaků, jak by případně mohly vypadat záruční a pozáruční opravy a celkový přístup společnosti po zaplacení. Zvláště, pokud by instalaci prováděla jiná firma. Tedy není zlato vše, co se třpytí. A mám li vydávat takové peníze za cosi exkluzivního, předpokládám také tomu odpovídající férové jednání a odpovídající přístup k zákazníkovi. Rozhodnutí padlo jednoznačně na kotel Verner V140 Extra. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:20

Pane, proč dávat kotel za 110 000,- Kč, když můžete mít za 80 000,- Kč tepelné čerpadlo se zárukou, které topí i v tuhých mrazech?

Kotel je strašně pracný, na servis, čištění, obsluhu a porád musíte shánět 3 roky předem dřevo.

Tepelné čerpadlo dává velmi levné teplo, celý dům má levný tarif elektřiny a je bez práce a bez starostí. 1 tepelné čerpadlo ušetří za 30 let až 640 stoletých smrků.  

Připojit reakci

J.S. (7938) - xxx.xxx.191.186 (?), 21.5.2012 22:24

Nedávno jsem hovořil s pánem, který se nechal do TČ přemluvit, neboť nemají plyn a tak měl na výběr tuhá paliva, nebo TČ, resp elektřinu. Při vyšších teplotách to jde, ale jak se ochladí, tak musí hodně dotápět elektřina  -topné těleso a tím se cena za topení dostává na nepříjemně vysokou sumu. Už by do toho znovu nešel, i když připustil komfort, který si ale moc dobře zaplatil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:49

Buď si vybral špatnou firmu, nebo špatné tepelné čerpadlo, nebo špatný systém.  Nebo obojí.

Znám mnoho instalací, i velkých, kde je jen tepelné čerpadlo a není tam ani záložní, ani bivalentní (bivalence = přitápění v mrazech) zdroj tepla.

Dnes montuje kde kdo kde co, firmy se učí... je potřeba vybírat ty zkušenější. Pak lze dostat barák bez zateplení do 20 000,- Kč ročně komplet elektřina, topení, voda včetně domácnosti.

A dobře vím, že stejné tepelné čerpadlo v Ostravě nestačilo topit již v říjnu!  No asi se hoši na zákazníkovi učili.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:59

Lidi kupují značku, ale o tom to v tepelných čerpadlech není. Taky si mne stěžovala majitelka cca 30 - 50 milionového baráku v Olomouci, že si koupili drahé značkové tepelné čerpadlo za 400 000,- Kč (zde sem značku aparátu smazal)  a nyní jim podnikání již nesype, drahá značková mašina sežere 300 kWh denně a oni to nemohou utáhnout, neboť podnikání právě nesype.

A chtěla pomoct. Asi myslela, že řeknu abraka dabraka a mašina bude žrát 1/3.   Mocné kouzlo za pětikorunu neumím. To je již pozdě něco řešit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 23:03

neměl se nechat přemlouvat, měl si vybírat dle referencí a zkušeností firem.

Firmy, které ještě včera prodávaly hrnce Zepter, asi moc zkušené nebudou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 23:04

Ale prodavači hrnců zase asi budou dobří v tom přemlouvání.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.161 (?), 15.6.2012 11:47

Taky mě zaujal kotel V140, resp.V210 a přečetl jsem si diskuzi. Moc slavné to za těch 100litů není... TČ je sice lákavá možnost, ale s životností to taky není žádná sláva, servis drahý a neustálá závislost na stavu rozhašené přenosové soustavy, kdy při trošce vlhkého sněhu, nebo silnějším větru jste 1/2den bez proudu, to taky není nic slavného. Navíc cena el energie jde stále nahoru. Dosud topím 20 let starým odhořívacím kotlem H418. Mám vysoký tah komína, shodné provedení, jako zatímjediný pisatel s praktickými radami: průměr komína 20 cm, účinná výška 9,5 m. Topím tím nejlevnějším jemným ořechem pro automatické kotle z Bíliny a do akumulační nádrže 900l. Dusivka na dvířkách pootevřená na necelé 2 cm, plný výkon a kotel jede bez přikládání skoro 5 hod.. Žádný kouř z komína, jenom v silných mrazech pára. Stáložárný provoz zajistím přisypáním trošky uhlí. Zásadně neplním násypku, protože to prohoří, žádné teplo se neudělá, zato se kotel naplní popelem. Uhlí nasypu jenom asi 10 cm nad odhořívací přepážku a zavřu dusivku. Kotel takto vydrží bez probůémů 15 hod. aniž by vyhasl, To je taky z komína vidět odcházet světlí kouř nějakou dobu po uzavření dusivky.  Sousedi si myslý, že topím elektrikou. Za rok spálím 40q uhlí a nějaké dřevo na roztápění. Kotel provozuji v kuse 2 - 3 týdny, pak nechám vyhasnout a vyčistím. Čištění je hotovo za 10-15minut. naložím a za 20 minut mám plný výkon. Teplota kouřovodu je nějakých 130°C. Snímám jí pro ovládání oběhového čerpadla do akumulační nádrže. Používám totiž zapojení jako v Ladomatu, ale setavil jsem si jej z fitinek, třícestného termostatického ventilu ESBE, škrtísího ventilu a gravitační zpětné klapky, takže čepadlo je nutností když se nádrž nabíjí na vyšší %. Stupeň nabití nádrže v % se mi přenáší do kuchyně a dusivku mohu z kuchyně tlačítkem uzavřít. K uzavření přívodu vzduchu dojde automaticky i při přetopení kotle. Je to velice jednoduch systém. V kuchyni je zobrazená i teplota na kotli, chod čerpadla a otevření dusivky. Mám tak přehled o stavu kotle aniž bych k němu musel běhat.  Pro rozhoření kotle se musí sejít do sklepa a zkontrolovat to. Za 100 tisíc bych předpokládal, že kotel umožní nějaký dálkový přenos hodnot, když už je to narvané elektronikou a umožní ruční odstavení do útlumu. Provozní a pořizovací náklady mám minimální. Žádný kouř a dehtování při komfortu obsluhy, který nemají současné předražené kotle. Jenom mě se--píp, že naše debilní legislativa mě bude nutit tento systém vyhodit a nahradit to  tou dnešní provozně nákladnou modernou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.7 (?), 14.2.2014 21:07

Dobrý den

také mne čeká výměna otesánka v kotelně (viadrus u 26) za něco nového. Tak jsem tedy zkusil nezávaznou kalkulaci na stránkách verner.cz právě na tento kotel a cena, která není uplně kompletní vychází na 139 tis. což je docela dost, nemyslíte?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.131 (?), 14.2.2014 21:37

Prohlédněte si konstrukce více kotlů na dřevoplyn a zjistíte jak málo se liší. Platíte hlavně za značku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 21.5.2012 22:11

No, mám to instalovat, ale Vaše instalace se mi zdá "nevhodná". Já budu dávat mezi aku 750 litrů a kotel mix. Myslím, že to je důvod, proč nemůžete kotel roztopit. Moc ho chladíte, nemůže plynovat.

Fakt to máte podle projektanta? To mne udivuje. Dávat mix do radiátoru je zbytečnost. To vám projektoval regulovčík, co chtěl něco míchat a regulovat a na ochranu kotle dlabe.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.2 (?), 6.12.2012 9:38

Dobrý den,  před zimou jsem vyměnil starý verner 25KW (bohužel tekl) za nový V140 EXTRA. Topení je na samotíž, bez aku a bez ohřevu vody (starý rozvody, litina a hodně vody). Topit jsem začal v půlce října a topím nonstop.Kotel vypínám jednou za 2 týdny kvůli čištění. Zatím stačí přikládat 3x za den. Topím suchým měkým dřevem z prořezávek, takže žádná kvalita. Kotel má opravdu vysokou účinnost. Do konce roku protopím max. 5 metrů dřeva což je bomba. Plynem bych za takovej komfort za rok zaplatil tak 50 000, takže vysoká cena kotle je za chvilku zpět. Cena kotle 86 000, topenář byl hodnej a na kotel si nedával žádnej rabat. Zatím jako jediná záporná věc je, že se kouřová clona často lepí na horní dvířka a musí se tak častěj čistit, aby plnila svůj účel. Jinak jsu maximálně spokojenej, uvidíme co ukáže čas.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.140.160 (?), 6.12.2012 11:23

Tak trochu to na mě působí jako reklama. Nejprve uvádíte, že jste kotel vyměnil za verner 25 kW a pak srovnáváte s plynem. Verner 140 Vám výkonově dostačuje, když jste měl původně 25 kW? Jaký dům vytápíte? Můžete blíže popsat zapojení kotle, obsluhu. Jak regulujete tepelnou pohodu v domě? Můžete porovnat oba kotle. Kotel mě zajímá, ale je zde málo zkušeností. Můžete se o své zkušenosti a poznatky s kotlem V140 EXTRA podělit. Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.87 (?), 6.12.2012 11:33

Taky mě napadlo, že jde o reklamu. Příspěvek od uživatele, který tu ještě nikdy nepřispíval. Navíc známé pravidlo - spokojený zákazník se na fórech neozývá. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.2 (?), 6.12.2012 13:07

Dobrý den, s plynem srovnávám, protože se u nás topilo hodně let plynem a za rok se platilo 30 000 a tepelný komfort nic moc. Před dvěma roky se odstěhovali rodiče a tak jsem po 12 letech oživil původní kotel, kterej bohužel zvládl jenom rok a půl - tak asi tak k plynu.Teď je venku zatím lehce pod nulou a kotel zatím stíhá v pohodě, mám nastaven výkon na 85%. podle mě je důležité topení nonstop, aby se dům neochlazoval a každej den se nemuselo natápět velké množství vody.Jedná se o řadový dům, zastavěná plocha 100m2, dvě patra. Dům je nezateplený, pouze plastová okna. Zapojení nevím jak popsat. Zpátečka je nastavena na 55 stupňů a ještě je na ní napojeno čerpadlo - můžu vyfotit. Tepelnou pohodu reguluju termohlavicema, každou místnost si nastavím jak chcu. Jelikož do budoucna plánuji rekonstrukci, tak jsem zvolil nejnižší možný výkon kotle, ale myslím, že to zvládne i teď. Tepelná ztáta domu je cca. 20 KW podle 30 let staré dokumentace. Jsem z okresu Blansko.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.131 (?), 6.12.2012 19:07

Pokud teď topíte na 85% výkonu,  nevím jestli bude ketel stíhat při -10°C. Když ale zateplíte tak potom už to určitě zvládne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.202 (?), 23.12.2012 9:48

Pri mottaži kotla Verner V140 Extrana Slovensku je možná nejaka dotacia, Koľko € vyjde montaž kotla aj z akumulačkou Nejaké fa ktorá sa vyzná? Nejaký typ firmy v žilinskom kraji?Dakujem za odpoveď.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.12 (?), 28.12.2012 14:10

No, kotel byl koupený v roce 1996...Ten model se už ani nevyrábí. I jiné firmy měly v začátcích podobné problémy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.202 (?), 28.12.2012 14:26

Zaujimavé čitanie ako z hororu ako oje..at zakaznika.

Zástupce firmy Verner (pan Hudeček) u mě provedl topnou zkoušku, ze které jednoznačně vyplývá, že i on pro nedostatek výkonu musel také velmi často zasahovat do chodu kotle a palivo v kotli sešťouchávat. Topná zkouška byla prováděna v srpnu (tedy nejteplejším měsíci)...

Výrobce pak začal tvrdit, že výkon kotle je nedostatečný z důvodu velkých tepelných ztrát vytápěného objektu. To ovšem znalecký posudek vyvrátil.

Spotřeba paliva v mém případě vždy přesáhla 30m kubických za sezónu (při tepelné ztrátě objektu 20,54kW-viz. znalecký posudek).

Topnou zkoušku u nás provedl i Strojírenský zkušební ústav, s.p. Brno. Jeho zavěr byl takový, že kotel splňuje dané parametry. Pro úplnost však musím dodat, že k topné zkoušce bylo použito palivo dodané výrobcem a jednalo se o palivo z tvrdého dřeva vysušené na 5-7% vlhkosti,  což je vlhkost v běžných podmínkách nedosažitelná. Navíc palivo bylo o
           průměru 10cm a ještě k tomu každý kus byl půlený. Jednalo se tedy o palivo úplně jiných parametrů, než běžné
           palivové dřevo a než výrobcem doporučované palivo.

Po 3 letech provozu a marné snahy se s výrobcem domluvit na odstranění závady (nedostatečného výkonu kotle) jsem
           kotel odstavil a přešel na topení v litinovém kotli. V tomto kotli spaluji dřevo k mé naprosté spokojenosti.

I přes vítězství u okresního soudu se mě bohužel odvolací krajský soud nepodařilo přesvědčit o oprávněnosti našeho
           požadavku. Po 7 letech soudních sporů (kotel byl po celou dobu odstaven a zakonzervován) nyní nabízím tento kotel
           k prodeji. Jelikož ho nemůžu s čistým svědomím jen tak prodat, tak ho nabízím k vyzkoušení. V případě Vaší nespokojenosti
           vrátím peníze.

Věřím, že většina kotlů vyrobených firmou Verner splňuje požadavky svých a majitelů a funguje bezproblémově. Bohužel
           to nebyl náš připad a velmi mě zarazilo jednání firmy, kdy místo hledání cesty k smírnému vyřešení situace volila cestu
           soudního sporu se zákazníkem. Mohu se jen domnívat jak by postupovala v případech dalších oprávněně nespokojených
           zákazníků.

zdroj:http://kotel.verner.sweb.cz/

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.196 (?), 17.1.2013 1:23

Nevim, nebyl jsem u toho. Ale mám už druhý kotel Verner, funguje skvěle a ten pán v něm evidentně neuměl topit. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.217 (?), 23.4.2013 0:54

Já si myslím, že zákazník chtěl oje...  montážní firmu i zákazníka.

Na tepelnou ztrátu 20 kW chtěl co, dřevo na 10 let zadarmo? Byl jsem svědek u soudu, kdy idi -  oitní zákazník žaloval firmu, že nemá tepelnou pohodu.

Přesto, že jsem byl jen svědek, soudce mi dovolil, abych vyslýchal zákazníka a dokázal mu, že je hlu... pák. Tepelná pohoda je technický termín. Ani nevěděl, čím se to měří.

Stáhnul žalobu.

Lidi koukají na TV a pletou si to pak s reálem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.81 (?), 22.4.2013 22:44

Clona se mi lepila hlavně zpočátku. Po několika měsících a jednom důkladném čištění benzínem se to "nějak zajelo". Mám za sebou třetí sezonu a těď už se to nestává.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.126 (?), 26.1.2011 14:13

Dobrý den,

pro všechny kdo chtějí vědět více o kotli VERNER V140, V210 přímo od uživatelů doporučuji mapu referenčních míst uživatelů kotlů. http://www.kotle-verner.cz/reference/referencni-mista/kotle-na-kusove-drevo-verner-v140-a-v210-extra

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.202 (?), 2.1.2014 23:03

Dobrý den, 

topím cca měsíc ve V210, vše co o něm výrobce uvádí je opravdu naprosto reálné a funguje nejen v laboratorních podmínkách. Jako palivo používám převážně pilny od jara do podzimu uskladněné ve stodole tak že nejsou úplně suché ale mokré taky ne, kotel s nimi při spalování nemá naprosto žádný problém, pokud toto kvůli své vlhkosti ne příliš doporučované palivo vydrží kotel více jak 5 let budu spokojen. Verner v 210 extra je díky své konstrukci i elektronice ve své třídě naprosto jiný "level" a jak již někdo níže psal tísíc slov nedá za hodinku zhlédnutí tohoto kotle v provozu. 

Výhody které zvláště oceňuji:

• systém STOP - PROVOZ - PAUZA a PŘIKLÁDÁNÍ (funguje bezvadně)
  • stáložár (opravdu i více jak 10 hodin)
  • inteligentní elektronika s jdenoduchým ovládáním
  • vrchní přikládání a celkový komfort obsluhy
  • nižší spotřeba paliva cca o 1/3

Nevýhody jsem zatím zaznamenal spíše drobné:

• vysoká hmotnost (po schodech jsme si opravdu mákli)
  • trochu nepohodlné čištění bočních výměníků ale žádná tragédie
  • možná trochu vyšší pořizovací cena ale tu lze soudit až podle dosažené životnosti kotle, částečně jim už nyní vyvažuje úspora paliva.

Pokud bude mít někdo zájem o mé další subjektivní zkušenosti s kotlem VERNER V210 EXTRA či nějaký dotaz který budu moci zodpovědět může mě kontaktovat přes kontaktní formulář firemního webu stavební firmy http://interiery-jihlava.cz , email kvůli spam-botům nedávám. 

Všem s pozdravem Libor

Připojit reakci

marko250 (2) - xxx.xxx.246.240 (?), 23.7.2014 20:32

Zdravím mám V210 od začátku února 2014 a mám ji napojenou samotížně na 3000L AKU s vnořeným výměníkem TUV.Z AKU je pak přez servoklapku ovládanou termostatem v pokoji vývod do topného systému, který je rovněž samotížný.Kotel je provozován celoročně a mohu ho porovnat s předešlým, který sloužil 13let ale měl dvojku třídu.Co se týká účinnosti V210 s 91% tak to nejsou žádné klamné sliby, ale realita.Kotel a čidlo akunádrže jsem pořídil od Vernera za 67000Kč s dopravou a z počátku jsem ještě uvažoval o setu na zvýšení zásobníku o 200mm a lambda regulaci.Jsem ale bohužel skeptik co se týká složité el.regulace, tak jsem od toho nakonec upustil.Kotel jsem pořídil v době kotlíkové dotace č4 a tak jsem se také zapojil, no bohužel ještě dnes stále nemám slibovaných 55000Kč z celkových nákladů na systém, který splňuje dané požadavky MŽP(a to už mám podepsanou smlouvu)!Co je ale daleko větší problém, tak to je prodej firmy VERNER a hašteření s tím spjaté.Bohužel mě z neznámé příčiny odešla regulace otáček ventilátoru a tak jsem oslovil na reklamaci f.VERNER.Bohužel marně, žádné spojení není možné, po pídění co se děje zjišťuji u servisních zastupitelů, že tam už čtyři měsíce vládne bezpráví a výroba a vše ostatní je zastaveno, lidi na dovolených atd.Nakonec jsem se spojil s panem Burdychem, který bere servis do svých rukou mimo f.VERNER a poslal náhradní díly s tím, že je musím zaplatit, samozřejmě po té co jsem zjistil výměnou co to způsobilo(deska regulace ventilátoru).Takže jsem opravdově nasraný na f.VERNER, protože jsem respektoval jejich podmínky a ceny a i přez to tahají své záležitosti mezi nevinné zákazníky.

No ale raději ke kotli, po půl roce topení hodnotím kladně spotřebu.Ta účinnost platí.K zanášení dehtem vlivem paliva zatím nedošlo, ale má to na svědomí jedna podstatná věc a to je nastavení clony primárního a sekundárního vzduchu do komory a trysky.Ten kdo má nachystáno dřevo stejného druhu a stáří to má jednoduché, prostě vychytá plamen na začátku a pak už jen jede sezónu.Ale ten kdo má různorodé materiály to musí průběžně měnit.Dá se říci že pohybuji s clonou tak, že sekundární otvor pro trysku je max 20mm a jdu klidně i na 10mm.Těch 20 je potřeba pro více plynující materiály za jednotku času a menší škvíra pro méně plynné materiály.Pokud je plamen jasně žlutý je vše v pořádku, pokud oranžový s čmoudem je sekundár málo a nakonec jasně bílý moc sekundáru.S tím materiálem bohužel souvisí i správná hodnota hmotnosti obsahu násypky, která ovlivňuje konečný stáložár a případné nedohoření většího množství, nebo naopak vyhoření a neudržení stálé vrstvičky pro následné přiložení a pokračování v topení.To nedohoření není až takový problém, protože díky klapce se závažím se kotel opravdu uzavře po STOP stavu a stáložáru a nedochází k tlení a tvorbě dehtu v spalinových cestách výměníku, jen v násypce a tam to vůbec nevadí(někomu se přilepí clona k dvířkům, mě se ještě nestalo).Zadní výměník občas protáhnu přiloženou škrabkou, ale spíš vyžaduje jen kartáč na jemný prach.Za to postranní spodní plochy vedle vyhořívací tvarovky se popelem zanáší, více první cesta po proudu vrchní a méně ta spodní co už pak vede dozadu kolem dna.Ale není to nic co by nesouviselo s přirozenou tvorbou popele, je to prostě obsluha.Dost se tam dostane, když člověk nevypne ventilátor(PROVOZ) a zhrabuje z přikládací komory zbytky popele dolů.Tvarovky vypadají solidně a materiál zatím nevykazuje opotřebení.Kotel samotný má příjemné rozměry na zástavbu a je rozumně hlučný.Trochu pokulhává zateplení kolem madla a i dvířka vrchní by zasloužila vyšší vrstvu, ať je regulátor méně zahříván provozem, zbytek těla a spodní dvířka jsou OK.Dost hřeje samotný ventilátor, díky tomu, že snižuje otáčky pomalu okamžitě od zátopu tak se sám moc neovívá vzduchem z okolí, snad je pro vyšší teplotu konstruován.Díky poruše regulátoru otáček ventilátoru jsem měl možnost vyzkoušet manuální provoz přez vypínače, kdy levý pouští sekundární spotřebič napojený na konektor kotle(čerpadlo topení třeba) a pravý pouští ventilátor kotle.Ten ale bohužel jede naplno a nejde regulovat teplotu spalin a také nevypne maximální teplotu kotle, to v nejhorším vypne bezpečnostní vypínač! Takže kotel nelze nechat bez dozoru, taktéž se nevypne po dohoření! Co mě ale vadí tak je nemožnost uchovat nastavené servisní hodnoty velikosti objemu AKU(3000l) a sedmého stupně ventilátoru(400),ty se změní s každým vypnutím hlavního vypínače kotle na (0l) a (3000).To opravdu nechápu, když vše ostatní zůstává v procesoru zapsané!?Docela věřím, že správným používáním kotlové těleso vydrží dlouho, když dali 7-let oficiálně(snad né kvůli vědomému krachu firmy),ale regulace už mě bohužel vypekla a to jen potvrzuje mou skepsi psanou na začátku.Kotlík je to dobrý, to mohu potvrdit z -20C mrazů v únoru a doposavadního provozu.Nejvyšší klad je nepromrhané palivo, spálené velmi účinně.Největší zápor krach(prodej) firmy VERNER s nezajištěním svých klientů, ze zákona daným!!!

Obrázky:
reset hodnoty mimo po vypnutí kotle
reset hodnoty mimo po vypnutí kotle
Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
PROBURNER-NEJLEPSI OCEL418.12.2014291
Kotel Attack DPX nebo SLX1715.12.20144121
KOVARSON MAKAK kotel na dřevo32.12.2014636
Kotel Atmos52026.11.2014430855
Je legalni v CR mit kotle bez kominu?917.11.20141044
Šnekový dopravník - zkušenosti614.11.20146486
Netopí radiátory67.11.2014757
Nejlepší kotel na dřevoplyn1225.10.20142925
Splynovaci kotol Maga MA252421.10.201431545
Kotle na dřevo AM Energo - Agromechanika1816.10.201423426
Přechod na dřevoplyn-úspora paliva?24215.10.201491543
dřevěné brikety - jejich výhodnost16617.9.2014185440
Aký kotol na pelety zo slamy1810.9.20142941
Kotel na pelety Topmax73.9.20146769
Automat a sisky122.8.2014500
AM 29 energo - ventilátor217.8.2014493
O 80% výhřevnější pelety za cenu 4500Kč/t1015.8.20149351
Topení v piliňáku s teplovodním výměníkem1813.8.201411310
Zkušenosti s kotlem Verner V140 Extra7823.7.201476949
Verner A251 versus uhlí22.7.20142325
Jaký sporák na dřevo?55.6.20141408
Zkušenosti kotel AM 24 Licotherm - kolik protopím?1931.5.201422917
Verner V 45 /VN 45529.4.20141445
Kotel na spalování pilin2217.4.201429550
Atoma Rojek KTP1859.4.2014244105
Viadrus Hercules Duo188.4.201445647
Automaticky kotel-štepka74.4.20141886
Kotel Atmos - indikace stavu záklopky - zlepšovák pro kutily 116.3.20141425
Kotle Agromechanika zkušenosti81.3.20143146
Způsob topení dřevěnými briketami328.2.20142823
Špalíkovač - Rojek vs. BOBR 75T525.2.201411785
Postupné natápění AKU nádrže1621.2.20149209
Kotel Opop - vše ohledně nastavení, spotřeby, teploty spalin atd3019.2.201427593
Atmos D1411.2.20148855
Nový dřevoplyn - ROJEK KP?510.2.20146714
Viadrus na peletky - nastevení24.2.20141133
Zkušenosti s kotlem OPOP black star171.2.20148645
Atmos DC 18S max 70C1331.1.201415177
Nemáte někdo zkušenosti s kotlem DOMUSFIRE C17?823.1.20141791
Verner A251132.1.201413213
Chlorová koroze1421.10.20137384
Kotel Slokov Variant1910.10.201326979
Zkušenosti s automatickým kotlem SPAW-MET KMW LUX MODEL B1627.9.201315698
Automatický kotel na tuhá paliva204.9.201347350
Brikety (prodej)1125.8.20134450
Kotel na obilí a dřevěnou drť618.8.20133951
Podstavec pod kotel Dakon27.8.20133288
Atmos DC 25 sp alebo DC 18 sp523.6.20134004
Topení dřevem20924.5.2013244810
HolzMaster - podrobnosti, zkušenosti38.5.20133782
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama na Energoportál.cz | Kontaktní údaje | Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2014